Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Cape Cod 5k Championship

Osterville, MA, July 19, 2010

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 40-49    1 M   762 Dermot Fitzpatrick          West Dunder,IL                                               
 2     16:36  5:21    2 40-49    2 M   721 Mark Clifford               Osterville,MA                                                





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:49  5:45    1 30-39    1 F   724 Caroline Tynan                                                                        
 2     19:00  6:08    1 40-49    2 F   722 Anne Curi                   Prisig,MA                                                    



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:06  9:23    1 70-98  106 M   812 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
 2     29:45  9:36    2 70-98  113 M   857 Bill Masterson              Centerville,MA                                               
 3     32:05 10:21    3 70-98  125 M   794 Bill Markey                 Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:13  7:10    1 60-69   39 M   725 Joe Drugan                  Hopevale,MA                                                  
 2     25:34  8:15    2 60-69   71 M   734 George Henry                Chatham,MA                                                   
 3     26:31  8:33    3 60-69   80 M   838 Pete Stryinger              Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:15  6:13    1 50-59   13 M   741 Steven Santos               Hyannis,MA                                                   
 2     19:21  6:15    2 50-59   17 M   667 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                   
 3     20:58  6:46    3 50-59   32 M   630 Douglas Fish                Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:46  5:44    3 40-49    6 M   642 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                
 2     18:12  5:52    4 40-49    8 M   730 Jonathan Pierj              E Sandwich,MA                                                
 3     18:16  5:54    5 40-49    9 M   728 Joseph Cannistraro          Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:42  6:02    1 30-39   11 M   868 Matt Plat                                                                             
 2     19:16  6:13    2 30-39   14 M   629 Michael Ewald               Osterville,MA                                                
 3     19:37  6:20    3 30-39   18 M   670 Kyle Smith                  Palm Beach Gard,FL                                           

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:49  5:25    1 20-29    3 M   731 Ryan Gattoni                East Sandwich,MA                                            
 2     19:57  6:26    2 20-29   20 M   839 Tyler Aiken                 Quincy,MA                                                    
 3     20:06  6:29    3 20-29   21 M   832 Luras Cerny                 Dennis,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:55  5:27    1 15-19    4 M   635 Hardy Greg                  West Barnstable,MA                                           
 2     17:42  5:43    2 15-19    5 M   631 Nick Foley                  Falmouth,MA                                                  
 3     17:48  5:45    3 15-19    7 M   674 Nate Sullivan               Southlake,TX                                                 

         MEN AGE GROUP 10-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:32  6:37    1 10-14   29 M   709 Chris Paolini               Summit,NJ                                                    
 2     21:06  6:48    2 10-14   34 M   743 Ian Farmhein                Osterville,MA                                                
 3     21:52  7:03    3 10-14   38 M   673 Connor Sullivan             Wallingford,CT                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:05 10:02    1 70-98  102 F   758 Maretha Edwards             W Yarmouth,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:10  9:25    1 60-69   66 F   592 Kris Tholke                 Falmouth,MA                                                  
 2     29:36  9:33    2 60-69   74 F   804 Susan Whiteman              Osterville,MA                                                
 3     29:53  9:38    3 60-69   81 F   518 Lynn Carver                 Brewster,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:06  7:27    1 50-59   12 F   593 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     24:13  7:49    2 50-59   22 F   571 Jane Lovelette              Yarmouth Port,MA                                             
 3     25:21  8:11    3 50-59   29 F   715 Donna Weber                 Hyannis,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:14  7:30    2 40-49   13 F   514 Denise Buckley              Duxbury,MA                                                   
 2     23:27  7:34    3 40-49   14 F   816 Tina Meyer                  Sandwich,MA                                                  
 3     23:42  7:39    4 40-49   16 F   527 Natalie Davis               South Dennis,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:47  6:42    2 30-39    4 F   602 Pamela Welch                Colorado Spring,CO                                           
 2     21:14  6:51    3 30-39    8 F   704 Michele Kjoller             Osterville,MA                                                
 3     22:02  7:06    4 30-39   10 F   831 Jitka Borowick              Dennis,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:11  6:31    1 20-29    3 F   800 Melissa Henry               Pocasset,MA                                                  
 2     23:28  7:34    2 20-29   15 F   548 Meagan Hostetter            Columbia,SC                                                  
 3     24:05  7:46    3 20-29   17 F   540 Catherine Furtado           Monument Beach,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:48  6:43    1 15-19    5 F   717 Caroline Kimball-Katz       Concord,MA                                                   
 2     20:53  6:44    2 15-19    6 F   716 Blair Robinson              Carlisle,MA                                                  
 3     21:10  6:50    3 15-19    7 F   529 Nicole Dolan                Tai Tam,HO                                                   

       WOMEN AGE GROUP 10-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:03  9:03    1 10-14   49 F   768 Lindsey Boozer              Tarrytown,NY                                                 
 2     28:41  9:15    2 10-14   60 F   523  Cohen                      Centerville,MA                                               
 3     28:42  9:15    3 10-14   61 F   522 Natalie Cohen               Centerville,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 01- 9

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:55 11:55    1 01-9   157 F   705 Eden Gonet                  Rochester,MA                                                
 2     41:57 13:32    2 01-9   173 F   561 Anna Kim                    Osterville,MA                                               
 3     48:00 15:29    3 01-9   180 F   844 Livia Fontaine              ,MA                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 40-49    1 M   762 Dermot Fitzpatrick          West Dunder,IL                                               
 2     16:36  5:21    2 40-49    2 M   721 Mark Clifford               Osterville,MA                                                
 3     16:49  5:25    1 20-29    3 M   731 Ryan Gattoni                East Sandwich,MA                                            
 4     16:55  5:27    1 15-19    4 M   635 Hardy Greg                  West Barnstable,MA                                           
 5     17:42  5:43    2 15-19    5 M   631 Nick Foley                  Falmouth,MA                                                  
 6     17:46  5:44    3 40-49    6 M   642 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                
 7     17:48  5:45    3 15-19    7 M   674 Nate Sullivan               Southlake,TX                                                 
 8     18:12  5:52    4 40-49    8 M   730 Jonathan Pierj              E Sandwich,MA                                                
 9     18:16  5:54    5 40-49    9 M   728 Joseph Cannistraro          Osterville,MA                                                
 10    20:58  6:46    4 15-19   10 M   650 Timothy McLaughlin          Osterville,MA                                                 
 11    18:42  6:02    1 30-39   11 M   868 Matt Plat                                                                              
 12    19:09  6:11    5 15-19   12 M   764 Thomas Harrison             Osterville,MA                                                 
 13    19:15  6:13    1 50-59   13 M   741 Steven Santos               Hyannis,MA                                                    
 14    19:16  6:13    2 30-39   14 M   629 Michael Ewald               Osterville,MA                                                 
 15    19:17  6:13    6 40-49   15 M   614 John Buckley                Duxbury,MA                                                    
 16    19:19  6:14    7 40-49   16 M   748 Dan Hoaglund                Osterville,MA                                                 
 17    19:21  6:15    2 50-59   17 M   667 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                    
 18    19:37  6:20    3 30-39   18 M   670 Kyle Smith                  Palm Beach Gard,FL                                            
 19    19:50  6:24    4 30-39   19 M   617 John Byrne                  Watertown,MA                                                  
 20    19:57  6:26    2 20-29   20 M   839 Tyler Aiken                 Quincy,MA                                                     
 21    20:06  6:29    3 20-29   21 M   832 Luras Cerny                 Dennis,MA                                                     
 22    20:08  6:30    5 30-39   22 M   619 Ian Carr                    Centerville,MA                                                
 23    20:12  6:31    6 30-39   23 M   750 Brian Greenberg             Osterbille,MA                                                 
 24    20:14  6:32    6 15-19   24 M   628 Sam English                 North Truro,MA                                                
 25    20:16  6:32    4 20-29   25 M   823 Joseph Gallo                W Yarmouth,MA                                                 
 26    20:22  6:34    8 40-49   26 M   738 Pete Lyons                  Dennis,MA                                                     
 27    20:29  6:36    7 30-39   27 M   788 Rick Kraics                 Marstons,MA                                                   
 28    20:30  6:37    7 15-19   28 M   752 Jack Canterbury             Pocasset,MA                                                   
 29    20:32  6:37    1 10-14   29 M   709 Chris Paolini               Summit,NJ                                                     
 30    20:40  6:40    9 40-49   30 M   672 Curt Stevenson              Walpole,MA                                                    
 31    20:46  6:42    8 15-19   31 M   660 Conor Paterson              Cambridge,MA                                                  
 32    20:58  6:46    3 50-59   32 M   630 Douglas Fish                Osterville,MA                                                 
 33    21:04  6:48    4 50-59   33 M   661 Dwight Pfundstein           Mashpee,MA                                                    
 34    21:06  6:48    2 10-14   34 M   743 Ian Farmhein                Osterville,MA                                                 
 35    21:07  6:49   10 40-49   35 M   818 Mike Ostrowski              W Barnstable,MA                                               
 36    21:34  6:57    5 20-29   36 M   623 Joe Curry                   South Dennis,MA                                               
 37    21:44  7:01    9 15-19   37 M   837 Colin Jonielvnas            Worcester,MA                                                  
 38    21:52  7:03    3 10-14   38 M   673 Connor Sullivan             Wallingford,CT                                                
 39    22:13  7:10    1 60-69   39 M   725 Joe Drugan                  Hopevale,MA                                                   
 40    22:29  7:15    8 30-39   40 M   669 Jed Siebel                  Osterville,MA                                                 
 41    22:30  7:15   10 15-19   41 M   796 Christian Randell           Osterville,MA                                                 
 42    22:32  7:16    6 20-29   42 M   833 Andrew Scanlon              E Sandwich,MA                                                 
 43    22:35  7:17    4 10-14   43 M   608 John Andres                 West Barnstable,MA                                            
 44    22:42  7:19   11 40-49   44 M   611 Eric Bennett                Grand Jct.,CO                                                 
 45    22:46  7:21    9 30-39   45 M   745 Jason Bracken               Malvern,PA                                                    
 46    22:49  7:22    5 50-59   46 M   739 Ken Perry                   Osterville,MA                                                 
 47    22:56  7:24   12 40-49   47 M   836 Douglas Chope               Osterviulle,MA                                                
 48    22:57  7:24    7 20-29   48 M   664 Stephen Poulin              Osterville,MA                                                 
 49    22:58  7:25    6 50-59   49 M   651 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 50    23:05  7:27   10 30-39   50 M   817 Tom Guidi                   Highman,MA                                                    

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:49  5:45    1 30-39    1 F   724 Caroline Tynan                                                                        
 2     19:00  6:08    1 40-49    2 F   722 Anne Curi                   Prisig,MA                                                    
 3     20:11  6:31    1 20-29    3 F   800 Melissa Henry               Pocasset,MA                                                  
 4     20:47  6:42    2 30-39    4 F   602 Pamela Welch                Colorado Spring,CO                                           
 5     20:48  6:43    1 15-19    5 F   717 Caroline Kimball-Katz       Concord,MA                                                   
 6     20:53  6:44    2 15-19    6 F   716 Blair Robinson              Carlisle,MA                                                  
 7     21:10  6:50    3 15-19    7 F   529 Nicole Dolan                Tai Tam,HO                                                   
 8     21:14  6:51    3 30-39    8 F   704 Michele Kjoller             Osterville,MA                                                
 9     21:36  6:58    4 15-19    9 F   776 Theresa Fritz-Endres        Carlisle,MA                                                  
 10    22:02  7:06    4 30-39   10 F   831 Jitka Borowick              Dennis,MA                                                     
 11    23:00  7:25    5 15-19   11 F   856 Lucey Gorrill               Centerville,MA                                                
 12    23:06  7:27    1 50-59   12 F   593 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                    
 13    23:14  7:30    2 40-49   13 F   514 Denise Buckley              Duxbury,MA                                                    
 14    23:27  7:34    3 40-49   14 F   816 Tina Meyer                  Sandwich,MA                                                   
 15    23:28  7:34    2 20-29   15 F   548 Meagan Hostetter            Columbia,SC                                                   
 16    23:42  7:39    4 40-49   16 F   527 Natalie Davis               South Dennis,MA                                               
 17    24:05  7:46    3 20-29   17 F   540 Catherine Furtado           Monument Beach,MA                                             
 18    24:09  7:47    6 15-19   18 F   765 Madison Pachoe              Osterville,MA                                                 
 19    24:10  7:48    7 15-19   19 F   712 Sarah Kapelner              Northborough,MA                                               
 20    24:11  7:48    5 30-39   20 F   694 Patricia Hazelton           Lynnfield,MA                                                  
 21    24:12  7:48    5 40-49   21 F   870 Mireille Peupart                                                                       
 22    24:13  7:49    2 50-59   22 F   571 Jane Lovelette              Yarmouth Port,MA                                              
 23    24:16  7:50    6 40-49   23 F   531 Mary Duchesney              West Barnstable,MA                                            
 24    24:25  7:53    7 40-49   24 F   604 Patty White                 Portola Valley,CA                                             
 25    24:32  7:55    8 15-19   25 F   789 Grace Cambareri             Centerville,MA                                                
 26    24:34  7:55    4 20-29   26 F   827 Elizabeth Britton           Barnstable,MA                                                 
 27    24:44  7:59    6 30-39   27 F   792 Diana Knightly              Osterville,MA                                                 
 28    25:06  8:06    7 30-39   28 F   599 Edna Valentino              Phoenixville,PA                                               
 29    25:21  8:11    3 50-59   29 F   715 Donna Weber                 Hyannis,MA                                                    
 30    25:24  8:12    5 20-29   30 F   553 Margaret Keaveny            West Roxbury,MA                                               
 31    25:32  8:14    8 40-49   31 F   575 Kerry Nelson                Osterville,MA                                                 
 32    25:35  8:15    8 30-39   32 F   525 Kerri Cuccovia              East Longmeadow,MA                                            
 33    26:09  8:26    9 30-39   33 F   687 Heather Manuel              Sandwich,MA                                                   
 34    26:23  8:31   10 30-39   34 F   815 Jessica Schmitchel          Bridgewater,MA                                                
 35    26:52  8:40   11 30-39   35 F   701 Georgia Litsas              Osterville,MA                                                 
 36    26:54  8:41    9 40-49   36 F   508 Carrie Bearse               West Barnstable,MA                                            
 37    26:54  8:41   12 30-39   37 F   700 Joanna Litsas               Osterville,MA                                                 
 38    27:04  8:44    4 50-59   38 F   573 Joan Martinelli             Sandwich,MA                                                   
 39    27:07  8:45    6 20-29   39 F   579 Colby Ouelette              Marstons Mills,MA                                             
 40    27:09  8:45    5 50-59   40 F   753 Kathy Silvia                Osterville,MA                                                 
 41    27:11  8:46    7 20-29   41 F   520 Margaret Cobb               Centerville,MA                                                
 42    27:27  8:51   13 30-39   42 F   580 Tracy Padula McCabe         Centerville,MA                                                
 43    27:30  8:52    8 20-29   43 F   766 Elizabeth Collins           Osterville,MA                                                 
 44    27:33  8:53   10 40-49   44 F   740 Linda Setares-Caruso        S Yarmouth,MA                                                 
 45    27:39  8:55    9 20-29   45 F   581 Sarah Porzig                Eastham,MA                                                    
 46    27:46  8:57   11 40-49   46 F   502 Caroline Allen              East Sandwich,MA                                              
 47    27:59  9:02   12 40-49   47 F   703 Leslie Houde                Radford,VA                                                    
 48    28:01  9:02   13 40-49   48 F   693 Lori Parks                  Lynnfield,MA                                                  
 49    28:03  9:03    1 10-14   49 F   768 Lindsey Boozer              Tarrytown,NY                                                  
 50    28:05  9:04   14 30-39   50 F   555 Tammy Kelley                Bourne,MA                                                     




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News