Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Sacred Heart 1-Mile Dash to Heaven

Taftville, CT, September 25, 2010

[Overall Results | Students' Results ]

Age Group Results

Sacred Heart School "Dash To Heaven" 1 Mile Race

Sacred Heart School "Dash To Heaven" 1 Mile Race

Age Group Results

September 25, 2010


Results By SNERRO, LLC

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Scahill          Gales Ferry  CT     14        5       6:24.1    6:24/M
Top

Women 1 to 9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Engel            Canterbury  CT      9        26       7:55.7    7:55/M
       2    Alyah Deugarte          Gales Ferry  CT     7        34       8:58.4    8:58/M
       3    Cheyenne Zvingilas      Jewett City  CT      8       39      10:02.8   10:02/M
       4    Marina Britos-Swain     Preston  CT          9       49      11:11.9   11:11/M
       5    Emilie Gallow           Moosup  CT          8        51      11:15.0   11:15/M
       6    Teala Avery             Jewett City  CT     8        54      11:24.8   11:24/M
       7    Marienne Clippinger     North Franklin  CT   4       58      12:46.2   12:46/M
Top

Women 10 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Katharine Brice         Colchester  CT      13       16       7:11.6    7:11/M
       2    Cassidy Kendall         Preston  CT         11       22       7:31.1    7:31/M
       3    Alyssa Smelser          Colchester  CT      11       23       7:34.1    7:34/M
       4    Casey Rubino            Jewett City  CT     11       30       8:21.7    8:21/M
       5    Jordan Knolhoff         Jewett City  CT     11       31       8:28.2    8:28/M
       6    Brittany Tussing        Jewett City  CT     11       41      10:09.5   10:09/M
       7    Rebecca Starkey         Jewett City  CT     10       44      10:23.3   10:23/M
       8    Summer Pellegrini       Preston  CT         10       45      10:31.0   10:31/M
       9    Nicole Jackson          Norwich  CT         11       62      13:12.2   13:12/M
Top

Women 15 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ashleigh Scahill        Gales Ferry  CT     15        9       6:36.7    6:36/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Trisha Zvingilas        Jewett City  CT     35       53      11:16.1   11:16/M
       2    Jessica Clippinger      North Franklin  CT  36       59      12:46.7   12:46/M
       3    Jessica Taylor          Danielson  CT       31       61      12:56.6   12:56/M
       4    Tara York               Norwich  CT         33       67      14:28.5   14:28/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Donna Adams-Conahan     Ledyard  CT         49       43      10:12.3   10:12/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia Huntington     Hampstead  NH       56       17       7:18.6    7:18/M
       2    Elaine Beckwith         Jewett City  CT     50       28       8:08.9    8:08/M
       3    Lynne Love              Jewett City  CT     52       33       8:46.6    8:46/M
       4    Susan Gordon            Charlestown  RI     54       40      10:03.2   10:03/M
       5    Mary Ellen Humphrey     Rochester  NH       58       60      12:47.1   12:47/M
       6    Terrie Smith            Norwich  CT         56       68      14:40.9   14:40/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Rogers            Clinton  CT         60       29       8:12.3    8:12/M
Top

Women 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Florence Huntington     Norwich  CT         80       64      13:50.1   13:50/M
       2    Elaine Gauchier         Norwich  CT         79       65      13:57.5   13:57/M
Top

Overall Male Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Buttermore       Waterford  CT       23        1       5:26.6    5:26/M
Top

Men 1 to 9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Andrew York             Norwich  CT          8       32       8:37.7    8:37/M
       2    Luke Tischio            Moodus  CT          8        35       9:17.6    9:17/M
       3    Damian Deugarte         Gales Ferry  CT     9        36       9:26.7    9:26/M
       4    John Tischio            Moodus  CT          7        37       9:31.7    9:31/M
       5    Gregory Godere          Norwich  CT          8       46      10:44.3   10:44/M
       6    Andrew Anderson         Plainfield  CT       9       50      11:14.6   11:14/M
       7    Colby Zvingilas         Jewett City  CT      6       52      11:15.4   11:15/M
       8    Eric Heaton             Salem  CT           8        55      11:43.7   11:43/M
       9    Joseph Tischio          Moodus  CT          5        56      11:45.1   11:45/M
      10    Matthew Anderson        Plainfield  CT       7       57      12:03.6   12:03/M
      11    Alexander Rilker        Ledyard  CT         8        69      15:29.5   15:29/M
Top

Men 10 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tyler Sholes            North Franklin  CT  11        8       6:33.1    6:33/M
       2    Timothy Dexter          Moosup  CT          13       13       7:02.4    7:02/M
       3    Cameron Fonner          Jewett City  CT     13       15       7:09.9    7:09/M
       4    Benedict Portugal       Norwich  CT         12       18       7:18.9    7:18/M
       5    Trevor Caron            Colchester  CT      10       20       7:28.5    7:28/M
       6    Brenden Sholes          North Franklin  CT  10       21       7:29.3    7:29/M
       7    Liam Jacobs             Plainfield  CT      12       25       7:51.8    7:51/M
       8    Ethan Love              Jewett City  CT     10       27       8:03.3    8:03/M
Top

Men 15 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Hensch           Norwich  CT         16        7       6:29.2    6:29/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Adam Tussing            Jewett City  CT     32       42      10:09.9   10:09/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brad Overturf           Norwich  CT         43        3       5:52.6    5:52/M
       2    John Kendall            Preston  CT         46       12       6:57.6    6:57/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Harriman           Portland  CT        52        2       5:33.1    5:33/M
       2    Albert Phillips         Groton  CT          50        6       6:28.6    6:28/M
       3    Ross Huntington         Hampstead  NH       59       10       6:38.5    6:38/M
       4    Paul Andruskiewicz      Preston  CT         51       11       6:50.7    6:50/M
       5    Pasquale Dinonsie       Wakefield  RI       59       14       7:04.2    7:04/M
       6    Marvin Serruto          Norwich  CT         52       38       9:43.2    9:43/M
       7    Ed Portugal             Norwich  CT         54       47      10:44.7   10:44/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         62        4       6:14.2    6:14/M
       2    Stephen Cook            Danielson  CT       64       19       7:21.4    7:21/M
       3    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT      67       24       7:42.7    7:42/M
       4    Tom Richards            Mystic  CT          62       48      10:51.4   10:51/M
       5    Frank Conahan           Ledyard  CT         67       70      16:28.1   16:28/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Colburn Graves          North Stonington  C 77       63      13:29.0   13:29/M
       2    John Waller             Plainfield  CT      77       66      14:01.9   14:01/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News