Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mayflower League Track & Field Championship Meet

Kingston, MA, May 12, 2009

[Event Results & Team Scores Boys ]

Event Results & Team Scores Girls

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/12/2009 09:27 PM
                 2009 Mayflower League Track Meet - 5/12/2009                  
                    Sacred Heart High School - Kingston, MA                    
                                    Results                                    
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: * 15.87  2004        Pricilla Trojano, West Bridgewater          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Emma Lee Iversen          SR Martha's Vin             17.01q  1 
  2 Lauren Lucas              SO Martha's Vin             18.00q  2 
  3 Samantha Preston          SR West Bridgew             18.79q  3 
  4 Julianna Stratoti         JR West Bridgew             20.38q  2 
  5 Mandy Barr                SR Tri-County               20.46q  1 
  6 Sarah Camacho             SO Bristol Plymouth         21.01q  3 
  7 Hailey Meiggs             SO Bristol Plymouth         21.02   3 
  8 Michaela Gordon           SO Bristol Plymouth         21.16   3 
  9 Melissa Chigisola         SO Sacred Heart             21.93   1 
 10 Emma Kincaid              FR West Bridgew             22.25   2 
 11 Sabrina Louis             FR Southeastern             22.32   1 
 12 Crystal Grieve            FR Tri-County               22.83   2 
 13 Mandy Silva               SR Diman                    25.29   1 
 -- Eva Balboni               FR Martha's Vin               DNF   2 
 
Event 17  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
        Meet: * 15.87  2004        Pricilla Trojano, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Emma Lee Iversen          SR Martha's Vin             17.12  
  2 Lauren Lucas              SO Martha's Vin             17.75  
  3 Samantha Preston          SR West Bridgew             18.29  
  4 Sarah Camacho             SO Bristol Plymouth         19.36  
  5 Julianna Stratoti         JR West Bridgew             20.10  
  6 Mandy Barr                SR Tri-County               20.52  
 
Event 18  Girls 3200 Meter Run
================================================================
        Meet: * 11:30.72  2006        Greta Wicklund, Sacred Heart             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shivonne Schofield        FR Martha's Vin          12:42.23  
  2 Ellie Hehre               SR Martha's Vin          12:42.81  
  3 Kelsey Cartwright         JR West Bridgew          12:55.02  
  4 Meg Parsons               SR Diman                 14:19.23  
  5 Erin O'Donnell            SO Sacred Heart          14:34.49  
  6 Emily Howard              FR Diman                 14:44.89  
  7 Katelyn Carty             FR West Bridgew          14:45.71  
  8 Ellie Williamson          FR Martha's Vin          15:17.82  
  9 Hayley Ruff               SO Tri-County            16:17.33  
 10 Mary Grace Wolfe          JR Sacred Heart          16:23.87  
 11 Cassie Rehm               JR Bristol Plymouth      16:28.58  
 -- Victoria Pardo            JR Sacred Heart               DNF  
 -- Kath Bukis                SO Tri-County                 DNF  
 -- Jane Ehrnhardt            JR Blue Hills R               DNF  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
        Meet: * 26.5h  1991        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Natalie Rivera            FR Southeastern             27.54q  2 
  2 Molly Ferreira            JR Bristol Plymouth         28.26q  4 
  3 Haley Reddington          JR Sacred Heart             28.31q  1 
  4 Elise White               JR West Bridgew             28.91q  4 
  5 Kirsten Lawlor            JR Sacred Heart             28.95q  3 
  6 Mary Donovan              SR Sacred Heart             29.49q  1 
  7 Christine Janek           SO Martha's Vin             29.64   1 
  8 Alexia Schroeder          SR Martha's Vin             29.66   3 
  9 Diyanna King              SR Tri-County               29.67   2 
 10 Jaidene Forbes            SO Blue Hills R             30.37   2 
 11 Mia Benedetto             FR Martha's Vin             30.56   3 
 12 Tricia Gordon             FR Bristol Plymouth         30.68   4 
 13 Ashleigh Ridge            SO West Bridgew             30.72   4 
 14 Christarsha Young-Lemar   FR Southeastern             31.28   3 
 15 Liz Saint Andre           SR Blue Hills R             31.42   4 
 16 Kiley Latour              SO Bristol Plymouth         32.00   3 
 17 Jackie Foley              FR West Bridgew             32.12   2 
 18 Alexis Plante             FR Diman                    32.19   2 
 19 Brianna Askew             SO Blue Hills R             34.10   1 
 20 Samantha Nicholas         JR Diman                    34.32   3 
 21 Megan Baker               FR Tri-County               34.95   1 
 22 Samantha Mello            FR Diman                    35.67   2 
 23 Nicole Robey              FR Tri-County               37.80   1 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
================================================================
        Meet: * 26.5h  1991        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Natalie Rivera            FR Southeastern             27.54  
  2 Molly Ferreira            JR Bristol Plymouth         28.08  
  3 Elise White               JR West Bridgew             28.63  
  4 Mary Donovan              SR Sacred Heart             28.64  
  5 Kirsten Lawlor            JR Sacred Heart             28.90  
 -- Haley Reddington          JR Sacred Heart                FS  
 
Event 20  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: * 12.8h  1992        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Krista Ledin              SO West Bridgew             13.19q  1 
  2 Azinga Ming               SR Tri-County               13.82q  2 
  3 Rashida Jackson           SR Southeastern             13.85q  4 
  4 Kia Minor                 SR Martha's Vin             13.91q  1 
  5 Maggie Lindland           FR Martha's Vin             14.24q  3 
  6 Caraugh Fave-Hervey       SO Sacred Heart             14.29q  3 
  7 Alyson Gwozdz             SO Bristol Plymouth         14.48   1 
  8 Ashley Durocher           SO Bristol Plymouth         14.53   4 
  9 Kath Welch                FR Sacred Heart             14.59   2 
 10 Elizabeth Welch           FR Sacred Heart             14.67   1 
 11 Frankie Antonangeli       FR West Bridgew             15.20   4 
 12 Sandra Francois           JR Blue Hills R             15.33   2 
 13 Samantha Meerbott         FR Tri-County               15.38   2 
 14 Kristen Montuori          FR Diman                    15.45   3 
 15 Mary Bickford             SR Blue Hills R             15.53   3 
 16 Zhana Brown               FR Southeastern             16.13   1 
 17 Samantha Estrella         FR Diman                    16.38   4 
 18 Krystal Campbell          SR Bristol Plymouth         16.58   1 
 19 Corrie Desilets           FR Tri-County               16.87   4 
 20 Samantha Pixley           FR Diman                    17.47   3 
 
Event 20  Girls 100 Meter Dash
================================================================
        Meet: * 12.8h  1992        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Krista Ledin              SO West Bridgew             13.09  
  2 Rashida Jackson           SR Southeastern             13.58  
  3 Azinga Ming               SR Tri-County               13.64  
  4 Kia Minor                 SR Martha's Vin             13.66  
  5 Maggie Lindland           FR Martha's Vin             14.35  
  6 Caraugh Fave-Hervey       SO Sacred Heart             14.58  
 
Event 21  Girls 800 Meter Run
================================================================
        Meet: * 2:24.9h  1998        Emily Bersin, Nauset Reg.                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jess Hurst                JR West Bridgew           2:29.08  
  2 Brittany Bradford         SO Sacred Heart           2:37.96  
  3 Kylie Dussault            FR Bristol Plymouth       2:38.39  
  4 Kiki Schreiber            SR Sacred Heart           2:38.64  
  5 Hilary Dreyer             SR Martha's Vin           2:39.48  
  6 Stephanie Brooks          JR Sacred Heart           2:40.55  
  7 Kristin DeSouza           FR Blue Hills R           2:41.81  
  8 Bethanny Pennington       SR Martha's Vin           2:43.59  
  9 Honey Koch                SR Tri-County             2:54.09  
 10 July Perreira             SR Diman                  2:57.79  
 11 Jesse Chandler            FR Martha's Vin           2:59.74  
 12 Melissa Guisti            SO Tri-County             3:01.59  
 13 Sarah Miller              JR West Bridgew           3:04.03  
 14 Jenna Benevides           JR Diman                  3:04.77  
 15 Britany Boutin            JR Diman                  3:23.48  
 16 Brittany Taje             SO Bristol Plymouth       3:56.51  
 
Event 22  Girls 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kat Ketter                JR Sacred Heart           1:08.96   2 
  2 Maddy Penicaud            SO Martha's Vin           1:09.76   2 
  3 Eryn Donohoe              SR Bristol Plymouth       1:16.08   2 
  4 Kaija Nivals              FR Martha's Vin           1:16.25   2 
  5 Amy Crawford              SR West Bridgew           1:18.28   2 
  6 Katie Harris              SO West Bridgew           1:20.48   2 
  7 Olivia Briggs             SR Diman                  1:25.19   1 
  8 Ashley Barr               FR Tri-County             1:28.21   1 
  9 Micah Firth               FR Tri-County             1:33.31   1 
 10 Sterling Hilaire          JR Southeastern           1:33.70   1 
 
Event 23  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
        Meet: * 1:00.82  5/13/2008   Kim Carlomagno, Martha's V.               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kim Carlomagno            SR Martha's Vin           1:00.73*  4 
  2 Kevyn Montessi            SO Sacred Heart           1:01.84   4 
  3 Emily Bracken             SO Sacred Heart           1:05.41   4 
  4 Katie Wilcox              SO Sacred Heart           1:06.64   4 
  5 Crisolita Montrond        JR Southeastern           1:09.11   3 
  6 Ellie DaSylva             JR Martha's Vin           1:09.27   3 
  7 Allysa Riendeau           FR Bristol Plymouth       1:09.97   2 
  8 Stephanie Evans           SO Bristol Plymouth       1:11.67   3 
  9 Tara Graziano             SO West Bridgew           1:13.09   2 
 10 Erica Ponte               SR Diman                  1:13.77   3 
 11 Susie Alico               SR Tri-County             1:14.91   2 
 12 Jenel Liston              SR West Bridgew           1:15.91   2 
 13 Christina Francois        SO Blue Hills R           1:16.22   4 
 14 Kayla Borges              SO Diman                  1:17.02   3 
 15 Hayley Sylvester          SO West Bridgew           1:20.53   1 
 16 Maureen Spillane          FR Tri-County             1:22.58   1 
 17 Brianna Fuertes           FR Blue Hills R           1:24.70   4 
 18 Leah Cook                 SO Tri-County             1:41.25   1 
 
Event 24  Girls 1600 Meter Run
================================================================
        Meet: * 5:36.7h  1998        Carolyn Conroy, Westport                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Megan Dreyer              SO Martha's Vin           5:31.00* 
  2 Brianna Habeeb            FR Sacred Heart           6:10.86  
  3 Korrine Alfieri           FR Martha's Vin           6:26.04  
  4 Elizabeth Burke           FR West Bridgew           6:31.92  
  5 Gabby Conroy              SO West Bridgew           6:41.44  
  6 Gretta Hehre              SR Martha's Vin           6:46.33  
  7 Amanda Cobb               JR Tri-County             6:53.25  
  8 Maria Alfieri             FR West Bridgew           6:55.36  
  9 Leanna Cavossa            FR Tri-County             6:55.36  
 10 Deanna Duncan             SO Bristol Plymouth       7:15.02  
 11 Lucretia Arruda           JR Diman                  7:34.51  
 12 Hilary Wilkinson          FR Bristol Plymouth       7:37.58  
 13 Michaela Di Biase         FR Sacred Heart           7:47.85  
 14 Jenny Lizotte             SR Diman                  8:16.75  
 
Event 25  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
        Meet: * 52.7h  1994        , Nauset Reg                                
                       Manach,  Sargent, Harvey, Johnson                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Sacred Heart                                          53.52   2 
  2 Southeastern VT                                       54.49   2 
  3 Bristol Plymouth                                      55.26   2 
  4 Tri-County                                            55.47   2 
  5 West Bridgewater                                      55.59   2 
  6 Martha's Vineyard                                     59.71   1 
  7 Blue Hills Regional                                 1:02.15   1 
  8 Diman                                               1:04.54   1 
 
Event 26  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
        Meet: * 4:21.9h  1992        , Nauset Reg                              
                         Johnson, Long, Butts, Gore                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Martha's Vineyard                                   4:18.37* 
  2 Sacred Heart                                        4:25.00  
  3 West Bridgewater                                    4:41.72  
  4 Bristol Plymouth                                    4:50.18  
  5 Diman                                               5:06.46  
  6 Tri-County                                          5:16.40  
 
Event 27  Girls Shot Put
================================================================
        Meet: * 35-01  1996        Kara Shemeth, Martha's Vineyard             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kia Minor                 SR Martha's Vin          31-03.50  
  2 Ja'chelle Comer           SO Southeastern          30-02.00  
  3 Loren Gibson              SR Martha's Vin          27-04.75  
  4 Erica Ponte               SR Diman                 26-05.00  
  5 Rachel Olson              FR West Bridgew          26-02.00  
  6 Hanna Anderson            JR Bristol Plymouth      25-02.00  
  7 Samantha Preston          SR West Bridgew          25-01.00  
  8 Monique Sneed             FR Southeastern          24-01.00  
  9 Dana Shepard              JR Sacred Heart          23-08.50  
 10 Tara Graziano             SO West Bridgew          21-08.00  
 11 Victoria Landers          JR Sacred Heart          20-00.00  
 12 Brittany Walsh            JR Sacred Heart          19-07.00  
 13 Justine Dion              JR Tri-County            19-00.25  
 14 Gwen Christie             FR Southeastern          18-11.00  
 15 Sydney Desrosiers         FR Diman                 18-10.50  
 16 Kaitlyn Casado            SO Diman                 18-08.00  
 17 Sandra Francois           JR Blue Hills R          18-04.75  
 18 Olivia Gasper             SO Bristol Plymouth      18-02.00  
 19 Amanda Cobb               JR Tri-County            17-03.00  
 20 Christina Francois        SO Blue Hills R          17-00.00  
 21 Cassie Rehm               JR Bristol Plymouth      16-10.00  
 22 Jaidene Forbes            SO Blue Hills R          15-09.25  
 
Event 28  Girls Long Jump
================================================================
        Meet: * 16-03  1991        Katarina Jonsberg, Martha's Vineyard        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kirsten Lawlor            JR Sacred Heart          16-01.50  
  2 Krista Ledin              SO West Bridgew          15-08.50  
  3 Haley Reddington          JR Sacred Heart          14-07.00  
  4 Brittany Bradford         SO Sacred Heart          14-00.00  
  5 Kim Carlomagno            SR Martha's Vin          13-07.00  
  6 Molly Ferreira            JR Bristol Plymouth      13-04.00  
  7 Kiley Latour              SO Bristol Plymouth      12-09.00  
  8 Elise White               JR West Bridgew          12-08.50  
  9 Jackie Foley              FR West Bridgew          11-07.50  
 10 Sabrina Louis             FR Southeastern          10-05.00  
 11 Mia Benedetto             FR Martha's Vin          10-04.50  
 12 Corrie Desilets           FR Tri-County             9-11.00  
 13 Samantha Nicholas         JR Diman                  9-06.00  
 14 Samantha Pixley           FR Diman                  9-04.50  
 
Event 29  Girls Triple Jump
================================================================
        Meet: * 35-02.75  1991        Danica Santos, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Emily Bracken             SO Sacred Heart          33-06.00  
  2 Mary Donovan              SR Sacred Heart          32-00.00  
  3 Jess Hurst                JR West Bridgew          31-05.00  
  4 Alexia Schroeder          SR Martha's Vin          31-03.00  
  5 Kiki Schreiber            SR Sacred Heart          29-01.00  
  6 Tricia Gordon             FR Bristol Plymouth      29-00.00  
  7 Bethanny Pennington       SR Martha's Vin          28-03.75  
  8 Sarah Camacho             SO Bristol Plymouth      28-02.50  
  9 Kelsey Cartwright         JR West Bridgew          27-09.00  
 10 Maggie Lindland           FR Martha's Vin          27-01.50  
 11 Hailey Meiggs             SO Bristol Plymouth      26-01.00  
 12 Maria Alfieri             FR West Bridgew          24-08.00  
 13 Lillian Berman            JR Blue Hills R          22-08.00  
 14 Olivia Vieira             FR Tri-County            21-10.00  
 15 Kayla Borges              SO Diman                 21-08.00  
 
Event 30  Girls Javelin Throw
================================================================
        Meet: * 105-03  2001        Meredith Smith, Martha's Vineyard          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brianna Askew             SO Blue Hills R             93-07  
  2 Shannon Fave-Hervey       JR Sacred Heart             90-09  
  3 Katie Harris              SO West Bridgew             88-00  
  4 Crisolita Montrond        JR Southeastern             86-03  
  5 Eryn Donohoe              SR Bristol Plymouth         85-01  
  6 Sarah Miller              JR West Bridgew             80-11  
  7 Lauren Lucas              SO Martha's Vin             79-04  
  8 Diyanna King              SR Tri-County               74-03  
  9 Melissa Pantoja           SO Blue Hills R             71-06  
 10 Mandy Barr                SR Tri-County               70-09  
 11 Rachel Sideropolous       JR Sacred Heart             69-03  
 12 Tiffany Ma                FR Blue Hills R             67-06  
 13 Deanna Duncan             SO Bristol Plymouth         67-03  
 14 Erin Redmond              SR Sacred Heart             66-06  
 15 Jesse Chandler            FR Martha's Vin             64-11  
 16 Eva Balboni               FR Martha's Vin             61-04  
 17 Jessica DeMita            SO Bristol Plymouth         58-02  
 18 July Perreira             SR Diman                    53-08  
 19 Nathania Smith            FR Tri-County               52-03  
 20 Jenna Benevides           JR Diman                    48-09  
 21 Meg Parsons               SR Diman                    35-07  
 
Event 31  Girls Discus Throw
================================================================
        Meet: * 118-06  1989        Bonnie Rascicot, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelsy Horan               SO Sacred Heart             87-04  
  2 Sidra Dumont                 Martha's Vin             85-01  
  3 Emma Lee Iversen          SR Martha's Vin             84-00  
  4 Colleen Liston            SO West Bridgew             76-01  
  5 Chelsea Walker            JR Blue Hills R             74-10  
  6 Arianna Petrelli          SO Sacred Heart             70-06  
  7 Bethany Faeilla           FR Sacred Heart             68-04  
  8 Kaija Nivals              FR Martha's Vin             66-02  
  9 Azinga Ming               SR Tri-County               64-01  
 10 Rytge Lantimo             FR Southeastern             62-09  
 11 Ashley Durocher           SO Bristol Plymouth         61-05  
 12 Leah Tokarz               JR Bristol Plymouth         57-03  
 13 Jenel Liston              SR West Bridgew             56-05  
 14 Kelsey Francesshelli      FR West Bridgew             56-01  
 15 Rachael Paquin            SR Tri-County               55-04  
 16 Lucretia Arruda           JR Diman                    51-02  
 17 Micah Firth               FR Tri-County               48-04  
 18 Vivian Rebelo             SO Bristol Plymouth         47-07  
 19 Britany Boutin            JR Diman                    40-03  
 
Event 32  Girls High Jump
================================================================
        Meet: *  5-01  1998        Alicia Anderson, Nauset Reg                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rashida Jackson           SR Southeastern           5-00.00  
  2 Hilary Dreyer             SR Martha's Vin           4-10.00  
  3 Natalie Rivera            FR Southeastern          J4-10.00  
  4 Mary Brinkmann            JR West Bridgew           4-08.00  
  5 Maddy Penicaud            SO Martha's Vin           4-06.00  
  6 Rhiannon Sywers           SR Blue Hills R          J4-06.00  
  6 Christine Janek           SO Martha's Vin          J4-06.00  
  8 Kat Ketter                JR Sacred Heart           4-04.00  
  9 Victoria Shaw             JR Sacred Heart          J4-04.00  
 10 Olivia Briggs             SR Diman                  4-02.00  
 11 Hilary Wilkinson          FR Bristol Plymouth      J4-02.00  
 12 Julianna Stratoti         JR West Bridgew           4-00.00  
 13 Alyson Gwozdz             SO Bristol Plymouth      J4-00.00  
 13 Olivia Guiney             FR Tri-County            J4-00.00  
 15 Jackie Schrieber          FR Sacred Heart           3-10.00  
 16 Michaela Gordon           SO Bristol Plymouth      J3-10.00  
 17 Krisa Sweeney             SO Tri-County             3-08.00  
 -- Emma Kincaid              FR West Bridgew                NH  
 -- Alexis Plante             FR Diman                       NH  
 -- Susie Alico               SR Tri-County                  NH  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Martha's Vineyard          141.50     2) Sacred Heart              135   
    3) West Bridgewater            88        4) Southeastern VT            56   
    5) Bristol Plymouth            39        6) Blue Hills Regional        12.50
    7) Tri-County                  12        8) Diman                      11   



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News