Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIT Summer Series #1

M.I.T., Cambridge, MA, June 26, 2010

Full Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England



                   MIT Summer Classic Series Meet 1 - 6/26/2010
                     MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA
                                    Results
Event 1  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 403      Barnaby, Victoria   GBTC                   4:58.74
  2 404      Clark, Deanna       GBTC                   5:29.64
Event 2  Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 406      Allen, Tayla        Boston International     12.47
  2 423      Bertrand-Halidy, Ja Unattached               12.73
  3 424      Philippe, Carmelle  Unattached               13.39
Event 3  Men 100 Meter Dash
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 413      Burwell, Wayne      GBTC                     11.31
  2 522      Kromah, Louseney    Unattached               11.37
  3 412      Reid, Daeshawn      Unattached               12.49
  4 409      Servizio, Michael   GBTC                     13.14
  5 418      Ball, John          Yaquina Track Club       14.82
Event 4  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 405      Klett, Jessica      GBTC                   1:03.86
  2 404      Clark, Deanna       GBTC                   1:15.89
Event 5  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 410      Cahill, David       GBTC                     59.61
Event 6  Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 408      Lamb, Jamaal        Boston International     58.69
Event 7  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 403      Barnaby, Victoria   GBTC                   2:28.28
Event 8  Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 406      Allen, Tayla        Boston International     25.78
  2 423      Bertrand-Halidy, Ja Unattached               26.68
Event 9  Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=======================================================================
  1 522      Kromah, Louseney    Unattached               23.19
  2 419      Guida, Andrew       GBTC                     23.67
  3 412      Reid, Daeshawn      Unattached               26.16
Event 10  Women Long Jump
=============================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=============================================================================
  1 409      Tweedie, Catherine  Unattached               4.15m   13-07.50
     FOUL   FOUL   4.05m   4.15m   4.07m   4.15m
Event 11  Men Long Jump
=============================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=============================================================================
  1 416      Ferrari, Mike       Unattached               6.72m   22-00.50
     6.55m   6.72m   FOUL   FOUL   FOUL   6.58m
  2 412      Reid, Daeshawn      Unattached               4.55m   14-11.25
     4.27m   3.76m   4.52m   4.14m   4.19m   4.55m
Event 12  Men Triple Jump
=============================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=============================================================================
  1 416      Ferrari, Mike       Unattached              12.97m   42-06.75
     12.97m   FOUL   12.87   FOUL   12.87   FOUL
Event 13  Women Pole Vault
=============================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=============================================================================
  1 411      Horwitz, Rachel     MITPVC                   2.89m    9-06.00
  2 409      Tweedie, Catherine  MITPVC                  J2.89m    9-06.00
Event 14  Men Pole Vault
=============================================================================
    Bib #    Name                Affiliation            Finals
=============================================================================
  1          Ball, Nate          MITPVC                   4.72m   15-06.00
  2 417      Shen, Maokai        MITPVC                   3.65m   12-00.00
  3 401      Dotts, Jared        Patriot PV               3.50m   11-06.00
  4 418      Ball, John          Yaquina Track Club       2.74m    9-00.00




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News