Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Children's Memorial 5K

Milford, CT, October 25, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Bart Wasiolek
Race Winner Bart Wasiolek


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Children's Memorial 5K
October 25, 2009 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Bart Wasiolek, Hamden, CT - 15:10
Annie Duffy, Fairfield, CT - 19:00


LOCATION
Fowler

Field
WEATHER
55 Degrees
Sunny

Note - Some runners ran less than 5k due to missed turn.

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Bart Wasiolek           Hamden  CT            868   41 ***** M 40-49        15:10    4:54/M             
       2    Asher Brandt            Orange  CT            848   18 ***** M 13-19        15:12    4:54/M             
      3    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT         869   45 ***** M 40-49        15:21    4:57/M             
      4    Tyler Arnett            Fairfield  CT         976   25     1 M 20-29        15:54    5:08/M             
      5    Tim Milenkevich         Ansonia  CT           849   27     2 M 20-29        16:01    5:10/M             
      6    Jim Thompson            Trumbull  CT          898   43 ***** M 40-49        16:24    5:17/M             
      7    Joel Bender             Bedford  NY           879   40 ***** M 40-49        16:36    5:21/M             
      8    David Tommaso           Branford  CT          847   26     3 M 20-29        17:23    5:36/M             
      9    Chris Baris             Naugatuck  CT         980   30     1 M 30-39        17:34    5:40/M             
     10    Kevin Woodin            West Haven  CT        411   30     2 M 30-39        17:43    5:43/M             
     11    Ian Parmiter            Fairfield  CT         942   51 ***** M 50-59        18:28    5:57/M             
     12    Michael Ruospo          Stratford  CT         493   45     1 M 40-49        18:37    6:00/M             
     13    Gilles Leger            Montreal  CANADA      453   47     2 M 40-49        18:55    6:06/M             
      14    Annie Duffy             Fairfield  CT         434   23 ***** F 20-29        19:00    6:08/M             
      15    Tim King                Fairfield  CT         861   35     3 M 30-39        19:05    6:09/M             
     16    Marc Russo              Milford  CT           951   36     4 M 30-39        19:14    6:12/M             
     17    Brian Fidler            West Haven  CT        403   38     5 M 30-39        19:14    6:12/M             
     18    Gary Dubois             Milford  CT           991   52     1 M 50-59        19:16    6:13/M             
     19    Tim Wells               Shelton  CT           897   19     1 M 13-19        19:24    6:15/M             
     20    Colleen Beirne, III     Milford  CT           418   40 ***** F 40-49        19:36    6:19/M             
     21    Brooks Converse         Milford  CT           457   22     4 M 20-29        19:37    6:20/M             
     22    Sean Kennedy            New York  NY          831   26     5 M 20-29        19:38    6:20/M             
     23    Nicholas Arriaga        Naugatuck  CT         971   27     6 M 20-29        19:40    6:21/M             
     24    Greg Young              Shelton  CT           893   51     2 M 50-59        19:53    6:25/M             
     25    Daniel Reynolds         West Haven  CT        682   36     6 M 30-39        19:57    6:26/M             
     26    Daniel Leiper           Milford  CT           495   46     3 M 40-49        20:02    6:28/M             
     27    Bradley Sanchez         Milford  CT           895   49     4 M 40-49        20:05    6:29/M             
     28    Russell Cyr             Hamden  CT            455   53     3 M 50-59        20:07    6:29/M             
     29    Tom Fatone              Shelton  CT           888   41     5 M 40-49        20:10    6:30/M             
     30    Khalid Zeidan           West Haven  CT        877   20     7 M 20-29        20:18    6:33/M             
     31    Marty Schaivone         Stratford  CT         911   55     4 M 50-59        20:20    6:34/M             
     32    Patrick Cordle          Monroe  CT            801   53     5 M 50-59        20:21    6:34/M             
     33    Mark Sansone            Shelton  CT           436   48     6 M 40-49        20:23    6:35/M             
     34    Wayne Theriault         Milford  CT           494   61     1 M 60-69        20:26    6:35/M             
     35    Ken Giuntoli            Milford  CT           826   43     7 M 40-49        20:27    6:36/M             
     36    Michael Crane           Middlebury  CT        834   49     8 M 40-49        20:31    6:37/M             
     37    Lou Conforte            Wallingford  CT       875   52     6 M 50-59        20:42    6:41/M             
     38    Darryl Arnette          Milford  CT           881   55     7 M 50-59        20:45    6:42/M             
     39    James Beckett           Middlebury  CT        472   51     8 M 50-59        21:04    6:48/M             
     40    Kevin Ryan              Orange  CT            907   50     9 M 50-59        21:05    6:48/M             
     41    Kevin Doyle             Milford  CT           696   50    10 M 50-59        21:08    6:49/M             
     42    Glen Koundry            Milford  CT           912   38     7 M 30-39        21:13    6:51/M             
     43    Cathy Gelinas                                 843   26 ***** F 20-29        21:13    6:51/M             
     44    Michelle Salzillo       Milford  CT           916   20     1 F 20-29        21:17    6:52/M             
     45    Janis Grant             Milford  CT           438   53 ***** F 50-59        21:23    6:54/M             
     46    Paul Melluzzo           Southington  CT       827   48     9 M 40-49        21:25    6:55/M             
     47    Christian Keator        Milford  CT           698   44    10 M 40-49        21:36    6:58/M             
     48    Krisztina Nemeth        Prospect  CT          463   23     2 F 20-29        21:40    6:59/M             
     49    Daniel McKiernan        Milford  CT           908   27     8 M 20-29        21:52    7:03/M             
     50    Thomas Cain             New Haven  CT         845   24     9 M 20-29        23:18    7:31/M             
     51    Edward Buckmir          Stratford  CT         471   40    11 M 40-49        23:20    7:32/M             
     52    Ellen Vanchot           Milford  CT           975   43 ***** F 40-49        23:25    7:33/M             
     53    Nick Zannis             Milford  CT           983   11     1 M  1-12        23:26    7:34/M             
     54    Christina Demico        Hamden  CT            811   38     1 F 30-39        23:30    7:35/M             
     55    Craig Budnick           Startford  CT         817   39     8 M 30-39        23:32    7:35/M             
     56    Chris Sedelmaier        Milford  CT           833   35     9 M 30-39        23:44    7:39/M             
     57    Olivia Backhaus         Milford  CT           851   13     1 F 13-19        23:45    7:40/M             
     58    Dan Conroy              Stratford  CT         904   29    10 M 20-29        23:55    7:43/M             
     59    Orlando Crespo          Milford  CT           900   44    12 M 40-49        23:58    7:44/M             
     60    Jerry Meshell           Orange  CT            483   54    11 M 50-59        24:02    7:45/M             
     61    Mark Greene             Milford  CT           416   48    13 M 40-49        24:11    7:48/M             
     62    Mark Kecko              Oxford  CT            450   33    10 M 30-39        24:14    7:49/M             
     63    Greg Funk               Milford  CT           846   33    11 M 30-39        24:15    7:49/M             
     64    Kieryn De Yoe           Milford  CT           854   16     2 F 13-19        24:17    7:50/M             
     65    Rob Backhaus            Milford  CT           853   42    14 M 40-49        24:18    7:50/M             
     66    John Corporon           Stamford  CT          496   51    12 M 50-59        24:18    7:50/M             
     67    Renee Crainer           Shelton  CT           820   27     3 F 20-29        24:23    7:52/M             
     68    Sarah Conroy            Stratford  CT         829   35     2 F 30-39        24:24    7:52/M             
     69    Richard Parker          Milford  CT           885   43    15 M 40-49        24:26    7:53/M             
     70    Maureen Devlin          Milford  CT           886   54 ***** F 50-59        24:27    7:53/M             
     71    Michael Burns           Milford  CT           903   63     2 M 60-69        24:30    7:54/M             
     72    Robert Kanoff           Milford  CT           974   35    12 M 30-39        24:32    7:55/M             
     73    Marcio Figueiredo       Ridgefield  CT        686   33    13 M 30-39        24:34    7:55/M             
     74    Chris Jensen            Branford  CT          688   31    14 M 30-39        24:34    7:55/M             
     75    Mark Dinello            Hamden  CT            426   54    13 M 50-59        24:46    7:59/M             
     76    Dawn Clark              Milford  CT           415   29     4 F 20-29        24:47    8:00/M             
     77    Bridget Jasany          East Haven  CT        906   27     5 F 20-29        24:53    8:02/M             
     78    Melissa Welby           Milford  CT           828   39     3 F 30-39        24:55    8:02/M             
     79    Erin Santa              Stamford  CT          832   24     6 F 20-29        24:56    8:03/M             
     80    Kristin Eannotti        Ansonia  CT           950   22     7 F 20-29        24:56    8:03/M             
     81    Kristen Peloso          Milford  CT           456   27     8 F 20-29        24:56    8:03/M             
     82    Sal Terranova           Milford  CT           884   51    14 M 50-59        25:11    8:07/M             
     83    Sky Wells               Shelton  CT           896   44    16 M 40-49        25:13    8:08/M             
     84    Casey Bennett           Shelton  CT           412   26     9 F 20-29        25:18    8:10/M             
     85    Daniel Goldstone        Wolcott  CT           891   35    15 M 30-39        25:19    8:10/M             
     86    Shannon Flynn           North Haven  CT       986   38     4 F 30-39        25:38    8:16/M             
     87    Erin Jones              Ledyard  CT           865   21    10 F 20-29        25:45    8:18/M             
     88    Kim Remetta             Milford  CT           883   54    15 M 50-59        25:48    8:19/M             
     89    Courtney Miller         Shelton  CT           480   24    11 F 20-29        25:50    8:20/M             
     90    Carol Pastore           North Haven  CT       862   62     1 F 60-69        25:50    8:20/M             
     91    Thomas McKiernan        Milford  CT           905   32    16 M 30-39        25:52    8:21/M             
     92    Daniel Rabinovitz       Milford  CT           810   30    17 M 30-39        25:55    8:22/M             
     93    Annalisa Paltauf        New Haven  CT         670   26    12 F 20-29        25:57    8:22/M             
     94    Dave Mello              New Haven  CT         814   32    18 M 30-39        25:59    8:23/M             
     95    John Howell             Easton  CT            812   74     1 M 70-79        26:01    8:24/M             
     96    George Haines           Woodbridge  CT        902   48    17 M 40-49        26:13    8:27/M             
     97    Gary Maratea            Meriden  CT           498   30    19 M 30-39        26:20    8:30/M             
     98    Lisa Buchta             Branford  CT          913   43     1 F 40-49        26:22    8:30/M             
     99    John Feher              Milford  CT           800   42    18 M 40-49        26:23    8:31/M             
    100    Scott Weatherbee        Milford  CT           490   38    20 M 30-39        26:24    8:31/M             
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
    101    Lori Sweeney-Shahen     Waterbury  CT         489   36     5 F 30-39        26:24    8:31/M             
    102    Russell Scovin          Bethany  CT           685   50    16 M 50-59        26:25    8:31/M             
    103    Dan Cummings            North Haven  CT       873   51    17 M 50-59        26:28    8:32/M             
    104    Mary Scallion           Hamden  CT            464   25    13 F 20-29        26:30    8:33/M             
    105    Amy Corr                Fairfield  CT         818   33     6 F 30-39        26:37    8:35/M             
    106    Becky Beers             West Haven  CT        467   27    14 F 20-29        26:44    8:37/M             
    107    Kathy Maloney           Stratford  CT         870   43     2 F 40-49        26:50    8:39/M             
    108    Vincent Harrick         Beacon Falls  CT      462   30    21 M 30-39        26:52    8:40/M             
    109    Kyle Seward             East Hartford  CT     487   10     2 M  1-12        26:56    8:41/M             
    110    William Lugo            Milford  CT           684   46    19 M 40-49        26:57    8:42/M             
    111    Anthony Malgioglio      Monroe  CT            880   40    20 M 40-49        26:58    8:42/M             
    112    Robert Miles            Bridgeport  CT        940   30    22 M 30-39        26:58    8:42/M             
    113    David Adams             New Haven  CT         844   70     2 M 70-79        27:15    8:47/M             
    114    Robert Hough            Milford  CT           424   45    21 M 40-49        27:15    8:47/M             
    115    Janel Crespo            Milford  CT           899   14     3 F 13-19        27:16    8:48/M             
    116    Anita Fernandez         Milford  CT           488   38     7 F 30-39        27:24    8:50/M             
    117    Michael Yarish          Seymour  CT           866   33    23 M 30-39        27:27    8:51/M             
    118    James Scott Lindwall    Fairfield  CT         444   42    22 M 40-49        27:28    8:52/M             
    119    Amy Jacobacco           Milford  CT           882   26    15 F 20-29        27:28    8:52/M             
    120    Tim Geier               Milford  CT           910   44    23 M 40-49        27:31    8:53/M             
    121    Rebecca Gelinas         Derby  CT             841   27    16 F 20-29        27:38    8:55/M             
    122    Michael Zannis          Milford  CT           984    8     3 M  1-12        27:54    9:00/M             
    123    Mike Belden             Guilford  CT          973   53    18 M 50-59        28:01    9:02/M             
    124    Christopher Monoson     Shelton  CT           499   32    24 M 30-39        28:10    9:05/M             
    125    Heather Francis         Shelton  CT           500   30     8 F 30-39        28:10    9:05/M             
    126    Samantha Kekco          Milford  CT           989   19     4 F 13-19        28:11    9:05/M             
    127    Ashley Hanneken         Oxford  CT            433   22    17 F 20-29        28:11    9:05/M             
    128    Bryan Weber             Milford  CT           972   35    25 M 30-39        28:16    9:07/M             
    129    John Converse           Milford  CT           458   24    11 M 20-29        28:17    9:07/M             
    130    Carlos Smith            Milford  CT           864   63     3 M 60-69        28:25    9:10/M             
    131    Kevin Yearsley          Plymouth  CT          470   52    19 M 50-59        28:30    9:12/M             
    132    Robert Backhaus         Milford  CT           850   14     2 M 13-19        28:35    9:13/M             
    133    Suzanne Festa           Guilford  CT          413   48     3 F 40-49        28:50    9:18/M             
    134    Dwight Decoskey         Shelton  CT           679   38    26 M 30-39        29:09    9:24/M             
    135    Ashley Seward           East Hartford  CT     486   12     1 F  1-12        29:10    9:25/M             
    136    Monica Roche            Fairfield  CT         876   70     1 F 70-79        29:11    9:25/M             
    137    Martin Malin            Milford  CT           406   37    27 M 30-39        29:15    9:26/M             
    138    Karen Dorney            Orange  CT            985   70     2 F 70-79        29:20    9:28/M             
    139    Kimberly Maurer         Milford  CT           473   47     4 F 40-49        29:25    9:29/M             
    140    Taylor Goodridge        New Haven  CT         995   16     5 F 13-19        29:26    9:30/M             
    141    Brock Dubin             Milford  CT           420   37    28 M 30-39        29:27    9:30/M             
    142    Aimee Peterson          Shelton  CT           680   33     9 F 30-39        29:32    9:32/M             
    143    Kevin Hurley            Wallingford  CT       863   56    20 M 50-59        29:59    9:40/M             
    144    Stacey Phelan           West Haven  CT        479   32    10 F 30-39        30:01    9:41/M             
    145    Peter Phelan            West Haven  CT        478   32    29 M 30-39        30:07    9:43/M             
    146    Jeff Luciano            Milford  CT           917   27    12 M 20-29        30:07    9:43/M             
    147    Alexis Marano           West Haven  CT        443   36    11 F 30-39        30:21    9:47/M             
    148    Judy Cho                Woodbridge  CT        901   47     5 F 40-49        30:22    9:48/M             
    149    Lisa Malin-Baylor       North Haven  CT       982   39    12 F 30-39        30:26    9:49/M             
    150    Donna Cramond           Monroe  CT            683   60     2 F 60-69        30:36    9:52/M             
    151    Susan Deluca            West Haven  CT        476   41     6 F 40-49        30:50    9:57/M             
    152    Shannon Powers          Hamden  CT            887   29    18 F 20-29        30:59   10:00/M             
    153    Amber Delpha            Plymouth  CT          988   34    13 F 30-39        31:07   10:02/M             
    154    Marlee Peterson         Shelton  CT           681   11     2 F  1-12        31:08   10:03/M             
    155    Shannah Peterson        Shelton  CT           819   15     6 F 13-19        31:09   10:03/M             
    156    Diane Crolla            Milford  CT           477   57     1 F 50-59        31:49   10:16/M             
    157    Patty Carton            Stratford  CT         468   71     3 F 70-79        32:01   10:20/M             
    158    Caryn Ganun             Milford  CT           432   30    14 F 30-39        32:17   10:25/M             
    159    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT          697   55     2 F 50-59        32:21   10:26/M             
    160    Abby Gill               Milford  CT           491   41     7 F 40-49        32:28   10:28/M             
    161    Janine Tighe            Milford  CT           693   49     8 F 40-49        32:38   10:32/M             
    162    Beth Doyle              Milford  CT           695   50     3 F 50-59        32:38   10:32/M             
    163    John Tighe                                    692   53    21 M 50-59        32:39   10:32/M             
    164    Amanda Keeler           Milford  CT           941   20    19 F 20-29        32:39   10:32/M             
    165    Jacquie Conroy          Shelton  CT           909   27    20 F 20-29        32:45   10:34/M             
    166    Carl Sylvester          Shelton  CT           878   76     3 M 70-79        33:11   10:42/M             
    167    Fred Palmiri                                  996   45    24 M 40-49        33:12   10:43/M             
    168    Robert Baird            Milford  CT           830   35    30 M 30-39        33:15   10:44/M             
    169    Nicole Bunaskavich      Shelton  CT           842   35    15 F 30-39        33:15   10:44/M             
    170    Stacey Brennan          Shelton  CT           492   35    16 F 30-39        33:15   10:44/M             
    171    Joe Honcz               Milford  CT           497   35    31 M 30-39        33:16   10:44/M             
    172    David Payne             Milford  CT           874   10     4 M  1-12        33:40   10:52/M             
    173    Michael Piechota        Milford  CT           871   10     5 M  1-12        33:40   10:52/M             
    174    Jordan Betz             Milford  CT           451   32    32 M 30-39        33:47   10:54/M             
    175    Patti McCarthy          Stamford  CT          481   49     9 F 40-49        33:58   10:57/M             
    176    Robert Wilcox           Milford  CT           915   51    22 M 50-59        33:58   10:57/M             
    177    Kerrie Payne            Milford  CT           872   29    21 F 20-29        33:58   10:57/M             
    178    Kyle Maurer             Shelton  CT           889   23    13 M 20-29        34:23   11:05/M             
    179    Kelly Lengyel           Seymour  CT           437   33    17 F 30-39        34:33   11:09/M             
    180    Dina Voccola            Milford  CT           421   42    10 F 40-49        36:04   11:38/M             
    181    Lynn Bernard            Milford  CT           806   44    11 F 40-49        36:43   11:51/M             
    182    Sandra Davis            Oxford  CT            867   61     3 F 60-69        37:10   11:59/M             
    183    Monica Lindstrom        Seymour  CT           475   39    18 F 30-39        37:43   12:10/M             
    184    Amy Alfano              Milford  CT           823   46    12 F 40-49        38:57   12:34/M             
    185    Joe Alfano              Milford  CT           824   51    23 M 50-59        38:58   12:34/M             
    186    Nathanial Crane         Middlebury  CT        836    7     6 M  1-12        40:35   13:05/M             
    187    Monique Crane           Middlebury  CT        892   45    13 F 40-49        40:36   13:06/M             
    188    David Raffauf           Orange  CT            992   50    24 M 50-59        40:37   13:06/M             
    189    Tami Jackson            Milford  CT           952   39    19 F 30-39        40:46   13:09/M             
    190    Greg Deyoe              Milford  CT           860   53    25 M 50-59        40:54   13:12/M             
    191    Herman Bershtein        Hamden  CT            485   84     1 M 80-99        41:04   13:15/M             
    192    Chelsea Crane           Middlebury  CT        835    7     3 F  1-12        42:02   13:34/M             
    193    Louise Dillon           Shelton  CT           694   51     4 F 50-59        42:10   13:36/M             
    194    Chad Betz               Milford  CT           452   41    25 M 40-49        43:43   14:06/M             
    195    Elisabeth Proulx        Montreal  CANADA      454   33    20 F 30-39        44:24   14:19/M             
    196    Frank Benavides         Stratford  CT         805   39    33 M 30-39        47:16   15:15/M             
    197    Tyler Bernard           Milford  CT           808    8     7 M  1-12        47:17   15:15/M             
    198    Mark Bernard            Milford  CT           807   48    26 M 40-49        47:17   15:15/M             
    199    Marcilene Figueiredo    Ridgefield  CT        449   39    21 F 30-39        47:34   15:21/M             
    200    Tom Gerwein             Milford  CT           994   32    34 M 30-39        48:10   15:32/M             
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
    201    Kristian Pikul          Milford  CT           423   34    35 M 30-39        48:13   15:33/M             
    202    Jen Gerwein             Milford  CT           993   32    22 F 30-39        48:15   15:34/M             
    203    Sandra Brown            Milford  CT           990   50     5 F 50-59        48:42   15:43/M             
    204    Amanda Kecko            Milford  CT           943   22    22 F 20-29        48:42   15:43/M             
    205    Kristen De Yoe          Milford  CT           857   22    23 F 20-29        49:41   16:02/M             
    206    Meghan Stewart          Brighton  MA          856   22    24 F 20-29        49:42   16:02/M             
    207    Kelly Radecki           Milford  CT           855   22    25 F 20-29        49:42   16:02/M             
    208    Tracy Mello             New Haven  CT         815   35    23 F 30-39        49:45   16:03/M             
    209    Teresa Winters          Milford  CT           997   39    24 F 30-39        49:48   16:04/M             
    210    Katie Johnston          Glastonbury  CT       858   22    26 F 20-29        50:04   16:09/M             
    211    Malu Correa             Wolcott  CT           979   43    14 F 40-49        50:44   16:22/M             
    212    William Brennan         Milford  CT           839   69     4 M 60-69        51:10   16:30/M             
    213    Jo Ann Brennan          Milford  CT           838   68     4 F 60-69        51:11   16:31/M             
    214    Edmund Taylor           Milford  CT           431   55    26 M 50-59        52:09   16:49/M             
    215    Ellen Taylor            Milford  CT           430   57     6 F 50-59        52:10   16:50/M             
    216    Tracy Hoppock           Milford  CT           441   30    25 F 30-39        52:11   16:50/M             
    217    William Hoppock         Milford  CT           440   33    36 M 30-39        52:13   16:51/M             
    218    Joyanna Zdrojowy        Hamden  CT            859   25    27 F 20-29        52:32   16:57/M             
    219    Salome Brooks           Norwalk  CT           484   48    15 F 40-49        52:33   16:57/M             
    220    Cydney Broatch          Milford  CT           465   58     7 F 50-59        52:49   17:02/M             
    221    Jim Broatch             Milford  CT           466   60     5 M 60-69        52:52   17:03/M             
    222    Tara Krajewski          Branford  CT          687   29    28 F 20-29        53:41   17:19/M             
    223    Barbara Harrison        Old Saybrook  CT      691   66     5 F 60-69        53:42   17:19/M             
    224    Stephen Joffe                                 821   61     6 M 60-69        53:56   17:24/M             
    225    Jeremiah Long           Madison  CT           689   43    27 M 40-49        53:57   17:24/M             
    226    Denise MacKin           Milford  CT           945   52     8 F 50-59        54:07   17:27/M             
    227    Alex MacKin             Milford  CT           946   52    27 M 50-59        54:08   17:28/M             
    228    Debbie Grabell          Milford  CT           918   50     9 F 50-59        54:08   17:28/M             
    229    Brian Burrows           Milford  CT           954   52    28 M 50-59        54:09   17:28/M             
    230    Philip Grabell          Milford  CT           919   51    29 M 50-59        54:09   17:28/M             
    231    Marie Pelaccia          Oxford  CT            840   38    26 F 30-39        54:42   17:39/M             
    232    Karen Fogarty           Oxford  CT            837   45    16 F 40-49        54:43   17:39/M             
    233    Laurie Fernandes        Oxford  CT            825   35    27 F 30-39        54:44   17:39/M             
    234    Sharon Brady            Milford  CT           446   58    10 F 50-59        55:31   17:55/M             
    235    Patricia Garbati        Milford  CT           427   58    11 F 50-59        55:32   17:55/M             
    236    Adam Garbati            Milford  CT           460   29    14 M 20-29        55:33   17:55/M             
    237    Paula Honcz             Milford  CT           894   61     6 F 60-69        55:45   17:59/M             
    238    Mickey Lacrosse         Shelton  CT           813   64     7 F 60-69        55:46   17:59/M             
    239    Patricia Fenstermaker   Shelton  CT           816   63     8 F 60-69        55:47   18:00/M             
    240    Robert Forster          Milford  CT           977   60     7 M 60-69        56:13   18:08/M             
    241    Carol Forster           Milford  CT           978   63     9 F 60-69        56:14   18:08/M             
    242    Joyce Swanson           Milford  CT           425   57    12 F 50-59        56:15   18:09/M             
    243    Aimee Wong              Milford  CT           987   32    28 F 30-39        56:15   18:09/M             
    244    Jeff Olstewski          Milford  CT           947   33    29 F 30-39        56:16   18:09/M             
    245    Kate Pikul              Milford  CT           422   32    30 F 30-39        56:16   18:09/M             
    246    Nicole Olstewski        Milford  CT           949   32    31 F 30-39        56:16   18:09/M             
    247    Geri Crolla             Milford  CT           447   58    13 F 50-59        56:16   18:09/M             
    248    Patricia Nelson         Ansonia  CT           890   40    17 F 40-49      1:02:43   20:14/M             
    249    Mia Distasi             Milford  CT           442   70     4 F 70-79      1:03:07   20:22/M             
    250    Margery Dooley          Milford  CT           920   57    14 F 50-59      1:03:08   20:22/M             
    251    Jennifer Muraski        West Haven  CT        948   27    29 F 20-29      1:03:09   20:22/M             
    252    Joan Aquilino           Milford  CT           914   58    15 F 50-59      1:06:50   21:34/M             
    253    Bill Aquilino           Milford  CT           953   34    37 M 30-39      1:06:50   21:34/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Overall Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Duffy Fairfield CT

434

23

14

19:00

6:08/M

2

Colleen Beirne, III Milford CT

418

40

20

19:36

6:19/M

3

Cathy Gelinas  

843

26

43

21:13

6:51/M

 
Top

Overall Male Overall Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bart Wasiolek Hamden CT

868

41

1

15:10

4:54/M

2

Asher Brandt Orange CT

848

18

2

15:12

4:54/M

3

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

869

45

3

15:21

4:57/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

438

53

45

21:23

6:54/M

2

Ellen Vanchot Milford CT

975

43

52

23:25

7:33/M

3

Maureen Devlin Milford CT

886

54

70

24:27

7:53/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Thompson Trumbull CT

898

43

6

16:24

5:17/M

2

Joel Bender Bedford NY

879

40

7

16:36

5:21/M

3

Ian Parmiter Fairfield CT

942

51

11

18:28

5:57/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Seward East Hartford CT

486

12

135

29:10

9:25/M

2

Marlee Peterson Shelton CT

681

11

154

31:08

10:03/M

3

Chelsea Crane Middlebury CT

835

7

192

42:02

13:34/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Zannis Milford CT

983

11

53

23:26

7:34/M

2

Kyle Seward East Hartford CT

487

10

109

26:56

8:41/M

3

Michael Zannis Milford CT

984

8

122

27:54

9:00/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Backhaus Milford CT

851

13

57

23:45

7:40/M

2

Kieryn De Yoe Milford CT

854

16

64

24:17

7:50/M

3

Janel Crespo Milford CT

899

14

115

27:16

8:48/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Wells Shelton CT

897

19

19

19:24

6:15/M

2

Robert Backhaus Milford CT

850

14

132

28:35

9:13/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Salzillo Milford CT

916

20

44

21:17

6:52/M

2

Krisztina Nemeth Prospect CT

463

23

48

21:40

6:59/M

3

Renee Crainer Shelton CT

820

27

67

24:23

7:52/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Arnett Fairfield CT

976

25

4

15:54

5:08/M

2

Tim Milenkevich Ansonia CT

849

27

5

16:01

5:10/M

3

David Tommaso Branford CT

847

26

8

17:23

5:36/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Demico Hamden CT

811

38

54

23:30

7:35/M

2

Sarah Conroy Stratford CT

829

35

68

24:24

7:52/M

3

Melissa Welby Milford CT

828

39

78

24:55

8:02/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Baris Naugatuck CT

980

30

9

17:34

5:40/M

2

Kevin Woodin West Haven CT

411

30

10

17:43

5:43/M

3

Tim King Fairfield CT

861

35

15

19:05

6:09/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buchta Branford CT

913

43

98

26:22

8:30/M

2

Kathy Maloney Stratford CT

870

43

107

26:50

8:39/M

3

Suzanne Festa Guilford CT

413

48

133

28:50

9:18/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Ruospo Stratford CT

493

45

12

18:37

6:00/M

2

Gilles Leger Montreal CANADA

453

47

13

18:55

6:06/M

3

Daniel Leiper Milford CT

495

46

26

20:02

6:28/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Crolla Milford CT

477

57

156

31:49

10:16/M

2

Jo-Anne Cohan Trumbull CT

697

55

159

32:21

10:26/M

3

Beth Doyle Milford CT

695

50

162

32:38

10:32/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Gary Dubois Milford CT

991

52

18

19:16

6:13/M

2

Greg Young Shelton CT

893

51

24

19:53

6:25/M

3

Russell Cyr Hamden CT

455

53

28

20:07

6:29/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

862

62

90

25:50

8:20/M

2

Donna Cramond Monroe CT

683

60

150

30:36

9:52/M

3

Sandra Davis Oxford CT

867

61

182

37:10

11:59/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Theriault Milford CT

494

61

34

20:26

6:35/M

2

Michael Burns Milford CT

903

63

71

24:30

7:54/M

3

Carlos Smith Milford CT

864

63

130

28:25

9:10/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

876

70

136

29:11

9:25/M

2

Karen Dorney Orange CT

985

70

138

29:20

9:28/M

3

Patty Carton Stratford CT

468

71

157

32:01

10:20/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

812

74

95

26:01

8:24/M

2

David Adams New Haven CT

844

70

113

27:15

8:47/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

878

76

166

33:11

10:42/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

485

84

191

41:04

13:15/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News