Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

ADA 5k Run & Walk

Orlando, MA, June 27, 2010

[Overall Run | Overall Walk | Age Group Walk ]

Age Group Run


           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net







         MEN AGE GROUP 70-74

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:04  9:23    1 70-74  277 M   960 Charles Ahn                 Palm Coast,FL                                                
 2     45:36 14:43    2 70-74  386 M  2406 Saul Zuckman                Columbia,MD                                                  

         MEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:21  8:11    1 65-69  153 M   215 Carsten Gotfredsen          MÂl¯v                                                     
 2     29:53  9:38    2 65-69  293 M   156 Boris Draznin               Greenwood Villa,CO                                           

         MEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:28  6:17    1 60-64    7 M   822 Pierre Pahud                Folly                                                     
 2     25:26  8:12    2 60-64  159 M   940 Roger Gadsby                COVENTRY                                                  
 3     26:52  8:40    3 60-64  211 M   211 Airton Golbert              Porto Alegre,PR                                              

         MEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:40  6:21    1 55-59   15 M    22 Jarl Regner Andersen        Maaloev                                                   
 2     20:58  6:46    2 55-59   36 M   970 Giovanni Annuzzi            Maratra                                                   
 3     23:09  7:28    3 55-59   84 M   372 Dan McKenzie                Wichita,KS                                                   

         MEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:14  7:10    1 50-54   59 M   692 John Griffiths              Auckland                                                  
 2     22:33  7:16    2 50-54   67 M   261 Michael Humphrey            Hollidaysburg,PA                                             
 3     22:48  7:21    3 50-54   76 M   271 Poul Erik Jakobsen          Aalborg                                                   

         MEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:10  6:11    1 45-49    5 M    58 Carl Bilbo                  Bagsvaerd                                                 
 2     19:29  6:17    2 45-49    8 M   424 Darin Olson                 Decatur,GA                                                   
 3     19:30  6:17    3 45-49    9 M   154 Malcolm Down                Milton Eynes                                              

         MEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:58  6:07    1 40-44    3 M   125 Kevin Crowell               Bethel,CT                                                    
 2     19:56  6:26    2 40-44   19 M  2683 Morten Flake                Tonsderg                                                  
 3     20:01  6:27    3 40-44   21 M   198 Paul Galley                 Indianapolis,IN                                              

         MEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:36  6:19    1 35-39   12 M   287 Yasushi Kanazawa            Tokyo                                                     
 2     20:10  6:30    2 35-39   23 M   933 Rasmos Rabol                Branford,CT                                                  
 3     20:29  6:36    3 35-39   28 M  2658 Aaron Kowalski                                                                        

         MEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:08  5:32    1 30-34    1 M   805 Mikkel Hoiberg              Norway                                                    
 2     19:32  6:18    2 30-34   10 M   664 Roberto Codella             Milano                                                    
 3     19:50  6:24    3 30-34   17 M   673 Michael Dennedy             Galway                                                    

         MEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:38  5:41    1 01-29    2 M   996 Adam Driscoll               Halethorpe,MD                                                
 2     19:01  6:08    2 01-29    4 M   621 Victor Shin Wong            Toronto,ON                                                   
 3     19:18  6:14    3 01-29    6 M   968 Eric Zijlstra               Dusseldorf                                                

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

       WOMEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:28 10:09    1 60-64  115 F   937 Susan Kramer                San Fran,CA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:32  8:34    1 55-59   29 F    61 Marit Bjorgaaas             Trondheim                                                 
 2     30:21  9:47    2 55-59   98 F   609 Esther Wei                  New York,NY                                                  
 3     31:00 10:00    3 55-59  108 F   222 Birgit Gustafson            Gothenburg                                                

       WOMEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:23  8:50    1 50-54   39 F   228 Carol Hamersky              Hillsborough,NJ                                              
 2     27:42  8:56    2 50-54   43 F   139 Cynthia Dawson              Natick,MA                                                    
 3     28:30  9:12    3 50-54   65 F  2600 Maria Fabian                Mexico                                                    

       WOMEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:13  6:31    1 45-49    3 F   984 Iris Kleine                 Aachen                                                    
 2     22:29  7:15    2 45-49    7 F   275 Elizabeth Jeck              Kissimmee,FL                                                 
 3     23:08  7:28    3 45-49    8 F   653 Julia Brosnan                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:54  7:04    1 40-44    4 F   563 Tina Moelle Tagmose         Ballerup                                                  
 2     23:46  7:40    2 40-44   11 F   361 Janet Mathavich             Anderson,IN                                                  
 3     24:55  8:02    3 40-44   17 F   383 Michele Millham             Gales Ferry,CT                                               

       WOMEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:06  6:29    1 35-39    2 F   338 Ruth Loos                   Cambridge                                                 
 2     23:49  7:41    2 35-39   12 F   285 Felicia Kaban               Milpitas,CA                                                  
 3     24:15  7:49    3 35-39   13 F   185 Jeanene Fogli               Boston,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:06  7:08    1 30-34    5 F   378 Andrea Metzig               Minneapolis,MN                                               
 2     22:16  7:11    2 30-34    6 F   521 Signe Schmidt               Frederiksberg                                             
 3     23:15  7:30    3 30-34   10 F   303 Colleen Kingery             Delaware,OH                                                  

       WOMEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:35  6:19    1 01-29    1 F   565 AMY ROSE TALBOT             Warrington Ches                                           
 2     23:12  7:29    2 01-29    9 F  2686 Abigail Hallett             St Aug,FL                                                    
 3     25:20  8:10    3 01-29   18 F    75 Myrte Brands                Amsterdam                                                 

           Results by  Spitler Race Systems   401-724-5944 or rspitler@cox.net

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:08  5:32    1 30-34    1 M   805 Mikkel Hoiberg              Norway                                                    
 2     17:38  5:41    1 01-29    2 M   996 Adam Driscoll               Halethorpe,MD                                                
 3     18:58  6:07    1 40-44    3 M   125 Kevin Crowell               Bethel,CT                                                    
 4     19:01  6:08    2 01-29    4 M   621 Victor Shin Wong            Toronto,ON                                                   
 5     19:10  6:11    1 45-49    5 M    58 Carl Bilbo                  Bagsvaerd                                                 
 6     19:18  6:14    3 01-29    6 M   968 Eric Zijlstra               Dusseldorf                                                
 7     19:28  6:17    1 60-64    7 M   822 Pierre Pahud                Folly                                                     
 8     19:29  6:17    2 45-49    8 M   424 Darin Olson                 Decatur,GA                                                   
 9     19:30  6:17    3 45-49    9 M   154 Malcolm Down                Milton Eynes                                              
 10    19:32  6:18    2 30-34   10 M   664 Roberto Codella             Milano                                                     
 11    19:34  6:19    4 45-49   11 M   722 Ignacio Llorente            Tacoronte                                                  
 12    19:36  6:19    1 35-39   12 M   287 Yasushi Kanazawa            Tokyo                                                      
 13    19:38  6:20    5 45-49   13 M   949 Frank Wallbrecht            Hamburg                                                    
 14    19:39  6:20    4 01-29   14 M   293 Chris Keating               Chandler,AZ                                                   
 15    19:40  6:21    1 55-59   15 M    22 Jarl Regner Andersen        Maaloev                                                    
 16    19:45  6:22    6 45-49   16 M   842 Simon Breed                 Sevenoaks                                                  
 17    19:50  6:24    3 30-34   17 M   673 Michael Dennedy             Galway                                                     
 18    19:52  6:25    4 30-34   18 M   979 Adam King                   Waltham,MA                                                    
 19    19:56  6:26    2 40-44   19 M  2683 Morten Flake                Tonsderg                                                   
 20    19:58  6:26    5 30-34   20 M   678 Emmanuel Disse              Lyon                                                       
 21    20:01  6:27    3 40-44   21 M   198 Paul Galley                 Indianapolis,IN                                               
 22    20:08  6:30    4 40-44   22 M   113 Nils Confer                 Sachse,TX                                                     
 23    20:10  6:30    2 35-39   23 M   933 Rasmos Rabol                Branford,CT                                                   
 24    20:16  6:32    5 40-44   24 M   934 Bret Goodpaster             Allison Park,PA                                               
 25    20:17  6:33    6 30-34   25 M   219 Bruno Guigas                Haarlem                                                    
 26    20:18  6:33    6 40-44   26 M  2677 Kevin Short                 Edmonjd,OK                                                    
 27    20:23  6:35    7 40-44   27 M   452 Scott Plafker               Oklahoma City,OK                                              
 28    20:29  6:36    3 35-39   28 M  2658 Aaron Kowalski                                                                         
 29    20:36  6:39    7 30-34   29 M   284 Michael Jurczak             New Haven,CT                                                  
 30    20:38  6:39    8 30-34   30 M   564 Mikio Takanashi             Tokyo                                                      
 31    20:41  6:40    7 45-49   31 M  2620 Ziangrong Liang             Sioux Falls,SC                                                
 32    20:47  6:42    8 45-49   32 M   531 Jim Shehan                  Princeton,NJ                                                  
 33    20:54  6:45    9 30-34   33 M   536 John Shoemaker              Brooklyn,NY                                                   
 34    20:56  6:45    9 45-49   34 M   568 Chris Thomson               Newbury                                                    
 35    20:57  6:45   10 45-49   35 M   588 Jan Vanggaard               Malov                                                      
 36    20:58  6:46    2 55-59   36 M   970 Giovanni Annuzzi            Maratra                                                    
 37    20:58  6:46    5 01-29   37 M   102 Ki Cheng                    Orlando,FL                                                    
 38    20:59  6:46   11 45-49   38 M   773 Anders Toll                 Uppsala                                                    
 39    21:00  6:46    4 35-39   39 M   258 Brian Horvath               Fayetteville,NC                                               
 40    21:01  6:47    8 40-44   40 M   514 LEOBARDO SAUQUE             CUERNAVACA                                                 
 41    21:12  6:50    9 40-44   41 M   699 Juan Hernandez Bayo                                                                    
 42    21:14  6:51    5 35-39   42 M   571 Anders Toft                 Surrey                                                     
 43    21:15  6:51    6 35-39   43 M   348 Jesse Mager                 Amherst,MA                                                    
 44    21:16  6:52   10 40-44   44 M   618 Esko Wiltshire              Wellington Sout                                            
 45    21:24  6:54    7 35-39   45 M   891 Jonas Ziolkowski            Skelleflea                                                 
 46    21:27  6:55   10 30-34   46 M   506 Angel Sanchez               Winter Haven,FL                                               
 47    21:28  6:55    6 01-29   47 M   894 Alex Bowden                 Sugar Grove,IL                                                
 48    21:30  6:56    8 35-39   48 M   530 Osbourne Shaw               Princeton,NJ                                                  
 49    21:31  6:56   11 40-44   49 M  2689 Lanuso Silvanu              Ronco,IT                                                      
 50    21:32  6:57   12 45-49   50 M   325 Thomas Leano                Lansdale,PA                                                   

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:35  6:19    1 01-29    1 F   565 AMY ROSE TALBOT             Warrington Ches                                           
 2     20:06  6:29    1 35-39    2 F   338 Ruth Loos                   Cambridge                                                 
 3     20:13  6:31    1 45-49    3 F   984 Iris Kleine                 Aachen                                                    
 4     21:54  7:04    1 40-44    4 F   563 Tina Moelle Tagmose         Ballerup                                                  
 5     22:06  7:08    1 30-34    5 F   378 Andrea Metzig               Minneapolis,MN                                               
 6     22:16  7:11    2 30-34    6 F   521 Signe Schmidt               Frederiksberg                                             
 7     22:29  7:15    2 45-49    7 F   275 Elizabeth Jeck              Kissimmee,FL                                                 
 8     23:08  7:28    3 45-49    8 F   653 Julia Brosnan                                                                         
 9     23:12  7:29    2 01-29    9 F  2686 Abigail Hallett             St Aug,FL                                                    
 10    23:15  7:30    3 30-34   10 F   303 Colleen Kingery             Delaware,OH                                                   
 11    23:46  7:40    2 40-44   11 F   361 Janet Mathavich             Anderson,IN                                                   
 12    23:49  7:41    2 35-39   12 F   285 Felicia Kaban               Milpitas,CA                                                   
 13    24:15  7:49    3 35-39   13 F   185 Jeanene Fogli               Boston,MA                                                     
 14    24:20  7:51    4 35-39   14 F   969 Britt Jensen                Virum                                                      
 15    24:23  7:52    5 35-39   15 F    50 Stephanie Beal              Davenport,FL                                                  
 16    24:45  7:59    6 35-39   16 F   507 Darleen Sandoval            Cincinnati,OH                                                 
 17    24:55  8:02    3 40-44   17 F   383 Michele Millham             Gales Ferry,CT                                                
 18    25:20  8:10    3 01-29   18 F    75 Myrte Brands                Amsterdam                                                  
 19    25:22  8:11    4 01-29   19 F   781 Kamiah Walker               Wheaton,IL                                                    
 20    25:23  8:11    5 01-29   20 F   647 Diana Athonvarangkul        Bronx,NY                                                      
 21    25:29  8:13    4 40-44   21 F   577 Kimberly Tremblay           Amherst,MA                                                    
 22    25:49  8:20    6 01-29   22 F   860 Dorothea Krog               Aachen                                                     
 23    25:54  8:21    4 30-34   23 F  2699 Rachel Higgins                                                                         
 24    25:56  8:22    7 35-39   24 F   682 Joelle Escoffery            Plainsboro,NJ                                                 
 25    26:00  8:23    8 35-39   25 F   983 Christine Massien                                                                      
 26    26:00  8:23    7 01-29   26 F   306 Cathryn Kolka               Los Angeles,CA                                                
 27    26:05  8:25    4 45-49   27 F   140 Michaela Diamant            Amsterdam                                                  
 28    26:16  8:28    5 45-49   28 F   367 Margaret McCarthy           Tuckahoe,NY                                                   
 29    26:32  8:34    1 55-59   29 F    61 Marit Bjorgaaas             Trondheim                                                  
 30    26:49  8:39    9 35-39   30 F  2702 Marie Schiller                                                                         
 31    26:49  8:39    8 01-29   31 F  2701 Kerry Phillips                                                                         
 32    26:49  8:39   10 35-39   32 F   593 Shanna Vicker               Orlando,FL                                                    
 33    26:50  8:39    5 40-44   33 F   685 Sonja Fredrickson           Mid,VA                                                        
 34    26:52  8:40    9 01-29   34 F  2698 Tamsin Ridgwell                                                                        
 35    26:55  8:41   10 01-29   35 F   315 Nicolette Lammers           Amsterdam                                                  
 36    27:02  8:43    6 45-49   36 F   789 Anne Zanchi                                                                            
 37    27:04  8:44     Age?     37 F   876 Luciana Bruno               Sao Paulo                                                  
 38    27:09  8:45   11 35-39   38 F     1 Tara Semisch                Phoenixville,PA                                               
 39    27:23  8:50    1 50-54   39 F   228 Carol Hamersky              Hillsborough,NJ                                               
 40    27:24  8:50    6 40-44   40 F  2606 Alexandra Kozedub           Boca Raton,FL                                                 
 41    27:33  8:53   11 01-29   41 F   471 Candace Reno                St. Louis,MO                                                  
 42    27:40  8:55    5 30-34   42 F   803 Ester Madarasz              Budapest                                                   
 43    27:42  8:56    2 50-54   43 F   139 Cynthia Dawson              Natick,MA                                                     
 44    27:44  8:57    7 45-49   44 F   462 Ann Pyeron                  Upper Gwynedd,PA                                              
 45    27:45  8:57    7 40-44   45 F   815 Monica Hall                 Rantoui,IL                                                    
 46    27:47  8:58    6 30-34   46 F   172 Helga Erlingsdottir         Reykjavik                                                  
 47    27:51  8:59    8 40-44   47 F  2704 Christine Grogan            Cpm,CA                                                        
 48    27:53  9:00    8 45-49   48 F   183 Deb Fillman                 Owensboro,KY                                                  
 49    27:54  9:00   12 35-39   49 F   515 Jennifer Sayles             Orlando,FL                                                    
 50    27:55  9:00   12 01-29   50 F   342 Shannon Lorig               Leesburg,FL                                                   




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News