Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run Local Read Local 5+K

Ivoryton, CT, October 23, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

Run Local Read Local 5K

Run Local Read Local 5K

Age Group Results

October 23, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michelle Gore                     Portland  CT          251   33        7      21:13.0    6:51/M             

Female 1 to 18

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      214   11       15      22:26.0    7:14/M             
       2    Nicole Senerchia                  Stamford  CT          158   11       39      24:54.0    8:02/M             
       3    Megan Ryan                        Ivoryton  CT          110   12       47      25:41.0    8:17/M             
       4    Ellen Gibson                      Essex  CT             162    9       98      29:20.0    9:28/M             
       5    Elziabeth Toledano                Chester  CT           281   12      106      30:12.0    9:45/M             
       6    Krysta Pindar                     Chester  CT           244   12      112      30:43.0    9:55/M             
       7    Lindsey Lent                      Deep River  CT        288   11      119      31:10.0   10:03/M             
       8    Cameron Johnson                   Deep River  CT        239   10      123      31:56.0   10:18/M             
       9    Maggie Klin                       Essex  CT             149   11      127      32:33.0   10:30/M             
      10    Caitlin Lent                      Deep River  CT        287   11      132      32:47.0   10:35/M             
      11    Kathryn Burr                      Ivoryton  CT          203   10      133      32:51.0   10:36/M             
      12    Sidney Hougrand                   Ivoryton  CT          234   16      134      32:53.0   10:36/M             
      13    Amelia Whitney                    Chester  CT           247   8       142      33:05.0   10:40/M             
      14    Maggie Walsh                      Ivoryton  CT          174   11      145      33:15.0   10:44/M             
      15    Maya Whitcomb                     Ivoryton  CT          179   11      150      33:22.0   10:46/M             
      16    Christina Mitchel                 Ivoryton  CT          106   12      162      36:25.0   11:45/M             
      17    Maya Rose                         East Lyme  CT         242   9       178      43:45.0   14:07/M             
      18    Abbey Riberio                     Wethersfield  CT      279   8       181      46:45.0   15:05/M             

Female 19 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Josefine Westlund                 Essex  CT             161   21       36      24:46.0    7:59/M             
       2    Vanessa Paradis                   Ivoryton  CT          272   26       54      26:06.0    8:25/M             
       3    Carla Strecker                    East Haddam  CT       176   29       68      27:07.0    8:45/M             
       4    Rosie Flammang                    Old Saybrook  CT      216   25       71      27:26.0    8:51/M             
       5    Danielle Smith                    East Lyme  CT         232   28       74      27:30.0    8:52/M             
       6    Bethany Fitzgerald                Stafford Springs  C   294   24       81      28:11.0    9:05/M             
       7    Jackie Finkeldey                  Ivoryton  CT          210   26      104      29:56.0    9:39/M             
       8    Christine Holmbetg                Westbrook  CT         212   29      138      32:56.0   10:37/M             
       9    Kimberly Parkington               Westbrook  CT         207   29      140      32:57.0   10:38/M             
      10    Elizabeth Denham                  Essex  CT             273   22      165      37:42.0   12:10/M             
      11    Jenna Sisson                      Brooklyn  NY          296   24      176      41:41.0   13:27/M             
      12    Cat Edwards                       Old Saybrook  CT      123   25      177      41:43.0   13:27/M             
      13    Carol Marshall                    Guilford  CT          166   22      180      45:46.0   14:46/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Becky Iselin                      Chester  CT           269   34        8      21:23.0    6:54/M             
       2    Beth Landry                       Waterford  CT         233   31       12      22:01.0    7:06/M             
       3    Erin Neviaser                     Essex  CT             185   39       35      24:34.0    7:55/M             
       4    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      160   35       56      26:16.0    8:28/M             
       5    Hilde Heck                        Old Lyme  CT          183   32       58      26:26.0    8:32/M             
       6    Kimberly Shea                     Hamden  CT            148   36       65      26:51.0    8:40/M             
       7    Meghan Pagliuco                   Ivoryton  CT          192   32       70      27:10.0    8:46/M             
       8    Brooke Callahan                   Ivoryton  CT          137   30       78      27:57.0    9:01/M             
       9    Julie Norman                      New London  CT        187   34       82      28:12.0    9:06/M             
      10    Sarah Jason                       Milford  CT           256   33       93      28:58.0    9:21/M             
      11    N. Alex Bancroft                  Gales Ferry  CT       119   36      103      29:45.0    9:36/M             
      12    Ann Dipierdomenico                Chester  CT           135   36      107      30:18.0    9:46/M             
      13    Amy Taylor                        Plainfield  CT        220   34      115      30:57.0    9:59/M             
      14    Katrina Aiken                     Clinton  CT           205   31      116      30:58.0    9:59/M             
      15    Hope Proctor                      Essex  CT             283   39      117      31:00.0   10:00/M             
      16    Nicole Dolan                      Essex  CT             198   37      118      31:09.0   10:03/M             
      17    Ashley Orcfice                    Niantic  CT           275   39      125      32:10.0   10:23/M             
      18    Corinne Rivera                    Niantic  CT           274   39      126      32:11.0   10:23/M             
      19    Stacie Seidman                    Chester  CT           227   30      135      32:54.0   10:37/M             
      20    Bonnie Beseoni                    Old Saybrook  CT      240   32      137      32:55.0   10:37/M             
      21    Erica Syzdek                      Clinton  CT           182   31      146      33:16.0   10:44/M             
      22    Meredith Fenton                   East Hampton  CT      168   33      160      35:15.0   11:22/M             
      23    Meagan Gordon                     Chester  CT           138   38      166      37:48.0   12:12/M             
      24    Courtney Santagata                Branford  CT          129   32      173      40:58.0   13:13/M             
      25    Alicia Rose                       East Lyme  CT         243   39      179      43:46.0   14:07/M             
      26    Karen Birch Biundell              New York  NY          133   39      182      46:46.0   15:05/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          293   40        9      21:26.0    6:55/M             
       2    Susann Cuccia                     Smithtown  NY         201   43       10      21:32.0    6:57/M             
       3    Judy Jendrurek                    Essex  CT             284   49       22      23:02.0    7:26/M             
       4    Lisa Sherman                      Ivoryton  CT          298   44       28      23:53.0    7:42/M             
       5    Kathryn Ryan                      Ivoryton  CT          111   44       49      25:43.0    8:18/M             
       6    Linda Lawton                      Westbrook  CT         290   45       61      26:36.0    8:35/M             
       7    Brenda Kollmer                    Deep River  CT        190   44       69      27:08.0    8:45/M             
       8    Maureen Cunningham                Ivoryton  CT          276   46       77      27:57.0    9:01/M             
       9    Victoria Tobia                    Ivoryton  CT          169   45       79      28:09.0    9:05/M             
      10    Dyann Hathaway                    Westbrook  CT         199   47       80      28:10.0    9:05/M             
      11    Sarah Waterhouse                  Ivoryton  CT          208   46       87      28:44.0    9:16/M             
      12    Jill Bullis                       Ivoryton  CT          262   42       96      29:09.0    9:24/M             
      13    Rececca Honan                     Westbrook  CT         102   44       97      29:12.0    9:25/M             
      14    Linda Niccolai                    Madison  CT           235   41      100      29:25.0    9:29/M             
      15    Danielle King                     Old Saybrook  CT      145   47      101      29:28.0    9:30/M             
      16    Sue De Jongh                      Ivoryton  CT          189   44      102      29:38.0    9:34/M             
      17    Kathy Pindar                      Chester  CT           245   43      113      30:48.0    9:56/M             
      18    Andrea Gibson                     Essex  CT             910   43      120      31:20.0   10:06/M             
      19    Stacia Johnson                    Deep River  CT        238   41      124      31:57.0   10:18/M             
      20    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      230   42      131      32:41.0   10:33/M             
      21    Tracy Purdue                      East Haddam  CT       260   45      136      32:55.0   10:37/M             
      22    Monica Bentley                    Old Saybrook  CT      248   44      139      32:56.0   10:37/M             
      23    Jen Ferrucci                      Essex  CT             278   42      141      32:58.0   10:38/M             
      24    Melissa Whitney                   Chester  CT           246   40      143      33:06.0   10:41/M             
      25    Laurie McConnell                  Centerbrook  CT       228   43      147      33:16.0   10:44/M             
      26    Beverley Galpin                   Chester  CT           124   49      151      34:08.0   11:01/M             
      27    Anna Johnson                      Chester  CT           186   41      164      37:30.0   12:06/M             
      28    Abby Cole                         Deep River  CT        121   48      167      37:49.0   12:12/M             
      29    Kim Senerchia                     Stamford  CT          156   42      171      39:48.0   12:50/M             
      30    Alison Murphy                     Madison  CT           101   48      172      39:57.0   12:53/M             
      31    Krista Vermeal                    Wethersfield  CT      130   40      174      40:59.0   13:13/M             
      32    Rachel Ryan                       Clinton  CT           141   49      183      48:28.0   15:38/M             

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Deb Rooth                         Milford  CT           225   54       33      24:22.0    7:52/M             
       2    Florence MacKey                   Westbrook  CT         289   51       86      28:43.0    9:16/M             
       3    Jamye Mart                        Madison  CT           143   50       92      28:57.0    9:20/M             
       4    Rose Grant                        Cromwell  CT          171   55      149      33:21.0   10:45/M             
       5    Jacqui Hubbard                    Essex  CT             125   52      152      34:09.0   11:01/M             
       6    Terri Finkeldey                   Ivoryton  CT          209   52      156      34:34.0   11:09/M             
       7    Cynthia Stannard                  Deep River  CT        255   55      158      35:12.0   11:21/M             
       8    Kathleen Peters                   Killingworth  CT      122   58      184      48:30.0   15:39/M             

Female 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karen Rogers                      Clinton  CT           270   60       89      28:50.0    9:18/M             
       2    Judith Anderson                   Old Saybrook  CT      286   69      144      33:14.0   10:43/M             
       3    Kay Tucker                        Ivoryton  CT          100   69      153      34:13.0   11:02/M             
       4    Cynthia Sandusky                  Essex  CT             127   60      154      34:14.0   11:03/M             
       5    Nancy Delisi                      Essex  CT             128   60      185      48:31.0   15:39/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Micheal Delouchry                 Ivoryton  CT          267   39        1      18:58.0    6:07/M             

Male 0 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bandit Crossed Line                                     300    0       13      22:04.0    7:07/M             
       2    Participant   302                                       302    0      175      41:26.0   13:22/M             

Male 1 to 18

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Jaynes                       Essex                 175   17        6      20:26.0    6:35/M             
       2    Sam Lemley                        Ivoryton  CT          299   16       20      22:52.0    7:23/M             
       3    Jimmy Kettleton                   Ivoryton  CT          252   13       24      23:19.0    7:31/M             
       4    Kevin Jackson                     South River  NJ       178   18       25      23:20.0    7:32/M             
       5    Austin Senerchia                  Stamford  CT          157   14       32      24:18.0    7:50/M             
       6    Daniel Russo                      Ivoryton  CT          217   13       34      24:24.0    7:52/M             
       7    Max Klin                          Essex  CT             151   10       41      25:01.0    8:04/M             
       8    John Kollmer                      Deep River  CT        191   13       44      25:26.0    8:12/M             
       9    Kevin Shepherd                    Essex  CT             200   14       46      25:35.0    8:15/M             
      10    John Congerrone                   Ivoryton  CT          292   12       51      26:00.0    8:23/M             
      11    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      213   9        53      26:05.0    8:25/M             
      12    Sean Peterson                     Ivoryton  CT          204   13       75      27:31.0    8:53/M             
      13    Garrett Boland                    Ivoryton  CT          271   14       88      28:49.0    9:18/M             
      14    Charlie Ferrucci                  Essex  CT             277   10      105      30:11.0    9:44/M             
      15    Aidan Walsh                       Ivoryton  CT          173   10      109      30:36.0    9:52/M             
      16    Alex Adamson                      Ivoryton  CT          163   10      110      30:38.0    9:53/M             
      17    Zak Tisdale                       Ivoryton  CT          222   11      128      32:34.0   10:30/M             

Male 19 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Eldridge                     Centerbrook  CT       219   29       29      24:10.0    7:48/M             
       2    John Biatowas                     New Haven  CT         134   29       38      24:49.0    8:00/M             
       3    Noah Myers                        Old Lyme  CT          152   29      157      34:49.0   11:14/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christopher Pagliuco              Ivoryton  CT          193   33        3      19:59.0    6:27/M             
       2    Ross Marshall                     Old Lyme  CT          285   33       11      21:54.0    7:04/M             
       3    Matthew Talmadge                  East Hampton  CT      144   32       23      23:08.0    7:28/M             
       4    Dave Staib                        Chester  CT           241   30       26      23:51.0    7:42/M             
       5    Mark Westkott                     Quaker Hill  CT       150   35       27      23:52.0    7:42/M             
       6    Chris Pauley                      Deep River  CT        237   32       30      24:13.0    7:49/M             
       7    Garrett Tucker                    Middletown  CT        165   32       43      25:16.0    8:09/M             
       8    Solomon Landerman                 Brooklyn  NY          297   32       45      25:32.0    8:14/M             
       9    Mark Sizer                        Haddam  CT            184   35       63      26:40.0    8:36/M             
      10    Patrick Daily                     Old Lyme  CT          132   36       66      27:01.0    8:43/M             
      11    Brad Pittman                      Ivoryton  CT          195   39       72      27:27.0    8:51/M             
      12    David White                       Old Lyme  CT          194   37      148      33:17.0   10:44/M             
      13    Kenn Fenton                       East Hampton  CT      167   32      159      35:14.0   11:22/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian McConnell                   Centerbrook  CT       229   43        2      19:44.0    6:22/M             
       2    Larry Gore                        Portland  CT          250   41        5      20:17.0    6:33/M             
       3    Todd Lemire                       Moodus  CT            249   45       14      22:12.0    7:10/M             
       4    Will Rondini                      Cobalt  CT            211   49       16      22:28.0    7:15/M             
       5    Donald Perreault                  Westbrook  CT         116   45       18      22:50.0    7:22/M             
       6    Brian Cournoyer                   Clinton  CT           177   42       19      22:52.0    7:23/M             
       7    Craig Katko                       Essex  CT             202   41       31      24:16.0    7:50/M             
       8    Richard Alvord                    Ivoryton  CT          159   49       37      24:47.0    8:00/M             
       9    Ken Purdue                        East Haddam  CT       259   47       40      24:57.0    8:03/M             
      10    Donald Webb                       Old Saybrook  CT      224   49       42      25:15.0    8:09/M             
      11    Ray Bernier                       Chicago  IL           261   43       50      25:47.0    8:19/M             
      12    Robert Vuoto                      Quaker Hill  CT       265   48       52      26:04.0    8:25/M             
      13    Pete Riberio                      Wethersfield  CT      280   44       60      26:35.0    8:35/M             
      14    Michael Hammond                   Essex  CT             264   47       62      26:38.0    8:35/M             
      15    Mark Senerchia                    Stamford  CT          155   43       76      27:37.0    8:55/M             
      16    Juliian Evans                     Ivoryton  CT          139   45       83      28:13.0    9:06/M             
      17    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT          266   46       90      28:51.0    9:18/M             
      18    Stephen Jaser                     Milford  CT           257   46       91      28:52.0    9:19/M             
      19    Michael Smith                     Guilford  CT          254   46       95      29:07.0    9:24/M             
      20    Shawn Honan                       Westbrook  CT         180   43      108      30:32.0    9:51/M             
      21    Macon Toledano                    Chester  CT           282   46      121      31:42.0   10:14/M             
      22    Gregory Tisdale                   Deep River  CT        221   45      129      32:34.0   10:30/M             
      23    Russell Gingras                   Ivoryton  CT          223   45      130      32:35.0   10:31/M             
      24    David Bill                        Ivoryton  CT          109   40      161      36:19.0   11:43/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bill Harriman                     Portland  CT          108   52        4      20:15.0    6:32/M             
       2    Sean Sunkel                       Ivoryton  CT          172   51       17      22:45.0    7:20/M             
       3    Robb White                        Deep River  CT        170   50       21      23:00.0    7:25/M             
       4    William Parkington                Westbrook  CT         206   56       48      25:41.0    8:17/M             
       5    Steven Bogan                      Essex  CT             253   51       57      26:17.0    8:29/M             
       6    Neal Mayer                        Jackson Heights  NY   295   56       59      26:28.0    8:32/M             
       7    Ric Villarreal                    Essex  CT             291   53       64      26:44.0    8:37/M             
       8    Reagan Krane                      Westbrook  CT         268   52       67      27:04.0    8:44/M             
       9    Thomas Wichrowski                 Plainville  CT        188   57       84      28:16.0    9:07/M             
      10    Laurence Mart                     Madison  CT           142   59       85      28:40.0    9:15/M             
      11    Mark Bancroft                     Gales Ferry  CT       118   59       94      29:00.0    9:21/M             
      12    Bruce Grisafe                     Salem  CT             226   57       99      29:21.0    9:28/M             
      13    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          164   54      111      30:39.0    9:53/M             
      14    C Healy                           Wethersfield  CT      231   52      155      34:16.0   11:03/M             
      15    Gerald Taylor                     Ledyard  CT           154   53      163      37:11.0   12:00/M             
      16    Bob Russo                         Ivoryton  CT          218   50      169      39:42.0   12:48/M             
      17    David King                        East Lyme  CT         146   50      170      39:43.0   12:49/M             

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    William Olsen                     Clinton  CT           215   63       55      26:11.0    8:27/M             
       2    Don Fowler                        Clinton  CT           263   61       73      27:29.0    8:52/M             
       3    Malcom Todt                       Middlebury  CT        236   65      114      30:51.0    9:57/M             
       4    Earle Hitos                       Valparaiso  IN        258   63      122      31:48.0   10:15/M             
       5    Ed Birch                          Essex  CT             136   74      168      38:52.0   12:32/M             




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News