Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Northeast Conference Meet

RLTAC-Boston, MA, February 5, 2009

Results

Courtesy of Rick Kates


Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/8/2009 03:36 PM
                      NEC League Championship - 2/5/2009                       
                        Reggie Lewis Center -Boston, MA                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Fucillo, Jenny         Winthrop                  9.35q  1 
  2       Calderone, Amanda      Danvers                   9.57q  2 
  3       Louis, Janelle         Beverly                   9.72q  2 
  4       Pett, Isabel           Gloucester               10.02q  3 
  5       Bezemes, Heidi         Beverly                  10.15q  2 
  6       Moreau, Rachel         Saugus                   10.17q  1 
  7       Nihan, Kirsten         Peabody                  10.34q  3 
  8       Cochrane, Katie        Winthrop                 10.35q  1 
  9       Thongchanh, Katie      Classical                10.43   3 
 10       Butler, Morgan         Marblehead               10.51   2 
 11       McCarthy, Katie        Peabody                  10.72   2 
 12       Brenan, Julia          Marblehead               10.80   3 
 13       Taylor, Megan          Danvers                  11.00   2 
 14       Vu, Darlene            Swampscott               11.18   3 
 15       Zeboski, Ashley        Saugus                   11.19   2 
 16       Hilshey, Tori          Gloucester               11.20   1 
 17       Felton, Ashley         Salem                    11.37   1 
 18       Sharp, Sara            Swampscott               11.41   3 
 19       Nutile, Elizabeth      Revere                   11.57   3 
 19       DeVincent, Victori     Revere                   11.57   1 
 19       Mezzetti, Marysa       Classical                11.57   1 
 22       Arrington, Lauren      Salem                    11.63   1 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       Fucillo, Jenny         Winthrop                  9.19  
  2       Calderone, Amanda      Danvers                   9.61  
  3       Louis, Janelle         Beverly                   9.72  
  4       Pett, Isabel           Gloucester               10.08  
  5       Bezemes, Heidi         Beverly                  10.20  
  6       Nihan, Kirsten         Peabody                  10.22  
  7       Moreau, Rachel         Saugus                   10.31  
  8       Cochrane, Katie        Winthrop                 10.47  
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Evanter, Jacob         Marblehead                8.17q  3 
  2       Galli, Victory         Revere                    8.38q  2 
  3       Dibble, Ben            Salem                     8.47q  1 
  4       Kimber, Ricky          English                   8.49q  1 
  5       Mejia, Edwin           Peabody                   8.74q  2 
  6       Hennessey, Steve       Danvers                   8.94q  2 
  7       Balcacer, Jonathan     Peabody                   8.96q  1 
  8       Patrican, James        Gloucester                9.00q  3 
  9       Divadkar, Amil         Swampscott                9.04   1 
 10       Do, Danny              Swampscott                9.05   3 
 11       O’connell, Ryan        Danvers                   9.08   3 
 12       Hernandez, Christi     Gloucester                9.19   2 
 13       Meuse, Joey            Saugus                    9.35   2 
 14       Morales, Robert        Revere                    9.47   3 
 15       Evans, James           Winthrop                  9.48   2 
 16       Hegarty, Connor        Winthrop                  9.57   2 
 17       York, Wes              Marblehead                9.74   3 
 18       Florence, Kyle         Salem                    10.09   1 
 19       Ingemi, John           Beverly                  10.72   3 
 20       Powers, James          Beverly                  10.85   1 
 21       Chisolm, Ryan          Saugus                   11.41   3 
 --       Melendez, Angel        Classical                  DNF   2 
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       Evanter, Jacob         Marblehead                8.01  
  2       Galli, Victory         Revere                    8.13  
  3       Kimber, Ricky          English                   8.33  
  4       Dibble, Ben            Salem                     8.50  
  5       Mejia, Edwin           Peabody                   8.72  
  6       Hennessey, Steve       Danvers                   8.84  
  7       Patrican, James        Gloucester                8.91  
  8       Balcacer, Jonathan     Peabody                   8.96  
 
Event 3  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Ratanajit, Pinky       Peabody                   7.71q  1 
  2       Doucette, Emily        Gloucester                7.85q  3 
  3       McMullen, Maggie       Marblehead                7.90q  3 
  4       Pennock, Olivia        Marblehead                7.92q  2 
  5       Shaw, Elizabeth        Saugus                    7.96q  2 
  6       Llewellyn, Shakira     English                   8.03q  1 
  7       Nolan, Cortney         Winthrop                  8.08q  3 
  8       Russo, Christina       Winthrop                  8.16q  1 
  9       Hall, Leah             English                   8.18   1 
 10       Perez, Karen           Classical                 8.19   2 
 11       McHatton, Theresa      Revere                    8.20   2 
 12       Pinkham, Caitlin       Peabody                   8.25   3 
 13       Digitale, Amanda       Revere                    8.28   1 
 14       Casale, Abbey          Beverly                   8.38   3 
 15       Williams, Jennifer     Danvers                   8.39   3 
 16       Gaudet, Fallon         Classical                 8.42   1 
 17       Morse, Erica           Gloucester                8.59   2 
 18       Perella, Stephanie     Saugus                    8.65   2 
 18       Webster, Sarah         Danvers                   8.65   1 
 20       Theriault, Darcy       Salem                     8.77   1 
 21       Wong, Careena          Salem                     9.31   3 
 
Event 3  Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       Ratanajit, Pinky       Peabody                   7.57  
  2       McMullen, Maggie       Marblehead                7.68  
  3       Pennock, Olivia        Marblehead                7.89  
  4       Shaw, Elizabeth        Saugus                    7.92  
  5       Llewellyn, Shakira     English                   7.99  
  6       Nolan, Cortney         Winthrop                  8.02  
  7       Russo, Christina       Winthrop                  8.11  
 --       Doucette, Emily        Gloucester                  FS  
 
Event 4  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Beranger, Chris        Winthrop                  6.78q  1 
  2       Louis, George          Beverly                   6.86q  3 
  3       Hernandez, Luis        Gloucester                6.96q  1 
  3       Ryan, Mack             Salem                     6.96q  3 
  5       Cusick, Ryan           Gloucester                7.01q  2 
  6       Mondi, Domenic         Peabody                   7.05q  3 
  7       Collymore, Jesse       Classical                 7.06q  3 
  8       Harris, Mike           Danvers                   7.10q  3 
  9       Asquith, Charlie       Winthrop                  7.13   2 
 10       Collymore, Rudy        Classical                 7.15   1 
 11       Scotina, Christoph     Peabody                   7.22   1 
 12       Obiefuna, Olisa        Saugus                    7.24   3 
 13       Haller, Nick           Marblehead                7.25   1 
 14       Adie, Zack             English                   7.28   1 
 15       Huxley-Cohen, Davi     Beverly                   7.30   3 
 15       Glabicky, Mike         Marblehead                7.30   2 
 17       Burgos, Eric           Danvers                   7.38   1 
 18       Duffy, Mike            Revere                    7.52   3 
 19       Cabe, Daniel           English                   7.54   2 
 20       DiChiara, Wincent      Revere                    7.60   2 
 21       Dodge, Cody            Salem                     8.21   1 
 
Event 4  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       Louis, George          Beverly                   6.73  
  2       Beranger, Chris        Winthrop                  6.82  
  3       Hernandez, Luis        Gloucester                6.88  
  4       Mondi, Domenic         Peabody                   6.89  
  5       Ryan, Mack             Salem                     6.95  
  6       Cusick, Ryan           Gloucester                7.00  
  7       Harris, Mike           Danvers                   7.02  
  8       Collymore, Jesse       Classical                 7.11  
 
Event 5  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1     1 Walsh, Lindsay         Swampscott             5:14.14  
  2       Adler, Monica          Beverly                5:17.80  
  3       Hough, Colby           Revere                 5:42.57  
  4       Antrim, Amelia         Swampscott             5:43.37  
  5       Pickard, Jenna         Peabody                5:44.73  
  6       Montefusco, Christ     Danvers                5:44.96  
  7       Kauffman, Mary         Marblehead             5:46.89  
  8       Godfrey, Courtney      Danvers                5:53.92  
  9       Hewig, Kate            Marblehead             5:54.19  
 10       Henry, Alex            English                6:04.72  
 11       Francis, Cecily        Gloucester             6:17.38  
 12       Osgood, Maurissa       Salem                  6:18.62  
 13     4 pierce, melissa        Peabody                6:20.84  
 14       Crowley, Julie         Beverly                6:21.25  
 15       Alioto, Makayla        Winthrop               6:31.54  
 16       Canela, Milly          Salem                  6:31.68  
 17       Speziale, Lisa         Saugus                 6:45.18  
 18       Hanlon, Haley          English                6:46.71  
 19       Digitale, Kassi        Revere                 6:49.01  
 20       Sok, Anita             Classical              6:52.51  
 21       Asaro, Molly           Gloucester             6:53.51  
 22       Martucci, Andrea       Winthrop               7:04.19  
 23       Ector, Island          Classical              7:07.41  
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Ryan, Andrew           Gloucester             4:26.78  
  2       Braz, Evan             Peabody                4:45.96  
  3       Christianson, Nick     Peabody                4:46.68  
  4       Peterson, Ross         Marblehead             4:46.99  
  5       Guarente, Matthew      Saugus                 4:53.88  
  6       Levesque, Steve        Salem                  5:02.53  
  7       Collins, Casey         Swampscott             5:04.22  
  8       Standley, Kipp         Beverly                5:08.25  
  9       Casey, Pat             Marblehead             5:11.08  
 10       Wright, David          Danvers                5:11.27  
 11       Conaty, Jake           Swampscott             5:17.35  
 12       Birotte, Chris         English                5:18.29  
 13       Demarco, Nicholas      Revere                 5:19.93  
 14       Dainis, David          Salem                  5:20.87  
 15       O’neil, Erich          Beverly                5:24.34  
 16       Driscoll, Robert       Revere                 5:30.04  
 17       Wheeler, Geoffrey      Danvers                5:32.67  
 18       Lopez, Christian       Classical              5:34.73  
 19       Chambers, Adam         Classical              6:09.48  
 20       Gay, Joseph            English                6:18.21  
 
Event 7  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1       Pantazelos, Maria      Danvers                  44.05   1 
  2       Raposo, Stephanie      Peabody                  44.37   2 
  3       McGuirk, Emma          Marblehead               44.87   1 
  4       Atkins, Lauren         Saugus                   44.89   2 
  5       Deleon, Desiree        Salem                    45.04   1 
  6       Aldred, Ashley         Saugus                   45.38   1 
  7       Kinglsey, Julia        Marblehead               45.55   2 
  8       Henry, Shawna          English                  46.11   2 
  9       Kruczkowski, Krist     Peabody                  46.59   2 
 10       Smith, Courtney        Gloucester               47.10   3 
 11       Adams, Jillian         Classical                47.22   2 
 12       Behen, Emily           Danvers                  47.49   3 
 13       Sigouin, Camden        Revere                   47.77   4 
 14       Charette, Giselle      Salem                    48.09   3 
 15       Sorgini, Ally          Swampscott               48.13   3 
 16       Generazzo, Emily       Swampscott               48.58   3 
 17       Dimaggio, Erika        Beverly                  49.01   3 
 18       Buonfiglio, Justin     Revere                   50.83   4 
 19       Jesoraldo, Daniell     Classical                51.14   4 
 20       Rich, Taylor           Winthrop                 52.11   4 
 --       Amore, Helen           Beverly                    DNF   1 
 --       Fowler, Bianca         English                     DQ   1 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1       Nelson, Ashani         English                  37.10   1 
  2       Acquaviva, Jonatha     Peabody                  37.98   1 
  3       Abu-Hijleh, Jamal      Peabody                  38.18   2 
  4       LaRocca, Anthony       Gloucester               38.37   1 
  5       Ducasse, Camy          English                  38.41   1 
  6       Jean, Kimson           Swampscott               38.57   1 
  7       Houston, Jaquam        Classical                39.71   3 
  8       Etholm, Nikolai        Marblehead               39.73   3 
  9       Moffa, Aurelio         Danvers                  39.73   2 
 10       Garcia, Felipe         Classical                39.75   2 
 11       Taylor, Kyle           Swampscott               40.34   2 
 12       Rubin, Abraham         Gloucester               40.50   2 
 13       McCarthy, Nick         Winthrop                 40.62   4 
 14       Frankel, Matt          Marblehead               41.75   3 
 15       Rich, John             Revere                   42.03   1 
 16       Chinafat, Stephan      Revere                   42.18   2 
 17       Beato, Eduardo         Salem                    42.29   4 
 18       Almquist, Steve        Saugus                   42.51   4 
 19       Torion, Jeapril        Salem                    44.33   4 
 --       Amico, Nick            Danvers                     DQ   3 
 
Event 9  Girls 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1     6 Kaczynski, Christi     Danvers                1:43.97  
  2       Saccardo, Andrea       Peabody                1:47.05  
  3       Marciano, Wendi        Beverly                1:47.08  
  4       Bean, Janelle          Saugus                 1:47.50  
  5       Adee, Micailah         Marblehead             1:47.67  
  6       Monaco, Ali            Salem                  1:49.99  
  7       Simoes, Christina      Peabody                1:50.70  
  8       Maher, Courtney        Marblehead             1:51.27  
  9       Barker, Erin           Danvers                1:52.73  
 10       Simpson, Jessica       Revere                 1:52.91  
 11       Lanza, Jennifer        Beverly                1:55.04  
 12       Castro, Emily          Gloucester             1:57.02  
 13       Bennett, Grace         Salem                  1:57.85  
 14       Kershaw, Taren         Revere                 1:57.87  
 15       Gateman, Nikki         Swampscott             1:59.81  
 16       Bitto, Vanessa         Saugus                 2:01.27  
 17       Nguyen, Le             Classical              2:02.43  
 18       Jenks, Jasmin          English                2:02.56  
 19       Lanza, Kristen         Winthrop               2:04.88  
 20       Fox, Erika             Swampscott             2:04.99  
 21       Delarosa, Daybelis     Classical              2:08.88  
 22       Debonis, Christina     Winthrop               2:14.88  
 23       Berrera, Katelyn       English                2:25.45  
 
Event 10  Boys 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Conrad, Ryan           Peabody                1:25.61  
  2       Gateman, Matt          Swampscott             1:27.11  
  3       Brown, Gilbert         Gloucester             1:27.42  
  4       Carrasco, Juan         Salem                  1:29.44  
  5       Pasquariello, Ben      Danvers                1:30.72  
  6       Herlihy, Will          Marblehead             1:31.26  
  7       Pimenta, Jake          Peabody                1:33.39  
  8       Graf, Andrew           Marblehead             1:33.93  
  9       Cacciola, David        Saugus                 1:35.89  
 10       Meagher, Steve         Swampscott             1:36.28  
 11       Andino, Dristian       Revere                 1:37.57  
 12       Almonte, Alex          Classical              1:37.92  
 13       Camley, Rob            Revere                 1:38.41  
 14       Norris, Tyler          Winthrop               1:38.90  
 15       Anderso, Tyler         Danvers                1:40.94  
 16       Ladderbush, Cory       Saugus                 1:44.64  
 17       Smith, Cole            Salem                  1:44.79  
 18     2 Alicodo, Tyler         Classical              1:49.15  
 19       Blaney, Matt           English                1:54.77  
 20       Mah, Justin            English                2:05.55  
 
Event 11  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Walton, Kelly          Swampscott             3:10.52  
  2       Kaczynski, Rachel      Danvers                3:13.57  
  3       Piela, Madeline        Marblehead             3:15.30  
  4       Hough, Tayla           Revere                 3:17.92  
  5       Burgess, Elizabeth     Danvers                3:18.53  
  6       Rowe, Gretchen         Marblehead             3:20.13  
  7       Bailey, Brenna         Beverly                3:23.10  
  8       Burke, Erin            Salem                  3:26.73  
  9       Herr, Jillian          Saugus                 3:27.43  
 10       Votto, Demi            Peabody                3:40.39  
 11       Rincon, Yvonne         Revere                 3:41.63  
 12       Carrozza, Irene        Beverly                3:44.15  
 13       Warshafsky, Zoemma     Swampscott             3:45.46  
 14       Charest, Kelsey        Peabody                3:46.03  
 15       Orrell, Julienne       Gloucester             3:46.34  
 16       Francois, Christin     Classical              3:48.07  
 17       Mazzone, Erica         Winthrop               3:49.01  
 18       Colman, Kaira          Salem                  3:50.70  
 19       Simonetti, Bianca      Winthrop               4:01.42  
 20       Barrios, Doloras       Saugus                 4:12.34  
 21       Barrios, Diana         English                4:37.21  
 22       Saiki, Kaite           English                4:59.54  
 
Event 12  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Montero, Ramses        Peabody                2:40.77  
  2       Hurd, Kevin            Gloucester             2:40.83  
  3       Rouse, Steve           Beverly                2:43.84  
  4       Cronin, Shawn          Peabody                2:47.15  
  5       Breed, Ned             Marblehead             2:49.50  
  6       Collins, Mike          Salem                  2:51.25  
  7       Guarente, Jason        Saugus                 2:53.31  
  8       Birotte, Jesse         English                2:54.25  
  9       Coniglio, Bryan        Revere                 2:56.55  
 10       Burham, Andrew         Danvers                2:56.61  
 11       Lang, Tom              Beverly                2:57.11  
 12       Clarke, Shiloh         Swampscott             2:57.58  
 13       Meyer, Cory            Marblehead             2:59.30  
 14       Moll, Jon              Swampscott             2:59.49  
 15       Troung, Michael        Revere                 3:03.59  
 16       Thelan, Max            Salem                  3:11.28  
 17       Stewart, Chad          Danvers                3:13.85  
 18       White, Andrew          Classical              3:18.79  
 19       Gonzalez, Carlos       Classical              3:35.83  
 20       Cefo, Amir             English                3:44.93  
 
Event 13  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Chapman, Millie        Beverly               11:17.71  
  2       Gerard, Alex           Marblehead            12:38.43  
  3       Handly, Laura          Beverly               12:49.96  
  4     3 Glowick, Selena        Peabody               13:03.35  
  5       Greene, Joanna         Revere                13:09.45  
  6       Henrich, Kristy        Marblehead            13:11.44  
  7       Banville, Kayla        Salem                 13:19.02  
  8       Maurice, Nicole        Salem                 13:26.40  
  9       Dokina, Anna           Danvers               13:34.02  
 10       Hersey, Kaitlyn        Winthrop              13:41.40  
 11       Connors, Meghan        Peabody               13:49.71  
 12       Lowe, Nichole          Saugus                13:53.45  
 13       Manley, Raquel         Saugus                14:06.45  
 14       Rosen, Hannah          Swampscott            14:07.16  
 15       Jancsy, Michaela       Swampscott            14:14.04  
 16       Kurpiel, Allison       Classical             14:59.47  
 17       Patti, Melissa         Revere                15:11.02  
 
Event 14  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Lawrence, John         Peabody               10:10.02  
  2       Chapruet, Christop     Danvers               10:18.75  
  3       Reece, Tucker          Marblehead            10:22.52  
  4       D’amato, Thomas        Peabody               10:38.56  
  5       Trainor, Steve         Salem                 10:55.70  
  6       Smajic, Alen           Revere                11:09.60  
  7       Dunn, Wed              Gloucester            11:12.36  
  8       Scott, Jake            Swampscott            11:16.40  
  9       Pratt, Henry           Marblehead            11:17.52  
 10       Hartmann, Nick         Swampscott            11:24.29  
 11       Hebert, Brian          Danvers               11:29.57  
 12       Church, Kinnon         Salem                 11:30.66  
 13       Benton, Tom            Beverly               11:39.86  
 14       O’neil, Scott          Beverly               11:43.71  
 15       Heinze, Anthony        Revere                12:15.34  
 16       Garcia, Rafeal         Classical             13:30.84  
 17       Amirault, Josh         Classical             13:56.70  
 
Event 15  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Marblehead  'A'                                     1:51.90   1 
  2 English  'A'                                        1:52.70   1 
  3 Peabody  'A'                                        1:53.08   1 
  4 Beverly  'A'                                        1:55.68   1 
  5 Danvers  'A'                                        1:55.99   1 
  6 Gloucester  'A'                                     1:59.87   2 
  7 Revere  'A'                                         2:02.63   2 
  8 Winthrop  'A'                                       2:05.55   1 
  9 Classical  'A'                                      2:06.99   2 
 
Event 16  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 English  'A'                                        1:34.86   1 
  2 Gloucester  'A'                                     1:38.29   1 
  3 Peabody  'A'                                        1:38.49   1 
  4 Winthrop  'A'                                       1:40.11   1 
  5 Beverly  'A'                                        1:41.53   1 
  6 Classical  'A'                                      1:41.80   2 
  7 Danvers  'A'                                        1:41.90   2 
  8 Marblehead  'A'                                     1:42.71   2 
  9 Revere  'A'                                         1:43.05   2 
 10 Swampscott  'A'                                     1:43.66   2 
 
Event 17  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Marblehead  'A'                                    10:41.29  
  2 Danvers  'A'                                       10:48.13  
  3 Peabody  'A'                                       11:04.47  
  4 Beverly  'A'                                       11:16.92  
  5 Revere  'A'                                        11:25.56  
  6 Gloucester  'A'                                    12:10.24  
 
Event 18  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gloucester  'A'                                     8:50.63  
  2 Peabody  'A'                                        9:15.27  
  3 Marblehead  'A'                                     9:28.22  
  4 Swampscott  'A'                                     9:31.46  
  5 English  'A'                                        9:40.05  
  6 Revere  'A'                                         9:45.27  
  7 Beverly  'A'                                       10:01.44  
  8 Salem  'A'                                         10:12.27  
  9 Danvers  'A'                                       10:25.97  
 10 Classical  'A'                                     10:30.23  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Danvers  'A'                                        4:20.44  
  2 Beverly  'A'                                        4:21.19  
  3 Saugus  'A'                                         4:26.05  
  4 Marblehead  'A'                                     4:33.63  
  5 Swampscott  'A'                                     4:33.64  
  6 Salem  'A'                                          4:34.73  
  7 Peabody  'A'                                        4:37.32  
  8 Gloucester  'A'                                     4:55.20  
  9 Revere  'A'                                         5:00.82  
 10 English  'A'                                        5:07.12  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Peabody  'A'                                        3:40.06  
  2 Danvers  'A'                                        3:44.06  
  3 Swampscott  'A'                                     3:44.61  
  4 Salem  'A'                                          3:46.06  
  5 Classical  'A'                                      3:46.85  
  6 Beverly  'A'                                        3:47.25  
  7 Marblehead  'A'                                     3:52.97  
  8 Gloucester  'A'                                     3:55.42  
  9 English  'A'                                        4:10.04  
 
Event 21  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Pett, Isabel           Gloucester             4-10.00  
  2       Burgess, Elizabeth     Danvers                4-08.00  
  2       Richard, Kristina      Peabody                4-08.00  
  4       Taylor, Megan          Danvers               J4-08.00  
  4       McTiernan, Kaylie      Gloucester            J4-08.00  
  6       Vonzweck, Katie        Beverly               J4-08.00  
  7       Fowler, Bianca         English               J4-08.00  
  8       McGuirk, Emma          Marblehead             4-06.00  
  8       Aldred, Ashley         Saugus                 4-06.00  
  8       Smith, Sheneika        Swampscott             4-06.00  
 11       Walleston, Kayla       Classical              4-04.00  
 11       Adams, Jillian         Classical              4-04.00  
 11       Corolla, Lauren        Winthrop               4-04.00  
 11       Nielsen, Amanda        Peabody                4-04.00  
 15       Theriault, Darcy       Salem                  4-02.00  
 --       Ngo, Jessica           Salem                       NH  
 
Event 22  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Guarente, Matthew      Saugus                 6-05.00  
  2       O’connell, Ryan        Danvers                5-11.00  
  3       Dibble, Ben            Salem                  5-09.00  
  4       Pasquariello, Ben      Danvers               J5-09.00  
  5       Glabicky, Mike         Marblehead             5-07.00  
  6       Guarente, Jason        Saugus                J5-07.00  
  7       Pigulski, Derek        Peabody               J5-07.00  
  8       Flannery, Ryan         Beverly                5-05.00  
  8       Louis, George          Beverly                5-05.00  
  8       Kimber, Ricky          English                5-05.00  
  8       Santos, Jonathan       Peabody                5-05.00  
 12       Johnson, Matt          Salem                  5-03.00  
 12       Sen, Ben               Winthrop               5-03.00  
 12       Kane, Max              Swampscott             5-03.00  
 12       Haller, Nick           Marblehead             5-03.00  
 16       Collymore, Jesse       Classical              5-01.00  
 16       Patrician, James       Gloucester             5-01.00  
 16       Archer, Chevere        Classical              5-01.00  
 19       DiChiaria, Vincent     Revere                 4-11.00  
 
Event 23  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       McMullen, Maggie       Marblehead            16-06.00  
  2       Atkins, Lauren         Saugus                16-02.50  
  3       Louis, Janelle         Beverly               15-02.50  
  4       Fucillo, Jenny         Winthrop              15-01.50  
  5       Pantazelos, Maria      Danvers               14-04.50  
  6       Calderone, Amanda      Danvers               13-10.25  
  7       Perez, Karen           Classical             13-05.25  
  8       Russo, Christina       Winthrop              13-00.00  
  9       Doucette, Emily        Gloucester            12-11.75  
 10     5 Kendall, Tasia         Gloucester            11-11.00  
 --       Gaudet, Fallon         Classical                 FOUL  
 
Event 24  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Hernandez, Luis        Gloucester            20-01.00  
  2       Asquith, Charles       Winthrop              19-07.00  
  3       Obiefuna, Olisa        Saugus                19-03.50  
  4       Beranger, Chris        Winthrop              19-03.00  
  5       Johnson, Matt          Salem                 19-02.00  
  6       Modahl, Dan            Beverly               18-02.25  
  7       Payen, James           Swampscott            18-01.25  
  8       Raimos, Nolan          Marblehead            17-11.75  
  9       Galli, Victor          Revere                17-06.00  
 10       Moldanoda, Ronnie      Gloucester            17-01.00  
 11       Collymore, Rudy        Classical             16-07.50  
 11       Rubin, Abraham         Gloucester            16-07.50  
 13       Grube, Zachary         Peabody               16-06.75  
 14       Cacciola, David        Saugus                15-03.75  
 15       Dacunha, Luiz          Revere                13-09.25  
 --       Freedman, Jake         Peabody                   FOUL  
 
Event 25  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1     7 Brown, A               Gloucester            32-01.50  
  2       Adler, Monica          Beverly               29-02.50  
  3       Tibbet, Katie          Beverly               28-11.00  
  4       Bellia, Kristina       Saugus                28-09.75  
  5       McCarthy, Kelly        Salem                 28-08.50  
  6       Garvin, Carson         Danvers               28-01.75  
  7       Christenson, Marle     Danvers               27-05.75  
  8       Akerley, Britta        Gloucester            27-03.50  
  9       Janes, Tatyana         Salem                 27-00.75  
 10       Futcher, Emily         Marblehead            26-11.75  
 11       MacMullen, Lauren      Winthrop              26-11.00  
 12       Griswald, Arianna      Peabody               26-07.50  
 13       Beaulieu, Stasia       Swampscott            25-03.75  
 14       Scata, Briana          Revere                25-01.50  
 15       Behen, Jaime           Classical             24-11.75  
 16       Perella, Stephanie     Saugus                24-11.00  
 17       Hare, Marina           Marblehead            24-10.00  
 18       Arsenault, Emily       Peabody               24-09.50  
 19       Anderson, Mary         Winthrop              23-06.25  
 20       Gallo, Marina          Revere                21-00.25  
 21       Hoy, Sam               English               19-02.75  
 22       Fitzgerald, Katie      Classical             19-01.50  
 
Event 26  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Shahin, Nour           Peabody               49-11.75  
  2       Margiotta, Gus         Gloucester            48-06.25  
  3       Maurais, Nick          Peabody               48-04.00  
  4       Lima, Mike             Danvers               43-11.75  
  5       Payen, James           Swampscott            41-08.25  
  6       Ryan, Mack             Salem                 39-07.00  
  7       McPherson, Bobby       Beverly               39-03.00  
  8       Longo, Nikolas         Danvers               36-11.00  
  9       Clarke, Stephan        Marblehead            35-09.75  
 10       Omoreggie, Danny       Classical             35-07.50  
 11       D’agastino, Matt       Swampscott            35-06.25  
 12       Morales, Robert        Revere                34-09.75  
 13       Cash, Kevin            Winthrop              34-06.00  
 14       Finnegan, Pat          Saugus                33-11.00  
 15       Porper, Andrew         Gloucester            33-07.25  
 16       Andrade, Jose          Marblehead            33-05.75  
 17       Brown, Jevon           English               33-04.00  
 18       Aiken, John            Beverly               33-00.00  
 19       Barrasso, Anthony      Saugus                32-02.75  
 20       Correale, Paul         Winthrop              30-03.75  
 21       Morida, Fernando       Classical             30-03.00  
 22       Sampson, Jake          English               29-10.25  



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News