Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2010 Reggie Poyau Memorial Track Meet

Waltham, MA, January 16, 2010

Complete Results

Brandeis University

Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/16/2010 04:55 PM
               2010 Reggie Poyau Memorial Track Meet - 1/16/2010               
                              Brandeis University                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bowdoin  'A'                                       10:49.17   10   
     1) Hillard, Matthew                2) Gamache, Matthew               
     3) Prior, Timothy                  4) Ogilvie, Thompson              
  2 Lasell  'A'                                        11:44.71    8   
     1) Slight, Patrick                 2) Isherwood, Mike                
     3)                                 4) Scully, Mathew                 
 
Event 2  Women Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                       13:41.56   10   
     1) Dahmann, Kristina               2) Deneroff, Kathryn              
     3) Kerr, Grace                     4) MacKenzie, Olivia              
 
Event 3  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holgate, Devon               Brandeis               8:44.45   10   
  2 Murner, Daniel               Amherst                8:44.91    8   
  3 Hatton, Colman               Bowdoin                8:52.40    6   
  4 Williams, Alex               Bowdoin                8:54.95    5   
  5 Anastos, Dan                 Brandeis               8:56.30    4   
  6 Erskine, Andrew              Amherst                8:57.03    3   
  7 Berkow, Stan                 Bowdoin                9:00.51    2   
  8 Vega, Kerwin                 Brandeis               9:03.86    1   
  9 Buckley, Dillon              Amherst                9:05.52  
 10 Richardson, Justin           Southern Mai           9:06.22  
 11 Cohoon, Travis               Amherst                9:08.14  
 12 Letendre, Jon                Southern Mai           9:10.07  
 13 Grimes, Patrick              Amherst                9:14.22  
 14 Seaver, Jack                 Amherst                9:31.27  
 15 McElroy, Sean                Bowdoin                9:35.53  
 16 Bibb, Connor                 Southern Mai           9:36.14  
 17 Neuts, Erich                 Southern Mai           9:37.32  
 18 Turco, Maurizio              Emmanuel               9:44.52  
 19 Crimm, Jonas                 Bowdoin                9:55.00  
 20 Smajic, Alen                 Emmanuel              10:02.40  
 21 Tinker, Colton               Southern Mai          10:10.25  
 
Event 4  Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Selig, Grayce                Brandeis              10:11.72   10   
  2 Warwick, Kate                Brandeis              10:34.42    8   
  3 Connolly, Ally               Brandeis              10:34.88    6   
  4 Argueta, Christina           Bowdoin               10:42.46    5   
  5 Daly, Sarah                  Amherst               10:42.74    4   
  6 Ackerman, Anna               Bowdoin               11:20.98    3   
  7 Knuff, Catherine             Amherst               11:25.10    2   
  8 Alizzi, Rebecca              Amherst               11:25.48    1   
  9 Hopper, Abby                 Amherst               11:40.08  
 10 Wirtschafter, Valerie        Bowdoin               12:18.97  
 11 Hager, Anna                  Amherst               12:28.43  
 12 Gomes, Stephanie             Emmanuel              12:56.61  
 13 Sweet, Laura                 Umass Boston          13:07.40  
 14 Missett, Meghan              Lasell                13:56.09  
 
Event 6  Women 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaufman, Michele             Bowdoin                   8.87   10   
  2 McCabe, Shannon              Emmanuel                  9.58    8   
  3 Huyler, Annie                Bowdoin                   9.70    6   
  4 Gieng, Debbie                Umass Boston             10.14    5   
  5 McNulty, Laura               Emmanuel                 10.15    4   
  6 Moody, Maura                 Lasell                   10.25    3   
 
Event 7  Men 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Foley, Brian                 Brandeis                  6.86q 
  2 Hay, Colin                   Bowdoin                   7.00q 
  3 Cabana, Will                 Bowdoin                   7.17  
  4 Neang, Sammy                 Southern Mai              7.44  
  5 Fogell, Nate                 Southern Mai              7.45  
Heat  2 Preliminaries
  1 Xuelin, Stanley              Brandeis                  6.92q 
  2 Russell, Spencer             Amherst                   7.03q 
  3 Leotti, Matthew              Bowdoin                   7.15  
  4 Theriault, Nate              Southern Mai              7.49  
  5 Loui, Anthony                Umass Boston              9.32  
Heat  3 Preliminaries
  1 Conteh, Fuad                 Umass Boston              7.03  
  2 Thaffe, Wrenford             Amherst                   7.48  
  3 Froass, Pat                  Emmanuel                  7.59  
 -- McKeon, Jeremy               Southern Mai                FS  
Heat  4 Preliminaries
  1 Ferdenzi, James              Emmanuel                  6.83q 
  2 Cultrera, Anthony            Southern Mai              6.97q 
  3 Solloway, Ethan              Southern Mai              7.18  
  4 Miklovich, David             Southern Mai              7.22  
  5 Laurore, Jeff                Umass Boston              7.68  
 
Event 7  Men 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Ferdenzi, James              Emmanuel                  6.85   10   
  2 Cultrera, Anthony            Southern Mai              6.88    8   
  3 Xuelin, Stanley              Brandeis                  6.90    6   
  4 Russell, Spencer             Amherst                   6.96    5   
  5 Hay, Colin                   Bowdoin                   7.04    4   
  6 Foley, Brian                 Brandeis                  7.34    3   
 
Event 9  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bray, Ben                    Brandeis               4:23.23   10   
  2 Kramer, Alex                 Brandeis               4:25.38    8   
  3 Even, Tim                    Southern Mai           4:25.43    6   
  4 Gomes, Alex                  Southern Mai           4:27.10    5   
  5 Callahan, Kit                Amherst                4:30.14    4   
  6 Brown, Chris                 Brandeis               4:30.25    3   
  7 Murner, Daniel               Amherst                4:30.71    2   
  8 Ogilvie, Colin               Bowdoin                4:31.29  
  9 Bell, William                Amherst                4:31.70  
 10 Schoneberg, Noah             Southern Mai           4:34.18  
 11 Frizell, Sam                 Bowdoin                4:34.47  
 12 Donovan, Sam                 Brandeis               4:35.11  
Section  2  
  1 Neuts, Seth                  Southern Mai           4:30.97    1   
  2 Erskine, Andrew              Amherst                4:34.31  
  3 Fulford, Jon                 Southern Mai           4:37.06  
  4 Lajoie, Dylan                Southern Mai           4:40.30  
  5 Cohoon, Travis               Amherst                4:45.51  
  6 Armstrong, Stephen           Emmanuel               4:51.98  
  7 Fournier, Tyler              Southern Mai           4:53.19  
  8 Colabella, Anthony           Bowdoin                4:54.91  
  9 Jacobs, Saylor               Southern Mai           4:55.44  
 10 Ploch, Riley                 Southern Mai           5:00.42  
 11 Beaudoin, Kyle               Southern Mai           5:05.03  
 12 Jordan, Andrew               Southern Mai           5:07.36  
 13 Benham, Colin                Southern Mai           5:16.00  
 
Event 10  Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Sullivan, Melissa            Amherst                5:08.08   10   
  2 Lemay, Marie                 Brandeis               5:08.19    8   
  3 Pisarik, Alyssa              Brandeis               5:14.26    6   
  4 Lindholm, Hannah             Brandeis               5:21.51    5   
  5 Lambert, Keri                Amherst                5:27.40    4   
  6 Riker, Dana                  Bowdoin                5:27.75    3   
  7 Hodge, Lindsay               Bowdoin                5:29.80    2   
  8 Newcomb, Laura               Bowdoin                5:39.04    1   
  9 Daly, Sarah                  Amherst                5:43.53  
 10 Alizzi, Rebecca              Amherst                6:12.51  
 11 Hager, Anna                  Amherst                6:31.37  
 12 Odeh, Jamila                 Amherst                6:36.33  
 13 Reddy, Meaghan               Emmanuel               7:07.68  
 
Event 11  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Shepard, Mason               Southern Mai              8.46q 
  2 Wikoff, Riker                Bowdoin                   8.57q 
  3 Chick, Sam                   Bowdoin                   8.75q 
  4 Krevosky, Mikhail            Lasell                   10.01  
Heat  2 Preliminaries
  1 Maher, Thomas                Emmanuel                  8.53q 
  2 Spaulding, James             Southern Mai              8.64q 
  3 Coulombe, Jordan             Emmanuel                  8.98q 
  4 Montoya, Isaac               Lasell                    9.47  
 
Event 11  Men 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Shepard, Mason               Southern Mai              8.42   10   
  2 Wikoff, Riker                Bowdoin                   8.45    8   
  3 Maher, Thomas                Emmanuel                  8.52    6   
  4 Spaulding, James             Southern Mai              8.66    5   
  5 Coulombe, Jordan             Emmanuel                  8.86    4   
  6 Chick, Sam                   Bowdoin                   8.91    3   
 
Event 13  Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Foley, Brian                 Brandeis                 51.44   10   
  2 Moore, Jake                  Southern Mai             51.47    8   
  3 Reed, Andrew                 Amherst                  51.60    6   
  4 Moore, Tommy                 Amherst                  51.71    5   
  5 Lin, Mingken                 Brandeis                 52.88  
  6 Voner, Gregory               Southern Mai             53.24  
Section  2  
  1 Tsatsimpe, Thebe             Amherst                  51.78    4   
  2 Gary, Andre                  Amherst                  52.13    3   
  3 D'Amato, Daniel              Emmanuel                 52.54    2   
  4 Lunsted, Sean                Southern Mai             52.61    1   
  5 Thompson, Larry              Amherst                  54.11  
  6 Hoffman-Senn, Josh           Brandeis                 54.30  
Section  3  
  1 Pendergrass, Keith           Amherst                  54.15  
  2 McDonald, Brian              Bowdoin                  55.15  
  3 Isherwood, Mike              Lasell                   56.31  
  4 Amponsah, Ofori              Amherst                  56.96  
  5 Montoya, Isaac               Lasell                   57.00  
  6 Fisher, Jamie                Southern Mai             57.35  
Section  4  
  1 Bremmerman, Matt             Southern Mai             58.74  
  2 Welton, Patrick              Emmanuel               1:04.45  
  3 Fay, Jeremy                  Lasell                 1:11.92  
 
Event 14  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Millett, Elsa                Bowdoin                  59.93   10   
  2 Gellman, Michelle            Brandeis               1:02.10    8   
  3 Kulubya, Katasi              Emmanuel               1:02.72    6   
  4 Sinjour, Annafreed           Brandeis               1:02.76    5   
  5 Mueller, Jess                Amherst                1:05.85    4   
  6 Dacosta, Caitlyn             Emmanuel               1:08.37    3   
Section  2  
  1 Nichols, Kristen             Brandeis               1:09.24    2   
  2 Darmody, Caroline            Amherst                1:11.03    1   
  3 Lynch, Alison                Emmanuel               1:12.65  
  4 Fahey, Katherine             Emmanuel               1:14.71  
 
Event 15  Men 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Chipman, Parker              Southern Mai           1:23.70   10   
  2 Stein, Brett                 Bowdoin                1:24.22    8   
  3 Sawyer, Jimmy                Southern Mai           1:24.35    6   
  4 Wikoff, Riker                Bowdoin                1:25.81    5   
  5 Gobbi, Corey                 Southern Mai           1:26.09    4   
  6 Davis, Evan                  Southern Mai           1:27.18    1   
Section  2  
  1 Hebert, Kyle                 Bowdoin                1:27.04    3   
  2 Drost, Ryan                  Amherst                1:27.04    2   
  3 Larochelle, Ryan             Bowdoin                1:27.64  
  4 Cleveland, Benjamin          Emmanuel               1:29.32  
  5 Erickson, Chris              Amherst                1:29.46  
Section  3  
  1 Coleman, Andrew              Bowdoin                1:30.52  
  2 Kitchin, Todd                Southern Mai           1:31.13  
  3 Huynh, Brian                 Bowdoin                1:31.80  
  4 Skurman, Peter               Amherst                1:32.81  
  5 Johnson, Jason               Southern Mai           1:39.09  
  6 Hieber, John                 Emmanuel               1:40.21  
 
Event 16  Women 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Reggie, Mary Doris           Amherst                1:41.02   10   
  2 Wasserman, Susan             Amherst                1:41.03    8   
  3 Sorice, Brittany             Emmanuel               1:44.63    6   
  4 Gregory, Anne                Brandeis               1:44.91    5   
  5 Young, Julie                 Emmanuel               1:47.90    4   
  6 Deneroff, Kathryn            Bowdoin                1:52.29    3   
 
Event 18  Women 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Capano, Lucia                Brandeis                  7.63q 
  2 Victoria, Nathalie           Emmanuel                  8.00q 
  3 Limlengco, Irene             Emmanuel                  8.01  
  4 Sainterling, Esther          Umass Boston              8.38  
  5 Bass, Candace                Umass Boston              8.85  
Heat  2 Preliminaries
  1 McKnight, Jade               Amherst                   7.92q 
  2 Farrington, Kim              Brandeis                  7.93q 
  3 Soldano, Sarah               Emmanuel                  8.35  
  4 Brandao, Nacy                Emmanuel                  8.37  
  5 Nguyen, Oahn                 Umass Boston              8.85  
  6 Lawson, Michelle             Bowdoin                   8.97  
Heat  3 Preliminaries
  1 Ford, Simone                 Emmanuel                  7.75q 
  2 Faustin, Samara              Umass Boston              7.85q 
  3 Peterson, Laura              Bowdoin                   8.00  
  4 Lonati, Gina                 Bowdoin                   8.32  
  5 Hauck, stephanie             Lasell                    9.77  
  6 Hart, Catherine              Lasell                    9.79  
 
Event 18  Women 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Capano, Lucia                Brandeis                  7.60   10   
  2 Ford, Simone                 Emmanuel                  7.67    8   
  3 Faustin, Samara              Umass Boston              7.85    6   
  4 McKnight, Jade               Amherst                   7.89    5   
  5 Farrington, Kim              Brandeis                  8.01    4   
  6 Victoria, Nathalie           Emmanuel                  8.09    3   
 
Event 19  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Udel, Aaron                  Brandeis               2:00.14   10   
  2 Grimes, Patrick              Amherst                2:00.33    8   
  3 Pontbriand, Dan              Southern Mai           2:03.22    6   
  4 Kerin, Jake                  Umass Boston           2:04.17    5   
  5 Conant, Alexander            Bowdoin                2:04.63    4   
  6 Collins, Will                Brandeis               2:07.10    2   
  7 Buckley, Dillon              Amherst                2:08.52    1   
  8 Seaver, Jack                 Amherst                2:14.17  
Section  2  
  1 Potter, Ben                  Umass Boston           2:06.91    3   
  2 Jordan, Andrew               Southern Mai           2:18.18  
  3 Benham, Colin                Southern Mai           2:21.08  
  4 Francois, Willie             Umass Boston           2:36.26  
  5 Vantine, Grant               Lasell                 2:44.64  
 
Event 20  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Alpaio, Julia                Brandeis               2:20.84   10   
  2 Owen, Emily                  Brandeis               2:22.23    8   
  3 Cheung, Hoiwan               Amherst                2:22.24    6   
  4 Duffy, Molly                 Bowdoin                2:25.03    5   
  5 Lambert, Keri                Amherst                2:25.19    4   
  6 Tory, Caroline               Bowdoin                2:26.05    3   
  7 Pagonis, Zoe                 Amherst                2:27.95    2   
  8 Huyler, Annie                Bowdoin                2:37.14    1   
  9 DelSignore, Joslyn           Emmanuel               2:49.50  
 10 DePina, Erina                Emmanuel               2:55.33  
 11 Keegan, Marissa              Emmanuel               3:23.78  
 
Event 21  Men 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Scheetz, Ben                 Amherst                2:32.93   10   
  2 Pitmon, Adron                Amherst                2:34.38    8   
  3 Ogilvie, Thompson            Bowdoin                2:35.98    6   
  4 Hillard, Matthew             Bowdoin                2:41.74    5   
  5 Williams, Alex               Bowdoin                2:42.86    4   
  6 Cowles, Wesley               Emmanuel               2:50.27    3   
  7 Armstrong, Stephen           Emmanuel               2:57.36    2   
 
Event 22  Women 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pisarik, Beth                Brandeis               3:01.47   10   
  2 Sullivan, Melissa            Amherst                3:01.87    8    3:01.863
  3 Bisceglia, Erin              Brandeis               3:01.87    6    3:01.876
  4 Almeida, Lauren              Amherst                3:08.59    5   
  5 Schalch, Eliza               Amherst                3:12.43    4   
  6 Girard, Jess                 Brandeis               3:14.51    3   
  7 Reed, Elodie                 Amherst                3:14.62    2   
  8 Dahmann, Kristina            Bowdoin                3:31.16    1   
  9 Lawson, Michelle             Bowdoin                3:40.05  
 10 Kellett, Maureen             Emmanuel               3:48.59  
 
Event 23  Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chipman, Parker              Southern Mai             23.57   10   
  2 McKeon, Jeremy               Southern Mai             24.04    5   
  3 Lin, Mingken                 Brandeis                 24.19    4   
  4 Voner, Gregory               Southern Mai             24.31    3   
  5 Xuelin, Stanley              Brandeis                 25.02  
  6 Foley, Brian                 Brandeis                 25.34  
Section  2  
  1 Rich, Codey                  Southern Mai             23.80    8   
  2 Cultrera, Anthony            Southern Mai             23.97    6   
  3 O'Connor, Kevin              Bowdoin                  24.87  
  4 Cabana, Will                 Bowdoin                  25.01  
  5 Conteh, Fuad                 Umass Boston             25.43  
  6 Laurore, Jeff                Umass Boston             26.57  
Section  3  
  1 Amponsah, Ofori              Amherst                  24.60    2   
  2 Miklovich, David             Southern Mai             24.79    1   
  3 Solloway, Ethan              Southern Mai             25.58  
  4 Littleton, Robert            Emmanuel                 26.12  
  5 Thaffe, Wrenford             Amherst                  26.47  
Section  4  
  1 Dougherty, Mark              Emmanuel                 25.33  
  2 Loui, Anthony                Umass Boston             25.91  
  3 Fisher, Jamie                Southern Mai             26.08  
  4 Froass, Pat                  Emmanuel                 27.06  
 
Event 24  Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 McKnight, Jade               Amherst                  27.95   10   
  2 Ford, Simone                 Emmanuel                 28.03    8   
  3 Peterson, Laura              Bowdoin                  28.15    6   
  4 Lord, Sarah                  Bowdoin                  28.98    5   
  5 Njie, mariama                Umass Boston             29.81    3   
Section  2  
  1 Victoria, Nathalie           Emmanuel                 29.01    4   
  2 Brandao, Nacy                Emmanuel                 30.20    1   
  3 Faustin, Samara              Umass Boston             31.03  
  4 Charles, Darlene             Emmanuel                 31.19  
  5 Nichols, Kristen             Brandeis                 31.34  
  6 Seller, Sheryl               Brandeis                 33.15  
Section  3  
  1 Sainterling, Esther          Umass Boston             29.95    2   
  2 Gieng, Debbie                Umass Boston             30.75  
  3 Nguyen, Oahn                 Umass Boston             32.63  
  4 Darmody, Caroline            Amherst                  32.74  
 
Event 25  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Hatton, Colman               Bowdoin               15:27.97   10   
  2 Vallo, John                  Southern Mai          15:34.29    8   
  3 Berkow, Stan                 Bowdoin               16:04.80    6   
  4 Hanley, Kevin                Amherst               16:14.29    5   
  5 Dyer, Ryan                   Southern Mai          17:11.89    4   
  6 Mitchell, Mike               Bowdoin               18:06.29    3   
 
Event 26  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Galleher, Sophia             Amherst               18:49.07   10   
  2 Simeone, Ali                 Amherst               18:49.46    8   
  3 MacKenzie, Olivia            Bowdoin               19:02.86    6   
  4 Argueta, Christina           Bowdoin               19:07.46    5   
  5 McKenna, Shannon             Amherst               19:12.03    4   
  6 Porcher, Molly               Bowdoin               19:18.13    3   
 
Event 27  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Southern Maine  'B'                                 3:26.13   10   
     1) Rich, Codey                     2) Spaulding, James               
     3) Lunsted, Sean                   4) Chipman, Parker                
  2 Southern Maine  'A'                                 3:27.46    8   
     1) Moore, Jake                     2) Voner, Gregory                 
     3) Gobbi, Corey                    4) Sawyer, Jimmy                  
  3 Amherst  'A'                                        3:27.73    6   
     1) Ainslee, Geoff                  2) Amponsah, Ofori                
     3) Bell, William                   4) Bern, Nick                     
  4 Bowdoin  'A'                                        3:33.23    5   
     1) Hebert, Kyle                    2) Wikoff, Riker                  
     3) Gamache, Matthew                4) Winters, Zach                  
  5 Umass Boston  'A'                                   3:49.34    2   
     1) Loui, Anthony                   2) Potter, Ben                    
     3)                                 4) Kerin, Jake                    
Section  2  
  1 Emmanuel  'A'                                       3:38.26    4   
     1) D'Amato, Daniel                 2) Littleton, Robert              
     3) Cowles, Wesley                  4) Cleveland, Benjamin            
  2 Brandeis  'A'                                       3:38.48    3   
     1) Xuelin, Stanley                 2) Lin, Mingken                   
     3) Crowley, Ned                    4) Foley, Brian                   
 
Event 28  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bowdoin  'A'                                        4:14.93   10   
     1) Weiss, Eliza                    2) Lord, Sarah                    
     3) Barr, Emily                     4) Millett, Elsa                  
  2 Brandeis  'A'                                       4:19.00    8   
     1) Capano, Lucia                   2) Farrington, Kim                
     3) Gregory, Anne                   4) Gellman, Michelle              
  3 Emmanuel  'A'                                       4:22.38    6   
     1) Kulubya, Katasi                 2) Dacosta, Caitlyn               
     3) Young, Julie                    4) Sorice, Brittany               
  4 Amherst  'A'                                        4:38.61    5   
     1) Alizzi, Rebecca                 2) Almeida, Lauren                
     3) Cheung, Hoiwan                  4) Cooper, Hannah                 
  5 Emmanuel  'B'                                       4:57.59    4   
     1) DelSignore, Joslyn              2) Lynch, Alison                  
     3) DePina, Erina                   4) Kellett, Maureen               
 
Event 29  Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandeis  'A'                                       8:16.33    5   
     1) Bray, Ben                       2) Collins, Will                  
     3) Brown, Chris                    4) Kern, Mik                      
  2 Amherst  'B'                                        9:02.70    3   
     1) Erskine, Andrew                 2) Eubank, Carlyle                
     3) Gary, Andre                     4) Grimes, Patrick                
  3 Amherst  'A'                                        8:04.38   10   
     1) Dolmatch, Michael               2) Drost, Ryan                    
     3) Eaton, Christopher              4) Erickson, Chris                
  5 Southern Maine  'A'                                 8:10.02    8   
     1) Fulford, Jon                    2) Neuts, Seth                    
     3) Pontbriand, Dan                 4) Gomes, Alex                    
  6 Bowdoin  'A'                                        8:10.29    6   
     1) Stein, Brett                    2) Ogilvie, Colin                 
     3) Gluesing, Andrew                4) Prior, Timothy                 
  7 Southern Maine  'B'                                 8:49.53    4   
     1) Lajoie, Dylan                   2) Fournier, Tyler                
     3)                                 4) Kitchin, Todd                  
  8 Lasell  'A'                                         9:15.62    2   
     1) Scully, Mathew                  2) Slight, Patrick                
 -- Emmanuel  'A'                                       9:24.45    1   
     1) Turco, Maurizio                 2) Hieber, John                   
     3) Smajic, Alen                    4) Armstrong, Stephen             
 
Event 30  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandeis  'A'                                       9:47.21   10   
     1) Bisceglia, Erin                 2) Girard, Jess                   
     3) Lindholm, Hannah                4) Pisarik, Beth                  
  2 Amherst  'A'                                        9:50.47    8   
     1) Daly, Sarah                     2) Darmody, Caroline              
     3) Galleher, Sophia                4) Gnirke, Marlis                 
  3 Bowdoin  'A'                                       10:06.04    6   
     1) Riker, Dana                     2) Tory, Caroline                 
     3) Kerr, Grace                     4) Duffy, Molly                   
  4 Amherst  'B'                                       10:24.99    5   
     1) Hager, Anna                     2) Hopper, Abby                   
     3) Knuff, Catherine                4) Lambert, Keri                  
 
Event 31  Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Flight  1  
  1 Davis, John                  Southern Mai         J12-06.00    8   
  1 Lucyk, Alex                  Bowdoin               12-06.00   10   
  3 Whitney, Cole                Southern Mai          11-00.00    6   
  4 Page, Eddy                   Bowdoin               10-06.00    5   
 -- Winkler, Orion               Southern Mai              FAIL  
 
Event 32  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Head, Christine              Bowdoin               10-03.00   10   
  2 Wen, Helen                   Bowdoin                8-06.00    8   
 
Event 33  Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Chris                Bowdoin                  1.88m   10   
  1 Storey, Ryan                 Southern Mai            J1.88m    8   
  3 Theriault, Nate              Southern Mai             1.83m    6   
  4 Zembruski, Andrew            Bowdoin                 J1.78m    3   
  4 Coulombe, Jordan             Emmanuel                 1.78m    4.50
  4 Spaulding, James             Southern Mai             1.78m    4.50
  7 Fogell, Nate                 Southern Mai            J1.73m    2   
 
Event 34  Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernier, Suzanne             Brandeis                 1.67m   10   
  2 Parenteau, Lily              Brandeis                 1.57m    8   
  3 Tilton, Meagan               Bowdoin                  1.47m    6   
  4 Wilcosky, Libby              Bowdoin                  1.37m    5   
 -- McNulty, Laura               Emmanuel                    NH  
 -- Nelson, Ariana               Emmanuel                    NH  
 
Event 35  Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harmon, Matt                 Southern Mai            13.08m   10   
  2 Bingham, James               Bowdoin                 11.81m    8   
  3 Ramos, Matthew               Bowdoin                 11.58m    6   
  4 McDonald, Brian              Bowdoin                 11.22m    5   
  5 Manning, Eddie               Southern Mai            10.69m    4   
  6 Hunt, John                   Umass Boston            10.37m    3   
  7 McKeon, Jeremy               Southern Mai            10.02m    2   
  8 Jacobs, Sean                 Southern Mai             9.79m    1   
  9 Johnson, Jason               Southern Mai             9.52m  
 10 Brown, Gregory               Emmanuel                 9.48m  
 11 Davis, Evan                  Southern Mai             9.46m  
 12 Gillum, Doug                 Emmanuel                 8.85m  
 
Event 36  Women Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Huyler, Annie                Bowdoin                 10.68m   10   
  2 Zadina, Abigail              Brandeis                10.04m    8   
  3 Lonati, Gina                 Bowdoin                 10.02m    6   
  4 Murphy, Desiree              Brandeis                 9.66m    5   
  5 Sainterling, Esther          Umass Boston             9.20m    4   
  6 King, Kathleen               Emmanuel                 8.38m    3   
 
Event 37  Men Weight Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bingham, James               Bowdoin                 14.52m   10   
  2 Harmon, Matt                 Southern Mai            12.93m    8   
  3 Ramos, Matthew               Bowdoin                 10.68m    6   
  4 Manning, Eddie               Southern Mai            10.47m    5   
  5 Hunt, John                   Umass Boston             9.89m    4   
  6 Jacobs, Sean                 Southern Mai             8.64m    3   
  7 Gillum, Doug                 Emmanuel                 8.60m    2   
  8 Brown, Gregory               Emmanuel                 8.37m    1   
 
Event 38  Women Weight Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lonati, Gina                 Bowdoin                 10.06m   10   
  2 King, Kathleen               Emmanuel                 9.34m    8   
 
Event 39  Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hay, Colin                   Bowdoin                 12.70m   10   
  2 Neang, Sammy                 Southern Mai            12.43m    8   
  3 Chick, Sam                   Bowdoin                 12.25m    6   
 
Event 40  Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Capano, Lucia                Brandeis                11.27m   10   
  2 Peterson, Laura              Bowdoin                 10.88m    8   
  3 Farrington, Kim              Brandeis                10.39m    6   
  4 Mueller, Jess                Amherst                 10.15m    5   
  5 Gladman, Krista              Bowdoin                  9.45m    4   
  6 Victoria, Nathalie           Emmanuel                 9.13m    3   
 
Event 41  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tsatsimpe, Thebe             Amherst                  6.48m   10   
  2 Spaulding, James             Southern Mai             6.44m    8   
  3 Hay, Colin                   Bowdoin                  6.10m    6   
  4 Davis, Evan                  Southern Mai             5.89m    5   
  5 Theriault, Nate              Southern Mai             5.78m    4    2nd jump 5.77m
  5 Leotti, Matthew              Bowdoin                 J5.78m    3    2nd jump 5.61m
  7 Coulombe, Jordan             Emmanuel                 5.37m    2   
  8 Lucier, Alex                 Emmanuel                 5.13m    1   
 
Event 42  Women Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Capano, Lucia                Brandeis                 5.30m   10   
  2 Ford, Simone                 Emmanuel                 4.92m    8   
  3 Kaufman, Michele             Bowdoin                  4.77m    6   
  4 Limlengco, Irene             Emmanuel                 4.73m    5   
  5 Mueller, Jess                Amherst                  4.64m    4   
  6 Soldano, Sarah               Emmanuel                 4.58m    3   
  7 Njie, mariama                Umass Boston             4.40m    2   
  8 Gladman, Krista              Bowdoin                  4.16m    1   
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Brandeis                   189        2) Bowdoin                   178   
    3) Amherst                    139        4) Emmanuel                   95   
    5) UMass Boston                22        6) Lasell                      3   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Southern Maine             238.50     2) Bowdoin                   191   
    3) Amherst                    105        4) Brandeis                   79   
    5) Emmanuel                    42.50     6) UMass Boston               17   
    7) Lasell                      10                                           



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News