Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

AACE Prevention 5k Run

Boston, MA, April 24, 2010

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 65-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:18 10:06    1 65-69   20 M  1233 Ram Ramanujan                                                                         
 2     32:15 10:24    2 65-69   28 M     5 Stanley Von Hofe            Greenville,SC                                                
 3     46:56 15:08    3 65-69   44 M    26 David Cobin                 Ridgewood,NJ                                                 

         MEN AGE GROUP 60-64

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:48  8:39    1 60-64   10 M    53 Tom Jones                   Macon,GA                                                     
 2     36:37 11:49    2 60-64   39 M    16 Donald Bergman              N,NY                                                         

         MEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:09  8:26    1 55-59    8 M  1208 Chris Guerin                                                                          
 2     26:33  8:34    2 55-59    9 M  1216 Ken Bushey                                                                            
 3     29:42  9:35    3 55-59   16 M    41 George Grunberger           Bloomfield Hill,MI                                           

         MEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:00  7:45    1 50-54    2 M     4 Marc Vengrove               Allentown,PA                                                 
 2     28:17  9:07    2 50-54   12 M    54 Toheed J Kamal MD           Northport,AL                                                 
 3     32:08 10:22    3 50-54   26 M  1250 Michael Sokol                                                                         

         MEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:50  7:41    1 45-49    1 M    77 Bharat Raman                Fitchburg,WI                                                 
 2     31:40 10:13    2 45-49   23 M    97 Gerry Tan                   Cebu,OV                                                      
 3     35:14 11:22    3 45-49   36 M    35 Ronald Frechette            Jacksonville,FL                                              

         MEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:02  8:24    1 40-44    6 M    70 Scott Mullen                Princeton,NJ                                                 
 2     31:19 10:06    2 40-44   21 M  1238 James Noel                                                                            
 3     31:23 10:07    3 40-44   22 M    75 Antonio Pinero-Pilona       Tarpon Springs,FL                                            

         MEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:45  9:16    1 35-39   14 M  1214 Ryan Sjostrom                                                                         
 2     31:41 10:13    2 35-39   24 M    74 Stephen Phelan              Pawcatuck,CT                                                 
 3     38:10 12:19    3 35-39   41 M    20 Bryan Campbell              Orange Park,FL                                               

         MEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:17  7:50    1 30-34    3 M    43 Tarek Hammour               Scarborough,ME                                               
 2     24:41  7:58    2 30-34    4 M    28 Jay Elliott                 Cincinnati,OH                                                
 3     25:47  8:19    3 30-34    5 M    39 Horatiu Goller              Framingham,MA                                                

         MEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:23  9:09    1 01-29   13 M  1264 Adelmo Rodriguez                                                                      
 2     29:12  9:25    2 01-29   15 M    17 Pat Brennan                 Chester,NJ                                                   
 3     32:45 10:34    3 01-29   32 M  1265 Adam Clark                                                                            

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 55-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:15 13:38    1 55-59   24 F  1049 Bina Thampy                 Saint Louis,MO                                               
 2     45:38 14:43    2 55-59   28 F  1090 Ramma Gossain                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 50-54

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:31 11:08    1 50-54   13 F    64 M. Elizabet Mason           Virginia Beach,VA                                            
 2     40:14 12:59    2 50-54   21 F     7 Ranmali Wimalawansa         North Brunswick,NJ                                           
 3     49:55 16:06    3 50-54   30 F  1248 Glenda Sharp                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 45-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:37 10:31    1 45-49    8 F    78 Prasanna Raman              Fitchburg,WI                                                 

       WOMEN AGE GROUP 40-44

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:17 11:23    1 40-44   14 F  1262 Hendika Cutone                                                                        
 2     37:37 12:08    2 40-44   17 F    69 Maribel Montoya             Howey In The Hi,FL                                           
 3     39:49 12:51    3 40-44   20 F    72 Chardpraorn Ngarmukos       Bangkok,OV                                                   

       WOMEN AGE GROUP 35-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:50  9:57    1 35-39    3 F    61 Hyesoo Lowe                 Fort Lee,NJ                                                  
 2     32:40 10:32    2 35-39    9 F    27 Rena DeArment               Camp Hill,PA                                                 
 3     34:21 11:05    3 35-39   12 F  1253 Michele Ledoux-Pascucci                                                               

       WOMEN AGE GROUP 30-34

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:09  7:47    1 30-34    1 F  1240 Sarah Kalendek                                                                        
 2     31:20 10:06    2 30-34    4 F    13 Sonia Ananthakrishnan       Boston,MA                                                    
 3     34:16 11:03    3 30-34   11 F    63 Yanelis Martin              Miami,FL                                                     

       WOMEN AGE GROUP 01-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:11  9:05    1 01-29    2 F  1260 Miriam Wilcox                                                                         
 2     31:45 10:15    2 01-29    5 F  1212 Caitlyn Wylie               Brookline,MA                                                 
 3     31:45 10:15    3 01-29    6 F    66 Marissa Mead                Brookline,MA                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:50  7:41    1 45-49    1 M    77 Bharat Raman                Fitchburg,WI                                                 
 2     24:00  7:45    1 50-54    2 M     4 Marc Vengrove               Allentown,PA                                                 
 3     24:17  7:50    1 30-34    3 M    43 Tarek Hammour               Scarborough,ME                                               
 4     24:41  7:58    2 30-34    4 M    28 Jay Elliott                 Cincinnati,OH                                                
 5     25:47  8:19    3 30-34    5 M    39 Horatiu Goller              Framingham,MA                                                
 6     26:02  8:24    1 40-44    6 M    70 Scott Mullen                Princeton,NJ                                                 
 7     26:07  8:25    4 30-34    7 M  1259 Ajay Varazase                                                                         
 8     26:09  8:26    1 55-59    8 M  1208 Chris Guerin                                                                          
 9     26:33  8:34    2 55-59    9 M  1216 Ken Bushey                                                                            
 10    26:48  8:39    1 60-64   10 M    53 Tom Jones                   Macon,GA                                                      
 11    27:55  9:00    5 30-34   11 M  1245 David Pollack                                                                          
 12    28:17  9:07    2 50-54   12 M    54 Toheed J Kamal MD           Northport,AL                                                  
 13    28:23  9:09    1 01-29   13 M  1264 Adelmo Rodriguez                                                                       
 14    28:45  9:16    1 35-39   14 M  1214 Ryan Sjostrom                                                                          
 15    29:12  9:25    2 01-29   15 M    17 Pat Brennan                 Chester,NJ                                                    
 16    29:42  9:35    3 55-59   16 M    41 George Grunberger           Bloomfield Hill,MI                                            
 17    29:44  9:35    4 55-59   17 M  1206 Patrick Zeller                                                                         
 18    29:45  9:36    6 30-34   18 M  1257 Tim Kanter                                                                             
 19    31:16 10:05    7 30-34   19 M  1207 Dana Houser                                                                            
 20    31:18 10:06    1 65-69   20 M  1233 Ram Ramanujan                                                                          
 21    31:19 10:06    2 40-44   21 M  1238 James Noel                                                                             
 22    31:23 10:07    3 40-44   22 M    75 Antonio Pinero-Pilona       Tarpon Springs,FL                                             
 23    31:40 10:13    2 45-49   23 M    97 Gerry Tan                   Cebu,OV                                                       
 24    31:41 10:13    2 35-39   24 M    74 Stephen Phelan              Pawcatuck,CT                                                  
 25    32:06 10:21    4 40-44   25 M  1213 Roger Shubert                                                                          
 26    32:08 10:22    3 50-54   26 M  1250 Michael Sokol                                                                          
 27    32:10 10:23    5 40-44   27 M    95 J. Woody Sistrunk           Jackson,MS                                                    
 28    32:15 10:24    2 65-69   28 M     5 Stanley Von Hofe            Greenville,SC                                                 
 29    32:16 10:25    5 55-59   29 M    45 R. Mack Harrell             Boca Raton,FL                                                 
 30    32:16 10:25    6 55-59   30 M    48 Daniel Hurley               Rochester,MN                                                  
 31    32:38 10:32    6 40-44   31 M  1236 Jayant Dey                                                                             
 32    32:45 10:34    3 01-29   32 M  1265 Adam Clark                                                                             
 33    33:30 10:48    4 50-54   33 M  1251 David Brown                                                                            
 34    33:33 10:49    7 55-59   34 M    55 Kuldip Kaul                 Seabrook,TX                                                   
 35    34:20 11:05    8 55-59   35 M    65 Niel Mason                  Virginia Beach,VA                                             
 36    35:14 11:22    3 45-49   36 M    35 Ronald Frechette            Jacksonville,FL                                               
 37    35:32 11:28    5 50-54   37 M    51 Jonathan Smedley            Princeton,NJ                                                  
 38    35:38 11:30    6 50-54   38 M    92 Orlin Sergev                Charleston,SC                                                 
 39    36:37 11:49    2 60-64   39 M    16 Donald Bergman              N,NY                                                          
 40    37:16 12:01    7 50-54   40 M    52 Jeff Jackson                Fishers,IN                                                    
 41    38:10 12:19    3 35-39   41 M    20 Bryan Campbell              Orange Park,FL                                                
 42    38:11 12:19    4 35-39   42 M  1230 Robert Mich Gan                                                                        
 43    42:45 13:47    8 50-54   43 M    46 Michael Hennigan            Decatur,AL                                                    
 44    46:56 15:08    3 65-69   44 M    26 David Cobin                 Ridgewood,NJ                                                  
 45    52:09 16:49    4 45-49   45 M    24 Rajpal Chopra               Albertson,NY                                                  
 46    52:54 17:04    5 35-39   46 M  1200 Francis Lee Ho                                                                         
 47    54:15 17:30    9 50-54   47 M  1127 Nomer Garcia                                                                           
 48    54:23 17:33    7 40-44   48 M  1095 Kevin Cimafranca                                                                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:09  7:47    1 30-34    1 F  1240 Sarah Kalendek                                                                        
 2     28:11  9:05    1 01-29    2 F  1260 Miriam Wilcox                                                                         
 3     30:50  9:57    1 35-39    3 F    61 Hyesoo Lowe                 Fort Lee,NJ                                                  
 4     31:20 10:06    2 30-34    4 F    13 Sonia Ananthakrishnan       Boston,MA                                                    
 5     31:45 10:15    2 01-29    5 F  1212 Caitlyn Wylie               Brookline,MA                                                 
 6     31:45 10:15    3 01-29    6 F    66 Marissa Mead                Brookline,MA                                                 
 7     32:12 10:23    4 01-29    7 F  1246 Liz Aceto                                                                             
 8     32:37 10:31    1 45-49    8 F    78 Prasanna Raman              Fitchburg,WI                                                 
 9     32:40 10:32    2 35-39    9 F    27 Rena DeArment               Camp Hill,PA                                                 
 10    33:00 10:39    5 01-29   10 F    56 Angela Kaul                 Boston,MA                                                     
 11    34:16 11:03    3 30-34   11 F    63 Yanelis Martin              Miami,FL                                                      
 12    34:21 11:05    3 35-39   12 F  1253 Michele Ledoux-Pascucci                                                                
 13    34:31 11:08    1 50-54   13 F    64 M. Elizabet Mason           Virginia Beach,VA                                             
 14    35:17 11:23    1 40-44   14 F  1262 Hendika Cutone                                                                         
 15    36:06 11:39    6 01-29   15 F    32 Amy Folsom                  Jacksonville,FL                                               
 16    36:29 11:46    4 30-34   16 F    59 Kelly Loftus                Newtown,PA                                                    
 17    37:37 12:08    2 40-44   17 F    69 Maribel Montoya             Howey In The Hi,FL                                            
 18    37:48 12:12    5 30-34   18 F  1234 Anca Goller                 Framingham,MA                                                 
 19    39:43 12:49    6 30-34   19 F    88 Meghan Sass                 Boston,MA                                                     
 20    39:49 12:51    3 40-44   20 F    72 Chardpraorn Ngarmukos       Bangkok,OV                                                    
 21    40:14 12:59    2 50-54   21 F     7 Ranmali Wimalawansa         North Brunswick,NJ                                            
 22    40:28 13:03    4 35-39   22 F  1263 Kelly Rearnz                                                                           
 23    41:50 13:30    7 01-29   23 F  1247 Desiree Manly                                                                          
 24    42:15 13:38    1 55-59   24 F  1049 Bina Thampy                 Saint Louis,MO                                                
 25    43:41 14:05    7 30-34   25 F  1054 Wen-Yee Tsai                Boston,MA                                                     
 26    44:12 14:15    4 40-44   26 F  1011 Joy Mentzer                 Lagos,OV                                                      
 27    45:26 14:39    5 40-44   27 F    60 Lisel Loney-Hutchinso       Brooklyn,NY                                                   
 28    45:38 14:43    2 55-59   28 F  1090 Ramma Gossain                                                                          
 29    47:45 15:24    8 30-34   29 F  1050 Nicole Tilluckdharry        Boston,MA                                                     
 30    49:55 16:06    3 50-54   30 F  1248 Glenda Sharp                                                                           
 31    56:09 18:07    8 01-29   31 F  1261 Dawn Buehler                                                                           
 32    57:19 18:29    6 40-44   32 F  1018 Joy Fontanilla              Bacoor  Cavite,OV                                             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News