Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mattapoisett Road Race

Mattapoisett, MA, July 3, 2010

[Complete Results | Overall Winners | Wheelchair Results ]

Age-Group Winners

                         MALE AGE GROUP:  13 UNDER

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   552 Matthew Soule           13 MATTAPOISETT         34:15 
    2   987 Gerald Lanagan          13 MATTAPOISETT         35:17 
    3   416 Adam Sylvia             10 ROCHESTER            37:03 

                         MALE AGE GROUP:  14 - 18

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   204 Seamus McEvoy           17 LONGMEADOW           29:27 
    2    89 Rob Gammell             18 MATTAPOISETT         29:41 
    3   496 Jack Schrupp            14 GILFORD              30:37 

                         MALE AGE GROUP:  19 - 29

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   581 Daniel Croteau          20 ACUSHNET             29:04 
    2   495 Jared Dourdeville       21 MARION               29:48 
    3   804 Fred Hill               22 EAST AURORA          30:28 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   169 Matthew Herman          34 BRIGHTON             27:59 
    2   878 Jeff Reed               31 NEW BEDFORD          28:32 
    3   696 Eric Worsley            35 FALL RIVER           28:46 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   352 Joe Francisco           44 ACUSHNET             29:50 
    2   823 Bernie Oreilly          47 NEWTON               31:17 
    3   829 Angel Martin            40 NEW BEDFORD          31:29 


                         MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   373 Michael Sellars         52 MASHPEE              31:27 
    2   818 Nathaniel Smith         56 HOLLISTON            32:17 
    3   317 Paul Curley             54 MATTAPOISETT         32:45 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   296 Kevin McCarthy          62 PORTSMOUTH           34:16 
    2   328 Dennis Herman           64 NEWTON               34:38 
    3    79 Mike McCarty            65 NEW BEDFORD          36:16 

                         MALE AGE GROUP:  70 PLUS

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   241 James Girand            72 PALO ALTO            42:01 
    2   451 Fred Zuleger, Iii       72 COVENTRY             44:05 
    3   379 Joe Fernandez           81 FAIRHAVEN            45:07 
    4   287 Jack Keefe              71 BUZZARDS BAY         46:43 
    5   393 Larry Cole              76 HARWICH              48:56 
    6   273 Dr. Howard Clausen      70 SO DARTMOUTH         49:18 
    7   852 Chuck Hornsby           73 BRATTLEBORO          56:25 
    8   299 Victor Haddad           78 SOMERSET           1:09:58 
    9   307 Bob Kalchthaler         72 MIDDLEBORO         1:11:52 
   10   749 Jim Brogioli            79 WAREHAM            1:11:52 
   11   221 Raymond Williams        73 QUINCY             1:24:14 


                        FEMALE AGE GROUP:  13 UNDER

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   497 Tessa Schrupp           12 GILFORD              46:14 
    2   601 Kate Hughes             10 ROCHESTER            46:49 
    3   787 Mary Kate McIntire      12 MATTAPOISETT         46:56 

                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 18

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   539 Katherine Mello         16 CHESAPEAKE           36:02 
    2   318 Emily Curley            15 MATTAPOISETT         37:20 
    3   783 Katie Burton            17 FALMOUTH             37:29 

                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   492 Alice Binns             20 BOSTON               32:17 
    2   890 Melissa Henry           23 POCASSET             32:31 
    3   139 Monyca Vickers          28 QUINCY               34:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1    80 Dede Griesbauer         39 BOSTON               32:40 
    2    87 Jane Glozzy             30 MONTCLAIR            36:19 
    3   345 Amy Trumbull            32 MATTAPOISETT         36:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   157 Mary Cass               48 WESTPORT             32:43 
    2   374 Jennifer Rapaport       46 MELROSE              33:14 
    3   903 Jennifer Bogan          43 FALL RIVER           34:13 


                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   468 Margaret Pendergast     57 EAST SANDWICH        37:34 
    2   340 Lisa Roeder             50 DURHAM               37:44 
    3   547 Nancy Antin             50 FAIRHAVEN            39:20 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   846 Stephanie Lacourse      60 EAST GREENWICH       44:59 
    2   263 Holly Vogel             62 ROCHESTER            45:26 
    3   726 Gail Isaksen            65 FAIRHAVEN            48:14 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 PLUS

Place No.   Name                    Ag Town               Finish  
===== ===== ======================= == ================== ======= 
    1   797 Barbara Belanger        73 FAIRHAVEN            53:01 
    2   217 Janice Knight           71 BELMONT            1:15:29 
    3   311 Cathy Martens           72 MATTAPOISETT       1:15:30 
    4   225 Ann Healy               71 QUINCY             1:15:30 
    5   272 Marie Krabisch          76 MIDDLEBORO         1:22:35 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News