Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

X-treme Scramble Series #3

Hartford, CT, August 12, 2010

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners


                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Nicholas Sivo        8 ELLINGTON          CT   31:46 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Devin Nelson        14 BLOOMFIELD         CT   20:32 
    2 Christopher Lebeau  11 BRISTOL            CT   23:43 
    3 Marc Anthony        14 WINDSOR            CT   28:15 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Brishen Dearborn    15 WETHERSFIELD       CT   19:39 
    2 Brendan Porter      19 WEST HARTFORD      CT   20:38 
    3 Luis Cruz           16 HARTFORD           CT   22:06 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Josh Miller         22 BOLTON             CT   19:54 
    2 Jeff Dexter         22 STAFFORD SPRINGS   CT   20:13 
    3 Nicholas Vitello    22 WILLINGTON         CT   20:19 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Gianluca Digregorio 27 WETHERSFIELD       CT   18:55 
    2 Peter Lohrmann      27 STAFFORD SPRINGS   CT   19:17 
    3 Philip Licitra      26 GLASTONBURY        CT   20:12 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Scott Wojnarowicz   33 ROCKY HILL         CT   18:26 
    2 David Cilley        31 EAST WINDSOR       CT   18:29 
    3 Brian Lafontaine    32 THOMASTON          CT   19:06 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Matt Yoder          35 MANCHESTER         CT   19:46 
    2 Gabe Jiran          39 WALLINGFORD        CT   19:49 
    3 Michael Westfall    39 MANCHESTER         CT   20:02 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Bruce Christensen   42 BOLTON             CT   21:07 
    2 Jose Velazquez      44 BROAD BROOK        CT   22:55 
    3 Chris Moran         44 WETHERSFIELD       CT   23:14 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Potamianos     47 ELLINGTON          CT   19:25 
    2 David Protheroe     47 GLASTONBURY        CT   20:24 
    3 Mickey Grabner      45 ENFIELD            CT   22:21 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Michael Rickaby     53 WEST HARTFORD      CT   22:12 
    2 Steve Martin        50 ROCKY HILL         CT   22:18 
    3 Steven Gibbs        52 FARMINGTON         CT   22:41 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Michael Tirrell     55 TOLLAND            CT   20:57 
    2 Darrell Netto       58 COLCHESTER         CT   23:53 
    3 Thomas Grimes       55 GROTON             CT   25:15 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Tony Hollister      63 GLASTONBURY        CT   22:03 
    2 Dan Ciccarillo      62 NEW BRITAIN        CT   24:14 
    3 Mike Picco          64 WOLCOTT            CT   25:11 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Dave Jacobs         65 NIANTIC            CT   21:24 
    2 Malcolm McMillen    69 WETHERSFIELD       CT   31:40 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Matt Wunch          35 ENFIELD            CT   21:30 
    2 Andrew Zyrek        42 MANCHESTER         CT   22:23 
    3 Pj Foley            36 WEST HARTFORD      CT   22:47 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Marissa Kallenbach   9 STAFFORD SPRINGS   CT   32:10 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Meghan Miller       14 SOUTH WINDSOR      CT   26:40 
    2 Caroline Labridge   13 WESTBROOK          CT   28:28 
    3 Lili Dickey         13 WESTBROOK          CT   28:45 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Shamiel Samuels     16 HARTFORD           CT   25:46 
    2 Kristi Cyr          18 SIMSBURY           CT   26:30 
    3 Sarah Wojtowicz     15 NEWINGTON          CT   27:17 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Meghan Ward         24 SOUTHBURY          CT   24:09 
    2 Lauren Moyer        23 KILLINGWORTH       CT   24:54 
    3 Carolyn Perrotti    23 MIDDLETOWN         CT   25:26 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Kaitlin Miller      26 EAST HARTFORD      CT   24:23 
    2 Kelly Martin        29 FARMINGTON         CT   24:43 
    3 Stephanie Corso     27 MILFORD            CT   25:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Mary Kathryn O'Keef 33 HARTFORD           CT   25:16 
    2 Susan Hamilton      30 EAST GRANBY        CT   25:29 
    3 Michelle Rydberg    32 UNIONVILLE         CT   25:38 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Kelly Reese         37 EAST GRANBY        CT   22:40 
    2 Liane Pluchino      35 MORRIS             CT   23:39 
    3 Marcie Redden       37 WEST HARTFORD      CT   23:58 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Karen Anastasio     43 SIMSBURY           CT   22:42 
    2 Margaret Donnelly   43 BLOOMFIELD         CT   22:56 
    3 Lori Thompson       41 TOLLAND            CT   23:20 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Joan Makowski       45 WEST HARTLAND      CT   23:58 
    2 Michelle Trabosh    49 HARTFORD           CT   27:18 
    3 Laurie Von Schmidt  49 BARKHAMSTED        CT   27:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Edwina Newbury      52 ROCKY HILL         CT   26:19 
    2 Mary Ellen Porter   51 WEST HARTFORD      CT   26:58 
    3 Claudia Hart        50 NEW BRITAIN        CT   27:49 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Sarah Russell       56 HADLYME            CT   28:38 
    2 Kristi Roberge      55 COVENTRY           CT   30:17 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Ellie Lowell        63 WILLINGTON         CT   27:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Annette Scott       43 EAST HAMPTON       CT   26:47 
    2 Margaret Hasbrouck  29 CROMWELL           CT   26:56 
    3 Robin Bozek         42 AVON               CT   27:56 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News