Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Northfield Mountain USATF NE trail championships

Northfield , MA, June 13, 2009

[Overall | Women | Men | Teams ]

Age Groups

O'all
Category Place Place Name Team  Sx Age Time
F00-19 1 113 Sarah Dandiscio F 18 0:55:25
2 152 Haley Heinrich WMM F 16 1:00:32
3 183 Hanne Heinrich WMM F 14 1:06:24
F20-39 1 24 Abby Mahoney CMS F 31 0:43:42
2 39 Samantha Saeger NEOC F 26 0:46:18
3 57 Dawn Roberts GSH F 37 0:49:28
4 65 Kathy Hurst F 39 0:50:20
5 83 Sarah Dolven F 37 0:51:50
6 91 Kathrin Midgley F 35 0:53:24
7 104 Elizabeth Soroka F 31 0:54:56
8 106 Sarah Chapin F 36 0:55:08
9 107 Jen Dodge Mystic F 38 0:55:09
10 116 Heather Arsenault CMS F 31 0:55:47
11 119 Michelle Roy USATF F 39 0:56:03
12 129 Angella Joslyn F 37 0:57:08
13 144 Lin Varnum F 35 0:59:01
14 154 Kristen Elechko F 33 1:00:45
15 159 Erika Heilig F 39 1:02:05
16 171 Jen Parker F 31 1:04:01
17 174 Victoria Swana F 33 1:04:39
18 181 Jenny Gossett L-Street F 25 1:06:15
19 185 Kim Brown WMAC F 37 1:06:42
20 186 Emily Trespas Trail Pixie F 38 1:06:46
21 187 Julie Omara F 37 1:07:01
22 200 Claire Rosa F 24 1:11:41
23 207 Jessica Pion F 34 1:16:10
24 212 Angel Green F 31 1:22:24
F40-49 1 54 Kathy Lynch GSH F 47 0:49:02
2 67 Karen Encarnacion F 43 0:50:53
3 99 Susanne Torabi F 47 0:54:27
4 103 Frannie Graves F 43 0:54:53
5 111 Dawn Heinrich WMM F 47 0:55:20
6 126 Deb Willard-Parker NMC F 48 0:56:50
7 138 Margaret Donnelly F 41 0:58:14
8 141 Dawn Striker SMAC F 45 0:58:40
9 145 Kate Naples GCS F 41 0:59:12
10 156 Pamela Behrens Mass Dash F 49 1:01:26
11 167 Jodi McIntyre SMAC F 41 1:03:33
12 170 Emer O'Donoghue Waltham TC F 47 1:03:56
13 173 Tina Pienta F 45 1:04:24
14 192 Katrina Wilson F 42 1:08:59
15 198 Laurel Shortell WMAC F 43 1:10:09
16 211 Melissa McDevitt RR F 41 1:19:18
F50-59 1 85 Lisa Doucett CSU F 53 0:52:03
2 169 Noreen Cohen GCS F 54 1:03:36
3 177 Suzanne Welch SMAC F 56 1:04:43
4 193 Jackie St Hillaire Mystic F 58 1:09:05
5 194 Marge Heck Mystic F 56 1:09:14
6 199 Karlene Normandin F 54 1:11:26
7 203 Mary Lou White Silk City F 53 1:11:59
8 205 Cynthia Hendrickson F 54 1:14:45
9 210 Dale  Granger-Eckert WCRC F 56 1:18:40
F60+ 1 180 Laura Clark WMAC F 62 1:06:11
M00-19 1 26 Michael Robinson GDTC M 16 0:43:44
2 64 Christopher Spiker M 17 0:50:15
3 117 Jan Haemhouts M 18 0:55:56
4 134 Langston Sorensen-Hoberman M 14 0:57:54
M20-39 1 1 Josh Ferenc BAA M 27 0:36:26
2 2 Justin Fyffe CMS M 29 0:37:05
3 3 Andy McCarron CMS M 26 0:37:10
4 5 Greg Ward CMS M 37 0:37:38
5 6 Greg Hammett CMS M 31 0:38:45
6 7 Todd Callaghan GCS M 39 0:38:50
7 8 Jim Pawlicki CMS M 34 0:38:59
8 9 Tim Mahoney CMS M 29 0:39:15
9 13 Thomas Brown M 23 0:40:49
10 15 Donald Pacher M 37 0:41:16
11 16 Ross Smith NEOC M 26 0:41:17
12 17 Bryan Johnston Endurance M 29 0:41:34
13 19 Brian McNeiece NRA M 37 0:42:19
14 21 Jeremy Huckins CMS M 26 0:42:55
15 22 James Corothors M 37 0:43:14
16 25 Brian Betournay CAA M 27 0:43:42
17 27 Stanislav Trufanov TARC M 30 0:44:03
18 33 Eric Furland M 34 0:45:29
19 37 Kurt Gustafson M 24 0:46:07
20 41 Clint Joslyn M 35 0:46:49
21 43 Jason Bui Massoles M 28 0:47:01
22 48 Mike St Hillaire M 37 0:47:50
23 51 Andrew Schneider SRR M 33 0:48:20
24 52 James Porter AA M 35 0:48:38
25 55 Chris Corradino EORC M 36 0:49:18
26 56 Andrew Sheldon WMAC M 38 0:49:20
27 59 Curtis Morris FTC M 39 0:49:32
28 61 Matthew Soroka M 32 0:49:42
29 73 Darren Faccilonga M 38 0:51:11
30 77 Michael Rosa M 30 0:51:29
31 86 Robert Hunter M 29 0:52:06
32 88 Mark Sarno M 28 0:52:40
33 92 Charlie Miller M 29 0:53:25
34 105 Benjamin Nosek M 33 0:55:07
35 109 Tate Weatherbie CRR M 31 0:55:12
36 110 Hank Midgley M 39 0:55:09
37 124 Kevin Zelecheski Team Extreme M 33 0:56:48
38 125 Joseph Koral M 37 0:56:47
39 128 Craig Fraley M 30 0:57:03
40 132 Eric Matta M 27 0:57:42
41 139 Daniel Dempsey M 37 0:58:31
42 140 Jeffrey Agli M 38 0:58:33
M40-49 1 4 Eric Morse CMS M 44 0:37:35
2 10 Dave Dunham CMS M 45 0:39:30
3 11 Allan Serrano M 41 0:39:50
4 12 Tim Van Orden CMS/Running Raw M 41 0:40:32
5 20 Michael Menard Running Raw M 42 0:42:43
6 28 Kevin Pascoe Lone Ranger M 44 0:44:13
7 29 Todd Brown NMC M 45 0:44:22
8 31 Chris Deming   M 42 0:44:51
9 34 Jim Preite WMAC M 45 0:45:32
10 35 Michael Hoberman M 44 0:45:38
11 36 Michael Townsley SMAC M 40 0:45:50
12 38 Dan Poliquin RR M 42 0:46:14
13 40 Erik Wight WMAC M 49 0:46:47
14 44 Tony Kopecky M 40 0:47:01
15 45 John Agosto WMAC M 44 0:47:03
16 46 Tom Varick GDTC M 44 0:47:32
17 49 Jeff Gould NMC M 44 0:48:00
18 58 Jeff Reynolds M 41 0:49:28
19 62 Gary Jewett Team Gloucester M 42 0:50:04
20 66 Edward Alibozek WMAC M 46 0:50:39
21 68 Paul Serafini SW/GFRC/CMS M 41 0:50:58
22 69 Bruce Leshine Mass Dash M 48 0:50:59
23 75 Curt Pandiscio M 48 0:51:18
24 78 Dave LaPierre CMS M 45 0:51:31
25 79 Dave Geary Team Gloucester M 43 0:51:34
26 80 Mike McKenna CCRR M 42 0:51:39
27 84 Garrett Lemek M 48 0:51:55
28 87 Robert Thomas CMS M 49 0:52:21
29 90 David Laporte Silk City M 44 0:53:23
30 93 Paul Hadley GCS M 45 0:53:30
31 95 Anthony Park M 44 0:53:59
32 97 Thomas Parker WMAC M 41 0:54:17
33 101 Arthur Bellerive M 44 0:54:44
34 108 Doug Cummings M 47 0:55:10
35 118 Don Perkins M 42 0:56:00
36 121 Ian Fownes M 42 0:56:20
37 127 Bob Authier GSH M 41 0:56:56
38 133 Mark Jackson NMC M 45 0:57:47
39 136 John Peck M 44 0:58:12
40 142 Tom Shields SMAC M 47 0:58:52
41 147 Pat Hurst M 41 0:59:32
42 157 Eric Smith M 49 1:01:47
43 158 Mike Wieloch M 45 1:01:53
44 168 John Barrett M 45 1:03:34
45 175 Anthony Swana M 41 1:04:40
46 189 Jose Viveiros Melrose RC M 48 1:07:38
47 208 Gregory Carson M 48 1:16:18
M50-59 1 14 Allan Ladd M 50 0:41:05
2 18 Martin Tighe TNT M 51 0:41:57
3 23 Richard Larsen SMAC M 57 0:43:21
4 30 Paul Bazanchuk WMM M 54 0:44:25
5 32 Bob Sharkey M 57 0:45:26
6 42 Bob Gillis Team Gloucester M 54 0:46:58
7 47 Jim Robinson GDTC M 51 0:47:43
8 50 Rick Scott SMAC M 55 0:48:11
9 53 Jeffrey Saeger NEOC M 59 0:48:39
10 60 Don Slovenkai NMC M 53 0:49:35
11 63 Richard Clark GSH M 55 0:50:05
12 70 Bob Mulvaney GCS M 56 0:51:02
13 71 Rich Miller M 58 0:51:02
14 72 Ned James SMAC M 54 0:51:06
15 74 Stan Kolpa GSH M 57 0:51:16
16 76 Ken Goodin M 54 0:51:28
17 81 Mark Asaro Team Gloucester M 53 0:51:42
18 89 John Martin M 57 0:53:07
19 94 Dane LeBlanc Massoles M 51 0:53:35
20 98 Richard Stockdale GCS M 58 0:54:22
21 100 John Miller M 51 0:54:42
22 102 John Mulroy Mystic M 53 0:54:48
23 112 John Peabody TNT M 54 0:55:22
24 114 Richard St Hillaire Mystic M 58 0:55:32
25 120 Tod Kenney M 51 0:56:12
26 122 Dale Bob Eckert WCRC M 53 0:56:33
27 131 Dan Scotina WMAC M 54 0:57:39
28 137 Dick Miller GCS M 55 0:58:13
29 146 Steve Vaitones SRR M 53 0:59:19
30 148 Alan Cabot M 54 0:59:49
31 149 George Kocur CSU M 57 1:00:11
32 160 Michael Gralenski M 50 1:02:24
33 163 David Lorenz M 56 1:02:46
34 165 Mike Duffy M 57 1:03:02
35 166 William Harned M 59 1:03:31
36 172 Jack Raycroft M 51 1:04:22
37 176 Denis Claveloux Massoles M 54 1:04:41
38 179 Richard MacDonald GCS M 59 1:05:09
39 182 Jeff Richardson M 53 1:06:20
40 184 Richard Mellor M 58 1:06:28
41 190 Dan Solomon SRR M 56 1:08:15
42 191 Carl Cignoni Berkshire TNSC M 58 1:08:48
43 195 Richard Collette M 58 1:09:38
44 196 Chris Harrison L-Street M 56 1:09:44
45 201 Dave Jefska NSS M 53 1:11:46
46 209 Konrad Karolczuk WMAC M 56 1:17:45
47 215 Ken Skier Mystic M 55 1:28:28
M60-69 1 82 Peter Gagarin SMAC M 64 0:51:43
2 96 Peter Orni NMC M 66 0:54:09
3 115 George Gilder M 69 0:55:42
4 123 Gene Fahey M 61 0:56:37
5 130 Walter Kuklinski CMS M 60 0:57:18
6 135 Donald Hogardt HH striders M 62 0:58:10
7 143 Bill Howard M 60 0:59:00
8 150 Ted Ridout GFRC M 66 1:00:20
9 151 James Miller M 62 1:00:24
10 153 Paul Grant CSU M 61 1:00:41
11 155 Bob Worsham WMAC M 63 1:00:50
12 161 Michael Gonnerman HH striders M 66 1:02:37
13 162 Bob Massaro M 65 1:02:38
14 164 Robert Ludwig GCS M 68 1:03:08
15 178 Fred Ross III CSU M 62 1:04:56
16 188 Skip Cleaver GCS M 64 1:07:26
17 197 Raymond Boutotte NMC M 63 1:10:06
18 202 David Boles M 62 1:11:51
19 204 Dick Hoch WMAC M 68 1:13:49
20 206 John Salcius Silk City M 66 1:15:21
21 214 Walter Kolodzinski EORC M 66 1:25:09
M70+ 1 213 John Parker NE65+ M 77 1:22:44
2 216 Peter Watson Team Gloucester M 70 1:35:59



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News