Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hyannis Marathon, Half Marathon, 10K, and Marathon Relay

Hyannis, MA, February 28, 2010

[Overall Marathon Results | Top Ten Marathon Males & Females | Marathon Age Group Awards | Marathon Clydesdale/Fillies Awards | Marathon Relay Divisions | Overall Half Marathon Results | Top Ten Hal Marathon Males & Females | Half Marathon Age Group Awards | Half Marathon Clydesdale/Fillies Awards | Overall 10K Results | Top Ten 10K Males & Females | 10 Age Group Awards | 10K Clydesdale/Fillies Awards ]

Half Marathon Team Results


                        HALF MARATHON TEAM RESULTS
  30TH Anniversary Hyannis Marathon, Half Marathon, 10K & Marathon Relay
 February 28, 2010   Half-Marathon (USATF Certified #MA01001RN)   Hyannis, Mass.
ChronoTrack   Timing By: Granite State Race Services          Steve@gsrs.com
================================================================================


-------------------------------------------------------------------------------
                MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:14:23 1:15:05 1:16:18 (1:18:06) (1:19:55) (1:22:00) (1:26:23)
          = 3:45:46
         Tim Tapply, Tim Snow, Jesse Kropelnicki, John Spinney, Andrew Salmon,
         Kevin McIntyre, Custie Crampton
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:14:56 1:22:31 1:22:47 (1:24:24) (1:25:31) (1:26:13) (1:27:23)
          = 4:00:14
         Joe O'Leary, Brian Tinger, Jason McDonough-Hughes, Brendan Kearney,
         Aharon Wright, Timothy Morin, Shane Sherwood
   3.  BOSTON TRIATHLON TEAM                         
          1:17:42 1:19:41 1:23:23 (1:28:07) (1:31:35) (1:32:52) (1:43:15)
          = 4:00:46
         Patrick Dwyer, Drew Shattuck, Matt Pokress, Cory Flashner, Braden
         Larmon, Josef Kurtz, Stephen Wall
   4.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:19:17 1:19:55 1:24:04 (1:27:05) (1:30:57) (1:34:17) (1:35:24)
          = 4:03:16
         Paul Hughes, Ali Azarbayejani, David Lamoureux, Richard Voto, Brendan
         Lynch, Bill Curran, Brendan Nee
   5.  TEAM PSYCHO                                   
          1:21:11 1:28:58 1:28:52 (1:29:59) (1:31:18) (1:44:52) = 4:19:01
         Tod Dillon, James Bunnell, Andrew Bennett, Eric Snyder, Scott Schorer,
         Ted Hovivian
   6.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                        
          1:13:49 1:37:33 1:45:31 = 4:36:53
         Chad Carr, Johnny Sadoff, Bayen Miller
   7.  COMMUNITY RUNNING                             
          1:28:31 1:31:57 1:38:08 (1:39:19) (1:40:29) = 4:38:36
         Tim Dewland, Brian Hamill, Barry Sussman, Russell Herbert, Tom Hancock
   8.  HFC STRIDERS                                  
          1:21:51 1:35:38 1:43:26 = 4:40:55
         Frank Nelson, Richard Sherman, Jeffrey Cahill
   9.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:28:33 1:39:41 1:39:14 (1:45:12) (1:47:38) (1:49:13) (1:51:51)
          = 4:47:28
         John Lariviere, Graham Powers, Kevin Brennan, John Santillo, Michael
         Vallee, John Cassese, Alan Gousie
  10.  SOMERVILLE STRIDERS ATHLETIC CLUB             
          1:28:04 1:28:56 1:55:13 = 4:52:13
         Todd Hutchinson, Cam Manning, John Singleton
  11.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:30:12 1:37:17 1:48:25 (1:51:08) (1:59:46) (2:02:02) (2:01:18)
          = 4:55:54
         Kevin Fallon, Jim Grady, Jack Goolsky, John Baker, Mark Dykes, Steven
         Grant, John Armstrong
  12.  BAY STATE TRIATHLON TEAM                      
          1:30:41 1:42:08 1:43:36 (1:47:25) (2:02:16) (2:04:52) = 4:56:25
         Patrik Outericky, Albert Jr Fabrizio, Jeff Salmeri, Andy Sampson,
         Michael Bertarelli, Stephen Ocallaghan
  13.  BREAKTHROUGH PERFORMANCE COACHING             
          1:34:57 1:38:06 1:54:14 = 5:07:17
         Jonathan Steeves, Andy Orth, Douglas Welch
  14.  FUEL BELT RACE TEAM                           
          1:31:14 1:46:27 1:49:49 = 5:07:30
         Dean McElwain, Todd Kenyon, Seth Braga
  15.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:40:06 1:45:04 1:47:34 (1:53:08) (1:55:26) (1:55:20) (2:09:39)
          = 5:12:44
         Dana Spencer, Paul Ghelfi, Karl Amber, Hank Estabrook, Frank Neely,
         John Reilly, William Rudolph
  16.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          1:43:58 1:44:47 1:44:51 (1:47:05) (1:51:13) (1:56:34) (1:59:12)
          = 5:13:36
         Steve Sullivan, Paul Wagner, Kevin Lennon, Kenneth Lemerise, Andrew
         Scherding, Paul Mellett, Michael Dunford
  17.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          1:26:55 1:49:50 1:56:58 (2:24:52) = 5:13:43
         Michael Irving, John Taylor, Matt Auger, Jack Whitehead
  18.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:37:30 1:48:19 1:50:28 (1:56:19) (2:25:07) (2:42:13) = 5:16:17
         Edward Vanzandt, Brant Fahle, Joe Giannetti, Matthew Salmon, Will
         Whiting, Bruce Hiorns
  19.  KINDERHOOK RUNNERS CLUB                       
          1:39:28 1:50:34 1:51:04 = 5:21:06
         Jack Nabozny, Michael Brennan, Richard Phillips
  20.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB                  
          1:35:37 1:42:18 2:05:08 = 5:23:03
         Nick Paquette, Mike St. Laurent, James Banyas
  21.  MINUTEMAN ROAD CLUB                           
          1:44:42 1:48:41 1:51:50 = 5:25:13
         David Corso, Chris Candiello, Chad Gould
  22.  TRI-FURY (MVS)                                
          1:47:08 1:47:06 2:12:49 = 5:47:03
         Robert Doolan, John Dao-Tran, Tony Dirienzo
  23.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                     
          1:45:22 1:53:00 2:15:48 (2:34:07) = 5:54:10
         Mark Miller, Paul Dilorenzo, Bryan Lyons, Richard Beaudoin
  24.  THIRSTY IRISH RUNNERS                         
          1:42:46 2:09:50 2:12:50 = 6:05:26
         Jim McLaughlin, Dan Fitzpatrick, Claudio Sierra
  25.  DREAMFAR HIGH SCHOOL MARATHON TEAM            
          1:38:20 1:54:47 2:40:26 = 6:13:33
         Timothy Killilea, Brandon Duckham, Fidelis Teixeira
  26.  JOHN HANCOCK                                  
          1:46:46 2:12:02 2:39:49 = 6:38:37
         Andy Grenier, Kenneth Cuffee, Mbaye Ndiaye



-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:19:17 1:19:55 1:27:05 (1:34:17) (1:37:40) (1:51:04) (1:55:00)
          = 4:06:17
         Paul Hughes, Ali Azarbayejani, Richard Voto, Bill Curran, Jeffrey
         Duryea, Kevin Griffin, James McLoughney
   2.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:22:00 1:26:23 1:27:15 (1:34:31) (1:37:20) (1:48:43) = 4:15:38
         Kevin McIntyre, Custie Crampton, Keith Manning, Mark Scribner, Michael
         Cavanaugh, Charlie Abrahams
   3.  TEAM PSYCHO                                   
          1:21:11 1:28:58 1:31:18 (1:44:52) = 4:21:27
         Tod Dillon, James Bunnell, Scott Schorer, Ted Hovivian
   4.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:14:56 1:29:07 1:39:08 (1:40:23) = 4:23:11
         Joe O'Leary, David Lavalle, Brian Lavalle, Barry Lavalle
   5.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:28:33 1:39:14 1:45:12 (1:47:38) (1:49:13) (1:51:51) (1:57:06)
          = 4:52:59
         John Lariviere, Kevin Brennan, John Santillo, Michael Vallee, John
         Cassese, Alan Gousie, Jack Howley
   6.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:30:12 1:37:17 1:48:25 (1:51:08) (2:02:02) (2:01:18) (2:11:53)
          = 4:55:54
         Kevin Fallon, Jim Grady, Jack Goolsky, John Baker, Steven Grant, John
         Armstrong, Joe O'Connor
   7.  BOSTON TRIATHLON TEAM                         
          1:28:07 1:44:51 1:57:04 = 5:10:02
         Cory Flashner, James Daily, Matthew Bergin
   8.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          1:43:58 1:44:47 1:44:51 (1:47:05) (1:51:13) (1:56:34) (1:59:12)
          = 5:13:36
         Steve Sullivan, Paul Wagner, Kevin Lennon, Kenneth Lemerise, Andrew
         Scherding, Paul Mellett, Michael Dunford
   9.  KINDERHOOK RUNNERS CLUB                       
          1:39:28 1:50:34 1:51:04 = 5:21:06
         Jack Nabozny, Michael Brennan, Richard Phillips
  10.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB                  
          1:35:37 1:42:18 2:05:08 = 5:23:03
         Nick Paquette, Mike St. Laurent, James Banyas
  11.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:45:04 1:53:08 1:55:26 (1:55:20) (2:09:39) (2:28:46) (2:28:41)
          = 5:33:38
         Paul Ghelfi, Hank Estabrook, Frank Neely, John Reilly, William Rudolph,
         Joseph Bazzinotti, Bud Morton
  12.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:48:19 1:50:28 1:56:19 (2:42:13) = 5:35:06
         Brant Fahle, Joe Giannetti, Matthew Salmon, Bruce Hiorns
  13.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          1:26:55 1:49:50 2:24:52 = 5:41:37
         Michael Irving, John Taylor, Jack Whitehead
  14.  THIRSTY IRISH RUNNERS                         
          1:42:46 2:09:50 2:12:50 = 6:05:26
         Jim McLaughlin, Dan Fitzpatrick, Claudio Sierra



-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          1:43:58 1:47:05 1:51:13 (2:07:19) (2:06:40) (2:22:16) = 5:22:16
         Steve Sullivan, Kenneth Lemerise, Andrew Scherding, Ronald Winner,
         Mark Linse, Larry Cole
   2.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:55:27 1:55:48 1:56:00 (2:07:40) (2:14:47) = 5:47:15
         John Curran, Robert Johnston, Michael Christopher, Robert Tyrrell,
         Noel Morris
   3.  THIRSTY IRISH RUNNERS                         
          1:42:46 2:09:50 2:12:50 = 6:05:26
         Jim McLaughlin, Dan Fitzpatrick, Claudio Sierra
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:48:25 2:11:53 2:12:32 (2:15:36) = 6:12:50
         Jack Goolsky, Joe O'Connor, Robert Barry, Bill O'Connell
   5.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:47:38 1:51:51 2:39:22 = 6:18:51
         Michael Vallee, Alan Gousie, Fred Zuleger Iii



-------------------------------------------------------------------------------
               FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                        
          1:25:13 1:29:38 1:41:14 (1:41:05) (1:45:30) (1:46:27) (1:47:11)
          = 4:36:05
         Kaitlin Anelauskas, Elizabeth Dalton, Jessica Miller, Gina Lafkas,
         Diana Whitney, Emily McCloskey, Tara Connelly
   2.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                       
          1:32:04 1:36:40 1:39:15 (1:40:42) (1:46:25) (1:50:26) (2:03:49)
          = 4:47:59
         Deborah Downs, Michelle Riordan Quigley, Melanie Mott, Kate Blumberg,
         Sarah Wright, Molly Crellin, Carrie Mosher
   3.  QT2 SYSTEMS                                   
          1:19:56 1:45:14 1:47:07 = 4:52:17
         Cait Snow, Nancy Thomson, Molly Zahr
   4.  NORTH MEDFORD RUNNING CLUB                    
          1:34:21 1:36:31 1:43:48 (1:50:24) = 4:54:40
         Kris Gleason, Kathleen Hayward, Amy Paquette, Stephanie McGuirk
   5.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:38:23 1:40:37 1:43:30 (1:46:19) (1:46:13) (1:48:24) (1:51:50)
          = 5:02:30
         Maureen Lamie, Aoife Carney, Leann Laneau, Adrienne Ramsey, Jennifer
         Melkonian, Sara Di Lallo, Leanne Tierney
   6.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:40:08 1:41:17 1:45:13 (1:54:19) (2:04:11) (2:08:53) (2:11:35)
          = 5:06:38
         Beth Corry, Eleanor Brennan Hall, Lori Coburn, Renae Tuffy, Dawn Foley,
         Erin Kennedy, Janet O'Connor
   7.  CYCLONAUT MULTISPORT                          
          1:37:29 1:40:01 1:49:09 (1:51:14) (2:00:14) = 5:06:39
         Jackie Evans, Martha Berrouard, Laura Raybould, Mary Gubala, Amanda
         Partyka
   8.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:36:20 1:42:08 1:51:52 (2:02:16) (2:08:19) (2:07:49) (2:14:01)
          = 5:10:20
         Lori Muhr, Jessica Stevens, Betsy Green-Baker, Kerry Carlson, Heather
         Sims, Deborah Burns, Marta Carlson
   9.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          1:37:13 1:45:34 1:51:40 (1:56:47) (1:57:08) (1:58:08) (2:01:01)
          = 5:14:27
         Brenda Conlan, Katie McCully, Trish Cundiff, Polly Papsadore, Mary
         Duchesney, Jan Felt, Sharyn Greenleaf
  10.  GREATER FRAMINGHAM RUNNING CLUB               
          1:41:18 1:48:30 1:53:30 (1:57:08) (1:57:50) (2:12:00) (2:43:07)
          = 5:23:18
         Kara Bauer, Kendra Howard, Ginny Hoehlein, Betsy Harris, Katya Divari,
         Dotty Kelly, Denise Murphy
  11.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION                  
          1:44:24 1:46:44 1:53:20 = 5:24:28
         Kristina Ingvarsson, Heidi Duehmig, Molly Troup
  12.  BAY STATE TRIATHLON TEAM                      
          1:49:10 1:50:13 1:55:45 (2:05:42) (2:04:45) = 5:35:08
         Janet Nightingale, Marilyn Vachon, Michelle Shannon, Susan Clavin,
         Kyle Fabrizio
  13.  HOPKINTON RUNNING CLUB                        
          1:47:16 1:52:29 1:55:34 (2:01:42) = 5:35:19
         Lisa English, Jessica Pray, Lisa Miracle, Melinda Marchand
  14.  WAMPANOAG ROAD RUNNERS                        
          1:48:58 1:57:52 2:01:44 (2:07:18) = 5:48:34
         Michele Grieves, Julie Luistro, Robyn Rodden, Lindsey Courchesne
  15.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          1:43:25 2:01:23 2:09:30 (2:09:57) (2:13:32) (2:16:07) = 5:54:18
         Ann Tarrant, Julianne Waite, Cynthia McCann, Traci Bushy, Heather
         Farrell, Delia Ives
  16.  DANA FARBER MARATHON CHALLENGE                
          1:39:29 2:04:06 2:12:36 (2:18:20) = 5:56:11
         Beckett Hart, Courtney Lemoine, Kelly Carson, Marcy Winokur
  17.  TRI-FURY (MVS)                                
          1:56:38 1:57:16 2:02:23 (2:15:31) (2:15:23) (2:21:50) = 5:56:17
         Lana Popova, Katherine Gines, Tanya Labelle, Lauren Bonaccorso, Terry
         Williams, Jocelyn Cascio
  18.  AIM TRITEAM                                   
          1:38:47 2:00:43 2:23:38 (2:28:07) (2:30:36) = 6:03:08
         Karen Mackin, Lauree Cameron, Anne Dickinson, Particia Sullivan,
         Stephanie Shenton
  19.  DREAMFAR TRIATHLON TEAM                       
          1:56:51 1:58:31 2:30:29 = 6:25:51
         Carrie-Anne Dedeo, Jean Gillis, Jayne Savage
  20.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:48:26 2:25:12 2:29:24 (2:45:44) = 6:43:02
         Cecilia Vallee, Christy Brennan, Maryanne Donato, Lynn Zebzda
  21.  SOMERVILLE STRIDERS ATHLETIC CLUB             
          2:01:51 2:19:11 2:24:41 = 6:45:43
         Diane Shepard, Elaine Scadding, Janet Qualter
  22.  DREAMFAR NEWTON SOUTH HIGH SCHOOL             
          1:59:02 2:31:16 3:02:24 (3:18:01) (3:28:13) = 7:32:42
         Kristine Stone, Katie McDermott-Kasper, Shay Krayeski, Lily Shine,
         Tiffany Zaehringer
  23.  DREAMFAR                                      
          2:01:35 2:53:11 3:11:16 (3:28:49) = 8:06:02
         Rebecca Goldstein, Marcy Davidson, Janice Lichtman, Karine Byamana



-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          1:37:13 1:45:34 1:51:40 (1:56:47) (1:57:08) (1:58:08) (2:01:01)
          = 5:14:27
         Brenda Conlan, Katie McCully, Trish Cundiff, Polly Papsadore, Mary
         Duchesney, Jan Felt, Sharyn Greenleaf
   2.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:38:23 1:51:50 1:53:46 (1:55:11) (2:01:21) (2:03:43) (2:07:20)
          = 5:23:59
         Maureen Lamie, Leanne Tierney, Lauren Reid, Maribeth Christopher,
         Donnalee Guerin, Jen Salman, Joanne McCabe Morris
   3.  CENTRAL MASS STRIDERS                         
          1:36:20 1:51:52 2:02:16 (2:08:19) (2:07:49) (2:14:01) (2:34:08)
          = 5:30:28
         Lori Muhr, Betsy Green-Baker, Kerry Carlson, Heather Sims, Deborah
         Burns, Marta Carlson, Cyndy Curley
   4.  GREATER FRAMINGHAM RUNNING CLUB               
          1:41:18 1:53:30 1:57:08 (1:57:50) (2:12:00) = 5:31:56
         Kara Bauer, Ginny Hoehlein, Betsy Harris, Katya Divari, Dotty Kelly
   5.  BAY STATE TRIATHLON TEAM                      
          1:49:10 1:50:13 1:55:45 (2:05:42) = 5:35:08
         Janet Nightingale, Marilyn Vachon, Michelle Shannon, Susan Clavin
   6.  COLONIAL ROAD RUNNERS                         
          1:40:08 2:04:11 2:11:35 (2:27:12) = 5:55:54
         Beth Corry, Dawn Foley, Janet O'Connor, Pamela Onges
   7.  AIM TRITEAM                                   
          1:38:47 2:00:43 2:23:38 (2:28:07) (2:30:36) = 6:03:08
         Karen Mackin, Lauree Cameron, Anne Dickinson, Particia Sullivan,
         Stephanie Shenton
   8.  TRI-FURY (MVS)                                
          1:56:38 1:57:16 2:15:31 (2:15:23) = 6:09:25
         Lana Popova, Katherine Gines, Lauren Bonaccorso, Terry Williams
   9.  FALMOUTH TRACK CLUB                           
          2:09:30 2:13:32 2:16:07 = 6:39:09
         Cynthia McCann, Heather Farrell, Delia Ives
  10.  SOMERVILLE STRIDERS ATHLETIC CLUB             
          2:01:51 2:19:11 2:24:41 = 6:45:43
         Diane Shepard, Elaine Scadding, Janet Qualter
  11.  RHODE ISLAND ROAD RUNNERS                     
          1:48:26 2:29:24 2:45:44 = 7:03:34
         Cecilia Vallee, Maryanne Donato, Lynn Zebzda



-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS TEAM RESULTS IN THE HALF MARATHON
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  L STREET RUNNING CLUB                         
          1:53:46 1:55:11 2:03:43 (2:07:20) (2:08:31) (2:24:51) = 5:52:40
         Lauren Reid, Maribeth Christopher, Jen Salman, Joanne McCabe Morris,
         Kathleen Mulkern, Gretta Morris
   2.  GREATER FRAMINGHAM RUNNING CLUB               
          1:53:30 1:57:08 2:12:00 = 6:02:38
         Ginny Hoehlein, Betsy Harris, Dotty Kelly
   3.  CAPE COD ATHLETIC CLUB                        
          2:01:01 2:12:06 2:19:04 = 6:32:11
         Sharyn Greenleaf, Cheryl Gomsey, Susan Kingston






My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News