Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Burn Calories for Fuel 5K

Bloomfield, CT, April 10, 2010

[Complete Results | Overall Winners ]

Age-Group Winners


                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER
    1 Ryan Drury             9 GLASTONBURY        CT   35:12 
                         MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Dalton Stein          11 ANDOVER            CT   23:32 
    2 Vincent Decrisantis   11 BLOOMFIELD         CT   25:30 
    3 Jim McAuliffe         13 WINDSOR            CT   25:36 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Nick Micoletti        16 ANDOVER            CT   22:09 
    2 Joseph Brannigan      18 BLOOMFIELD         CT   25:26 
    3 Nick Brannigan        15 BLOOMFIELD         CT   28:00 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Matthew Delgado       23 HARTFORD           CT   25:54 
    2 Mehul Patel           24 MIDDLETOWN         CT   26:20 
    3 Jeremy Kasputis       22 TERRYVILLE         CT   30:01 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Andrew Siegel         26 WEST HARTFORD      CT   23:32 
    2 Ryan Grossner         25 ENFIELD            CT   23:51 
    3 Norman Peters Jr      29 BLOOMFIELD         CT   24:29 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jon Kozlowski         34 SIMSBURY           CT   21:11 
    2 Eric Nordquist        34 WEST HARTFORD      CT   22:43 
    3 Kevin Kunak           30 WEST HARTFORD      CT   23:14 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Matthew Hoberman      38 WEST HARTFORD      CT   23:34 
    2 Mo McMeekin           38 BRISTOL            CT   28:19 
    3 Randy D'Angelo        37 NEWINGTON          CT   29:15 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Rob Thompson          40 AVON               CT   24:46 
    2 Paul Decrisantis      43 BLOOMFIELD         CT   25:31 
    3 Paul Danielewicz      44 NEW BRITAIN        CT   26:03 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Steven Levine         48 WEST  HARTFORD     CT   22:52 
    2 John Carey            47 WEST  HARTFORD     CT   24:10 
    3 Barry Bruun           47 COLCHESTER         CT   24:16 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Steve Virgadaula      50 EAST HADDAM        CT   20:52 
    2 John McGrane          53 FARMINGTON         CT   21:41 
    3 Gerald Boisvert       51 SOUTH WINDSOR      CT   28:52 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Paul Rabenold         57 AVON               CT   22:24 
    2 Tom Walsh             55 HARTFORD           CT   24:47 
    3 Joe Quinn             58 BLOOMFIELD         CT   28:49 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Bill Abrahamsen       62 SIMSBURY           CT   24:51 
    2 Thomas Sweeney        64 CANTON             CT   27:41 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Tom Butterfield       73 WINDSOR            CT   26:25 
    2 Boris Lurye           72 HARTFORD           CT   27:36 
    3 Barrett True          73 WINDSOR            CT   30:13 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
    1 Bob Davidson          80 CANTON             CT   30:23 
    2 Bill Tribou           89 GRANBY             CT   36:17 
                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 David Thor            46 LONGMEADOW         MA   23:28 
    2 Andrew Lawrence       34 GLASTONBURY        CT   26:09 
    3 Geoff Sinibaldo       34 AVON               CT   27:49 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Annliz Bornhurst      10 COLCHESTER         CT   37:06 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Christa Rakich-Kelly  15 BRISTOL            CT   43:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Jenna Kilroy          23 WEST HARTFORD      CT   23:57 
    2 Jessica Ehrentraut    24 COLBY              KS   26:01 
    3 Jessica Fenner        24 FARMINGTON         CT   27:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Kelly Martin          28 FARMINGTON         CT   23:42 
    2 Basilia Huang         29 SOUTH WINDSOR      CT   24:03 
    3 Jessica Klein         28 MANCHESTER         CT   24:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Dawn Ullmar           30 SIMSBURY           CT   25:29 
    2 Carolyn Ennis         33 WEST HARTFORD      CT   27:09 
    3 Jennifer March-Wacker 32 MIDDLETOWN         CT   31:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Allison Vicuna        37 EAST GRANBY        CT   24:02 
    2 Shawna Kohl           36 WEST HARTFORD      CT   24:19 
    3 Lisa Asadourian       38 WETHERSFIELD       CT   24:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Hilary Kreitner       41 BLOOMFIELD         CT   23:49 
    2 Linda Lentini         42 PLAINVILLE         CT   24:03 
    3 Astread Ferron-Poole  44 BLOOMFIELD         CT   32:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Laurie Bertini        48 WEST HARTFORD      CT   25:52 
    2 Claudia Hart          49 NEW BRITAIN        CT   27:51 
    3 Michele Banks         45 BLOOMFIELD         CT   29:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Georgia Panagopoulos  51 KENSINGTON         CT   24:24 
    2 Carol Hogan           51 AVON               CT   27:27 
    3 Joy Hass              51 FARMINGTON         CT   54:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Maggie Rose           58 HARTFORD           CT   30:42 
    2 Judy Young            58 HARTFORD           CT   35:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Janit Romayko         64 EAST WINDSOR       CT   27:54 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Maureen Evans         68 BLOOMFIELD         CT   47:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Zofia Turosz          71 MANCHESTER         CT   25:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER

                              ATHENA CATEGORY
    1 Denise Wojick         37 EAST HAMPTON       CT   32:29 
    2 Meghan Buckley        23 GLASTONBURY        CT   36:28 
    3 Hillary Buckley-Lawlo 25 MANCHESTER         CT   37:22 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News