Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF New England Track & Field Championship

Regis College, Weston, MA, June 13, 2010

Full Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


                    USATF New England Outdoor Championships                    
                    Regis College, Weston, MA  - 6/13/2010  
                             Overcast, wet, 60's                 
                                    Results                                    
Women 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: +0.0
  1 Adeline Kuo               28 Unattached               14.09  
  2 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             14.13  
  3 Paula Fortuna             49 Mass Velocity            15.87  
 
Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -1.6
  1 Jennifer Harlow              Gr Boston TC             28.61  
  2 Adeline Kuo               28 Unattached               29.32  
  3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             29.46  
  4 Danielle Crawford         13 Innovation               29.62  
  5 Paula Fortuna             49 Mass Velocity            33.74  
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Josette Pierre-Louis         Gr Boston TC             56.85  
  2 Tiera Fletcher               Gr Boston TC             58.47  
  3 Danielle Crawford         13 Innovation             1:04.49  
  4 Sarah Lawson                 Gr Boston TC           1:06.24  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caitlin Malloy            29 New BalanceBos         2:19.34  
  2 Mahal Alvarez-Backus      13 Team RUN               2:32.51  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Ashley Bean        20 Bermuda                5:02.33  
  2 Mary Harada               74 Liberty AC             7:26.03  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caitlyn Clark             25 Sisu Project          17:51.89  
  2 Jennifer Lee                 Gr Boston TC          18:29.12  
  3 Kristin Schleicher           Gr Boston TC          18:53.51  
  4 Lauren Chow               18 Unattached            19:41.92  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -1.0
  1 April Garner              26 Unattached               13.72  
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Jessica Klett                Gr Boston TC           1:03.12  
  2 Alexandra Nkrumah            Nike Centl Park        1:06.58  
  3 Mel McFayden              18 Unattached             1:07.13  
  4 Deanna Clark                 Gr Boston TC           1:22.70  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anna King                 24 New BalanceBos        10:53.8 H
  2 Jenny Gardynski              Gr Boston TC          11:18.7 H 
  3 Victoria Barnaby             Gr Boston TC          11:45.1 H 
  4 Deanna Clark                 Gr Boston TC          12:23.7 H 
  5 Ali Curran                   Gr Boston TC          13:11.6 H 
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Boston International  'A'                             50.0  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:03.82  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Deirdre Mullen            28 Shore AC                 1.85m    6-00.75 
  2 Jennifer Harlow              Gr Boston TC             1.67m    5-05.75 
  3 Jennifer Hawkes              Gr Boston TC             1.62m    5-03.75 
  4 Emma Fitzgerald           12 Waltham TC               1.42m    4-07.75 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yanelis Mestre            17 Air Time Athleti      10-06.00      3.20m 
  2 Alyssa Cummings           18 MIT Pole Vault C      10-00.00      3.04m 
  3 Rachel Horwitz               MIT Pole Vault C       9-06.00      2.89m 
  4 Jen Tylock                15 Patriot Pole Vau       8-06.00      2.59m 
  5 Carly Railing             13 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m 
  5 Claire Gerdes             13 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m 
 -- Lauren Kuntz              19 Unattached                  NH            
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            13.36m   43-10.00 
  2 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         12.59m   41-03.75 
  3 Stacey Connor                Gr Boston TC            11.85m   38-10.50 
  4 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         11.59m   38-00.25 
  5 Deirdre Murphy               Gr Boston TC            11.56m   37-11.25 
  6 Andrea Jackson            23 Bermuda                 10.76m   35-03.75 
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stacey Connor                Gr Boston TC            45.67m     149-10 
  2 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            45.03m     147-09 
  3 Deirdre Murphy               Gr Boston TC            41.62m     136-06 
  4 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         35.65m     116-11 
  5 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         32.67m     107-02 
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Keelin Godsey             26 Unattached              61.98m     203-04 
  2 Natalie Grant             29 Unattached              59.41m     194-11 
  3 Amy Thayer                28 Shore AC                58.18m     190-10 
  4 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            53.75m     176-04 
  5 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         33.02m     108-04 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         52.89m     173-06 
  2 Leigh Petranoff           20 World's Longest         48.65m     159-07 
  3 Aubrey Dowding            18 World's Longest         37.18m     122-00 
  4 Emma Fitzgerald           12 Waltham TC              33.22m     109-00 
  5 Rebecca Lonorall          16 Unattached              28.90m      94-10 
  6 Jules Keene               16 World's Longest         26.28m      86-03 
 
Women 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Maryanne Daniel           51 CT Racewalkers        15:48.49  
  2 Holly Wenninger           45 Cambridge Sports      19:12.71  
  3 Pat Godfrey               63 Cambridge Sports      21:07.88  
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -0.7
  1 Matt Amendola             22 ConnQuest                11.29  
  2 Tomas Marucci             37 ConnQuest                11.49  
  3 Muktar Addebayo              Nike Centl Park          11.50  
  4 Joshua Castro             18 Y-Speed                  12.00  
Section  2     Wind: -0.8
  1 Roy Charette              48 Mass Velocity            13.01  
  2 Scott Walker              51 Cape Cod AC              13.38  
  3 Michael Servizio             Gr Boston TC             13.44  
Section  3     Wind: +0.0
  1 Roger Pierce              65 Mass Velocity            13.41  
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC             13.72  
  3 Gary Snyder               66 Mass Velocity            14.89  
  4 John Polevy               76 Mass Velocity            15.67  
  5 Albert Flint              82 Mass Velocity            27.73  
 
Men 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -0.4
  1 Douglas Caves             23 Unattached               21.70  
  2 Matt Amendola             22 ConnQuest                22.64  
  3 Lyndon Walters            23 Nike Centl Park          22.94  
  4 Andre Shreeves            30 Connecticut Lege         23.73  
  5 Andrew Guida                 Gr Boston TC             24.04  
  6 Nilton Gomes                 Gr Boston TC             24.10  
Section  2     Wind: -0.5
  1 Joshua Castro             18 Y-Speed                  24.62  
  2 Chris Gaudet              24 Unattached               24.75  
  3 David Neumann             50 Mass Velocity            25.57  
  4 Brian Moore               40 Black and Tan            25.66  
  5 Michael Needham           49 Mass Velocity            26.23  
  6 Roy Charette              48 Mass Velocity            26.27  
  7 Michael Servizio             Gr Boston TC             27.39  
Section  3     Wind: -0.9
  1 Roger Pierce              65 Mass Velocity            27.44  
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC             27.84  
  3 Warren Graff              64 Mass Velocity            28.77  
  4 Gary Snyder               66 Mass Velocity            32.85  
  5 John Polevy               76 Mass Velocity            35.66  
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Douglas Caves             23 Unattached               47.00  
  2 Alexander Engel              Gr Boston TC             48.62  
  3 Kobe Fuller                  Gr Boston TC             49.75  
  4 Christian Tirella            Gr Boston TC             49.76  
  5 Patrick Horne                Unattached               50.66  
  6 Nilton Gomes                 Gr Boston TC             50.86  
  7 Joseph Brennan               Gr Boston TC             51.30  
Section  2  
  1 Steve Stewart             22 New BalanceBos           51.75  
  2 David Cahill                 Gr Boston TC             51.99  
  3 Brian Moore               40 Black and Tan            55.57  
  4 David Neumann             50 Mass Velocity            55.61  
  5 Jokub Matozynski          22 Boston-North TC          55.66  
  6 Michael Needham           49 Mass Velocity            58.44  
  7 Larry Cheng               34 Unattached             1:00.38  
Section  3  
  1 Thomas Gillen             55 Mass Velocity          1:00.76  
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC           1:01.83  
  3 Ralph Souppa              63 Mass Velocity          1:01.90  
  4 Roger Pierce              65 Mass Velocity          1:02.67  
  5 Warren Graff              64 Mass Velocity          1:05.96  
  6 Robert Chinchillo         67 Unattached             1:22.07  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Shaquille Dill            20 Bermuda                1:53.42  
  2 Doug Chick                   Gr Boston TC           1:56.99  
  3 Philip Mainwaring         24 New BalanceBos         1:57.12  
  4 Chris McCann              23 New BalanceBos         1:58.84  
  5 Jeff Paterno              36 New BalanceBos         2:02.77  
  6 Ian Smith                 51 Mass Velocity          2:10.80  
  7 Bill Newsham              45 Gate City Stride       2:24.06  
  8 Robert Segal              57 Mass Velocity          2:34.90  
  9 Stephen Viegas            61 Mass Velocity          2:47.50  
 10 Dan DeCelle               49 Unattached             2:50.48  
 11 Bill Spencer              74 New England 65+        2:55.93  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Yassine Zaimi             21 Unattached             4:13.25  
  2 Ryan Hardiman             19 Unattached             4:18.94  
  3 J D Lavallee              23 Boston-North TC        4:26.77  
  4 Chris Blondin             36 Unattached             4:26.99  
  5 Andrew Biancheri          41 Gr Lowell RR           4:42.50  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Henry Russell                Emerging Elite         8:56.00  
  2 Aldous Strother           18 Unattached             8:59.15  
  3 Stephen Peckiconis        51 Cambridge Sports      11:23.37  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Germain           28 Sisu Project          15:41.59  
  2 Clayton Conrad            28 Adidas New Engla      15:57.36  
  3 Ian Lambe                    Gr Boston TC          16:44.64  
  4 Thomas Young                 Gr Boston TC          16:53.82  
  5 Bill Newsham              45 Gate City Stride      17:56.52  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -1.9
  1 Kandrick Cooper           24 RIADHA                   14.07  
  2 Corey Thomas              18 Unattached               14.83  
  3 Francis Shen                 Gr Boston TC             16.47  
  4 Jerome Robinson              Nike Centl Park          16.52  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Elhadje Mbow                 Nike Centl Park          52.17  
  2 Justin Grinstead          22 Unattached               52.36  
  3 Francis Shen                 Gr Boston TC             57.41  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Bunker            28 Adidas New Engla       9:25.5 H
  2 Kevin Alliette            29 New BalanceBos        10:05.9 H  
  3 Jason Hewitt                 Gr Boston TC          11:15.2 H  
  4 Bill Newsham              45 Gate City Stride      12:02.0 H  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:30.89  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Corey Thomas              18 Unattached               2.06m    6-09.00 
  2 Michael Millerr           24 ConnQuest                1.87m    6-01.50 
  3 Tyler Guilmette           22 Unattached               1.72m    5-07.75 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alexandre Barbaud         30 MIT Pole Vault C      15-00.00      4.57m 
  2 Bob Terry                 45 Unattached            13-06.00      4.11m 
  3 Patrick Barragan          25 MIT Pole Vault C      12-06.00      3.81m 
  3 James Tylock              47 Patriot Pole Vau      12-06.00      3.81m 
 
Men Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Terrence Young               Gr Boston TC             6.55m  -0.8  21-06.00 
  2 Mike Ferrari                 Gr Boston TC             6.49m  +0.0  21-03.50 
  2 Willam Nguidjoi           21 UMass Lowell             6.49m  -0.1  21-03.50 
  4 Jeffrery Soderquist       35 Gr Boston TC             6.41m  +0.0  21-00.50 
  5 Nick DeCelle              23 ConnQuest                6.21m  +0.0  20-04.50 
  6 Mark Johnson              23 Unattached               6.15m   0.5  20-02.25 
  7 Joshua Castro             18 Y-Speed                  5.64m  -0.1  18-06.00 
  8 Brian Rowles              45 Mass Velocity            5.63m  +0.0  18-05.75 
  9 Chris Tuttle              20 Unattached               5.21m   0.9  17-01.25 
 -- John Polevy               76 Mass Velocity             FOUL                 
 
Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Nick DeCelle              23 ConnQuest               13.76m  +0.0  45-01.75 
  2 Terrence Young               Gr Boston TC            13.57m   0.1  44-06.25 
  3 Willam Nguidjoi           21 UMass Lowell            13.10m  +0.0  42-11.75 
  4 Brian Rowles              45 Mass Velocity           11.87m  +0.0  38-11.50 
  5 Joshua Castro             18 Y-Speed                 11.04m   0.6  36-02.75 
  6 Joel Jacobson             69 Unattached               4.27m   0.9  14-00.25 
 -- Mike Ferrari                 Gr Boston TC              FOUL                 
 
Men Shot Put
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 John Langhauser           25 Nike Centl Park         16.99m   55-09.00 
  2 Kent Worden               63 Twilight Thrower        15.27m   50-01.25 
  3 Robert Arello, Jr.        51 Twilight Thrower        15.21m   49-11.00 
  4 Jon Gray                  37 Twilight Thrower        14.06m   46-01.50 
  5 Jared Mills               30 Unattached              13.34m   43-09.25 
  6 David Belhumeur           54 Unattached              11.28m   37-00.25 
  7 Gary Parkosewich          58 Unattached              11.06m   36-03.50 
  8 Adam Seidner              48 Unattached              10.56m   34-07.75 
  9 Edward Ionata             52 Unattached              10.54m   34-07.00 
 10 Leonard Rosen             76 Twilight Thrower        10.46m   34-04.00 
 11 Joanel Lopez              25 Nike Centl Park          9.75m   32-00.00 
 12 George Cormey             73 Twilight Thrower         9.14m   30-00.00 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kent Worden               63 Twilight Thrower        35.06m     115-00 
  2 Gary Parkosewich          58 Unattached              34.70m     113-10 
  3 Leonard Rosen             76 Twilight Thrower        33.53m     110-00 
  4 Jay Cohen                 64 Unattached              33.03m     108-04 
  5 David Belhumeur           54 Unattached              32.24m     105-09 
  6 Ken Effler                58 Twilight Thrower        32.17m     105-06 
  7 George Cormey             73 Twilight Thrower        25.16m      82-06 
Flight  2  
  1 Jon Gray                  37 Twilight Thrower        49.79m     163-04 
  2 Jared Mills               30 Unattached              42.00m     137-09 
  3 Bill Cotter               45 Unattached              37.52m     123-01 
  4 Charles Dwyer             47 Unattached              34.75m     114-00 
  5 Dylan Dombrowski          21 ConnQuest               34.47m     113-01 
  6 Adam Seidner              48 Unattached              28.05m      92-00 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Chris Bryce               32 Unattached              69.03m     226-06 
  2 Paul DeTurk               22 Unattached              58.72m     192-08 
  3 Steven Jussaume           25 Shore AC                56.72m     186-01 
  4 Robert Arello, Jr.        51 Twilight Thrower        52.21m     171-03 
  5 Joanel Lopez              25 Nike Centl Park         49.06m     160-11 
  6 Chris Dupuis              19 Unattached              49.00m     160-09 
  7 Bill Cotter               45 Unattached              40.34m     132-04 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dylan Dombrowski          21 ConnQuest               58.82m     193-00 
  2 Mark Johnson              23 Unattached              57.10m     187-04 
  3 Ken Hall                  44 World's Longest         56.30m     184-08 
  4 Drew Soltysiak            25 Gr Boston TC            55.52m     182-02 
  5 Michael Millerr           24 ConnQuest               54.56m     179-00 
  6 Daniel Colina                Gr Boston TC            53.58m     175-09 
  7 Matt Pelchat              21 Unattached              51.56m     169-02 
  8 Patrick Bowler            18 Unattached              50.09m     164-04 
  9 Michael Randall              Gr Boston TC            48.82m     160-02 
 10 Mike Fernandez            23 World's Longest         43.55m     142-10 
 11 Kyle St.Jean              16 World's Longest         42.23m     138-06 
Flight  2  
  1 Buzz Gagne                62 Twilight Thrower        51.47m     168-10 
  2 Ken Effler                58 Twilight Thrower        36.60m     120-01 
  3 Stephen Aust              65 Unattached              29.41m      96-06 
  4 George Cormey             73 Twilight Thrower        27.84m      91-04 
  5 Kent Worden               63 Twilight Thrower        27.01m      88-07 
  6 Robert Youngs             76 Unattached              26.64m      87-05 
  7 Joel Jacobson             69 Unattached              16.49m      54-01 
  8 Jim Queeney               59 Twilight Thrower         3.76m      12-04 
 
Men 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Bob Keating               63 New England Walk      15:11.47  
  2 Stephen Peckiconis        51 Cambridge Sports      16:07.08  
  3 Brian Savilonis           60 New England Walk      17:46.43  
  4 Bill Harriman             63 New England Walk      18:13.58  




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News