Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF-NE / Reggie Lewis Center Youth TF Meet

Boston, MA, February 18, 2010

Full results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


                 2010 Reggie Lewis Ctr Youth Meet - 2/18/2010                  
                        Reggie Lewis Center, Boston                       
Age on day of meet
 
Event 1  Girls 10&U 55 Meter Dash
Finals
  1 Krafian, Anoush              Waltham TC                8.75   4 
  2 Daly, Alexis                 Boston Internati          9.04   1 
  3 McCusker, Ahna               Fast Feet                 9.11   1 
  4 Becker, Adeline              Waltham TC                9.64   1 
  5 Moody, Samirah               Unattached               10.26   2 
  6 Aubuchon, Jenna              Sisu Project             10.85   2 
  7 Jordan, Hannah               Unattached               10.93   1 
  8 Sinclair, Sierra             Unattached               11.01   2 
  9 Reid, Saadia                 Unattached               12.28   2 
 10 Craigwell, Julia             Unattached               12.65   2 
 11 Martin, Aileef               Unattached               12.90   2 
 12 Martin, Aznii                Unattached               13.34   2 
 
Event 1  Girls 11-12 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Morrison, Caitlin            Fast Feet                 9.74   4 
 
Event 1  Girls 13-14 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Forbes, Carla                Waltham TC                7.59   4 
  2 Herrera, Vanessa             Fast Track                7.89   3 
  3 Caraballo, Keyshla           Fast Track                8.61   3 
  4 Jenkins, Tiffany             Fast Track                8.62   3 
  5 Ribeiro, Arnalisa            Fast Track                8.65   3 
  6 Ogendane, Sarah              Fast Track                8.69   3 
 
Event 1  Girls 15-16 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Rodriguez, Ashley            Unattached                8.53   4 
 
Event 2  Boys 10&U 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Good, Caleb                  Unattached                9.51   3 
  2 Moody, Kaleb                 Unattached                9.57   4 
  3 Aubuchon, Ethan              Sisu Project              9.67   4 
  4 Reilly, Garrett              South Shore Fire          9.87   3 
  5 Walsh, Jack                  Unattached                9.98   3 
  6 Simmons, Shama               Unattached               10.02   4 
  7 Javier, Javier               Unattached               10.61   4 
  8 Craigwell, Xavier            Unattached               10.78   5 
  9 Sinclaire, Mallik            Unattached               10.96   4 
 10 Person, Louis                Unattached               11.02   5 
 11 Welch, Omari                 Unattached               12.02   5 
 12 Reilly, Ryan                 South Shore Fire         14.16   5 
 
Event 2  Boys 11-12 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Marshall, Jason              Unattached                8.32   1 
  2 Wheeler, Jeffrey             Unattached                8.85   3 
  3 Nagarajah, Ramesh            Unattached                9.14   1 
  4 Rezza, John                  Unattached                9.47   3 
  5 Sanchez, Jean                Fast Track                9.54   1 
  6 Sellier, Chris               Unattached                9.74   3 
 
Event 2  Boys 13-14 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Guerrero, Daniel             Fast Track                7.86   2 
  2 Lehman, Ryan                 Waltham TC                7.99   1 
  3 Fennell, Demetrius           Fast Track                8.12   2 
  4 Escobar, Steven              Fast Track                8.17   2 
  5 Rodriguez, Franco            Fast Track                8.48   2 
  6 Guerrero, Kevin              Fast Track                9.49   1 
 
Event 2  Boys 15-16 55 Meter Dash
===================================================================
  1 Bean, Marshall               South Eastern             7.66   2 
 
Event 3  Girls 10&U 200 Meter Dash
================================================================
  1 Daly, Alexis                 Boston Internati         33.64  
  2 Aubin, Peyton                Fast Feet                34.12  
  3 Kahan, Halle                 Waltham TC               35.40  
  4 Aubuchon, Jenna              Sisu Project             40.23  
  5 Morrison, Megan              Fast Feet                40.26  
  6 Black, Jasmine               Unattached               47.70  
  7 Smith, Jayden                Fast Feet                47.74  
 
Event 3  Girls 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Fitzgerald, Emma             Waltham TC               29.72   2 
  2 Denton, Faith                Boston Internati         31.52   2 
  3 Quinn, Emily                 Waltham TC               32.31   2 
  4 Heitmeyer, Sarah             Nitehawks                33.80   2 
 
Event 3  Girls 13-14 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Barrie, Margaret             Unattached               28.48   2 
  2 Jenkins, Tiffany             Fast Track               31.21   3 
  3 Frazier, Talia               Waltham TC               31.24   2 
  4 Caraballo, Keyshla           Fast Track               31.47   3 
  5 Ribeiro, Arnalisa            Fast Track               31.67   3 
  6 Ogendane, Sarah              Fast Track               31.80   3 
 
Event 3  Girls 15-16 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Rodriguez, Ashley            Unattached               32.93   3 
 
Event 4  Boys 10&U 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Hodge, Jonathan              Waltham TC               33.96   2 
  2 Good, Caleb                  Unattached               35.64   3 
  3 Moody, Kaleb                 Unattached               36.60   1 
  4 Marshall, Tyrese             Unattached               36.78   1 
  5 Lane, Joshua                 Waltham TC               36.93   3 
  6 Reilly, Garrett              South Shore Fire         37.99   3 
  7 Aubuchon, Ethan              Sisu Project             38.16   2 
  8 Beaver, Dennis               Empire One RC            39.45   2 
  9 Walsh, Jack                  Unattached               41.70   3 
 10 Welch, Omari                 Unattached               42.76   1 
 11 Carpenito, Michael           Unattached               42.92   2 
 12 Javier, Javier               Unattached               43.18   1 
 13 Sinclaire, Mallik            Unattached               44.77   1 
 14 Marshall, Devon              Unattached               48.55   1 
 15 Cronin, William              Unattached               49.97   1 
 16 Person, Louis                Unattached               59.72   1 
 17 Craigwell, Xavier            Unattached             1:03.03   1 
 
Event 4  Boys 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Marshall, Jason              Unattached               30.49   4 
  2 Wheeler, Jeffrey             Unattached               33.26   3 
  3 Sanchez, Jean                Fast Track               34.76   4 
  4 Klein, Sam                   Unattached               35.18   4 
  5 Rezza, John                  Unattached               35.40   4 
  6 Sellier, Chris               Unattached               36.19   3 
 
Event 4  Boys 13-14 200 Meter Dash
===================================================================
  1 Guerrero, Kevin              Fast Track               28.66   4 
  2 Lehman, Ryan                 Waltham TC               29.14   4 
  3 Escobar, Steven              Fast Track               29.53   4 
  4 Fennell, Demetrius           Fast Track               29.72   4 
  5 Rodriguez, Franco            Fast Track               30.46   4 
 
Event 5  Girls 10&U 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Krafian, Anoush              Waltham TC             1:15.48   2 
  2 Aubin, Peyton                Fast Feet              1:18.52   2 
  3 Becker, Adeline              Waltham TC             1:27.13   2 
  4 Moody, Samirah               Unattached             1:48.84   1 
  5 Jordan, Hannah               Unattached             1:50.77   1 
  6 Craigwell, Julia             Unattached             1:57.35   1 
  7 Martin, Aileef               Unattached             2:14.34   1 
  8 Reid, Saadia                 Unattached             2:26.45   1 
  9 Martin, Aznii                Unattached             2:29.43   1 
 10 Sinclair, Sierra             Unattached             2:36.30   1 
 
Event 5  Girls 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Freeman, Rhyana              Unattached             1:02.72   3 
  2 Heitmeyer, Sarah             Nitehawks              1:10.05   3 
  3 Quinn, Emily                 Waltham TC             1:11.16   2 
 
Event 5  Girls 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Barrie, Margaret             Unattached             1:04.19   3 
  2 Gaeta, Olivia                South Shore Fire       1:06.20   3 
 
Event 5  Girls 15-16 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Nadeau, Madi                 Waltham TC             1:02.17   3 
  2 Larkin, Maeve                Waltham TC             1:07.13   3 
  3 Beezer, Katie                Unattached             1:10.04   3 
 
Event 6  Boys 10&U 400 Meter Dash
================================================================
  1 Hodge, Jonathan              Waltham TC             1:12.91  
  2 Denton, Samuel               Boston Internati       1:12.97  
  3 Castillo, Jefferson          Unattached             1:28.15  
  4 Cronin, Jack                 Waltham TC             1:32.05  
  5 Reilly, Ryan                 South Shore Fire       1:37.25  
  6 Carpenito, Michael           Unattached             1:40.57  
  7 Simmons, Shama               Unattached             1:45.14  
  8 Beaver, Dennis               Empire One RC          2:01.15  
  9 Person, Louis                Unattached             2:20.65  
 
Event 6  Boys 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Fitzgerald, Tyler            Unattached             1:04.78   2 
  2 Pena, Joelis                 Unattached             1:05.20   2 
 
Event 6  Boys 15-16 400 Meter Dash
===================================================================
  1 Bean, Marshall               South Eastern          1:02.80   2 
 
Event 7  Girls 10&U 800 Meter Dash
================================================================
  1 Vandendries, Gabrielle       Waltham TC             3:03.02  
  2 Gavish, Einat                Waltham TC             3:03.51  
  3 Fischetti, Cara              Nitehawks              3:28.54  
  4 Morrison, Megan              Fast Feet              3:35.27  
 
Event 7  Girls 11-12 800 Meter Dash
================================================================
  1 Morrison, Caitlin            Fast Feet              3:15.74  
 
Event 7  Girls 13-14 800 Meter Dash
================================================================
  1 Gaeta, Olivia                South Shore Fire       2:37.14  
  2 McCauley, Kaitlin            Waltham TC             2:37.24  
  3 Hyde, Ashley                 Team Run               2:39.35  
  4 Sheridan, Caitlin            Team Run               2:53.40  
 
Event 7  Girls 15-16 800 Meter Dash
================================================================
  1 Court-Menendez, Nicole       Maine Racewalker       2:57.88  
 
Event 8  Boys 10&U 800 Meter Dash
================================================================
  1 Beaver, Jason                Empire One RC          2:52.30  
  2 O'Donoghue, Michael          Waltham TC             2:53.59  
  3 Lane, Joshua                 Waltham TC             3:31.79  
 
Event 8  Boys 11-12 800 Meter Dash
================================================================
  1 O'Donoghue, Thomas           Waltham TC             2:44.35  
  2 Traveras, Jovan              Unattached             2:45.14  
  3 Denton, Jr, Howard           Boston Internati       3:18.95  
 
Event 8  Boys 13-14 800 Meter Dash
================================================================
  1 Fischetti, Matt              Nitehawks              2:24.03  
  2 Fossas, Elijah               Nitehawks              2:26.60  
  3 Fitzgerald, Tim              Unattached             2:39.48  
  4 Kahan, Ariel                 Waltham TC             3:01.46  
  5 Davis, Robert                Team Run               3:05.41  
 
Event 9  Girls 10&U 1 Mile Run
================================================================
  1 Gavish, Einat                Waltham TC             6:25.12  
  2 McCusker, Ahna               Fast Feet              6:33.29  
  3 Vandendries, Gabrielle       Waltham TC             6:46.68  
  4 Smith, Jayden                Fast Feet              6:57.16  
 
Event 9  Girls 13-14 1 Mile Run
================================================================
  1 Sands, Colleen               Unattached             5:21.33  
  2 McCauley, Kaitlin            Waltham TC             5:39.55  
  3 Hyde, Ashley                 Team Run               5:40.11  
  4 Sheridan, Caitlin            Team Run               5:43.64  
  5 Davis, Fiona                 Unattached             6:05.87  
  6 Frazier, Talia               Waltham TC             6:09.65  
 
Event 10  Boys 10&U 1 Mile Run
================================================================
  1 O'Donoghue, Michael          Waltham TC             5:56.11  
  2 Davis, Tim                   Team Run               5:56.12  
  3 O'Donoghue, Daniel           Waltham TC             5:58.76  
  4 Beaver, Jason                Empire One RC          6:04.96  
 
Event 10  Boys 11-12 1 Mile Run
================================================================
  1 O'Donoghue, Thomas           Waltham TC             5:54.97  
  2 Nagarajah, Ramesh            Unattached             6:19.99  
 
Event 10  Boys 13-14 1 Mile Run
================================================================
  1 Tran, Danny                  Unattached             5:14.87  
  2 Fossas, Elijah               Nitehawks              5:26.60  
  3 Fitzgerald, Tim              Unattached             5:48.43  
  4 Davis, Robert                Team Run               6:17.14  
 
Event 10  Boys 15-16 1 Mile Run
================================================================
  1 Moran-Cunniff, Victor        South Shore Fire       5:21.87  
 
Event 11  Girls 10&U 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Kahan, Halle                 Waltham TC             6:13.36  
  2 Gavish, Einat                Waltham TC             6:15.40  
 
Event 11  Girls 11-12 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Fitzgerald, Emma             Waltham TC             5:21.71  
 
Event 11  Girls 13-14 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Frazier, Talia               Waltham TC             5:08.03  
  2 McCauley, Kaitlin            Waltham TC             5:21.62  
 
Event 11  Women 15-16 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Dunn, Abby                   Maine Racewalker       3:46.12  
  2 Court-Menendez, Nicole       Maine Racewalker       4:16.50  
 
Event 11  Boys 10&U 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 O'Donoghue, Daniel           Waltham TC             5:18.05  
  2 O'Donoghue, Michael          Waltham TC             5:49.50  
 
Event 11  Boys 11-12 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Dunn, Spencer                Auburn Running C       4:17.78  
 
Event 11  Boys 13-14 800 Meter Race Walk
================================================================
  1 Kahan, Ariel                 Waltham TC             5:35.93  
 
Event 21  Girls 10&U Long Jump
================================================================
  1 Daly, Alexis                 Boston Internati      11-06.00  
  2 Fitzgerald, Jacki            Waltham TC            10-11.00  
  3 Krafian, Anoush              Waltham TC            10-07.50  
  4 McCusker, Ahna               Fast Feet             10-07.00  
  5 Aubuchon, Jenna              Sisu Project           9-11.50  
  6 Aubin, Peyton                Fast Feet              9-00.00  
  7 Kahan, Halle                 Waltham TC             8-11.00  
  8 Smith, Jayden                Fast Feet              7-11.00  
  9 Moody, Samirah               Unattached             7-05.00  
 10 Morrison, Megan              Fast Feet              7-02.00  
 11 Reid, Saadia                 Unattached             6-10.00  
 12 Brown, Joelle                Unattached             5-08.00  
 13 Martin, Aznii                Unattached             5-06.00  
 14 Jordan, Hannah               Unattached             5-04.00  
 15 Black, Jasmine               Unattached             5-02.00  
 16 Martin, Aileef               Unattached             5-01.00  
 17 Sinclair, Sierra             Unattached             4-04.00  
 18 Craigwell, Julia             Unattached             3-00.00  
 
Event 21  Girls 11-12 Long Jump
================================================================
  1 Fitzgerald, Emma             Waltham TC            13-09.00  
  2 Morrison, Caitlin            Fast Feet              7-11.00  
  3 Denton, Faith                Boston Internati       7-07.00  
 
Event 21  Girls 13-14 Long Jump
================================================================
  1 Gaeta, Olivia                South Shore Fire      14-02.00  
  2 Sheridan, Caitlin            Team Run              11-11.00  
  3 Ogendane, Sarah              Fast Track             5-04.00  
 
Event 21  Girls 15-16 Long Jump
================================================================
  1 Prior, Kayla                 Waltham TC            15-11.50  
  2 Brown, Stephanie             New England Pole      14-11.50  
 
Event 22  Boys 10&U Long Jump
================================================================
  1 Aubuchon, Ethan              Sisu Project           9-11.50  
  2 Lane, Joshua                 Waltham TC             9-04.00  
  3 Cronin, Jack                 Waltham TC             7-10.00  
  4 Carpenito, Michael           Unattached             7-07.00  
 
Event 22  Boys 11-12 Long Jump
================================================================
  1 Rezza, John                  Unattached             9-06.00  
  2 McCauly, Joseph              Waltham TC             9-01.50  
 
Event 22  Boys 13-14 Long Jump
================================================================
  1 Fischetti, Matt              Nitehawks             15-09.00  
  2 Kahan, Ariel                 Waltham TC             9-04.00  
 
Event 22  Boys 15-16 Long Jump
================================================================
  1 Moran-Cunniff, Victor        South Shore Fire      16-08.00  
 
Event 23  Girls 10&U Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Fischetti, Cara              Nitehawks             15-06.00  
  2 Daly, Alexis                 Boston Internati      15-00.00  
  3 McCusker, Ahna               Fast Feet             14-11.00  
  4 Fitzgerald, Jacki            Waltham TC            13-09.00  
  5 Aubin, Peyton                Fast Feet             13-05.00  
  6 Morrison, Megan              Fast Feet             13-03.50  
  6 Smith, Jayden                Fast Feet             13-03.50  
 
Event 23  Girls 11-12 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Fitzgerald, Emma             Waltham TC            29-04.00  
  2 Morrison, Caitlin            Fast Feet             14-00.00  
 
Event 23  Girls 13-14 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Huang, Si Han                Unattached            27-06.00  
  2 Gaeta, Olivia                South Shore Fire      21-03.00  
 
Event 23  Girls 15-16 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Bennett, Rose                Unattached            29-02.50  
 
Event 24  Boys 10&U Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Walsh, Jack                  Unattached            21-10.00  
  2 Denton, Samuel               Boston Internati      21-02.50  
  3 Good, Caleb                  Unattached            19-09.00  
  4 Cronin, Jack                 Waltham TC            15-07.00  
  5 Carpenito, Michael           Unattached            11-04.00  
  6 Cronin, William              Unattached             8-00.50  
 
Event 24  Boys 11-12 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 McCauly, Joseph              Waltham TC            21-02.00  
  2 Sellier, Chris               Unattached            17-04.00  
  3 Rezza, John                  Unattached            15-08.00  
 
Event 24  Boys 13-14 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Fischetti, Matt              Nitehawks             32-07.50  
 
Event 24  Boys 15-16 Shot Put 6 pound
================================================================
  1 Bean, Marshall               South Eastern         36-10.00  
 
Event 25  Girls 10&U High Jump
================================================================
  1 Krafian, Anoush              Waltham TC             4-00.00  
 
Event 25  Girls 11-12 High Jump
================================================================
  1 Fitzgerald, Emma             Waltham TC             4-08.00  
 -- Denton, Faith                Boston Internati            NH  
 
Event 25  Girls 15-16 High Jump
================================================================
  1 Bennett, Rose                Unattached             4-10.00  
 
Event 26  Boys 10&U High Jump
================================================================
  1 O'Donoghue, Michael          Waltham TC             3-08.00  
 
Event 26  Boys 11-12 High Jump
================================================================
  1 O'Donoghue, Thomas           Waltham TC             4-08.00  
 
Event 26  Boys 13-14 High Jump
================================================================
  1 Fischetti, Matt              Nitehawks              5-06.00  
  2 Lehman, Ryan                 Waltham TC             4-04.00  
 
Event 26  Boys 15-16 High Jump
================================================================
1  1 Moran-Cunniff, Victor        South Shore Fire       4-10.00  
 
Event 27  Mixed 10&U 4x200 Meter Relay
Heat 1
  Unattached  'A'                                     2:05.72   1 
  Waltham TC  'A'                                     2:06.45   1 
  Team Run  'A'                                       2:17.33   1 
  Unattached  'B'                                     2:25.98   1 
Heat 2
  Unattached  'C'                                     1:59.82   2 
  Fast Track  'A'                                     2:02.81   2 
  Fast Track  'B'                                     2:08.15   2 
Heat 3
  Waltham TC  'B'                                     2:24.39   3 
  Fast Feet  'A'                                      2:33.24   3 
  Unattached  'D'                                     2:45.65   3 
  Unattached  'E'                                     2:52.21   3 
Heat 4
  Unattached  'F'                                     3:07.41   4 
  Unattached  'G'                                     3:10.08   4 
  Unattached  'H'                                     3:25.87   4 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News