Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for the Penguins 5K

Mystic, CT, October 17, 2009

[Age Group Results | Team Results ]

Overall Results

For more race information, see In time.

Run for the Penguins 5K

Run for the Penguins 5K

Overall Finish List

October 17, 2009


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           207   26     1 M 20-29      16:52.0    5:26/M             
       2    John Pajer              Leicester  MA          12   46     1 M 40-49      18:20.0    5:55/M             
       3    Casey Neistat           New London  CT        210   28     2 M 20-29      18:40.0    6:01/M             
       4    Tim Kane                Preston  CT           521   52     1 M 50-59      19:09.0    6:11/M             
       5    Dan Campbell            Oakdale  CT            10   30     1 M 30-39      19:40.0    6:21/M             
       6    Ryan Gieleghem          Norwich  CT           216   32     2 M 30-39      19:42.0    6:21/M             
       7    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT        44   34     3 M 30-39      20:00.0    6:27/M             
       8    Tim Smith               Norwich  CT            31   61     1 M 60-69      20:34.0    6:38/M             
       9    Douglas Delapp          Mystic  CT            229   39     4 M 30-39      20:38.0    6:39/M             
      10    Michael Fusaro          Norwich  CT            56   43     2 M 40-49      20:49.0    6:43/M             
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          212   58     2 M 50-59      20:51.0    6:44/M             
      12    Joey Stiger             Pawcatuck  CT         201   12     1 M  1-13      20:52.0    6:44/M             
      13    Gerald Brooks           Groton  CT            366   24     3 M 20-29      21:09.0    6:49/M             
      14    Christopher Colgan      Willington  CT        245   22     4 M 20-29      21:11.0    6:50/M             
      15    Ian Reilly                                     59   12     2 M  1-13      21:12.0    6:50/M             
      16    Kjell Commerdahl        Waterford  CT         214   29     5 M 20-29      21:14.0    6:51/M             
      17    Thomas Olendorf         Mystic  CT            237   44     3 M 40-49      21:18.0    6:52/M             
      18    Bill Rondini            Cobalt  CT             18   48     4 M 40-49      21:43.0    7:00/M             
      19    Rachel Harrington       West Mystic  CT       120   25     1 F 20-29      21:44.0    7:01/M             
      20    Alan Sylvestre          Stonington  CT        221   37     5 M 30-39      21:47.0    7:02/M             
      21    Annette Barbay          Uncasville  CT        258   38     1 F 30-39      21:53.0    7:04/M             
      22    Tracy Montoya           Waterford  CT         359   45     5 M 40-49      21:57.0    7:05/M             
      23    John Brown              Oakdale  CT           531   50     3 M 50-59      22:01.0    7:06/M             
      24    Rob Stoodley            Ledyard  CT           302   38     6 M 30-39      22:02.0    7:06/M             
      25    Alex Wroblewski                               125   27     6 M 20-29      22:03.0    7:07/M             
      26    Robert Aby              Northfield  MN        129   64     2 M 60-69      22:24.0    7:14/M             
      27    Douglas Chapman         Uncasville  CT        121   18     1 M 14-19      22:27.0    7:15/M             
      28    Bob Buckingham          New London  CT        233   49     6 M 40-49      22:30.0    7:15/M             
      29    Way Hedding             Niantic  CT           360   60     3 M 60-69      22:33.0    7:16/M             
      30    Jermar Rountree                                75   25     7 M 20-29      23:05.0    7:27/M             
      31    Alex Byer-Alcorace      Naugatuck  CT         220   19     2 M 14-19      23:12.0    7:29/M             
      32    Eddie Hogan             Jewett City  CT       242   39     7 M 30-39      23:15.0    7:30/M             
      33    John Streker            Rouses Point  NY      218   50     4 M 50-59      23:18.0    7:31/M             
      34    Ben Wildeboer           Oakdale  CT            96   30     8 M 30-39      23:34.0    7:36/M             
      35    Richard Eddy            Colchester  CT         67   51     5 M 50-59      23:41.0    7:38/M             
      36    Diane Kodama            North Stonington  C   365   50     1 F 50-59      24:09.0    7:47/M             
      37    Eric Benevides          Johnston  RI           81   39     9 M 30-39      24:12.0    7:48/M             
      38    Philip Inskeep          East Lyme  CT          19   55     6 M 50-59      24:17.0    7:50/M             
      39    Doug Fink               Simsbury  CT          270   37    10 M 30-39      24:28.0    7:54/M             
      40    Jennifer Pajer          Leicester  MA          17   13     1 F  1-13      24:29.0    7:54/M             
      41    Nathan Podoll           Oakdale  CT           167   38    11 M 30-39      24:31.0    7:55/M             
      42    Brook Stoodley          Ledyard  CT           301   13     3 M  1-13      24:33.0    7:55/M             
      43    Ken Steinkamp           Mystic  CT            376   61     4 M 60-69      24:36.0    7:56/M             
      44    Bob Looney              Uncasville  CT        116   48     7 M 40-49      25:13.0    8:08/M             
      45    Lori Looney             Uncasville  CT        117   41     1 F 40-49      25:17.0    8:09/M             
      46    Samantha Pajer          Leicester  MA          14   15     1 F 14-19      25:18.0    8:10/M             
      47    Gregg Nunn              Oakdale  CT            94   55     7 M 50-59      25:37.0    8:16/M             
      48    Aiden Colasanto         Southington  CT       528   13     4 M  1-13      25:40.0    8:17/M             
      49    Ric Villarreal          Essex  CT             375   52     8 M 50-59      25:40.0    8:17/M             
      50    Brady Holden                                  108   23     8 M 20-29      25:44.0    8:18/M             
      51    Ricky Baribault         Meriden  CT           197   13     5 M  1-13      25:45.0    8:18/M             
      52    Vanessa Schumacher      Manchester  CT        141   28     2 F 20-29      25:53.0    8:21/M             
      53    Michelle Pajer          Leicester  MA          15   12     2 F  1-13      25:55.0    8:22/M             
      54    Kelly Santangelo                               34   31     2 F 30-39      25:59.0    8:23/M             
      55    Ted Phillips            Niantic  CT           604   68     5 M 60-69      26:01.0    8:24/M             
      56    Janet Holtz             East Lyme  CT         152   42     2 F 40-49      26:01.0    8:24/M             
      57    Jay McColl              Pawcatuck  CT         540   51     9 M 50-59      26:02.0    8:24/M             
      58    Seth Burger             Pawcatuck  CT         199   11     6 M  1-13      26:03.0    8:24/M             
      59    Devyn Brault            Pawcatuck  CT         200   12     7 M  1-13      26:04.0    8:25/M             
      60    Thomas Stiger           Pawcatuck  CT         533   53    10 M 50-59      26:18.0    8:29/M             
      61    Beth Landry             Waterford  CT         610   30     3 F 30-39      26:22.0    8:30/M             
      62    Bob Myrs                New London  CT        372   48     8 M 40-49      26:36.0    8:35/M             
      63    Info   Need                                   310    1     8 M  1-13      26:43.0    8:37/M             
      64    Anthony Good Jr         Preston  CT           217   24     9 M 20-29      26:47.0    8:38/M             
      65    George Gillespie        Coventry  CT          104   67     6 M 60-69      26:50.0    8:39/M             
      66    Jason Brown             New London  CT        183   30    12 M 30-39      26:53.0    8:40/M             
      67    Jeff Anderson           Mystic  CT            522   47     9 M 40-49      26:55.0    8:41/M             
      68    Sergio Cherenzia        Westerly  RI          156   27    10 M 20-29      26:57.0    8:42/M             
      69    Steven Moroso           Bradford  RI          161   23    11 M 20-29      27:01.0    8:43/M             
      70    George Pommer           Ridgefield  CT         83   39    13 M 30-39      27:02.0    8:43/M             
      71    Clem McGrath            Colchester  CT         39   70     1 M 70-99      27:04.0    8:44/M             
      72    Carol Myers             New London  CT        373   34     4 F 30-39      27:06.0    8:45/M             
      73    Katrina Buckles         Norwich  CT           144   32     5 F 30-39      27:10.0    8:46/M             
      74    Derek Marotta           Oxford  CT            136   19     3 M 14-19      27:14.0    8:47/M             
      75    Jonathan Mitchell       Mystic  CT            534   37    14 M 30-39      27:18.0    8:48/M             
      76    Nancy Davis             Griswold  CT           24   41     3 F 40-49      27:23.0    8:50/M             
      77    Marty Slutzky           Edison  NJ             22   63     7 M 60-69      27:25.0    8:51/M             
      78    Doug Kneeland           Ivoryton  CT           63   45    10 M 40-49      27:25.0    8:51/M             
      79    Joanna Grater           New York  NY           87   26     3 F 20-29      27:26.0    8:51/M             
      80    Tim Foley               Mystic  CT            523   51    11 M 50-59      27:27.0    8:51/M             
      81    Greg Brown              Arlington  VT          50   34    15 M 30-39      27:30.0    8:52/M             
      82    Barry Sheckley          Niantic  CT           367   62     8 M 60-69      27:31.0    8:53/M             
      83    Garnett Reid            Mystic  CT            312   11     9 M  1-13      27:35.0    8:54/M             
      84    Linda Provencher        Ledyard  CT           115   47     4 F 40-49      27:36.0    8:54/M             
      85    Ronald Boyce            Morehead City  NC      20   59    12 M 50-59      27:37.0    8:55/M             
      86    Sage Kilbourn           Meriden  CT           192   13     3 F  1-13      27:38.0    8:55/M             
      87    Rose Buckingham         Norwich  CT            23   61     1 F 60-69      27:46.0    8:57/M             
      88    David Provencher        Ledyard  CT           114   45    11 M 40-49      27:47.0    8:58/M             
      89    Tim Silva               Waterford  CT         231   35    16 M 30-39      27:56.0    9:01/M             
      90    Jack Hisle              Mystic  CT            306   12    10 M  1-13      27:57.0    9:01/M             
      91    Vanessa Teter           New Haven  CT         137   27     4 F 20-29      28:06.0    9:04/M             
      92    Maureen Mailhot         Ledyard  CT             5   49     5 F 40-49      28:14.0    9:06/M             
      93    Chelsea Anderson        Madison  CT           145   21     5 F 20-29      28:14.0    9:06/M             
      94    Danielle Watson         Chester  CT           118   35     6 F 30-39      28:17.0    9:07/M             
      95    Matt Jones              Gales Ferry  CT       100   14     4 M 14-19      28:18.0    9:08/M             
      96    Susan Jones             Gales Ferry  CT       101   43     6 F 40-49      28:19.0    9:08/M             
      97    Diana Francis           Mystic  CT            363   12     4 F  1-13      28:34.0    9:13/M             
      98    Kristina Ridnert        Brooklyn  NY           45   34     7 F 30-39      28:36.0    9:14/M             
      99    Nathan Smith            Quaker Hill  CT        82   25    12 M 20-29      28:37.0    9:14/M             
     100    Norma Vivar             Jewett City  CT        36   46     7 F 40-49      28:41.0    9:15/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Arielle Virgulto        Meriden  CT           191   12     5 F  1-13      28:43.0    9:16/M             
     102    Erica Browne            Groton  CT             97   30     8 F 30-39      28:44.0    9:16/M             
     103    Heather Rose            Middletown  CT         98   30     9 F 30-39      28:50.0    9:18/M             
     104    Bozena Chmielewski      Johnston  RI           80   32    10 F 30-39      28:52.0    9:19/M             
     105    Kathy Bruciati          Gales Ferry  CT       107   47     8 F 40-49      28:56.0    9:20/M             
     106    Susan Sheckley          Niantic  CT           605   61     2 F 60-69      29:13.0    9:25/M             
     107    Hans Veltheim           New London  CT        105   36    17 M 30-39      29:15.0    9:26/M             
     108    Owen Neistat            New London  CT        209   11    11 M  1-13      29:24.0    9:29/M             
     109    Colleen Doshna          Waterford              54   42     9 F 40-49      29:25.0    9:29/M             
     110    Jessica Wilson          Guilford  CT          172   23     6 F 20-29      29:30.0    9:31/M             
     111    Patricia Phillips       Niantic  CT           603   62     3 F 60-69      29:32.0    9:32/M             
     112    Anouk De Ruiter         Storrs Mansfield  C   140   36    11 F 30-39      29:34.0    9:32/M             
     113    Erin Laughlin           Westfield  MA          48   32    12 F 30-39      29:37.0    9:33/M             
     114    Ronald Cowie            Charlestown  RI       112   39    18 M 30-39      29:43.0    9:35/M             
     115    Daniel Parker           Stonington  CT        235   49    12 M 40-49      29:46.0    9:36/M             
     116    Neal Bobruff            Stonington  CT        380   50    13 M 50-59      29:48.0    9:37/M             
     117    Gayle Sirpenski         Voluntown  CT          33   53     2 F 50-59      29:48.0    9:37/M             
     118    Mark Berube             Paxton  MA            213   53    14 M 50-59      29:51.0    9:38/M             
     119    Ruben Flores            Middletown  CT         32   33    19 M 30-39      29:54.0    9:39/M             
     120    Peggy Parker            Stonington  CT        236   46    10 F 40-49      29:54.0    9:39/M             
     121    Bailey Basiel           Meriden  CT           185   13     6 F  1-13      30:15.0    9:45/M             
     122    Lucy Rogers             New London  CT         92   28     7 F 20-29      30:17.0    9:46/M             
     123    Janit Romayko           East Hartford  CT      38   64     4 F 60-69      30:18.0    9:46/M             
     124    Pam `plucinshi          Bellingham  MA        234   40    11 F 40-49      30:23.0    9:48/M             
     125    Adrienne Loth           Clinton  CT           206   36    13 F 30-39      30:27.0    9:49/M             
     126    Fran Kassberg           Mill Valley  CA        66   45    12 F 40-49      30:28.0    9:50/M             
     127    Jeremy Kasputis         Terryville  CT        215   21    13 M 20-29      30:31.0    9:51/M             
     128    Apolline Jonalchele     Stonington  CT        304   11     7 F  1-13      30:35.0    9:52/M             
     129    Megan Falcone           Colchester  CT        174   30    14 F 30-39      30:44.0    9:55/M             
     130    Michelle Williams       Coventry  RI          157   28     8 F 20-29      30:45.0    9:55/M             
     131    Stephanie Kamperschroer Ledyard  CT           155   40    13 F 40-49      30:48.0    9:56/M             
     132    John Rick               East Lyme  CT         305   12    12 M  1-13      30:49.0    9:56/M             
     133    Jonathan Gessner        Pawcatuck  CT         314   10    13 M  1-13      30:50.0    9:57/M             
     134    Mary Boy                Mystic  CT            519   52     3 F 50-59      30:51.0    9:57/M             
     135    Giovannina Padula       Groton  CT             65   33    15 F 30-39      30:51.0    9:57/M             
     136    Matt Lasher             Evansville  IN         68   28    14 M 20-29      30:57.0    9:59/M             
     137    Gretchen Dean           East Lyme  CT         232   42    14 F 40-49      30:57.0    9:59/M             
     138    Jose Bartosa            Milford  CT           222   25    15 M 20-29      30:58.0    9:59/M             
     139    Heidi Veltheim          New London  CA        106   34    16 F 30-39      30:58.0    9:59/M             
     140    Trish Portr             Groton  CT            374   34    17 F 30-39      31:10.0   10:03/M             
     141    Robert Steiger          Jewett City  CT        27   49    13 M 40-49      31:16.0   10:05/M             
     142    Nicole Schley                                 162   34    18 F 30-39      31:17.0   10:05/M             
     143    Robert Lohmann          North Stonington  C    37   65     9 M 60-69      31:20.0   10:06/M             
     144    Barbara Jenkins         New City  NY          119   48    15 F 40-49      31:26.0   10:08/M             
     145    Kasey Pregler           Meriden  CT           244   20     9 F 20-29      31:29.0   10:09/M             
     146    Jimmy Cook              Groton  CT            219   30    20 M 30-39      31:30.0   10:10/M             
     147    Ella Reese              Mystic  CT             29   26    10 F 20-29      31:38.0   10:12/M             
     148    Megan Keogh             West Mystic  CT       532   12     8 F  1-13      31:42.0   10:14/M             
     149    Matthew Candler         Norwich  CT           536   6     14 M  1-13      31:43.0   10:14/M             
     150    Brenden Balch           Meriden  CT           195   11    15 M  1-13      31:45.0   10:15/M             
     151    Jan MacGregor           Stonington  CT        260   69    10 M 60-69      31:50.0   10:16/M             
     152    Bruce Grisdafe          Salem  CT             535   56    15 M 50-59      31:51.0   10:16/M             
     153    Rebecca Lloyd           Pawcatuck  CT         202   11     9 F  1-13      31:52.0   10:17/M             
     154    Molly Mulligan          Groton  CT            609   34    19 F 30-39      31:53.0   10:17/M             
     155    Dot Houston             Fall River  MA         91   52     4 F 50-59      31:55.0   10:18/M             
     156    Leslie Jolley           Brooklyn  CT          211   55     5 F 50-59      31:57.0   10:18/M             
     157    Brandon Marson          Eastford  CT          252   22    16 M 20-29      31:58.0   10:19/M             
     158    Judith McGrath          Colchester  CT        520   67     5 F 60-69      32:05.0   10:21/M             
     159    Jacqueline Landers      Boston  MA             84   26    11 F 20-29      32:09.0   10:22/M             
     160    Katlyn Mihalek          Shelton  CT           134   24    12 F 20-29      32:16.0   10:25/M             
     161    Sophie Reilly                                  58   10    10 F  1-13      32:19.0   10:25/M             
     162    Karen Pelletier         Niantic  CT           224   39    20 F 30-39      32:20.0   10:26/M             
     163    David Mailhot           Ledyard  CT             6   54    16 M 50-59      32:22.0   10:26/M             
     164    Kathrine Kennedy        Groton  CT             61   40    16 F 40-49      32:24.0   10:27/M             
     165    David Kennedy           Groton  CT             60   40    14 M 40-49      32:25.0   10:27/M             
     166    Jessa Steelman          Mystic  CT             88   28    13 F 20-29      32:36.0   10:31/M             
     167    Amy Drouillard          Groton  CT             69   29    14 F 20-29      32:38.0   10:32/M             
     168    Liz Jensen                                     90   36    21 F 30-39      32:39.0   10:32/M             
     169    Brooke Nightingale      Bristol  CT           128   28    15 F 20-29      32:40.0   10:32/M             
     170    Erin Haley              Longmeadow  MA         49   28    16 F 20-29      32:45.0   10:34/M             
     171    Tanya Elliott           Wyoming  RI           361   30    22 F 30-39      32:49.0   10:35/M             
     172    Molly Barnes            Woonsocket  RI        113   35    23 F 30-39      33:00.0   10:39/M             
     173    Emily Keene             Meriden  CT           190   13    11 F  1-13      33:01.0   10:39/M             
     174    Mari Stephan            Ledyard  CT           223   33    24 F 30-39      33:22.0   10:46/M             
     175    Tom Sullivan            Ledyard  CT           228   70     2 M 70-99      33:29.0   10:48/M             
     176    Christine Sacrey        Preston  CT            55   56     6 F 50-59      33:33.0   10:49/M             
     177    Kamrin Dawkins          Meriden  CT           194   11    12 F  1-13      33:35.0   10:50/M             
     178    Info Need                                     454    0     1 F  0- 0      33:36.0   10:50/M             
     179    Abri Brickner           Watertown  MA         109   23    17 F 20-29      33:41.0   10:52/M             
     180    Sarah Ford              Waterford  CT          95   28    18 F 20-29      33:43.0   10:53/M             
     181    Shannon Day             Meriden  CT           193   12    13 F  1-13      33:44.0   10:53/M             
     182    Jason Dimattia          Meriden  CT           196   12    16 M  1-13      33:45.0   10:53/M             
     183    Paul Kwasniewski        Waterford  CT         205   61    11 M 60-69      33:48.0   10:54/M             
     184    Maria Del Rosar Llanos  Middletown  CT         30   33    25 F 30-39      33:49.0   10:55/M             
     185    Brianna Gabriel         Meriden  CT           188   11    14 F  1-13      33:50.0   10:55/M             
     186    Jane Jarrow             Bloomfield  CT         21   59     7 F 50-59      33:52.0   10:55/M             
     187    Sarah Beth Stonolia     Lebanon  CT           382   30    26 F 30-39      33:52.0   10:55/M             
     188    Robin Hubert            Danielson  CT         381   51     8 F 50-59      34:02.0   10:59/M             
     189    Amy Parulis             Niantic  CT           158   27    19 F 20-29      34:08.0   11:01/M             
     190    Olivia Kurtoglu         Bethel  CT             76   22    20 F 20-29      34:21.0   11:05/M             
     191    Claire Mellus           Watertown  MA         247   24    21 F 20-29      34:29.0   11:07/M             
     192    Kathryn Keene           Meriden  CT           189   13    15 F  1-13      34:35.0   11:09/M             
     193    Mary Kwasniewski        Waterford  CT          93   27    22 F 20-29      34:43.0   11:12/M             
     194    Jennifer Schwindt       Mystic  CT            606   0      2 F  0- 0      34:44.0   11:12/M             
     195    Alex Schwindt           Mystic  CT            607   9     17 M  1-13      34:48.0   11:14/M             
     196    Christine Atkis         Jewett City  CT        28   46    17 F 40-49      34:51.0   11:15/M             
     197    Christopher Babcock     Jewett City  CT        41   11    18 M  1-13      34:52.0   11:15/M             
     198    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         40   63     6 F 60-69      34:59.0   11:17/M             
     199    Charles Cranford        Norwich  CT           225   40    15 M 40-49      34:59.0   11:17/M             
     200    Jordan Crawforedd       Norwich  CT           308   12    19 M  1-13      35:00.0   11:17/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Leslie Hoffman          South Haven  MN       176   44    18 F 40-49      35:00.0   11:17/M             
     202    Darwin Hoffman          South Haven  MN       175   46    16 M 40-49      35:01.0   11:18/M             
     203    Jeffrey Lyon            Mystic  CT              8   49    17 M 40-49      35:02.0   11:18/M             
     204    Sarah Salamon           Watertown  MA         539   23    23 F 20-29      35:07.0   11:20/M             
     205    Maia McGonagle          Mystic  CT             72    8    16 F  1-13      35:08.0   11:20/M             
     206    Beth Lyon               Mystic  CT              7   47    19 F 40-49      35:10.0   11:21/M             
     207    Andrea Berry                                  166   40    20 F 40-49      35:17.0   11:23/M             
     208    Jackie Poplawski        Colchester  CT        130   44    21 F 40-49      35:31.0   11:27/M             
     209    Cecelia Margo           Pawcatuck  CT         311   10    17 F  1-13      35:40.0   11:30/M             
     210    Linda Nott              Oakdale  CT             2   49    22 F 40-49      35:57.0   11:36/M             
     211    Scott Spilman                                 159   34    21 M 30-39      36:02.0   11:37/M             
     212    Stanley Decker          Brooklyn  NY            1   63    12 M 60-69      36:08.0   11:39/M             
     213    Robin Casioppo          Hartford  CT          248   28    24 F 20-29      36:20.0   11:43/M             
     214    Julianne Rick           East Lyme  CT         303   10    18 F  1-13      36:21.0   11:44/M             
     215    Info Need                                     452    0     1 M  0- 0      36:27.0   11:45/M             
     216    Gay Long                North Stonington  C   364   42    23 F 40-49      36:46.0   11:52/M             
     217    Tana Jolley             Brooklyn  CT          529   31    27 F 30-39      36:47.0   11:52/M             
     218    Patty Bowen             Westbury  NY          250   34    28 F 30-39      37:36.0   12:08/M             
     219    Francis Faustinio       Great Neck  NY        251   38    22 M 30-39      37:44.0   12:10/M             
     220    Tom Richards            Mystic  CT            230   61    13 M 60-69      37:56.0   12:14/M             
     221    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           530   12    19 F  1-13      38:30.0   12:25/M             
     222    Monique Terelak         New London  CT         86   31    29 F 30-39      38:31.0   12:25/M             
     223    Laurie Chipperfield     Stonington  CT        601   42    24 F 40-49      38:39.0   12:28/M             
     224    Chelsea Goodwin         Higganum  CT           51   18     2 F 14-19      38:50.0   12:32/M             
     225    Christine Wilson        Guilford  CT          171   56     9 F 50-59      39:16.0   12:40/M             
     226    Sharon Gagnon           Norwich  CT           377   40    25 F 40-49      39:16.0   12:40/M             
     227    Justin Santangelo       Ardmore  PA           249   31    23 M 30-39      39:23.0   12:42/M             
     228    Mary Beth Sweeney       Mystic  CT             35   31    30 F 30-39      39:36.0   12:46/M             
     229    Caitie Strunk           Pawcatuck  CT         602   20    25 F 20-29      39:37.0   12:47/M             
     230    Emma Burnside           Pawcatuck  CT         203   10    20 F  1-13      39:40.0   12:48/M             
     231    Alexa Shelton           Gales Ferry  CT       149   29    26 F 20-29      41:06.0   13:15/M             
     232    June Strunk             Pawcatuck  CT         150   54    10 F 50-59      41:07.0   13:16/M             
     233    Laura Hobarat           Danbury  CT           362   22    27 F 20-29      41:46.0   13:28/M             
     234    Travis Derosa                                 133   26    17 M 20-29      41:57.0   13:32/M             
     235    Gail Ab                 Niantic  CT            89   56    11 F 50-59      41:59.0   13:33/M             
     236    Natalie Walters         Mystic  CT             74   45    26 F 40-49      42:59.0   13:52/M             
     237    Jessica Brazukas        Storrs Mansfield  C   127   23    28 F 20-29      43:15.0   13:57/M             
     238    Helen Moore             Rockville  MD          53   50    12 F 50-59      43:35.0   14:04/M             
     239    Alex Floyd                                     52   54    17 M 50-59      43:36.0   14:04/M             
     240    Irene Burke             Storrs Mansfield  C   541   75     1 F 70-99      43:52.0   14:09/M             
     241    Jaye McElroy            Coventry  RI          124   46    27 F 40-49      43:54.0   14:10/M             
     242    Scott Barr              Colchester  CT        142   48    18 M 40-49      43:55.0   14:10/M             
     243    Jackie Barr             Colchester  CT        143   16     3 F 14-19      44:14.0   14:16/M             
     244    Johanna Wisniewski      Ledyard  CT           138   35    31 F 30-39      44:15.0   14:16/M             
     245    Samantha Wildeboer      Oakdale  CT           139   31    32 F 30-39      46:10.0   14:54/M             
     246    Colburn Graves                                182   76     3 M 70-99      46:27.0   14:59/M             
     247    Dianne Daniels          Norwich  CT           132   46    28 F 40-49      48:37.0   15:41/M             
     248    Info Need                                     379    1    20 M  1-13      52:15.0   16:51/M             
     249    Amanda McElroy          Coventry  RI          122   15     4 F 14-19      52:20.0   16:53/M             
     250    Cara Niederberger                             123   42    29 F 40-49      52:25.0   16:55/M             
     251    Patty `vuylsteke        Uncasville  CT        208   58    13 F 50-59      52:25.0   16:55/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News