Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

South Shore League Championship Meet

Norwell, MA, May 20, 2009

[Girl's Results ]

Boy's Results

                           2009 South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/20/2009
                                      Results
  ===============================================================================
                      Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) East Bridgewater           157        2) Carver                    140
      3) Norwell                     68        4) Cohasset                   48
      5) Abington                    47        6) Harwich                    43
      7) Mashpee                     10


  Boys 100 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 baba, simon               12 Harwich                  11.56   10
    2 James, Alan               12 Mashpee                  11.67    8
    3 Greene, Ted               11 Norwell                  11.74    6
    4 Gonzalves, Greg           10 Carver                   11.76    4
    5 Campos, Brenner           11 East Bridgewater         11.97    2
    6 Lane, John                10 Abington                 12.02    1
    7 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.21
    8 Durant, Tyler             10 Cohasset                 13.70
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Coyne, Tom                11 Carver                   23.93q  2
    2 Greene, Chris             11 Norwell                  24.60q  1
    3 Wakeman, Cody             11 East Bridgewater         25.09q  1
    4 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich                  25.15q  2
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         25.41q  1
    6 Lawrence, Marc            11 East Bridgewater         25.57q  2
    7 Hargets, Chris            09 Norwell                  25.89q  1
    8 Froio, Mike               12 Cohasset                 26.08q  1
    9 hoben, dan                12 Harwich                  27.17   2
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Greene, Chris             11 Norwell                  22.92   10
    2 Coyne, Tom                11 Carver                   22.97    8
    3 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich                  24.74    6
    4 Wakeman, Cody             11 East Bridgewater         25.27    4
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         25.66    2
    6 Hargets, Chris            09 Norwell                  26.04    1
  Boys 400 Meter Dash Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Greene, Chris             11 Norwell                  51.38   2  10
    2 Hill, Tim                 12 East Bridgewater         52.14   2   8
    3 Ainslie, Connell          12 Norwell                  53.94   2   6
    4 Hachey, Jon               12 East Bridgewater         54.94   2   4
    5 Pietrasic, Dylan          10 Abington                 55.05   2   2
    6 Fox, Paul                 11 Harwich                  55.32   2   1
    7 Servaes, Calvin           11 Cohasset                 55.39   2
    8 Costley, Shane            12 Carver                   58.31   1
    9 Bainter, Wayne            12 East Bridgewater         58.96   1
  Boys 1 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Allen, David              11 Cohasset               4:45.05   10
    2 McKeon, John              10 Abington               4:47.00    8
    3 Chambers, Thomas          12 Abington               5:01.05    6
    4 Spooner, Brad             12 Carver                 5:01.89    4
    5 Knuth, Justin             10 Carver                 5:04.07    2
    6 Bailey, Pete              11 Norwell                5:08.75    1
    7 Mulligan, Mike            11 Abington               5:12.08
    8 Mcdonnell, Chris          12 Abington               5:12.70
    9 Theorides, Nick           11 Harwich                5:12.74
   10 Mazzeo, Joe               10 Norwell                5:14.39
   11 Nelson, Jordan            12 Mashpee                5:15.76
   12 Magnussen, Eric           10 Abington               5:15.99
   13 Archambeau, Brandon       11 Harwich                5:23.85
   -- Lawrence, Kevin           10 Norwell                    DNF
  Boys 2 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Valla, Drew               11 East Bridgewater      10:44.78   10
    2 Stokes, T.J.              11 Cohasset              10:52.88    8
    3 Whalen, Brendan           09 Abington              11:20.66    6
    4 Cannata, Eavn                Norwell               11:29.11    4
    5 Archambeau, Brandon       11 Harwich               11:32.85    2
    6 Mcdonald, James           11 Abington              11:50.00    1
    7 Theorides, Nick           11 Harwich               12:04.28
    8 MacCormick, Terry         11 Cohasset              12:28.55
    9 Somerville, Dan           11 Carver                12:58.07
  Boys 800 Meter Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Harvey, Chris             12 East Bridgewater       2:01.28   10
    2 Zentz, Dustin             11 East Bridgewater       2:04.39    8
    3 Carton, Bryan             12 Norwell                2:06.61    6
    4 Cusick, Dan               12 Abington               2:09.07    4
    5 Farraher, Matt            12 Harwich                2:09.71    2
    6 Carter, Jeremy            12 Mashpee                2:14.67    1
    7 Brake, Trevor             11 Norwell                2:15.19
    8 O'Brien, Jared            12 Abington               2:17.14
    9 Hosford, Sam              11 Carver                 2:17.79
   10 Murphy, Connor            11 Cohasset               2:22.11
   11 O'Brien, Geoff            11 East Bridgewater       2:23.05
   12 Christakis, Yiorgos       10 Harwich                2:26.10
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater         16.04q  1
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater         16.69q  2
    3 Norment, Peter            12 East Bridgewater         17.60q  2
    4 Shipps-Kelly, David       11 Carver                   18.33q  1
    5 Dumout, Iago              10 Harwich                  18.35q  2
    6 Campbell, Derek           12 Mashpee                  18.60q  1
    7 Dias, Mike                11 Carver                   19.33q  1
    8 Hachey, Patrick           09 East Bridgewater         19.42q  1
    9 Imrie, Matt               10 Abington                 19.42   2
   10 Harkins, Andrew           09 Carver                   19.80   2
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater         15.76   10
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater         16.45    8
    3 Norment, Peter            12 East Bridgewater         16.83    6
    4 Shipps-Kelly, David       11 Carver                   17.98    4
    5 Dumout, Iago              10 Harwich                  18.04    2
    6 Campbell, Derek           12 Mashpee                  18.13    1
    7 Hachey, Patrick           09 East Bridgewater         18.97
    8 Dias, Mike                11 Carver                   19.12
  Boys 400 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Norment, Peter            12 East Bridgewater         59.49   10
    2 Dumout, Iago              10 Harwich                1:01.83    8
    3 Larracey, Andrew          09 Carver                 1:02.39    6
    4 Kwasnik, Matt             11 Norwell                1:02.81    4
    5 Pierre, Ali               12 Harwich                1:04.66    2
    6 Boretti, Nick             11 Cohasset               1:05.57    1
    7 Tomlin, John              10 Abington               1:07.96
    8 Sullivan, Patrick         11 East Bridgewater       1:09.61
  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Carver  'A'                                           45.02   10
    2 East Bridgewater  'A'                                 45.92    8
    3 Abington  'A'                                         47.23    6
    4 Norwell  'A'                                          48.68    4
    5 Harwich  'A'                                          48.77    2
    6 Cohasset  'A'                                         53.98    1
  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               3:39.44   10
    2 Abington  'A'                                       3:42.17    8
    3 Norwell  'A'                                        3:44.53    5
    3 Carver  'A'                                         3:44.53    5
    5 Harwich  'A'                                        3:44.76    2
  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               9:18.05   10
    2 Carver  'A'                                         9:36.88    8
  Boys High Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Servaes, Calvin           11 Cohasset               6-00.00   10
    2 Tighe, Pat                11 Carver                J6-00.00    8
    3 Dias, Mike                11 Carver                 5-10.00    6
    4 Corriar, John             11 Cohasset               5-08.00    4
    5 Geany, Chris              11 Norwell               J5-08.00    2
    6 Zentz, Dustin             11 East Bridgewater      J5-08.00    1
    7 Norment, Peter            12 East Bridgewater       5-06.00
    8 Webb, Curtis              11 Norwell                5-02.00
    8 DeSimone, Tyler           10 Harwich                5-02.00
   -- Pierre, Ali               12 Harwich                     NH
  Boys Long Jump Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Spicer, Jared             12 Carver                20-09.50   10
    2 Saddler, Derek            12 Carver                20-06.50    8
    3 Gilmore, Scott            12 Carver                19-06.00    6    19'4"
    4 Coyne, Tom                11 Carver               J19-06.00    4    19'1''
    5 Detwiler, Forrest         12 Norwell               18-10.00    2
    6 Faxon, Keith              12 Abington              18-05.00    1
    7 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich               18-04.50
    8 baba, simon               12 Harwich               18-00.00
    9 Lawrence, Marc            11 East Bridgewater      17-10.00
   10 O'Brien, Paul             11 East Bridgewater      17-06.00
   11 Chavez, Adrian            09 Norwell               17-03.00
   12 Cassford, Matt            11 East Bridgewater      17-02.00
   13 Delugan, Brian            10 Norwell               15-10.00
   14 Graney, Peter             10 Norwell               15-07.00
   15 Wiggins, Dozane           09 Harwich               15-01.00
   16 McDonald, Andrew          12 Norwell               13-03.00
  Boys Triple Jump Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater      42-04.50   10
    2 Spicer, Jared             12 Carver                42-04.25    8
    3 Geany, Chris              11 Norwell               40-03.00    6
    4 Saddler, Derek            12 Carver                39-02.75    4
    5 Hill, Tim                 12 East Bridgewater      38-05.50    2
    6 Faxon, Keith              12 Abington              38-00.00    1
    7 Costley, Shane            12 Carver                37-04.50
    8 Tighe, Pat                11 Carver                37-01.00
    9 James, Alan               12 Mashpee               36-11.00
   10 Cassford, Matt            11 East Bridgewater      36-00.25
   11 Webb, Curtis              11 Norwell               35-11.00
   12 Tomlin, John              10 Abington              35-05.50
   13 Farraher, Matt            12 Harwich               34-08.50
   14 Donoghue, Adam            11 Norwell               28-07.00
  Boys Shot Put Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Begley, Matt              12 East Bridgewater      48-02.25   10
    2 puopolo, dom                 Cohasset              43-03.25    8
    3 Hak, Joe                  10 East Bridgewater      41-09.00    6
    4 Mahoney, Sean             11 Carver                41-01.00    4
    5 Moore, Owen               10 Carver                39-06.50    2
    6 Manning, Patrick          12 Abington              36-10.00    1
    7 Curtain, Dan              10 Abington              36-07.50
    8 McInnis, Christian        12 Norwell               36-06.25
    9 Kingston, Brandon         11 Carver                36-02.75
   10 Washak, Cam               11 Cohasset              35-05.00
   11 Wilson, Jack              11 Norwell               34-00.00
   12 Marr, Chase               11 Norwell               33-07.25
   13 Vohs, John Vohs           12 Harwich               33-06.25
   14 Scott, Eric               11 Norwell               33-01.25
   15 Malone, Mike              10 Harwich               31-10.75
   16 Andreozzi, Mike           11 Harwich               27-10.50
  Boys Discus Throw Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           11 Carver                  136-07   10
    2 Mahoney, Sean             11 Carver                  121-05    8
    3 Washak, Cam               11 Cohasset                118-06    6
    4 Brandon, Chris            11 East Bridgewater        114-04    4
    5 O'Brien, Geoff            11 East Bridgewater        110-08    2
    6 Chavez, Adrian            09 Norwell                 110-04    1
    7 Kingston, Brandon         11 Carver                  107-10
    8 Moore, Owen               10 Carver                  106-01
    9 Vohs, John Vohs           12 Harwich                  99-01
   10 Merrick, Kurt             12 Mashpee                  98-03
   11 McInnis, Christian        12 Norwell                  96-04
   12 Andreozzi, Mike           11 Harwich                  91-03
   13 Scott, Eric               11 Norwell                  90-10
   14 O'Neil, Jordan            11 East Bridgewater         90-03
   15 Arena, Brad               11 Abington                 83-00
   16 Donoghue, Adam            11 Norwell                  81-02
   17 Malone, Mike              10 Harwich                  77-03
   -- Froio, Mike               12 Cohasset                  FOUL
  Boys Javelin Throw Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           11 Carver                  163-08   10
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater        150-02    8
    3 McWilliams, David         11 Harwich                 149-06    6
    4 Czarniak, Kyle            10 East Bridgewater        139-11    4
    5 O'Brien, Jared            12 Abington                138-09    2
    6 Gilmore, Scott            12 Carver                  136-09    1
    7 Carton, Nick              12 Norwell                 125-00
    8 Curtain, Dan              10 Abington                124-03
    9 Lawrence, Kevin           10 Norwell                 119-02
   10 Anderson, Samuel          09 Harwich                 117-07
   11 Froio, Mike               12 Cohasset                115-05
   12 Wilson, Jack              11 Norwell                 114-11
   13 Rooney, Eric              11 Carver                  114-09
   14 Willis, Mike              10 East Bridgewater        114-02
   15 Dennehy, Patrick          10 East Bridgewater        111-04
   16 Boretti, Nick             11 Cohasset                109-08
   17 Hart, Dave                10 East Bridgewater        106-10
   18 Boates, Craig             10 East Bridgewater        105-01
   19 Foucort, Corbin           10 Norwell                 101-03
   20 Murphy, Ben               10 Harwich                  97-08
   21 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   97-01
   22 Osgood, Brandon           09 Carver                   90-04
   23 Stack, Jim                11 Norwell                  88-09
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
   -- Glenn, Scott              09 Abington                   SCR   2
    1 McDermott, Conner         09 East Bridgewater         12.23q  1
    2 DeSimone, Tyler           10 Harwich                  12.40q  1
    3 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.42q  3
    4 Wiggins, Dozane           09 Harwich                  12.58q  2
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         12.60q  2
    6 Coyne, Brian              12 East Bridgewater         12.69q  3
    7 Wiggins, Zack             10 Carver                   12.70q  2
    8 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   12.72q  3
    9 Willis, Mike              10 East Bridgewater         12.87   2
   10 Delugan, Brian            10 Norwell                  12.91   1
   11 Dennehy, Patrick          10 East Bridgewater         12.97   1
   12 Murphy, Connor            10 Carver                   13.18   1
   13 Hargets, Chris            09 Norwell                  13.36   3
   14 Walsh, Dave               10 East Bridgewater         13.62   2
   15 Cibotti, Matt             09 Norwell                  13.69   2
   16 Quinn, Josh               10 Cohasset                 13.97   3
   17 Wooten, Zach              09 Norwell                  14.32   1
   18 O'Sullivan, Sean          09 Norwell                  15.87   3
   19 Uhlaman, Devin            09 Norwell                  16.90   1
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.20
    2 McDermott, Conner         09 East Bridgewater         12.27
    3 DeSimone, Tyler           10 Harwich                  12.51
    4 Wiggins, Dozane           09 Harwich                  12.58
    5 Wiggins, Zack             10 Carver                   12.66
    6 Sears, Brian              10 East Bridgewater         12.71
    7 Coyne, Brian              12 East Bridgewater         12.73
    8 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   12.77
  Boys 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Voss, Dylan               09 East Bridgewater         56.25   2
    2 DiGregegorio, James       09 Norwell                  58.01   2
    3 Quebec, Chris             10 Cohasset               1:00.36   1
    4 Loesher, Mike             10 Carver                 1:00.44   2
    5 Drakakis, Jake            10 Carver                 1:01.42   2
    6 Hearns, Dennis            09 Norwell                1:02.46   1
    7 Osgood, Brandon           09 Carver                 1:03.48   2
    8 Gordon, Ben               09 Norwell                1:05.93   2
    9 Foley, Sean               09 Cohasset               1:06.22   2
   10 Wooten, Zach              09 Norwell                1:07.42   1
  Boys 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Collins, Brian            12 Cohasset               5:15.72
    2 Boates, Craig             10 East Bridgewater       5:26.03
    3 Reid, Aaron               10 Carver                 5:29.11
    4 Townsend, Sean            09 Carver                 5:34.86
    5 Bunszell, Kevin           09 Abington               5:36.15
    6 Childs, Wilton            10 Norwell                5:36.74
    7 Forbes, Cole              10 East Bridgewater       5:40.12
    8 Arnold, James             09 Norwell                5:45.09
    9 Carroll, Rob              10 Abington               5:52.49
   10 Rosetta, Justin           09 Abington               5:59.31
   11 McNulty, Jackson          10 Abington               6:00.56
   12 Hashem, Jake              09 East Bridgewater       6:12.73
   13 Sybertz, Jeff             10 East Bridgewater       6:25.48
   14 Chambers, Kevin           10 Abington               6:26.97
  




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News