Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Dual Valley Conference League Meet

Northbridge, MA, February 4, 2010

[Boys League Meet Results & Team Scores | Standings & Best Performances | Top 10 Performance by event ]

Girls League Meet Results & Team Scores

CMTFOA & Wilbur Race Systems

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/4/2010 09:06 PM
                            Dual Valley Conference                             
                           League Championship Meet                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
================================================================
      D.V.C.: # 32-00  12/12/2009  Liz Peterson, Whitinsville Christian        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Liz Peterson              SR Whitinsville          28-04.25  
  2 Olivia Burrill            JR Sutton                28-04.00  
  3 Caitlyn May               JR Sutton                28-01.50  
  4 Jenn Mailhoit             SO Douglas               25-11.50  
  5 Erin Massey               JR Nipmuc                25-10.25  
  6 Catherine Falcone         SR Sutton                23-08.00  
  7 Chandler Schlupf          SR Hopedale              22-05.50  
  8 Tara Hebert               JR Whitinsville          21-11.50  
  9 Rosemary Balanca-Talbot   SO Hopedale              21-05.00  
 10 Brooke Lavallee           JR Nipmuc                20-04.50  
 11 Tafta Lauretano            8 Douglas              J20-04.50  
 12 Dyllan Moxim               8 Hopedale              20-02.75  
 13 Caroline Sullivan         SO Douglas               19-11.75  
 14 Maren Chiburus            SO Nipmuc                19-03.75  
 
Event 2  Girls High Jump
================================================================
      D.V.C.: #  5-02  12/17/2009  Marielle Ondreicka, Sutton                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Merrielle Ondreicka       SR Sutton                 5-00.00  
  2 Ariele Krevosky           SO Sutton                 4-10.00  
  3 Nicole Hunter             SR Nipmuc                 4-08.00  
  4 Lauren Cadrin             SR Sutton                 4-06.00  
  5 Chandler Schlupf          SR Hopedale               4-04.00  
  6 Brianna Habel             JR Hopedale               4-02.00  
 -- Jennifer Moore             7 Hopedale                    NH  
 
Event 4  Girls 2 Mile Run
================================================================
      D.V.C.: # 12:50.10  1/14/2010   Corinne Bonder, Sutton                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Corinne Bonder            SO Sutton                13:20.20  
  2 Elizabeth Ruscitti        SR Hopedale              13:26.46  
  3 Audra Hampsch             FR Hopedale              13:34.42  
  4 Kelsey Taylor             JR Sutton                13:34.47  
  5 Emily Miller               8 Douglas               13:58.70  
  6 Nora DeBoer                8 Hopedale              13:59.44  
  7 Katie Loverude            JR Nipmuc                14:12.82  
 
Event 6  Girls 50 Yard Hurdles NB
===================================================================
      D.V.C.: #  7.70  1/14/2010   Lauren Cadrin, Sutton                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lauren Cadrin             SR Sutton                    8.05q  1 
  2 Ariele Krevosky           SO Sutton                    8.23q  2 
  3 Elaina Falcone            FR Sutton                    8.68q  1 
  4 Chandler Schlupf          SR Hopedale                  8.79q  1 
  5 Jennifer Pittman          FR Nipmuc                    9.02q  3 
  6 Brittany Denecke          FR Nipmuc                    9.35q  2 
  7 Sara Benedetti            SO Douglas                   9.44   2 
  8 Kyhanna Arias             FR Blackstone-M              9.75   3 
  9 Abby Epplett               8 Whitinsville              9.84   3 
 10 Peggy Greeno              SO Douglas                   9.90   3 
 11 Noa Banayan                8 Hopedale                 10.52   2 
 
Event 6  Girls 50 Yard Hurdles NB
===================================================================
      D.V.C.: #  7.70  1/14/2010   Lauren Cadrin, Sutton                       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Ariele Krevosky           SO Sutton                    8.12   1 
  2 Lauren Cadrin             SR Sutton                    8.37   1 
  3 Elaina Falcone            FR Sutton                    8.87   1 
  4 Chandler Schlupf          SR Hopedale                  8.99   2 
  5 Jennifer Pittman          FR Nipmuc                    9.13   2 
  6 Brittany Denecke          FR Nipmuc                    9.28   2 
 
Event 8  Girls 50 Yard Dash NB
===================================================================
      D.V.C.: #  6.60  1/14/2010   Brittany Ernst, Nipmuc                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brittany Ernst            FR Nipmuc                    6.64q  1 
  2 Megan Kaswandik           SO Douglas                   6.84q  3 
  3 Bryttney Cunningham       FR Blackstone-M              6.89q  2 
  4 Megan Sullivan            JR Sutton                    7.01q  3 
  5 Cierra Dubinsky           FR Sutton                    7.03q  1 
  6 Marissa Ng                SO Nipmuc                    7.06q  4 
  7 Jennifer Pittman          FR Nipmuc                    7.12   2 
  8 Lauren Goode              SR Whitinsville              7.17   2 
  9 Merrielle Ondreicka       SR Sutton                    7.18   1 
 10 Chandler Schlupf          SR Hopedale                  7.47   4 
 11 Jenn Mailhoit             SO Douglas                   7.60   4 
 12 Brianna Habel             JR Hopedale                  7.61   3 
 13 Hannah Bosma              SO Douglas                   7.62   3 
 14 Alicia VandenAkker         7 Whitinsville              7.77   2 
 15 Amanda Keenan              8 Hopedale                  7.80   4 
 16 Tara Hebert               JR Whitinsville              7.94   1 
 
Event 8  Girls 50 Yard Dash NB
===================================================================
      D.V.C.: #  6.60  1/14/2010   Brittany Ernst, Nipmuc                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Brittany Ernst            FR Nipmuc                    6.82   1 
  2 Megan Kaswandik           SO Douglas                   6.87   1 
  3 Bryttney Cunningham       FR Blackstone-M              6.93   1 
  4 Megan Sullivan            JR Sutton                    7.00   2  6.991
  5 Cierra Dubinsky           FR Sutton                    7.00   2  6.997
  6 Marissa Ng                SO Nipmuc                    7.04   2 
 
Event 9  Girls 1 Mile Run
================================================================
      D.V.C.: # 5:41.60  2/4/2010    Corinne Bonder, Sutton                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Corinne Bonder            SO Sutton                 5:41.60# 
  2 Margaret Ogilvie          SR Hopedale               5:43.16  
  3 Stacie Sabo               JR Sutton                 5:58.88  
  4 Emily Kincaid              8 Hopedale               6:14.68  
  5 Casey Sether              FR Hopedale               6:15.60  
  6 Ava Saster                SO Douglas                6:16.14  
  7 Kelsey Taylor             JR Sutton                 6:40.36  
  8 Riley Tetreau             SO Douglas                6:40.57  
  9 Jessica Slavin            SR Douglas                7:09.06  
 10 Jackie Michalowicz        SO Nipmuc                 8:27.73  
 
Event 10  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
      D.V.C.: # 45.30  2/4/2010    Tiffany Armas, Blackstone-M                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tiffany Armas             SR Blackstone-M             45.30#  1 
  2 Megan Sullivan            JR Sutton                   47.31   1 
  3 Nicole Scott              FR Nipmuc                   47.86   1 
  4 Megan Fitzgerald          SR Nipmuc                   48.15   1 
  5 Erin Mullarkey            SR Nipmuc                   49.32   2 
  6 Nicole Hobin              FR Sutton                   50.21   2 
  7 Erin Donnelly             SR Hopedale                 51.01   2 
  8 Layne Ward                FR Hopedale                 52.63   2 
  9 Shanda Lightbrown         SO Douglas                  52.93   3 
 10 Amanda Keenan              8 Hopedale                 53.38   3 
 11 Alicia VandenAkker         7 Whitinsville             55.05   3 
 12 Anna Archambault           8 Douglas                  56.97   3 
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
================================================================
      D.V.C.: # 1:48.21  2/4/2010    Kelsi McDougle, Hopedale                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelsi McDougle            FR Hopedale               1:48.21# 
  2 Abby Epplett               8 Whitinsville           1:50.29  
  3 Gabrielle Colonies        SO Sutton                 1:56.29  
  4 Vicki Graham              FR Sutton                 1:56.68  
  5 Nicole Hunter             SR Nipmuc                 1:57.22  
  6 Camille Norris             8 Hopedale               1:58.47  
  7 Jill Murphy               JR Nipmuc                 2:05.72  
  8 Brittany Firth             7 Hopedale               2:07.06  
  9 Riley Tetreau             SO Douglas                2:10.65  
 10 Cortney Thidobeau          8 Douglas                2:12.35  
 11 Sara Benedetti            SO Douglas                2:12.36  
 12 Maren Chiburus            SO Nipmuc                 2:40.48  
 
Event 12  Girls 1000 Meter Run
================================================================
      D.V.C.: # 3:15.60  1/14/2010   Julia Berkowicz, Whitinsville Christian   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Julia Berkowicz           SO Whitinsville           3:16.20  
  2 Margaret Ogilvie          SR Hopedale               3:23.97  
  3 Gabriela DosRamos         FR Hopedale               3:25.98  
  4 Stacie Sabo               JR Sutton                 3:28.36  
  5 Emily Berner              JR Nipmuc                 3:41.15  
  6 Ava Saster                SO Douglas                3:48.47  
  7 Amanda Sanchioni          FR Hopedale               3:50.78  
  8 MaryEllen Tetreault       SO Sutton                 4:00.05  
  9 Lindsay Bernard           SR Whitinsville           4:05.67  
 10 Julia VandenAkker          7 Whitinsville           4:06.26  
 
Event 13  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
      D.V.C.: # 4:46.30  1/21/2010   , Hopedale                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Sutton                                              4:50.76  
  2 Nipmuc                                              4:51.56  
  3 Hopedale                                            4:53.87  
 
Event 14  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
      D.V.C.: # 2:01.30  1/21/2010   , Sutton                                  
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Blackstone-Millville                                2:01.77   1 
  2 Nipmuc                                              2:01.88   1 
  3 Sutton                                              2:03.05   1 
  4 Douglas                                             2:08.80   2 
  5 Hopedale                                            2:10.68   2 
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Sutton                     136        2) Hopedale                   69   
    3) Nipmuc                      54        4) Whitinsville Christian     28   
    5) Blackstone-Millville        26        6) Douglas                    20   



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News