Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Shad Bloom 10K Trail Race

Block Island, RI, May 9, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Our Time is Yours.

Shad Bloom 10 K

Shad Bloom 10 K

Overall Finish List

May 09, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    John Hirsch             New York  NY           57   33 ***** M 30-34      37:47.0    6:05/M             
       2    Steve Brightman         Providence  RI         11   40 ***** M 40-49      37:48.0    6:05/M             
       3    Steve Sergeant          Andover  MA           212   45 ***** M 40-49      38:51.0    6:15/M             
       4    Greg Kyrytschenko       Seymour  CT            80   30     1 M 30-34      40:36.0    6:32/M             
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT             97   41     1 M 40-49      40:49.0    6:34/M             
       6    Kris Depew              Acton  MA              22   39     1 M 35-39      41:09.0    6:38/M             
       7    Bill Gaudere            Hudson  MA             49   51     1 M 50-59      41:31.0    6:41/M             
       8    Mike Kerin              Bethany  CT           214   50     2 M 50-59      42:01.0    6:46/M             
       9    Jim Ortel               Block Island  RI      115   43     2 M 40-49      42:47.0    6:53/M             
      10    Jerry Turk              Guilford  CT          184   50     3 M 50-59      42:57.0    6:55/M             
      11    Graham Garber           West Hartford  CT      46   35     2 M 35-39      43:02.0    6:56/M             
      12    Neil Petersen Jr        Boston  MA            122   27     1 M 25-29      43:09.0    6:57/M             
      13    Jeffrey Vuono           Westerly  RI          191   46     3 M 40-49      43:24.0    6:59/M             
      14    Jenna Ridgway           Providence  RI        133   21 ***** F 18-24      43:39.0    7:02/M             
      15    Martin Mickus           New York  NY           96   39     3 M 35-39      44:06.0    7:06/M             
      16    Troy Nagel              Farmington  CT        188   37     4 M 35-39      44:16.0    7:08/M             
      17    Kerry Arsenault         Guilford  CT          186   44 ***** F 40-49      44:21.0    7:09/M             
      18    Matt Dirzius            North Kingstown  RI    25    0     1 M  0- 0      44:28.0    7:10/M             
      19    Katieanne Christian     Agawam  MA             17   27 ***** F 25-29      44:51.0    7:13/M             
      20    Dana Award              Waterford  CT           3   44     4 M 40-49      45:07.0    7:16/M             
      21    Lauren Rhatigan         Ship Bottom  NJ       132   45     1 F 40-49      45:23.0    7:18/M             
      22    Leah Becki              North Kingstown  RI     4   30     1 F 30-34      45:35.0    7:20/M             
      23    Sinead Fitzgibbon       Sag Harbor  NY         39   39     1 F 35-39      46:08.0    7:26/M             
      24    Anna Fyodorova          Brooklyn  NY           45   27     1 F 25-29      47:21.0    7:37/M             
      25    Clement Bernard         New York City  NY       5   48     5 M 40-49      47:25.0    7:38/M             
      26    Karen Farley            Stratford  CT          37   36     2 F 35-39      47:50.0    7:42/M             
      27    Kyle Draper             Block Island  RI      205   27     2 M 25-29      48:17.0    7:47/M             
      28    Ken Abrams              North Kingstown  RI     1   53     4 M 50-59      48:38.0    7:50/M             
      29    Jen Small               Tonawanda  NY         143   32     2 F 30-34      48:54.0    7:52/M             
      30    Randy Anderson          Pawtucket  RI         199   32     2 M 30-34      49:04.0    7:54/M             
      31    Gary Trapani            Newburgh  NY          159   31     3 M 30-34      49:05.0    7:54/M             
      32    Charley Morrow          Jackson  NH           101   44     6 M 40-49      49:07.0    7:55/M             
      33    Kc Perry                Block Island  RI      200   51     5 M 50-59      49:17.0    7:56/M             
      34    Marion Ortel            Block Island  RI      116   43     2 F 40-49      49:32.0    7:59/M             
      35    James Bonz              New Haven  CT           7   36     5 M 35-39      49:43.0    8:00/M             
      36    Richard Lafond Jr.      Wakefield  RI          81   49     7 M 40-49      50:03.0    8:04/M             
      37    Rob Oneal               Glen Gardner  NJ      112   34     4 M 30-34      50:23.0    8:07/M             
      38    Brooke Ortel            Block Island  RI      117   13     1 F  1-17      50:34.0    8:09/M             
      39    Greg Hughes             Norwalk  CT            62   36     6 M 35-39      50:34.0    8:09/M             
      40    Andrew Turco            New York  NY          161   23     1 M 18-24      50:37.0    8:09/M             
      41    Kenneth French          Wappinger Falls  NY    43   51     6 M 50-59      50:42.0    8:10/M             
      42    Michael Garvey          Ewa Beach  HI          48   45     8 M 40-49      51:29.0    8:17/M             
      43    Dennis Loebs            Sag Harbor  NY         84   47     9 M 40-49      51:52.0    8:21/M             
      44    Stephen Johnson         Cranston  RI           68   29     3 M 25-29      51:58.0    8:22/M             
      45    Brian Loose             Higganum  CT           85   43    10 M 40-49      52:02.0    8:23/M             
      46    Jennifer Doll           New York  NY           26   33     3 F 30-34      52:12.0    8:24/M             
      47    Brian Foti              Tonawanda  NY          40   40    11 M 40-49      52:22.0    8:26/M             
      48    Buddy Puerini           Cranston  RI          201   31     5 M 30-34      52:27.0    8:27/M             
      49    Christine Ranney        Conshohocken  PA      130   23     1 F 18-24      52:33.0    8:28/M             
      50    Jim Cotter              Wakefield  RI         182   59     7 M 50-59      52:35.0    8:28/M             
      51    Paul Fitzpatrick        Glastonbury  CT       178   51     8 M 50-59      52:50.0    8:30/M             
      52    Stephen Sylvesto        Fairfield  CT         148   59     9 M 50-59      52:55.0    8:31/M             
      53    Dave Shipley            Athens  GA            140   58    10 M 50-59      52:59.0    8:32/M             
      54    Nikki Jacobsen          North Kingstown  RI    66   31     4 F 30-34      53:15.0    8:34/M             
      55    Teresa Garcia           Providence, Ri  RI     47   25     2 F 25-29      53:27.0    8:36/M             
      56    Lou Coppens             Warminster  PA         20   66     1 M 60-99      53:31.0    8:37/M             
      57    Pamela Award            Waterford  CT           2   43     3 F 40-49      53:38.0    8:38/M             
      58    Derrick Sakata          Middletown  CT        139   35     7 M 35-39      53:41.0    8:39/M             
      59    Todd McWhinnie          Middletown  CT         94   37     8 M 35-39      53:42.0    8:39/M             
      60    Bill Howard             Winchester  MA         61   60     2 M 60-99      53:47.0    8:40/M             
      61    Jack Frain              Lanscaster  MA         41   44    12 M 40-49      54:11.0    8:44/M             
      62    Andrea Henchey          West Hartford  CT      54   30     5 F 30-34      54:18.0    8:45/M             
      63    Michael Madsen          Stamford  CT          175   33     6 M 30-34      54:22.0    8:45/M             
      64    Donald Thompson         North Granby  CT      157   54    11 M 50-59      54:23.0    8:45/M             
      65    Jason Nutini            Providence  RI        110   26     4 M 25-29      54:23.0    8:45/M             
      66    Gregory Pouliot         Watervliet  NY        127   24     2 M 18-24      54:33.0    8:47/M             
      67    Peter Cassidy           Darien  CT            174   43    13 M 40-49      54:47.0    8:49/M             
      68    Samqwem Cham-Ngem       Woodside  NY          180   38     9 M 35-39      54:54.0    8:50/M             
      69    Carrie Nagel            Farmington  CT        187   37     3 F 35-39      54:57.0    8:51/M             
      70    Christopher Norton      Berkley  MA           107   25     5 M 25-29      55:00.0    8:51/M             
      71    John Holland            Ship Bottom  NJ        58   51    12 M 50-59      55:01.0    8:52/M             
      72    Erin Kwiatkowski        New London  CT         79   24     2 F 18-24      55:05.0    8:52/M             
      73    Brian Lang              Providence  RI        176   42    14 M 40-49      55:10.0    8:53/M             
      74    Kristin Kostick         Hartford  CT           75   28     3 F 25-29      55:11.0    8:53/M             
      75    Sean McGarry            Block Island  RI      210   44    15 M 40-49      55:13.0    8:53/M             
      76    Way Hedding             Niantic  CT           173   59    13 M 50-59      55:14.0    8:54/M             
      77    Kate Hirsch             Pawtucket  RI         203   28     4 F 25-29      55:19.0    8:54/M             
      78    Neil Petersen Sr        Cheshire  CT          123   58    14 M 50-59      55:20.0    8:55/M             
      79    Joanna Morway           Providence  RI        103   33     6 F 30-34      55:20.0    8:55/M             
      80    Kristin Knous           Portland  CT           74   42     4 F 40-49      55:29.0    8:56/M             
      81    Denise Wagner           Higganum  CT          165   46     5 F 40-49      55:47.0    8:59/M             
      82    Cathi Bosco             Madison  CT             8   42     6 F 40-49      56:05.0    9:02/M             
      83    David Boutt             Sunderland  MA          9   33     7 M 30-34      56:06.0    9:02/M             
      84    Kathleen McGrath        West Hartford  CT      88   27     5 F 25-29      56:32.0    9:06/M             
      85    Cindy Zurowski          Brooklyn  CT          171   53     1 F 50-59      56:43.0    9:08/M             
      86    Samuel Evans            Providence  RI         35   30     8 M 30-34      56:46.0    9:08/M             
      87    Elizabeth Fitzpatrick   Glastonbury  CT       177   52     2 F 50-59      56:48.0    9:09/M             
      88    Joshua Rovner           Newport  RI           137   32     9 M 30-34      56:53.0    9:10/M             
      89    Maureen McCarthy        North Kingstown  RI    87   39     4 F 35-39      57:02.0    9:11/M             
      90    Chris Montross          Wethersfield  CT       99   48    16 M 40-49      57:33.0    9:16/M             
      91    Jennifer Hennessy       Warwick  RI           204   35     5 F 35-39      57:39.0    9:17/M             
      92    Jonathan Pitts          South Easton  MA      126   25     6 M 25-29      58:04.0    9:21/M             
      93    W Stephen Thayer        Manchester  NH        153   25     7 M 25-29      58:08.0    9:22/M             
      94    Elizabeth Clark         Brighton  MA           18   26     6 F 25-29      58:08.0    9:22/M             
      95    Emily Whipple           Manchester  NH        166   25     7 F 25-29      58:09.0    9:22/M             
      96    Sylvie Loreto           Larchmont  NY          86   34     7 F 30-34      58:13.0    9:22/M             
      97    Jean Hickoy             Chipachet  RI          55   44     7 F 40-49      58:17.0    9:23/M             
      98    Tim Parsons             Johnston  RI          119   33    10 M 30-34      58:38.0    9:27/M             
      99    John Morrell            Nashville  TN         100   30    11 M 30-34      58:42.0    9:27/M             
     100    Kimberly Huntley        East Greenwich  RI     64   34     8 F 30-34      58:44.0    9:27/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Michael Revens          Wickford  RI          131   57    15 M 50-59      59:16.0    9:33/M             
     102    Joe Taborsak            Danbury  CT           198   34    12 M 30-34      59:18.0    9:33/M             
     103    Kevin Petersen          Brookline  MA         120   25     8 M 25-29      59:28.0    9:35/M             
     104    Kevin Ridlon            Taunton  MA           134   23     3 M 18-24      59:28.0    9:35/M             
     105    Allie McManus           Newton  MA             91   15     2 F  1-17      59:31.0    9:35/M             
     106    Brian Kingsley          Branford  CT           71   52    16 M 50-59      59:34.0    9:36/M             
     107    Kyle Engle              Portsmouth  NH         31   46    17 M 40-49      59:38.0    9:36/M             
     108    Peter Donahue           Barrington  RI         27   56    17 M 50-59      59:40.0    9:36/M             
     109    Jay Short               Rowley  MA            141   43    18 M 40-49      59:49.0    9:38/M             
     110    Julie Wollen            Wallingford  CT       208   37     6 F 35-39    1:00:27.0    9:44/M             
     111    Marin Woods             Middletown  RI        206   36     7 F 35-39    1:00:27.0    9:44/M             
     112    Andrew McMahon          Kingston  RI           90   38    10 M 35-39    1:00:35.0    9:45/M             
     113    Deborah Manosh          Bristol  RI           194   35     8 F 35-39    1:00:36.0    9:46/M             
     114    Robin McManus           Newton  MA             92   45     8 F 40-49    1:00:37.0    9:46/M             
     115    Andrew Walsh            East Hampton  NY      185   42    19 M 40-49    1:00:39.0    9:46/M             
     116    Tate Erickson           Williamsville  VT      32   35    11 M 35-39    1:00:48.0    9:47/M             
     117    Rikki Fueman            East Hampton  NY      183   51     3 F 50-59    1:01:01.0    9:50/M             
     118    Jason Newton            Fayetteville  GA      106   33    13 M 30-34    1:01:11.0    9:51/M             
     119    Al Puerini              Clayville  RI         202   57    18 M 50-59    1:01:43.0    9:56/M             
     120    Laura Brannigan         Harrisville  RI        10   44     9 F 40-49    1:01:47.0    9:57/M             
     121    Ana Campa               Somerville  MA         14   38     9 F 35-39    1:01:50.0    9:57/M             
     122    Jodi Frank              Mansfield Ctr  CT      42   42    10 F 40-49    1:01:54.0    9:58/M             
     123    Peter Wronski           North Haven  CT       169   45    20 M 40-49    1:01:55.0    9:58/M             
     124    Chris Grittadaurig      Cranston  RI          207   25     9 M 25-29    1:02:02.0    9:59/M             
     125    Jim Hansen                RI                  209   50    19 M 50-59    1:02:03.0   10:00/M             
     126    Lynn Everett            West Hartford  CT      36   50     4 F 50-59    1:02:15.0   10:01/M             
     127    Gavin Smith             Block Island  RI      145    9     1 M  1-17    1:02:21.0   10:02/M             
     128    Jeffery Smith           Block Island  RI      144   45    21 M 40-49    1:02:22.0   10:03/M             
     129    Virginia Syombathy-Zell Milford  CT           149   34     9 F 30-34    1:02:24.0   10:03/M             
     130    Mari McGrath            Philadelphia  PA       89   28     8 F 25-29    1:02:52.0   10:07/M             
     131    Michelle Keyo           Block Island  RI       70   39    10 F 35-39    1:03:09.0   10:10/M             
     132    Clytie Sadler           Belmont  MA           138   32    10 F 30-34    1:03:23.0   10:12/M             
     133    Ashley Jaksa            New Haven  CT          67   25     9 F 25-29    1:03:27.0   10:13/M             
     134    Laena Orkin             West Hartford  CT     113   25    10 F 25-29    1:03:31.0   10:14/M             
     135    Timothy Prol            Cambridge  MA         129   27    10 M 25-29    1:03:51.0   10:17/M             
     136    Brielle Mendozza        Somerville  MA         95   31    11 F 30-34    1:04:29.0   10:23/M             
     137    Stephanie Pierce        Andover  MA           125   32    12 F 30-34    1:04:30.0   10:23/M             
     138    Frank Pouliot           Glenville  NY         128   55    20 M 50-59    1:05:00.0   10:28/M             
     139    Michael Nugent          Ashford  CT           108   38    12 M 35-39    1:05:06.0   10:29/M             
     140    Jill Nugent             Ashford  CT           109   38    11 F 35-39    1:05:07.0   10:29/M             
     141    Kate Oneal              Glen Gardner  NJ      111   34    13 F 30-34    1:05:13.0   10:30/M             
     142    Justin Gill             Cumberland  RI        197   30    14 M 30-34    1:05:36.0   10:34/M             
     143    Sydney Devlin           New Haven  CT          24   39    12 F 35-39    1:05:41.0   10:35/M             
     144    Mandy Bonz              New Haven  CT           6   36    13 F 35-39    1:05:41.0   10:35/M             
     145    Robert Estrada          New Paltz  NY          34   33    15 M 30-34    1:05:50.0   10:36/M             
     146    Stephanie Winkler       Burlington  VT        168   28    11 F 25-29    1:05:58.0   10:37/M             
     147    David Barbor            Cranston  RI          172   57    21 M 50-59    1:06:12.0   10:40/M             
     148    Cynthia Eng             Bridgeport  CT         30   27    12 F 25-29    1:06:22.0   10:41/M             
     149    Andrew Wilson           East Greenwich  RI    190   42    22 M 40-49    1:06:24.0   10:42/M             
     150    Catherine Buct          Milford  CT           189   24     3 F 18-24    1:06:33.0   10:43/M             
     151    Mitchell Orkin          West Hartford  CT     114   57    22 M 50-59    1:06:36.0   10:43/M             
     152    John Whitaker           Block Island  RI      167   39    13 M 35-39    1:06:37.0   10:44/M             
     153    William Buckingham      Milford  CT            12   46    23 M 40-49    1:06:37.0   10:44/M             
     154    Margo Linton            New London  CT         83   22     4 F 18-24    1:07:12.0   10:49/M             
     155    Sherry Kingsley         Branford  CT           72   46    11 F 40-49    1:07:12.0   10:49/M             
     156    Andrew Koy              Newport  RI            76   30    16 M 30-34    1:07:17.0   10:50/M             
     157    Chad Trubilla           Newport  RI           160   30    17 M 30-34    1:07:19.0   10:50/M             
     158    Gabrielle Kurth         Sunderland  MA         77   32    14 F 30-34    1:08:10.0   10:59/M             
     159    Steve Cambalik          New Haven  CT          13   38    14 M 35-39    1:08:13.0   10:59/M             
     160    Mary Takach             Cape Elizabeth  ME    151   48    12 F 40-49    1:09:38.0   11:13/M             
     161    Lisa Scigliano          Portsmouth  NH        181   40    13 F 40-49    1:10:03.0   11:17/M             
     162    Jim Beckett             Middlebury  CT        179   50    23 M 50-59    1:10:28.0   11:21/M             
     163    James Panero            New York  NY          118    0     2 M  0- 0    1:10:43.0   11:23/M             
     164    Lisa Hollis             Beverly  MA            59   48    14 F 40-49    1:12:27.0   11:40/M             
     165    Marilyn Yambao          San Diego  CA         170   41    15 F 40-49    1:12:34.0   11:41/M             
     166    Ryan McGarry            Block Island  RI      211   11     2 M  1-17    1:18:31.0   12:39/M             
     167    Julia Carpenter         New Haven  CT          15   24     5 F 18-24    1:24:17.0   13:34/M             
     168    Lisa Kerin              Bethany  CT           213   44    16 F 40-49    1:30:48.0   14:37/M             
     169    Ron Goldstein           Rye  NY                50   51    24 M 50-59    1:30:55.0   14:38/M             
     170    Heather Turrisi         Wethersfield  CT      162   39    14 F 35-39    1:34:58.0   15:18/M             
     171    Michael Spagnuolo       Suffield  CT          146   42    24 M 40-49    1:34:59.0   15:18/M             
     172    Elaine Rochon           Silve Spring  MD      135   53     5 F 50-59    1:44:39.0   16:51/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News