Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mid Wach Dual Meets @ Shrewsbury HS

Shrewsbury, MA, January 29, 2009

[Team Scores ]

Event Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/29/2009 11:02 PM
                Mid Wach Dual Meets @ Shrewsbury HS - 1/29/2009                
                                Shrewsbury, MA                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Chris Cole                SR Shrewsbury            45-05.25     13.84m 
  2 Tim Howe                  JR Quabbin               41-06.25     12.65m 
  3 Brad Diamantopoulos       JR Shrewsbury            40-11.25     12.47m 
  4 Dylan Huff                JR Milford               40-05.75     12.33m 
  5 Andrew May                SR Quabbin               39-02.50     11.95m 
  6 Matt Sullo                SR Milford               38-01.50     11.62m 
  7 Adrian DeJesus            JR Marlborough           38-00.00     11.58m 
  8 Joe Gandolfi              SR Milford               37-11.25     11.56m 
  9 Jon Gallardo              SR Marlborough           36-04.75     11.09m 
 10 Will O'Neil               SR Westborough           35-09.25     10.90m 
 11 Tyler Smith               SR Westborough           35-09.00     10.89m 
 12 Paul Min                  SR Westborough           35-03.50     10.75m 
 13 Sreeharsha Sistla         SR Westborough           35-02.25     10.72m 
 14 Josh Haney                SR Gardner               35-01.50     10.70m 
 15 Danny Wall                SR Algonquin            J35-01.50     10.70m 
 16 Manny Lopez               SR Milford              J35-01.50     10.70m 
 17 Rob Harisomowicz          JR Gardner               34-10.50     10.62m 
 18 Michael Erickson          JR Quabbin               34-07.50     10.55m 
 19 Brandon Britt             Sr Leominster            33-10.75     10.33m 
 20 Joe Smith                 JR Milford               33-00.00     10.05m 
 21 Anthony Charter           SO Quabbin               32-10.25     10.01m 
 22 Jeremy Adams              FR Algonquin             32-04.75      9.87m 
 23 Noah Rhein                JR Westborough           32-04.25      9.86m 
 24 Brian Keville             JR Algonquin             32-00.75      9.77m 
 25 Mike Gauvin               r. Leominster            31-07.75      9.64m 
 26 Adam Scerra               SO Marlborough           31-04.50      9.56m 
 27 Lane Southard             SO Algonquin             31-02.75      9.51m 
 28 Paul Bockmann             SR Algonquin             30-09.75      9.39m 
 29 James Ackley              JR Algonquin             30-06.75      9.31m 
 30 Michael Giroux            FR Quabbin               30-06.25      9.30m 
 31 Ben Arcabascio            JR Shrewsbury            30-06.00      9.29m 
 32 Justin Strand             JR Westborough           30-01.75      9.18m 
 33 Tyler Craft               SR Gardner               30-01.50      9.18m 
 34 Joel Rouleau              Sr Leominster            30-00.25      9.15m 
 35 Mike Nasuti               SO Marlborough           29-06.50      9.00m 
 36 Andre Carbonneau          SO Marlborough           28-06.00      8.68m 
 37 Nick Caron                FR Leominster            27-09.50      8.47m 
 38 Kevin Shaughnessy         SO Milford               27-05.25      8.36m 
 39 Sean Dixon                SO Shrewsbury            27-00.00      8.22m 
 40 Scott Keosung             SO Quabbin               26-02.00      7.97m 
 41 Fabio Arriero             JR Marlborough          J26-02.00      7.97m 
 42 Paul Rezuke               JR Shrewsbury            25-04.00      7.72m 
 43 Thomas Laverty            SO Shrewsbury            20-05.00      6.22m 
 
Event 2  Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Tom Fazio                 JR Algonquin              5-09.00      1.75m 
  2 Tyler Columbo             SR Gardner               J5-09.00      1.75m 
  3 Ryan Benoit               JR Gardner                5-07.00      1.70m 
  4 Cameron Brilliant         FR Algonquin             J5-07.00      1.70m 
  5 Brandon Britt             Sr Leominster            J5-07.00      1.70m 
  6 Daniel Schumacher         SR Shrewsbury            J5-07.00      1.70m 
  7 Mark MacNEILL             JR Algonquin              5-05.00      1.65m 
  8 Kyle Read                 SR Milford               J5-05.00      1.65m 
  8 Andrew May                SR Quabbin               J5-05.00      1.65m 
 10 Nicholas Marcello         SR Shrewsbury            J5-05.00      1.65m 
 10 Kyle Resatka              SO Algonquin             J5-05.00      1.65m 
 12 Steve Keosung             JR Quabbin               J5-05.00      1.65m 
 13 James Ackley              JR Algonquin              5-01.00      1.54m 
 13 Connor Cahill             JR Algonquin              5-01.00      1.54m 
 13 Anthony Charter           SO Quabbin                5-01.00      1.54m 
 13 Bob Rallis                SR Milford                5-01.00      1.54m 
 13 Nate Schmidlein           SO Marlborough            5-01.00      1.54m 
 18 Nick delGuidice           Sr Leominster            J5-01.00      1.54m 
 19 Dan Kelley                SR Gardner               J5-01.00      1.54m 
 19 Mike Lis                  JR Westborough           J5-01.00      1.54m 
 21 Curtis Scibelli           SO Shrewsbury            J5-01.00      1.54m 
 22 Will O'Neil               SR Westborough           J5-01.00      1.54m 
 23 Bryant Wing               SR Milford                4-09.00      1.44m 
 23 Evan Senie                JR Westborough            4-09.00      1.44m 
 25 Nathaniel Askew           JR Westborough           J4-09.00      1.44m 
 25 Michael Josephs           JR Westborough           J4-09.00      1.44m 
 27 Nate Nelson-Maney         FR Shrewsbury            J4-09.00      1.44m 
 -- Dhir Patel                SO Marlborough                 NH            
 -- Pat Brekka                SO Quabbin                     NH            
 -- Ben Arcabascio            JR Shrewsbury                  NH            
 -- Andrew Horsung            FR Quabbin                     NH            
 -- Tim Mardirosian           SO Quabbin                     NH            
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jeff Bush                 JR Westborough            10:07.4  
  2 Andy Haskell              JR Westborough            10:55.6  
  3 Tobin Dancy               FR Shrewsbury             11:02.3  
  4 Alex Kunycky              SO Marlborough            11:02.8  
  5 Eliot Tear                SR Algonquin              11:17.1  
  6 Jess Schow                SO Algonquin              11:18.1  
  7 Peter Sargent             SO Gardner                11:27.0  
  8 Andrew Farrell            SR Algonquin              11:35.6  
  9 Michael Bodden            FR Shrewsbury             11:36.2  
 10 Pat Ohara                 JR Gardner                11:46.1  
 11 Matthew Jedras            SR Westborough            11:50.6  
 12 Matt Grandich             FR Gardner                11:54.7  
 13 Charles Milhans           Sr Leominster             12:42.2  
 14 Joel Sousa                FR Milford                12:42.9  
 15 Matthew Zinck             FR Marlborough            12:52.2  
 16 Lucas Allen               FR Marlborough            13:14.9  
 17 Chris Puskas              So Leominster             13:18.2  
 18 Wesley Hebert             So Leominster             13:18.6  
 19 Jeremiah Shyne            FR Milford                13:40.3  
 20 Alex Frieband             FR Milford                13:56.4  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bob Rallis                SR Milford                    8.4   1 
  2 Sonny Heng                Sr Leominster                J8.4   1 
  3 Sterling Chu              SR Algonquin                  8.5   3 
  4 Cory Adams                JR Algonquin                  8.6   3 
  5 Joe Gandolfi              SR Milford                    8.7   1 
  6 Bryant Wing               SR Milford                   J8.7   1 
  7 Nicholas Marcello         SR Shrewsbury                 8.8   1 
  8 Bryan Rodrigues           JR Marlborough                8.9   5 
  8 Nick Magalliaes           SO Gardner                    8.9   3 
 10 Daniel Schumacher         SR Shrewsbury                 9.0   1 
 10 Karl Chung                JR Marlborough                9.0   5 
 10 Shane Ruffing             SO Westborough                9.0   4 
 13 Paul Panarelli            JR Shrewsbury                 9.1   2 
 13 Kyle Coffey               JR Westborough                9.1   3 
 13 Derrick Maxwell           JR Marlborough                9.1   5 
 16 Ryan Schramm              JR Quabbin                    9.6   5 
 17 Maxwell Klefstad          SR Westborough                9.7   3 
 18 Daniel McNULTY            SO Algonquin                  9.8   4 
 18 Michael Norton            JR Quabbin                    9.8   5 
 20 Stephen Ward              SO Milford                   10.3   2 
 20 Ryan Benoit               JR Gardner                   10.3   4 
 22 Dan Kelley                SR Gardner                   10.5   3 
 22 Frank Furlo               SO Milford                   10.5   2 
 24 chaney Gaudette           SO Milford                   10.6   2 
 25 Kevin Dean                FR Quabbin                   10.8   5 
 26 Michael Boland            SO Algonquin                 11.0   4 
 27 Bradley Garber            SO Milford                   11.1   2 
 28 Arjuna Keshavan           SO Algonquin                 11.9   4 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tim Mellace               SO Marlborough                6.9   5 
  1 Jeffrey Pineda            SR Shrewsbury                 6.9   1 
  2 Kevin Liang               SR Shrewsbury                J6.9   1 
  4 Kyle Connors              SR Westborough                7.0   3 
  4 Tyre McDonald             r. Leominster                 7.0   1 
  5 Jeffrey Baum              SO Shrewsbury                J7.1   2 
  6 Gregory Flumere           SR Milford                    7.1   2 
  6 Tyler Columbo             SR Gardner                    7.1   3 
  6 Joe Cote                  SO Marlborough                7.1   5 
  7 Andrew May                SR Quabbin                   J7.1   5 
  7 Andrew Manley-O'Brien     SO Shrewsbury                J7.1   2 
 11 Manny Lopez               SR Milford                   J7.3   1 
 11 George Echiveria          FR Gardner                   J7.3   3 
 12 Connor Cahill             JR Algonquin                  7.2   3 
 12 Jordan Stambler           JR Shrewsbury                 7.2   2 
 12 Ben Roth                  JR Westborough               J7.3   3 
 12 Mike Kowal                SR Milford                   J7.3   1 
 16 Joe Smith                 JR Milford                   J7.7   2 
 17 Joseph Shea               SO Milford                   J7.7   2 
 18 Anthony Charter           SO Quabbin                    7.4   5 
 18 Kyle Resatka              SO Algonquin                  7.4   3 
 19 Karl Chung                JR Marlborough               J7.4   5 
 21 Adam Parsons              JR Gardner                    7.6   4 
 22 Michael Erickson          JR Quabbin                    7.7   5 
 25 Alec Bissantto            SO Gardner                    8.0   4 
 26 Mark Sawyer               SR Gardner                   J8.0   4 
 27 Doug West                 SO Westborough               J8.0   4 
 28 John Lulesha              FR Leominster                 8.3   1 
 29 Ryan Kinnard              FR Westborough                8.4   4 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Byron M. Jones            JR Westborough             4:52.9  
  2 Robert Clayton            SO Algonquin               5:01.9  
  3 Michael Bryant            JR Marlborough             5:03.2  
  4 Brendan Robertson         FR Westborough             5:06.0  
  5 Kevin Thompson            JR Shrewsbury              5:11.4  
  6 Tom Kelley                SR Gardner                 5:13.3  
  7 Darrel Hamlet             SR Milford                 5:14.0  
  8 Matthew Gitkind           SR Westborough             5:16.8  
  9 Nicholas Eames            SO Westborough             5:18.7  
 10 Steve Tambolleo           JR Quabbin                 5:25.4  
 11 Cory Kays                 JR Shrewsbury              5:28.1  
 12 Joseph Frissora           SO Shrewsbury              5:29.3  
 13 Justin Raphelson          SR Algonquin               5:32.9  
 14 Adam Jiang                SO Shrewsbury              5:34.2  
 15 Peter Sargent             SO Gardner                 5:35.9  
 16 Tyler Fruneaux            JR Algonquin               5:38.1  
 17 Josh Bouchard             JR Gardner                 5:39.0  
 18 Rakesh Gurrala            FR Shrewsbury              5:42.2  
 19 Chris Baza                JR Milford                 5:43.0  
 20 AJ Venkatesh              Sr Leominster              5:45.9  
 21 Joshua Steinberg          FR Shrewsbury              5:46.8  
 22 Adam Amin                 SR Algonquin               5:51.8  
 23 Christian Fryc            JR Shrewsbury              5:53.1  
 24 Spencer Moore             FR Shrewsbury              5:54.6  
 25 Charles Milhans           Sr Leominster              5:55.5  
 26 Myles Dumas               SO Gardner                 5:58.8  
 27 Kevin Oliveira            JR Marlborough             5:59.8  
 28 Jonathan Lee              SO Milford                 6:00.2  
 29 Nicholas Stevenson        JR Shrewsbury              6:08.8  
 30 Trevor Benoit             SO Gardner                 6:09.8  
 31 Robert Benoit             SO Gardner                 6:13.8  
 32 Shawn Luce                FR Milford                 6:19.9  
 33 Sam Bryan                 SR Westborough             6:22.5  
 34 Jake Nahkala              FR Quabbin                 6:26.2  
 35 Adrian Brown               8 Marlborough             6:31.7  
 36 Alec Lapan                FR Milford                 6:44.3  
 37 Joao Marino               FR Milford                 6:51.5  
 38 Jonathan Liang            JR Marlborough             6:59.5  
 39 Kevin Coates              JR Quabbin                 7:02.0  
 40 Matthew Wright            FR Marlborough             7:13.1  
 41 Benjamin Bolton           SO Milford                 8:02.4  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nick delGuidice           Sr Leominster              1:29.4   4 
  2 Jeff Bush                 JR Westborough             1:34.4   1 
  3 Mark Macklin              Sr Leominster              1:34.9   3 
  4 Joe Weber                 SR Gardner                 1:35.2   1 
  5 Joseph Grimaldo           SO Marlborough             1:36.7   5 
  6 Sean Horan                SO Shrewsbury              1:37.5   3 
  7 Tyler Craft               SR Gardner                 1:38.0   1 
  8 Andri Hjaltason           SO Marlborough             1:38.9   5 
  9 Pat Brekka                SO Quabbin                 1:39.4   5 
 10 Stefan Morin              JR Algonquin               1:40.7   1 
 11 William Andrade           SO Marlborough             1:41.4   5 
 12 Kevin Keyes               JR Westborough             1:43.3   2 
 13 George Tyros              SO Gardner                 1:44.7   2 
 14 chaney Gaudette           SO Milford                 1:49.2   3 
 15 Andy White                SR Gardner                 1:52.0   4 
 16 Mike Karpuk               FR Algonquin               1:52.4   2 
 17 Kyle Lindsay              JR Shrewsbury              1:53.4   3 
 18 Scott Trehub              FR Algonquin               1:56.2   2 
 19 Stephen Gillman           JR Shrewsbury              2:00.0   4 
 20 romit Patel               FR Milford                 2:01.8   4 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mark MacNEILL             JR Algonquin                 38.5   1 
  2 Dave Kemp                 SR Gardner                   39.5   1 
  3 Tyre McDonald             r. Leominster                39.7   5 
  4 Kyle MacKinnon            SO Marlborough               40.2   9 
  5 Andrew Clark              SR Shrewsbury                40.5   5 
  6 Steve Keosung             JR Quabbin                   41.8   9 
  7 Alexander Blakeslee       JR Shrewsbury                41.9   6 
  8 Brian Leslie              JR Westborough               42.0   1 
  9 Ryan Morgello             SO Marlborough               42.1  10 
 10 Dan Polanowicz            JR Algonquin                 42.2   2 
 11 Nick Lombardi             SO Marlborough               42.3   9 
 12 James Bolanos             SO Milford                   42.5   5 
 12 Kyle Mannion              FR Algonquin                 42.5   3 
 14 George Echiveria          FR Gardner                   42.6   3 
 14 Mike Duncan               SR Gardner                   42.6   2 
 16 Daniel O'Keefe            SR Shrewsbury                42.8   7 
 17 Angelo Coelho             SR Marlborough               43.4  11 
 18 Steven Higgins            JR Marlborough               43.5  10 
 19 Brian Keville             JR Algonquin                 43.9   2 
 19 Andrew Welch              JR Quabbin                   43.9   9 
 21 Saulo de Paula            SO Marlborough               44.0  11 
 22 Vincent Virga             SO Shrewsbury                45.1   8 
 23 Ben Roth                  JR Westborough               45.4   2 
 24 Frank Furlo               SO Milford                   45.6   6 
 25 Arjun Grama               FR Westborough               47.1   4 
 25 Samuel O'Keefe            SO Shrewsbury                47.1   8 
 27 Amit Ika                  JR Westborough               47.4   3 
 28 Darius Corcoran           FR Shrewsbury                47.7   8 
 29 Bradley Garber            SO Milford                   47.8   7 
 30 Andrew Horsung            FR Quabbin                   48.0  10 
 30 Brandon Chaban            r. Leominster                48.0   6 
 32 Joseph Grill              SO Milford                   48.8   8 
 33 Misha Charlat             FR Algonquin                 49.5   4 
 34 Tim Mardirosian           SO Quabbin                   50.4  10 
 35 Joel Rouleau              Sr Leominster                50.7   7 
 36 Mouli Gandi               SO Westborough               51.8   4 
 37 Devin Ruiz                FR Quabbin                   53.2  11 
 38 Kyle Reed-Edwards         JR Westborough             1:01.1   4 
 39 Randy Faucher             FR Quabbin                 1:02.8  11 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brandon Britt             Sr Leominster              2:51.3  
  1 Byron M. Jones            JR Westborough             2:51.3  
  3 Jon-Scott Lutke           JR Algonquin               2:52.9  
  4 Devin Merullo             SR Shrewsbury              2:54.6  
  5 Kyle Carbone              SR Shrewsbury              2:56.9  
  6 Jared Lowrie              JR Shrewsbury              2:59.8  
  7 Daniel Davis              SR Shrewsbury              3:01.3  
  8 Eliot Tear                SR Algonquin               3:02.8  
  9 Robert Clayton            SO Algonquin               3:06.3  
 10 Michael Bryant            JR Marlborough             3:07.2  
 11 Steve Tambolleo           JR Quabbin                 3:08.3  
 12 Darrel Hamlet             SR Milford                 3:08.6  
 13 Vasili Regan              SO Marlborough             3:09.2  
 14 Pat Ohara                 JR Gardner                 3:17.3  
 15 Joe Weber                 SR Gardner                 3:18.4  
 16 Andrew Clark              SR Shrewsbury              3:19.2  
 17 Nate Nelson-Maney         FR Shrewsbury              3:19.6  
 18 Chris Baza                JR Milford                 3:20.4  
 19 AJ Venkatesh              Sr Leominster              3:22.0  
 20 Robert Matthews           FR Shrewsbury              3:27.1  
 21 Vinay Maliakal            FR Shrewsbury              3:33.3  
 22 Jonathan Lee              SO Milford                 3:34.3  
 23 Evan Cheney               SO Milford                 3:35.2  
 24 Myles Dumas               SO Gardner                 3:36.0  
 25 Matt Alley                SO Milford                 3:36.1  
 26 Mark Sawyer               SR Gardner                 3:37.6  
 27 Dhir Patel                SO Marlborough             3:38.1  
 28 Matt Minafo               FR Shrewsbury              3:40.7  
 29 Shawn Luce                FR Milford                 3:42.9  
 30 Joel Sousa                FR Milford                 3:43.9  
 31 Paul Hastings             SO Milford                 3:45.3  
 32 Wesley Hebert             So Leominster              3:48.6  
 33 Amdrew Lee                SR Milford                 3:53.9  
 34 Jake Nahkala              FR Quabbin                 3:56.8  
 35 Brandon Langston          Fr Leominster              4:10.4  
 36 Alex Frieband             FR Milford                 4:15.0  
 37 Kieran Gilman             So Leominster              4:17.3  
 38 Mike Desmond              So Leominster              4:23.2  
 39 Kevin Coates              JR Quabbin                 4:28.1  
 40 Nick Caron                FR Leominster              4:51.2  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Leominster                                           3:51.5   2 
  2 Algonquin                                            4:01.9   1 
  3 Marlborough                                          4:05.4   3 
  3 Shrewsbury                                           4:05.4   2 
  5 Westborough                                          4:09.9   1 
  6 Milford                                              4:13.0   2 
  7 Quabbin                                              4:26.4   3 
  8 Gardner                                              4:36.9   1 
 
Event 11  Girls Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Whitney Cyr               SR Milford               33-08.25     10.26m 
  2 Kaylee DeVincent          SR Algonquin             33-04.50     10.17m 
  3 Alexa Fearing             FR Marlborough           30-03.25      9.22m 
  4 Christina Vermes          JR Westborough           29-02.75      8.90m 
  5 Alma Dwumfour             Sr Shrewsbury            28-11.50      8.82m 
  6 Brianna Docimo            Sr Shrewsbury            28-01.00      8.55m 
  7 Leah Walzer               JR Algonquin             27-08.00      8.43m 
  8 Veronica Flores           SO Milford               27-06.25      8.38m 
  8 Cynthia Chude             JR Marlborough           27-06.25      8.38m 
 10 Allison Kenney            SO Algonquin             27-05.00      8.35m 
 11 Janhavee Deshpande        SR Westborough           27-03.00      8.30m 
 12 Samantha Fowle            SR Westborough           26-09.50      8.16m 
 13 Kayla Carpenter           SR Quabbin               26-05.00      8.05m 
 14 Rachel Thimble            JR Milford               26-01.25      7.95m 
 15 Caitlin McGuiness         FR Quabbin               26-00.00      7.92m 
 16 Micky Oliver              JR Gardner               25-11.50      7.91m 
 17 Kayleigh Hardaker         SR Quabbin               25-11.25      7.90m 
 18 Yvonne Okaka              S0 Shrewsbury            25-05.25      7.75m 
 19 Jessica Andrade           JR Marlborough           25-00.25      7.62m 
 20 Elizabeth Sterndale       SR Westborough           24-03.50      7.40m 
 21 Emily Benjamin            SO Shrewsbury            24-01.50      7.35m 
 22 Julia Hubbard             S0 Shrewsbury            23-10.50      7.27m 
 23 Claire Munley             JR Marlborough           23-08.50      7.22m 
 24 Jackie Steele             S0 Shrewsbury            22-11.50      6.99m 
 25 Katelyn Ellmore           FR Milford               22-01.00      6.73m 
 26 Lisa Trimby               JR Quabbin               21-11.50      6.69m 
 27 Kate Monica               FR Milford               21-10.75      6.67m 
 28 Allison Shea              JR Westborough           21-06.50      6.56m 
 29 Julianne Reid             JR Westborough           20-09.75      6.34m 
 30 Sydney Callan             11 Marlborough           20-07.25      6.28m 
 31 Sarah McIntyre            FR Marlborough           20-07.00      6.27m 
 32 Kendal Newell             FR Quabbin               19-10.25      6.05m 
 33 Kristina Ellmore          JR Milford               19-04.25      5.89m 
 34 Kelly Kammerer            JR Leominster            19-03.50      5.88m 
 35 Amanda Flores             So Leominster            18-07.25      5.67m 
 36 Jarlisa Johnson           r. Leominster            18-03.25      5.56m 
 37 Mariah Harding            JR Gardner               17-11.00      5.46m 
 
Event 12  Girls High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Haley Laird               SO Algonquin              5-03.00      1.60m 
  2 Tiffany Daley             JR Algonquin              5-01.00      1.54m 
  3 Gwendolyn Garcia          SR Westborough           J5-01.00      1.54m 
  4 Kathleen Brekka           SR Quabbin                4-11.00      1.49m 
  5 Caitlin Kullberg          SR Westborough           J4-11.00      1.49m 
  6 Lauren Papalia            JR Marlborough            4-07.00      1.39m 
  6 Megan Krumpoch            Jr Shrewsbury             4-07.00      1.39m 
  8 Madalyn Radogna           SO Westborough           J4-07.00      1.39m 
  8 Kristen Roberts           JR Marlborough           J4-07.00      1.39m 
 10 Jackie Lyon               JR Milford               J4-07.00      1.39m 
 11 Nadia Ragounath           SR Westborough            4-05.00      1.34m 
 12 Kathleen Lapeikis         FR Shrewsbury            J4-05.00      1.34m 
 12 Molly Phalen              S0 Shrewsbury            J4-05.00      1.34m 
 14 Whitney Cyr               SR Milford               J4-05.00      1.34m 
 14 Natasha Young             JR Milford               J4-05.00      1.34m 
 16 Nichole Rota              r. Leominster            J4-05.00      1.34m 
 17 Jess Jones                JR Algonquin              4-01.00      1.24m 
 17 Lisa Trimby               JR Quabbin                4-01.00      1.24m 
 17 Sedona Murphy             SO Algonquin              4-01.00      1.24m 
 20 Olivia Grose              FR Milford               J4-01.00      1.24m 
 21 Ashley Navin              SO Quabbin               J4-01.00      1.24m 
 21 Katie Brecken             JR Marlborough           J4-01.00      1.24m 
 23 Alex Cammarata            JR Algonquin             J4-01.00      1.24m 
 23 Kelley Knopp              SO Milford               J4-01.00      1.24m 
 25 Gina Molinari             S0 Shrewsbury            J4-01.00      1.24m 
 26 Shelby O'Riley            SO Quabbin                3-09.00      1.14m 
 26 Erin Quigley              S0 Shrewsbury             3-09.00      1.14m 
 28 Jackilyn Chisholm         SO Quabbin               J3-09.00      1.14m 
 28 Julie Kittredge           SO Milford               J3-09.00      1.14m 
 28 Ashley Pietrowski         SO Quabbin               J3-09.00      1.14m 
 -- Katherine Warner          Jr Shrewsbury                  NH            
 
Event 13  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Allyson Oram              JR Marlborough            11:38.7  
  2 Michelle Savoie           FR Milford                12:36.6  
  3 Liz Crowley               JR Algonquin              12:37.6  
  4 Frankie Mueller           SO Algonquin              12:41.7  
  5 Erica Flynn               S0 Shrewsbury             12:57.3  
  6 Gwen Hogan                JR Marlborough            13:04.4  
  7 Lauren Penney             SO Gardner                13:23.7  
  8 Kin Richmond              JR Leominster             13:37.4  
  9 Jenna Hudson              Fr Leominster             14:05.2  
 10 Megan Graham              JR Westborough            14:22.1  
 11 Kaycee Xiao               SO Westborough            14:27.9  
 12 Erin Haynes               SO Quabbin                14:31.4  
 13 Bridget Healy             JR Quabbin                14:38.2  
 14 Lin Astill                FR Shrewsbury             14:43.9  
 15 Amanda Flores             So Leominster             17:44.6  
 16 Micole Danish             FR Milford                20:30.2  
 -- Stephanie Sprague         SR Gardner                    DNF   One lap short
 
Event 14  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gwendolyn Garcia          SR Westborough                9.5   3 
  2 Meaghan Kennedy           SR Algonquin                  9.6   3 
  2 Jackie Lyon               JR Milford                    9.6   1 
  4 Lisa Trimby               JR Quabbin                    9.7   4 
  4 Michelle Zayas            S0 Shrewsbury                 9.7   1 
  6 Julianne Reid             JR Westborough                9.8   3 
  6 Kristen Roberts           JR Marlborough                9.8   4 
  8 Stephanie Flood           SR Westborough                9.9   3 
  9 Haley Crockett            SO Quabbin                   10.1   4 
  9 Alex Cammarata            JR Algonquin                 10.1   3 
 11 Natasha Young             JR Milford                   10.3   1 
 11 Amy Auclair               JR Marlborough               10.3   4 
 12 Gabriel Angelini          JR Leominster               J10.3   1 
 14 Kate Monica               FR Milford                   10.4   2 
 15 Erin Quigley              S0 Shrewsbury               J10.4   2 
 16 Kristina Ellmore          JR Milford                   10.6   2 
 16 Gina Stacy                r. Leominster                10.6   1 
 16 Elizabeth Daly            FR Marlborough               10.6   4 
 19 Alisha Beaudry            Jr Shrewsbury                10.7   1 
 19 Sedona Murphy             SO Algonquin                 10.7   3 
 21 Danielle Jones            FR Quabbin                   10.9   4 
 22 Brenna Flatley            JR Milford                   11.0   2 
 23 Olivia Grose              FR Milford                   11.3   2 
 24 Natalie Keeler            SR Milford                   12.0   2 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tiffany Daley             JR Algonquin                  7.5   3 
  1 Alma Dwumfour             Sr Shrewsbury                 7.5   1 
  3 Haven Jones               SO Algonquin                  7.7   3 
  3 Megan Davis               FR Algonquin                  7.7   4 
  3 Caralyn Logan             FR Shrewsbury                 7.7   1 
  6 Kimberly Arvidson         SE Westborough               J7.7   3 
  7 Jacquelyn LeBlanc         SR Quabbin                    7.8   5 
  8 Samantha Pilkington       JR Westborough                7.9   3 
  8 Whitney Cyr               SR Milford                    7.9   1 
 10 Cathy Withers             JR Marlborough                8.0   5 
 10 Paige Livolsi             SO Algonquin                  8.0   4 
 12 Dylan Baker               SO Quabbin                   J8.0   5 
 13 Michelangela Yusif        Sr Leominster                 8.1   1 
 14 Madalyn Radogna           SO Westborough                8.2   4 
 14 Nikki Santiago            SO Milford                    8.2   2 
 16 Veronica Flores           SO Milford                    8.3   1 
 16 Gina Molinari             S0 Shrewsbury                 8.3   2 
 16 Gillian Biggert           JR Westborough                8.3   4 
 19 Jenna Maksian             FR Shrewsbury                J8.3   2 
 20 Lisa Nyguen               FR Gardner                    8.4   3 
 21 Jenny Lee                 JR Marlborough                8.5   5 
 21 Rachel Thimble            JR Milford                    8.5   2 
 23 Alex Liddy                SO Gardner                    8.8   4 
 23 Kate Harkins              SR Gardner                    8.8   3 
 25 Jenifer Netishen          SR Quabbin                    8.9   5 
 26 Jessica Andrade           JR Marlborough                9.0   5 
 27 Jarlisa Johnson           r. Leominster                 9.5   2 
 28 Flor Paredes              So Leominster                 9.6   1 
 29 Aly Surette               SO Gardner                    9.8   4 
 30 Sofia Yohannes            FR Leominster                10.6   2 
 
Event 16  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stephanie Ellis           JR Gardner                 5:28.9  
  2 Cathy Withers             JR Marlborough             5:43.2  
  3 Anne Blackney             SR Westborough             5:46.1  
  4 Emily Benjamin            SO Shrewsbury              5:58.1  
  5 Stephanie Trimboli        SO Algonquin               6:03.9  
  6 Nicole Ross               S0 Shrewsbury              6:05.8  
  7 Faith Clayton             SR Algonquin               6:13.0  
  8 Ashleigh Kaufman          JR Milford                 6:15.6  
  9 Nora Gutekanst            FR Shrewsbury              6:17.1  
 10 Lindsey Sprague           SR Gardner                 6:19.2  
 11 Alyssa Gaudreault         JR Leominster              6:26.2  
 12 Megan Graham              JR Westborough             6:36.9  
 13 Rachel Saltzman           JR Westborough             6:38.1  
 14 Pia Wellhausen            JR Westborough             6:38.5  
 15 Alex Jacobson             SO Milford                 6:40.2  
 16 Kayleigh Fay              FR Marlborough             6:41.2  
 17 Danielle Gravele          JR Gardner                 6:45.1  
 18 Bailey MacDougal           8 Marlborough             6:51.3  
 19 Rebecca Green             SR Quabbin                 6:53.4  
 20 Catherine Hastings        SO Westborough             6:55.5  
 21 Nancy Zhang                8 Marlborough             6:57.0  
 22 Nichole Rota              r. Leominster              6:58.1  
 23 Molly Ott                 JR Quabbin                 7:15.2  
 24 Kelly Kammerer            JR Leominster              7:15.5  
 25 Meagan Moore              SO Westborough             7:20.8  
 26 Kim Dickson                8 Marlborough             7:23.8  
 27 Devyn McHugh              JR Quabbin                 7:25.1  
 28 Meaghan Quinn             JR Milford                 7:25.7  
 29 Jennifer White            SR Quabbin                 7:25.8  
 30 Amy Redden                FR Milford                 7:27.4  
 31 Karina Leon               SO Westborough             7:31.5  
 32 Kate McCarthy             SR Milford                 7:31.8  
 33 Stephanie Castro          SO Milford                 8:41.5  
 
Event 17  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kimberly Urena            SR Marlborough             1:48.6   5 
  2 Lauren Papalia            JR Marlborough             1:49.8   5 
  3 Colleen Caty              SO Algonquin               1:51.3   3 
  4 Emily Tynan               SR Westborough             1:51.5   3 
  4 Kathleen Brekka           SR Quabbin                 1:51.5   5 
  6 Carrie Jackson            SR Gardner                 1:54.4   3 
  7 Kristen May               Jr Shrewsbury              1:55.7   1 
  8 Shelby O'Riley            SO Quabbin                 1:56.5   5 
  9 Laurie Finelli            FR Algonquin               1:57.2   4 
 10 Faith Clayton             SR Algonquin               1:58.3   3 
 11 Chrysanthi Regan          SR Marlborough             1:58.7   2 
 12 Michala Fitzpatrick       JR Milford                 1:59.1   1 
 13 Caitlyn Burke             Jr Shrewsbury              2:02.6   2 
 14 Norma Bliss               So Leominster              2:03.5   1 
 15 Jaymee Guadagnoli         JR Milford                 2:05.8   1 
 16 Elise Jackson             SO Gardner                 2:06.3   4 
 17 Kayla Babayan             SO Westborough             2:11.3   4 
 
Event 18  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Megan Krumpoch            Jr Shrewsbury                44.2   1 
  2 Gabby Gaudreault          JR Leominster                46.0   1 
  3 Tove Freeman              FR Quabbin                   46.2   9 
  4 Dana Grieco               FR Algonquin                 47.7   5 
  5 Alyssa Boyson             JR Leominster                47.9   2 
  6 Vanessa Wegner            SO Westborough               48.0   5 
  7 Kailey Filiere            FR Shrewsbury                48.2   3 
  8 Samantha Pilkington       JR Westborough               48.3   6 
  8 Tayler VanBuskirk         SR Milford                   48.3   1 
 10 Meaghan Kennedy           SR Algonquin                 48.9   8 
 11 Heather McDonald          JR Algonquin                 49.0   6 
 11 Kathleen Lapeikis         FR Shrewsbury                49.0   2 
 13 Colleen Hester            SR Westborough               49.4   7 
 14 Lisa Trimby               JR Quabbin                   49.6   9 
 15 Corinne delaGorgendiere   JR Quabbin                   50.2  10 
 16 Kate Monica               FR Milford                   50.5   3 
 17 Gala Moreno               FR Marlborough               50.7   9 
 17 Moire Loftus              SR Milford                   50.7   2 
 19 Cassie Short              JR Algonquin                 51.3   5 
 20 Katie Brecken             JR Marlborough               51.6  10 
 21 Katherine Warner          Jr Shrewsbury                52.0   1 
 21 Jessica Damoura           FR Gardner                   52.0   5 
 23 Nicole Henry              SO Algonquin                 52.6   7 
 24 Theresa Tremblay          SO Quabbin                   52.9  10 
 25 Kirsti Bogaard            SR Quabbin                   53.1  11 
 26 Gabriel Angelini          JR Leominster                53.3   3 
 27 Allison Arpante           SO Westborough               54.0   7 
 28 Himandri Patel             8 Marlborough               54.4  11 
 29 Lillian Chen              FR Westborough               54.5   8 
 30 Jenna Maksian             FR Shrewsbury                56.1   3 
 31 Nikki Santiago            SO Milford                   56.2   4 
 32 Christine Hillier         SO Westborough               56.5   8 
 33 Carly Hampel              SO Milford                   56.7   4 
 34 Ragini Kulathila          Sr Shrewsbury                57.0   4 
 35 Brittney Field            FR Quabbin                   57.1   8 
 36 Hayley Rich               FR Quabbin                   57.9  11 
 36 Sophia Bon Tempo          SO Milford                   57.9   2 
 38 Cindy Zagzoug             JR Gardner                   58.0   6 
 39 Rachael Sharpe            FR Gardner                   58.7   6 
 40 Georgina Barajas          FR Marlborough             1:00.0  11 
 41 Jazmine Regalado-Guzman   SO Marlborough             1:00.6  10 
 42 Liz Tarra                 FR Gardner                 1:01.2   7 
 
Event 19  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nicole Bishop             JR Algonquin               3:20.7  
  2 Allyson Oram              JR Marlborough             3:24.7  
  3 Anne Blackney             SR Westborough             3:25.3  
  4 Emily Lemmerman           JR Algonquin               3:25.5  
  5 Mary Farrell              JR Algonquin               3:28.9  
  6 Maria Brenner             S0 Shrewsbury              3:38.3  
  7 Alexandra Grimaldo         8 Marlborough             3:40.9  
  8 Katherine Lis             SO Westborough             3:42.2  
  9 Heather Campbell          SO Milford                 3:42.6  
 10 Alex Sannicandro          SR Milford                 3:45.4  
 11 Lindsey Sprague           SR Gardner                 3:46.3  
 12 Liliana Urso              FR Shrewsbury              3:46.9  
 13 Chelsea Urso              Jr Shrewsbury              3:47.2  
 14 Elaine Schmidt            SO Marlborough             3:55.1  
 15 Katherine McManus         SR Westborough             3:56.8  
 16 Kin Richmond              JR Leominster              3:58.1  
 17 Lauren Penney             SO Gardner                 4:00.8  
 18 Jenna Hudson              Fr Leominster              4:01.9  
 19 Rebecca Green             SR Quabbin                 4:02.2  
 20 Erin Haynes               SO Quabbin                 4:02.4  
 21 Megan Ludwig              JR Quabbin                 4:02.6  
 22 Devyn McHugh              JR Quabbin                 4:02.7  
 23 Catherine Hastings        SO Westborough             4:04.5  
 24 Danielle Gravele          JR Gardner                 4:07.2  
 25 Martha Gowaski            FR Marlborough             4:24.0  
 26 Vanessa Clemons           FR Westborough             4:25.9  
 27 Hannah Tavares            SO Milford                 4:37.6  
 28 Amy Haskell               FR Westborough             4:52.2  
 29 celeste Sanchez           FR Milford                 4:55.3  
 30 Micole Danish             FR Milford                 5:53.3  
 
Event 20  Girls 4x440 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Algonquin                                            4:35.8   2 
  2 Leominster                                           4:42.4   1 
  3 Westborough                                          4:46.0   2 
  4 Marlborough                                          4:46.2   3 
  5 Milford                                              4:49.1   1 
  5 Quabbin                                              4:49.1   3 
  7 Gardner                                              4:56.3   2 
 -- Shrewsbury                                               DQ   1  One lap short
 
Event 25  Girls 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shrewsbury                                           1:54.8   1 
  2 Quabbin                                              2:02.9   3 
  3 Algonquin                                            2:03.0   2 
  4 Westborough                                          2:04.5   2 
  5 Marlborough                                          2:05.4   3 
  6 Milford                                              2:08.0   1 
  7 Leominster                                           2:11.9   1 
  8 Gardner                                              2:13.8   2 
 
Event 26  Boys 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shrewsbury                                           1:45.1   2 
  2 Gardner                                              1:46.1   1 
  3 Westborough                                          1:46.4   1 
  4 Milford                                              1:47.7   2 
  4 Quabbin                                              1:47.7   3 
  6 Algonquin                                            1:51.8   1 
  7 Leominster                                           2:04.1   2 
 -- Marlborough                                              DQ   3  2nd exchange



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News