Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Edaville Rail Road 5 Miler

Carver, MA, November 14, 2009

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:20  5:40    1 18-29    1 M   237 Nate Cristofori             Plymouth,MA                                                  





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:16  6:51    1 30-39    1 F   207 Jill Strathdee              S. Weymouth,MA                                               



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:18  8:52    1 70-98  119 M   165 Wayne Smith                 Abington,MA                                                  
 2     45:55  9:11    2 70-98  128 M   561 Fred Zuleger                Coventry,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:31  7:06    1 60-69   26 M   427 Marshall Randolph           Wellesley,MA                                                 
 2     36:58  7:24    2 60-69   43 M   215 Sam Baumgarten              Bridgewater,MA                                               
 3     39:52  7:58    3 60-69   69 M   489 Ray Giordano                East Sandwich,MA                                             

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:24  6:17    1 50-59    8 M   468 Bill Gaudere                Hudson,MA                                                    
 2     33:13  6:39    2 50-59   15 M   606 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                   
 3     34:02  6:48    3 50-59   19 M   604 Richard Puckerin            Halifax,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:35  6:07    1 40-49    6 M   616 Paul Young                  Morth Andover,MA                                             
 2     32:23  6:29    2 40-49   10 M   583 Ted Coyle                   Scituate,MA                                                  
 3     32:26  6:29    3 40-49   12 M   453 Mike Hayek                  Boylston,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:08  5:50    1 30-39    2 M   627 Dave Hannon                 W Rox,MA                                                     
 2     29:27  5:53    2 30-39    3 M   154 Jon Chesto                  South Boston,MA                                              
 3     29:39  5:56    3 30-39    4 M   666 Arthur Magni                Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:13  6:15    2 18-29    7 M   369 Matthew Vogel               Southborough,MA                                              
 2     32:34  6:31    3 18-29   13 M    31 Justin Manganaro            East Taunton,MA                                              
 3     32:47  6:33    4 18-29   14 M   323 Brandon DeLano              Norton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:37  7:55    1 01-17   63 M   124 Joseph Postell              Hanson,MA                                                    
 2     40:22  8:04    2 01-17   79 M   440 Dylan Ketterer              Plymouth,MA                                                  
 3     49:56  9:59    3 01-17  155 M   276 Jonathan Quindley           Plymouth,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     53:56 10:47    1 60-69  124 F    88 Irma Walat                  Brockton,MA                                                  
 2     63:35 12:43    2 60-69  149 F   451 Betsy Knapp                 North Weymouth,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:38  7:20    1 50-59    6 F   467 Cyn Gaudere                 Hudson,MA                                                    
 2     39:50  7:58    2 50-59   18 F   111 Patricia Everett            West Bridgewate,MA                                           
 3     40:58  8:12    3 50-59   26 F   493 Jean Miller                 Mansfield,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:37  7:19    1 40-49    5 F    13 Jillian Madison             Hanover,MA                                                   
 2     37:12  7:26    2 40-49    8 F   297 Linda Sutherland            Walpole,MA                                                   
 3     38:03  7:37    3 40-49    9 F   537 Cindy Rice                  Attleboro,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:21  7:16    2 30-39    3 F    51 Kendall Connerty            Hanover,MA                                                   
 2     37:02  7:24    3 30-39    7 F   508 Kriten Hennessy             Plymouth,MA                                                  
 3     38:28  7:42    4 30-39   11 F   199 Megan Aardema               Rockland,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:04  7:13    1 18-29    2 F   361 Eleanor Brennan Hall        South Easton,MA                                              
 2     36:36  7:19    2 18-29    4 F   582 Linda Solomon               Brockton,MA                                                  
 3     38:27  7:41    3 18-29   10 F   510 Christina Walton            Still River,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:59  8:00    1 01-17   20 F   553 Ariana Rozen                Carver,MA                                                    
 2     44:10  8:50    2 01-17   46 F   495 Kerrin Gills                Bridgewater,MA                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:20  5:40    1 18-29    1 M   237 Nate Cristofori             Plymouth,MA                                                  
 2     29:08  5:50    1 30-39    2 M   627 Dave Hannon                 W Rox,MA                                                     
 3     29:27  5:53    2 30-39    3 M   154 Jon Chesto                  South Boston,MA                                              
 4     29:39  5:56    3 30-39    4 M   666 Arthur Magni                Newton,MA                                                    
 5     29:58  6:00    4 30-39    5 M   614 Chris Fox                   Providence,RI                                                
 6     30:35  6:07    1 40-49    6 M   616 Paul Young                  Morth Andover,MA                                             
 7     31:13  6:15    2 18-29    7 M   369 Matthew Vogel               Southborough,MA                                              
 8     31:24  6:17    1 50-59    8 M   468 Bill Gaudere                Hudson,MA                                                    
 9     31:45  6:21    5 30-39    9 M   562 David LeGacy Jr             Sandwich,MA                                                  
 10    32:23  6:29    2 40-49   10 M   583 Ted Coyle                   Scituate,MA                                                   
 11    32:25  6:29    6 30-39   11 M   117 Peter Burns                 Plymonth,MA                                                   
 12    32:26  6:29    3 40-49   12 M   453 Mike Hayek                  Boylston,MA                                                   
 13    32:34  6:31    3 18-29   13 M    31 Justin Manganaro            East Taunton,MA                                               
 14    32:47  6:33    4 18-29   14 M   323 Brandon DeLano              Norton,MA                                                     
 15    33:13  6:39    2 50-59   15 M   606 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                    
 16    33:20  6:40    7 30-39   16 M   624 Michael Bonito              Sagaore Beach,MA                                              
 17    33:41  6:44    5 18-29   17 M   140 Kenneth Aveiro              Attleboro,MA                                                  
 18    33:54  6:47    8 30-39   18 M     7 John Thonet                 Marshfield,MA                                                 
 19    34:02  6:48    3 50-59   19 M   604 Richard Puckerin            Halifax,MA                                                    
 20    34:09  6:50    4 40-49   20 M   364 Paul Dominy                 East Haddam,CT                                                
 21    34:27  6:53    9 30-39   21 M   513 Richard Eaton               South Boston,MA                                               
 22    35:08  7:02   10 30-39   22 M   132 Jamie Clasby                East Taunton,MA                                               
 23    35:25  7:05    5 40-49   23 M   149 Dan Ryan                    Carver,MA                                                     
 24    35:29  7:06   11 30-39   24 M   375 Jason Erban                 Wakefield,RI                                                  
 25    35:30  7:06    6 40-49   25 M   270 John Scolaro                Quincy,MA                                                     
 26    35:31  7:06    1 60-69   26 M   427 Marshall Randolph           Wellesley,MA                                                  
 27    35:33  7:07    7 40-49   27 M   128 Frank Atkinson              Plymouth,MA                                                   
 28    35:40  7:08    8 40-49   28 M   306 Mike Paul                   Plymouth,MA                                                   
 29    35:47  7:09   12 30-39   29 M   526 Christopher Moulding        Taunton,MA                                                    
 30    35:50  7:10   13 30-39   30 M    56 DJ Schwarz                  Bridgewater,MA                                                
 31    35:52  7:10    9 40-49   31 M    12 Michael Gilio               Dover,MA                                                      
 32    35:55  7:11   14 30-39   32 M    92 Jason Eldridge              Easton,MA                                                     
 33    36:02  7:12   10 40-49   33 M   566 Bill Starz                  Berkley,MA                                                    
 34    36:03  7:13   11 40-49   34 M   434 Chris Walsh                 Buzzards Bay,MA                                               
 35    36:17  7:15   15 30-39   35 M   572 Robin Ireland               Plyouth,MA                                                    
 36    36:19  7:16   12 40-49   36 M   444 Joel Nadeau                 Hermon,ME                                                     
 37    36:24  7:17   13 40-49   37 M   138 Michael Doody               Scituate,MA                                                   
 38    36:28  7:18   16 30-39   38 M   507 Nathan Dennis               Plymouth,MA                                                   
 39    36:34  7:19   14 40-49   39 M   446 Jimmy Coon                  Duxbury,MA                                                    
 40    36:39  7:20   15 40-49   40 M   491 John Burke                  Cambridge,MA                                                  
 41    36:41  7:20   17 30-39   41 M   322 Denis Childs                Ware,MA                                                       
 42    36:51  7:22    4 50-59   42 M   125 Lawrence Spencer            Barnstable,MA                                                 
 43    36:58  7:24    2 60-69   43 M   215 Sam Baumgarten              Bridgewater,MA                                                
 44    37:08  7:26   16 40-49   44 M   552 John  Rozen                 Carver,MA                                                     
 45    37:21  7:28   17 40-49   45 M   636 Ken Barrett                 Norton,MA                                                     
 46    37:35  7:31   18 40-49   46 M   672 Herb Guvney                 Plympton,MA                                                   
 47    37:36  7:31   18 30-39   47 M   103 Eric Jacobsen               Framingham,MA                                                 
 48    37:38  7:32    5 50-59   48 M   338 A. Fulvio Abela             Lexington,MA                                                  
 49    37:40  7:32   19 40-49   49 M   321 Peter Wattles               Walpole,MA                                                    
 50    37:49  7:34   20 40-49   50 M   660 James Tougas                Plympton,MA                                                   

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:16  6:51    1 30-39    1 F   207 Jill Strathdee              S. Weymouth,MA                                               
 2     36:04  7:13    1 18-29    2 F   361 Eleanor Brennan Hall        South Easton,MA                                              
 3     36:21  7:16    2 30-39    3 F    51 Kendall Connerty            Hanover,MA                                                   
 4     36:36  7:19    2 18-29    4 F   582 Linda Solomon               Brockton,MA                                                  
 5     36:37  7:19    1 40-49    5 F    13 Jillian Madison             Hanover,MA                                                   
 6     36:38  7:20    1 50-59    6 F   467 Cyn Gaudere                 Hudson,MA                                                    
 7     37:02  7:24    3 30-39    7 F   508 Kriten Hennessy             Plymouth,MA                                                  
 8     37:12  7:26    2 40-49    8 F   297 Linda Sutherland            Walpole,MA                                                   
 9     38:03  7:37    3 40-49    9 F   537 Cindy Rice                  Attleboro,MA                                                 
 10    38:27  7:41    3 18-29   10 F   510 Christina Walton            Still River,MA                                                
 11    38:28  7:42    4 30-39   11 F   199 Megan Aardema               Rockland,MA                                                   
 12    38:30  7:42    4 40-49   12 F   376 Rachel Rothstein            No. Easton,MA                                                 
 13    38:43  7:45    5 40-49   13 F   269 Wendy Akeson                Ashland,MA                                                    
 14    38:44  7:45    4 18-29   14 F    42 Melanie Magnan              Derry,NH                                                      
 15    39:14  7:51    6 40-49   15 F   559 Robyn Couturier Coutu       Barrington,RI                                                 
 16    39:29  7:54    5 18-29   16 F   365 Kristin Pitocco             Arlington,MA                                                  
 17    39:49  7:58    7 40-49   17 F   543 Michelle Shannon            Carver,MA                                                     
 18    39:50  7:58    2 50-59   18 F   111 Patricia Everett            West Bridgewate,MA                                            
 19    39:58  8:00    8 40-49   19 F   397 Kate Naples                 East Sandwich,MA                                              
 20    39:59  8:00    1 01-17   20 F   553 Ariana Rozen                Carver,MA                                                     
 21    40:26  8:05    5 30-39   21 F    64 Jennifer Fields             Westborough,MA                                                
 22    40:31  8:06    6 30-39   22 F   652 Kendra Howard               Framingham,MA                                                 
 23    40:35  8:07    7 30-39   23 F   142 Leah McKenna                Middleboro,MA                                                 
 24    40:38  8:08    6 18-29   24 F    91 Julie Appel                 Norwell,MA                                                    
 25    40:39  8:08    7 18-29   25 F   481 Maeve Rich                  Avon,MA                                                       
 26    40:58  8:12    3 50-59   26 F   493 Jean Miller                 Mansfield,MA                                                  
 27    41:08  8:14    8 30-39   27 F   285 Alissa Tauras               Worcester,MA                                                  
 28    41:19  8:16    9 40-49   28 F   482 Kristen Dori                West Warwick,RI                                               
 29    41:51  8:22    9 30-39   29 F   419 Linda Belocas               Carver,MA                                                     
 30    42:07  8:25   10 40-49   30 F   381 Lucille Sorenti             Sagamore Beach,MA                                             
 31    42:28  8:30   11 40-49   31 F   654 Karen Bramwell              Wareham,MA                                                    
 32    42:32  8:30   12 40-49   32 F   426 Elizabeth Goldrosen         Whitman,MA                                                    
 33    42:42  8:32   10 30-39   33 F   301 Jessica McDermott           Duxbury,MA                                                    
 34    42:57  8:35   11 30-39   34 F   486 Maryann Symanowicz          Roslindale,MA                                                 
 35    43:05  8:37    4 50-59   35 F   492 Diane Adams                 Kingstown,RI                                                  
 36    43:11  8:38   12 30-39   36 F   380 Dawn Holloway               Marshfield,MA                                                 
 37    43:12  8:38   13 40-49   37 F   504 Joanne O'Mara               Mansfield,MA                                                  
 38    43:28  8:42   14 40-49   38 F   649 Mayra Wellington            Mashpee,MA                                                    
 39    43:33  8:43   15 40-49   39 F   578 Elisabeth O'Brien           Kingston,MA                                                   
 40    43:37  8:43   16 40-49   40 F   177 Beth Ashworth               Fairhaven,MA                                                  
 41    43:49  8:46   17 40-49   41 F   439 Catherine Ketterer          Plymouth,MA                                                   
 42    44:00  8:48   13 30-39   42 F   395 Pamela Vickery              Plymouth,MA                                                   
 43    44:01  8:48   18 40-49   43 F   115 Jan Felt                    Orleans,MA                                                    
 44    44:03  8:49    8 18-29   44 F    76 Jennifer Johnson            Hanover,MA                                                    
 45    44:04  8:49    9 18-29   45 F   530 Michelle Hansford           South Boston,MA                                               
 46    44:10  8:50    2 01-17   46 F   495 Kerrin Gills                Bridgewater,MA                                                
 47    44:14  8:51   14 30-39   47 F   518 Carrie Kocik                Boston,MA                                                     
 48    44:29  8:54   19 40-49   48 F   273 Marie Vitale                Carver,MA                                                     
 49    44:42  8:56   20 40-49   49 F   156 Shelly Milano               S. Orleans,MA                                                 
 50    44:46  8:57   21 40-49   50 F   416 Chris Murphy                North Easton,MA                                               




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News