Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New London SailFest 5K

New London, CT, July 11, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

New London Sailfest 5K Road Race

New London Sailfest 5K Road Race

Age Group Results

July 11, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Male & Femal Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brianne Mirecki                   Niantic  CT            45   18       12      19:04.0    6:09/M             
       2    Bandy Leclair                     Groton  CT            146   15       13      19:09.0    6:11/M             
Top

Overall Male Overall Male & Femal Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Leduc                     Canton  CT             84   18        1      16:08.0    5:12/M             
       2    Chris Croff                       Lisbon  CT`           183   21        2      16:09.0    5:13/M             
Top

Female 0 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julie Simpson                                            69    0      101      25:14.0    8:08/M             
       2    Lisa Bragaw                       Niantic  CT             4    0      137      26:40.0    8:36/M             
       3    Mary Simpson                                             68    0      172      27:56.0    9:01/M             
       4    Kimberly Barlett                  Groton  CT              3    0      258      33:49.0   10:55/M             
Top

Male 0 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Info Need                                               274    0       51      21:42.0    7:00/M             
       2    Scott Williams                    Bozrah  CT            283   0       123      26:13.0    8:27/M             
       3    Info   Need                                             243    0      238      31:57.0   10:18/M             
Top

Female 1 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Lauson                     Niantic  CT           245   11      230      30:57.0    9:59/M             
       2    Molly Shea                        Niantic  CT           246   11      249      32:45.0   10:34/M             
       3    Khaylin Hatcher                   Waterford  CT         297   8       293      39:27.0   12:44/M             
Top

Male 1-12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Connor Heap                                              27   12      105      25:27.0    8:13/M             
       2    Jacob Millbach                    Uncasville  CT        163   11      121      26:05.0    8:25/M             
       3    Noah Smith                        Pawcatuck  CT         143   10      221      30:20.0    9:47/M             
       4    Owen Smith                        Pawcatuck  CT         142   12      256      33:15.0   10:44/M             
       5    Justin Martin                     Uncasville  CT        240   12      259      33:52.0   10:55/M             
       6    Joey Millbach                     Uncasville  CT        162   10      264      35:23.0   11:25/M             
       7    Benjamin Lisle                    Uncasville  CT        241   10      266      35:29.0   11:27/M             
       8    Matthew Candler                   Norwich  CT           259   7       270      35:41.0   11:31/M             
       9    Timothy Silva Jr                  Waterford  CT         301   6       299      42:20.0   13:39/M             
Top

Female 13 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Manya Swick                       Niantic  CT            74   18       15      19:12.0    6:12/M             
       2    Megan Rapp                        Niantic  CT           115   19       22      19:42.0    6:21/M             
       3    Tenley Godfrey                    Mystic  CT            218   17       23      19:43.0    6:22/M             
       4    Sara Beland                       Woodbridge  CT        198   15       42      21:07.0    6:49/M             
       5    Katie Beland                      Woodbridge  CT        199   15       46      21:25.0    6:55/M             
       6    Shea Williams                     Niantic  CT           242   13       78      23:03.0    7:26/M             
       7    Sarah Hammond                     Essex  CT             270   14       89      24:21.0    7:51/M             
       8    Alana Casioppo                    Canton  CT            227   19       91      24:30.0    7:54/M             
       9    Kendall Roberts                   Niantic  CT           244   13      154      27:24.0    8:50/M             
      10    Nora McNeil                       Old Saybrook  CT      208   16      209      29:49.0    9:37/M             
      11    Nicole Simmone                    Old Saybrook  CT      207   16      234      31:12.0   10:04/M             
      12    Alexandria Kinder                                        32   18      242      32:15.0   10:24/M             
      13    Laura Rotchford                                          66   18      283      37:45.0   12:11/M             
Top

Male 13-19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian Magna Jr                    Canton  CT            251   18        5      17:24.0    5:37/M             
       2    Peter Leduc                       Canton  CT            250   16       11      19:04.0    6:09/M             
       3    Aaron Davis                       New London  CT        197   17       18      19:26.0    6:16/M             
       4    Danie Linkinhoker                 Oakdale  CT            88   14       25      19:53.0    6:25/M             
       5    Scott Bushey                      East Lyme  CT          12   16       27      20:07.0    6:29/M             
       6    Joseph Jesse                      Oakdale  CT            89   14       28      20:13.0    6:31/M             
       7    Joseph Reynolds                   Prospect  CT          205   15       31      20:23.0    6:35/M             
       8    Samuel Watson                     Niantic  CT           161   16       38      20:56.0    6:45/M             
       9    Lee Cattanach                     New London  CT        194   17       41      21:07.0    6:49/M             
      10    Ian Chamenko                      Niantic  CT           204   15       48      21:31.0    6:56/M             
      11    Patrick Brown                     Waterford  CT         233   17       97      24:52.0    8:01/M             
      12    Nelson Brown                      Waterford  CT         232   19      228      30:42.0    9:54/M             
      13    Andrew King                       East Lyme  CT          35   17      236      31:31.0   10:10/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maya Kakerbeck                    Hoboken  NJ           124   28       73      22:56.0    7:24/M             
       2    Kristen Stedelski                 Old Lyme  CT          280   28       87      24:13.0    7:49/M             
       3    Erin Blette                       New London  CT         85   25      118      26:02.0    8:24/M             
       4    Suxiao Yang                       North Haven  CT       263   23      127      26:21.0    8:30/M             
       5    Kristyn Wojiewicz                 Bozrah  CT            253   26      134      26:30.0    8:33/M             
       6    Kelsea Burch                                             10   21      152      27:20.0    8:49/M             
       7    Mandy Little                      Matthews  NC          296   23      156      27:27.0    8:51/M             
       8    Anna Dalton                       Waterford  CT          13   25      159      27:35.0    8:54/M             
       9    Leah Clement                      East Lyme  CT         196   20      167      27:48.0    8:58/M             
      10    Kati Murray                       Silver Spring  MD     261   24      174      27:58.0    9:01/M             
      11    Mallory Harrold                   Pawcatuck  CT          97   23      179      28:17.0    9:07/M             
      12    Shannon Briggs                    Lebanon  CT           238   24      180      28:18.0    9:08/M             
      13    Kathleen Buckingham               New London  CT        187   20      188      28:45.0    9:16/M             
      14    Kathryn Pellowsski                Ledyard  CT            58   24      194      29:00.0    9:21/M             
      15    Jennifer Brown                    Groton  CT             95   26      200      29:16.0    9:26/M             
      16    Gabrielle Kyne                    Worcester  MA         190   29      205      29:30.0    9:31/M             
      17    Sarah Ford                        Waterford  CT          21   28      208      29:45.0    9:36/M             
      18    Lucy Rogers                       New London  CT         64   29      210      29:57.0    9:40/M             
      19    Lindsey Wood                      Niantic  CT           184   20      213      30:02.0    9:41/M             
      20    Katelyn Deetz                     Groton  CT             17   21      214      30:05.0    9:42/M             
      21    Danielle Sandy                    Manchester  CT        310   23      231      30:58.0    9:59/M             
      22    Amanda Lester                     New London  CT        144   27      233      31:08.0   10:03/M             
      23    Kimberly Noto                     Norwich  CT           202   24      235      31:23.0   10:07/M             
      24    Sara Gadson                       Lisbon  CT            159   27      251      32:55.0   10:37/M             
      25    Addy Burr                         Middletown  CT        151   28      257      33:35.0   10:50/M             
      26    Mandisa Fanelo                    Wilton  CT            171   25      279      37:16.0   12:01/M             
      27    Jennifer Pellowski                Ledyard  CT            60   21      292      39:16.0   12:40/M             
      28    Lisa Rafuese                      Plainfield  CT        160   26      297      42:01.0   13:33/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Benjamin Lazarus                  Waterford  CT          38   20        4      17:10.0    5:32/M             
       2    Nicholas Pyka                     Waterford  CT         303   20        8      18:36.0    6:00/M             
       3    Austin Ricker                     Old Lyme  CT          186   22        9      18:55.0    6:06/M             
       4    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       213   25       10      18:59.0    6:07/M             
       5    Rian Bareuthither                 St Thomas  VI         304   20       14      19:11.0    6:11/M             
       6    Ian King                          New London  CT        305   20       20      19:37.0    6:20/M             
       7    Michael Izricki                   New London  CT        182   24       21      19:39.0    6:20/M             
       8    Robert Buttermore                 Waterford  CT         278   22       34      20:41.0    6:40/M             
       9    Gerson Flores                     New London  CT        120   24       35      20:42.0    6:41/M             
      10    Alan Taylor                       Niantic  CT           117   22       43      21:09.0    6:49/M             
      11    Ben Feinberg                      Groton  CT            201   22       50      21:40.0    6:59/M             
      12    Sean Maginess                     Waterford  CT         279   24       65      22:45.0    7:20/M             
      13    Eric Valdes                       Ringwood  NJ          126   26       68      22:49.0    7:22/M             
      14    Dylan Sullivan                    Waterford  CT         315   21       80      23:11.0    7:29/M             
      15    Rich Libardi                      Gales Ferry  CT        98   29       82      23:33.0    7:36/M             
      16    Anthony Giambalvo                 Hollywood  FL         145   24       86      24:10.0    7:48/M             
      17    Robert Deetz                      Groton  CT             16   23       90      24:28.0    7:54/M             
      18    Jeremy Paro                       Norwich  CT           222   21       93      24:46.0    7:59/M             
      19    Marcos Hanna                      Groton  CT            177   23      111      25:46.0    8:19/M             
      20    Greg Storer                       Ledyard  CT           252   28      119      26:03.0    8:24/M             
      21    Ian Wenler                        Coventry  CT          203   28      120      26:04.0    8:25/M             
      22    Andrew Choate                     North Stonington  C   311   25      147      26:59.0    8:42/M             
      23    Issac Brody                       Huntington Station      6   28      149      27:02.0    8:43/M             
      24    Chris Kenny                       Silver Spring  MD     262   29      162      27:43.0    8:56/M             
      25    Jordan Sostre                     New London  CT        285   23      176      28:03.0    9:03/M             
      26    Kevin Doyle                       New London  CT        228   29      198      29:12.0    9:25/M             
      27    John Anderson                     Cranston  RI          155   22      229      30:47.0    9:56/M             
      28    Matthew Pellowski                 Ledyard  CT            61   26      252      33:00.0   10:39/M             
      29    Edward Gadson                     Jewett City  CT       189   29      296      40:12.0   12:58/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         174   36       26      19:55.0    6:25/M             
       2    Anne Campbell                     Niantic  CT           215   37       29      20:17.0    6:33/M             
       3    Laura Smey                        Ledyard  CT           247   31       56      22:13.0    7:10/M             
       4    Heather Millbach                  Uncasville  CT        158   34       94      24:47.0    8:00/M             
       5    Michelle Gallerani                Niantic  CT           216   32       98      24:55.0    8:02/M             
       6    Anne Chekal                       Niantic  CT           219   33      103      25:22.0    8:11/M             
       7    Carol Myrs                        New London  CT        300   35      109      25:43.0    8:18/M             
       8    Christina Jessuck                 Waterford  CT         212   37      122      26:12.0    8:27/M             
       9    Michelle Morin                    Old Lyme  CT          166   38      139      26:43.0    8:37/M             
      10    Molly Silva                       Waterford  CT         111   33      164      27:46.0    8:57/M             
      11    Annalisa Dipalma                                        308   38      169      27:53.0    9:00/M             
      12    Heidi Veltheim                    New London  CT         79   35      184      28:37.0    9:14/M             
      13    Autumn Fournier                   Moosup  CT            148   31      185      28:42.0    9:15/M             
      14    Amy Obrfien-Milhona               Wilton  CT            170   36      187      28:44.0    9:16/M             
      15    Holly Hedde                       Mystic  CT            288   31      199      29:14.0    9:26/M             
      16    Lynn Daniewicz                    Oakdale  CT           281   31      201      29:18.0    9:27/M             
      17    Stacey Noreika                                           50   39      203      29:22.0    9:28/M             
      18    Haly Sena                         New London  CT        277   36      204      29:24.0    9:29/M             
      19    Cindy Govoni                      East Hampton  CT      269   35      215      30:06.0    9:43/M             
      20    Tanika Tafiaferro                 East Lyme  CT          75   34      216      30:08.0    9:43/M             
      21    Elizabeth Alina                   Mystic  CT              1   35      217      30:08.0    9:43/M             
      22    Holly Carigman                    Norwich  CT           249   37      219      30:18.0    9:46/M             
      23    Corinne Rivera                    Niantic  CT            63   39      245      32:27.0   10:28/M             
      24    Ashely Orefice                    Niantic  CT            54   39      246      32:28.0   10:28/M             
      25    Grace Decker                      Msla  MA              206   39      253      33:03.0   10:40/M             
      26    Kerrin Depeter                    Brighton  MA          291   30      265      35:27.0   11:26/M             
      27    Arlene Osullivan                  Stamford  CT           55   34      267      35:30.0   11:27/M             
      28    Tracy Clark                       Uncasville  CT        223   37      272      35:51.0   11:34/M             
      29    Norma Rivera                      Waterford  CT         105   33      276      36:28.0   11:46/M             
      30    Julie Schnieder                   Waterford  CT         193   31      287      38:47.0   12:31/M             
      31    Michelle Cochran                  Taftville  CT         226   37      290      39:07.0   12:37/M             
      32    Melissa Somers                    Waterford  CT         298   31      294      39:28.0   12:44/M             
      33    Clare Powers                      New London  CT        294   32      300      43:01.0   13:53/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Demars Young                      Boston  MA            231   33        3      16:36.0    5:21/M             
       2    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            286   38        6      18:03.0    5:49/M             
       3    Dan Campbell                      Oakdale  CT           125   31        7      18:29.0    5:58/M             
       4    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       147   31       16      19:19.0    6:14/M             
       5    Andrew Cody                       Niantic  CT           264   30       17      19:26.0    6:16/M             
       6    Luis Velazquez                    New London  CT        172   33       19      19:33.0    6:18/M             
       7    Jeffrey Merrian                   Haddam  CT            137   38       33      20:32.0    6:37/M             
       8    Kun Song                          Waterford  CT          70   33       37      20:51.0    6:44/M             
       9    John Harwell                      Mystic  CT            248   36       39      20:58.0    6:46/M             
      10    Peter Langlois                    Honolulu  HI          129   35       45      21:18.0    6:52/M             
      11    Eric Svensson                     Point Pleasant Beac   237   39       52      21:47.0    7:02/M             
      12    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           121   37       53      21:54.0    7:04/M             
      13    Matt Covait                       Mystic  CT            134   32       55      22:01.0    7:06/M             
      14    Mark Schowliz                     Durham  NC            188   38       59      22:22.0    7:13/M             
      15    Nicholas Barner                   New London  CT        229   31       62      22:26.0    7:14/M             
      16    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        214   30       66      22:46.0    7:21/M             
      17    Mica Milbach                      Uncasville  CT        164   33       74      22:57.0    7:24/M             
      18    Jesse Cook                        East Lyme  CT         118   33       92      24:34.0    7:55/M             
      19    Ian Gold                          Boston  MA            156   38       95      24:51.0    8:01/M             
      20    Art Cost                          Ledyard  CT           132   39       96      24:51.0    8:01/M             
      21    Hans Veltheim                     New London  CT         78   37       99      24:58.0    8:03/M             
      22    Jake Stevens                      Milford  CT            71   32      114      25:53.0    8:21/M             
      23    Alex Rivera                       Waterford  CT         104   31      117      26:01.0    8:24/M             
      24    Nelson Brandt                     Quaker Hill  CT         5   39      140      26:44.0    8:37/M             
      25    Christopher Rein                  Oakdale  CT           165   35      186      28:43.0    9:16/M             
      26    Jeff Kinner                       Seattle  WA           139   37      191      28:49.0    9:18/M             
      27    Brian Chekal                      Niantic  CT           220   35      192      28:53.0    9:19/M             
      28    Alex Buonnanno                    Waterford  CT         150   34      195      29:05.0    9:23/M             
      29    John Sapgier                      Waterford  CT         309   38      207      29:43.0    9:35/M             
      30    Tony Pennella                     Colchester  CT        255   38      211      29:58.0    9:40/M             
      31    Michael Carstiern                 New London  CT        293   30      225      30:31.0    9:51/M             
      32    Steven Lebitz                     Taftville  CT         225   34      237      31:46.0   10:15/M             
      33    Tim Silva                         Waterford  CT         110   35      274      36:03.0   11:38/M             
      34    Michael Rivera                    Niantic  CT           267   39      277      36:36.0   11:48/M             
      35    Sandeep Varma                     East Lyme  CT          77   39      281      37:21.0   12:03/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lisa Lapointe                     Norwich  CT           128   43       47      21:27.0    6:55/M             
       2    Claire Leatham                    Wyoming  RI            39   41       58      22:21.0    7:13/M             
       3    Kim Morrissey                     Niantic  CT           200   44       75      22:59.0    7:25/M             
       4    Tammy Jones                       Groton  CT             29   44      104      25:25.0    8:12/M             
       5    Amy Apostoleris                   Moodus  CT            299   46      107      25:37.0    8:16/M             
       6    Desiree Panlilio                  East Lyme  CT          57   42      108      25:42.0    8:17/M             
       7    Ashley Rotchford                  Niantic  CT            65   46      115      25:56.0    8:22/M             
       8    Cindy King                        East Lyme  CT          33   43      133      26:30.0    8:33/M             
       9    Nuria Stockman                    Waterford  CT         109   48      141      26:46.0    8:38/M             
      10    Dawn Holmes                       Essex  CT              91   47      142      26:48.0    8:39/M             
      11    Karen Santacrou                   Groton  CT            256   41      144      26:51.0    8:40/M             
      12    Monique Johnson                   Gales Ferry  CT       135   47      146      26:58.0    8:42/M             
      13    Vicki Avak                        New London  CT         90   49      177      28:12.0    9:06/M             
      14    Catherine Thiffeault              Jewett City  CT       271   45      183      28:36.0    9:14/M             
      15    Carolyn Ryan                      Noank  CT             316   41      189      28:46.0    9:17/M             
      16    Kathy Skrabacz                    New London  CT         96   42      193      28:55.0    9:20/M             
      17    Pam Kinder                        Norwich  CT            31   44      196      29:06.0    9:23/M             
      18    Mary Heap                         New London  CT         26   42      212      29:59.0    9:40/M             
      19    Shelley Olm                       Storrs Mansfield  C    53   46      218      30:09.0    9:44/M             
      20    Michelle Wynne                    Hebron  CT             82   46      220      30:19.0    9:47/M             
      21    Pamela Nixon                      Groton  CT             49   46      223      30:30.0    9:50/M             
      22    Beth Lyon                         Mystic  CT             43   47      243      32:18.0   10:25/M             
      23    Lisa McCabe                       Waterford  CT         102   45      247      32:32.0   10:30/M             
      24    Denise Dunning                    Quaker Hill  CT       290   42      255      33:07.0   10:41/M             
      25    Maria Gold                        Boston  MA            157   40      262      34:36.0   11:10/M             
      26    Patricia Varma                    East Lyme  CT          76   45      268      35:32.0   11:28/M             
      27    Deb Berardi                       Groton  CT             99   46      271      35:50.0   11:34/M             
      28    Jacqueline Pellowski              Ledyard  CT            59   48      278      36:52.0   11:54/M             
      29    Cindy Sell Pol                    Milford  CT            67   48      289      39:01.0   12:35/M             
      30    Laura Peterson                    South Windsor  CT     167   47      295      39:31.0   12:45/M             
      31    Kimberly Brown                    Groton  CT              8   40      298      42:02.0   13:34/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bruce Beebe                       Madison  CT           154   48       24      19:47.0    6:23/M             
       2    Michael Didato                    Waterford  CT         103   48       30      20:20.0    6:34/M             
       3    Roger Davis                       Eastford  CT          149   49       36      20:47.0    6:42/M             
       4    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       176   41       40      21:00.0    6:46/M             
       5    Robert Jordan                     Groton  CT            181   44       44      21:14.0    6:51/M             
       6    David King                        East Lyme  CT          34   43       49      21:38.0    6:59/M             
       7    Karl Christiansen                 Niantic  CT           217   47       54      21:56.0    7:05/M             
       8    Marc Ordonio Jr                   Mystic  CT            175   46       61      22:24.0    7:14/M             
       9    Manuel Duval                      New London  CT         92   44       64      22:41.0    7:19/M             
      10    Eric Arvidson                     New London  CT        289   43       67      22:48.0    7:21/M             
      11    Patrick Day                                              14   40       69      22:52.0    7:23/M             
      12    Bob Myers                         New London  CT        302   48       70      22:53.0    7:23/M             
      13    John Strecker                     Waterford  CT          72   47       71      22:53.0    7:23/M             
      14    Brian Horley                      Mc Kinney  TX         239   46       76      23:00.0    7:25/M             
      15    Dean Berardi                      Jewett City  CT       100   49       83      23:34.0    7:36/M             
      16    Anthony Jessuck Jr                Waterford  CT         211   41       85      24:07.0    7:47/M             
      17    Scott Olmstead                    Rocky Hill  CT        178   40      106      25:30.0    8:14/M             
      18    Ralph Monaco                                             46   43      113      25:51.0    8:20/M             
      19    Dean Irwin                        Litchfield  CT        112   47      125      26:16.0    8:28/M             
      20    J Ryan                            Uncasville  CT        312   47      132      26:28.0    8:32/M             
      21    Michael Hammond                   Essex  CT             272   46      135      26:31.0    8:33/M             
      22    Chris Pennenga                    Ledyard  CT           127   48      145      26:57.0    8:42/M             
      23    Dave Zaldivar                     Waterford  CT         236   47      150      27:03.0    8:44/M             
      24    Adam Sprecace                     New London  CT        254   40      151      27:13.0    8:47/M             
      25    Tim Houger                        New London  CT        185   40      153      27:23.0    8:50/M             
      26    Victor Eberside Jr                Quaker Hill  CT       292   43      155      27:24.0    8:50/M             
      27    Joseph Spinnato                   Waterford  CT         265   44      157      27:31.0    8:53/M             
      28    Gregg Swanson                     Waterford  CT         314   47      158      27:32.0    8:53/M             
      29    Bill Bentley                      Lisbon  CT            169   44      161      27:38.0    8:55/M             
      30    Dino Dipalma                      Swamptscott  MA       307   43      170      27:55.0    9:00/M             
      31    Bill Sullivan                     New London  CT         73   42      175      28:01.0    9:02/M             
      32    Perry Wyatt                       Niantic  CT            81   47      178      28:14.0    9:06/M             
      33    Sami Yousuf                       East Lyme  CT         224   43      181      28:18.0    9:08/M             
      34    Joseph Bondarenka                 New York  NY          275   43      202      29:21.0    9:28/M             
      35    John Rumberger                    Marlborough  CT       191   40      206      29:42.0    9:35/M             
      36    Tom Pachler                       Farmington  CT        234   44      227      30:38.0    9:53/M             
      37    Leo Sullivan                      Waterford  CT         313   47      239      32:00.0   10:19/M             
      38    Tom Snider                        Naugatuck  CT         221   43      241      32:03.0   10:20/M             
      39    Larry Dorman                      Farmington  CT        318   48      269      35:32.0   11:28/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rosann Diroma                     Groton  CT             19   51      102      25:18.0    8:10/M             
       2    Ellen Scala                       New London  CT         87   56      130      26:27.0    8:32/M             
       3    Carol Hazelton                    Norwich  CT           138   54      163      27:44.0    8:57/M             
       4    Amanda Berard                     Plainfield  CT        152   54      171      27:55.0    9:00/M             
       5    Susan Smith                       New London  CT        317   51      190      28:49.0    9:18/M             
       6    Theresa Novic                     Ledyard  CT            52   53      226      30:35.0    9:52/M             
       7    Diane Cain                        North Stonington  C    93   51      244      32:26.0   10:28/M             
       8    Paulette Neubauer                 Colorado Springs  C    48   58      250      32:49.0   10:35/M             
       9    Linda Maness                      Pawlet  VT             44   50      260      34:01.0   10:58/M             
      10    Tina Gordon                       Lackawaxen  PA        130   57      261      34:02.0   10:59/M             
      11    Susan Gordon                      Charlestown  RI        23   59      263      34:41.0   11:11/M             
      12    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             258   54      282      37:43.0   12:10/M             
      13    Ddd Deetz                         Groton  CT             15   50      284      37:59.0   12:15/M             
      14    Joanna Lazarus                    Waterford  CT          37   52      291      39:09.0   12:38/M             
      15    Claudia Wiersch                   Quaker Hill  CT       273   56      301      45:41.0   14:44/M             
      16    Madeline Depeter                  New London  CT        295   59      302      46:31.0   15:00/M             
      17    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        136   59      304      53:11.0   17:09/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Hughes                       Lackawaxen  PA        131   58       32      20:24.0    6:35/M             
       2    Alan Perry                        New London  CT        133   50       57      22:13.0    7:10/M             
       3    Tim Wilbur                        East Lyme  CT          80   51       60      22:23.0    7:13/M             
       4    Scott Burhoe                      New London  CT         11   55       63      22:28.0    7:15/M             
       5    David Lathrop                     Norwich  CT           123   56       72      22:55.0    7:24/M             
       6    Joe Gioia                         Ledyard  CT           266   55       77      23:02.0    7:26/M             
       7    Don Weller                        Niantic  CT           268   57       79      23:05.0    7:27/M             
       8    Ben Stone                         Niantic  CT           287   50       84      23:55.0    7:43/M             
       9    Chris Storer                      Waterford  CT         230   58       88      24:16.0    7:50/M             
      10    Ed Lewis                          Mystic  CT            260   56      100      25:03.0    8:05/M             
      11    Miles Millbach                    Pawcatuck  CT         140   59      112      25:48.0    8:19/M             
      12    Luke Varanko                      Groton  CT            284   52      124      26:15.0    8:28/M             
      13    Michael Passero                   New London  CT        306   54      126      26:18.0    8:29/M             
      14    Jim Brown                         Waterford  CT           7   51      129      26:25.0    8:31/M             
      15    Rob Scala                         New London  CT         86   53      131      26:28.0    8:32/M             
      16    David Williams                    West Hartford  CT     235   57      143      26:50.0    8:39/M             
      17    Craig Barnes                      North Stonington  C    94   54      160      27:36.0    8:54/M             
      18    David Sorensen                    Jewett City  CT       141   50      165      27:48.0    8:58/M             
      19    Tom Thurlow                       Waterford  CT         108   53      166      27:48.0    8:58/M             
      20    Donald Burch                      South Windsor  CT       9   54      168      27:53.0    9:00/M             
      21    Ron Clement                       East Lyme  CT         195   54      173      27:57.0    9:01/M             
      22    Bruce Grisafe                     Salem  CT             180   56      182      28:32.0    9:12/M             
      23    Peter Demarco                     New London  CT         18   59      222      30:26.0    9:49/M             
      24    Tim Smith                         Pawcatuck  CT         107   51      224      30:30.0    9:50/M             
      25    Robert Menard                     Groton  CT            257   51      240      32:01.0   10:20/M             
      26    Brian Estep                                              20   50      285      38:02.0   12:16/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Terri Weiss                       Madison  CT           173   60      138      26:42.0    8:37/M             
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           209   63      197      29:08.0    9:24/M             
       3    Kathleen Bellicchi                Franklin  MA          282   63      248      32:41.0   10:33/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Way Hedding                       Niantic  CT           116   60       81      23:19.0    7:31/M             
       2    Jerry Brown                       East Lyme  CT         119   68      110      25:46.0    8:19/M             
       3    Ted Philips                       Niantic  CT           210   69      128      26:24.0    8:31/M             
       4    Robert Niedbala                   Norwich  CT           114   63      136      26:32.0    8:34/M             
       5    Stephen Novic                     Ledyard  CT            51   68      232      31:03.0   10:01/M             
       6    Lee Williams                      Groton  CT            168   62      273      35:58.0   11:36/M             
       7    Paul Goldschmidt                  New London  CT        276   64      275      36:12.0   11:41/M             
       8    Ed Root                           Old Saybrook  CT      122   64      280      37:20.0   12:03/M             
       9    Thomas Londregan                  New London  CT         40   66      286      38:46.0   12:30/M             
      10    John. Schneider                   Waterford  CT         192   63      288      38:51.0   12:32/M             
Top

Male 70 and Over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            22   74      116      25:59.0    8:23/M             
       2    Fred Zuleger III                  Coventry  RI           83   72      148      27:00.0    8:43/M             
       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           153   70      254      33:06.0   10:41/M             
       4    Colburn Graves                    North Stonington  C    24   76      303      48:17.0   15:35/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News