Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MXcc Scholarship 5K

Middletown, CT, October 31, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Take Your Time.

MxCC Scholarship 5K

MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

October 31, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          182   24 ***** M 20-29      17:37.0    5:41/M             
       2    Nathan Pawelek          Clinton  CT           174   41     1 M 40-49      18:08.0    5:51/M             
       3    Merle Shaw              Coventry  CT          147   28     1 M 20-29      18:15.0    5:53/M             
       4    Adam Savino             Manchester  CT        145   26     2 M 20-29      18:25.0    5:56/M             
       5    Scott Holmes            Middlebury  CT         88   47     2 M 40-49      18:39.0    6:01/M             
       6    Rob McGuiness           Portland  CT          154   27     3 M 20-29      18:45.0    6:03/M             
       7    Erik Sirnes             Middletown  CT        152   30     1 M 30-39      19:04.0    6:09/M             
       8    Ed Drew                 Middletown  CT        177   54     1 M 50-59      19:34.0    6:19/M             
       9    Kyle Schwartz           South Windsor  CT     125   16     1 M  3-19      19:41.0    6:21/M             
      10    Matthew McMerriman      Brooklyn  CT          105   13     2 M  3-19      19:51.0    6:24/M             
      11    Bill Harriman           Portland  CT           85   51     2 M 50-59      19:58.0    6:26/M             
      12    Kevin Markowski         Middletown  CT        167   52     3 M 50-59      20:05.0    6:29/M             
      13    Sam Kurtis              Middletown  CT         98   21     4 M 20-29      20:11.0    6:31/M             
      14    Dave Jacobs             Niantic  CT            92   64     1 M 60-69      20:53.0    6:44/M             
      15    Jeremiah Cislak         Enfield  CT            77   23     5 M 20-29      20:54.0    6:45/M             
      16    Tim Hawley              Middletown  CT         86   56     4 M 50-59      21:02.0    6:47/M             
      17    Larry Hodge             Middletown  CT        159   49     3 M 40-49      21:21.0    6:53/M             
      18    Bill Rondini            Cobalt  CT            131   48     4 M 40-49      21:27.0    6:55/M             
      19    Jeffrey Merriam         Haddam  CT            134   38     2 M 30-39      21:43.0    7:00/M             
      20    Lindsay Krysiak         Coventry  CT          178   20 ***** F 20-29      21:53.0    7:04/M             
      21    Carl Gunnefelt          Northford  CT         169   25     6 M 20-29      21:58.0    7:05/M             
      22    Timothy Beach           Prospect  CT          155   49     5 M 40-49      22:23.0    7:13/M             
      23    Way Hedding             Niantic  CT           128   60     2 M 60-69      22:24.0    7:14/M             
      24    Richard Eddy            Colchester  CT         79   51     5 M 50-59      22:32.0    7:16/M             
      25    Deb Rooth               Portland  CT          133   53     1 F 50-59      22:37.0    7:18/M             
      26    Robert Hurd             Higganum  CT          144   48     6 M 40-49      22:46.0    7:21/M             
      27    Gabrielle Martin        Madison  CT           137   10     1 F  3-19      22:53.0    7:23/M             
      28    Charlie Yescott         Unionville  CT        157   69     3 M 60-69      23:00.0    7:25/M             
      29    Joseph Nolet            Higganum  CT          122   18     3 M  3-19      23:05.0    7:27/M             
      30    Wes Rogers              Hartford  CT          127   53     6 M 50-59      23:13.0    7:29/M             
      31    Mathew Coronella        Middletown  CT        170   28     7 M 20-29      23:15.0    7:30/M             
      32    William Hurd            South Windsor  CT     143   45     7 M 40-49      23:20.0    7:32/M             
      33    Hannah Robinson         Pawcatuck  CT         108   20     1 F 20-29      23:22.0    7:32/M             
      34    Bob Kania               Southington  CT       175   57     7 M 50-59      23:34.0    7:36/M             
      35    Thomas Nichols          Middletown  CT        130   54     8 M 50-59      23:44.0    7:39/M             
      36    Darrell Netto           Colchester  CT        119   57     9 M 50-59      23:48.0    7:41/M             
      37    Scott McGuinness        Middletown  CT        153   23     8 M 20-29      24:06.0    7:46/M             
      38    Marykay Godiksen        Westbrook  CT          83   47     1 F 40-49      24:09.0    7:47/M             
      39    Timothy Nolet           Higganum  CT          123   52    10 M 50-59      24:12.0    7:48/M             
      40    Mary Anne Rogers        Hartford  CT          126   52     2 F 50-59      24:19.0    7:51/M             
      41    William Ferguson        Berlin  CT             82   27     9 M 20-29      24:37.0    7:56/M             
      42    Tracy Ouellette         Durham  CT            165   44     2 F 40-49      24:44.0    7:59/M             
      43    Sherri Condon           Middletown  CT        124   44     3 F 40-49      24:48.0    8:00/M             
      44    Ted Phillips            Niantic  CT           149   68     4 M 60-69      24:49.0    8:00/M             
      45    Lana Corsano            Ridgefield  CT        183   44     4 F 40-49      24:53.0    8:02/M             
      46    Spencer Maslin          Middletown  CT        103   12     4 M  3-19      25:17.0    8:09/M             
      47    Barrie Robbins-Pianka   Middletown  CT        179   63     1 F 60-69      26:07.0    8:25/M             
      48    Sarah Fair              Middletown  CT        184   27     2 F 20-29      26:11.0    8:27/M             
      49    Bonita Thibault         Middletown  CT        185   28     3 F 20-29      26:16.0    8:28/M             
      50    Thomas Wichrowski       Plainville  CT        116   56    11 M 50-59      26:40.0    8:36/M             
      51    Jennifer Drake          Boise  ID             146   37     1 F 30-39      26:56.0    8:41/M             
      52    Brett Graveline         Brooklyn  CT          132   13     5 M  3-19      27:05.0    8:44/M             
      53    Andrew Bussman          Deep River  CT        162   32     3 M 30-39      27:26.0    8:51/M             
      54    Laurie Bussman          Deep River  CT        161   30     2 F 30-39      27:28.0    8:52/M             
      55    Samantha Schilit        Middletown  CT        110   20     4 F 20-29      27:29.0    8:52/M             
      56    Anthony Albrecht        Middletown  CT        120   23    10 M 20-29      27:31.0    8:53/M             
      57    Amy Moddine             Cheshire  CT          163   41     5 F 40-49      27:37.0    8:55/M             
      58    Laurie Von Schmidt      Barkhamsted  CT       136   48     6 F 40-49      28:04.0    9:03/M             
      59    Zachary Schomaker       Cromwell  CT          112   16     6 M  3-19      28:11.0    9:05/M             
      60    Theodore Langevin       Madison  CT            99   54    12 M 50-59      28:20.0    9:08/M             
      61    Fee Adams               Wallingford  CT       164   40     7 F 40-49      28:21.0    9:09/M             
      62    Mary Lou White          Bolton  CT            142   54     3 F 50-59      28:22.0    9:09/M             
      63    Linda Fleming           Higganum  CT          135   55     4 F 50-59      28:26.0    9:10/M             
      64    Patricia Phillips       Niantic  CT           150   62     2 F 60-69      28:38.0    9:14/M             
      65    Gretchen Kron           Hebron  CT             97    9     2 F  3-19      28:50.0    9:18/M             
      66    Sarah Grundy            Canton  MA            129   26     5 F 20-29      28:59.0    9:21/M             
      67    Richard Zbrozek         Berlin  CT            168   62     5 M 60-69      29:14.0    9:26/M             
      68    Christina McLean        Old Lyme  CT          158   52     5 F 50-59      29:19.0    9:27/M             
      69    Hilary Felton-Reid      Glastonbury  CT        81   26     6 F 20-29      29:35.0    9:33/M             
      70    Judith Felton           Middletown  CT         80   57     6 F 50-59      29:36.0    9:33/M             
      71    Jennifer Clark          Vernon Rockville  C    78   39     3 F 30-39      29:47.0    9:36/M             
      72    Hanna Kron              Hebron  CT             96   10     3 F  3-19      29:52.0    9:38/M             
      73    John Bauer              Deep River  CT         74   42     8 M 40-49      30:03.0    9:42/M             
      74    Kenneth Kron            Hebron  CT             95   43     9 M 40-49      30:04.0    9:42/M             
      75    Janit Romayko           East Hartford  CT     109   64     3 F 60-69      30:20.0    9:47/M             
      76    Joshua Tine             Middletown  CT        151   23    11 M 20-29      30:55.0    9:58/M             
      77    Shannon Jezek           Moodus  CT             93   24     7 F 20-29      31:03.0   10:01/M             
      78    Stephen Schomaker       Cromwell  CT          111   49    10 M 40-49      31:57.0   10:18/M             
      79    Augusta Mueller         Middletown  CT        176   39     4 F 30-39      32:18.0   10:25/M             
      80    Joan Jakiela            Rocky Hill  CT        180   55     7 F 50-59      32:27.0   10:28/M             
      81    Asmitha Lazarus         Middletown  CT        100   30     5 F 30-39      32:33.0   10:30/M             
      82    Maria Kalmar            Cheshire  CT           94   54     8 F 50-59      32:47.0   10:35/M             
      83    Michael Rood            Suffield  CT          118   57    13 M 50-59      33:55.0   10:56/M             
      84    Brian Erkson            Berlin  CT            181   47    11 M 40-49      34:27.0   11:07/M             
      85    Melissa Talevi          Higganum  CT          141   50     9 F 50-59      34:40.0   11:11/M             
      86    Lori Russak             Cobalt  CT            160   48     8 F 40-49      35:16.0   11:23/M             
      87    Geen Thazihampallath    Middletown  CT        139   35     4 M 30-39      35:19.0   11:24/M             
      88    Nicole Salafia          Higganum  CT          140   52    10 F 50-59      35:27.0   11:26/M             
      89    Erin Thazhampallath     Middletown  CT        138   26    12 M 20-29      36:21.0   11:44/M             
      90    Adrienne Maslin         West Hartford  CT     104   56    11 F 50-59      36:22.0   11:44/M             
      91    Amy Ingalls             Norwich  CT            91   31     6 F 30-39      38:32.0   12:26/M             
      92    Anita Wooten            Riverhead  NY         117   44     9 F 40-49      38:44.0   12:30/M             
      93    Jeraldine Tucker        Cromwell  CT          156   45    10 F 40-49      39:16.0   12:40/M             
      94    Alice Veseskis          Moodus  CT            115   48    11 F 40-49      39:45.0   12:49/M             
      95    Ursula Roldan           Wallingford  CT       166   73     1 F 70-99      40:40.0   13:07/M             
      96    Melinda Goglia          Portland  CT           84   33     7 F 30-39      49:11.0   15:52/M             
      97    Robyn Sparks            Haddam  CT            114   59    12 F 50-59      49:12.0   15:52/M             
      98    Roger Brewer            Rockfall  CT          148   66     6 M 60-69      49:13.0   15:53/M             
      99    Marianne Chamberlain    Haddam  CT             76   49    12 F 40-49      50:27.0   16:16/M             
     100    Tracy Indomenico        Rocky Hill  CT         90   31     8 F 30-39      50:28.0   16:17/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Sara Liebel             Rocky Hill  CT        101   26     8 F 20-29      50:30.0   16:17/M             
     102    Jean Nolet              Higganum  CT          121   54    13 F 50-59      54:01.0   17:25/M             
     103    Maureen Fang            Middletown  CT        171   28     9 F 20-29      54:03.0   17:26/M             
     104    Pam Wahl                Middletown  CT        173   54    14 F 50-59      55:01.0   17:45/M             
     105    Gregory Horne           Middletown  CT         89   62     7 M 60-69      55:02.0   17:45/M             
     106    Jonathan Morris         East Haddam  CT       172   54    14 M 50-59      55:03.0   17:45/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News