Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bigelow Tea Community Challenge

Southport, CT, September 27, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea Community Challenge
September 27, 2009 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Chase Pizzonia, Darien, CT - 15:30
Amanda Parrish, Norwalk, CT - 20:01


LOCATION
Wakeman

Boys & Girls Club
WEATHER
69 Degrees
HEAVY RAIN

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Chase Pizzonia          Darien  CT            453   23 ***** M 19-29        15:30    5:00/M             
       2    John Kenworthy          Fairfield  CT         434   22     1 M 19-29        15:32    5:01/M             
     3    Tim Perry               Norwalk  CT           468   26     2 M 19-29        16:44    5:24/M             
     4    Tom Harding             Westport  CT          459   43     1 M 40-49        17:06    5:31/M             
     5    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        476   42     2 M 40-49        17:36    5:41/M             
     6    Justin Britton          Bay Shore  NY         438   19     3 M 19-29        17:43    5:43/M             
     7    Alexander Ostberg       Darien  CT            485   12     1 M 10-13        17:43    5:43/M             
     8    William Zucconi         Milford  CT           416   36     1 M 30-39        17:51    5:45/M             
     9    Ed Finnigan             Fairfield  CT         429   44     3 M 40-49        18:32    5:59/M             
    10    Ivando Silva            Danbury  CT           421   33     2 M 30-39        18:48    6:04/M             
    11    Alejandro Pasten        Stamford  CT          272   36     3 M 30-39        18:52    6:05/M             
    12    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT        135   46     4 M 40-49        18:53    6:05/M             
    13    Shannon O'Callaghan     Fairfield  CT         258   38     4 M 30-39        19:14    6:12/M             
    14    Adam Norris             Norwalk  CT           254   43     5 M 40-49        19:31    6:18/M             
    15    Michael Ruospo          Stratford  CT         299   45     6 M 40-49        19:37    6:20/M             
    16    Patrick Scully          Ridgefield  CT        312   40     7 M 40-49        19:38    6:20/M             
    17    David Raymond           Fairfield  CT         461   50     1 M 50-59        19:42    6:21/M             
    18    Tom Sassi               Stamford  CT          478   48     8 M 40-49        19:47    6:23/M             
    19    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         308   12     2 M 10-13        19:56    6:26/M             
      20    Amanda Parnish          Norwalk  CT           451   27 ***** F 19-29        20:01    6:27/M             
      21    Meredith Kalish         Greenwich  CT         439   33     1 F 30-39        20:14    6:32/M             
    22    Ric Strouse             Shelton  CT           342   18     1 M 14-18        20:27    6:36/M             
    23    Mike Gaffney            Westport  CT          113   49     9 M 40-49        20:28    6:36/M             
    24    Matthew Nelson          Weston  CT            251   35     5 M 30-39        20:44    6:41/M             
    25    Joseph Vonehr           Southport  CT         456   57     2 M 50-59        20:45    6:42/M             
    26    Mike Franzago           Milford  CT           110   28     4 M 19-29        20:48    6:43/M             
    27    Brian Fidler            West Haven  CT        100   38     6 M 30-39        20:48    6:43/M             
    28    Elliott Rogers          Southport  CT         295   58     3 M 50-59        20:51    6:44/M             
    29    Vincent Dejana          Wilton  CT            483   36     7 M 30-39        20:52    6:44/M             
    30    Robert Gallace          Monroe  CT            473   46    10 M 40-49        20:52    6:44/M             
    31    Jason Sokolowski        Westport  CT          326   35     8 M 30-39        20:53    6:44/M             
    32    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         307   44    11 M 40-49        21:01    6:47/M             
    33    Michel Fanukas          Hackensack  NJ        433   19     5 M 19-29        21:08    6:49/M             
    34    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           187   57     4 M 50-59        21:16    6:52/M             
    35    Ray Vogt                Fairfield  CT         497   46    12 M 40-49        21:20    6:53/M             
    36    Petter Ostberg          Darien  CT            484   47    13 M 40-49        21:21    6:53/M             
    37    Tom Fatone              Shelton  CT           444   41    14 M 40-49        21:28    6:55/M             
    38    Ikuko Yabunami          Riverside  CT         396   42     1 F 40-49        21:30    6:56/M             
    39    Daniel Leiper           Milford  CT           201   46    15 M 40-49        21:31    6:56/M             
    40    Colleen Beirne          Milford  CT           432   40     2 F 40-49        21:33    6:57/M             
    41    Wayne Theriault         Milford  CT           443   61     1 M 60-69        21:34    6:57/M             
    42    Luana Sardinha          Fairfield  CT         481   13     1 F 10-13        21:37    6:58/M             
    43    Corbinian Wanner        Fairfield  CT         376   13     3 M 10-13        21:45    7:01/M             
    44    Beau Greer              Fairfield  CT         471   30     9 M 30-39        21:52    7:03/M             
    45    Chris Heymann           Red Hook  NY          435   19     6 M 19-29        21:52    7:03/M             
    46    Uwe Wanner              Fairfield  CT         377   42    16 M 40-49        22:05    7:07/M             
    47    Sherry Duff             Stratford  CT         455   41     3 F 40-49        22:07    7:08/M             
    48    Jeff Eglash             Fairfield  CT         490   49    17 M 40-49        22:20    7:12/M             
    49    Adam Pearl              Westport  CT          415   41    18 M 40-49        22:22    7:13/M             
    50    Nick Jiannas            West Haven  CT        165   38    10 M 30-39        22:23    7:13/M             
    51    Jacqueline Pola         Fairfield  CT         282   24     1 F 19-29        22:25    7:14/M             
    52    Ben Ruffing             Redding  CT           492   10     4 M 10-13        22:31    7:16/M             
    53    Andrew Adams            Fairfield  CT           1   34    11 M 30-39        22:33    7:16/M             
    54    Mark Dallmeyer          Cambridge  MA          73   50     5 M 50-59        22:35    7:17/M             
    55    Bryan Armstrong         Stamford  CT            8   30    12 M 30-39        22:36    7:17/M             
    56    Caroline Keough         Fairfield  CT         176   13     2 F 10-13        22:38    7:18/M             
    57    Bob Stephenson          Milford  CT           452   61     2 M 60-69        22:40    7:19/M             
    58    Trevor Uhl              Fairfield  CT         358   33    13 M 30-39        22:44    7:20/M             
    59    Christopher Oconnor     Norwalk  CT           261   42    19 M 40-49        22:47    7:21/M             
    60    Mike Francese           Stratford  CT         109   35    14 M 30-39        22:48    7:21/M             
    61    Vincent Sabia           Greenwich  CT         462   47    20 M 40-49        22:49    7:22/M             
    62    Jonathan Goodman        Easton  CT            489   39    15 M 30-39        22:50    7:22/M             
    63    Shawn Sorbello          Bethel  CT            328   36    16 M 30-39        23:05    7:27/M             
    64    Jeff Falberg            Bridgeport  CT        450   44    21 M 40-49        23:08    7:28/M             
    65    Nigel Kelly             Secaucus  NJ          174   39    17 M 30-39        23:14    7:30/M             
    66    William Merriam         Naugatuck  CT         229   23     7 M 19-29        23:15    7:30/M             
    67    Robert Hein             Mount Vernon  NY      145   62     3 M 60-69        23:16    7:30/M             
    68    Lindsey Duggan          Fairfield  CT          89   21     2 F 19-29        23:17    7:31/M             
    69    Sean Casey              Fairfield  CT         477   13     5 M 10-13        23:20    7:32/M             
    70    Daniel Lathrop          Glastonbury  CT       194   22     8 M 19-29        23:21    7:32/M             
    71    Kristen Turkosz         Shelton  CT           357   25     3 F 19-29        23:21    7:32/M             
    72    Christian Wenzel        Secaucus  NJ          382   23     9 M 19-29        23:23    7:33/M             
    73    Richard Enticott        Secaucus  NJ           94   40    22 M 40-49        23:26    7:34/M             
    74    Daniel Flynn            Darien  CT            106   37    18 M 30-39        23:26    7:34/M             
    75    John Corporon           Stamford  CT           63   50     6 M 50-59        23:28    7:34/M             
    76    Robert Duggan           Fairfield  CT          90   47    23 M 40-49        23:29    7:35/M             
    77    Michelle Salzillo       Milford  CT           303   20     4 F 19-29        23:37    7:37/M             
    78    Dave Van Growski        Monroe  CT            365   29    10 M 19-29        23:38    7:37/M             
    79    Edward Cheever          Monroe  CT             47   47    24 M 40-49        23:38    7:37/M             
    80    Christina Demico        Hamden  CT             77   38     2 F 30-39        23:42    7:39/M             
    81    Marty Ollinger          Ridgefield  CT        263   63     4 M 60-69        23:43    7:39/M             
    82    Bill Keough             Fairfield  CT         175   42    25 M 40-49        23:51    7:42/M             
    83    Nardy Chung             Stamford  CT           49   32    19 M 30-39        23:53    7:42/M             
    84    Jerry Meshell           Orange  CT            231   54     7 M 50-59        23:58    7:44/M             
    85    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           339   42     4 F 40-49        23:59    7:44/M             
    86    Kellie Ryan Ouimette    Trumbull  CT          301   36     3 F 30-39        23:59    7:44/M             
    87    Leopoldo Pasten         Stamford  CT          273   38    20 M 30-39        23:59    7:44/M             
    88    Sean Wadlinger          West Simsbury  CT     373   28    11 M 19-29        24:00    7:45/M             
    89    Debby Valin             Woodbridge  CT        360   42     5 F 40-49        24:01    7:45/M             
    90    Matt Ruffing            Redding  CT           493   49    26 M 40-49        24:01    7:45/M             
    91    Chris Valentine         Stratford  CT         457   34    21 M 30-39        24:09    7:47/M             
    92    William Bender          Trumbull  CT           19   12     6 M 10-13        24:14    7:49/M             
    93    Susan Stuart            Fairfield  DC         343   54     1 F 50-59        24:15    7:49/M             
    94    Andrew Shantz           Fairfield  CA         317   37    22 M 30-39        24:16    7:50/M             
    95    Brian McLaughlin        Fairfield  CT         218   37    23 M 30-39        24:20    7:51/M             
    96    Karen Cammarata         Norwalk  CT            36   32     4 F 30-39        24:23    7:52/M             
    97    Jeremy Luksberg         Stamford  CT          205   27    12 M 19-29        24:25    7:53/M             
    98    Heather Nelson          Weston  CT            250   35     5 F 30-39        24:32    7:55/M             
    99    Julie Lynn              New Canaan  CT        206   53     2 F 50-59        24:40    7:57/M             
   100    Robert Crocco           Huntington  CT         66   47    27 M 40-49        24:41    7:58/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   101    Demetria White          Fairfield  CT         384   47     6 F 40-49        24:42    7:58/M             
   102    Jill Rusoso             Stratford  CT         436   38     6 F 30-39        24:44    7:59/M             
   103    Kristine Klarman        Branford  CT          179   47     7 F 40-49        24:45    7:59/M             
   104    Shawn Muzza             Fairfield  CT         449   37    24 M 30-39        24:45    7:59/M             
   105    Daniel Conroy           Stratford  CT          60   29    13 M 19-29        24:53    8:02/M             
   106    Berit Ianiri            Fairfield  CT         161   50     3 F 50-59        24:56    8:03/M             
   107    Will Hammond            Bethel  CT            136   23    14 M 19-29        24:58    8:03/M             
   108    Michael Goldman         Scarsdale  NY         123   73     1 M 70-79        24:58    8:03/M             
   109    Kenneth Astarita        Southport  CT          10   44    28 M 40-49        24:59    8:04/M             
   110    Claire Wiggin           Fairfield  CT         391   15     1 F 14-18        24:59    8:04/M             
   111    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        249   58     8 M 50-59        25:00    8:04/M             
   112    Mitch Vecchione         Trumbull  CT          366   11     7 M 10-13        25:04    8:05/M             
   113    Angel Sylvia            Fairfield  CT         401   34     7 F 30-39        25:06    8:06/M             
   114    Kevin Cole              Cheshire  CT           53   44    29 M 40-49        25:08    8:06/M             
   115    Roderic Mc Gahren       Glastonbury  CT       213   41    30 M 40-49        25:09    8:07/M             
   116    Wiebke Wanner-Borchardt Fairfield  CT         378   39     8 F 30-39        25:10    8:07/M             
   117    Michael King            Fairfield  CT         494   53     9 M 50-59        25:13    8:08/M             
   118    James Turkosz           Shelton  CT           356   25    15 M 19-29        25:15    8:09/M             
   119    Dawn Clark              Milford  CT            52   29     5 F 19-29        25:18    8:10/M             
   120    Deirdre Gagan           Norwalk  CT           115   28     6 F 19-29        25:19    8:10/M             
   121    Betsy Parker            Milford  CT           269   39     9 F 30-39        25:19    8:10/M             
   122    Michael Gerwien         Milford  CT           120   42    31 M 40-49        25:20    8:10/M             
   123    Thomas Farrelly         North Haven  CT        99   45    32 M 40-49        25:23    8:11/M             
   124    Jennifer Hoysradt       Old Greenwich  CT     158   31    10 F 30-39        25:24    8:12/M             
   125    George Moreo            Westport  CT          244   54    10 M 50-59        25:27    8:13/M             
   126    Jon Beetham             Milford  CT            16   49    33 M 40-49        25:28    8:13/M             
   127    Sean Rabinowitz         Glastonbury  CT       289   28    16 M 19-29        25:28    8:13/M             
   128    Ania Harrell            Stratford  CT         140   28     7 F 19-29        25:31    8:14/M             
   129    Matt Klemets            Norwalk  CT           180   37    25 M 30-39        25:36    8:15/M             
   130    Karen Sussman           Fairfield  CT         346   51     4 F 50-59        25:37    8:16/M             
   131    Bob Dupree              Milford  CT            92   51    11 M 50-59        25:39    8:16/M             
   132    MacKenzie Damond        Fairfield  CT         420   15     2 F 14-18        25:39    8:16/M             
   133    Paul Ribnicky           Stratford  CT         291   54    12 M 50-59        25:41    8:17/M             
   134    Dorie Hordon            Westport  CT          153   35    11 F 30-39        25:42    8:17/M             
   135    Billy Mc Menamey        Trumbull  CT          215   49    34 M 40-49        25:44    8:18/M             
   136    Katherine Sullivan      Fairfield  CT         344   34    12 F 30-39        25:47    8:19/M             
   137    Steph Peckham           Fairfield  CT         276   34    13 F 30-39        25:48    8:19/M             
   138    Michael Pisani          Stratford  CT         279   66     5 M 60-69        25:50    8:20/M             
   139    Owen Tharrington        Fairfield  CT         349   35    26 M 30-39        25:53    8:21/M             
   140    Richard Parker          Milford  CT           270   43    35 M 40-49        25:58    8:23/M             
   141    Ines Walther            Milford  CT           495   30    14 F 30-39        25:59    8:23/M             
   142    Joshua Meier            New Canaan  CT        224   13     8 M 10-13        25:59    8:23/M             
   143    Michelle Stearns        Fairfield  CT         410   41     8 F 40-49        26:00    8:23/M             
   144    Casey Bennett           Shelton  CT            21   26     8 F 19-29        26:01    8:24/M             
   145    Kelly Connelly          Stamford  CT           59   28     9 F 19-29        26:01    8:24/M             
   146    Linda Putman            Greenwich  CT         286   56     5 F 50-59        26:05    8:25/M             
   147    Jim Dacosta             Fairfield  CT          71   48    36 M 40-49        26:07    8:25/M             
   148    Isabella Von Roemeling  Fairfield  CT         369   26    10 F 19-29        26:07    8:25/M             
   149    Jim Whittaker           Shelton  CT           389   52    13 M 50-59        26:09    8:26/M             
   150    John Howell             Easton  CT            157   74     2 M 70-79        26:09    8:26/M             
   151    April Colon             Derby  CT              56   29    11 F 19-29        26:10    8:26/M             
   152    Lisa Pernek             Stratford  CT         277   40     9 F 40-49        26:10    8:26/M             
   153    Kyle Wadlinger          West Simsbury  CT     370   25    17 M 19-29        26:11    8:27/M             
   154    Luis Brea               Bridgeport  CT        404   40    37 M 40-49        26:16    8:28/M             
   155    John Gibbons            Old Greenwich  CT     121   67     6 M 60-69        26:19    8:29/M             
   156    Juan Arroyo             Bridgeport  CT        482   27    18 M 19-29        26:21    8:30/M             
   157    Michael White           Fairfield  CT         386   47    38 M 40-49        26:21    8:30/M             
   158    Brian Walker            Monroe  CT            374   56    14 M 50-59        26:22    8:30/M             
   159    Amanda Miller           Saint Louis  MO       234   28    12 F 19-29        26:25    8:31/M             
   160    Zach Miller             Saint Louis  MO       237   29    19 M 19-29        26:25    8:31/M             
   161    Winston Bender          Trumbull  CT           20   10     9 M 10-13        26:27    8:32/M             
   162    Amy Murray              Fairfield  CT         247   33    15 F 30-39        26:28    8:32/M             
   163    Clemente Pascarella     Stamford  CT          271   35    27 M 30-39        26:33    8:34/M             
   164    Michelle Carey          Hopkinton  NH          43   24    13 F 19-29        26:43    8:37/M             
   165    Nicole Dinatale         Stamford  CT           81   30    16 F 30-39        26:45    8:38/M             
   166    Scott Shepard           Waltham  MA           319   37    28 M 30-39        26:45    8:38/M             
   167    Richard Ingram          Trumbull  CT          163   57    15 M 50-59        26:45    8:38/M             
   168    Susan O'Callaghan       Fairfield  CT         259   40    10 F 40-49        26:46    8:38/M             
   169    Laesa Duggan            Fairfield  CT          87   45    11 F 40-49        26:47    8:38/M             
   170    Zoe Hulina              Westport  CT          472    8     1 F  2- 9        26:47    8:38/M             
   171    Scott Sabo              Trumbull  CT          302   32    29 M 30-39        26:48    8:39/M             
   172    Brittany Cates          Stamford  CT           45   29    14 F 19-29        26:49    8:39/M             
   173    Thomas Dennison         Oakville  CT          445   54    16 M 50-59        26:51    8:40/M             
   174    Thomas Carbone          Hamden  CT             42   28    20 M 19-29        26:52    8:40/M             
   175    Kimberly Piagentini     Fairfield  CT         402   36    17 F 30-39        26:53    8:40/M             
   176    Deepti Shveohta         Stamford  CT          321   29    15 F 19-29        26:54    8:41/M             
   177    Rodrigo Arana           Fairfield  CT           6   35    30 M 30-39        26:54    8:41/M             
   178    Candace Banks           Westport  CT           14   35    18 F 30-39        27:00    8:43/M             
   179    Kurt Campman            Greenwich  CT          40   35    31 M 30-39        27:04    8:44/M             
   180    Kerry Fuller            Norwalk  CT           112   27    16 F 19-29        27:04    8:44/M             
   181    Patrick Bosse           Fairfield  CT          27   49    39 M 40-49        27:05    8:44/M             
   182    Kevin O'Keefe           Easton  CT            491   49    40 M 40-49        27:07    8:45/M             
   183    Amy Hulina              Westport  CT          159   41    12 F 40-49        27:08    8:45/M             
   184    Dan Fitzgerald          Fairfield  CT         105    9     1 M  2- 9        27:09    8:45/M             
   185    Christine Fitzgerald    Fairfield  CT         104   38    19 F 30-39        27:11    8:46/M             
   186    Tracy La Reau           Trumbull  CT          188   17     2 M 14-18        27:14    8:47/M             
   187    Dianne Merrigan         Guilford  CT          498   44    13 F 40-49        27:15    8:47/M             
   188    Katie Riznyk            Norwalk  CT           293   29    17 F 19-29        27:16    8:48/M             
   189    Stephen Grathwohl       Fairfield  CT         130   61     7 M 60-69        27:21    8:49/M             
   190    Kieran O'Day            Fairfield  CT         425   11    10 M 10-13        27:22    8:50/M             
   191    Brian O'Day             Fairfield  CT         424   47    41 M 40-49        27:22    8:50/M             
   192    Kendall Joshua          Southport  CT         428   9      2 M  2- 9        27:23    8:50/M             
   193    Richard Joshua         Southport  CT         427   48    42 M 40-49        27:23    8:50/M             
   194    Claire Regan            Fairfield  CT         465    9     2 F  2- 9        27:23    8:50/M             
   195    Anne Regan              Fairfield  CT         464   44    14 F 40-49        27:23    8:50/M             
   196    Christina Rice          Southport  CT         292   39    20 F 30-39        27:26    8:51/M             
   197    Kristen Domenici-Lamber Fairfield  CT          83   43    15 F 40-49        27:27    8:51/M             
   198    Kate Whitaker           New Canaan  CT        383   23    18 F 19-29        27:31    8:53/M             
   199    Jeffrey Howard          Shelton  CT           155   53    17 M 50-59        27:38    8:55/M             
   200    Jack Calcutt            Bridgeport  CT         35   24    21 M 19-29        27:39    8:55/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   201    Steven Ortiz            New Milford  CT       265   46    43 M 40-49        27:47    8:58/M             
   202    Matthew Kraynak         Shelton  CT           183   42    44 M 40-49        27:48    8:58/M             
   203    Brian Laucks            West Haven  CT        470   49    45 M 40-49        27:50    8:59/M             
   204    Brian Connell           Fairfield  CT         500   34    32 M 30-39        27:51    8:59/M             
   205    Michele Lamothe         Westport  CT          419   46    16 F 40-49        27:56    9:01/M             
   206    Emily Grimes            Sandy Hook  CT        134   13     3 F 10-13        28:00    9:02/M             
   207    Marty Nagle             Glastonbury  CT       248   42    46 M 40-49        28:06    9:04/M             
   208    Stephen Burns           Darien  CT             29   53    18 M 50-59        28:07    9:04/M             
   209    Amy Corr                Fairfield  CT          64   33    21 F 30-39        28:08    9:05/M             
   210    Matt Braunsdorf         Astoria  NY            28   24    22 M 19-29        28:10    9:05/M             
   211    Annabelle Wanner        Fairfield  CT         375   11     4 F 10-13        28:12    9:06/M             
   212    Katie O' Hara           Bridgeport  CT        255   24    19 F 19-29        28:13    9:06/M             
   213    Lauren Cyr              Naugatuck  CT          67   24    20 F 19-29        28:15    9:07/M             
   214    Howard Aspinwall        Fairfield  CT           9   46    47 M 40-49        28:18    9:08/M             
   215    Gregg Ziebell           Norwalk  CT           398   56    19 M 50-59        28:20    9:08/M             
   216    Jo Ann Volturno         Monroe  CT            367   45    17 F 40-49        28:20    9:08/M             
   217    Shiho Mitsumoto         Tarrytown  NY         475   52     6 F 50-59        28:23    9:09/M             
   218    Karen Strauss           Norwalk  CT           340   45    18 F 40-49        28:25    9:10/M             
   219    Sam White               Fairfield  CT         387   17     3 M 14-18        28:27    9:11/M             
   220    Fereidoon Javaheri      Naugatuck  CT         409   49    48 M 40-49        28:28    9:11/M             
   221    Sean Fogarty            Litchfield  CT        107   68     8 M 60-69        28:29    9:11/M             
   222    Mandy Ianiri            Easton  CT            162   53     7 F 50-59        28:30    9:12/M             
   223    Rich Kuepper            Milford  CT           185   48    49 M 40-49        28:37    9:14/M             
   224    Deirdre Brown           Trumbull  CT          411   46    19 F 40-49        28:38    9:14/M             
   225    Laura Peters            Seymour  CT           407   42    20 F 40-49        28:42    9:15/M             
   226    Robert Dietz            Bridgeport  CT         80   35    33 M 30-39        28:42    9:15/M             
   227    Marc Rinaldi            Greenwich  CT         463   35    34 M 30-39        28:42    9:15/M             
   228    Kelly Ruff              Milford  CT           298   39    22 F 30-39        28:43    9:16/M             
   229    Deborah Witek Deren     Fairfield  CT         395   43    21 F 40-49        28:43    9:16/M             
   230    Thomas Bleher           Southport  CT          25   49    50 M 40-49        28:50    9:18/M             
   231    Michael Van Der Merwe   Westport  CT          363   11    11 M 10-13        28:51    9:18/M             
   232    Jake Hulina             Westport  CT          160   11    12 M 10-13        28:57    9:20/M             
   233    Ryan Devarennes         West Springfield  M    79   29    21 F 19-29        28:57    9:20/M             
   234    Helen Crocco            Huntington  CT         65   46    22 F 40-49        29:01    9:22/M             
   235    Robert Miles            Bridgeport  CT        233   30    35 M 30-39        29:04    9:23/M             
   236    Elizabeth Anderson      Darien  CT              4   27    22 F 19-29        29:06    9:23/M             
   237    John Coleman            Trumbull  CT           54   52    20 M 50-59        29:06    9:23/M             
   238    Jackie Kolek            Westport  CT          181   37    23 F 30-39        29:12    9:25/M             
   239    Craig Harris            Fairfield  CT         141   49    51 M 40-49        29:14    9:26/M             
   240    James Deleon            Stamford  CT           76   25    23 M 19-29        29:16    9:26/M             
   241    Edward Marczyszak       Seymour  CT           207   56    21 M 50-59        29:17    9:27/M             
   242    Declan Harding          Westport  CT          460    8     3 M  2- 9        29:18    9:27/M             
   243    Monica Roche            Fairfield  CT         440   70     1 F 70-79        29:22    9:28/M             
   244    Brian Chester           Sandy Hook  CT         48   38    36 M 30-39        29:24    9:29/M             
   245    Steve Atkins            Fairfield  CT          11   25    24 M 19-29        29:25    9:29/M             
   246    Christina Von Roemeling Fairfield  CT         368   23    23 F 19-29        29:25    9:29/M             
   247    Michael Meagher         Trumbull  CT          222   22    25 M 19-29        29:27    9:30/M             
   248    Susan Damizio           Fairfield  CT         488   38    24 F 30-39        29:40    9:34/M             
   249    Tyler Herman            Fairfield  CT         147   26    26 M 19-29        29:42    9:35/M             
   250    Gerhard Hofer           Hoboken  NJ           151   41    52 M 40-49        29:44    9:35/M             
   251    Barrett True            Windsor  CT           355   72     3 M 70-79        29:44    9:35/M             
   252    Loraine Orban           Southport  CT         264   39    25 F 30-39        29:47    9:36/M             
   253    Stephen Tower           Fairfield  CT         354   69     9 M 60-69        29:54    9:39/M             
   254    Rosemarie Howard        Shelton  CT           156   52     8 F 50-59        29:55    9:39/M             
   255    Cathy Cenatiempo        Norwalk  CT            46   44    23 F 40-49        29:59    9:40/M             
   256    Mike Widmer             Fairfield  CT         390   41    53 M 40-49        30:01    9:41/M             
   257    Lisa Laudo              Fairfield  CT         195   46    24 F 40-49        30:03    9:42/M             
   258    Ken Ziman               Orange  CT            399   63    10 M 60-69        30:04    9:42/M             
   259    Bob Gagan               Southbury  CT         114   62    11 M 60-69        30:09    9:44/M             
   260    Jill Sorbello           Bethel  CT            327    0     1 F  0- 1        30:11    9:44/M             
   261    Jeff Weil               Stamford  CT          380   29    27 M 19-29        30:15    9:45/M             
   262    Michael Beal            Stratford  CT          15   29    28 M 19-29        30:17    9:46/M             
   263    Jodi Farina             Fairfield  CT          98   36    26 F 30-39        30:19    9:47/M             
   264    Mary Jane Le Clair      Glastonbury  CT       198   42    25 F 40-49        30:21    9:47/M             
   265    Bridget Araujo          Shelton  CT             7   25    24 F 19-29        30:28    9:50/M             
   266    Christopher Gallo       Shelton  CT           116   26    29 M 19-29        30:32    9:51/M             
   267    Melanie Hellwig         New Haven  CT         146   25    25 F 19-29        30:33    9:51/M             
   268    Christopher Staffey     Marietta  GA          334   34    27 F 30-39        30:34    9:52/M             
   269    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT     371   55    22 M 50-59        30:34    9:52/M             
   270    Bryan Staffey           Trumbull  CT          333   31    37 M 30-39        30:35    9:52/M             
   271    Karen Strouse           Shelton  CT           341   51     9 F 50-59        30:37    9:53/M             
   272    Christian Meier         New Canaan  CT        223    7     4 M  2- 9        30:41    9:54/M             
   273    Reto Meier              New Canaan  CT        225   46    54 M 40-49        30:41    9:54/M             
   274    Alex Golan              New Canaan  CT        122   19    30 M 19-29        30:42    9:54/M             
   275    Holly Miller            Fairfield  CT         236   23    26 F 19-29        30:43    9:55/M             
   276    Jonathan Leone          Fairfield  CT         204   29    31 M 19-29        30:43    9:55/M             
   277    Robert Wellington       Naugatuck  CT         381   51    23 M 50-59        30:48    9:56/M             
   278    John Mc Craw            Madison  CT           212   57    24 M 50-59        30:49    9:56/M             
   279    Jennifer Schulte        Milford  CT           305   33    28 F 30-39        31:00   10:00/M             
   280    Michelle Berg           Southport  CT          22   50    10 F 50-59        31:00   10:00/M             
   281    Brien O'Callaghan       Bethel  CT            257   66    12 M 60-69        31:04   10:01/M             
   282    Abigail McNamara        Oxford  CT            422   13     5 F 10-13        31:08   10:03/M             
   283    Thomas Finn             Fairfield  CT         103   65    13 M 60-69        31:09   10:03/M             
   284    Louis Mellardo          Stratford  CT         227   58    25 M 50-59        31:09   10:03/M             
   285    June Campbell           Stamford  CT           39   46    26 F 40-49        31:11   10:04/M             
   286    Steve Andranovich       Milford  CT             5   46    55 M 40-49        31:23   10:07/M             
   287    Caitlin Mc Namara       Oxford  CT            216   15     3 F 14-18        31:24   10:08/M             
   288    Daniel Bender           Trumbull  CT           18   55    26 M 50-59        31:31   10:10/M             
   289    David Toule             Bristol  CT           353   21    32 M 19-29        31:34   10:11/M             
   290    MacKenzie Krom          Meriden  CT           184   32    29 F 30-39        31:35   10:11/M             
   291    Gary Esposito           Norwalk  CT            95   64    14 M 60-69        31:36   10:12/M             
   292    Nillie Burton           Cheshire  CT           34   10     6 F 10-13        31:45   10:15/M             
   293    Dixon Joshua            Southport  CT         426   9      5 M  2- 9        31:49   10:16/M             
   294    Vincent Pujo            Fairfield  CT         285   31    38 M 30-39        31:51   10:16/M             
   295    Mary Lauren Factora     Southport  CT         412   42    27 F 40-49        31:53   10:17/M             
   296    Jacob Burton            Cheshire  CT           33    8     6 M  2- 9        31:53   10:17/M             
   297    Derek Burton            Cheshire  CT           32   41    56 M 40-49        31:54   10:17/M             
   298    Robin Yusko             Milford  CT           397   30    30 F 30-39        31:57   10:18/M             
   299    Kaye Dennihan           Bridgeport  CT         78   11     7 F 10-13        32:05   10:21/M             
   300    Patty Carton            Stratford  CT          44   72     2 F 70-79        32:10   10:23/M             
  Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
   301    Brigid Van Der Merwe    Westport  CT          362   41    28 F 40-49        32:16   10:25/M             
   302    Carole Urban            Milford  CT           359   44    29 F 40-49        32:29   10:29/M             
   303    Colleen Williams        Westport  CT          393   43    30 F 40-49        32:34   10:30/M             
   304    Eileen Quirk            Southport  CT         288   42    31 F 40-49        32:34   10:30/M             
   305    Emily Valentine         Stratford  CT         458   32    31 F 30-39        32:35   10:31/M             
   306    Jen Eng                 Stratford  CT          93   24    27 F 19-29        32:45   10:34/M             
   307    Alerci Franco           Bridgeport  CT        437   37    32 F 30-39        32:48   10:35/M             
   308    Anne Moreno             Trumbull  CT          243   42    32 F 40-49        32:50   10:35/M             
   309    Ellen Finnigan          Fairfield  CT         430   50    11 F 50-59        33:23   10:46/M             
   310    Leslie Kurian           Pound Ridge  NY       186   67    15 M 60-69        33:26   10:47/M             
   311    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT     372   17     4 M 14-18        33:31   10:49/M             
   312    Mary Ann Fontaine       Bethlehem  CT         108   55    12 F 50-59        33:42   10:52/M             
   313    Jeffrey Weil            Stamford  CT          469   29    33 M 19-29        33:44   10:53/M             
   314    Sarah King              Stamford  CT          177   25    28 F 19-29        33:44   10:53/M             
   315    Catherine Regan         Fairfield  CT         466   11     8 F 10-13        33:50   10:55/M             
   316    Arthur Regan            Fairfield  CT         467   46    57 M 40-49        33:51   10:55/M             
   317    Anna Sivinski           Westport  CT          324    9     3 F  2- 9        33:52   10:55/M             
   318    Renee Sivinski          Westport  CT          325   44    33 F 40-49        33:52   10:55/M             
   319    Lisa Kraynak            Shelton  CT           182   41    34 F 40-49        34:01   10:58/M             
   320    Madelyn Meagher         Trumbull  CT          221   60     1 F 60-69        34:10   11:01/M             
   321    Alexandrea Clark        Bridgeport  CT         51   24    29 F 19-29        34:12   11:02/M             
   322    Tina Poff               Fairfield  CT         281   36    39 M 30-39        34:18   11:04/M             
   323    Chikako Harada          Fairfield  CT         138   32    33 F 30-39        34:19   11:04/M             
   324    Kristen Chen            Fairfield  CT         499   10     9 F 10-13        34:29   11:07/M             
   325    Eric Jacobs             Fairfield  CT         417   47    58 M 40-49        34:32   11:08/M             
   326    Emma Jacobs             Fairfield  CT         418   10    10 F 10-13        34:34   11:09/M             
   327    John Hoctor             Stratford  CT         496   48    59 M 40-49        34:35   11:09/M             
   328    Terri Le Clair          Scotland  CT          199   51    13 F 50-59        34:44   11:12/M             
   329    Susan Patton            Bridgeport  CT        274   23    30 F 19-29        34:45   11:13/M             
   330    Lenore Pronzo           Redding  CT           283   39    34 F 30-39        34:46   11:13/M             
   331    Thomas Ostberg          Darien  CT            487   6      7 M  2- 9        34:50   11:14/M             
   332    Christian Ostberg       Darien  CT            486   11    13 M 10-13        34:50   11:14/M             
   333    Sarah Borgerding        Shelton  CT           479   29    31 F 19-29        34:52   11:15/M             
   334    Duke Borgerding         Shelton  CT           480   28    34 M 19-29        34:53   11:15/M             
   335    Benedicta Van Ess       Norwalk  CT           364   27    32 F 19-29        35:06   11:19/M             
   336    Michael Gordon          Westport  CT          127   44    60 M 40-49        35:11   11:21/M             
   337    Tamberlyn Conopask      Southport  CT         441   39    35 F 30-39        35:15   11:22/M             
   338    Maurya Keating          Fairfield  CT         171   48    35 F 40-49        35:21   11:24/M             
   339    Angie D' Amico          Cheshire  CT           68   29    33 F 19-29        35:26   11:26/M             
   340    Michelle Thompson       Middletown  CT        350   43    36 F 40-49        35:26   11:26/M             
   341    Lucy Hinckley           Fairfield  CT         150   54    14 F 50-59        35:30   11:27/M             
   342    Jennifer Van De Graaf   New Canaan  CT        361   45    37 F 40-49        35:44   11:32/M             
   343    Gonzalo Nahme           Fairfield  CT         414   38    40 M 30-39        36:05   11:38/M             
   344    Gabriela Pavon          Fairfield  CT         413   36    36 F 30-39        36:05   11:38/M             
   345    Judy Pavarini           South Salem  NY       275   48    38 F 40-49        36:23   11:44/M             
   346    Colleen Filush          Milford  CT           102   29    34 F 19-29        36:25   11:45/M             
   347    Mary Dailey             Fairfield  CT          72   48    39 F 40-49        36:32   11:47/M             
   348    Jessica Mc Namara       Bridgeport  CT        217   26    35 F 19-29        36:55   11:55/M             
   349    Betsy Gardner           Fairfield  CT         117   69     2 F 60-69        37:01   11:56/M             
   350    Dj Lemonie              Bristol  CT           203   31    41 M 30-39        37:08   11:59/M             
   351    Donald Bell             Shelton  CT            17   66    16 M 60-69        37:24   12:04/M             
   352    Chris Burton            Cheshire  CT           31   49    40 F 40-49        37:54   12:14/M             
   353    Lauren Duggan           Fairfield  CT          88   23    36 F 19-29        37:55   12:14/M             
   354    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          253   72     4 M 70-79        38:28   12:25/M             
   355    Stacy Gallace           Monroe  CT            474   42    41 F 40-49        38:55   12:33/M             
   356    Cindy O'Malley          Southport  CT         260   50    15 F 50-59        39:09   12:38/M             
   357    Michael Quirici         Woodbury  CT          287   38    42 M 30-39        39:09   12:38/M             
   358    John Mohan              Fort Lauderdale  FL   241   71     5 M 70-79        39:15   12:40/M             
   359    Fernanda Rudy           Fairfield  CT         297   36    37 F 30-39        39:25   12:43/M             
   360    Chantelle Hoffman       West Haven  CT        152   27    37 F 19-29        39:30   12:45/M             
   361    Cara Bernard            Bridgeport  CT         23   26    38 F 19-29        39:33   12:45/M             
   362    James Keating           Fairfield  CT         170   50    27 M 50-59        40:15   12:59/M             
   363    Pete Shanazu            Fairfield  CT         316   29    35 M 19-29        42:15   13:38/M             
   364    Faith Borger            Stamford  CT           26   25    39 F 19-29        44:08   14:14/M             
   365    Johnathan Miceli        Stamford  CT          232   30    43 M 30-39        44:08   14:14/M             
   366    Ellen Mc Kinley         Cheshire  CT          214   47    42 F 40-49        58:24   18:50/M             
   367    Robert Hedden           Cheshire  CT          144   20    36 M 19-29        58:24   18:50/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 1 2- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Parnish Norwalk CT

451

27

20

20:01

6:27/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chase Pizzonia Darien CT

453

23

1

15:30

5:00/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Zoe Hulina Westport CT

472

8

169

26:47

8:38/M

2

Claire Regan Fairfield CT

465

9

193

27:23

8:50/M

3

Anna Sivinski Westport CT

324

9

316

33:52

10:55/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Fitzgerald Fairfield CT

105

9

183

27:09

8:45/M

2

Joshua Kendall Southport CT

428

9

191

27:23

8:50/M

3

Declan Harding Westport CT

460

8

241

29:18

9:27/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Luana Sardinha Fairfield CT

481

13

42

21:37

6:58/M

2

Caroline Keough Fairfield CT

176

13

56

22:38

7:18/M

3

Emily Grimes Sandy Hook CT

134

13

205

28:00

9:02/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Ostberg Darien CT

485

12

7

17:43

5:43/M

2

Daniel Schumacher Naugatuck CT

308

12

19

19:56

6:26/M

3

Corbinian Wanner Fairfield CT

376

13

43

21:45

7:01/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Wiggin Fairfield CT

391

15

109

24:59

8:04/M

2

MacKenzie Damond Fairfield CT

420

15

131

25:39

8:16/M

3

Caitlin Mc Namara Oxford CT

216

15

286

31:24

10:08/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ric Strouse Shelton CT

342

18

22

20:27

6:36/M

2

Tracy La Reau Trumbull CT

188

17

185

27:14

8:47/M

3

Sam White Fairfield CT

387

17

218

28:27

9:11/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jacqueline Pola Fairfield CT

282

24

51

22:25

7:14/M

2

Lindsey Duggan Fairfield CT

89

21

68

23:17

7:31/M

3

Kristen Turkosz Shelton CT

357

25

71

23:21

7:32/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Kenworthy Fairfield CT

434

22

2

15:32

5:01/M

2

Tim Perry Norwalk CT

468

26

3

16:44

5:24/M

3

Justin Britton Bay Shore NY

438

19

6

17:43

5:43/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Kalish Greenwich CT

439

33

21

20:14

6:32/M

2

Christina Demico Hamden CT

77

38

80

23:42

7:39/M

3

Kellie Ryan Ouimette Trumbull CT

301

36

85

23:59

7:44/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

William Zucconi Milford CT

416

36

8

17:51

5:45/M

2

Ivando Silva Danbury CT

421

33

10

18:48

6:04/M

3

Alejandro Pasten Stamford CT

272

36

11

18:52

6:05/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ikuko Yabunami Riverside CT

396

42

38

21:30

6:56/M

2

Colleen Beirne Milford CT

432

40

40

21:33

6:57/M

3

Sherry Duff Stratford CT

455

41

47

22:07

7:08/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

459

43

4

17:06

5:31/M

2

Wantuil Souza Bridgeport CT

476

42

5

17:36

5:41/M

3

Ed Finnigan Fairfield CT

429

44

9

18:32

5:59/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Stuart Fairfield DC

343

54

92

24:15

7:49/M

2

Julie Lynn New Canaan CT

206

53

98

24:40

7:57/M

3

Berit Ianiri Fairfield CT

161

50

105

24:56

8:03/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Raymond Fairfield CT

461

50

17

19:42

6:21/M

2

Joseph Vonehr Southport CT

456

57

25

20:45

6:42/M

3

Elliott Rogers Southport CT

295

58

28

20:51

6:44/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madelyn Meagher Trumbull CT

221

60

319

34:10

11:01/M

2

Betsy Gardner Fairfield CT

117

69

348

37:01

11:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Theriault Milford CT

443

61

41

21:34

6:57/M

2

Bob Stephenson Milford CT

452

61

57

22:40

7:19/M

3

Robert Hein Mount Vernon NY

145

62

67

23:16

7:30/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

440

70

242

29:22

9:28/M

2

Patty Carton Stratford CT

44

72

299

32:10

10:23/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Goldman Scarsdale NY

123

73

107

24:58

8:03/M

2

John Howell Easton CT

157

74

149

26:09

8:26/M

3

Barrett True Windsor CT

355

72

250

29:44

9:35/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News