Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bay State League HS Championships

Weymouth, MA, May 19, 2009

[Girls Results ]

Boys Results

                2009 Bay State League Championship - 5/19/2009                 
                                  Weymouth MA                                  
                                Results - Boys                            
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Vinnie Lee          SR Walpole                  11.55q  1 
  2       John Setzco         JR Wellesley                11.92q  4 
  3       London Spain        SR Braintree                11.97q  3 
  4       James Lapommeray    SR Braintree                12.00q  1 
  5       Nick Liquori        SR Framingham               12.15q  2 
  6       Adrian Donahue      SO Milton                   12.21q  4 
  7       Alex Lee            SO Walpole                  12.29q  4 
  8       Mathiew Lezame      FR Milton                   12.38q  1 
  8       Alex Granoff        SR Natick                   12.38q  3 
  8       D'Amani Daniel      JR Framingham               12.38q  3 
 11       Akil Neal           JR Braintree                12.39q  3 
 12       Dajean Simpson      JR Milton                   12.45q  2 
 13       Tim Paquette        JR Needham                  12.63   2 
 14       Shaquille Brummitt  JR Brookline                12.66   1 
 15       Michael Temple      SR Weymouth                 12.71   1 
 16       Mike Davis          SR Norwood                  12.87   2 
 17       JP Trigo            FR Brookline                13.30   4 
 18       Dylon King          JR Newton North             13.44   3 
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1       London Spain        SR Braintree                11.78Q  2 
  2       James Lapommeray    SR Braintree                11.80Q  1 
  3       Vinnie Lee          SR Walpole                  11.81q  1 
  4       John Setzco         JR Wellesley                11.88q  2 
  5       Nick Liquori        SR Framingham               12.04q  1 
  6       Adrian Donahue      SO Milton                   12.16q  2 
  7       D'Amani Daniel      JR Framingham               12.22   2 
  8       Alex Granoff        SR Natick                   12.28   1 
  9       Akil Neal           JR Braintree                12.35   2 
 10       Alex Lee            SO Walpole                  12.43   2 
 11       Dajean Simpson      JR Milton                   12.50   1 
 12       Mathiew Lezame      FR Milton                   12.53   1 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Vinnie Lee          SR Walpole                  11.49  
  2       London Spain        SR Braintree                11.83  
  3       John Setzco         JR Wellesley                11.97  
  4       Nick Liquori        SR Framingham               11.98  
  5       James Lapommeray    SR Braintree                12.08  
  6       Adrian Donahue      SO Milton                   12.23  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Bo Lewis            FR Framingham               23.76q  1 
  2       Matt Powers         FR Natick                   23.86q  3 
  3       Derek Sit           SR Wellesley                23.96q  1 
  4       Travis Hayes        SO Framingham               24.26q  3 
  5       Brian Hazzard       SO Needham                  24.32q  1 
  6       Max Opara           SR Milton                   24.33q  2 
  7       Kevin Earnest       SR Braintree                24.55   3 
  8       Joe Rockwood        JR Walpole                  24.68   2 
  9       Evan Nikonchuk      JR Framingham               24.77   2 
 10       Glenn Earnest       SR Braintree                24.96   1 
 11       Sebastian Fellisie  SR Brookline                24.98   1 
 12       Matt McCormick      JR Needham                  25.09   3 
 13       Chris Rhodes        SO Weymouth                 25.15   1 
 14       Kemani Jones        SO Milton                   25.63   2 
 15       Shohei Kodama       JR Brookline                25.92   2 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Matt Powers         FR Natick                   23.91  
  2       Derek Sit           SR Wellesley                24.09  
  3       Bo Lewis            FR Framingham               24.23  
  4       Brian Hazzard       SO Needham                  24.43  
  5       Max Opara           SR Milton                   24.56  
  6       Travis Hayes        SO Framingham               24.96  
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Paul Connor         SR Milton                   51.38   4 
  2       Irvin Scott         JR Brookline                52.16   4 
  3       Sean Adley          JR Framingham               52.38   4 
  4       Zak Stuart          SO Weymouth                 52.96   4 
  5       Cullen Cockrell     JR Milton                   53.10   4 
  6       Colin Bannon        SR Walpole                  54.13   3 
  7       Mike Quintanilla    SR Walpole                  54.87   3 
  8       Mark Mele           SR Wellesley                54.92   4 
  9       Will Jackson        SO Brookline                55.35   3 
 10       Ian Redpath         SO Needham                  56.26   2 
 11       Ryan Kwan           JR Newton North             56.56   3 
 12       Justin Trafford     FR Milton                   56.72   3 
 13       Phil Donaghey       JR Framingham               56.76   2 
 14       Alex Khoury         JR Natick                   56.82   2 
 15       Greg Ohnemus        SR Wellesley                56.96   1 
 16       Brian Kracoff       JR Natick                   57.61   3 
 17       Richard Farah       SO Norwood                  58.14   2 
 18       Rich Tarashuk       JR Braintree                58.52   2 
 19       Greg Williams       SR Framingham               58.53   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Chris Dooley        JR Weymouth               1:57.88  
  2       Brendan Corcoran    SR Walpole                1:58.28  
  3       Ryan Hardiman       SR Brookline              2:00.23  
  4       Jarrod Goula        SR Walpole                2:00.66  
  5       Sean Galligan       SR Weymouth               2:02.83  
  6       Ezra Lichtman       SO Newton North           2:03.19  
  7       Rob Sheehan         JR Norwood                2:03.76  
  8       Andy Gluesing       SR Needham                2:04.55  
  9       Romey Sklar         SO Brookline              2:06.73  
 10       Mike Ricci          JR Needham                2:07.62  
 11       Ben Goula           JR Walpole                2:07.93  
 12       Paul Kofi-Fleyn     JR Natick                 2:08.46  
 13       Peter Wise          JR Brookline              2:09.44  
 14       Justin Keefe        SO Newton North           2:10.39  
 15       Aaron Nemzer        SR Milton                 2:10.55  
 16       Sean Fitzpatrick    JR Framingham             2:11.10  
 17       Max Cormier         JR Framingham             2:11.54  
 18       Mark Saraiva        JR Needham                2:13.63  
 19       Eli Rodriguez       SR Natick                 2:14.40  
 20       Chris Jamieson      SR Natick                 2:16.86  
 21       Kaleb Mikami        FR Braintree              2:17.89  
 22       Chris Hughes        JR Milton                 2:31.59  
  
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Jared Forman        SR Newton North           4:34.76  
  2       Dan Shields         JR Needham                4:35.27  
  3       Christian Sampson   SO Brookline              4:38.99  
  4       Billy Littlefield   SR Wellesley              4:44.22  
  5       Chernet Sisay       FR Brookline              4:46.25  
  6       Rory Ohanlon        SR Dedham                 4:49.50  
  7       Ryan Doherty        JR Walpole                4:50.09  
  8       Matt Goroff         FR Brookline              4:52.81  
  9       Steven Manning      JR Milton                 4:53.38  
 10       Michael Mahoney     JR Weymouth               4:55.12  
 11       Jeff Okerman        SO Needham                4:56.94  
 12       Mike Weinfeld       JR Newton North           4:57.14  
 13       Nick Zanchi         SR Natick                 4:58.68  
 14       Connor McLaughlin   FR Weymouth               4:59.02  
 15       Jared Kimler        FR Natick                 5:01.42  
 16       Phineas McGovern    SR Framingham             5:01.56  
 17       Zach Ganshirt       FR Walpole                5:02.01  
 18       Doug Cohen          SR Newton North           5:03.27  
 19       Jake Sheehy         JR Braintree              5:10.92  
 20       Travis Cohen        FR Framingham             5:11.80  
 21       Danny Jamieson      FR Natick                 5:15.49  
 22       Matt Hunt           SO Milton                 5:24.71  
 23       Jeff Beling         SR Framingham             5:25.10  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Steven Sollowin     SO Weymouth               9:31.38  
  2       Dan Hamilton        SR Newton North           9:38.82  
  3       Jake Gleason        JR Newton North          10:08.64  
  4       Mike Goldenberg     JR Newton North          10:10.13  
  5       Dan Ranti           SO Newton North          10:10.74  
  6       Chris Lotsbom       SR Walpole               10:18.57  
  7       Ian Kola            JR Braintree             10:19.63  
  8       Dan Bohling         JR Brookline             10:20.30  
  9       Sam Pratt-Otto      JR Brookline             10:21.45  
 10       Justin Connolly     FR Walpole               10:22.71  
 11       Jake Newfield       SR Needham               10:27.78  
 12       Robert Keegan       SR Weymouth              10:35.14  
 13       Stephen Curley      JR Norwood               10:35.62  
 14       Jackson Cabo        SR Wellesley             10:38.53  
 15       Ben Groleau         FR Framingham            10:39.11  
 16       Brendan Boyd        SO Needham               10:41.02  
 17       Brian Dooley        SR Weymouth              10:58.38  
 18       Sean Oconnor        SO Needham               11:09.18  
 19       Jon Maher           SO Milton                11:12.40  
 20       Jeremy Thompson     JR Framingham            11:13.55  
 21       Noah Wadsworth      JR Natick                11:19.75  

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Jay Moore           SR Natick                   15.72q  1 
  2       Malcolm Gurney      SR Weymouth                 16.13q  1 
  3       Joel Parent         SR Brookline                16.18q  2 
  4       Pat Conklin         SR Wellesley                16.26q  3 
  5       Curtis Brooks       JR Framingham               16.78q  1 
  6       Peter Farlow        SO Needham                  16.95q  1 
  7       Scott McCummings    JR Natick                   16.97q  3 
  8       David Otuechere     SO Braintree                17.33q  1 
  9       Rob Tousignant      SR Braintree                17.40q  2 
 10       Jeremy Roye         SO Milton                   17.50q  3 
 11       Bobby Fitzgibbon    SR Walpole                  17.62q  2 
 12       Jon Canniff         SO Norwood                  17.64q  2 
 13       Phil Baier          SR Braintree                17.73   3 
 14       Dennis Fitzgibbon   SO Weymouth                 18.67   3 
 15       David Girvan        SR Norwood                  18.80   1 
 16       Nick Walcott        JR Framingham               19.13   2 
 17       Teddy Cullinane     FR Brookline                20.39   3 
 18       Nolan Whitehead     SO Newton North             21.03   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1       Joel Parent         SR Brookline                15.93Q  1 
  2       Pat Conklin         SR Wellesley                16.10Q  2 
  3       Malcolm Gurney      SR Weymouth                 16.34q  1 
  4       Rob Tousignant      SR Braintree                16.70q  2 
  5       Peter Farlow        SO Needham                  17.12q  1 
  6       Jeremy Roye         SO Milton                   17.56q  1 
  7       Jon Canniff         SO Norwood                  17.61   2 
  8       Bobby Fitzgibbon    SR Walpole                  17.64   1 
  9       David Otuechere     SO Braintree                17.70   2 
 --       Curtis Brooks       JR Framingham                 DNF   2 
 --       Jay Moore           SR Natick                     DNF   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Joel Parent         SR Brookline                15.67  
  2       Malcolm Gurney      SR Weymouth                 15.93  
  3       Pat Conklin         SR Wellesley                16.29  
  4       Rob Tousignant      SR Braintree                16.81  
  5       Peter Farlow        SO Needham                  17.02  
  6       Jeremy Roye         SO Milton                   17.39  
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Chris Cameron       SR Walpole                  56.74   3 
  2       Ian Sandler         SR Brookline                57.63   3 
  3       Nick Russo          JR Natick                   58.33   3 
  4       Tyler Mulcahy       FR Weymouth                 59.26   3 
  5       Max McPartland      SR Needham                  59.40   3 
  6       Dan Gutierrez       SR Natick                 1:01.14   2 
  7       Owen Gearty         SO Norwood                1:02.72   2 
  8       Jackson Paslaski    SO Walpole                1:03.16   2 
  9       Conor Glover        SR Weymouth               1:03.74   3 
 10       Eric Weinstein      SR Natick                 1:04.15   2 
 11       Blake Daniel        JR Milton                 1:04.26   1 
 12       Ari Kaye            JR Brookline              1:05.42   2 
 13       DC Edwards          FR Milton                 1:06.11   1 
 14       Andrew Vincuilla    FR Framingham             1:10.62   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milton HS  'A'                                        44.48   2 
  2 Newton North  'A'                                     44.54   2 
  3 Framingham HS  'A'                                    44.63   2 
  4 Walpole HS  'A'                                       45.10   2 
  5 Braintree HS  'A'                                     45.44   2 
  6 Wellesley HS  'A'                                     46.14   1 
  6 Natick HS  'A'                                        46.14   2 
  8 Needham HS  'A'                                       46.46   1 
  9 Brookline HS  'A'                                     46.51   1 
 10 Weymouth HS  'A'                                      47.00   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Weymouth HS  'A'                                    3:28.65  
  2 Walpole HS  'A'                                     3:29.32  
  3 Newton North  'A'                                   3:29.59  
  4 Brookline HS  'A'                                   3:32.03  
  5 Milton HS  'A'                                      3:44.30  
  6 Natick HS  'A'                                      3:49.65  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Newton North  'A'                                   8:39.97  
  2 Norwood HS  'A'                                     8:42.99  
  3 Walpole HS  'A'                                     8:49.31  
  4 Brookline HS  'A'                                   8:54.58  
  5 Wellesley HS  'A'                                   9:02.89  
  6 Natick HS  'A'                                      9:09.50  
  7 Framingham HS  'A'                                  9:28.26  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Pat Conklin         SR Wellesley              6-00.00  
  2       Mike Blair          SR Wellesley              5-10.00  
  3       Bobby Fitzgibbon    SR Walpole                5-08.00  
  4       Rob Tousignant      SR Braintree              5-06.00  
 --       Andrew Culkin       FR Natick                      NH  
 --       Randy Omaregiu      SR Milton                      NH  
 --       Drew Murphy         SR Needham                     NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Sam Arsenault       SR Newton North          21-09.75  
  2       Jay Moore           SR Natick                21-07.50  
  3       Ben Kiley           JR Newton North          21-00.75  
  4       Tyler Mulcahy       FR Weymouth              19-01.00  
  5       Skip Kitchen        JR Walpole               18-10.50  
  6       Bo Lewis            FR Framingham            18-08.25  
  7       Lawrence Lamisere   FR Newton North          18-08.00  
  8       Jon Canniff         SO Norwood              J18-08.00  
  9       Mark Parker         JR Natick                18-07.25  
 10       Travis Hayes        SO Framingham            18-05.00  
 11       London Spain        SR Braintree             18-04.75  
 12       Wes Spiro           JR Wellesley             18-03.75  
 13       Shohei Kodama       JR Brookline             17-04.00  
 14       Teddy Cullinane     FR Brookline             15-07.75  
 15       David Otuechere     SO Braintree             13-08.25  
 16       Max Opara           SR Milton                10-02.00  
 --       Tim Paquette        JR Needham                   FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Irvin Scott         JR Brookline             42-10.00  
  2       Ian Sandler         SR Brookline             40-04.50  
  3       Nick Walcott        JR Framingham            40-02.00  
  4       Shaquille Brummitt  JR Brookline             39-05.50  
  5       Justin Szeto        SO Natick                38-11.00  
  6       Mike Blair          SR Wellesley             38-09.00  
  7       Owen Gearty         SO Norwood               38-06.00  
  8       Mark Mele           SR Wellesley             37-02.00  
  9       Phil Baier          SR Braintree             37-01.50  
 10       Zak Stuart          SO Weymouth              37-01.00  
 11       Conor Glover        SR Weymouth              36-11.50  
 12       Sean Fitzpatrick    JR Framingham            34-03.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Philip Kiy          SR Norwood               53-07.25  
  2       Sam Stone           SR Wellesley             52-01.75  
  3       Devin O'Neill       SR Braintree             48-07.50  
  4       Steve Cawley        SR Dedham                48-04.00  
  5       Shad Sommers        SR Milton                48-01.00  
  6       Nick Rockwell       SR Walpole               47-00.50  
  7       Conor Ebbs          JR Newton North          46-04.25  
  8       Ryan Donovan        SO Newton North          45-02.00  
  9       Devin Allen         SR Natick                41-00.50  
 10       Swardic Mayanja     FR Newton North          40-07.00  
 11       Charlie Kenslea     JR Needham               40-05.00  
 12       Phil Clark          SR Milton                39-08.75  
 13       Young Guang         FR Newton North          39-08.50  
 14       Evan Sinclair       SR Norwood               39-07.50  
 14       Patrick Dennehey    SR Weymouth              39-07.50  
 16       Kevin Hutchinson    SR Dedham                39-05.25  
 17       Liam Porter         SO Natick                38-09.75  
 18       Sam Calley          JR Weymouth              37-10.25  
 18       John Cazeau         JR Framingham            37-10.25  
 20       Paul Feeney         SO Braintree             36-06.25  
 21       Alex Wong           SR Needham               34-04.75  
 22       Niko Kesten         SR Wellesley             32-08.00  
 23       Kevin Liang         SR Walpole               31-04.50  
 24       Tim Waithe          FR Framingham            22-03.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Nick Rockwell       SR Walpole                 145-09  
  2       Conor Ebbs          JR Newton North            144-07  
  3       Mina Youssef        SR Braintree               126-00  
  4       Steve Cawley        SR Dedham                  123-00  
  5       Philip Kiy          SR Norwood                 119-02  
  6       Nick Tanetta        SR Dedham                  113-07  
  7       Joseph Altig        SR Braintree               110-08  
  8       Patrick Dennehey    SR Weymouth                109-05  
  9       Cameron Varing      SO Framingham              108-06  
 10       Swardic Mayanja     FR Newton North            101-00  
 11       Charlie Kenslea     JR Needham                  93-04  
 12       Kevin Duffy         JR Natick                   91-07  
 13       Kyle Hamel          JR Natick                   90-08  
 14       Kevin Hutchinson    SR Dedham                   90-06  
 15       Stephen Rhoades     SR Wellesley                10.75  
 --       Kevin Foo           JR Newton North              FOUL  
 --       Shawn Finn          SR Weymouth                  FOUL  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Devin O'Neill       SR Braintree               169-00  
  2       Ryan Collins        SR Walpole                 165-05  
  3       Scott McCummings    JR Natick                  165-01  
  4       Matt Davenport      SR Norwood                 156-09  
  5       Neal Fulwiler       SR Newton North            155-04  
  6       Malcolm Gurney      SR Weymouth                153-04  
  7       Matt Murphy         JR Norwood                 146-05  
  8       Donald Hamnett      SR Natick                  140-00  
  9       Rob Kubicki         SR Braintree               136-09  
 10       Sean Galligan       SR Weymouth                136-07  
 11       Shawn Finn          SR Weymouth                135-08  
 12       Stephen Rhoades     SR Wellesley               135-05  
 13       Andrew Murowchick   FR Needham                 128-11  
 14       Sean McNamara       SR Braintree               127-10  
 15       Matt Peterfreund    JR Newton North            118-07  
 16       Mike Goemaat        JR Wellesley               117-05  
 17       Nick Tanetta        SR Dedham                  116-07  
 18       Scott Clemens       SO Needham                 100-03  
 19       Tom Gowan           SO Framingham               96-08  




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News