Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Massachusetts Senior Games

Springfield, MA, June 18, 2010

Event Results

Hosted by Springfield College & Wilbur Race Systems



Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/19/2010 06:29 PM
                    Massachusetts Senior Games - 6/19/2010                     
                       Blake Track - Springfield College                       
                           Springield Massachusetts                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Lacey, Susan              52                       28-00.50      8.54m 
  2 Ecklund, Deborah          51                       23-05.00      7.13m 
 
Event 1  Women 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Judy               69                       19-03.25      5.87m 
  2 Albert, Ruth              66                       17-04.50      5.29m 
 
Event 1  Women 70-74 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Riley, Mary               74                       16-02.50      4.94m 
 
Event 1  Women 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roman, Mary               75                       27-06.75      8.40m 
  2 Hicks, Amy                78                       21-09.00      6.62m 
  3 Crooks, Marcia            77                       20-08.00      6.29m 
  4 Patch, Harriet            79                       20-00.00      6.09m 
 
Event 1  Women 80-89 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                       16-04.25      4.98m 
 
Event 2  Men 49&U Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deemano, Tom                                       32-08.00      9.95m 
 
Event 2  Men 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Belhumeur, David          54                       37-06.00     11.43m 
  2 Stauble, Bob              54                       33-04.50     10.17m 
  3 Brown, Othniel            53                       24-07.75      7.51m 
 
Event 2  Men 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joseph, Lee               57                       38-05.25     11.71m 
  2 Cedrone, Bob              56                       36-02.00     11.02m 
  3 Amaral, Michael           58                       32-02.00      9.80m 
  4 Mcgee, John               59                       29-04.50      8.95m 
 
Event 2  Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sadoski, Bernard          62                       39-09.25     12.12m 
  2 Conboy, Roger             60                       37-09.00     11.50m 
  3 Worden, Kent              62                       33-05.75     10.20m 
  4 Rich, Ned                 60                       32-09.25      9.98m 
  5 Tuite, Edward             61                       31-08.50      9.66m 
  6 Gagne, Buzz               63                       30-08.50      9.35m 
 
Event 2  Men 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marcus, Steven            67                       30-03.50      9.23m 
  2 Laptik, Victor            68                       25-01.00      7.64m 
 
Event 2  Men 70-74 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 De Nitto, Nicholas        70                       38-05.00     11.70m 
  2 Mallett, George           74                       35-02.25     10.72m 
  3 Sgamboti, Carl            70                       30-07.25      9.32m 
  4 Cormey, George            74                       29-05.75      8.98m 
  5 Sneider, Allen            73                       27-03.00      8.30m 
  6 Dowd, Jack                72                       27-02.00      8.28m 
  7 Wilson, Hugh              71                       20-10.50      6.36m 
 
Event 2  Men 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Xanthopoulos, Apostolos   79                       35-00.50     10.68m 
  2 Rosen, Leonard            76                       34-05.00     10.49m 
  3 Duncan, James             78                       32-08.00      9.95m 
  4 Deforest, Henry           75                       22-06.00      6.85m 
  5 Diggs, Walter             78                       19-09.25      6.02m 
 
Event 2  Men 80-84 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Messiter, Samuel          82                       33-01.75     10.10m 
  2 Clew, William             81                       32-08.75      9.97m 
  3 Garrahan, William         81                       30-10.75      9.41m 
 
Event 2  Men 90+ Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                       28-00.25      8.54m 
  2 Picard, Theodore          90                       19-10.75      6.06m 
 
Event 3  Women 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lacey, Susan              52                          65-03     19.88m 
  2 Ecklund, Deborah          51                          55-08     16.96m 
 
Event 3  Women 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Judy               69                          50-07     15.41m 
 
Event 3  Women 70-74 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Youngs, Joan              73                          57-02     17.42m 
  2 Flynn, Ann                72                          53-11     16.43m 
  3 Riley, Mary               74                          35-06     10.82m 
 
Event 3  Women 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hicks, Amy                78                          57-01     17.39m 
  2 Roman, Mary               75                          49-02     14.98m 
  3 Crooks, Marcia            77                          44-03     13.48m 
  4 Patch, Harriet            79                          35-01     10.69m 
 
Event 3  Women 85-89 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                          29-06      8.99m 
 
Event 4  Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Belhumeur, David          54                         118-04     36.06m 
  2 Stauble, Bob              54                         112-06     34.29m 
 
Event 4  Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amaral, Michael           58                         114-07     34.92m 
  2 Kuehl, Thomas             58                         113-03     34.51m 
  3 Cedrone, Bob              56                          99-07     30.35m 
  4 Mcgee, John               59                          80-00     24.38m 
 
Event 4  Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Conboy, Roger             60                         123-00     37.49m 
  2 Cartocci, Rod             64                         112-03     34.21m 
  3 Worden, Kent              62                         105-02     32.05m 
  4 Gagne, Buzz               63                         105-01     32.02m 
  5 Rich, Ned                 60                          93-10     28.60m 
 
Event 4  Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marcus, Steven            67                         106-04     32.41m 
 
Event 4  Men 70-74 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dowd, Jack                72                         106-04     32.41m 
  2 Mallett, George           74                          95-07     29.13m 
  3 Cormey, George            74                          84-11     25.88m 
  4 Sgamboti, Carl            70                          84-02     25.65m 
 
Event 4  Men 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rosen, Leonard            76                         102-02     31.14m 
  2 Xanthopoulos, Apostolos   79                          95-09     29.18m 
  3 Deforest, Henry           75                          86-08     26.41m 
  4 Duncan, James             78                          76-03     23.24m 
  5 Diggs, Walter             78                           0.50      0.01m 
 
Event 4  Men 80-84 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Garrahan, William         81                          76-07     23.34m 
  2 Clew, William             81                          66-05     20.24m 
 
Event 4  Men 90+ Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                          63-09     19.43m 
  2 Picard, Theodore          90                          40-10     12.44m 
 
Event 7  Women 65-69 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Judy               69                        4-09.00      1.44m 
 
Event 7  Women 85-89 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                        5-06.50      1.68m 
 
Event 8  Men 50-54 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cole, William             51                       18-10.00      5.74m 
  2 DeMaio, Gary              53                       15-09.00      4.80m 
  3 Brown, Othniel            53                       12-09.00      3.88m 
 
Event 8  Men 55-59 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marchetti, Bob            59                       12-08.00      3.86m 
 
Event 8  Men 60-64 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Balson, William           60                       13-07.00      4.14m 
  2 Oleski, John              60                       12-08.50      3.87m 
 
Event 8  Men 65-69 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Prouty, Steve             65                       12-07.00      3.83m 
  2 Laptik, Victor            68                        9-01.00      2.76m 
 
Event 8  Men 70-74 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Daghavarian, Harry        74                        7-11.00      2.41m 
 
Event 8  Men 80-84 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Akgun, Suat               82                        9-07.00      2.92m 
 
Event 8  Men 90+ Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                        7-04.50      2.24m 
 
Event 9  Women 65-69 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Judy               69                       12-02.00      3.70m 
 
Event 9  Women 85-89 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                       10-10.00      3.30m 
 
Event 10  Men 50-54 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Othniel            53                       29-11.00      9.11m 
 
Event 10  Men 60-64 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Balson, William           60                       25-05.75      7.76m 
 
Event 10  Men 65-69 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Prouty, Steve             65                       26-09.50      8.16m 
 
Event 10  Men 70-74 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Daghavarian, Harry        74                       15-05.25      4.70m 
 
Event 10  Men 75-79 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stinson, Joel             75                       24-05.75      7.46m 
  2 Polevy, John              76                       22-01.25      6.73m 
 
Event 10  Men 80-84 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Akgun, Suat               82                       21-10.50      6.66m 
 
Event 10  Men 90+ Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                       16-11.00      5.15m 
 
Event 11  Women 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Richburg, Ginny           51                          91-09     27.96m 
  2 Ecklund, Deborah          51                          37-03     11.35m 
 
Event 11  Women 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Youngs, Joan              73                          51-06     15.69m 
  2 Flynn, Ann                72                          45-08     13.91m 
 
Event 11  Women 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hicks, Amy                78                          47-01     14.35m 
  2 Crooks, Marcia            77                          34-02     10.41m 
  3 Patch, Harriet            79                          30-05      9.27m 
 
Event 11  Women 85-89 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                          33-04     10.16m 
 
Event 12  Men 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stauble, Bob              54                         119-07     36.44m 
  2 Tedeschi, Robert          53                          97-03     29.64m 
  3 Brown, Othniel            53                          68-06     20.87m 
 
Event 12  Men 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joseph, Lee               57                         135-04     41.24m 
  2 Amaral, Michael           58                          78-10     24.02m 
 
Event 12  Men 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gagne, Buzz               63                         154-02     46.99m 
  2 Stoddard, Sanford         63                         137-06     41.91m 
  3 Balson, William           60                         117-04     35.76m 
  4 Conboy, Roger             60                         115-07     35.22m 
  5 Cartocci, Rod             64                         111-10     34.08m 
  6 Rich, Ned                 60                          96-05     29.38m 
  7 Worden, Kent              62                          80-02     24.43m 
 
Event 12  Men 65-69 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Prouty, Steve             65                          88-00     26.82m 
  2 Johnson, William          69                          60-09     18.51m 
 
Event 12  Men 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dowd, Jack                72                         116-00     35.35m 
  2 Cormey, George            74                          90-10     27.68m 
 
Event 12  Men 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Xanthopoulos, Apostolos   79                          95-08     29.15m 
  2 Duncan, James             78                          95-05     29.08m 
  3 Youngs, Robert            77                          92-04     28.14m 
  4 Diggs, Walter             78                          47-08     14.52m 
 
Event 12  Men 80-84 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Messiter, Samuel          82                          91-06     27.88m 
  2 Garrahan, William         81                          87-05     26.64m 
 
Event 12  Men 90+ Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                          48-11     14.90m 
 
Event 13  Women 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ecklund, Deborah          51                          59-02     18.03m 
 
Event 13  Women 65-69 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Judy               69                          41-03     12.57m 
 
Event 13  Women 70-74 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Riley, Mary               74                          62-08     19.10m 
  2 Flynn, Ann                72                          56-04     17.17m 
 
Event 13  Women 75-79 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roman, Mary               75                          82-00     24.99m 
  2 Hicks, Amy                78                          74-08     22.75m 
  3 Crooks, Marcia            77                          47-03     14.40m 
 
Event 13  Women 85-89 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McGowan, Annie            86                          44-03     13.48m 
 
Event 14  Men 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stauble, Bob              54                          98-01     29.89m 
 
Event 14  Men 55-59 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cedrone, Bob              56                         145-03     44.27m 
  2 Kuehl, Thomas             58                         102-00     31.08m 
  3 Amaral, Michael           58                          91-00     27.73m 
 
Event 14  Men 60-64 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Conboy, Roger             60                         120-11     36.85m 
  2 Rich, Ned                 60                          97-04     29.66m 
 -- Worden, Kent              62                           FOUL            
 
Event 14  Men 70-74 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cormey, George            74                          81-11     24.96m 
  2 Dowd, Jack                72                          77-08     23.67m 
 
Event 14  Men 75-79 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Xanthopoulos, Apostolos   79                          74-04     22.65m 
 
Event 14  Men 80-84 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Messiter, Samuel          82                          99-00     30.17m 
  2 Garrahan, William         81                          82-11     25.27m 
 
Event 14  Men 90+ Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                          75-08     23.06m 
 
Event 15  Women 50-54 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Richburg, Ginny           51                        4-02.00      1.27m 
 
Event 15  Women 75-79 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roman, Mary               75                        3-00.00      0.91m 
 
Event 16  Men 50-54 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stauble, Bob              54                        4-10.00      1.47m 
 
Event 16  Men 55-59 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mcgee, John               59                        4-04.00      1.32m 
 
Event 16  Men 65-69 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Montieth, David           65                        5-00.00      1.52m 
  2 Prouty, Steve             65                        4-02.00      1.27m 
  3 Brady, James              66                        4-00.00      1.21m 
 
Event 16  Men 75-79 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  6 Stinson, Joel             75                       J4-00.00      1.21m 
 
Event 16  Men 90+ High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chase, David              90                        3-00.00      0.91m 
 
Event 18  Men 60-64 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fichter, Peter            64                        8-00.00      2.43m 
 
Event 18  Men 65-69 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Prouty, Steve             65                        6-00.00      1.82m 
 
Event 18  Men 75-79 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Sahlein, William          75                             NH            
 
Event 19  Women 65-69 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kurtz, Lana               65                          20.86  
  2 Scott, Judy               69                          26.09  
 
Event 19  Women 75-79 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roman, Mary               75                          23.47  
 
Event 19  Women 85-89 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McGowan, Annie            86                          26.54  
 
Event 20  Men 50-54 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McConnell, Chris          54                          12.58  
  2 Cole, William             51                          12.93  
  3 DeMaio, Gary              53                          13.05  
  4 Travers, Michael          52                          13.42  
  5 Brown, Othniel            53                          14.75  
 
Event 20  Men 55-59 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gillen, Thomas            56                          13.32   2 
  2 Kelley, Charles           56                          13.47   2 
  3 Marchetti, Bob            59                          14.60   2 
 
Event 20  Men 60-64 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chase, Stephen            62                          13.77   3 
  2 Kelly, Dan                62                          13.91   3 
 
Event 20  Men 65-69 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pierce, Roger             66                          13.37   3 
  2 Bushnell, Henry           69                          19.34   4 
  3 Brady, James              66                          21.87   3 
 
Event 20  Men 70-74 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fernandes, Armand         71                          15.69   4 
  2 Bernstein, Abe            73                          15.95   4 
  3 Parrish, Spencer          74                          16.36   4 
  4 Daghavarian, Harry        74                          20.26   4 
 
Event 20  Men 75-79 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Polevy, John              76                          15.37   5 
  2 Deforest, Henry           75                          18.26   5 
  3 Fee, Bob                  75                          18.64   5 
 
Event 20  Men 80-84 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Akgun, Suat               82                          16.88   5 
 
Event 20  Men 85-89 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Naci, Y.M.                87                          20.92   5 
 
Event 21  Women 50-54 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richburg, Ginny           51                          32.26  
 
Event 22  Men 49&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ward, Sean                47                          27.66  
 
Event 22  Men 50-54 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McConnell, Chris          54                          25.97  
  2 DeMaio, Gary              53                          27.06  
  3 Travers, Michael          52                          29.12  
  4 Brown, Othniel            53                          31.26  
 
Event 22  Men 55-59 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McBride, Gregory          55                          26.29   2 
  2 Kelley, Charles           56                          27.53   2 
  3 Marchetti, Bob            59                          31.77   2 
  4 Baer, Brad                57                          33.19   2 
 
Event 22  Men 60-64 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Blake, Carroll            60                          27.43   3 
  2 Kelly, Dan                62                          27.70   3 
  3 Souppa, Ralph             63                          28.72   3 
  4 Chase, Stephen            62                          28.99   3 
 
Event 22  Men 65-69 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pierce, Roger             66                          27.52   3 
  2 Bushnell, Henry           69                          43.97   3 
 
Event 22  Men 70-74 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ranuga, Thomas            72                          32.56   4 
  2 Fernandes, Armand         71                          32.72   4 
  3 Parrish, Spencer          74                          34.23   4 
  4 DaPonte, Tony             74                          36.41   4 
  5 Wilson, Hugh              71                          43.04   4 
 -- Bernstein, Abe            73                            DNF   4 
 
Event 22  Men 75-79 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fee, Bob                  75                          42.08   5 
  2 Bernaquez, Jean           78                          42.69   5 
 
Event 22  Men 80-84 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Akgun, Suat               82                          37.27   5 
 
Event 22  Men 85-89 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Naci, Y.M.                87                          44.99   5 
 
Event 24  Men 55-59 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelley, Charles           56                          59.78  
  2 McBride, Gregory          55                        1:00.00  
  3 Gillen, Thomas            56                        1:00.70  
  4 Horner, Allen             57                        1:27.38  
 
Event 24  Men 60-64 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Blake, Carroll            60                          58.72   2 
  2 Kelly, Dan                62                        1:01.27   2 
  3 Souppa, Ralph             63                        1:01.34   2 
 
Event 24  Men 65-69 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pierce, Roger             66                        1:01.37   2 
  2 Graff, Warren             65                        1:04.84   2 
  3 Chinchillo, Robert        68                        1:23.74   2 
  4 Johnson, William          69                        1:43.94   2 
 
Event 24  Men 70-74 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ranuga, Thomas            72                        1:12.13   3 
  2 DaPonte, Tony             74                        1:21.99   3 
  3 Wilson, Hugh              71                        1:25.47   3 
  4 Daghavarian, Harry        74                        1:37.22   3 
 
Event 24  Men 75-79 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fee, Bob                  75                        1:44.11  
  2 Bernaquez, Jean           78                        1:45.03  
 
Event 24  Men 85-89 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Naci, Y.M.                87                        2:25.73   3 
 
Event 25  Women 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Richburg, Ginny           51                        3:11.98  
 
Event 26  Men 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bobryk, Peter             50                        2:31.14  
  2 Gorman, Gary              54                        2:33.45  
 
Event 26  Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michaelson, Peter         55                        2:33.05  
  2 Segal, Robert             57                        2:34.13  
 
Event 26  Men 60-64 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Viegas, Stephen           62                        2:46.06  
  2 Marsh, Bill               64                        2:57.07  
 
Event 26  Men 65-69 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Prouty, Steve             65                        2:47.97  
 
Event 26  Men 70-74 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 DaPonte, Tony             74                        3:09.88  
  2 Wilson, Hugh              71                        3:31.44  
  3 Daghavarian, Harry        74                        4:15.50  
 
Event 26  Men 75-79 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bernaquez, Jean           78                        3:47.32  
 
Event 27  Women 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lundin, Kathy             52                        5:43.27  
  2 Lein, Karen               52                        6:53.76  
 
Event 27  Women 55-59 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Verdolini Abbott, Kather  58                        6:27.52  
 
Event 28  Men 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bobryk, Peter             50                        5:14.99  
 
Event 28  Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michaelson, Peter         55                        5:30.60  
  2 Weatherhead, Jeff         59                        6:00.24  
  3 Horner, Allen             57                        6:47.73  
 
Event 28  Men 60-64 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Learned, Jerry            62                        5:08.38  
  2 Marsh, Bill               64                        5:36.89  
  3 Viegas, Stephen           62                        5:46.53  
 
Event 28  Men 65-69 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, William          69                        7:54.68  
 
Event 28  Men 70-74 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tooker, George            70                        5:57.35  
  2 Bernstein, Abe            73                        6:22.89  
  3 Wilson, Hugh              71                        6:44.63  
  4 Lucia, Tony               73                        9:51.41  
 
Event 28  Men 75-79 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bernaquez, Jean           78                        7:24.31  
 
Event 29  Women 70-74 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karakouda, Theodora       74                       17:45.75  
 
Event 30  Men 50-54 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Othniel            53                        9:20.38  
 
Event 30  Men 70-74 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Knatt, Thomas             70                        9:12.42  
  2 Wilson, Hugh              71                       10:52.71  
  3 Parrish, Spencer          74                       10:57.54  
  4 Daghavarian, Harry        74                       12:06.36  



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News