Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge -04.75-Mi

New London, CT, November 13, 2010

[Overall Results | Team Results ]

Age Group Results

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Age Group Results

November 13, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Female 1 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cassidy Kendall                                         386   11       94      40:23.0    8:30/M             
       2    Isabella Venturo                                        394   10      141      45:38.0    9:36/M             

Male 1 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Elliot Venturo                                          393   12       55      35:58.0    7:34/M             
       2    Sean Fitzgerald                                         483   10       82      38:59.0    8:12/M             
       3    Cole Salegna                                            443   12       93      40:23.0    8:30/M             
       4    Teddy Lee                                               388   12      135      44:19.0    9:20/M             
       5    Owen Smith                                              486   10      142      45:43.0    9:37/M             
       6    Owen Neistat                                            465   1       171      51:23.0   10:49/M             

Female 13 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Manya Swick                                             440   19       13      30:38.0    6:27/M             
       2    Kathryn Cyr                                             455   15       66      37:16.0    7:51/M             
       3    Lauren Cyr                                              453   14      107      41:29.0    8:44/M             

Male 13 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Scott Bushey                                            303   17        8      30:02.0    6:19/M             
       2    Brandon Dinsmore                                        451   13       21      32:45.0    6:54/M             
       3    Adam Paggioli                                           482   18       53      35:53.0    7:33/M             
       4    William Strong                                          425   13       54      35:58.0    7:34/M             
       5    Jason Smith                         RI                  336   15       71      37:49.0    7:58/M             
       6    Jeffrey Rodman                                          472   16      114      41:58.0    8:50/M             
       7    Michael Irons                                           384   15      134      44:18.0    9:20/M             
       8    Logan Hansen                                            439   13      169      50:49.0   10:42/M             

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Suzane Chaves                                           378   28       17      31:36.0    6:39/M             
       2    Jessica Wood                        CT                  318   23       33      33:48.0    7:07/M             
       3    Katie Christian                                         477   29       35      33:53.0    7:08/M             
       4    Maura D'Agostino                    CT                  327   23       77      38:38.0    8:08/M             
       5    Lauren Swaitek                      CT                  349   27       84      39:29.0    8:19/M             
       6    Kristyn Wustewicz                                       423   26      108      41:30.0    8:44/M             
       7    Kimberly Borst                      CT                  404   22      117      42:26.0    8:56/M             
       8    Ashley Williansen                   CT                  342   23      120      42:41.0    8:59/M             
       9    Erin Depot                          CT                  352   28      122      42:52.0    9:01/M             
      10    Amanda Turner                                           402   24      139      45:33.0    9:35/M             
      11    Lisa Elkins                                             416   25      149      47:05.0    9:55/M             
      12    Lucy Rogers                                             414   29      150      47:33.0   10:01/M             
      13    Jennifer Newman                                         417   26      166      49:59.0   10:31/M             

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Casey Neistat                                           466   29        1      28:27.0    5:59/M             
       2    Robert Buttermore                   CT                  317   23        3      28:43.0    6:03/M             
       3    Frank Pearson                       CT                  362   24        4      28:52.0    6:05/M             
       4    Doug McAvoy                                             403   27       24      33:02.0    6:57/M             
       5    Nicholas Szwaja                                         424   24       29      33:27.0    7:03/M             
       6    David Marshall                                          449   22       38      34:10.0    7:12/M             
       7    Sean Maginess                                           464   24       51      35:42.0    7:31/M             
       8    Richard Libardi                                         493   29       62      36:49.0    7:45/M             
       9    Bryan Sardo                         RI                  326   23       78      38:38.0    8:08/M             
      10    Joshua Sgandurra                                        456   23      118      42:28.0    8:56/M             
      11    Benjamin Stockwell                  CT                  359   27      137      44:50.0    9:26/M             
      12    Zachary Hart                                            353   29      148      47:04.0    9:55/M             
      13    Patrick Quinn                       CT                  354   25      158      48:39.0   10:15/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heather Delaurentis                                     412   35       32      33:47.0    7:07/M             
       2    Michelle Kenyon                                         444   39       63      36:52.0    7:46/M             
       3    Rebecca Foss                                            468   39       81      38:46.0    8:10/M             
       4    Michelle Lea                        CT                  363   37       98      40:32.0    8:32/M             
       5    Kelly Donohue                                           494   36      110      41:50.0    8:48/M             
       6    Katie Giurleo                                           491   33      112      41:51.0    8:49/M             
       7    Valerie Crist                                           365   32      127      43:11.0    9:05/M             
       8    Andrea Simmons                                          473   30      143      45:47.0    9:38/M             
       9    April Phillips                                          390   39      145      46:16.0    9:44/M             
      10    Corinne Rivera                                          485   39      153      47:49.0   10:04/M             
      11    Ashley Orefice                                          484   39      154      47:50.0   10:04/M             
      12    Christina Stadolik                  CT                  302   35      156      48:12.0   10:09/M             
      13    Samantha Venturo                                        392   31      157      48:24.0   10:11/M             
      14    Elizabeth Christian                                     475   30      161      49:23.0   10:24/M             
      15    Kristine Cariello                                       379   34      167      50:12.0   10:34/M             
      16    Laura Tanner                                            441   39      173      52:18.0   11:01/M             
      17    William Clark                                           474   30      180      57:37.0   12:08/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Stadolnik                                       301   37        6      29:20.0    6:11/M             
       2    Brennan Downes                                          364   32       10      30:13.0    6:22/M             
       3    Phillip Loiselle                    CT                  357   31       12      30:25.0    6:24/M             
       4    Ted Kenyon                                              445   38       30      33:28.0    7:03/M             
       5    Tom Murray                                              462   38       43      34:40.0    7:18/M             
       6    Stephen Edwards                                         428   34       45      34:51.0    7:20/M             
       7    Cory Pierce                                             409   32       49      35:31.0    7:29/M             
       8    Zeb Hults                                               383   32       59      36:21.0    7:39/M             
       9    Sean Donohue                                            495   38       76      38:21.0    8:04/M             
      10    Jason Brown                         CT                  373   31       86      39:42.0    8:21/M             
      11    Kory Hunter                                             431   35       90      40:03.0    8:26/M             
      12    William Vidal                       CT                  344   34      102      41:06.0    8:39/M             
      13    Scott Spillman                                          421   35      111      41:51.0    8:49/M             
      14    Alonzo Combs                                            459   39      116      42:21.0    8:55/M             
      15    Casey Aytes                         CT                  370   36      130      43:47.0    9:13/M             
      16    Brad Smith                                              407   30      136      44:19.0    9:20/M             
      17    Jacob Stevens                                           415   32      151      47:33.0   10:01/M             
      18    Chris Christian                                         476   38      162      49:25.0   10:24/M             
      19    Jason Nichols                                           408   37      168      50:37.0   10:39/M             
      20    Leo Cagle                                               377   37      170      51:07.0   10:46/M             
      21    Willie Quinones                                         492   31      177      55:21.0   11:39/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lori Gatheral                                           400   48       15      31:28.0    6:37/M             
       2    Annette Barbay                                          460   40       34      33:49.0    7:07/M             
       3    Nancy Davis                                             368   42       80      38:46.0    8:10/M             
       4    Spring Cole                                             429   45       83      39:25.0    8:18/M             
       5    Mary Simpson                                            470   45       88      39:59.0    8:25/M             
       6    Jenny Bennett                       CT                  372   41       91      40:12.0    8:28/M             
       7    Beth Oosterom-Kanyoc                CT                  312   46       96      40:25.0    8:31/M             
       8    Norma Vivar                                             433   47      109      41:44.0    8:47/M             
       9    Brenda Harrington                                       461   44      115      42:03.0    8:51/M             
      10    Anita Kaiser                        CT                  356   49      160      49:05.0   10:20/M             
      11    Lucy Walter                                             480   49      181      58:24.0   12:18/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Paggioli                                           481   45        5      29:10.0    6:08/M             
       2    Michael Hart                                            463   43        7      29:36.0    6:14/M             
       3    Stephen Bessette                                        447   48       11      30:17.0    6:23/M             
       4    Michael Fusaro                      CT                  310   44       14      31:00.0    6:32/M             
       5    Greg Gulla                                              442   46       19      32:05.0    6:45/M             
       6    Scott Cowan                                             405   46       25      33:09.0    6:59/M             
       7    Mark Ferosi                                             410   40       27      33:20.0    7:01/M             
       8    Larry James                                             488   47       41      34:25.0    7:15/M             
       9    Donald Cyr                                              454   46       48      35:22.0    7:27/M             
      10    Randy Bissonnette                                       427   47       50      35:37.0    7:30/M             
      11    John Kendal                                             385   46       52      35:50.0    7:33/M             
      12    Jeff Williams                       CT                  332   40       57      36:13.0    7:37/M             
      13    John Walter                                             479   44       58      36:16.0    7:38/M             
      14    Donald Webb                                             395   49       67      37:30.0    7:54/M             
      15    Mike Mulford                                            389   48       70      37:39.0    7:56/M             
      16    Jea Hur                             CT                  346   47       92      40:21.0    8:30/M             
      17    Jim McCabe                          CT                  314   47      103      41:07.0    8:39/M             
      18    Dan Bennett                         CT                  371   45      121      42:51.0    9:01/M             
      19    Joseph Haggan                                           325   43      123      42:57.0    9:03/M             
      20    Adam Sprecace                       CT                  320   40      128      43:14.0    9:06/M             
      21    Russell Zierenberg                                      430   41      131      43:50.0    9:14/M             
      22    Perry Wyatt                         CT                  338   47      132      43:52.0    9:14/M             
      23    Stephen Ledyard                                         387   40      133      43:58.0    9:15/M             
      24    Greg Felber                                             411   40      144      46:09.0    9:43/M             
      25    James Campbell                      CT                  333   49      152      47:42.0   10:03/M             
      26    Mark Kieon                          CT                  355   49      174      52:27.0   11:03/M             

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sandy Collins                                           426   55       89      40:02.0    8:26/M             
       2    Tamara Mitton                                           458   51      106      41:28.0    8:44/M             
       3    Susan Smith                                             397   52      124      43:02.0    9:04/M             
       4    Karen Short                                             396   50      125      43:02.0    9:04/M             
       5    Diane Cain                          CT                  361   51      159      48:52.0   10:17/M             
       6    Susan Gordon                                            322   54      176      55:19.0   11:39/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bobby Clark                         CT                  340   54        2      28:34.0    6:01/M             
       2    Bob Lane                                                401   50        9      30:08.0    6:21/M             
       3    Richard Rice                                            489   50       16      31:34.0    6:39/M             
       4    Mr Scooch                                               436   54       18      32:00.0    6:44/M             
       5    Brian Lundie                                            311   56       22      32:47.0    6:54/M             
       6    Mike Parulis                        CT                  351   52       23      32:54.0    6:56/M             
       7    Gianni Ficarra                                          487   59       26      33:13.0    7:00/M             
       8    Joe Lemieux                                             437   58       28      33:22.0    7:01/M             
       9    John Sacrey                         CT                  339   59       31      33:39.0    7:05/M             
      10    David Lathrop                                           434   56       36      33:58.0    7:09/M             
      11    Mark Gravell                                            406   54       37      34:04.0    7:10/M             
      12    Paul Berlam                                             350   51       39      34:12.0    7:12/M             
      13    Albert Phillips                                         391   50       40      34:23.0    7:14/M             
      14    Tim Wilbur                          CT                  306   51       42      34:28.0    7:15/M             
      15    Paul Andruskiewicz                                      418   51       44      34:49.0    7:20/M             
      16    Lawrence Potter                     CT                  313   52       46      34:52.0    7:20/M             
      17    Dino Festa                                              435   57       47      35:14.0    7:25/M             
      18    Rick Villarreal                                         308   53       56      36:11.0    7:37/M             
      19    Chris Storer                                            469   59       60      36:34.0    7:42/M             
      20    Brian Andstrom                                          399   54       61      36:39.0    7:43/M             
      21    Charles Underhill                                       323   53       64      37:08.0    7:49/M             
      22    Steve Dinsmore                                          450   51       65      37:08.0    7:49/M             
      23    Moshen Sarfia                       CT                  316   59       68      37:37.0    7:55/M             
      24    Peter Dlubac                        CT                  307   59       69      37:38.0    7:55/M             
      25    Clifford Lombardo                                       419   57       72      37:50.0    7:58/M             
      26    Richard Conant                                          369   55       75      38:19.0    8:04/M             
      27    Rick Mitton                                             457   53       79      38:42.0    8:09/M             
      28    Craig Barnes                        CT                  360   54      101      41:04.0    8:39/M             
      29    Bruce Grisafe                                           467   57      105      41:22.0    8:43/M             
      30    Pj Hancock                                              420   51      140      45:37.0    9:36/M             
      31    Jim Smith                           CT                  335   53      164      49:46.0   10:29/M             
      32    Gerald Taylor                                           471   53      175      54:18.0   11:26/M             

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                     CT                  374   62       95      40:24.0    8:30/M             
       2    Janet Romayko                       CT                  347   65      129      43:46.0    9:13/M             
       3    Michaeleen Haeseler                                     438   64      138      45:18.0    9:32/M             
       4    Judy McGrath                                            432   68      146      46:34.0    9:48/M             
       5    Pat Baker                           CT                  330   65      163      49:40.0   10:27/M             

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Jacobs                         CT                  305   65       20      32:18.0    6:48/M             
       2    Tom Baker                           CT                  329   67       73      37:56.0    7:59/M             
       3    Bill Marshall                                           448   65       74      38:18.0    8:04/M             
       4    Ronald Dombrowski                                       446   67       85      39:30.0    8:19/M             
       5    George Gillespie                    CT                  343   68       87      39:46.0    8:22/M             
       6    Arthur Nagel                                            478   63      100      40:55.0    8:37/M             
       7    Carl Fuller                                             422   67      104      41:14.0    8:41/M             
       8    Richard MacDonald                   CT                  309   69      119      42:32.0    8:57/M             
       9    Peter Colonis                                           380   69      126      43:06.0    9:04/M             
      10    Charlie Fenick                      CT                  315   69      147      46:47.0    9:51/M             
      11    Peter Demarco                       CT                  321   60      155      47:55.0   10:05/M             
      12    Robert Lohmann                      CT                  324   66      165      49:50.0   10:29/M             
      13    Vella Sal                                               452   66      178      55:41.0   11:43/M             
      14    Tom Richards                                            490   62      179      56:46.0   11:57/M             

Female 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Zofia Turoz                         CT                  348   72       97      40:29.0    8:31/M             

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clem McGrath                                            398   71       99      40:51.0    8:36/M             
       2    Ron Gale                            CT                  331   75      113      41:53.0    8:49/M             
       3    Bernie Murray                       CT                  367   75      172      51:53.0   10:55/M             
       4    Colburn Graves                                          381   77      182    1:16:16.0   16:03/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News