Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine USATF Youth.Open.Masters Indoor Championship

Orono, ME, February 22, 2009

Overall Results

Courtesy of Maine USATF

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of Maine Running Photos
Courtesy of Maine Running Photos


Lakers Track Club Hy-Tek's MEET MANAGER 7:55 PM 2/25/2009 Page 1
2009 Youth/Open/Masters Indoor Championship - 2/22/2009
 
University of Maine, Orono
Results
Event 1 Women 55 Meter Hurdles Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Folsom, Lindsey 14 Unattached 9.30 10
2 Snyder, Jennifer 16 Unattached 9.35 8
3 Mannarino, Marcy 19 Invictus 9.93 6
Event 3 Women 55 Meter Dash Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Torton, Emma-Jane 14 Unattached 8.33 10
Event 4 Women 55 Meter Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Snyder, Jennifer 16 Unattached 7.74 10
2 Folsom, Lindsey 14 Unattached 7.88 8
3 Mannarino, Marcy 19 Invictus 8.36 6
Event 5 Women 50-54 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Williams, Kimberly 54 Unattached 9.34 10
Event 6 Men 55 Meter Dash Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Kimball, Daniel 11 Unattached 11.21 10
2 Norton, Ian 8 Somerset 11.36 8
Event 7 Men 55 Meter Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Cultrera, Anthony 17 Somerset 6.97 10
2 Sterling, Nick 18 Invictus 7.01 8
3 Bates, Dillon 20 Invictus 7.05 5.5
3 Cullens, Justin 17 Unattached 7.05 5.5
5 Ellis, Nathan 25 Unattached 7.23 3
5 Hartman, Carson 21 Invictus 7.23 3
5 Switzer, Michael 26 Unattached 7.23 3
8 Blaise, Alden 18 Invictus 7.58 1
9 Petkov, Mike 19 Unattached 7.59
10 Kimball, Matthew 14 Unattached 8.00
11 McKinley, Derek 20 Invictus 8.01
Event 8 Men 30-34 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Ditzel, Michael 33 Unattached 7.76 10
Event 8 Men 40-44 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Alexis, Jonathan 43 Unattached 7.50 10
2 Kimball, Richard 41 Unattached 8.17 8
 
Event 8 Men 45-49 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Edwards, David 49 Unattached 9.20 10
Event 8 Men 50-54 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Snow, Steven 54 Unattached 7.61 10
Event 8 Men 60-64 55 Meter Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Rundlett, Ellsworth 63 Unattached 9.13 10
2 Blackmer, Bruce 62 Unattached 10.23 8
Event 9 Women 1 Mile Run Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Bradley, Cait 22 Unattached 5:11.94 10
2 Ricupero, Krista 23 Invictus 6:34.47 8
Event 10 Women 50-54 1 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Lein, Karen 50 Unattached 7:31.91 10
Event 11 Men 1 Mile Run Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Mako, Calvin 18 Invictus 5:36.51 10
2 Macone, Matt 18 Invictus 5:42.10 8
3 Smelcer, Alex 16 Unattached 5:50.90 6
4 Smelcer, Nick 13 Unattached 6:39.18 5
5 McKillen-Godfried, Isaac 13 Unattached 7:04.00 4
Event 12 Men 45-49 1 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Thibodeau- Canadian, Paul 45 Unattached 5:07.80 10
2 Edwards, David 49 Unattached 5:42.89 8
Event 12 Men 55-59 1 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Young, David 56 Unattached 6:38.22 10
Event 14 Women 50-54 2 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Lein, Karen 50 Unattached 17:04.83 10
Event 15 Men 2 Mile Run Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Goupee, Andrew 28 Unattached 10:35.05 10
 
Finals ... (Event 15 Men 2 Mile Run Open)
Name Age School Finals
 
2 McKillen-Godfried, Isaac 13 Unattached 16:11.08 8
Event 16 Men 45-49 2 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Edwards, David 49 Unattached 12:20.30 10
Event 16 Men 65-69 2 Mile Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Allen, Doug 67 Unattached 14:49.59 10
Event 17 Women 400 Yard Dash Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Torton, Emma-Jane 14 Unattached 1:07.53 10
Event 18 Women 400 Yard Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Woods, Erica 19 Invictus 1:15.71 10
Event 21 Men 400 Yard Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Switzer, Michael 26 Unattached 57.13 10
2 Tree-Canadian, Andrew 18 Unattached 58.10 8
3 Means, Ryan 18 Invictus 58.98 6
4 Maertens, Mathieu 18 Invictus 1:01.60 5
5 Brooks, Mark 22 Unattached 1:01.87 4
6 Blaise, Alden 18 Invictus 1:02.16 3
7 Ellis, Matt 18 Invictus 1:03.49 2
Event 22 Men 55-59 400 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Burch, Tim 56 Unattached 1:10.62 10
2 Young, David 56 Unattached 1:28.02 8
Event 22 Men 60-64 400 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Rundlett, Ellsworth 63 Unattached 1:17.42 10
Event 23 Women 3000 Yard Race Walk Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Dang, Elizabeth 13 Unattached 24:33.12 10
Event 26 Men 3000 Yard Race Walk Youth
Name Age School Finals
 
Finals
--- Smelcer, Nick 13 Unattached DQ
 
Event 27 Men 3000 Yard Race Walk Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 McKinley, Derek 20 Invictus 23:10.26 10
2 Anderson, Dustin 18 Invictus 23:19.50 8
Event 28 Men 55-59 3000 Yard Race Walk
Name Age School Finals
 
Finals
1 Young, David 56 Unattached 24:38.24 10
Event 29 Women 800 Yard Run Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Woods, Erica 19 Invictus 3:03.73 10
Event 30 Women 50-54 800 Yard Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Williams, Kimberly 54 Unattached 3:33.92 10
Event 31 Men 800 Yard Run Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Goupee, Andrew 28 Unattached 2:20.31 10
2 Means, Ryan 18 Invictus 2:21.46 8
3 Macone, Matt 18 Invictus 2:30.83 6
4 Anderson, Dustin 18 Invictus 2:37.23 5
5 Smelcer, Alex 16 Unattached 2:41.19 4
6 Smelcer, Nick 13 Unattached 3:06.93 3
7 Moody, George 19 Invictus 3:50.32 2
Event 32 Men 45-49 800 Yard Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Suchan, Vladimir 47 Unattached 2:34.29 10
Event 32 Men 55-59 800 Yard Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Burch, Tim 56 Unattached 2:48.58 10
2 Young, David 56 Unattached 3:11.78 8
Event 32 Men 60-64 800 Yard Run
Name Age School Finals
 
Finals
1 Blackmer, Bruce 62 Unattached 3:26.98 10
Event 33 Women 200 Yard Dash Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Torton, Emma-Jane 14 Unattached 30.45 10
 
Event 34 Women 200 Yard Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Folsom, Lindsey 14 Unattached 30.43 10
2 Mannarino, Marcy 19 Invictus 31.59 8
Event 36 Men 200 Yard Dash Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Norton, Ian 8 Somerset 44.05 10
Event 37 Men 200 Yard Dash Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Cultrera, Anthony 17 Somerset 24.51 10
2 Brooks, Mark 22 Unattached 26.65 7
2 Blaise, Alden 18 Invictus 26.65 7
4 Bates, Dillon 20 Invictus 27.36 4.5
4 Cullens, Justin 17 Unattached 27.36 4.5
6 Ellis, Matt 18 Invictus 27.56 2.5
6 Sterling, Nick 18 Invictus 27.56 2.5
8 McKinley, Derek 20 Invictus 29.51 1
Event 38 Men 30-34 200 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
--- Ditzel, Michael 33 Unattached DNF
Event 38 Men 45-49 200 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Edwards, David 49 Unattached 33.61 10
Event 38 Men 50-54 200 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Snow, Steven 54 Unattached 27.70 10
Event 38 Men 55-59 200 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Burch, Tim 56 Unattached 31.21 10
Event 38 Men 60-64 200 Yard Dash
Name Age School Finals
 
Finals
1 Rundlett, Ellsworth 63 Unattached 32.87 10
2 Blackmer, Bruce 62 Unattached 38.47 8
Event 40 Men Weight Throw Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Jackson, John 63 Unattached 14.77m 10
2 Michaud, Derek 32 Unattached 12.05m 8
3 Harmon, Matthew 20 Unattached 11.27m 6
4 Clark, Donald 19 Unattached 11.20m 5
 
Event 42 Women Shot Put Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Harmon, Katherine 16 Unattached 9.34m 10
Event 43 Women 50-54 Shot Put
Name Age School Finals
 
Finals
1 Williams, Kimberly 54 Unattached 6.42m 10
Event 45 Men Shot Put Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Clark, Donald 19 Unattached 13.18m 10
2 Harmon, Matthew 20 Unattached 12.05m 8
3 Moody, George 19 Invictus 6.58m 6
Event 46 Men 30-34 Shot Put
Name Age School Finals
 
Finals
1 Michaud, Derek 32 Unattached 11.20m 10
Event 46 Men 60-64 Shot Put
Name Age School Finals
 
Finals
1 Blackmer, Bruce 62 Unattached 6.96m 10
Event 47 Women Pole Vault Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Folsom, Lindsey 14 Unattached 2.75 10
Event 49 Men Pole Vault Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Mako, Calvin 18 Invictus 3.36m 10
2 Lenz, Jon 19 Invictus 2.76m 8
3 Bates, Dillon 20 Invictus 1.83m 6
Event 51 Women High Jump Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Harmon, Katherine 16 Unattached 1.32m 10
Event 52 Women 50-54 High Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Williams, Kimberly 54 Unattached 1.12m 10
Event 53 Men High Jump Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Lenz, Jon 19 Invictus 1.77m 10
2 Maertens, Mathieu 18 Invictus 1.72m 8
 
Event 54 Men 40-44 High Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Alexis, Jonathan 43 Unattached 1.57m 10
Event 54 Men 60-64 High Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Blackmer, Bruce 62 Unattached 1.01m 10
Event 55 Women Long Jump Youth
Name Age School Finals
 
Finals
--- Mannarino, Marcy 19 Invictus FOUL
Event 56 Women Long Jump Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Kelley, Candace 28 Unattached 4.62m 10
2 Harmon, Katherine 16 Unattached 4.34m 8
Event 57 Women 50-54 Long Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Williams, Kimberly 54 Unattached 3.06m 10
Event 58 Men Long Jump Youth
Name Age School Finals
 
Finals
1 Norton, Ian 8 Somerset 2.33m 10
Event 59 Men Long Jump Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Cultrera, Anthony 17 Somerset 5.65m 10
2 Lenz, Jon 19 Invictus 5.62m 8
3 Potvin, Jon 18 Invictus 5.56m 6
4 Brooks, Mark 22 Unattached 5.54m 5
5 Petkov, Mike 19 Unattached 5.22m 4
6 Cullens, Justin 17 Unattached 4.87m 3
7 Ellis, Nathan 25 Unattached 4.10m 2
--- Hartman, Carson 21 Invictus FOUL
Event 60 Men 50-54 Long Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Snow, Steven 54 Unattached 5.25m 10
Event 63 Men Triple Jump Open
Name Age School Finals
 
Finals
1 Potvin, Jon 18 Invictus 12.25m 10
2 Lenz, Jon 19 Invictus 11.85m 8
3 Petkov, Mike 19 Unattached 11.18m 6
 
Event 64 Men 50-54 Triple Jump
Name Age School Finals
 
Finals
1 Snow, Steven 54 Unattached 10.01m 10
Event 66 Men 4x400 Meter Relay Club Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Invictus A 4:12.06 10
1) Maertens, Mathieu 18 2) Ellis, Matt 18
3) Bailey, Joe 19 4) Means, Ryan 18
2 Invictus B 4:36.16 8
1) McKinley, Derek 20 2) Hross, Mike 20
Event 68 Men 4x200 Meter Relay Club Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Somerset A 1:43.52 10
1) Cultrera, Anthony 17 2) Cullens, Justin 17
3) Petkov, Mike 19 4) Switzer, Michael 26
2 Invictus A 1:44.91 8
1) Bailey, Joe 19 2) Follis, Kevin 21
3) Lenz, Jon 19 4) Sterling, Nick 18
 
 
 
 

Women - Open - Team Rankings - 11 Events Scored
 
1) Invictus 48
 
 
 
 

Men - Youth - Team Rankings - 4 Events Scored
 
1) Somerset 28
 
 
 
 

Men - Open - Team Rankings - 14 Events Scored
 
1) Invictus 188
2) Somerset 30




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News