Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

32nd Annual Dennis 5 Mile Road Race 3 Mile Walk

Dennis, MA, July 25, 2009

[Overall | 3 Mile Walk ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:14  5:15    1 20-29    1 M   254 Erik McCarthy               Orono,ME                                                     
 2     28:50  5:46    1 16-19    2 M   274 Brett Baker                 Wayland,MA                                                   





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:18  7:04    1 30-39    1 F   319 Caitriona Cosgrave          Dublin                                                    
 2     35:26  7:05    2 30-39    2 F   257 Heather Pierce              Cotuit,MA                                                    



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     44:38  8:56    1 70-98   81 M   324 Bill Masteron               Centerville,MA                                               
 2     46:20  9:16    2 70-98   91 M   122 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
 3     55:07 11:01    3 70-98  109 M   178 Ed Daley                    W Chatham,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:53  7:11    1 60-69   35 M   180 Thomas Nally                S Dennis,MA                                                  
 2     38:40  7:44    2 60-69   49 M   229 Adam Ross                   Falmouth,MA                                                  
 3     40:57  8:11    3 60-69   61 M   170 George Kasierski            Dennis,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:26  5:53    1 50-59    5 M   287 Barry Merrill               Centerville,MA                                               
 2     31:28  6:18    2 50-59    9 M   252 Steven Santos               Hyannis,MA                                                   
 3     32:46  6:33    3 50-59   12 M   243 Harold Jarvis               Hopedale,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:01  6:48    1 40-49   16 M   200 Glenn Butcher               Short Hills,NJ                                               
 2     34:34  6:55    2 40-49   24 M   296 Bob Greif                   Avon,CT                                                      
 3     34:58  7:00    3 40-49   27 M   264 Brian McCarthy              Worc,MA                                                      

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:50  5:46    1 30-39    3 M   290 Eric Butze                  Memphis,TN                                                   
 2     33:14  6:39    2 30-39   13 M   309 Christopher Crema           W Barn,MA                                                    
 3     34:03  6:49    3 30-39   18 M   281 Tom O'Brien                 Mamaroneck,NY                                                

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:10  6:26    2 20-29   11 M   294 Marc Blandin                W Yarmouth,MA                                                
 2     34:02  6:48    7 20-29   29 M   271 Jacob Puffer                Wellfleet,MA                                                 
 3     34:10  6:50    4 20-29   20 M   220 Adam Remsza                 Yarmoth Port,MA                                              

         MEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:15  5:51    2 16-19    4 M   115 Matt Cheney                 Beaver Falls,NY                                              
 2     30:01  6:00    3 16-19    6 M   251 John Madison                Saginaw,MI                                                   
 3     30:09  6:02    4 16-19    7 M   253 Carl Gustafson              Dennis,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:14  6:51    1 01-15   21 M   240 Taylor Della Rocco          Berne,NY                                                     
 2     37:51  7:34    2 01-15   45 M   295 Andrew Perrino              S Dennis,MA                                                  
 3     39:42  7:56    3 01-15   53 M   216 Frost Cunningham            Brewster,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     40:40  8:08    1 60-69   15 F   190 Mary Pelley                 Trumbull,CT                                                  
 2     48:21  9:40    2 60-69   56 F   121 Beverly Savage              E Dennis,MA                                                  
 3     52:26 10:29    3 60-69   75 F   130 Carol Carr                  Maynard,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:14  7:51    1 50-59   10 F   273 Donna Blakcman              160 Oxford Dr,CO                                             
 2     42:34  8:31    2 50-59   27 F   214 Shayn Greenleaf             Dennis,MA            Dennis Resident Female                  
 3     42:56  8:35    3 50-59   30 F   123 Susan Phillips              Norwalk,CT                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:04  7:37    1 40-49    5 F   154 Anne Carney                 Oxford,MA                                                    
 2     39:55  7:59    2 40-49   11 F   235 Em Young                    Boulder,CO                                                   
 3     41:49  8:22    3 40-49   20 F   278 Marci Kelly                 Long Meadow,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:50  7:46    3 30-39    7 F   212 Jessica O'Keeffe            Brookline,MA                                                 
 2     39:03  7:49    4 30-39    9 F   280 Nicole Spencer              Mashpee,MA                                                   
 3     40:18  8:04    5 30-39   14 F   320 Allison Drummond            Winchester,MK                                                

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:57  7:47    1 20-29    8 F   236 Amy Dodge                   Buzzards Bay,MA                                              
 2     39:58  8:00    2 20-29   12 F   288 Erica Costanzo              Barnstead,NH                                                 
 3     41:13  8:15    3 20-29   17 F   204 Sara Demarest               S Dennis,MA          Dennis Resident Female                  

       WOMEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:05  7:13    1 16-19    3 F   237 Katie Zeppetelli            Scotia,NY                                                    
 2     36:55  7:23    2 16-19    4 F   206 Morgan Beede                Augusta,ME                                                   
 3     40:15  8:03    3 16-19   13 F   139 Dana Pollock                Brewster,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:50  7:46    1 01-15    6 F   109 Kendal Knous                Franklin,MA                                                  
 2     46:50  9:22    2 01-15   46 F   285 Sophie Furigay              W Hyannisport,MA                                             
 3     47:49  9:34    3 01-15   54 F   217 Catherine Cunningham        Brewster,MA                                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:14  5:15    1 20-29    1 M   254 Erik McCarthy               Orono,ME                                                     
 2     28:50  5:46    1 16-19    2 M   274 Brett Baker                 Wayland,MA                                                   
 3     28:50  5:46    1 30-39    3 M   290 Eric Butze                  Memphis,TN                                                   
 4     29:15  5:51    2 16-19    4 M   115 Matt Cheney                 Beaver Falls,NY                                              
 5     29:26  5:53    1 50-59    5 M   287 Barry Merrill               Centerville,MA                                               
 6     30:01  6:00    3 16-19    6 M   251 John Madison                Saginaw,MI                                                   
 7     30:09  6:02    4 16-19    7 M   253 Carl Gustafson              Dennis,MA                                                    
 8     31:27  6:17    5 16-19    8 M   163 Chris Canning                                                                         
 9     31:28  6:18    2 50-59    9 M   252 Steven Santos               Hyannis,MA                                                   
 10    31:52  6:22    6 16-19   10 M   207 Briar Beede                 Augusta,ME                                                    
 11    32:10  6:26    2 20-29   11 M   294 Marc Blandin                W Yarmouth,MA                                                 
 12    32:46  6:33    3 50-59   12 M   243 Harold Jarvis               Hopedale,MA                                                   
 13    33:14  6:39    2 30-39   13 M   309 Christopher Crema           W Barn,MA                                                     
 14    33:41  6:44    7 16-19   14 M   186 Josh Lopes                  S Dennis,MA                                                   
 15    33:54  6:47    4 50-59   15 M   302 Kenny Colmer                Yarmothport,MA                                                
 16    34:01  6:48    1 40-49   16 M   200 Glenn Butcher               Short Hills,NJ                                                
 17    34:02  6:48    7 20-29   29 M   271 Jacob Puffer                Wellfleet,MA                                                  
 18    34:03  6:49    3 30-39   18 M   281 Tom O'Brien                 Mamaroneck,NY                                                 
 19    34:06  6:49    5 50-59   19 M   138 Steve Sullivan              W Yarmouth,MA                                                 
 20    34:10  6:50    4 20-29   20 M   220 Adam Remsza                 Yarmoth Port,MA                                               
 21    34:14  6:51    1 01-15   21 M   240 Taylor Della Rocco          Berne,NY                                                      
 22    34:19  6:52    5 20-29   22 M   317 Michael Rothenberger        Brewster,MA                                                   
 23    34:26  6:53    4 30-39   23 M   270 Doug Goodale                Morristown,NJ                                                 
 24    34:34  6:55    2 40-49   24 M   296 Bob Greif                   Avon,CT                                                       
 25    34:49  6:58    6 50-59   25 M   105 Jack Cachelin               Westwood,MA                                                   
 26    34:53  6:59    6 20-29   26 M   318 Brendan Mahoney             Malvern,PA                                                    
 27    34:58  7:00    3 40-49   27 M   264 Brian McCarthy              Worc,MA                                                       
 28    35:06  7:01    7 50-59   28 M   279 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 29    35:11  7:02    7 20-29   29 M   271 Jacob Puffer                Wellfleet,MA                                                  
 30    35:15  7:03    8 50-59   30 M   101 Scott Newkirk               N Scituate,MA                                                 
 31    35:30  7:06    5 30-39   31 M   335 Dave Strassburg             Longmeadow,MA                                                 
 32    35:34  7:07    4 40-49   32 M   117 Paul Avellar                Chatham,MA                                                    
 33    35:37  7:07    5 40-49   33 M   171 Lawrence Regan              Wellingford,CT                                                
 34    35:45  7:09    8 16-19   34 M   224 Cody Ellis                  Bucyrus,OH                                                    
 35    35:53  7:11    1 60-69   35 M   180 Thomas Nally                S Dennis,MA                                                   
 36    35:58  7:12    9 16-19   36 M   137 Dana Murphy                 Forestdale,MA                                                 
 37    36:11  7:14   10 16-19   37 M   301 Thomas Casali               Sterling,MA                                                   
 38    36:17  7:15    6 40-49   38 M   268 Glenn Beverly               Clachsburg,MA                                                 
 39    36:35  7:19   11 16-19   39 M   322 Joseph Gallo                W Yarm,MA            Filly                                    
 40    36:39  7:20    6 30-39   40 M   203 Erik Lambton                Dennis,MA            Dennis Resident Male                     
 41    36:46  7:21    7 40-49   41 M   303 Chris Janson                Newburyport,MA                                                
 42    36:56  7:23    8 40-49   42 M   332 David McCrossin             Dennisport,MA                                                 
 43    36:58  7:24    7 30-39   43 M   192 Geoffrey Mulholland         S Dennis,MA          Dennis Resident Male                     
 44    37:01  7:24    9 40-49   44 M   181 Edward Thron                Chatham,MA                                                    
 45    37:51  7:34    2 01-15   45 M   295 Andrew Perrino              S Dennis,MA                                                   
 46    38:21  7:40    9 50-59   46 M   315 Dave Farrell                S Chatham,MA         Clydes                                   
 47    38:31  7:42   10 50-59   47 M   124 Joseph Boyle                Norwalk,CT                                                    
 48    38:36  7:43    8 20-29   48 M   300 Miguel Gonzalez             Princeton,MA                                                  
 49    38:40  7:44    2 60-69   49 M   229 Adam Ross                   Falmouth,MA                                                   
 50    38:49  7:46   11 50-59   50 M   215 Wes McSurley                Yarmport,MA                                                   

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:18  7:04    1 30-39    1 F   319 Caitriona Cosgrave          Dublin                                                    
 2     35:26  7:05    2 30-39    2 F   257 Heather Pierce              Cotuit,MA                                                    
 3     36:05  7:13    1 16-19    3 F   237 Katie Zeppetelli            Scotia,NY                                                    
 4     36:55  7:23    2 16-19    4 F   206 Morgan Beede                Augusta,ME                                                   
 5     38:04  7:37    1 40-49    5 F   154 Anne Carney                 Oxford,MA                                                    
 6     38:50  7:46    1 01-15    6 F   109 Kendal Knous                Franklin,MA                                                  
 7     38:50  7:46    3 30-39    7 F   212 Jessica O'Keeffe            Brookline,MA                                                 
 8     38:57  7:47    1 20-29    8 F   236 Amy Dodge                   Buzzards Bay,MA                                              
 9     39:03  7:49    4 30-39    9 F   280 Nicole Spencer              Mashpee,MA                                                   
 10    39:14  7:51    1 50-59   10 F   273 Donna Blakcman              160 Oxford Dr,CO                                              
 11    39:55  7:59    2 40-49   11 F   235 Em Young                    Boulder,CO                                                    
 12    39:58  8:00    2 20-29   12 F   288 Erica Costanzo              Barnstead,NH                                                  
 13    40:15  8:03    3 16-19   13 F   139 Dana Pollock                Brewster,MA                                                   
 14    40:18  8:04    5 30-39   14 F   320 Allison Drummond            Winchester,MK                                                 
 15    40:40  8:08    1 60-69   15 F   190 Mary Pelley                 Trumbull,CT                                                   
 16    40:47  8:09    4 16-19   16 F   201 Emily Butcher               Short Hills,NJ                                                
 17    41:13  8:15    3 20-29   17 F   204 Sara Demarest               S Dennis,MA          Dennis Resident Female                   
 18    41:23  8:17    6 30-39   18 F   246 Karen Lalley                Holliston,MA                                                  
 19    41:41  8:20    4 20-29   19 F   325 Laura Stephleton            S Boston,MA                                                   
 20    41:49  8:22    3 40-49   20 F   278 Marci Kelly                 Long Meadow,MA                                                
 21    41:59  8:24    4 40-49   21 F   172 Lisa Whelan                 Brewster,MA                                                   
 22    42:08  8:26    7 30-39   22 F   209 Deidre MacNeill             Trumbull,CT                                                   
 23    42:09  8:26    5 16-19   23 F   312 Dana Mackey                 Hingham,MA                                                    
 24    42:10  8:26    5 20-29   24 F   313 Eva Ellis                   Mashpee,MA                                                    
 25    42:12  8:26    6 20-29   25 F   239 Gale Dellarocco             Berne,NY                                                      
 26    42:13  8:27    7 20-29   26 F   238 Claire Della Rocco          Berne,NY                                                      
 27    42:34  8:31    2 50-59   27 F   214 Shayn Greenleaf             Dennis,MA            Dennis Resident Female                   
 28    42:38  8:32    8 30-39   28 F   228 Mary Ellen Ross             Falmouth,MA                                                   
 29    42:40  8:32    5 40-49   29 F   142 Mary Ellen Doran            Dedham,MA                                                     
 30    42:56  8:35    3 50-59   30 F   123 Susan Phillips              Norwalk,CT                                                    
 31    43:05  8:37    4 50-59   31 F   261 Jeanne Sullivan             S Dennis,MA                                                   
 32    43:29  8:42    8 20-29   32 F   196 Emily Ford                  Brewster,MA                                                   
 33    43:31  8:42    6 16-19   33 F   157 Riley Cachelin              Westwood,MA                                                   
 34    43:38  8:44    7 16-19   34 F   197 Callie Ford                 Brewster,MA                                                   
 35    44:04  8:49    9 30-39   35 F   210 Heather Walsh               Millbury,MA                                                   
 36    44:10  8:50    5 50-59   36 F   179 Patricia Nally              S Dennis,MA                                                   
 37    44:19  8:52    9 20-29   37 F   164 Lynn Bartameo                                                                          
 38    44:35  8:55    6 40-49   38 F   311 Janet Babbin                Westwood,MA                                                   
 39    44:40  8:56    6 50-59   39 F   323 Mary Devlin                 Dennisport,MA                                                 
 40    44:44  8:57    7 40-49   40 F   306 Sue Masterson               Newton,MA                                                     
 41    44:55  8:59    7 50-59   41 F   289 Linda Porterfield           Memphis,TN                                                    
 42    45:23  9:05   10 20-29   42 F   169 Sarah Schindler             Wey,MA                                                        
 43    45:32  9:06   10 30-39   43 F   156 Dina Adams                                                                             
 44    46:05  9:13   11 20-29   44 F   299 Bryn Walker                 S Yarmouth,MA                                                 
 45    46:37  9:19    8 40-49   45 F   242 Anne MacDonald Marti        Tatam                Filly                                 
 46    46:50  9:22    2 01-15   46 F   285 Sophie Furigay              W Hyannisport,MA                                              
 47    47:02  9:24   11 30-39   47 F   195 Patricia Kelleher           Phoenixville,PA      Clydes                                   
 48    47:14  9:27    9 40-49   48 F   330 Christine Carlson           W Rox,MA                                                      
 49    47:21  9:28   10 40-49   49 F   135 Sarah Robinson              Brewster,MA                                                   
 50    47:22  9:28   11 40-49   50 F   136 Lisa Markley                Brewster,MA                                                   




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News