Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

April Fool's 5K and Backwards Mile

Essex, CT, April 11, 2010

Overall Results

APRIL FOOL'S 5K, BACKWARDS MILE, AND LOLLIPOP RUN
LOCATION: ESSEX, CT
APRIL 10TH, 2010
Fast Track Timing LLC
www.fasttracktiming.com
Powered by Ipico Sports and Lynx Developers

 

BACKWARDS MILE RESULTS

Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div         City            St Mile    
===== ===== =================== = === ======== =========== =============== == =======
    1    20 Kevin Jackson       M  18   1/1    M0119       Helmetta        CT    9:25
    2    48 David Houpert       M  44   1/2    M4049       West Hartford   CT   11:26
    3    54 Ken Rice            M  32   1/1    M3039       Chester         CT   11:31
    4    42 Ric Villarreal      M  47   2/2    M4049       Essex           CT   12:07
    5    65 Reagan Krane        M  57   1/2    M5059       Westbrook       CT   14:05
    6    32 William Olsen       M  62   1/1    M6099       Linton          CT   14:33
    7    64 Shirley Iselin      F  66   1/1    F6099       Essex           CT   15:30
    8    19 Thomas Houpert      M  50   2/2    M5059       Killingworth    CT   16:27
    9    12 Nancy Dugan         F  55   1/1    F5059       Clinton         CT   16:49
   10    28 Julie Nauceder      F  38   1/1    F3039       Bellows Falls   VT   18:19


5K WALK RESULTS

Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div         City            St 5kwalk      
===== ===== =================== = === ======== =========== =============== == =======
    1   101 Randee Rondall-Jerm F  57   1/2    F5059       Chester         CT   39:48
    2    38 Roger Smith         M  69   1/1    M6099       Old Lyme        CT   41:44
    3    39 Marcia Smith        F  69   1/2    F6099       Old Lyme        CT   41:50
    4    79 Andre Santana       M   5   1/1    M0119       Chester         CT   51:49
    5    15 Susan Furrer        F  51   2/2    F5059       Princeton       NJ   53:21
    6     5 Bill Bishop         M  54   1/1    M5059       Priceton        NJ   53:24
   7    53 Joanne Pavlopoulos  F  71   2/2    F6099       Clinton         CT   56:00

5K WALK AWARDS

FEMALE OVERALL WINNER

Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div         City            St 5kwalk      
===== ===== =================== = === ======== =========== =============== == =======
    1   101 Randee Rondall-Jerm F  57   1/2    F5059       Chester         CT   39:48


MALE OVERALL WINNER

Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div         City            St 5kwalk      
===== ===== =================== = === ======== =========== =============== == =======    
    1    38 Roger Smith         M  69   1/1    M6099       Old Lyme        CT   41:44



5K RUN RESULTS

Place No.   Name                S Age Div/Tot  Div         City            St 5k      
===== ===== =================== = === ======== =========== =============== == =======
    1    17 Dave Hayes          M  45   1/8    M4049       Essex           CT   19:32
    2    60 Jeffrey Merriam     M  38   1/4    M3039       Haddam          CT   20:17
    3    70 Suzanne Chaves      F  28   1/6    F2029       Westbrook       CT   21:17
    4    36 Chris Salbinski     M  38   2/4    M3039       Essex           CT   22:50
    5    75 Patterson Broan     M  12   1/2    M0119       Ivoryton        CT   23:01
    6    63 Matthew Ackroy      M  31   3/4    M3039       Colchester      CT   23:10
    7    30 Darrell Netto       M  58   1/3    M5059       Colchester      CT   23:18
    8    29 Christian Nelson    M  42   2/8    M4049       West Hartford   CT   23:52
    9     3 Diane Ballek        F  48   1/10   F4049       East Haddam     CT   23:56
   10    43 Robb White          M  49   3/8    M4049       Deep River      CT   24:01
   11    46 Bill Rondini        M  49   4/8    M4049       Cobalt          CT   24:14
   12    62 Guy Pulino          M  65   1/2    M6099       Moodus          CT   24:19
   13    80 Allison Pluck       F  32   1/11   F3039       Westbrook       CT   24:21
   14     4 Samuel Ballek       M  15   2/2    M0119       East Haddam     CT   24:30
   15    76 Mae Matthews        F  10   1/5    F0119       Bethelhem       CT   24:39
   16    41 Kimberly Urban      F  45   2/10   F4049       East Haddam     CT   24:52
   17    40 John Strecker       M  47   5/8    M4049       Waterford       CT   25:01
   18    59 Stacey Doyk         F  33   2/11   F3039       Essex           CT   25:13
   19    21 Sara Kay            F  40   3/10   F4049       East Haddam     CT   25:22
   20    31 Maureen O'Connor    F  34   3/11   F3039       Middletown      CT   26:28
   21     7 James Brown         M  51   2/3    M5059       Waterford       CT   26:39
   22    50 Lanya Staneika      F  18   2/5    F0119       Essex           CT   26:52
   23    37 Sara Schreiber      F  25   2/6    F2029       Killingworth    CT   26:55
   24    13 Jessica Felt        F  25   3/6    F2029       Chester         CT   27:03
   25    69 Tim Silva           M  35   4/4    M3039       Waterford       CT   27:07
   26    67 Molly Silva         F  33   4/11   F3039       Waterford       CT   27:17
   27    24 Audra McGee         F  37   5/11   F3039       Chester         CT   27:19
   28    49 Sarah Waterhouse    F  46   4/10   F4049       Ivoryton        CT   27:19
   29    56 Marty Basiel        M  53   3/3    M5059       New Britain     CT   27:38
   30    47 Marcia-Lee Burdick  F  41   5/10   F4049       Ivoryton        CT   29:29
   31    68 Kathryn Kay         F  13   3/5    F0119       East Haddam     CT   29:41
   32    61 Doug Kneeland       M  45   6/8    M4049       Brooklyn        CT   29:43
   33    66 Jessica Dombroski   F  13   4/5    F0119       Moodus          CT   29:43
   34    33 Emma Peterson       F  12   5/5    F0119       Essex           CT   29:48
   35    45 Michelle Wynne      F  46   6/10   F4049       Hebron          CT   30:09
   36    18 Rebecca Honan       F  43   7/10   F4049       Westbrook       CT   30:17
   37    16 Cheryl Haase        F  33   6/11   F3039       Higganum        CT   30:25
   38    71 Liz Burleson        F  41   8/10   F4049       Essex           CT   30:28
   39     1 John Almy Ii        M  40   7/8    M4049       Old Lyme        CT   30:57
   40    10 Laura Champion      F  53   1/4    F5059       Essex           CT   31:19
   41    34 Susan Peterson      F  39   7/11   F3039       Essex           CT   31:36
   42    57 Samantha Libby-Cap  F  38   8/11   F3039       Ivoryton        CT   31:43
   43    74 Melanie Champion    F  51   2/4    F5059       Meriden         CT   32:03
   44    44 Karen Wynne         F  50   3/4    F5059       Simsbury        CT   32:26
   45    23 Erin McCarthy       F  31   9/11   F3039       Branford        CT   32:45
   46    51 Number 51           F   0   1/1    F0000       Unknown         CT   32:49
   47    58 Betsy Ziobrom       F  39  10/11   F3039       Westbrook       CT   32:56
   48    72 Jared McCarthy      M  26   1/1    M2029       Guilford        CT   33:01
   49     6 Susan Bishop        F  46   9/10   F4049       Helmetta        CT   33:09
   50    27 David Montelione    M  43   8/8    M4049       Groton          CT   33:14
   51    55 Trish Nelson        F  44  10/10   F4049       Essex           CT   33:18
   52    14 Nicole Fournier-Gel F  39  11/11   F3039       Moodus          CT   33:26
   53    35 Dory Rosen          F  54   4/4    F5059       Old Saybrook    CT   36:46
   54    73 Edward Snyder       M  63   2/2    M6099       Wallingford     CT   39:48
   55    78 Alix Lindsey        F  27   4/6    F2029       Chester         CT   51:50
   56    77 Meredith Kos        F  25   5/6    F2029       Essex           CT   51:50
   57    26 Lacy Montelione     F  24   6/6    F2029       Groton          CT   53:32


5K RUN AGE GROUP DIVISIONS (AGE GROUP AWARDS GIVEN TO TOP FINISHER ONLY)

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                Age City            St Club        5k      
===== ===== =================== === =============== == =========== =======
    1    70 Suzanne Chaves       28 Westbrook       CT               21:17
                
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place No.   Name                Age City            St Club        5k      
===== ===== =================== === =============== == =========== =======
    1    17 Dave Hayes           45 Essex           CT               19:32

                         
FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    15    76 Mae Matthews         10 F0119       Bethelhem          CT   24:39
    2    22    50 Lanya Staneika       18 F0119       Essex              CT   26:52
    3    31    68 Kathryn Kay          13 F0119       East Haddam        CT   29:41
    4    33    66 Jessica Dombroski    13 F0119       Moodus             CT   29:43
    5    34    33 Emma Peterson        12 F0119       Essex              CT   29:48
                        
FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    23    37 Sara Schreiber       25 F2029       Killingworth       CT   26:55
    2    24    13 Jessica Felt         25 F2029       Chester            CT   27:03
    3    59    78 Alix Lindsey         27 F2029       Chester            CT   51:50
    4    60    77 Meredith Kos         25 F2029       Essex              CT   51:50
    5    63    26 Lacy Montelione      24 F2029       Groton             CT   53:32
                        
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    13    80 Allison Pluck        32 F3039       Westbrook          CT   24:21
    2    18    59 Stacey Doyk          33 F3039       Essex              CT   25:13
    3    20    31 Maureen O'Connor     34 F3039       Middletown         CT   26:28
    4    26    67 Molly Silva          33 F3039       Waterford          CT   27:17
    5    27    24 Audra McGee          37 F3039       Chester            CT   27:19
    6    37    16 Cheryl Haase         33 F3039       Higganum           CT   30:25
    7    41    34 Susan Peterson       39 F3039       Essex              CT   31:36
    8    42    57 Samantha Libby-Cap   38 F3039       Ivoryton           CT   31:43
    9    45    23 Erin McCarthy        31 F3039       Branford           CT   32:45
   10    47    58 Betsy Ziobrom        39 F3039       Westbrook          CT   32:56
                        
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1     9     3 Diane Ballek         48 F4049       East Haddam        CT   23:56
    2    16    41 Kimberly Urban       45 F4049       East Haddam        CT   24:52
    3    19    21 Sara Kay             40 F4049       East Haddam        CT   25:22
    4    28    49 Sarah Waterhouse     46 F4049       Ivoryton           CT   27:19
    5    30    47 Marcia-Lee Burdick   41 F4049       Ivoryton           CT   29:29
    6    35    45 Michelle Wynne       46 F4049       Hebron             CT   30:09
    7    36    18 Rebecca Honan        43 F4049       Westbrook          CT   30:17
    8    38    71 Liz Burleson         41 F4049       Essex              CT   30:28
    9    49     6 Susan Bishop         46 F4049       Helmetta           CT   33:09
   10    51    55 Trish Nelson         44 F4049       Essex              CT   33:18


                        
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    40    10 Laura Champion       53 F5059       Essex              CT   31:19
    2    43    74 Melanie Champion     51 F5059       Meriden            CT   32:03
    3    44    44 Karen Wynne          50 F5059       Simsbury           CT   32:26
    4    53    35 Dory Rosen           54 F5059       Old Saybrook       CT   36:46
                        
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
NO FINISHERS                          

MALE AGE GROUP:  1 - 19
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1     5    75 Patterson Broan      12 M0119       Ivoryton           CT   23:01
    2    14     4 Samuel Ballek        15 M0119       East Haddam        CT   24:30
                         
MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    48    72 Jared McCarthy       26 M2029       Guilford           CT   33:01
                         
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1     2    60 Jeffrey Merriam      38 M3039       Haddam             CT   20:17
    2     4    36 Chris Salbinski      38 M3039       Essex              CT   22:50
    3     6    63 Matthew Ackroy       31 M3039       Colchester         CT   23:10
    4    25    69 Tim Silva            35 M3039       Waterford          CT   27:07
                         
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1     8    29 Christian Nelson     42 M4049       West Hartford      CT   23:52
    2    10    43 Robb White           49 M4049       Deep River         CT   24:01
    3    11    46 Bill Rondini         49 M4049       Cobalt             CT   24:14
    4    17    40 John Strecker        47 M4049       Waterford          CT   25:01
    5    32    61 Doug Kneeland        45 M4049       Brooklyn           CT   29:43
    6    39     1 John Almy Ii         40 M4049       Old Lyme           CT   30:57
    7    50    27 David Montelione     43 M4049       Groton             CT   33:14
                         
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1     7    30 Darrell Netto        58 M5059       Colchester         CT   23:18
    2    21     7 James Brown          51 M5059       Waterford          CT   26:39
    3    29    56 Marty Basiel         53 M5059       New Britain        CT   27:38
                         
MALE AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   Name                Age Div         City               St 5k      
===== ===== ===== =================== === =========== ================== == =======
    1    12    62 Guy Pulino           65 M6099       Moodus             CT   24:19
    2    54    73 Edward Snyder        63 M6099       Wallingford        CT   39:48




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News