Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Falmouth Sprint Triathlon

Falmouth, MA, July 19, 2009

[Individual Results | Team Results | Age Group Results ]

Special Division Results


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2009 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'FALMOUTH Sprint  Triathlon'
July 119 2009         Swim .3  Mi./Cycle 9.25 Mi./Run 3.1 Mi.      Falmouth, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
                                              send corrections to steve@gsrs.com
================================================================================


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Andrew Muse                  54  17 M   S Yarmouth MA           1:00:06         
    2 Christopher Montt            56  18 M   Forestdale MA           1:01:53         
    3 Thomas Bruemmer              59  19 M   Orleans MA              1:03:27         
    4 Michael Helfer               55  18 M   Weston MA               1:04:58         
    5 Jack Dion                    47  14 M   Canton MA               1:14:06         
    6 Matthew Lombardo             61  19 M   Wayland MA              1:18:33         
    7 Timothy Muse                 45  13 M   S Yarmouth MA           1:25:12         
    8 Tyler Baylis                 44  12 M   Yarmouthport MA         1:29:38         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Charles Dhemecourt           98  24 M   Newton MA                 54:45         
    2 Colin Ingram                166  27 M   Hampton NH                55:48         
    3 Jake Marcus                  68  20 M   N Easton MA               57:34         
    4 Craig Sturgeon               89  23 M   Severna Park MD           58:29         
    5 Terence Cordner             130  26 M   Rochester NY              59:24         
    6 Andrew Daley                156  27 M   Somerville MA             59:33         
    7 Jason Paganelli             141  26 M   Bridgewater MA            59:34         
    8 Gregory Hardy                99  25 M   Brookline MA            1:00:48         
    9 Matthew Laurind             760  22 M   Oceanport NJ            1:02:30         
   10 Antoine Holmes Cerfon       164  27 M   Cambridge MA            1:02:50         
   11 Benjamin Kuebrich            79  22 M   Fairfax VA              1:03:34         
   12 Kyle List                    67  20 M   E Falmouth MA           1:03:57         
   13 Patrick Rooney              178  27 M   Peabody MA              1:04:55         
   14 Conor McDavitt              208  29 M   Duxbury MA              1:05:19         
   15 James White                 195  28 M   Randolph MA             1:06:08         
   16 Stuart Watson               126  25 M   Weston MA               1:07:52         
   17 Sam Kocsis                  100  24 M   Brookline MA            1:09:22         
   18 James Monaghan              209  29 M   Duxbury MA              1:11:24         
   19 Michael White               152  26 M   Randolph MA             1:11:49         
   20 Evan Obrien                 172  27 M   Middletown CT           1:12:01         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Barry Ahern                 401  39 M   E Sandwich MA             53:04         
    2 Ben Regan                   246  31 M   Brockton MA               53:06         
    3 Greg Norton                 282  33 M   Boston MA                 54:52         
    4 Thomas Hollowell            237  31 M   Perrysville IN            57:47         
    5 Terry Hollowell             236  31 M   Branford CT               57:47         
    6 Dave Kirk                   351  37 M   Boston MA                 59:50         
    7 Kyle Carlin                 309  35 M   Brookline MA            1:02:28         
    8 Michael Bonito              372  38 M   Sagamore Beach MA       1:02:37         
    9 Jeffrey Soderman            248  31 M   Boston MA               1:03:25    2:00 
   10 Ryan Munro                  243  31 M   New York NY             1:05:08         
   11 Christopher Fay             311  35 M   W Roxbury MA            1:05:15         
   12 Daniel Cooper               254  33 M   Mansfield MA            1:07:04         
   13 Shane Wilhelmsen            227  30 M   Cumberland RI           1:07:06         
   14 Jake Dwinell                328  36 M   Washington DC           1:07:52         
   15 Paul Cronin                 376  38 M   Acton MA                1:08:02         
   16 Mark Haskell                277  33 M   Bridgewater MA          1:08:10         
   17 Tyler Rindler               263  32 M   New York NY             1:08:49    2:00 
   18 Edward Kelliher             257  32 M   Cambridge MA            1:09:17         
   19 Mike Maguire                356  37 M   S Hamilton MA           1:09:45         
   20 Peter Marschel              314  35 M   Jersey City NJ          1:11:31         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Garrett Goggin              456  40 M   Mashpee MA                55:43         
    2 Sam Crowell                 451  40 M   Yarmouthport MA           59:03         
    3 Rich Morrell                464  40 M   Rockport MA             1:03:51         
    4 George Cataldo              628  48 M   Hanover MA              1:05:57         
    5 Tom Lane                    631  48 M   Sandwich MA             1:07:44         
    6 Kevin Tattrie               498  41 M   Franklin MA             1:08:13         
    7 Kevin Gilmartin             583  45 M   Braintree MA            1:08:19         
    8 Steven Yonchak              556  43 M   Needham MA              1:09:16         
    9 Peter Biro                  447  40 M   Wellesley MA            1:13:03         
   10 Gary Bigley                 592  46 M   Plymouth MA             1:13:14         
   11 Elliot Glist                596  46 M   Falmouth MA             1:14:35         
   12 Patrick Zilkha              477  40 M   Manchester Center VT    1:15:52         
   13 Michael Arsenault           558  44 M   N Falmouth MA           1:17:13         
   14 Matthew Cubstead            484  41 M   Belmont MA              1:17:57         
   15 Tom Marie                   585  45 M   Medfield MA             1:19:22         
   16 Timothy Dupree              568  44 M   Worcester MA            1:20:17         
   17 Joe Radzik                  469  40 M   Hanover MA              1:21:07         
   18 William Roth                552  43 M   Fairhaven MA            1:22:52         
   19 Christopher Dawson          565  44 M   New Haven CT            1:23:25         
   20 Ian Rubin                   553  43 M   Wayland MA              1:27:59         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Steven Wolberg              658  50 M   Newton MA               1:05:05         
    2 Jonathan Howland            668  51 M   Falmouth MA             1:07:15         
    3 Dan Spratt                  722  58 M   Cape Elizabeth ME       1:10:42         
    4 Robert Jensen               707  56 M   Sandwich MA             1:12:26         
    5 Pete Killelea               677  52 M   Dover MA                1:15:56         
    6 Bill Dumont                 663  51 M   Dracut MA               1:17:13         
    7 Ricky Hull                  684  53 M   Billerica MA            1:18:10         
    8 Vincent Gatto               681  53 M   N Andover MA            1:19:44         
    9 Brian Witkov                717  57 M   Peabody MA              1:21:08         
   10 Jim McNally                 685  53 M   Concord MA              1:23:52         
   11 Brian McGovern              708  56 M   Seekonk MA              1:33:26         
   12 Arthur Shirk                653  50 M   Malden MA               1:54:39         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 John Hussey                 740  61 M   Wellesley MA            1:13:31         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2009 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'FALMOUTH Sprint  Triathlon'
July 119 2009         Swim .3  Mi./Cycle 9.25 Mi./Run 3.1 Mi.      Falmouth, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
                                              send corrections to steve@gsrs.com
================================================================================


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Katharine Playter            46  13 F   Billerica MA            1:15:40         
    2 Sarah Shahabi                49  14 F   Potomac MD              1:21:03         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Grace Moore                  87  23 F   Boston MA               1:04:52         
    2 Kate Robert                 177  27 F   Amherst MA              1:07:30         
    3 Kat Apse                    153  27 F   Charlestown MA          1:07:44    2:00 
    4 Keegan Garnsey               84  23 F   Chestnut Hill MA        1:08:06         
    5 Sarah Werner                151  26 F   Cambridge MA            1:08:39         
    6 Meredith Sheehan             88  23 F   Norwood MA              1:10:16         
    7 Christina Correnti           83  23 F   Avon CT                 1:10:22         
    8 Whitney Robbins             146  26 F   Boston MA               1:11:03         
    9 Cynthia Adrean               92  24 F   Waltham MA              1:12:24         
   10 Nicoze Lai                   82  23 F   Woods Hole MA           1:13:51         
   11 Kimberly Walch               90  23 F   Sudbury MA              1:14:17         
   12 Dianne Munevar              193  28 F   Weston MA               1:14:17         
   13 Caroline Winn                77  21 F   Lexington MA            1:14:51         
   14 Mary Vallely                110  24 F   Ayer MA                 1:15:52         
   15 Kelly Winn                  127  25 F   Lexington MA            1:15:56         
   16 Norine Zysik                129  25 F   Brighton MA             1:16:50         
   17 Sarah Howard                117  25 F   S Boston MA             1:17:16         
   18 Kelly Kennedy               118  25 F   S Boston MA             1:17:16         
   19 Charlotte Reardon           107  24 F   Brighton MA             1:17:17         
   20 Janice Chang                198  29 F   Hopkinton MA            1:18:55         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Tara Ewald                  379  38 F   Osterville MA           1:01:48         
    2 Jeannine Valle              303  34 F   Mashpee MA              1:10:28         
    3 Susan Willwerth             445  39 F   Northboro MA            1:11:22         
    4 Marissa Wozniak             249  31 F   Medford MA              1:11:36         
    5 Kristin Haskell             294  34 F   Bridgewater MA          1:12:26         
    6 Julie Babson                371  38 F   Winchester MA           1:12:37         
    7 Joanne Murphy               261  32 F   S Boston MA             1:12:44         
    8 Christine Loiurio           218  30 F   Jamaica Plain MA        1:13:11         
    9 Susanne Gerber              234  31 F   New York NY             1:13:39         
   10 Lauren Fernandes            329  36 F   Houston TX              1:14:05         
   11 Allison Mallett             240  31 F   Winthrop MA             1:15:40         
   12 Amy McGrath                 429  39 F   Milton MA               1:16:02         
   13 Meg Radzik                  361  37 F   Hanover MA              1:17:24         
   14 Laura Driscoll              274  33 F   Roslindale MA           1:18:49         
   15 Caryn Conway                348  37 F   Needham MA              1:18:54         
   16 Tobey Collins               412  39 F   Washington DC           1:19:35         
   17 Jennifer Dougherty          292  34 F   Malden MA               1:19:49         
   18 Laura Hill                  381  38 F   Raleigh NC              1:20:19         
   19 Jennifer Massa              281  33 F   North Haven CT          1:21:28         
   20 Meredith Bosley             252  32 F   Boston MA               1:21:34         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Trudy Shahabi               627  48 F   Potomac MD              1:07:28         
    2 Sharon Foster               570  44 F   Hudson MA               1:13:51         
    3 Joanne Hooker               599  46 F   Newton MA               1:14:56         
    4 Cheryl Greeson              542  43 F   Bourne MA               1:17:22         
    5 Bonny Rose                  607  46 F   Bourne MA               1:17:35         
    6 Amy Citarell                506  42 F   Norfolk MA              1:17:51         
    7 Sarah Duggan                540  43 F   Lakeville MA            1:19:14         
    8 Jacqueline Hennessey        515  42 F   Boston MA               1:19:58         
    9 Leslie Wong                 502  41 F   Newton MA               1:20:07         
   10 Susan Rutherford            634  48 F   Fairfax VA              1:20:12         
   11 Karen Arsenault             503  42 F   N Falmouth MA           1:20:13         
   12 Debbie Young                476  40 F   Cambridge MA            1:21:25         
   13 Denise Belanger             614  47 F   Carver MA               1:22:42         
   14 Maribeth Hughes             489  41 F   Foxborough MA           1:23:31         
   15 Kerry Bennett               504  42 F   Lakeville MA            1:23:32         
   16 Erica Dawson                452  40 F   New Haven CT            1:24:10         
   17 Jane Deery                  509  42 F   S Boston MA             1:25:30         
   18 Melanie Thistle             475  40 F   S Chatham MA            1:26:25         
   19 Nancy Rufo                  495  41 F   Duxbury MA              1:27:30         
   20 Laura Kelleher              639  49 F   Greenfield MA           1:27:49         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jen Salman                  678  52 F   S Boston MA             1:13:42         
    2 Kimberly Fletcher           720  58 F   Wellesley MA            1:21:14         
    3 Joanne Censullo             661  51 F   Wilmington MA           1:21:42         
    4 Margaret Soussloff          697  54 F   Williamsburg MA         1:22:51         
    5 Irene Woods                 710  56 F   Greenfield MA           1:23:13         
    6 Sharon Couto                712  57 F   E Greenwich MA          1:28:11         
    7 Darlene Stone Adair         709  56 F   Williamsburg MA         1:28:36         
    8 Mary Blakinger              726  59 F   Bryn Mawr PA            1:28:52         
    9 Mary Hocking                652  50 F   Raynham MA              1:32:55         
   10 Lyn Walsh                   702  55 F   Sunderland MA           1:33:15         
   11 Linda Foster                665  51 F   Winchester MA           1:35:43         
   12 Denise Gaylord              693  54 F   Provincetown MA         1:54:16         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Margaret Patch              753  73 F   N Falmouth MA           1:43:02         

             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2009 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'FALMOUTH Sprint  Triathlon'
July 119 2009         Swim .3  Mi./Cycle 9.25 Mi./Run 3.1 Mi.      Falmouth, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
                                              send corrections to steve@gsrs.com
================================================================================


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Samuel Schweizer            108  24 M   Arlington MA            1:08:14         
    2 Michael Stratten            762  26 M   Weston MA               1:14:38         
    3 David Gunzburger            202  29 M   Newton MA               1:18:21         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jason Evans                 420  39 M   Dover MA                1:02:29         
    2 John McCabe                 357  37 M   Shrewsbury MA           1:04:57         
    3 Shawn McGrath               389  38 M   Cheshire MA             1:05:35         
    4 Matthew Sonnabend           438  39 M   Cotuit MA               1:05:46         
    5 David West                  443  39 M   Boston MA               1:06:15         
    6 Mark Adams                  273  33 M   Westford MA             1:06:28         
    7 John Encarnacao             419  39 M   Merrimack NH            1:06:47         
    8 Bill Luette                 355  37 M   Marstons Mills MA       1:07:55         
    9 Ej Lanni                    238  31 M   Boston MA               1:08:03         
   10 Daniel Bartholomew          306  35 M   Taunton MA              1:09:00         
   11 Michael Lawrence            298  34 M   S Boston MA             1:16:28         
   12 Matthew McCrann             387  38 M   Hanover MA              1:16:52         
   13 Jeremy Auger                289  34 M   Holden MA               1:17:58         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Michael Fein                454  40 M   Hanover MA              1:07:47         
    2 Kenneth Losordo             632  48 M   Teaticket MA            1:08:27         
    3 Arne Thompsen               499  41 M   Weymouth MA             1:10:11         
    4 Joe Robichaud               470  40 M   Mansfield MA            1:11:09         
    5 James Hopkins               458  40 M   Ashland MA              1:11:47         
    6 Lawrance Oconnor            576  44 M   Cambridge MA            1:12:10         
    7 Larry Gray                  620  47 M   E Falmouth MA           1:12:24         
    8 John Fernandes              595  46 M   Taunton MA              1:16:48         
    9 Eric Colon                  482  41 M   Bridgewater MA          1:23:25         


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jim Hayes                   651  50 M   Weymouth MA             1:00:25         
    2 Mick Natoli                 670  51 M   Salem NH                1:06:42         
    3 Bruce Carmell               648  50 M   Plymouth MA             1:08:21         
    4 Stephen Ceglarski           719  58 M   Boston MA               1:11:20         
    5 Bill Ebsary                 689  50 M   Norwell MA              1:13:59         
    6 Fred McDermott              694  54 M   Brockton MA             1:47:15         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2009 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'FALMOUTH Sprint  Triathlon'
July 119 2009         Swim .3  Mi./Cycle 9.25 Mi./Run 3.1 Mi.      Falmouth, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
                                              send corrections to steve@gsrs.com
================================================================================


                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Rebecca Platt               194  28 F   Boston MA               1:24:31         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jill Ort                    359  37 F   Chelsea MA              1:15:29         
    2 Michelle Rosenfield         220  30 F   Amherst MA              1:29:56         
    3 Lisa Lavelle                354  37 F   Arlington MA            1:37:56         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Leslie Battle               446  40 F   Warwick RI              1:21:10         
    2 Gretchen Schmelzer          578  44 F   Natick MA               1:25:36         
    3 Carol Cremmen               618  47 F   Hatchville MA           1:28:46         
    4 Debbie Suarez               589  45 F   Cherry Valley MA        1:32:43         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Anne Staples                657  50 F   Norwell MA              1:11:31         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 







race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News