Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Scituate Duathlon

Scituate, MA, October 17, 2009

[Complete Individual Results | Complete Relay Team Results | Overall Winners | Age Group Winners | Relay Team Winners ]

Top 25 Splits

                          SCITUATE DUATHLON
      SCITUATE, MA     SATURDAY, OCTOBER 17, 2009     10:15 AM
                RUN1 2-mi / BIKE 11-mi / RUN2 2.8-mi
                    TOP 25 Individual RUN1 Splits

Place Bib#  Name                       S Run1    Wave 
===== ===== ========================== = ======= ==== 
 1     2 Dereck Treadwell           M   10:56 1    
 2     6 Timothy Tapply             M   10:57 1    
 3    55 Gregory Picklesimer        M   11:05 1    
 4     3 Daniel Derkacs             M   11:27 1    
 5   412 Edwin Bitter               M   12:04 2    
 6   513 Derek Delmonico            M   12:10 2    
 7   397 Tim Glickman               M   12:21 2    
 8     1 Amanda Felder              F   12:34 1    
 9     7 Alec Petro                 M   12:34 1    
10   425 Matthew Hebert             M   12:45 2    
11   434 Nilton Motta               M   12:50 2    
12    92 George Cataldo             M   12:54 1    
13    22 William Noonan             M   12:59 1    
14    80 Ted Coyle                  M   13:04 1    
15   485 Edward Feather             M   13:09 2    
16   441 Matthew Cherner            M   13:12 2    
17   525 Matthew Kromer             M   13:15 2    
18   499 Jacques Alain Ferry        M   13:17 2    
19    87 Gregory Crist              M   13:17 1    
20    86 Jim Curran                 M   13:20 1    
21   421 David Lamoureux            M   13:20 2    
22   474 Albert Fabrizio            M   13:26 2    
23   401 Keith Bergh                M   13:28 2    
24   433 Patrik Outericky           M   13:30 2    
25   443 Jake Allegrini             M   13:35 2    
                    TOP 25 Individual Bike Splits

Place Bib#  Name                       S Bike    
===== ===== ========================== = ======= 
 1     2 Dereck Treadwell           M   25:34 
 2     6 Timothy Tapply             M   26:07 
 3   499 Jacques Alain Ferry        M   26:15 
 4     7 Alec Petro                 M   26:36 
 5   433 Patrik Outericky           M   27:07 
 6   474 Albert Fabrizio            M   27:25 
 7   513 Derek Delmonico            M   27:38 
 8   434 Nilton Motta               M   27:39 
 9   412 Edwin Bitter               M   27:40 
10    78 Luke Draheim               M   27:42 
11     3 Daniel Derkacs             M   27:43 
12    16 Michael Whamond            M   27:44 
13    96 Walter Lane                M   27:57 
14   443 Jake Allegrini             M   28:04 
15   401 Keith Bergh                M   28:06 
16     8 Daniel Rose                M   28:10 
17   421 David Lamoureux            M   28:26 
18    10 Jim Mitterando             M   28:38 
19   397 Tim Glickman               M   28:46 
20   475 Franco Zuccoli             M   28:58 
21    55 Gregory Picklesimer        M   29:08 
22    87 Gregory Crist              M   29:11 
23   127 Bob Wallace                M   29:11 
24    40 Michael Doody              M   29:15 
25     1 Amanda Felder              F   29:16 
                    TOP 25 Individual RUN2 Splits

Place Bib#  Name                       S Run2    
===== ===== ========================== = ======= 
 1     2 Dereck Treadwell           M   14:12 
 2     6 Timothy Tapply             M   15:37 
 3     3 Daniel Derkacs             M   15:43 
 4    55 Gregory Picklesimer        M   15:48 
 5   412 Edwin Bitter               M   16:35 
 6   513 Derek Delmonico            M   16:46 
 7   525 Matthew Kromer             M   17:02 
 8   397 Tim Glickman               M   17:03 
 9   421 David Lamoureux            M   17:12 
10     1 Amanda Felder              F   17:15 
11     7 Alec Petro                 M   17:19 
12   400 Timothy Dicesare           M   17:34 
13   425 Matthew Hebert             M   17:44 
14    86 Jim Curran                 M   17:52 
15   401 Keith Bergh                M   17:53 
16   443 Jake Allegrini             M   18:01 
17    80 Ted Coyle                  M   18:07 
18   474 Albert Fabrizio            M   18:10 
19   408 Keith Carroll              M   18:12 
20   434 Nilton Motta               M   18:13 
21    16 Michael Whamond            M   18:13 
22   441 Matthew Cherner            M   18:14 
23    78 Luke Draheim               M   18:15 
24   196 Susan Macleod              F   18:18 
25    22 William Noonan             M   18:20 





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News