Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 24, 2010

[Overall Results ]

Age Group Results

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

Age Group Results

August 24, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0-19 20-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Susan Hammond                     Pawcatuck  CT          69   47       15      19:28.0    6:17/M             
       2    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            70   35       21      19:54.0    6:25/M             
       3    Nicole Battay                     North Kingstown  RI   105   33       25      20:15.0    6:32/M             
Top

Female 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kyra Coughlin                     Jewett City  CT       113   15       48      22:01.0    7:06/M             
       2    Kimberly Shepherd                 Essex  CT              45   19       52      22:32.0    7:16/M             
       3    Meg Rolfe                         Stonington  CT         38   12       96      25:20.0    8:10/M             
       4    Brooke Chappell                    Stonington  CT       148   19       97      25:22.0    8:11/M             
       5    Jessica Nowack                    Mystic  CT            124   17      100      25:28.0    8:13/M             
       6    Erin Sturgeon                     Salem  CT              47   19      107      25:49.0    8:20/M             
       7    Courtney Stewart                  Oakdale  CT            55   19      128      27:00.0    8:43/M             
       8    Theresa Reynolds                  Pawcatuck  CT         164   15      131      27:10.0    8:46/M             
       9    Joni Moody                        Mystic  CT            165   15      133      27:17.0    8:48/M             
      10    Brittany Forster                  Pawcatuck  CT         138   14      150      28:54.0    9:19/M             
      11    Annie Knizeski                    Stonington  CT         26   14      151      29:05.0    9:23/M             
Top

Female 20 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Anne Campbell                     Niantic  CT            72   38       32      20:38.0    6:39/M             
       2    Chi Ryder                         Newton  CT            150   37       34      20:52.0    6:44/M             
       3    Jessica Wood                      Groton  CT             99   23       44      21:52.0    7:03/M             
       4    Kristen Gallagher                 Preston  CT            16   37       47      21:57.0    7:05/M             
       5    Erica Fox                         North Stonington  C    13   36       49      22:12.0    7:10/M             
       6    Holly Hedda                       Mystic  CT             22   31       61      23:16.0    7:30/M             
       7    Melanie Diamanti                  Pawcatuck  CT         162   37       63      23:19.0    7:31/M             
       8    Kelly Kincaid                     New London  CT        147   31       73      23:51.0    7:42/M             
       9    Katrina Loomis                    Mystic  CT            142   37       77      24:04.0    7:46/M             
      10    Sarena Boulier                    Meriden  CT            87   33       79      24:14.0    7:49/M             
      11    Kate Eppinger                      Stonington  CT       117   27       80      24:20.0    7:51/M             
      12    Maura D'Agostino                  Groton  CT              9   23       85      24:44.0    7:59/M             
      13    Kaitlin Gomes                     Pawcatuck  CT         118   24      104      25:40.0    8:17/M             
      14    Liz Sargent                        Stonington  CT       110   21      105      25:45.0    8:18/M             
      15    Nga Do                            Groton  CT            115   37      108      25:52.0    8:21/M             
      16    Britton Taylor                    Stonington  CT         48   21      109      25:53.0    8:21/M             
      17    Stephanie Kindel                  Mystic  CT            166   30      112      25:57.0    8:22/M             
      18    Carol Myers                       New London  CT         34   35      113      25:58.0    8:23/M             
      19    Krissy Trevena                    Pawcatuck  CT         136   34      114      26:02.0    8:24/M             
      20    Lindsey Burgess                   New York  NY           79   28      115      26:06.0    8:25/M             
      21    Virginia Adais                    Stonington  CT        167   26      125      26:48.0    8:39/M             
      22    Kelley Sanok                      Stonington  CT         42   36      136      27:20.0    8:49/M             
      23    Jennifer Gray                     Stonington  CT        112   37      138      27:30.0    8:52/M             
      24    Becca Graves                      Pawcatuck  CT         129   30      141      27:37.0    8:55/M             
      25    Anna Sawin                        Stonington  CT        141   39      143      27:42.0    8:56/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heather Bessette                  Mystic  CT              3   45       28      20:33.0    6:38/M             
       2    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          156   40       37      21:09.0    6:49/M             
       3    Wendy Eck                         Stonington  CT        161   48       46      21:56.0    7:05/M             
       4    Carol Rose                        Ledyard  CT           120   44       57      23:02.0    7:26/M             
       5    Patricia McGuinn                  Narragansett  RI      101   47       64      23:20.0    7:32/M             
       6    Michele Millham                   Gales Ferry  CT        32   43       69      23:34.0    7:36/M             
       7    Aimee Tookes                      Stonington  CT        153   46       71      23:46.0    7:40/M             
       8    Pamela Kane                       Stonington  CT         81   41       76      24:03.0    7:45/M             
       9    Tracy Olan                        Stonington  CT        157   47       81      24:24.0    7:52/M             
      10    Beth Hess                         Stonington  CT         23   48       88      24:59.0    8:04/M             
      11    Karen Santacroce                  Groton  CT             43   41      106      25:48.0    8:19/M             
      12    Alex Moore                        Stonington  CT         33   46      110      25:55.0    8:22/M             
      13    Collen Doshna                     Waterford  CT          12   43      117      26:15.0    8:28/M             
      14    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         158   41      121      26:26.0    8:32/M             
      15    Dianne Merrigan                   Newington  CT         145   45      123      26:30.0    8:33/M             
      16    Beth Kanyock                      Mystic  CT             25   46      124      26:38.0    8:35/M             
      17    Anne Bartholet                    Stonington  CT        170   43      135      27:18.0    8:48/M             
      18    Gleanna Doyle                     Mystic  CT             90   47      137      27:21.0    8:49/M             
      19    Catherine Thiffeault              Griswold  CT           49   45      148      28:48.0    9:17/M             
      20    Joyce Mong                        Stonington  CT         56   46      158      31:03.0   10:01/M             
      21    Anita Kaiser                      Groton  CT             58   49      160      32:21.0   10:26/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rosanne Diroma                    Groton  CT             11   51       68      23:33.0    7:36/M             
       2    Mary Sturgen                      Salem  CT              46   52      119      26:21.0    8:30/M             
       3    Betsy Barbera                     Wakefield  RI          91   50      139      27:30.0    8:52/M             
       4    Louise Marconi O'Boyle            Stonington  CT         30   58      142      27:40.0    8:55/M             
       5    Diane Trone                       Mystic  CT            125   52      147      28:40.0    9:15/M             
       6    Susan Gabrielson                  Mystic  CT            126   57      155      29:57.0    9:40/M             
       7    Jacquie Burzycki                  Taftville  CT         173   58      159      31:06.0   10:02/M             
       8    Susan Gordan                      Charlestown  RI        18   54      164      33:34.0   10:50/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            60   62      101      25:29.0    8:13/M             
       2    Susan Sheckley                    Niantic  CT            74   62      130      27:10.0    8:46/M             
       3    Patricia Philips                  Niantic  CT           159   63      144      28:09.0    9:05/M             
       4    Pat Baker                         Oakdale  CT            77   65      162      32:57.0   10:38/M             
       5    Mary Roy                          Stonington  CT         39   60      165      34:44.0   11:12/M             
       6    Carol Shroyer                     Stonington  CT         96   68      168      49:01.0   15:49/M             
       7    Susan Jakubielski                 Stonington  CT         89   60      169      49:01.0   15:49/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nicholas Meeker                   New London  CT         54   22        1      16:40.0    5:23/M             
       2    David Billing                     Gales Ferry  CT        71   21        2      16:48.0    5:25/M             
       3    Michael Tammaro                   Kingston  RI          102   41        3      17:40.0    5:42/M             
Top

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Connor Gralton                    Gales Ferry  CT        76   12       13      19:19.0    6:14/M             
       2    Tom Owen                          Stonington  CT         95   17       26      20:21.0    6:34/M             
       3    Gregory Newolty                   Stonington  CT        154   15       66      23:30.0    7:35/M             
       4    Will Sargent                      Stonington  CT        111   18       75      24:01.0    7:45/M             
       5    Christoper Barber                 Stonington  CT          1   19       78      24:09.0    7:47/M             
       6    James Rose                        Ledyard  CT           119   12       93      25:09.0    8:07/M             
       7    Christopher Bowdler               Stonington  CT          5   13      118      26:16.0    8:28/M             
       8    Andrew Bartholet                  Stonington  CT        169   9       163      33:22.0   10:46/M             
Top

Male 20 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jonathan Pincince                 Wakefield  RI          93   33        5      18:33.0    5:59/M             
       2    Robert Buttermore                 Waterford  CT         140   23        8      19:02.0    6:08/M             
       3    Shaun Savoie                      Stonington  CT        172   29       10      19:11.0    6:11/M             
       4    Phillip Loiselle                  Colchester  CT         88   31       11      19:13.0    6:12/M             
       5    John Fox                          North Stonington  C    14   38       16      19:31.0    6:18/M             
       6    Daniel Brannegan                  Pawcatuck  CT           7   35       19      19:46.0    6:23/M             
       7    Josh Harwell                      Mystic  CT            122   36       20      19:53.0    6:25/M             
       8    Erik Soderstrom                   Ashaway  RI            68   35       29      20:36.0    6:39/M             
       9    Keith Bessette                    Pawcatuck  CT         128   31       38      21:18.0    6:52/M             
      10    Daniel Terrell                    Pawcatuck  CT         107   23       39      21:22.0    6:54/M             
      11    James Eppinger                    Pawcatuck  CT          65   25       40      21:34.0    6:57/M             
      12    Christopher Chappel               Mystic  CT            155   37       45      21:56.0    7:05/M             
      13    John Salisbury                    Pawcatuck  CT          41   31       50      22:22.0    7:13/M             
      14    Steven Forster                                          137   39       53      22:41.0    7:19/M             
      15    Kareem Halim                      College Point  NY      21   21       54      22:54.0    7:23/M             
      16    Frank Arias                       New London  CT        146   36       56      22:58.0    7:25/M             
      17    Andrew Paul                       Wakefield  RI         116   30       60      23:12.0    7:29/M             
      18    Bryan Saldo                       Groton  CT             40   23       86      24:44.0    7:59/M             
      19    Anthony Good Jr                   Preston  CT            67   25       90      25:05.0    8:05/M             
      20    Michael Crutchley                 North Stonington  C     8   39      103      25:39.0    8:16/M             
      21    David Hopkins                     Stonington  CT         80   30      116      26:07.0    8:25/M             
      22    Benjamin Ladd                     Quaker Hill  CT        28   38      122      26:29.0    8:33/M             
      23    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            103   32      126      26:50.0    8:39/M             
      24    Brian Kluberdanz                  Stonington  CT        168   27      134      27:18.0    8:48/M             
      25    Jimmy Cook                        Groton  CT            109   31      140      27:36.0    8:54/M             
      26    Brian Gallagher                   Preston  CT            17   39      153      29:50.0    9:37/M             
Top

Mens Masters

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joseph Hallisey                   Glastonbury  CT        20   46        4      18:30.0    5:58/M             
       2    Paul Letoile                      Wakefield  RI         100   45        6      18:37.0    6:00/M             
       3    Ian Kulin                                               106   46        7      18:42.0    6:02/M             
       4    John Hogan                        Cheshire  CT          127   44       17      19:35.0    6:19/M             
       5    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       114   41       18      19:44.0    6:22/M             
       6    Tom Olendorf                      Mystic  CT             36   45       22      19:59.0    6:27/M             
       7    Michael Boumenot                  Pawcatuck  CT           4   41       23      20:05.0    6:29/M             
       8    Justin Kane                       Stonington  CT         82   42       27      20:24.0    6:35/M             
       9    Karl Christiansen                 Niantic  CT            73   48       31      20:38.0    6:39/M             
      10    Joe Dotolo                        Westerly  RI          144   44       33      20:39.0    6:40/M             
      11    Jeffery Van Deusen                East Lyme  CT          51   42       35      20:52.0    6:44/M             
      12    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT          66   46       36      21:04.0    6:48/M             
      13    Gregory Preston                   Salem  CT              37   49       41      21:35.0    6:58/M             
      14    Manuel Duval                      New London  CT        149   44       43      21:47.0    7:02/M             
      15    Doug Mola                         Stonington  CT         57   45       51      22:25.0    7:14/M             
      16    Russ Dipallina                    Waterford  CT         104   48       59      23:08.0    7:28/M             
      17    Bob Myers                         New London  CT         35   49       65      23:26.0    7:34/M             
      18    Scott Partosan                    Mystic  CT            163   45       70      23:40.0    7:38/M             
      19    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         139   43       72      23:49.0    7:41/M             
      20    John Desprmier                    Gales Ferry  CT        10   40       74      23:52.0    7:42/M             
      21    Jim Stuart                        Pawcatuck  CT          97   46       82      24:25.0    7:53/M             
      22    Scott Wilson                      New London  CT         62   45       89      25:03.0    8:05/M             
      23    Rusty Morrison                    Stonington  CT        132   48       91      25:08.0    8:06/M             
      24    Troy Mong                         Stonington  CT        123   43       98      25:24.0    8:12/M             
      25    Bill Bentley                      Lisbon  CT              2   44      111      25:56.0    8:22/M             
      26    Kevin Ray                         Pawcatuck  CT         134   45      120      26:25.0    8:31/M             
      27    James Paggioli                    Bolton  CT            133   47      146      28:14.0    9:06/M             
      28    Page Owen                         Stonington  CT         94   47      149      28:53.0    9:19/M             
Top

Mens Grandmasters

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Peter Barbera                     Wakefield  RI          92   53        9      19:08.0    6:10/M             
       2    John Trahan                       Mystic  CT             50   54       12      19:17.0    6:13/M             
       3    Philip Plouffe                    Mystic  CT             86   53       24      20:11.0    6:31/M             
       4    Tim Kobylenski                    Saunderstown  RI       53   52       42      21:41.0    7:00/M             
       5    Gregg Nunn                        Stonington  CT        121   55       55      22:57.0    7:24/M             
       6    Ric Villarreal                    Essex  CT              83   53       62      23:19.0    7:31/M             
       7    Alex Slaten                       Stonington  CT        171   50       67      23:32.0    7:35/M             
       8    Luke Varanko                      Groton  CT            135   51       87      24:50.0    8:01/M             
       9    Jim Wesdowski                     Lebanon  CT           152   58       94      25:13.0    8:08/M             
      10    David Banks                       Westerly  RI          131   55       99      25:26.0    8:12/M             
      11    David Heskett                     Westerly  RI           98   54      127      26:55.0    8:41/M             
      12    Neal Bobruff                      Stonington  CT        130   51      129      27:09.0    8:45/M             
      13    Bruce Grisafe                     Salem  CT             108   56      152      29:06.0    9:23/M             
      14    Mike Knizeski                     Stonington  CT         27   58      154      29:52.0    9:38/M             
      15    Bob Menard                        Groton  CT             31   51      157      30:39.0    9:53/M             
Top

Mens Veterans

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sean Fedak                         Stonington  CT        59   60       14      19:23.0    6:15/M             
       2    Dave Jacobs                       Niantic  CT            24   65       30      20:36.0    6:39/M             
       3    Joe Behl                          Charlestown  RI        61   66       58      23:03.0    7:26/M             
       4    Tom Baker                         Oakdale  CT            78   67       84      24:34.0    7:55/M             
       5    Barry Sheckley                    Niantic  CT            75   63      132      27:11.0    8:46/M             
       6    Bill Schwarzenbach                Stonington  CT         44   63      145      28:14.0    9:06/M             
       7    Tom Richards                      Mystic  CT             85   62      166      37:14.0   12:01/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clem McGrath                      Colchester  CT         84   71       83      24:34.0    7:55/M             
       2    Rich Rudert                       Westerly  RI           63   72       92      25:09.0    8:07/M             
       3    Henry Grills                      Westerly  RI           64   73       95      25:14.0    8:08/M             
       4    Ronald Gale                       Norwich  CT            15   74      102      25:38.0    8:16/M             
       5    Jan MacGregor                     Stonington  CT        160   70      156      30:35.0    9:52/M             
       6    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           151   70      161      32:29.0   10:29/M             
       7    Colburn Graves                    North Stonington  C    19   76      167      41:48.0   13:29/M             




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News