Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Inaugural Quaboag Plantation Triathlon

West Brookfield, MA, July 3, 2010

[Overall Winners | Overall Tri Results | Overall Tri Results with Splits | Tri Relay Results | Tri Relay Results with Splits | Fastest Event Times ]

Age Group Winners


                  INAUGURAL QUABOAG PLANTATION TRIATHLON 
                            WEST BROOKFIELD, MA

                       ***** AGE GROUP WINNERS *****
              TOP 3 OVERALL MALE AND FEMALE WINNERS EXCLUDED

                       RESULTS BY NEW ENGLAND TIMING
              (errors or omissions contact jim@ne-timing.com


              MALE AGE GROUP: 25 & UNDER  (TOP 3 WIN AWARDS)

Place Bib#  Fname        Lname        G Age Penalty Time    
===== ===== ============ ============ = === ======= ======= 
    1     8  MATT        PEARSON      M  23         1:11:36 
    2   104 JOHN         MITTON       M  20         1:12:38 
    3     5  ERIC        SPENCER      M  20         1:13:30 
    4    10  DENNIS      MARTIN       M  25         1:14:19 
    5   110 JOSHUA       TETREAU      M  24         1:17:11 

             FEMALE AGE GROUP: 25 & UNDER  (TOP 3 WIN AWARDS)

Place Bib#  Fname        Lname        G Age Penalty Time    
===== ===== ============ ============ = === ======= ======= 
    1   113 JESSICA      LAROSA       F  19         1:37:23 
    2     3  BROOKE      TASSE        F  18         1:37:29 
    3     7  AMANADA     DELANSKI     F  23         1:38:24 

                   MALE AGE GROUP:  26 - 34  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    10    26  MARK        SWISTAK              1:07:27 
    2    15    30  CURTIS      FRAZEN               1:10:24 
    3    43    23  DAVE        ALLEN                1:17:13 
    4    55   112 SHANE        STILSON              1:19:13 
    5    64   115 TODD         KITTERMAN            1:21:53 

                  FEMALE AGE GROUP:  26 - 34  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    19    22  CANDICE     HERNANDEZ            1:11:07 
    2    21    15  ELIZABETH   MASTERJOHN           1:11:32 
    3    39    20  JILL        BRANLEY              1:16:15 
    4    47    95 JODIE-LYNN   BODUCH               1:18:01 
    5    63    21  LAURA       CLEARY               1:21:46 

                   MALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    33    48  JIM         SHEPARDSON           1:14:51 
    2    53    36  JOSH        POTVIN               1:19:02 
    3    58    47  PHIL        BOYCO                1:20:07 
    4    59    51  DANIEL      SYKES                1:20:28 
    5    77    50  JOE         SALVADORE            1:25:58 


                  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    20    32  KAREN       HANCAK               1:11:28 
    2    44    31  TRACY       WAZ                  1:17:13 
    3    45    43  HEIDI       PETERSON             1:17:21 
    4    48    33  ERIN        QUINNEY              1:18:06 
    5    49    35  LISA        WAGNER               1:18:11 

                   MALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1     5   102 MICHAEL      TASSINAN             1:01:25 
    2     6    56  PETER       LETENDRE             1:03:07 
    3    13   101 KYLE         RENARD               1:09:15 
    4    26    54  ANTHONY     RAINKA               1:12:41 
    5    56    58  H.JAY       GRIFFING             1:19:14 

                  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    14    65  LORI        MUNR                 1:10:10 
    2    31    64  NORAH       LASORSA              1:14:40 
    3    68    99 SUE          SWENSON              1:23:03 
    4   100    62  CAROL       ROSSERTTI            1:34:59 
    5   106    59  AMY         DUGAS                1:36:57 

                   MALE AGE GROUP:  45 - 50  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1     7   126 ROBERT       LUX                  1:05:20 
    2    17    97 RANDY        SOUCIA               1:11:03 
    3    29    77  JEFF        TASSE                1:14:20 
    4    34    76  NEIL        SPENCER              1:14:59 
    5    40   106 CHUCK        CORMIER              1:16:22 

                  FEMALE AGE GROUP:  45 - 50  (3 WINNERS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ ======= ======= 
    1    23    74  MICHELLE    METCALF              1:12:27 
    2    54    68  SHIRLEY     COTE                 1:19:13 
    3    86   105 MIREA        WESSOLDSSKY          1:30:00 
    4   105    71  TINA        PROBERTS             1:36:14 
    5   118    96 SUSANNE      FOTHERGILL           1:52:36 

               MALE AGE GROUP:  51 & OVER (TOP 3 WIN AWARDS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        G Age Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ = === ======= ======= 
    1    16   120 DOUGLAS      USHER        M  54         1:10:27 
    2    30   111 JAMES        ORPHAN       M  58         1:14:25 
    3    32   119 FRANK        GORHAM       M  54         1:14:44 
    4    57    88  PETER       CANZONE      M  57         1:19:45 
    5    80   122 GLENN        WILBUR       M  54         1:27:16 


              FEMALE AGE GROUP:  51 & OVER (TOP 3 WIN AWARDS)

Place O'All Bib#  Fname        Lname        G Age Penalty Time    
===== ===== ===== ============ ============ = === ======= ======= 
    1    18    85  JAN         SHILLIETO    F  55         1:11:05 
    2    35    79  JANE        CARBONE      F  51         1:15:16 
    3    36   121 LINDA        USHER        F  61         1:15:25 
    4    62    81  MARY        HANNEN       F  52         1:21:09 
    5    90    82  KAREN NOONE YVON         F  52         1:31:14 
                                                                      Page 1



Number of records: 50 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News