Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

35th Annual Bedford Rotary Memorial Road Races

Bedford, NH, May 16, 2009

[Overall 12K Results | 12K Top Ten M/F Results | 12K Age Group Awards | 12K Cash Winners (excluded from age groups) | 12K Top Ten Clydesdale/Filly Awards | Overall 5K Results | 5K Top Ten M/F Results | 5K Age Group Awards | 5K Cash Winners (excluded from age groups) | 5K Top Ten Clydesdale/Filly Awards | 5k Team Results ]

USATF NE Grand Prix Team Results


                    USATF TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
              35th Annual Bedford Rotary Memorial Road Races
                      2009 USATF-NE 12K Championship
May 15, 2009    12 Kilometers (USATF Certified #NH08007RF)       Bedford, NH
ChampionChip Timing: Granite State Race Services           Racetime@gsrs.com
================================================================================
 

-------------------------------------------------------------------------------
                   MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  ADIDAS N.E.                             
            38:04   38:11   39:08   39:39   39:56 = 3:14:58
         DAN VASSALLO, NICHOLAS WHEELER, NATHAN KRAH, JIMMY BUTCHER, JON HEALEY
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            39:13   39:19   39:36   39:38   40:07 (  40:13) (  40:38) = 3:17:53
         SEAN LIVINGSTON, CHRIS MAHONEY, JOE HEGARTY, PAT ARD, JOSE ORT, JOE
         NAVAS, DAN PRINCIC
   3.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            38:19   39:37   40:00   40:05   40:11 (  40:23) (  41:13) = 3:18:12
         JUSTIN FYFFE, ANDY MCCARRON, ALAN BERNIER, JOE SHAIRS, KEVIN TILTON,
         JIM JOHNSON, JIM PAWLICKI
   4.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            38:53   39:17   39:34   40:18   41:08 (  41:34) (  42:37) = 3:19:10
         DAN SMITH, ANDREW WOMMACK, MATTHEW HARINGA, DANIEL MAZZOCCO, EDWARD
         BREEN, RYAN ASCHBRENNER, MATTHEW BIGGART
   5.  GCS TRIAD                               
            41:07   42:18   42:55   43:33   43:34 (  45:52) (  45:59) = 3:33:27
         ETHAN CRAIN, JOHN PAUL LEWICKE, TODD CALLAGHAN, RANDY MACNEILL, JOSEPH
         ROGERS, MICHAEL WADE, DAN FERREIRA
   6.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            40:21   42:02   42:16   43:02   45:59 (  46:03) (  46:50) = 3:33:40
         TOM DOODY, MARK REEDER, JOHN BARBOUR, DAVID OLIVER, TOM OFFENBACHER,
         JOHN DOWLING, KEN JACOBSON
   7.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            41:19   41:26   43:17   44:16   45:03 (  49:58) (  50:30) = 3:35:21
         TYLER ANDREWS, TERRY MCNATT, JON WALDRON, AL PAINE, GORDON MACFARLAND,
         MARSHALL RANDOLPH, STEPHEN PECKICONIS
   8.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            39:15   44:24   44:46   45:08   46:02 (  46:23) (  47:11) = 3:39:35
         ALEX TAYLOR, JOE O'LEARY, BRENDAN KEARNEY, JIM SULLIVAN, CHRISTIAN
         MUELLER, JOHN CHAPIN, JEFFREY SILVEIRA
   9.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            44:35   46:03   49:11   50:12   50:55 (  51:40) (  53:29) = 4:00:56
         DAVID HARPER, TODD BROWN, DAVID AUDET, JAMES IMPRESCIA, MICHAEL AUGER,
         MARK WIGLER, TIM BLOUIN
  10.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            41:33   48:15   49:02   49:57   52:54 (  55:08) (1:21:15) = 4:01:41
         CARLOS RIVERA, MIKE LESCARBEAU, RICK PACHECO, RICHARD CLARK, STANLEY
         KOLPA, BRUCE KIRCHNER, PETER STASZ
  11.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            46:59   47:39   49:13   51:08   53:54 (  55:13) (  58:54) = 4:08:53
         ROB CAMPBELL, DONALD CHAPELLE, STEVE SEIDE, DAVID DARGIE, HENRY WILDER,
         JOHN KLESCHINSKY, DAN FRANK
  12.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            44:42   46:09   49:13   54:42   54:54 (  55:32) (  58:16) = 4:09:40
         TODD ARCHAMBAULT, MIKE EARLY, CHUCK ARNOLD, RUSS COOKE, TED MCKNIGHT,
         CHARLES WINDISCH, BOB SAYERS
  13.  HFC STRIDERS                            
            40:54   44:49   46:56   52:51 1:09:23 = 4:14:53
         JASON CAKOUROS, JUSTIN RENZ, STEPHEN BAUSEMER, JOE CIAVATTONE, BRUCE
         ROGERS
  14.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            49:29   52:02   52:12   53:25   54:39 (1:04:40) (1:19:25) = 4:21:47
         STEWART RICHMOND, ALLEN COCO, MICHAEL BRADFORD, MARK MORRISSETTE,
         JULES SPILL, GREGORY ROSS, RICHARD SATTER
  15.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            57:15 1:01:05 1:05:29 1:06:57 1:10:04 = 5:20:50
         LANSE STOVER, GIUSSEPPE GIANNONE, DAVID RING, DAVE JEFSKA, KEVIN
         COUNIHAN

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            39:13   40:53   41:09   41:24   42:12 (  42:46) (  42:58) = 3:24:51
         SEAN LIVINGSTON, CRAIG FRAM, SCOTT ANDERSON, MIKE COONEY, MIKE PLATT,
         MARK GIBSON, DOUG MARTYN
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            40:05   41:45   42:15   43:34   45:47 (  46:19) (  49:34) = 3:33:26
         JOE SHAIRS, DAVE DUNHAM, LARRY SAYERS, TIM VAN ORDEN, KEVIN MCCUSKER,
         KEVIN CONNOR, EDWARD COLEMAN
   3.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            40:21   42:02   42:16   43:02   45:59 (  46:03) (  46:50) = 3:33:40
         TOM DOODY, MARK REEDER, JOHN BARBOUR, DAVID OLIVER, TOM OFFENBACHER,
         JOHN DOWLING, KEN JACOBSON
   4.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            41:26   43:17   44:16   45:03   49:58 (  50:30) (  51:22) = 3:44:00
         TERRY MCNATT, JON WALDRON, AL PAINE, GORDON MACFARLAND, MARSHALL
         RANDOLPH, STEPHEN PECKICONIS, JIM TERRY
   5.  GCS TRIAD                               
            43:33   43:34   45:52   47:07   47:55 (  48:49) (  49:04) = 3:48:01
         RANDY MACNEILL, JOSEPH ROGERS, MICHAEL WADE, STEVE TOMASI, MICHAEL
         WRIGHT, TREVOR WARD, RICHARD GALERA
   6.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            44:24   45:08   46:23   47:11   52:18 (  53:51) (  57:06) = 3:55:24
         JOE O'LEARY, JIM SULLIVAN, JOHN CHAPIN, JEFFREY SILVEIRA, MICHAEL
         QUINN, NOEL CLARKE, DANIEL MCCARTHY
   7.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            44:35   46:03   49:11   50:12   50:55 (  51:40) (  53:29) = 4:00:56
         DAVID HARPER, TODD BROWN, DAVID AUDET, JAMES IMPRESCIA, MICHAEL AUGER,
         MARK WIGLER, TIM BLOUIN
   8.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            46:09   49:13   54:42   54:54   55:32 (  58:16) = 4:20:30
         MIKE EARLY, CHUCK ARNOLD, RUSS COOKE, TED MCKNIGHT, CHARLES WINDISCH,
         BOB SAYERS
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:39   49:13   51:08   55:13   58:54 (1:02:32) (1:08:20) = 4:22:07
         DONALD CHAPELLE, STEVE SEIDE, DAVID DARGIE, JOHN KLESCHINSKY, DAN
         FRANK, CHUCK BATCHELDER, PAUL HUDSON
  10.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            49:29   52:12   53:25   54:39 1:04:40 (1:19:25) = 4:34:25
         STEWART RICHMOND, MICHAEL BRADFORD, MARK MORRISSETTE, JULES SPILL,
         GREGORY ROSS, RICHARD SATTER
  11.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            49:02   49:57   52:54   55:08 1:21:15 = 4:48:16
         RICK PACHECO, RICHARD CLARK, STANLEY KOLPA, BRUCE KIRCHNER, PETER
         STASZ

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            40:53   43:09   45:31 (  46:27) (  57:46) = 2:09:33
         CRAIG FRAM, RENO STIRRAT, EPHRAIM EZEKIEL, JOHN MARTIN, FRANC KARPO
   2.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:16   43:02   45:59 (  46:03) (  46:50) (  48:41) (  51:53)
          = 2:11:17
         JOHN BARBOUR, DAVID OLIVER, TOM OFFENBACHER, JOHN DOWLING, KEN
         JACOBSON, PHIL RILEY, KEN GOODIN
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            43:17   45:03   49:58 (  50:30) (  51:22) (  52:22) (  53:48)
          = 2:18:18
         JON WALDRON, GORDON MACFARLAND, MARSHALL RANDOLPH, STEPHEN PECKICONIS,
         JIM TERRY, ANTHONY SCHREINER, SUMNER BROWN
   4.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB             
            46:47   47:09   48:30 = 2:22:26
         DENNIS DONOGHUE, DAVID KELLEY, JOHN WEBBER
   5.  GCS TRIAD                               
            47:07   48:49   49:04 (  49:35) (  49:46) (  52:15) (  52:22)
          = 2:25:00
         STEVE TOMASI, TREVOR WARD, RICHARD GALERA, KEN SNOW, JIM HANSEN, RICH
         STOCKDALE, TOM KOLB
   6.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:39   49:13   51:08 (  55:13) (  58:54) (1:02:32) (1:08:20)
          = 2:28:00
         DONALD CHAPELLE, STEVE SEIDE, DAVID DARGIE, JOHN KLESCHINSKY, DAN
         FRANK, CHUCK BATCHELDER, PAUL HUDSON
   7.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            50:12   51:40   53:29 (  54:30) (  55:49) (1:03:17) (1:19:11)
          = 2:35:21
         JAMES IMPRESCIA, MARK WIGLER, TIM BLOUIN, JAMES SHOPE, JIM FAY, LARRY
         MORRIS, DANIEL DODSON
   8.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            49:57   52:54   55:08 (1:21:15) = 2:37:59
         RICHARD CLARK, STANLEY KOLPA, BRUCE KIRCHNER, PETER STASZ
   9.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            49:13   54:42   54:54 (  55:32) (  58:16) = 2:38:49
         CHUCK ARNOLD, RUSS COOKE, TED MCKNIGHT, CHARLES WINDISCH, BOB SAYERS
  10.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            57:15 1:01:05 1:06:57 = 3:05:17
         LANSE STOVER, GIUSSEPPE GIANNONE, DAVE JEFSKA
  11.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            54:39 1:04:40 1:19:25 = 3:18:44
         JULES SPILL, GREGORY ROSS, RICHARD SATTER

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            45:03   49:58   53:48 (1:00:37) (1:03:23) (1:32:43) = 2:28:49
         GORDON MACFARLAND, MARSHALL RANDOLPH, SUMNER BROWN, MARK STERN, JOHN
         SHARP, ISAJAH SHALOM
   2.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            50:12   51:40 1:03:17 (1:19:11) = 2:45:09
         JAMES IMPRESCIA, MARK WIGLER, LARRY MORRIS, DANIEL DODSON
   3.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            57:03   58:31   59:15 (1:08:58) = 2:54:49
         GARY SEE, TOM FOLTZ, STEVE KANARACUS, JONATHAN MACKENZIE
   4.  GCS TRIAD                               
            52:27   56:53 1:05:56 (1:12:28) = 2:55:16
         JOHN LEWICKE, DENNY LEBLANC, TERRY KENNEY, ROY DENNEHEY

-------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            42:31   47:06   48:31 (  50:25) (  52:06) (  54:04) (  55:27)
          = 2:18:08
         KIM DUCLOS, BARBARA MCMANUS, CHERYL CLEARY, AMANDA LEARNED, SHANNA
         HAUVER, SIDNEY LETENDRE, CAROL HURLEY
   2.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            45:46   47:11   47:40 (  52:26) (  53:01) (  56:24) = 2:20:37
         GRETCHEN CHICK, KYLE LINN MACQUEEN, JANE-MARIE OVANIN, KATHRN FOBERT,
         KATE KLIM, KATIE FAMOUS
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            46:35   46:53   49:36 (  50:35) (  51:33) (  52:45) (  57:45)
          = 2:23:04
         CHRISSY ANDERSON, JENNIFER EMBLIDGE, NANCY CORSARO, NADINE PALMER,
         LISA ZAPPALA, PETRA PLATT, SUSAN STIRRAT
   4.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
            45:00   48:32   53:05 (1:04:15) = 2:26:37
         JENNIFER CAMPBELL, BECKY HUTCHINSON, XENIA SIBOVA, KRISTINA BUENAFE
   5.  GCS TRIAD                               
            48:05   49:17   49:54 (  50:42) (  51:23) (  51:41) (  51:59)
          = 2:27:16
         CATHY MERRA, KAREN LONG, KAREN PATTELENA, PEGGY LAI, KRISTEN KING,
         CALLIE HARTNETT, TAMMY GAFFEY
   6.  GOON SQUAD RUNNERS                      
            47:46   53:03   54:10 (  56:38) = 2:34:59
         HOLLY MADDEN, LINDA JENNINGS, SARAH PRESCOTT, LINDA FORD
   7.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            51:34   53:19   55:08 = 2:40:01
         ERIN WYNER, SARA SABA, SUE FOWLER-FINN
   8.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            54:20   55:27   56:58 (  58:19) = 2:46:45
         MELANIE HIRE, MOIRA DURNIN, PEG BASTIEN, PATTY FOLTZ
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            54:28   56:50   58:22 (  58:44) (  58:50) (1:04:49) (1:07:14)
          = 2:49:40
         LISA DOUCETT, GESA KIRSCH, JENNIFER GILLUM, PATRICIA ROBINSON, SHADI
         REEDER, CATHERINE FARRELL, MIMI SUN
  10.  WALTHAM TRACK CLUB                      
            59:18   59:42 1:02:01 = 3:01:01
         JULIE WEISMAN, YEE MADDEN, EMER O'DONOGHUE
  11.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            58:39 1:02:41 1:07:30 = 3:08:50
         ANNAJEAN MCMAHON, LINDA FITZPATRICK, ANITA ROBBOY
  12.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:01:37 1:04:13 1:06:06 (1:09:18) (1:10:00) (1:11:38) (1:14:23)
          = 3:11:56
         KELLY CENCA, MICHELLE LAGIMONIER, AMY DALTON, DENISE ILLSLEY, KARA
         SATIRAKOPOULOS, MARTHA O'BRIEN, KERRI DESCHAINE
  13.  N.H. ATHLETIC ALLIANCE                  
            55:52 1:08:37 1:21:19 = 3:25:48
         CARRIE DEBLASI, KRISTEN THIBEAULT, KATHLEEN CARTIER

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            46:35   49:36   50:35 (  51:33) (  57:45) = 2:26:46
         CHRISSY ANDERSON, NANCY CORSARO, NADINE PALMER, LISA ZAPPALA, SUSAN
         STIRRAT
   2.  GCS TRIAD                               
            48:05   49:17   49:54 (  51:59) (  55:24) (  58:30) (  59:26)
          = 2:27:16
         CATHY MERRA, KAREN LONG, KAREN PATTELENA, TAMMY GAFFEY, JANICE PLATT,
         LAURIE KOFSTAD, ANDREA PIERCE
   3.  GOON SQUAD RUNNERS                      
            47:46   53:03   54:10 = 2:34:59
         HOLLY MADDEN, LINDA JENNINGS, SARAH PRESCOTT
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            47:06   54:04   55:27 = 2:36:37
         BARBARA MCMANUS, SIDNEY LETENDRE, CAROL HURLEY
   5.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            54:20   55:27   56:58 (  58:19) = 2:46:45
         MELANIE HIRE, MOIRA DURNIN, PEG BASTIEN, PATTY FOLTZ
   6.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            54:28   56:50   58:44 (  58:50) (1:04:49) (1:07:14) (1:12:02)
          = 2:50:02
         LISA DOUCETT, GESA KIRSCH, PATRICIA ROBINSON, SHADI REEDER, CATHERINE
         FARRELL, MIMI SUN, CAROL THROPE
   7.  WALTHAM TRACK CLUB                      
            59:18   59:42 1:02:01 = 3:01:01
         JULIE WEISMAN, YEE MADDEN, EMER O'DONOGHUE
   8.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            58:39 1:02:41 1:07:30 = 3:08:50
         ANNAJEAN MCMAHON, LINDA FITZPATRICK, ANITA ROBBOY
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:04:13 1:06:06 1:09:18 (1:11:38) (1:14:58) (1:14:58) = 3:19:37
         MICHELLE LAGIMONIER, AMY DALTON, DENISE ILLSLEY, MARTHA O'BRIEN, DONNA
         PHANEUF, ELISA COLELLA

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GCS TRIAD                               
            48:05 1:00:03 1:03:13 (1:04:50) (1:06:25) (1:12:25) (1:12:29)
          = 2:51:21
         CATHY MERRA, HEIDY MACDONALD, ALINE KENNEY, ROBIN ROCHA, LINDA MADDEN,
         JANE LEVESQUE, MARTHA BURNS
   2.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            54:28   58:44 1:04:49 (1:12:02) = 2:58:01
         LISA DOUCETT, PATRICIA ROBINSON, CATHERINE FARRELL, CAROL THROPE
   3.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            58:39 1:02:41 1:07:30 = 3:08:50
         ANNAJEAN MCMAHON, LINDA FITZPATRICK, ANITA ROBBOY

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GCS TRIAD                               
          1:00:03 1:03:13 1:12:25 = 3:15:41
         HEIDY MACDONALD, ALINE KENNEY, JANE LEVESQUE





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News