Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

John & Jessie Kelley Ocean Beach 11.6-Mile Road Race

New London, CT, August 7, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

48th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

48th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 07, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Huang                       Waterford  CT         268   18      249    1:35:33.0    8:14/M             
       2    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        127   16      281    1:38:10.0    8:28/M             
       3    Allison Marn                      Smithfield  RI        438   18      300    1:39:18.0    8:34/M             
       4    Sarah Tobias                      Glastonbury  CT       322   15      383    1:47:51.0    9:18/M             
       5    Sarah Sullivan                    Bedford  NH           290   17      444    1:55:37.0    9:58/M             
       6    Pamela Allen                      Jamestown  RI         465   02      506    2:10:43.0   11:16/M             
       7    Ashley Fogarty                    Abington  MA          369   15      536    2:35:12.0   13:23/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT            104   22       28    1:13:20.0    6:19/M             
       2    Cathleen Balantic                 Niantic  CT           466   23      119    1:25:20.0    7:21/M             
       3    Megan Bonney                      Rocky Hill  CT        347   24      127    1:26:37.0    7:28/M             
       4    Nicole Souza                      Stonington  CT        774   29      132    1:27:02.0    7:30/M             
       5    Haley Newman                      Marblehead  MA        277   21      172    1:29:21.0    7:42/M             
       6    Alexa Teevens                     Pembroke  MA          276   20      175    1:29:28.0    7:43/M             
       7    Nicole Williamson                 Northampton  MA       441   23      178    1:29:50.0    7:45/M             
       8    Meghan Purdy                      Saddle Brook  NJ      830   23      181    1:30:07.0    7:46/M             
       9    Kathryn Boshko                    North Reading  MA     573   23      195    1:31:12.0    7:52/M             
      10    Kate Best                         Amherst  MA           440   26      196    1:31:12.0    7:52/M             
      11    Heather Ferrick                   Groton  CT            114   26      244    1:34:54.0    8:11/M             
      12    Libby Maret                       Sandy Hook  CT        128   20      251    1:35:46.0    8:15/M             
      13    Elizabeth Moreno                  Colchester  CT        897   24      262    1:36:21.0    8:18/M             
      14    Rena Burbey                       Groton  CT            312   25      270    1:36:54.0    8:21/M             
      15    Emily Nassetta                    New London  CT        887   21      277    1:37:55.0    8:26/M             
      16    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        129   20      280    1:38:09.0    8:28/M             
      17    Nina Huang                        Waterford  CT         266   21      314    1:41:01.0    8:43/M             
      18    Jessica Borders                   New Britain  CT       235   26      319    1:41:17.0    8:44/M             
      19    Shana McDermott                   Marlborough  CT       152   26      330    1:42:20.0    8:49/M             
      20    Cary Chadwick                     Higganum  CT          504   28      345    1:44:04.0    8:58/M             
      21    Caitlin Fenn                      Malden  MA            374   24      346    1:44:22.0    9:00/M             
      22    Heahter Cashman                   Plainville  CT          5   29      361    1:45:51.0    9:08/M             
      23    Kristyn Wojtewicz                 Bozrah  CT            305   26      362    1:45:53.0    9:08/M             
      24    Kelley Dimock                     Pawcatuck  CT         507   27      372    1:46:39.0    9:12/M             
      25    Jacqueline Simonis                Groton  CT            828   28      373    1:46:47.0    9:12/M             
      26    Hannah Cooke                      East Granby  CT       778   20      376    1:47:25.0    9:16/M             
      27    Alyse Faraone                     Worcester  MA         163   25      385    1:47:53.0    9:18/M             
      28    Annmarie Pard                     Millbury  MA          142   28      389    1:48:29.0    9:21/M             
      29    Jessica Klein                     Vernon Rockville  C   251   28      394    1:48:55.0    9:23/M             
      30    Krista Borkowski                  Old Lyme  CT          482   25      431    1:53:31.0    9:47/M             
      31    Christina Dovras                  Worcester  MA          88   29      435    1:54:28.0    9:52/M             
      32    Erin Blette                       New London  CT        183   25      437    1:54:48.0    9:54/M             
      33    Shanna Burke                      Florence  MA          373   25      440    1:55:23.0    9:57/M             
      34    Kim Tantlinger                    Stowe  VT             338   25      447    1:56:11.0   10:01/M             
      35    Julie Simpson                     Waterford  CT         545   20      451    1:56:40.0   10:03/M             
      36    Olivia Kousky                     Hamden  CT            172   29      452    1:56:43.0   10:04/M             
      37    Diana Cohen                       Columbia  CT          379   29      475    2:01:54.0   10:31/M             
      38    Jill Werthman                     Waterford  CT         348   28      492    2:04:51.0   10:46/M             
      39    Savanna Griffin                   New London  CT        105   23      496    2:06:50.0   10:56/M             
      40    Kate Terry                        Sutton  MA            232   26      502    2:07:50.0   11:01/M             
      41    Sarah Ford                        Waterford  CT         895   28      513    2:13:02.0   11:28/M             
      42    Katherine Hartnett                Stonington  CT        401   26      537    2:35:46.0   13:26/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Melissa Perkins-Banas             Danielson  CT         500   39       59    1:17:07.0    6:39/M             
       2    Megan Valentine                   Jericho  VT           487   31       69    1:18:50.0    6:48/M             
       3    Annette Barbay                    Uncasville  CT        511   39      108    1:23:38.0    7:13/M             
       4    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   483   34      111    1:23:49.0    7:14/M             
       5    Keron Smith                       Manchester  CT        462   34      112    1:24:23.0    7:16/M             
       6    Deborah Livingston                Bolton  CT            872   35      123    1:26:11.0    7:26/M             
       7    Lillian Norton                    Danbury  CT           242   31      145    1:27:46.0    7:34/M             
       8    Rebecca Burke                     Middletown  CT        116   34      202    1:31:39.0    7:54/M             
       9    Tori Lott                         Sturbridge  MA        171   30      210    1:31:59.0    7:56/M             
      10    Jodi Richmond                     Groton  CT            281   39      213    1:32:05.0    7:56/M             
      11    Michelle Kenyon                   Waterford  CT         429   39      217    1:32:38.0    7:59/M             
      12    Kristen Corderman                 Niceville  FL         371   39      241    1:34:49.0    8:10/M             
      13    Mary Foley                        Niantic  CT           246   33      246    1:35:15.0    8:13/M             
      14    Renae Tuffy                       Pembroke  MA          177   30      271    1:37:10.0    8:23/M             
      15    Kelly Gordano                     Norwalk  CT           240   34      274    1:37:24.0    8:24/M             
      16    Amy Grundt                        Providence  RI        518   37      286    1:38:33.0    8:30/M             
      17    Marissa Finn                      Meriden  CT           120   33      288    1:38:38.0    8:30/M             
      18    Carrie Wager                      New London  CT        356   38      289    1:38:43.0    8:31/M             
      19    Kristin Champagne                 East Hartford  CT       3   39      307    1:40:07.0    8:38/M             
      20    Jennifer Fredricks                New London  CT        115   39      312    1:40:59.0    8:42/M             
      21    Kelly Kincaid                     New London  CT        888   31      321    1:41:20.0    8:44/M             
      22    Susan Thaxton                     Annapolis  MD         224   37      327    1:41:49.0    8:47/M             
      23    Geoffrey Shannon                  West Hartford  CT     261   30      328    1:42:04.0    8:48/M             
      24    Heather McGee                     New Haven  CT         899   30      341    1:43:43.0    8:56/M             
      25    Stacy Cawley                      Newton  MA            131   35      348    1:44:34.0    9:01/M             
      26    Jessica Marcotte                  Dover  MA              30   30      353    1:44:58.0    9:03/M             
      27    Katrina Loomis                    Mystic  CT            280   37      356    1:45:06.0    9:04/M             
      28    Nga Do                            Groton  CT             74   37      360    1:45:40.0    9:07/M             
      29    Heidi White                       Charlton  MA          498   37      369    1:46:21.0    9:10/M             
      30    Beth Goulding                     Old Lyme  CT          506   35      371    1:46:39.0    9:12/M             
      31    Krista Beerman                    Watertown  MA         336   30      375    1:47:03.0    9:14/M             
      32    Gina Pecoraro                     Abington  MA           34   34      388    1:47:57.0    9:18/M             
      33    Amy Parsons                       Glastonbury  CT       244   37      396    1:49:19.0    9:25/M             
      34    Lea Crown                         Meriden  CT           208   33      406    1:50:55.0    9:34/M             
      35    Amy Teper                         Jewett City  CT       307   35      408    1:51:10.0    9:35/M             
      36    Jill Diorio                       Worcester  MA         139   31      414    1:51:44.0    9:38/M             
      37    Erin Ryan                         Brighton  MA          263   30      415    1:51:45.0    9:38/M             
      38    Kelly Nunes-Donohue               Westerly  RI          775   36      418    1:52:08.0    9:40/M             
      39    Yvonne Lee                        Middletown  CT        421   34      420    1:52:24.0    9:41/M             
      40    Heidi Velthelm                    New London  CT        108   35      421    1:52:25.0    9:41/M             
      41    Amanda Batty                      New London  CT        332   32      429    1:53:21.0    9:46/M             
      42    Traci Pozerski                    Abington  MA          341   38      433    1:54:12.0    9:51/M             
      43    Kate Kelliher                     Westerly  RI          534   33      434    1:54:15.0    9:51/M             
      44    Mary Franck                       Easthampton  MA       876   32      438    1:55:06.0    9:55/M             
      45    Brandy Pelliccio                  Groton  CT            576   34      443    1:55:36.0    9:58/M             
      46    Patti Scholtz                     Springfield  MA       298   34      456    1:56:47.0   10:04/M             
      47    Debby Anderson                    East Longmeadow  MA   378   36      457    1:56:51.0   10:04/M             
      48    Jennifer Shannon                  West Hartford  CT     260   31      459    1:57:25.0   10:07/M             
      49    Gwen Henry                        Westerly  RI          597   39      460    1:57:37.0   10:08/M             
      50    Mary Oreilly                      Ridgewood  NJ         366   39      462    1:57:41.0   10:09/M             
      51    Kara Plikaitis                    Ridgefield  CT        499   32      464    1:57:54.0   10:10/M             
      52    Jacqueline Benway                 Niantic  CT           452   34      465    1:57:59.0   10:10/M             
      53    April Phillips                    Groton  CT            253   38      482    2:02:56.0   10:36/M             
      54    Christina Stadolnik               Plainfield  CT        213   34      498    2:07:05.0   10:57/M             
      55    Molly Silca                       Waterford  CT         833   33      516    2:13:10.0   11:29/M             
      56    Lori Laforte                      Worcester  MA         158   38      518    2:13:11.0   11:29/M             
      57    Rebecca Akerlind                  East Granby  CT       121   33      522    2:14:40.0   11:37/M             
      58    Katie Anderson                    Springfield  MA       457   35      532    2:31:58.0   13:06/M             
      59    Marisa Stankiewicz                Jewett City  CT        85   30      534    2:33:57.0   13:16/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Claire Gadrow                     Wakefield  RI          17   41       52    1:16:39.0    6:36/M             
       2    Karin George                      Florence  MA          293   45       90    1:21:02.0    6:59/M             
       3    Lori Gatheral                     Waterford  CT         150   48      106    1:23:22.0    7:11/M             
       4    Janet Walker                      Longmeadow  MA         66   44      133    1:27:04.0    7:30/M             
       5    Mary Norelli                      Franklin Lakes  NJ    427   43      134    1:27:05.0    7:30/M             
       6    Sherry Duff                       Stratford  CT         497   42      146    1:27:48.0    7:34/M             
       7    Roseann Berluti                   Durham  CT            582   43      159    1:28:47.0    7:39/M             
       8    Kimberly Williams                 Boulder  CO           589   41      161    1:28:49.0    7:39/M             
       9    Holly Courville                   Brooklyn  CT          109   40      162    1:28:56.0    7:40/M             
      10    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   130   46      174    1:29:25.0    7:43/M             
      11    Kerry Milner                      Stratford  CT         214   43      190    1:30:52.0    7:50/M             
      12    Grace Jensen                      Hadlyme  CT           776   47      198    1:31:17.0    7:52/M             
      13    Jennifer Carroll                  South Glastonbury     309   40      207    1:31:48.0    7:55/M             
      14    Christine Hurley                  Glastonbury  CT       191   41      208    1:31:49.0    7:55/M             
      15    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     569   47      225    1:33:18.0    8:03/M             
      16    Linda Cordova                     Hamden  CT            446   45      227    1:33:35.0    8:04/M             
      17    Debbie Rouillard                  Moosup  CT             90   40      232    1:34:24.0    8:08/M             
      18    Cheryl Marquardt                  Abington  MA          335   42      235    1:34:32.0    8:09/M             
      19    Maureen Barbosa                   Bridgewater  MA       296   41      238    1:34:45.0    8:10/M             
      20    Geraldine Owen                    Abington  MA          297   49      239    1:34:46.0    8:10/M             
      21    Gail Martin                       Sharon  MA            442   45      248    1:35:26.0    8:14/M             
      22    Vicky Kosakowski                  East Lyme  CT         491   47      250    1:35:36.0    8:14/M             
      23    Suzin Webb                        Stonington  CT         49   40      261    1:36:20.0    8:18/M             
      24    Dianna Hyland                     North Windham  CT     387   40      263    1:36:23.0    8:19/M             
      25    Barbara Grant                     Norwich  CT           874   40      279    1:38:08.0    8:28/M             
      26    Laurie Tobias                     Glastonbury  CT       321   47      302    1:39:25.0    8:34/M             
      27    Michele Brokmeier                 Rockland  MA          355   46      310    1:40:48.0    8:41/M             
      28    Donna Schneider                   East Lyme  CT          35   48      311    1:40:55.0    8:42/M             
      29    Geralyn Tagatac                   Hamden  CT            451   47      316    1:41:13.0    8:44/M             
      30    Sarah Kiritsis                    Florence  MA          218   48      322    1:41:25.0    8:45/M             
      31    Robin Demerell                    Danbury  CT           194   45      329    1:42:18.0    8:49/M             
      32    Carol Litscher                    West Des Moines  IA   176   49      331    1:42:23.0    8:50/M             
      33    Kathy Horner                      Clinton  CT           375   42      340    1:43:43.0    8:56/M             
      34    Suzin Webb                        Stonington  CT         45   40      357    1:45:09.0    9:04/M             
      35    Karen Short                       New London  CT        558   49      365    1:46:01.0    9:08/M             
      36    Amalia Aposfoleris                Moodus  CT            372   46      366    1:46:15.0    9:10/M             
      37    Karen Gagliastre                  Worcester  MA         147   47      368    1:46:20.0    9:10/M             
      38    Marie Tompkins                    Groton  CT             25   41      374    1:46:53.0    9:13/M             
      39    Stephanie Potts                   Hope Valley  RI       870   42      386    1:47:53.0    9:18/M             
      40    Jill Ramos                        Manchester  CT        288   44      393    1:48:53.0    9:23/M             
      41    Kathleen Skrabacz                 New London  CT        381   42      398    1:49:24.0    9:26/M             
      42    Lowana Marien                     Norwich  CT           488   44      401    1:49:53.0    9:28/M             
      43    Sharon Fisher                     Norwich  CT           428   41      402    1:49:54.0    9:28/M             
      44    Tiffany Gothie                    Groton  CT            574   40      407    1:50:57.0    9:34/M             
      45    Crissie Norris                    Kailua  HI            547   46      409    1:51:13.0    9:35/M             
      46    Patricia Reilly                   South Weymouth  MA    327   44      412    1:51:38.0    9:37/M             
      47    Courtney Sheehan                  Tolland  CT           835   40      416    1:52:00.0    9:39/M             
      48    Caroline Parcel                   Flemington  NJ        193   48      417    1:52:08.0    9:40/M             
      49    Marsha Regan                      New London  CT        559   45      425    1:53:08.0    9:45/M             
      50    Louise Hanrahan                   New London  CT        560   47      427    1:53:15.0    9:46/M             
      51    Sheila Otwell                     Herndon  VA           575   41      439    1:55:09.0    9:56/M             
      52    Mary Simpson                      Waterford  CT         544   45      455    1:56:47.0   10:04/M             
      53    Marianne Morgan                   Stonington  CT        596   43      461    1:57:38.0   10:08/M             
      54    Tammy Lyons                       Charlestown  RI       100   42      466    1:58:09.0   10:11/M             
      55    Jennifer Freeman                  Marlborough  CT       532   44      471    1:59:25.0   10:18/M             
      56    Suzanne Podurgiel                 Groton  CT            832   41      472    1:59:31.0   10:18/M             
      57    Susan Stefanowicz                 Enfield  CT           271   47      474    2:01:36.0   10:29/M             
      58    Patricia Miceli                   Colchester  CT         82   41      477    2:02:10.0   10:32/M             
      59    Susan Leo-Johnson                 Worcester  MA         145   43      495    2:06:16.0   10:53/M             
      60    Debby Valin                       Woodbridge  CT        249   43      499    2:07:14.0   10:58/M             
      61    Wendy Burdett                     Spencer  MA           199   44      510    2:12:25.0   11:25/M             
      62    Laurene Ellis                     Brockton  MA          274   46      515    2:13:09.0   11:29/M             
      63    Beth Jepsen                       New London  CT        250   43      520    2:13:21.0   11:30/M             
      64    Kim Shackway                      Tolland  CT           539   41      523    2:15:56.0   11:43/M             
      65    Katy Vachula                      Amherst  MA           182   40      527    2:19:50.0   12:03/M             
      66    Pam Suprenant                     Webster  MA           143   44      531    2:31:26.0   13:03/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cheryl Abert                      Belchertown  MA       227   53      158    1:28:34.0    7:38/M             
       2    Ellen Griffing                    East Granby  CT       122   53      224    1:33:16.0    8:02/M             
       3    Cecilia Vallee                    Bristol  RI           480   54      296    1:39:08.0    8:33/M             
       4    Teresa Dickson                    Quaker Hill  CT       533   51      351    1:44:42.0    9:02/M             
       5    Susan Smith                       New London  CT          6   52      364    1:46:01.0    9:08/M             
       6    Luanne Roy                        Seymour  CT           537   55      370    1:46:37.0    9:11/M             
       7    Cathy King                        South Windsor  CT     315   50      390    1:48:33.0    9:21/M             
       8    Ellen Scala                       New London  CT        377   56      399    1:49:25.0    9:26/M             
       9    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       190   53      404    1:50:18.0    9:31/M             
      10    Mary Crowley                      Brooklyn  NY          893   51      405    1:50:28.0    9:31/M             
      11    Amy Nixon                         New London  CT        571   52      442    1:55:36.0    9:58/M             
      12    Margie Case                       Ledyard  CT           561   50      470    1:59:15.0   10:17/M             
      13    Chin-Hu Huang                     Waterford  CT         267   52      501    2:07:36.0   11:00/M             
      14    Elizabeth Andstrom                Plainfield  CT         78   55      503    2:08:04.0   11:02/M             
      15    Michelle Gingras                  Worcester  MA         144   53      507    2:11:32.0   11:20/M             
      16    Jancie Fountain                   Downers Grove  IL     119   57      511    2:12:27.0   11:25/M             
      17    Cindy Conley                      Abington  MA          328   52      514    2:13:08.0   11:29/M             
      18    Helen Lancaster                   New London  CT        198   50      525    2:16:57.0   11:48/M             
      19    Judy Cooke                        East Granby  CT       782   53      526    2:17:58.0   11:54/M             
      20    Lesley Fearnley                   Middletown  CT        535   54      530    2:30:18.0   12:57/M             
      21    Gale Balavender                   Salem  CT             398   57      540    2:56:11.0   15:11/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            62   62      387    1:47:56.0    9:18/M             
       2    Jane Sable                        Deep River  CT        165   63      413    1:51:41.0    9:38/M             
       3    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        417   63      479    2:02:30.0   10:34/M             
       4    Monique Robitaille                Norton  MA             98   68      487    2:03:25.0   10:38/M             
       5    Donna Cramond                     Monroe  CT             60   60      504    2:08:21.0   11:04/M             
       6    Suzanne Waldron                   Worcester  MA         154   63      533    2:33:09.0   13:12/M             
Top

Male 1 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dumb Sneaks In2 Free Race         Canton Center  CT     901   0       264    1:36:26.0    8:19/M             
Top

Male 19 & under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Asher Brandt                      Orange  CT            486   19        9    1:08:48.0    5:56/M             
       2    Michael Conway                    West Hartford  CT     595   17       15    1:10:47.0    6:06/M             
       3    Jake Alderman                     Lebanon  CT           283   17       30    1:13:44.0    6:21/M             
       4    Brian Solinsky                    West Hartford  CT     592   18       32    1:14:21.0    6:25/M             
       5    Chris Chapman                     Groton  CT             15   18       33    1:14:26.0    6:25/M             
       6    Tyler Rouillard                   Moosup  CT             16   16       78    1:19:37.0    6:52/M             
       7    Daniel Linkinhoker                Oakdale  CT           527   14       82    1:20:07.0    6:54/M             
       8    Scott Bushey                      Hebron  CT            286   16       84    1:20:18.0    6:55/M             
       9    Stefan Cox                        West Kingstown  RI    393   19       92    1:21:07.0    7:00/M             
      10    Patrick Lathrop                   Colchester  CT        430   18      185    1:30:43.0    7:49/M             
      11    Kristopher Jackson                East Hartford  CT     265   19      252    1:35:49.0    8:16/M             
      12    Michael Iorns                     Groton  CT            252   15      490    2:04:02.0   10:42/M             
      13    Owen Neistat                      New London  CT        463   12      538    2:37:36.0   13:35/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Douglas Wright                    Darien  CT            352   20        2    1:04:20.0    5:33/M             
       2    Ryan Murdoch                      Niantic  CT             7   22        3    1:06:36.0    5:44/M             
       3    Ben Lazarus                       Waterford  CT         477   20       10    1:09:27.0    5:59/M             
       4    David Billing                     Ledyard  CT           526   21       12    1:09:50.0    6:01/M             
       5    Nick Aguila                       West Hartford  CT      68   20       14    1:10:47.0    6:06/M             
       6    Joseph Clark                      West Islip  NY         61   20       16    1:10:52.0    6:07/M             
       7    Everett Hackett                   West Hartford  CT      70   20       17    1:10:54.0    6:07/M             
       8    Brian Colonnese                   Easton  CT            554   23       19    1:11:48.0    6:11/M             
       9    Anthony Gonsalves                 Pawtucket  RI         234   20       21    1:12:12.0    6:13/M             
      10    Casey Neistat                     New London  CT        464   29       24    1:13:00.0    6:18/M             
      11    Tommy McNamara                    Farmington  CT        525   22       25    1:13:08.0    6:18/M             
      12    Steven Lavoie                     Willington  CT        555   22       26    1:13:11.0    6:19/M             
      13    John Longo                        Southington  CT       553   22       31    1:13:59.0    6:23/M             
      14    Stephen Dowsett                   Pittsfield  MA        245   22       38    1:15:04.0    6:28/M             
      15    Mark Brissette                    Stonington  CT        600   26       43    1:15:38.0    6:31/M             
      16    Patrick Ward                      Philadelphia  PA       76   26       44    1:15:38.0    6:31/M             
      17    Andrew Levy                       Storrs  CT            493   23       48    1:16:16.0    6:34/M             
      18    Josh Good                         Brookline  MA          29   29       49    1:16:28.0    6:36/M             
      19    Kevin Bickerstaff                 North Attleboro  MA    24   26       50    1:16:30.0    6:36/M             
      20    Frank Messina                     Coventry  RI          568   20       53    1:16:40.0    6:37/M             
      21    Kevin Patterson                   Branford  CT          394   26       56    1:16:53.0    6:38/M             
      22    Robert Buttermore                 Waterford  CT         478   23       76    1:19:34.0    6:52/M             
      23    Samuel Alexander                  Waterford  CT         598   20       77    1:19:36.0    6:52/M             
      24    Nectarios Platsis                 Hartford  CT          134   24       83    1:20:18.0    6:55/M             
      25    Gerson Flores                     New London  CT        420   24       97    1:22:22.0    7:06/M             
      26    Adam Wascholl                     New Haven  CT         900   27      140    1:27:35.0    7:33/M             
      27    Craig Stevenson                   Norwich  CT           593   25      143    1:27:44.0    7:34/M             
      28    Shaun Obrien                      Newport  RI           594   23      148    1:27:51.0    7:34/M             
      29    David Marshall                    Yantic  CT            509   22      149    1:27:52.0    7:34/M             
      30    Billy Linehan                     Southington  CT       383   28      155    1:28:02.0    7:35/M             
      31    John Golden                       Milford  CT           829   25      268    1:36:49.0    8:21/M             
      32    Scott Lucy                        Pawcatuck  CT         404   22      269    1:36:49.0    8:21/M             
      33    Nicholas Aubin                    New London  CT        106   25      278    1:37:56.0    8:27/M             
      34    Kevin Sliech                      Nashua  NH            342   26      290    1:38:53.0    8:31/M             
      35    Nathaniel Walker                  Nashua  NH            343   27      292    1:39:06.0    8:33/M             
      36    Tyler Tuomisto                    Cumberland  RI        325   29      297    1:39:11.0    8:33/M             
      37    Jack Brown                        Suffield  CT          458   27      298    1:39:13.0    8:33/M             
      38    James Devoe                       Jewett City  CT        26   26      301    1:39:21.0    8:34/M             
      39    Clay Frost                        Meriden  CT           549   29      336    1:43:27.0    8:55/M             
      40    Richard Picard                    Randolph  MA          317   29      349    1:44:40.0    9:01/M             
      41    Patrick Dacek                     Richmond  VT          337   27      378    1:47:30.0    9:16/M             
      42    Tim Nolan                         Manchester  CT        572   28      400    1:49:52.0    9:28/M             
      43    Michael Brenker                   Nashua  NH            344   27      410    1:51:22.0    9:36/M             
      44    Branden Trudeau                   Norwich  CT           567   24      432    1:53:32.0    9:47/M             
      45    John Lucy                         Pawcatuck  CT         403   26      478    2:02:14.0   10:32/M             
      46    Albert Chen                       Ann Arbor  MI           4   22      483    2:03:00.0   10:36/M             
      47    Alex Agrinsoni                    Worcester  MA         162   24      494    2:06:12.0   10:53/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carlos Rivera                     Springfield  MA       410   36        4    1:06:59.0    5:46/M             
       2    Thomas Young                      Boston  MA            885   33        5    1:07:23.0    5:49/M             
       3    Tomoaki Uchlki                    Jamaica Plain  MA     886   36        6    1:07:23.0    5:49/M             
       4    Michael Keenan                    South Glastonbury     585   37        7    1:07:27.0    5:49/M             
       5    Stephen Herrera                   Waterford  CT           1   39        8    1:08:10.0    5:53/M             
       6    Dan Campbell                      Oakdale  CT            12   31       18    1:11:39.0    6:11/M             
       7    Aaron Croteau                     Willimantic  CT       155   34       22    1:12:20.0    6:14/M             
       8    Adam Bulewich                     Windsor  CT           529   34       23    1:12:36.0    6:16/M             
       9    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT        212   36       41    1:15:31.0    6:31/M             
      10    Jeff Billing                      East Hartford  CT      19   31       45    1:15:44.0    6:32/M             
      11    Chad Greene                       Attleboro  MA         219   34       51    1:16:35.0    6:36/M             
      12    Rick Otoole                       South Glastonbury     578   39       54    1:16:42.0    6:37/M             
      13    George Jennings                   Jewett City  CT       599   37       57    1:16:54.0    6:38/M             
      14    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       581   31       62    1:17:34.0    6:41/M             
      15    Phillip Loiselle                  Colchester  CT        562   31       64    1:17:58.0    6:43/M             
      16    Chris Shardlow                    Foster  RI            577   32       65    1:18:13.0    6:45/M             
      17    Rich Ritchie                      Rocky Hill  CT        494   36       70    1:18:56.0    6:48/M             
      18    Benjamin Connell                  Groton  CT            269   38       71    1:18:59.0    6:49/M             
      19    Matt Yoder                        Manchester  CT        308   35       86    1:20:39.0    6:57/M             
      20    Jorge Kuljis                      Newington  CT         422   30       88    1:20:51.0    6:58/M             
      21    Josh Harwell                      Mystic  CT             36   36       96    1:22:08.0    7:05/M             
      22    Ted Kenyon                        Waterford  CT          38   38      100    1:22:34.0    7:07/M             
      23    Kevin Myles                       Attleboro  MA         291   31      104    1:23:06.0    7:10/M             
      24    Joseph Bushey                     Tolland  CT           151   37      121    1:25:39.0    7:23/M             
      25    Eric Doshna                       Waterford  CT         419   37      131    1:27:00.0    7:30/M             
      26    Kun Song                          Waterford  CT         140   33      135    1:27:12.0    7:31/M             
      27    Scott Livingston                  Bolton  CT            873   37      136    1:27:13.0    7:31/M             
      28    Kyle Norton                       Danbury  CT           243   30      144    1:27:45.0    7:34/M             
      29    John Coppola                      Middletown  CT        524   37      163    1:28:57.0    7:40/M             
      30    William Yates                     Brooklyn  NY          891   39      167    1:29:07.0    7:41/M             
      31    Jonathan Norton                   Oakdale  CT           349   34      182    1:30:08.0    7:46/M             
      32    Scot Mente                        Mystic  CT            454   38      183    1:30:24.0    7:48/M             
      33    Step[hen Carolson                 Manchester  CT        262   39      186    1:30:44.0    7:49/M             
      34    Joe Fois                          South Hadley  MA      470   35      193    1:31:11.0    7:52/M             
      35    Jon Smedley                       Norwich  CT            39   39      194    1:31:11.0    7:52/M             
      36    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     233   39      201    1:31:35.0    7:54/M             
      37    Richard Kairnes                   Cranston  RI          110   39      205    1:31:44.0    7:54/M             
      38    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           405   34      216    1:32:31.0    7:59/M             
      39    Timothy Crowley                   Brooklyn  NY          890   39      218    1:32:41.0    7:59/M             
      40    Stephen Marchillo                 Colchester  CT        365   32      221    1:32:45.0    8:00/M             
      41    David Doyle                       Norwich  CT           318   32      233    1:34:31.0    8:09/M             
      42    Thomas Pincince                   West Hartford  CT     230   35      240    1:34:47.0    8:10/M             
      43    Joshua Eudy                       Groton  CT            311   32      266    1:36:40.0    8:20/M             
      44    Robert Tuffy                      Pembroke  MA          237   36      285    1:38:31.0    8:30/M             
      45    Benjamin Burkey                   Colchester  CT        294   35      287    1:38:36.0    8:30/M             
      46    John Carson                       Manchester  CT        258   34      293    1:39:06.0    8:33/M             
      47    Frank Arias                       New London  CT        889   36      294    1:39:07.0    8:33/M             
      48    Robert Buckles                    Norwich  CT           875   32      303    1:39:28.0    8:34/M             
      49    Gabriel Kendall                   Coventry  CT          257   38      304    1:39:34.0    8:35/M             
      50    Hans Velthelm                     New London  CT        107   36      313    1:41:00.0    8:42/M             
      51    Brian Linda                       Newington  CT         278   33      318    1:41:16.0    8:44/M             
      52    Jesse Cook                        East Lyme  CT         435   33      320    1:41:19.0    8:44/M             
      53    Evan Cartell                      Trumbull  CT          184   33      325    1:41:45.0    8:46/M             
      54    Melissa Thaxton                   Newport  RI           223   39      326    1:41:49.0    8:47/M             
      55    Scott Cietanno                    Westbrook  CT         884   39      332    1:42:25.0    8:50/M             
      56    Jared Seavey                      Boston  MA            153   33      333    1:42:35.0    8:51/M             
      57    Chad Frost                        Mystic  CT            564   33      337    1:43:27.0    8:55/M             
      58    Ryan Cawley                       Avon  CT              123   33      342    1:43:44.0    8:57/M             
      59    David Menzies                     Mystic  CT            279   36      355    1:45:01.0    9:03/M             
      60    Thomas Sheehan                    Tolland  CT           836   39      379    1:47:30.0    9:16/M             
      61    Robert Hanna                      Ledyard  CT            80   39      381    1:47:48.0    9:18/M             
      62    Matthew Halligan                  Old Saybrook  CT      400   37      384    1:47:52.0    9:18/M             
      63    Kory Hunter                       Waterford  CT         406   35      391    1:48:34.0    9:22/M             
      64    Jon Ehm                           Waterford  CT         476   37      423    1:52:48.0    9:43/M             
      65    Scott Williams                    Gales Ferry  CT       590   34      436    1:54:29.0    9:52/M             
      66    Mike Butler                       West Springfield  M   469   37      445    1:56:03.0   10:00/M             
      67    Jimmy Cook                        Groton  CT            831   31      449    1:56:33.0   10:03/M             
      68    Justin Kousky                     Shelton  CT           173   30      453    1:56:43.0   10:04/M             
      69    Donald Pothier                    Plainfield  CT         93   35      454    1:56:44.0   10:04/M             
      70    Jay Levy                          Waterford  CT         181   36      458    1:56:56.0   10:05/M             
      71    Jason O'Reilly                    Hampden  ME           239   32      468    1:58:30.0   10:13/M             
      72    Jason Randolph                    Jewett City  CT       364   39      489    2:03:38.0   10:39/M             
      73    Matthew Suarez                    Uncasville  CT        295   39      508    2:11:42.0   11:21/M             
      74    Tim Silva                         Waterford  CT         834   35      517    2:13:11.0   11:29/M             
      75    Fred Wilcox                       Oakdale  CT           879   38      528    2:23:47.0   12:24/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Keven Oneil                       North Kingstown  RI   456   40        1    1:03:47.0    5:30/M             
       2    Brad Overturf                     Norwich  CT            10   43       11    1:09:34.0    6:00/M             
       3    Jon Fearnley                      Farmington  CT        542   43       13    1:10:46.0    6:06/M             
       4    Mike Early                        Huntington  VT        101   46       20    1:11:53.0    6:12/M             
       5    Clay Howland                      Providence  RI        502   44       27    1:13:17.0    6:19/M             
       6    Peter Convard                     New Haven  CT         869   42       34    1:14:42.0    6:26/M             
       7    Rob Speers                        Rocky Hill  CT        125   42       35    1:14:48.0    6:27/M             
       8    David Pantin                      Hamden  CT            416   48       36    1:14:57.0    6:28/M             
       9    Erik Saszik                       Evanston  IL          399   42       39    1:15:09.0    6:29/M             
      10    Bryan Feitel                      Haddam  CT            445   42       40    1:15:16.0    6:29/M             
      11    Jeffrey Vuono                     Westerly  RI           14   47       46    1:15:47.0    6:32/M             
      12    Jim Roy                           Stonington  CT        579   49       55    1:16:43.0    6:37/M             
      13    David Czarneski                   Bristol  CT           211   45       63    1:17:48.0    6:42/M             
      14    Charlie Iselin                    Chester  CT           541   47       66    1:18:25.0    6:46/M             
      15    Rick Cota                         Wakefield  RI         285   41       72    1:19:06.0    6:49/M             
      16    Bruce Beebe                       Madison  CT           418   48       73    1:19:09.0    6:49/M             
      17    David Marchini                    Newport  RI           588   42       75    1:19:32.0    6:51/M             
      18    Dennis Marshall                   Simsbury  CT          536   40       80    1:19:42.0    6:52/M             
      19    John Paggioli                     Marlborough  CT       566   44       81    1:19:58.0    6:54/M             
      20    John Mullaney                     Amston  CT            448   46       85    1:20:30.0    6:56/M             
      21    Michael Dalton                    Hamden  CT            881   44       89    1:20:59.0    6:59/M             
      22    Peter Hornak                      Wallingford  CT       777   47       91    1:21:06.0    6:59/M             
      23    Francis Navillus                  West Hartford  CT       8   46       93    1:21:30.0    7:02/M             
      24    James Lyons                       South Windsor  CT     490   45       95    1:21:58.0    7:04/M             
      25    Roger Davis                       Eastford  CT          453   49       99    1:22:32.0    7:07/M             
      26    Jeff Sturm                        Waterford  CT         472   40      105    1:23:16.0    7:11/M             
      27    Ed Mokoski                        Clinton  CT           563   44      107    1:23:31.0    7:12/M             
      28    Jeff Idelson                      Cooperstown  NY        86   46      109    1:23:44.0    7:13/M             
      29    Kevin Esposito                    Webster  MA           167   47      110    1:23:47.0    7:13/M             
      30    Harry Duvall                      Boston  MA            220   46      113    1:24:29.0    7:17/M             
      31    Joe Corderman                     Niceville  FL         370   49      114    1:24:53.0    7:19/M             
      32    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            473   40      117    1:25:05.0    7:20/M             
      33    John Collins                      Tolland  CT           103   44      118    1:25:11.0    7:21/M             
      34    Stephen O'Donnell                 Waltham  MA           203   48      120    1:25:21.0    7:21/M             
      35    Neil Parrott                      Newport  RI           329   49      122    1:25:59.0    7:25/M             
      36    Eddie Hogan                       Lisbon  CT             40   40      128    1:26:40.0    7:28/M             
      37    Daniel Senecal                    West Hartford  CT     528   43      129    1:26:41.0    7:28/M             
      38    Kevin Conway                      Springfield  MA       424   47      130    1:26:42.0    7:28/M             
      39    Charles Dumas                     Glendale  ME          543   46      142    1:27:39.0    7:33/M             
      40    Ed Coleman                        Auburn  MA             97   47      150    1:27:53.0    7:35/M             
      41    Michael Didato                    Waterford  CT         459   48      151    1:27:59.0    7:35/M             
      42    Ray Bigalba                       Oakdale  CT           289   47      156    1:28:21.0    7:37/M             
      43    Brad Karkavy                      Cambridge  MA         455   45      173    1:29:21.0    7:42/M             
      44    Eric Arvidson                     New London  CT        345   43      176    1:29:36.0    7:43/M             
      45    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       548   42      177    1:29:42.0    7:44/M             
      46    John Walter                       Niantic  CT           896   44      180    1:30:00.0    7:46/M             
      47    David Healea                      New London  CT        166   41      184    1:30:43.0    7:49/M             
      48    Gregory Gannotti                  Quaker Hill  CT       898   45      187    1:30:45.0    7:49/M             
      49    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        282   42      192    1:31:06.0    7:51/M             
      50    Tom Fatone                        Shelton  CT           299   41      199    1:31:26.0    7:53/M             
      51    William Varhue                    Middletown  CT        516   46      203    1:31:40.0    7:54/M             
      52    Manuel Duval                      New London  CT        310   44      204    1:31:41.0    7:54/M             
      53    Gregory Preston                   Salem  CT             489   49      206    1:31:47.0    7:55/M             
      54    Greg Sluggett                     Ledyard  CT           392   43      215    1:32:22.0    7:58/M             
      55    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            407   46      219    1:32:43.0    8:00/M             
      56    Michael Kornacki                  Darien  CT            323   42      223    1:33:02.0    8:01/M             
      57    Daniel Azevedo                    Swansea  MA           273   49      229    1:33:45.0    8:05/M             
      58    Bobby Genereau                    South Weymouth  MA    314   40      230    1:34:03.0    8:06/M             
      59    Rodeo Rodeo                       Wakefield  RI         412   46      234    1:34:31.0    8:09/M             
      60    Erik Leeming                      Guilford  CT          376   47      243    1:34:51.0    8:11/M             
      61    Shaun O'Dea                       Niantic  CT           209   40      247    1:35:18.0    8:13/M             
      62    Jeff Gardner                      Canterbury  CT        780   40      257    1:36:12.0    8:18/M             
      63    Paul Daversa                      Wilton  CT            583   46      260    1:36:20.0    8:18/M             
      64    Jeffrey Rouillard                 Moosup  CT             75   42      265    1:36:39.0    8:20/M             
      65    Patrick McCord                    Norwich  CT            48   48      267    1:36:42.0    8:20/M             
      66    Kevin Hanrahan                    New London  CT        515   46      273    1:37:21.0    8:24/M             
      67    David Rivera                      Holyoke  MA           409   44      276    1:37:42.0    8:25/M             
      68    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY         390   45      282    1:38:12.0    8:28/M             
      69    Tony Gardner                      Norwich  CT           781   42      291    1:39:03.0    8:32/M             
      70    Andrew Beeber                     Portsmouth  RI        160   42      295    1:39:07.0    8:33/M             
      71    Dan Champagne                     Wethersfield  CT        2   45      306    1:40:07.0    8:38/M             
      72    Dean Berardi                      Griswold  CT          287   49      309    1:40:12.0    8:38/M             
      73    Tim Pozerski                      Abington  MA          340   47      323    1:41:31.0    8:45/M             
      74    John Rumberger                    Middletown  CT        300   40      324    1:41:36.0    8:46/M             
      75    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          43   43      343    1:43:55.0    8:58/M             
      76    Anthony Buglione                  Niantic  CT           284   46      352    1:44:57.0    9:03/M             
      77    Lars Luhrsen                      Waterford  CT          81   41      358    1:45:34.0    9:06/M             
      78    Kevin Tranberg                    Wethersfield  CT      587   42      363    1:45:54.0    9:08/M             
      79    Daniel Potts                      Hope Valley  RI       871   43      377    1:47:29.0    9:16/M             
      80    Christian Morrison                Shelton  CT             9   46      382    1:47:49.0    9:18/M             
      81    Phil Schneider                    East Lyme  CT          32   46      392    1:48:49.0    9:23/M             
      82    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     161   40      395    1:49:07.0    9:24/M             
      83    Jamie Sanger                      Fairfield  CT         187   42      419    1:52:13.0    9:40/M             
      84    Ed Sullivan                       Colchester  CT         91   40      441    1:55:30.0    9:57/M             
      85    Paul Schaffer                     Stonington  CT         52   41      448    1:56:31.0   10:03/M             
      86    Mohammad Eslami                   Holden  MA             47   47      450    1:56:36.0   10:03/M             
      87    Nathan Aycoch                     Deep River  CT        556   43      467    1:58:15.0   10:12/M             
      88    Michael Parker                    Enfield  CT            72   47      481    2:02:33.0   10:34/M             
      89    Mike Gerwien                      Milford  CT            58   43      500    2:07:15.0   10:58/M             
      90    Carmen Garcia-Rivas               Leicester  MA          23   41      505    2:10:19.0   11:14/M             
      91    Greg Ozark                        West Hartford  CT     546   47      512    2:12:36.0   11:26/M             
      92    Lance Shackway                    Tolland  CT           538   47      535    2:34:28.0   13:19/M             
Top

Male 50 tp 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Martin Keibel                     Manchester  CT        170   59       29    1:13:35.0    6:21/M             
       2    Robert Chasen                     South Weymouth  MA    301   55       37    1:15:01.0    6:28/M             
       3    Donald Burke                      Mansfield  MA         432   53       42    1:15:35.0    6:31/M             
       4    Michael Fritz                     Ledyard  CT           521   53       47    1:15:52.0    6:32/M             
       5    John Trahan                       Mystic  CT            519   54       58    1:16:58.0    6:38/M             
       6    Thomas Buckley                    Avon  CT              591   50       61    1:17:28.0    6:41/M             
       7    Joe Banas                         Danielson  CT         501   53       67    1:18:25.0    6:46/M             
       8    Scott Freeman                     Marlborough  CT       531   50       68    1:18:42.0    6:47/M             
       9    Kevin Glenn                       Bolton  CT            492   52       74    1:19:18.0    6:50/M             
      10    Patrick Jacksin                   North Franklin  CT    508   51       79    1:19:38.0    6:52/M             
      11    Bill Finlayson                    Higganum  CT          520   56       87    1:20:50.0    6:58/M             
      12    Mike Bendzinski                   Hebron  CT            485   57       94    1:21:57.0    7:04/M             
      13    Mitch Bielenda                    South Windsor  CT     316   53       98    1:22:29.0    7:07/M             
      14    Steven Smolenski                  Windham  NH           414   55      101    1:22:39.0    7:08/M             
      15    Kevin McCoy                       Johnston  RI          550   54      102    1:22:40.0    7:08/M             
      16    Alan Rondeau                      Putnam  CT            475   59      103    1:22:48.0    7:08/M             
      17    Michael Tirrell                   Tolland  CT           397   55      115    1:24:55.0    7:19/M             
      18    Mike Parulis                      East Lyme  CT         513   52      116    1:24:56.0    7:19/M             
      19    John Dent                         South Hadley  MA      423   56      124    1:26:20.0    7:27/M             
      20    Lou Conforte                      Wallingford  CT       113   52      125    1:26:24.0    7:27/M             
      21    Gregory Nilles                    Stonington  CT        773   50      126    1:26:26.0    7:27/M             
      22    John Sacrey                       Preston  CT            22   58      137    1:27:24.0    7:32/M             
      23    Cliff Collins                     East Hampton  CT      433   50      138    1:27:24.0    7:32/M             
      24    Bob Hefflerginger                 Niantic  CT           580   51      139    1:27:27.0    7:32/M             
      25    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          514   59      141    1:27:38.0    7:33/M             
      26    Marty Schaivone                   Stratford  CT         496   56      147    1:27:48.0    7:34/M             
      27    Frank Fiala                       East Haddam  CT       584   50      152    1:28:00.0    7:35/M             
      28    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         468   52      153    1:28:00.0    7:35/M             
      29    Jay Wilson                        Niantic  CT            50   59      154    1:28:01.0    7:35/M             
      30    Bill Adams                        West Kingstown  RI    894   52      157    1:28:23.0    7:37/M             
      31    Kevin Markowski                   Middletown  CT        565   53      160    1:28:48.0    7:39/M             
      32    Joe Lemiux                        Norwich  CT            21   58      164    1:28:59.0    7:40/M             
      33    Joe Balavender                    Salem  CT              37   56      170    1:29:14.0    7:42/M             
      34    Marc Shok                         Fabyan  CT            540   51      171    1:29:19.0    7:42/M             
      35    William Romito                    Leeds  MA             231   56      179    1:29:51.0    7:45/M             
      36    Duane Beffa-Negrim                Stafford Springs  C   523   58      188    1:30:47.0    7:50/M             
      37    James Leonard                     Gales Ferry  CT       467   56      189    1:30:48.0    7:50/M             
      38    Kevin Kearns                      Windsor Locks  CT     202   53      191    1:30:53.0    7:50/M             
      39    Doug Barlow                       Norwich  CT           449   53      197    1:31:13.0    7:52/M             
      40    Joel Boucher                      Hampden  MA           413   56      200    1:31:33.0    7:54/M             
      41    Dave Lathrop                      Norwich  CT           425   56      209    1:31:53.0    7:55/M             
      42    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   59      211    1:32:00.0    7:56/M             
      43    Mike Murray                       East Hampton  CT      197   53      212    1:32:00.0    7:56/M             
      44    Tim Wilbur                        East Lyme  CT         215   51      214    1:32:13.0    7:57/M             
      45    Tom Dwyer                         Hampden  MA           411   52      220    1:32:43.0    8:00/M             
      46    Randy Dickson                     Quaker Hill  CT       530   50      222    1:32:50.0    8:00/M             
      47    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     570   58      226    1:33:18.0    8:03/M             
      48    Alan Gousie                       Lincoln  RI           118   54      228    1:33:45.0    8:05/M             
      49    Richard Chromik                   Tolland  CT           586   52      231    1:34:20.0    8:08/M             
      50    Paul Toth                         New London  CT        408   56      237    1:34:36.0    8:09/M             
      51    Brian Malholt                     Pawcatuck  CT         389   54      242    1:34:50.0    8:11/M             
      52    Albert Phillips                   Groton  CT            254   50      245    1:35:04.0    8:12/M             
      53    John Denatale                     Brooklyn  NY          892   51      253    1:35:53.0    8:16/M             
      54    Rick Urban Jr                     Windham  CT            55   55      254    1:36:06.0    8:17/M             
      55    Craig Pettit                      Norwich  CT           444   52      256    1:36:11.0    8:18/M             
      56    David Brady                       Niantic  CT            13   57      258    1:36:18.0    8:18/M             
      57    David Aronson                     Monson  MA            552   55      275    1:37:26.0    8:24/M             
      58    Krzysztof Wasielewski             Dover Plains  NY      391   56      283    1:38:12.0    8:28/M             
      59    Stephen Adams                     Cape Coral  FL        304   51      284    1:38:17.0    8:28/M             
      60    Gary Marn                         Smithfield  RI        436   52      299    1:39:17.0    8:34/M             
      61    David Martin                      Sharon  MA            443   50      305    1:39:52.0    8:37/M             
      62    Richard Conant                    Mystic  CT            557   55      308    1:40:09.0    8:38/M             
      63    Michael Vallee                    Bristol  RI           481   51      315    1:41:08.0    8:43/M             
      64    Gerard Exley                      Baltic  CT            450   50      334    1:42:43.0    8:51/M             
      65    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         77   54      338    1:43:33.0    8:56/M             
      66    Mark Fitton                       Lebanon  CT            54   54      344    1:44:02.0    8:58/M             
      67    Ric Villarreal                    Essex  CT             878   53      347    1:44:22.0    9:00/M             
      68    Ed Duclos                         Ellington  CT         827   52      350    1:44:41.0    9:01/M             
      69    Mike Chzmerynski                  Marlborough  CT        57   54      354    1:45:00.0    9:03/M             
      70    Jerry Meshell                     Orange  CT            248   55      359    1:45:37.0    9:06/M             
      71    David Thomas                      Winter Park  FL       517   58      411    1:51:24.0    9:36/M             
      72    Bruce Grisafe                     Salem  CT              56   56      422    1:52:36.0    9:42/M             
      73    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT          396   57      446    1:56:11.0   10:01/M             
      74    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      461   55      463    1:57:52.0   10:10/M             
      75    Randall Potterton                 Andover  CT           510   51      473    1:59:36.0   10:19/M             
      76    Alan Glass                        West Hartford  CT     126   54      484    2:03:08.0   10:37/M             
      77    Kelly Odonnell                    Cessy  FR             447   54      486    2:03:18.0   10:38/M             
      78    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           179   57      488    2:03:28.0   10:39/M             
      79    Jerry Cuellar                     Middleboro  MA        292   50      493    2:04:54.0   10:46/M             
      80    Daniel Baumert                    Levant  ME            479   57      497    2:06:58.0   10:57/M             
      81    Robert Darragh                    Northford  CT         415   55      521    2:14:09.0   11:34/M             
      82    Ronald Flanders                   Worcester  MA         362   54      524    2:16:53.0   11:48/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith                         Norwich  CT            11   62       60    1:17:08.0    6:39/M             
       2    Dexter Goyette                    Danielson  CT          64   64      165    1:29:01.0    7:40/M             
       3    Gary Burfoot                      Mystic  CT            522   61      166    1:29:07.0    7:41/M             
       4    Edgar Girard                      Woonsocket  RI        437   62      169    1:29:08.0    7:41/M             
       5    Guy Pulino                        Moodus  CT             65   65      236    1:34:34.0    8:09/M             
       6    Jose Gomez                        New York  NY          426   60      255    1:36:08.0    8:17/M             
       7    Carl Aster                        New London  CT        474   61      259    1:36:18.0    8:18/M             
       8    Stephen Cook                      Danielson  CT         512   63      272    1:37:15.0    8:23/M             
       9    Randy Tuomisto                    Cumberland  RI        324   62      317    1:41:15.0    8:44/M             
      10    John Cietanno                     Westbrook  CT         883   67      335    1:42:55.0    8:52/M             
      11    Stephen Holt                      Waterford  CT         495   61      367    1:46:15.0    9:10/M             
      12    Gerald Porricelli                 Lincoln  RI           326   66      380    1:47:38.0    9:17/M             
      13    Bill Marshall                     Yantic  CT            503   65      403    1:50:04.0    9:29/M             
      14    Carl Fuller                       East Haddam  CT       395   67      424    1:52:56.0    9:44/M             
      15    Alan Chadwick                     East Hampton  CT      505   62      426    1:53:09.0    9:45/M             
      16    Peter Colonis                     Waterford  CT          41   69      428    1:53:19.0    9:46/M             
      17    Robert Najarian                   Meriden  CT           255   65      469    1:58:40.0   10:14/M             
      18    Sergio Gomez                      New York  NY          431   62      476    2:02:03.0   10:31/M             
      19    Paul Brandt                       Orange  CT            484   64      480    2:02:31.0   10:34/M             
      20    Raymond Wenninger                 Chicopee  MA          471   61      485    2:03:11.0   10:37/M             
      21    Robert  Omara                                           882   65      509    2:12:22.0   11:25/M             
      22    George Papuga                     East Haven  CT         67   67      519    2:13:20.0   11:30/M             
      23    George Wislo                      Newington  CT         320   60      529    2:26:29.0   12:38/M             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Harry Carter                      Blackstone  MA        439   73      168    1:29:08.0    7:41/M             
       2    Clem McGrath                      Colchester  CT         71   71      339    1:43:38.0    8:56/M             
       3    Henry Grills                      Westerly  RI           73   73      397    1:49:22.0    9:26/M             
       4    Ronald Robitaille                 Norton  MA             99   70      430    1:53:22.0    9:46/M             
       5    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       460   70      491    2:04:41.0   10:45/M             
       6    Victor Haddad                     Somerset  MA           79   79      539    2:56:00.0   15:10/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News