Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Goshen Turkey Trot 10K

Goshen, CT, November 26, 2009

Overall Results

GOSHEN TURKEY TROT 10K, November 26, 2009, Goshen, CT

Results by Goshen Running Club, www.goshenrunningclub.com

  Place   First Name     Last Name      Town              State      Division  Time          Pace 
      1   Richard        Klauber        Thomaston            CT      M19-29    32:40.7       5:16.2 
      2   Marc           Robaczynski    New Hartford         CT      M30-39    32:43.1       5:16.6 
      3   Daniel         Lane           Goshen               CT      M19-29    33:30.6       5:24.3 
      4   Jeff           Neideck        Canaan               CT      M10-49    34:30.7       5:34.0 
      5   Colin          Gannon         Litchfield           CT      M15-18    37:18.0       6:01.0 
      6   Bob            Davenport      Litchfield           CT      M40-49    37:25.3       6:02.1 
      7   Teddy          Gravel         Morris               CT      M15-18    37:53.6       6:06.7 
      8   Joe            Wihuey         Litchfield           CT      M15-18    37:59.3       6:07.6 
      9   Calvin         Swomley        Litchfield           CT      M15-18    38:09.3       6:09.2 
     10   Addie          DiFrancesco    Waterbury            CT      F19-29    38:13.9       6:10.0 
     11   David          Thompson       Old Greenwich        CT      M30-39    38:49.0       6:15.6 
     12   Ben            Arland         Falls Village        CT      M19-29    39:06.4       6:18.5 
     13   Brendan        McNeish        Southbury            CT      M19-29    39:10.3       6:19.1 
     14   Mitch          Bernier        Burlington           CT      M15-18    39:18.7       6:20.4 
     15   Robby          Breakell       Goshen               CT      M19-29    39:25.5       6:21.5 
     16   James          Harmon         Litchfield           CT      M30-39    39:32.8       6:22.7 
     17   Jeffrey        Jakobsen       Torrington           CT      M30-39    39:37.3       6:23.4 
     18   Ryan           Gannon         Litchfield           CT      M11-14    40:00.5       6:27.2 
     19   Bryan          Atwood         Litchfield           CT      M40-49    40:03.8       6:27.7 
     20   Brian          Lafontaine     Thomaston            CT      M30-39    40:05.9       6:28.0 
     21   Trent          Stephens       Houston              TX      M30-39    40:27.7       6:31.6 
     22   Matthew        Markelon       Goshen               CT      M15-18    40:33.0       6:32.4 
     23   Robert         Dwyer          Winstead             CT      M19-29    40:34.4       6:32.6 
     24   Jackson        Morrow         Harwinton            CT      M11-14    40:47.1       6:34.7 
     25   John           McKenna        Litchfield           CT      M40-49    40:49.4       6:35.1 
     26   Peter          Harris         Niantic              CT      M40-49    41:07.7       6:38.0 
     27   Thomas         Filippini      Torrington           CT      M40-49    41:08.4       6:38.1 
     28   Daniel         Gluck          New York             NY      M30-39    41:10.5       6:38.5 
     29   Gerald         Lamere         Torrington           CT      M50-59    41:17.3       6:39.6 
     30   David          Cappello       Litchfield           CT      M40-49    41:26.7       6:41.1 
     31   Eric           Sandrib        Litchfield           CT      M15-18    41:35.0       6:42.4 
     32   Daniel         Lavoie         Watertown            CT      M50-59    41:36.0       6:42.6 
     33   Scott          Shaw           Norfolk              CT      M11-14    41:40.5       6:43.3 
     34   Dominic        Ciniogrono     New York             NY      M19-29    41:56.5       6:45.9 
     35   Thomas         Laffont        New York             NY      M30-39    42:24.2       6:50.4 
     36   Jon            Stockton       Torrington           CT      M19-29    42:34.4       6:52.0 
     37   George         Strobel        Middlebury           CT      M19-29    42:35.2       6:52.1 
     38   Dale           Berry          Thomaston            CT      M30-39    42:40.8       6:53.0 
     39   Andrew         Johnson        Norfolk              CT      M11-14    42:43.2       6:53.4 
     40   Daniel         Fialko         Hoboken              NJ      M40-49    42:44.8       6:53.7 
     41   Eigar          Borja          Torrington           CT      M19-29    43:06.9       6:57.2 
     42   Ken            Maclaurin      Boston               MA      M40-49    43:12.6       6:58.2 
     43   Bryan          Richards       New York             NY      M30-39    43:26.7       7:00.4 
     44   Geoffrey       Krukar         Torrington           CT      M30-39    43:38.0       7:02.3 
     45   Billy          Ingram         New York             NY      M19-29    43:40.6       7:02.7 
     46   Justin         Redente        Morris               CT      M15-18    43:44.1       7:03.2 
     47   Bob            Kent           Woodbury             CT      M50-59    43:46.6       7:03.6 
     48   Angus          Maclaurin      Chatham              NJ      M30-39    43:54.6       7:04.9 
     49   Paul           Atkinson       Norfolk              CT      M50-59    43:57.9       7:05.5 
     50   Jeremy         Leifert        Torrington           CT      M30-39    44:05.5       7:06.7 
     51   Nathan         Martz          Boston               MA      M19-29    44:10.8       7:07.5 
     52   Brian          Sandrib        Litchfield           CT      M15-18    44:12.9       7:07.9 
     53   Mike           Main           Litchfield           CT      M40-49    44:31.9       7:11.0 
     54   Espinoza       Walter         Torrington           CT      M15-18    44:43.2       7:12.8 
     55   Michael        Dullis         Winstead             CT      M19-29    44:52.4       7:14.3 
     56   Jeffrey        Dingwell       Bethlehem            CT      M50-59    44:54.0       7:14.5 
     57   Matt           Mette          Litchfield           CT      M50-59    44:55.4       7:14.7 
     58   Kim            Marchand       Winstead             CT      M40-49    45:04.7       7:16.2 
     59   John           Sudol          Morris               CT      M15-18    45:06.5       7:16.5 
     60   Chris          Ranft          Boston               MA      M30-39    45:07.3       7:16.7 
     61   Linda          Weidermier     Bristol              CT      F40-49    45:09.0       7:16.9 
     62   Peter          Vermilyea      Litchfield           CT      M30-39    45:10.2       7:17.1 
     63   Sean           Gannon         Litchfield           CT      M15-18    45:14.9       7:17.9 
     64   Noah           Matthews       Middlebury           CT      M11-14    45:18.3       7:18.4 
     65   John           Markelon       Goshen               CT      M40-49    45:21.0       7:18.9 
     66   Seth           Abbott         Thomaston            CT      M11-14    45:29.3       7:20.2 
     67   Skip           Renzullo       Torrington           CT      M50-59    45:30.8       7:20.5 
     68   Chad           Dickinson      Morris               CT      M15-18    45:35.5       7:21.2 
     69   Marcey         Sass           Litchfield           CT      F40-49    45:36.4       7:21.4 
     70   Sam            Dickinson      Bay Village          OH      M15-18    45:37.5       7:21.5 
     71   Craig          Wenzel         Brooklyn             NY      M30-39    45:39.3       7:21.8 
     72   John           Dyers          Riverton             CT      M19-29    45:46.7       7:23.0 
     73   Amy            D'Amore        Colebrook            CT      F30-39    45:58.5       7:24.9 
     74   Marc           D'Amore        Boston               MA      M19-29    46:00.1       7:25.2 
     75   Alan           Tousignant     Millbrook            NY      M40-49    46:01.8       7:25.5 
     76   Chris          Blazer         Torrington           CT      M19-29    46:02.5       7:25.6 
     77   Jim            Abbott         Thomaston            CT      M40-49    46:03.1       7:25.7 
     78   Claudia        Ghisa          Watertown            CT      F15-18    46:03.9       7:25.8 
     79   Laurie         Mosley         Goshen               CT      F40-49    46:04.8       7:25.9 
     80   Susan          Chiovitti      Thomaston            CT      F40-49    46:05.7       7:26.1 
     81   Robert         Caruso         E Amherst            NY      M40-49    46:11.9       7:27.1 
     82   Keith          Meyer          Saratoga Springs     NY      M50-59    46:12.8       7:27.2 
     83   Steve          Carleton                                    M30-39    46:14.3       7:27.5 
     84   Sam            Funk           Litchfield           CT      M15-18    46:15.3       7:27.6 
     85   Ariel          Scheirer       Washington           DC      F19-29    46:19.4       7:28.3 
     86   Charles        Drda           Harwinton            CT      M40-49    46:23.9       7:29.0 
     87   Tim            Angevine       Warren               CT      M30-39    46:25.6       7:29.3 
     88   Thomas         Brayton        Bethlehem            CT      M40-49    46:27.7       7:29.6 
     89   Nora           Lydon          Cheshire             CT      F30-39    46:34.2       7:30.7 
     90   William        McGeehin       Litchfield           CT      M40-49    46:37.5       7:31.2 
     91   Graham         Chapman        Goshen               CT      M20-29    46:41.0       7:31.8 
     92   Conor          McGlone        Falls Village        CT      M19-29    46:43.8       7:32.2 
     93   Eric           Seitz          Falls Village        CT      M15-18    46:45.0       7:32.4 
     94   Jennifer       Laraia         Washington           DC      F19-29    46:51.8       7:33.5 
     95   Jason          Talbot         Chester              CT      M30-39    46:53.7       7:33.8 
     96   Matthew        Caufield       Watertown            CT      M15-18    46:54.2       7:33.9 
     97   Ted            Cowles         West Granby          CT      M50-59    46:56.9       7:34.3 
     98   Tom            Rogers         Keene                NH      M40-49    47:00.6       7:34.9 
     99   Kyle           Levesque       Philadelphia         PA      M30-39    47:03.9       7:35.5 
    100   Eric           Smith          Waban                MA      M40-49    47:15.9       7:37.4 
    101   Matthew        McDevitt       Litchfield           CT      M30-39    47:19.3       7:38.0 
    102   Micheal        Crane          Middlebury           CT      M40-49    47:22.3       7:38.4 
    103   Richard        Blacklow       Norwich              VT      M60+      47:27.8       7:39.3 
    104   Garren         Mastrocola     Goshen               CT      M19-29    47:30.7       7:39.8 
    105   Jennifer       Janthony       Vernon               CT      F19-29    47:31.6       7:39.9 
    106   Jamie          Janthony       Thomaston            CT      F19-29    47:32.0       7:40.0 
    107   John           Waiveris       Windsor              CT      M30-39    47:39.2       7:41.2 
    108   Marty          Kozlak         Torrington           CT      M40-49    47:45.5       7:42.2 
    109   Fred           Hudak          Torrington           CT      M60+      47:48.3       7:42.6 
    110   Kathryn        Flodquist      Terryville           CT      F40-49    47:49.6       7:42.8 
    111   Bruce          Swomley        Litchfield           CT      M50-59    47:53.5       7:43.5 
    112   Robert         Caufield       Watertown            CT      M50-59    47:57.0       7:44.0 
    113   Jean-yves      Magnan         New York             NY      M30-39    47:58.9       7:44.3 
    114   Lawrence       Hunter         Barkhamsted          CT      M50-59    47:59.6       7:44.5 
    115   John           Bolus          Litchfield           CT      M40-49    48:01.3       7:44.7 
    116   Thomas         Wassik         Torrington           CT      M40-49    48:11.9       7:46.4 
    117   Veronica       Birdsall       Bantam               CT      F15-18    48:12.8       7:46.6 
    118   Grace          Mayhew         Peru                 NY      F11-14    48:18.1       7:47.4 
    119   Chas           Greystone      Washington           CT      M50-59    48:22.6       7:48.2 
    120   Maureen        McMahon        Thomaston            CT      F40-49    48:26.5       7:48.8 
    121   Brittany       Moore          Torrington           CT      F15-18    48:27.8       7:49.0 
    122   Dean           Birdsall       Bantam               CT      M40-49    48:29.2       7:49.2 
    123   BIB            358                                          40-49    48:37.6       7:50.6 
    124   Mark           Vinisko        Torrington           CT      M40-49    48:38.1       7:50.7 
    125   William        Neary          Litchfield           CT      M40-49    48:44.1       7:51.6 
    126   Elizabeth      Matzkin        Waban                MA      F30-39    48:45.7       7:51.9 
    127   Luke           McMahon        Thomaston            CT      M11-14    48:48.3       7:52.3 
    128   Brian          McCormick      Litchfield           CT      M50-59    48:50.6       7:52.7 
    129   Brian          Gildea         Oakville             CT      M40-49    48:51.5       7:52.8 
    130   Beth           Saman          Bristol              CT      F30-39    48:53.4       7:53.1 
    131   Connor         Ives           Goshen               CT      M11-14    48:54.0       7:53.2 
    132   Karen          Hanecak        East Providence      RI      F30-39    48:55.5       7:53.5 
    133   Eddie          Fishman        Wassak               NY      M30-39    48:57.2       7:53.7 
    134   Brian          Waldron        Nangatuck            CT      M40-49    48:58.2       7:53.9 
    135   Elaine         Romano         Middlebury           CT      F50-59    48:59.4       7:54.1 
    136   Dom            Romano         Middlebury           CT      M50-59    49:00.7       7:54.3 
    137   David          Genest Jr      Prospect             CT      M19-29    49:02.7       7:54.6 
    138   Erin           Martin         New York             NY      F40-49    49:05.9       7:55.1 
    139   Sean           Grogan         Watertown            CT      M15-18    49:07.8       7:55.5 
    140   Paige          Davenport      Litchfield           CT      F30-39    49:11.7       7:56.1 
    141   Dan            Peale          Arlington            VA      M30-39    49:12.3       7:56.2 
    142   Tom            Morrison       West Simsbury        CT      M60+      49:13.0       7:56.3 
    143   Ian            Parker         Litchfield           CT      M19-29    49:14.8       7:56.6 
    144   Rebecca        Wright         Torrington           CT      F15-18    49:16.1       7:56.8 
    145   Anthony        Riccucci       Torrington           CT      M19-29    49:17.1       7:57.0 
    146   Samantha       Glass          Goshen               CT      F11-14    49:24.7       7:58.2 
    147   Steve          Puzycki        Plantsville          CT      M50-59    49:27.7       7:58.7 
    148   Tyler          Owens          Bethlehem            CT      M19-29    49:28.7       7:58.8 
    149   Tim            Kobylenski     Narragansett         RI      M50-59    49:30.3       7:59.1 
    150   Amy            Emmons         Winsted              CT      F15-18    49:35.2       7:59.9 
    151   Chris          Downs          Lakeville            CT      M40-49    49:40.1       8:00.7 
    152   John           Zabarsky       Southbury            CT      M50-59    49:42.4       8:01.0 
    153   Stephanie      Kearns         Cornwall Bridge      CT      F15-18    49:43.4       8:01.2 
    154   Peter          Angelini       Wolcott              CT      M40-49    49:44.6       8:01.4 
    155   Bill           Beebe          Falls Village        CT      M50-59    49:45.7       8:01.6 
    156   Elizabeth      Genest         Prospect             CT      F19-29    49:48.7       8:02.0 
    157   David          Genest         Prospect             CT      M50-59    49:49.6       8:02.2 
    158   Jerry          Traub          Torrington           CT      M40-49    49:57.2       8:03.4 
    159   Stephen        Ball           Woodburn             CT      M40-49    50:05.5       8:04.8 
    160   John           Flowers        Torrington           CT      M11-14    50:11.7       8:05.8 
    161   Carla          Angevine       Warren               CT      F30-39    50:12.4       8:05.9 
    162   Emily          Stephens       Goshen               CT      F30-39    50:13.1       8:06.0 
    163   Erin           Simmons        Lakeville            CT      F30-39    50:17.8       8:06.7 
    164   Dillon         Owen           W Granby             CT      M20-29    50:19.6       8:07.0 
    165   Greg           Kitchen        West Simsbury        CT      M30-39    50:24.1       8:07.8 
    166   Rob            Kearcher       Morris               CT      M60+      50:25.9       8:08.0 
    167   Richard        Sileo          Thomaston            CT      M40-49    50:27.1       8:08.2 
    168   Vin            Capece         Watertown            CT      M40-49    50:28.2       8:08.4 
    169   Ken            Marti          Goshen               CT      M40-49    50:30.6       8:08.8 
    170   John           Lodge          Watertown            CT      M50-59    50:33.0       8:09.2 
    171   Alec           Donna          Torrington           CT      M15-18    50:36.0       8:09.7 
    172   Chris          Flowers        Torrington           CT      M15-18    50:37.0       8:09.8 
    173   Gregory        Kenney         Torrington           CT      M19-29    50:38.2       8:10.0 
    174   Rachel         Bargar         South Riding         VA      F19-29    50:39.2       8:10.2 
    175   Reb            Traub          Winsted              CT      F19-29    50:45.8       8:11.3 
    176   Nathan         Pearsall       Portsmouth           NH      M19-29    50:49.0       8:11.8 
    177   Margie         Kenney         Torrington           CT      F50-59    50:50.3       8:12.0 
    178   Diane          Jakobsen       Torrington           CT      F30-39    50:53.5       8:12.5 
    179   Henry          Levesque       Harwinton            CT      M60+      50:54.5       8:12.7 
    180   Margaret       Gregory        Woodbury             CT      F40-49    51:03.3       8:14.1 
    181   Robert         Powers         Burlington           CT      M11-14    51:04.0       8:14.2 
    182   Chris          Dicorpo        Goshen               CT      M50-59    51:05.0       8:14.4 
    183   Josh           Tomme          Canaan               CT      M15-18    51:05.9       8:14.5 
    184   David          Dickinson      Bay Village          OH      M50-59    51:07.0       8:14.7 
    185   Anthony        Law            New Haven            CT      M40-49    51:10.1       8:15.2 
    186   Wayne          Prescott       Canton               CT      M40-49    51:11.4       8:15.4 
    187   Brian          Kiernan        Torrington           CT      M40-49    51:13.2       8:15.7 
    188   James          Smith          Torrington           CT      M50-59    51:14.4       8:15.9 
    189   Steven         Quinn          Colebrook            CT      M40-49    51:15.2       8:16.0 
    190   Brandon        Frave          Litchfield           CT      M30-39    51:17.9       8:16.4 
    191   Chris          Zarzycki       Torrington           CT      M50-59    51:21.3       8:17.0 
    192   Dana           Curran         Goshen               CT      F40-49    51:26.9       8:17.9 
    193   Laura          Summers        Southington          CT      F30-37    51:27.9       8:18.0 
    194   Jill           Austin         Morris               CT      F30-39    51:29.6       8:18.3 
    195   Lani           Choate         Morris               CT      F40-49    51:31.3       8:18.6 
    196   Addison        Colby          Goshen               CT      M11-14    51:35.8       8:19.3 
    197   John           Lane           Goshen               CT      M15-18    51:36.4       8:19.4 
    198   Mike           McKeeman       Goshen               CT      M50-59    51:37.7       8:19.6 
    199   Marc           Johnson        Morris               CT      M40-49    51:39.2       8:19.9 
    200   Beaver         Musselman      Torrington           CT      M40-49    51:40.2       8:20.0 
    201   Kayla          Pottbecker     Morris               CT      F15-18    51:41.3       8:20.2 
    202   Terry          Musselman      Torrington           CT      M50-59    51:42.1       8:20.3 
    203   Santina        Capece         Watertown            CT      M15-18    51:43.4       8:20.5 
    204   Julian         Nichols        Winsted              CT      M60+      51:44.2       8:20.7 
    205   Jackie         Caufield       Burlington           CT      F40-49    51:45.1       8:20.8 
    206   Lisa           Cornelio       Warren               CT      F40-49    51:46.0       8:21.0 
    207   John           Hanecak        East Windsor         CT      M30-39    51:49.1       8:21.5 
    208   Ken            Owen           W Granby             CT      M50-59    51:50.2       8:21.6 
    209   Kimberly       Munn           Washington           CT      F40-49    51:51.1       8:21.8 
    210   Matthew        Pagano         Torrington           CT      M40-49    51:51.8       8:21.9 
    211   Chris          Perry          Worcester            MA      m30-39    51:52.9       8:22.1 
    212   Nick           Goodell        Pittsburgh           PA      M30-39    51:54.6       8:22.4 
    213   Kristen        Proe           Watertown            CT      F15-18    51:56.3       8:22.6 
    214   Tim            Caroe          Woodbury             CT      M15-18    51:59.2       8:23.1 
    215   Martin         Redente        Morris               CT      M50-59    52:06.5       8:24.3 
    216   Lee            McNeish        Southbury            CT      M50-59    52:08.5       8:24.6 
    217   Julie          McNeish        Southbury            CT      F19-29    52:13.0       8:25.3 
    218   Whitney        Cook           Torrington           CT      F19-29    52:17.9       8:26.1 
    219   Jeanne         Sandrib        Litchfield           CT      F50-59    52:25.4       8:27.3 
    220   Luc            Lapenta        Litchfield           CT      M11-14    52:28.4       8:27.8 
    221   David          Bozzuto        Goshen               CT      M30-39    52:30.2       8:28.1 
    222   Marisa         Concilio       Litchfield           CT      F15-18    52:31.4       8:28.3 
    223   David          Barney         Falls Village        CT      M40-49    52:33.5       8:28.6 
    224   Eddie          Townsend       Winschester          CT      M19-29    52:37.4       8:29.3 
    225   William        Davenport      Litchfield           CT      M40-49    52:47.4       8:30.9 
    226   Jonathan       Thiede         New Hartford         CT      M50-59    52:52.0       8:31.6 
    227   Frances        Starr          Kent                 CT      F30-39    52:53.2       8:31.8 
    228   Rick           Devino         Middlebury           CT      M40-49    52:53.9       8:31.9 
    229   Bryan          Sundie         Winsted              CT      M30-39    52:54.7       8:32.0 
    230   Barrett        Donna          Torrington           CT      M19-29    52:57.6       8:32.5 
    231   Brian          Lasko          Norfolk              CT      M19-29    53:00.3       8:33.0 
    232   Nick           Moore          Sharon               CT      M50-59    53:01.2       8:33.1 
    233   John           Salvestrini    Waterbury            CT      M50-59    53:03.2       8:33.4 
    234   Darcey         Markelon       Goshen               CT      F40-49    53:07.4       8:34.1 
    235   Liane          Pluchino       Morris               CT      F30-39    53:11.6       8:34.8 
    236   Rebecca        Smith          Winfield             PA      F20-29    53:12.8       8:35.0 
    237   Lauri          Szpak-Kinsell  Goshen               CT      F40-49    53:14.0       8:35.2 
    238   Joseph         Carlos         Southbury            CT      M50-59    53:16.0       8:35.5 
    239   Deborah        Roy            Goshen               CT      F40-49    53:17.3       8:35.7 
    240   Holly          Atkinson       Canton               CT      F30-39    53:26.3       8:37.1 
    241   Joel           Becker         Wolcott              CT      M60+      53:27.1       8:37.3 
    242   Daniel         Kobylenski     Goshen               CT      M40-49    53:28.1       8:37.4 
    243   Mary           Vincitorio     Middlebury           CT      F30-39    53:31.8       8:38.0 
    244   Maria          Dumoulin       Middlebury           CT      F30-39    53:33.6       8:38.3 
    245   Eirinn         Duley          Middlebury           CT      F11-14    53:34.2       8:38.4 
    246   Peter          Dauten         Litchfield           CT      M15-18    53:34.9       8:38.5 
    247   Dawn           Prince         Torrington           CT      F40-49    53:38.8       8:39.2 
    248   Catherine      McCahill       Harwinton            CT      F40-49    53:41.1       8:39.5 
    249   Lynn           McPhee         Goshen               CT      F19-29    53:49.2       8:40.8 
    250   Maura          O'Hara         Northfield           CT      F40-49    53:52.5       8:41.4 
    251   Tami           Couch          Torrington           CT      F19-29    53:53.5       8:41.5 
    252   Andrea         Bennett        Torrington           CT      F19-29    53:56.4       8:42.0 
    253   Melanie        Cilfone        Torrington           CT      F19-29    53:57.1       8:42.1 
    254   Emily          Raap           Litchfield           CT      F15-18    53:57.5       8:42.2 
    255   Timothy        Biernacki      Burlington           CT      M50-59    53:58.1       8:42.3 
    256   Stacey         Raap           Litchfield           CT      F15-18    53:58.6       8:42.4 
    257   Scott          Tillman        Goshen               CT      M40-49    53:59.2       8:42.5 
    258   Pat            Richardson     Torrington           CT      M30-39    54:04.3       8:43.3 
    259   Albert         Coffil         Litchfield           CT      M50-59    54:07.6       8:43.8 
    260   Khim You       Neang          Winchester           CT      F30-39    54:09.6       8:44.1 
    261   Greg           Prince         Torrington           CT      M50-59    54:10.4       8:44.3 
    262   Sarah          Emmons         West Hartford        CT      F50-59    54:11.1       8:44.4 
    263   Andrew         Roberts        Middlebury           CT      M40-49    54:12.3       8:44.6 
    264   Martin         Conner         Goshen               CT      M50-59    54:16.2       8:45.2 
    265   Glen           Scheirer       Washington           DC      M19-29    54:18.3       8:45.5 
    266   Halley         Werner         Winsted              CT      F19-29    54:20.9       8:46.0 
    267   Tammy          Grella         Litchfield           CT      F30-39    54:23.5       8:46.4 
    268   Alice          Genest         Prospect             CT      F40-49    54:29.6       8:47.4 
    269   Chelsea        Hammond        Collinsville         CT      F19-29    54:33.1       8:47.9 
    270   Bev            Hammond        Collinsville         CT      F40-49    54:35.9       8:48.4 
    271   Patrick        Cunningham     New Milford          CT      M50-59    54:36.5       8:48.5 
    272   Barry          Dunne          Bedford              NY      M30-39    54:38.3       8:48.8 
    273   Eugene         Saska          Northfield           CT      M60+      54:44.8       8:49.8 
    274   Keith          Marks          Lakeville            CT      M30-39    54:45.7       8:50.0 
    275   Al             Peressinotto   Torrington           CT      M60+      54:47.7       8:50.3 
    276   Zack           Brady          Warren               CT      M15-18    54:49.9       8:50.6 
    277   John           Stankiewicz    Goshen               CT      M15-18    54:51.3       8:50.9 
    278   John           Seitz          Falls Village        CT      M40-49    54:52.1       8:51.0 
    279   John           Pirro          Litchfield           CT      M50-59    54:52.8       8:51.1 
    280   Adam           Sobek          Litchfield           CT      M30-39    54:54.9       8:51.4 
    281   Kristen        Mikkelson      Golden               CO      F19-29    54:57.3       8:51.8 
    282   Elena          Gonzalez       Goshen               CT      F19-29    55:01.1       8:52.4 
    283   Katherine      Cook           Torrington           CT      F40-49    55:02.9       8:52.7 
    284   Ryan           Towne          Golden               CO      M19-29    55:06.0       8:53.2 
    285   Norman         Stanchfield    Torrington           CT      M50-59    55:08.5       8:53.6 
    286   Corrine        Thisell        Enfield              CT      F30-39    55:09.2       8:53.7 
    287   Jason          Masi           Goshen               CT      M30-39    55:10.0       8:53.9 
    288   Pamela         Salvestrini    Woodbury             CT      F50-59    55:11.9       8:54.2 
    289   Benjamin       Abbott         Thomaston            CT      M15-18    55:24.2       8:56.2 
    290   Cadia          Giansanti      Torrington           CT      F40-49    55:27.8       8:56.7 
    291   Joe            Wittbey        Litchfield           CT      M40-49    55:30.4       8:57.2 
    292   Laurie         Filippini      Torrington           CT      F40-49    55:35.1       8:57.9 
    293   Jeremy         Goldman        Movaga               CA      M19-29    55:36.3       8:58.1 
    294   James          Johnston       Litchfield           CT      M40-49    55:36.9       8:58.2 
    295   Theresa        Johnston       Litchfield           CT      F40-49    55:40.0       8:58.7 
    296   Lysbeth        Abrams         Falmouth             MA      F40-49    55:43.3       8:59.2 
    297   Richard        Blondi         Southbury            CT      M60+      55:44.0       8:59.4 
    298   Chris          Brodheady      Caldwell             CT      M30-39    55:45.4       8:59.6 
    299   Becky          Sawicki        West Cornwall        CT      F15-18    55:48.5       9:00.1 
    300   Michelle       Maclaurin      Chatham              NJ      F30-39    55:49.4       9:00.2 
    301   Kabe           Johnson        Norfolk              CT      F40-47    55:53.0       9:00.8 
    302   Meghan         Link           Norfolk              CT      F30-39    55:54.4       9:01.0 
    303   Holly          Olson          Norfolk              CT      F40-49    55:58.1       9:01.6 
    304   Marie          Schweitzer     Bristol              CT      F19-29    55:58.9       9:01.8 
    305   Erin           O'Brien        Winsted              CT      F30-39    55:59.7       9:01.9 
    306   Amy            Sobek          Litchfield           CT      F30-39    56:01.0       9:02.1 
    307   Gina           Burrows        Watertown            CT      F40-49    56:05.7       9:02.9 
    308   April          Montgomery     Washington           CT      F30-39    56:12.6       9:04.0 
    309   BIB            177                                                   56:16.1       9:04.5 
    310   Dean           Werner         Winchester           CT      M50-59    56:20.4       9:05.2 
    311   Michelle       Anderson       Northfield           CT      F30-39    56:23.0       9:05.6 
    312   Megan          O'Neil         Beverly              MA      F30-39    56:23.7       9:05.8 
    313   Deane          Nanette        Torrington           CT      F60+      56:24.3       9:05.9 
    314   BIB            637                                          19-29    56:24.9       9:06.0 
    315   John           Rossi          West Hartford        CT      M30-39    56:25.6       9:06.1 
    316   Gregory        Oneglia        Litchfield           CT      M60+      56:27.3       9:06.3 
    317   Trish          Whitehouse     Southbury            CT      F40-49    56:27.9       9:06.4 
    318   Erica          Peale          Arlington            VA      F30-39    56:28.5       9:06.5 
    319   Joshua         Wasdo          Goshen               CT      M15-18    56:29.1       9:06.6 
    320   Brian          Burnell        Litchfield           CT      M50-59    56:31.5       9:07.0 
    321   Nathan         Manchester     Torrington           CT      M11-14    56:33.4       9:07.3 
    322   Steven         Russell        Cambridge            MA      M40-49    56:34.9       9:07.6 
    323   Robert         Manchester     Torrington           CT      M40-49    56:36.9       9:07.9 
    324   Caitlin        Cross          Bethlehem            CT      F19-29    56:38.6       9:08.2 
    325   Jeff           French         Morris               CT      M60+      56:41.9       9:08.7 
    326   Charles        Swan           Thomaston            CT      M30-39    56:44.4       9:09.1 
    327   Samantha       Dyers          Riverton             CT      F19-29    56:45.4       9:09.3 
    328   Kate           Sileo          Thomaston            CT      F40-49    56:46.8       9:09.5 
    329   Brian          McLaughlin     Caldwell             NJ      M50-59    56:48.0       9:09.7 
    330   Alan           Lovejoy        Falls Village        CT      M40-49    56:48.7       9:09.8 
    331   Molly          Skinner        Northfield           CT      F19-29    56:49.7       9:10.0 
    332   Jeff           Schroeder      Torrington           CT      M30-39    56:50.8       9:10.1 
    333   Rebecca        Grosso         Waterbury            CT      F19-29    56:52.6       9:10.4 
    334   Prarichet      Lionello       Waterbury            CT      F30-39    56:56.0       9:11.0 
    335   Max            Lamanna        Waterbury            CT      M19-29    56:57.6       9:11.2 
    336   BIB            439                                         F11-14    56:58.7       9:11.4 
    337   Lyn            Davis          Goshen               CT      F50-59    56:59.6       9:11.5 
    338   Theresa        Simaitis       Litchfield           CT      F40-49    57:01.3       9:11.8 
    339   Travis         Lipinski       Farmington           CT      M19-29    57:02.6       9:12.0 
    340   Rosemary       Lane           Goshen               CT      F50-59    57:05.7       9:12.5 
    341   Melissa        Drouin         Bedminster           NJ      F19-29    57:09.4       9:13.1 
    342   Greg           Pearsall       Bantam               CT      M19-29    57:11.7       9:13.5 
    343   Tina           Capece         Watertown            CT      F40-49    57:12.8       9:13.7 
    344   Lara           Schroeder      Millertown           NY      F40-49    57:13.7       9:13.8 
    345   Cindy          Murphy         West Mystic          CT      F40-49    57:14.9       9:14.0 
    346   Rick           Judd           Litchfield           CT      M40-49    57:32.2       9:16.8 
    347   Kathryn        Malley         Plymouth             CT      F40-49    57:35.8       9:17.4 
    348   Elizabeth      Duhoski        Millbrook            NY      F40-49    57:39.2       9:17.9 
    349   Margaret       Gildea         Oakville             CT      F50-59    57:40.2       9:18.1 
    350   Steve          Canfield       Torrington           CT      M40-49    57:43.9       9:18.7 
    351   BIB            638                                          30-39    57:48.6       9:19.5 
    352   Toni           Draper         Oakville             CT      F40-49    57:51.5       9:19.9 
    353   Ginny          Chambers       Oakville             CT      F60+      57:52.5       9:20.1 
    354   BJ             Draper         Oakville             CT      M40-49    57:59.2       9:21.2 
    355   Jane           Ashany         New York             NY      F40-49    57:59.8       9:21.3 
    356   Tara           Lambert        Weybridge            VT      F19-29    58:00.4       9:21.4 
    357   Jonathan       Day            Torrington           CT      M40-49    58:09.3       9:22.8 
    358   Kate           Persons        Norfolk              CT      F30-39    58:10.3       9:23.0 
    359   Cherie         Hughs          Harwinton            CT      F30-39    58:12.9       9:23.4 
    360   Karl           Salvati        North Haven          CT      M50-59    58:16.2       9:23.9 
    361   Paul           Rosenberg      Litchfield           CT      M30-39    58:26.3       9:25.5 
    362   Carrie         Clark          Woodbury             CT      F50-59    58:28.3       9:25.9 
    363   Chris          Craig          Goshen               CT      M50-59    58:29.5       9:26.0 
    364   Paul           Rabeuf         Torrington           CT      M40-49    58:38.2       9:27.5 
    365   Tony           BIB 491                                     M30-39    58:39.3       9:27.6 
    366   Jeffrey        Geddes         Thomaston            CT      M40-49    58:48.5       9:29.1 
    367   Christine      Lindroth       Winsted              CT      F30-39    58:51.2       9:29.5 
    368   Cathleen       Falk           New Hartford         CT      F40-49    58:53.0       9:29.8 
    369   Ursala         Nickerson      Torrington           CT      F19-29    58:54.4       9:30.1 
    370   Robert         Davis          Naugatuck            CT      M50-59    59:02.2       9:31.3 
    371   Andrea         Sablosky       South Boston         MA      F30-39    59:04.4       9:31.7 
    372   Leah           Drouin         Goshen               CT      F19-29    59:06.6       9:32.0 
    373   Nick           Lloyd          New Haven            CT      M30-39    59:09.6       9:32.5 
    374   Laura          Lemieux        Torrington           CT      F40-49    59:10.5       9:32.7 
    375   Daniel         Power          Torrington           CT      M30-39    59:13.7       9:33.2 
    376   Ryan           Scarfo         Thomaston            CT      M11-14    59:15.1       9:33.4 
    377   Alexander      Church         Torrington           CT      M11-14    59:15.8       9:33.5 
    378   Julie          Towle          Big Sky              MT      F30-39    59:16.3       9:33.6 
    379   Rebecca        Craig          Goshen               CT      F19-29    59:18.0       9:33.9 
    380   BIB            630                                                   59:22.5       9:34.6 
    381   Courtney       Haedke         Goshen               CT      F15-18    59:23.5       9:34.8 
    382   Rebekah        Capece         Watertown            CT      F15-18    59:24.1       9:34.9 
    383   Amy            Cimmino        New Hartford         CT      F19-29    59:24.6       9:34.9 
    384   Ethan          Pratt          Goshen               CT      M15-18    59:25.2       9:35.0 
    385   Wendy          Cote           Torrington           CT      F30-39    59:26.3       9:35.2 
    386   Cathleen       Wyse           Litchfield           CT      F40-49    59:28.0       9:35.5 
    387   Thomas         Ryan           Sandisfield          MA      M30-39    59:28.7       9:35.6 
    388   Charlotte      Gavell         Bantam               CT      F15-18    59:30.5       9:35.9 
    389   BIB            454                                          15-18    59:34.6       9:36.5 
    390   Jessica        Dickinson      Boston               MA      F19-29    59:35.3       9:36.7 
    391   John           Scarfo         Thomaston            CT      M40-49    59:37.6       9:37.0 
    392   Letty          Downs          Lakeville            CT      F40-49    59:40.1       9:37.4 
    393   Roisin         Olooney        Hamden               CT      F30-39    59:41.1       9:37.6 
    394   Micky          Pratt          Goshen               CT      F40-49    59:43.2       9:37.9 
    395   Joe            Doherty        Goshen               CT      M30-39    59:44.7       9:38.2 
    396   Maureen        Carleton       Woodbury             CT      F40-49    59:45.5       9:38.3 
    397   Gil            Rubin          Woodbury             CT      M60+      59:49.2       9:38.9 
    398   Berta          Andrulis-Mette Litchfield           CT      F40-49    59:50.4       9:39.1 
    399   Bill           Andrulis       Litchfield           CT      M40-49    59:52.1       9:39.4 
    400   Karen          Church         Torrington           CT      F40-49    59:53.7       9:39.6 
    401   Jon            Barbagallo     Norfolk              CT      M30-39    59:55.8       9:40.0 
    402   Mimi           Rivard         Middlebury           CT      F40-49    59:58.5       9:40.4 
    403   Tim            Browne         Middlebury           CT      M40-49    59:59.7       9:40.6 
    404   BIB            457                                          30-39    60:01.1       9:40.8 
    405   Charlie        O'Neil         Shelton              CT      M19-29    60:02.2       9:41.0 
    406   Sue            Block          Washington           CT      F30-39    60:04.0       9:41.3 
    407   Denise         Putnam         Torrington           CT      F30-39    60:09.7       9:42.2 
    408   Janice         Connor         Goshen               CT      F50-59    60:10.8       9:42.4 
    409   Dylan          Mosley         Goshen               CT      M19-29    60:13.1       9:42.8 
    410   Marlene        Nickerson      Torrington           CT      F50-59    60:14.4       9:43.0 
    411   Allen          Rover          Winchester           CT      M40-49    60:16.7       9:43.3 
    412   Diana          Anton          Middlebury           CT      F50-59    60:18.4       9:43.6 
    413   Diane          Honig          Torrington           CT      F40-49    60:23.0       9:44.4 
    414   Edie           Talbot         Winsted              CT      F30-39    60:24.5       9:44.6 
    415   Jeanne         McGeehin       Litchfield           CT      F50-59    60:26.9       9:45.0 
    416   Amanda         Schutz         Torrington           CT      F19-29    60:28.6       9:45.3 
    417   Ron            Sherlock       Harwinton            CT      M50-59    60:39.8       9:47.1 
    418   Micheala       Breakell       Goshen               CT      F30-39    60:41.2       9:47.3 
    419   Betsy          Dunne          Bedford              NY      F30-39    60:42.8       9:47.5 
    420   Jennifer       Dunahoo        Goshen               CT      F30-39    60:44.8       9:47.9 
    421   Coleen         Motta          Litchfield           CT      F40-49    60:52.1       9:49.0 
    422   BIB            189                                                   61:00.5       9:50.4 
    423   Ian            Mangione       Watertown            CT      M15-18    61:05.6       9:51.2 
    424   Patty          Dauten         Litchfield           CT      F40-49    61:07.4       9:51.5 
    425   Jody           Lambert        Litchfield           CT      F40-49    61:10.6       9:52.0 
    426   Christoph      Linehan        Darien               CT      M30-39    61:14.3       9:52.6 
    427   Maryellen      Birdsall       Litchfield           CT      F40-49    61:16.4       9:53.0 
    428   David          Gold           Watertown            CT      M50-59    61:20.0       9:53.5 
    429   Kathy          McCann         S Kent               CT      F30-39    61:23.0       9:54.0 
    430   Anne           Vitali         New Hartford         CT      F40-49    61:28.6       9:54.9 
    431   Leslie         Drda           Harwinton            CT      F40-49    61:33.4       9:55.7 
    432   David          Knox           Bethlehem            CT      M60+      61:34.1       9:55.8 
    433   Lori           Norton         New Hartford         Ct      F40-49    61:36.8       9:56.3 
    434   Victoria       McDonald       Philadelphia         PA      F19-29    61:41.1       9:57.0 
    435   Jennifer       Oneil          Southington          CT      F30-39    61:41.8       9:57.1 
    436   Darlene        Membrino       Goshen               CT      F40-49    62:02.6      10:00.4 
    437   Catherine      Cooper         Litchfield           CT      F30-39    62:06.9      10:01.1 
    438   Clifford       Cooper         Litchfield           CT      M60+      62:25.6      10:04.1 
    439   Micheal        Flaherty       Thomaston            CT      M40-49    62:26.1      10:04.2 
    440   Laura          Griffin        Milton               MA      F30-39    62:26.9      10:04.3 
    441   Jessica        Shactman       Blairstown           NJ      F30-39    62:30.9      10:05.0 
    442   Lisa           Masi           Goshen               CT      F20-29    62:31.7      10:05.1 
    443   Tom            Dyers          Riverton             CT      M50-59    62:33.1      10:05.3 
    444   Whitney        Zyko           Middlebury           CT      M60+      62:34.4      10:05.5 
    445   Karen          Hussey         Litchfield           CT      F30-39    62:35.3      10:05.7 
    446   Lane           Abrams         Falmouth             MA      M40-49    62:37.1      10:06.0 
    447   Christina      Seidl          Goshen               CT      F30-39    62:43.2      10:07.0 
    448   Marc           Goldberger     Raleigh              NC      M40-49    62:45.0      10:07.3 
    449   Nicole         Crossman       Winsted              CT      F15-18    62:46.2      10:07.5 
    450   Maryann        Landry         Waterbury            CT      F50-59    62:47.2      10:07.6 
    451   Sierra         Markelon       Goshen               CT      F11-14    62:49.8      10:08.0 
    452   Samantha       Butwill        Litchfield           CT      F15-18    62:51.5      10:08.3 
    453   Lindsay        Wright         Litchfield           CT      F15-18    62:52.0      10:08.4 
    454   Gracie         McGeehin       Litchfield           CT      F11-14    62:52.6      10:08.5 
    455   Jeff           Klein          West Simsbury        CT      M40-49    62:53.3      10:08.6 
    456   Marissa        Klein          West Simsbury        CT      F15-18    62:55.4      10:08.9 
    457   Ross           Lessack        Middlebury           CT      M50-59    62:56.0      10:09.0 
    458   Katie          Carey          Winsted              CT      F19-29    62:56.5      10:09.1 
    459   Isabel         Del Vecchio    Baltic               CT      F19-29    62:58.5      10:09.4 
    460   Darren         Ranft          Thomaston            CT      M30-39    62:59.3      10:09.6 
    461   Wayne          Smith          Norfolk              CT      M50-59    63:00.2      10:09.7 
    462   Stephen        Funk           Litchfield           CT      M40-49    63:09.8      10:11.3 
    463   BIB            679                                                   63:12.7      10:11.7 
    464   Frank          Schaefer       New York             NY      M40-49    63:14.6      10:12.0 
    465   Bob            Marum          Simsbury             CT      M60+      63:23.4      10:13.5 
    466   Charles        Waiveris       Goshen               CT      M60+      63:25.4      10:13.8 
    467   Jim            Moore          Litchfield           CT      M50-59    63:27.5      10:14.1 
    468   JoJo           Moore          Litchfield           CT      F50-59    63:43.0      10:16.6 
    469   Holly          McEdward       Torrington           CT      F50-59    63:43.5      10:16.7 
    470   Kelly          Bozzuto        Goshen               CT      F30-35    63:45.4      10:17.0 
    471   Danielle       Mach           Goshen               CT      F19-29    63:48.0      10:17.4 
    472   Sandy          McPhee         Goshen               CT      F40-49    63:50.1      10:17.8 
    473   Kimberly       Symnott        New York             NY      F30-39    63:52.3      10:18.1 
    474   Colleen        Murphy         Litchfield           CT      F50-59    63:54.8      10:18.5 
    475   Emily          Atwood         Bethlehem            CT      F15-18    64:03.8      10:20.0 
    476   Peter          Atwood         Bethlehem            CT      M50-59    64:04.4      10:20.1 
    477   William        McGeehin       Litchfield           CT      M50-59    64:05.0      10:20.2 
    478   Jay            Lafontaine     Thomaston            CT      M19-29    64:06.7      10:20.4 
    479   Karen          Deming         Syracuse             NY      F40-49    64:15.6      10:21.9 
    480   Jessica        Weik           Boston               MA      F19-29    64:16.7      10:22.0 
    481   Molly          Hogan          Torrington           CT      F19-29    64:17.6      10:22.2 
    482   Ellen          Benson         Harwinton            CT      F40-49    64:18.6      10:22.4 
    483   Amy            Bockus         New York             NY      F19-29    64:28.0      10:23.9 
    484   Amber          Seitz          Falls Village        CT      F15-18    64:30.1      10:24.2 
    485   Matthew        Hebiton        Goshen               CT      M30-39    64:34.5      10:24.9 
    486   Kristin        Ciccone        Torrington           CT      F30-39    64:43.3      10:26.3 
    487   Sarah          Hall           New Haven            CT      F19-29    64:49.9      10:27.4 
    488   BIB            441                                          40-49    64:50.5      10:27.5 
    489   Patrick        Reilly         Goshen               CT      F60+      64:51.5      10:27.7 
    490   Heather        Prescott       Canton               CT      F40-49    65:31.6      10:34.1 
    491   Sarah          Crossman       Winsted              CT      F19-29    65:35.4      10:34.7 
    492   Patrick        Cunnigham      Winsted              CT      M40-49    65:40.0      10:35.5 
    493   Emma           Cunningham     Barranstem           CT      F11-14    65:52.0      10:37.4 
    494   Luke           LaManna        Waterbury            CT      M11-14    65:52.5      10:37.5 
    495   Mike           Laurentano     Morris               CT      M50-59    65:54.3      10:37.8 
    496   Martha         Tillow         Thomaston            CT      F50-59    65:59.4      10:38.6 
    497   James          Tillow         Thomaston            CT      M50-59    66:00.6      10:38.8 
    498   Micheal        McPhee         Goshen               CT      M40-49    66:01.0      10:38.9 
    499   Denise         Putnam         Torrington           CT      F30-39    66:15.4      10:41.2 
    500   Tim            Male           Takoma Park          MD      M30-39    66:20.8      10:42.1 
    501   Jason          Noad           Barkhamsted          CT      M40-49    66:24.9      10:42.7 
    502   Anthony        Renzullo       Goshen               CT      M60+      66:57.8      10:48.0 
    503   Mary           Robinson       Upton                MA      F30-39    67:14.8      10:50.8 
    504   Rosie          Cockburn       Litchfield           CT      F40-49    67:23.9      10:52.2 
    505   Denise         Raap           Litchfield           CT      F40-49    67:41.8      10:55.1 
    506   Allyson        Petraukas      Goshen               CT      F30-39    67:43.2      10:55.4 
    507   Ryan           Male           Duluth               GA      M15-18    67:47.4      10:56.0 
    508   Tina           Couch          New York             NY      F30-39    68:03.8      10:58.7 
    509   Mary           Smith          Bantam               CT      F60+      68:06.3      10:59.1 
    510   David          Carroll        Torrington           CT      M50-59    68:08.6      10:59.5 
    511   Anne           Carroll        New York             NY      F19-29    68:09.3      10:59.6 
    512   Courtney       Celona         Dunstable            MA      F19-29    68:10.0      10:59.7 
    513   Collin         Dickinson      Morris               CT      M15-18    68:10.7      10:59.8 
    514   William        Mace           Stamford             CT      M30-39    68:11.9      10:60.0 
    515   Debbie         Rabeuf         Torrington           CT      F40-49    69:04.3      11:08.4 
    516   Ashley         Rosenthal      Denver               CO      F19-29    69:05.3      11:08.6 
    517   Nicole         Strobel        Middlebury           CT      F19-29    69:11.0      11:09.5 
    518   Michelle       Gray           Torrington           CT      F40-49    69:11.9      11:09.7 
    519   Jocelyn        Craig          New Hartford         CT      F19-29    69:18.4      11:10.7 
    520   Riley          Loomis         Goshen               CT      F11-14    69:20.7      11:11.1 
    521   Carroll        Murphy         Litchfield           CT      F50-59    69:23.7      11:11.6 
    522   Johanna        Maches         Bantam               CT      F30-39    69:30.9      11:12.7 
    523   Kyle           Kulinski       Barkhamsted          CT      M11-14    69:41.1      11:14.4 
    524   Linda          Kulinski       Barkhamsted          CT      F40-49    69:54.2      11:16.5 
    525   Nathan         Woodberry      Weatogue             CT      M60+      69:54.9      11:16.6 
    526   Martia         Lamanna        Waterbury            CT      F19-29    69:56.8      11:16.9 
    527   Christoph      Anderson       Waterbury            CT      M19-29    69:59.4      11:17.3 
    528   Katherine      Waiveris       Sandisfield          MA      F30-39    70:00.0      11:17.4 
    529   Alan           Cohen          Litchfield           CT      M60+      70:00.6      11:17.5 
    530   BIB            359                                                   70:07.0      11:18.5 
    531   BIB            360                                                   70:19.1      11:20.5 
    532   Edie           Mallick        Torrington           CT      F50-59    70:19.9      11:20.6 
    533   Barbara        Herbst         Goshen               CT      F40-49    71:20.3      11:30.4 
    534   Peter          Herbst         Goshen               CT      M60+      71:24.1      11:31.0 
    535   George         Wislo          Newington            CT      M50-59    71:24.6      11:31.1 
    536   Molly          Lovejoy        Falls Village        CT      F15-18    71:36.2      11:32.9 
    537   Kelsey         Seitz          Falls Village        CT      F15-18    71:41.5      11:33.8 
    538   Danielle       Goldberger     Raleigh              NC      F15-18    71:42.3      11:33.9 
    539   Madelin        McPhee         Goshen               CT      F15-18    71:46.2      11:34.5 
    540   Ian            McPhee         Goshen               CT      M40-49    72:34.5      11:42.3 
    541   Andrea         Loomis         Goshen               CT      F40-49    72:35.2      11:42.5 
    542   Dawn           Scheirer       Brooklyn             NY      F30-39    72:44.6      11:44.0 
    543   Charlene       O'Neil         Torrington           CT      F60+      72:53.3      11:45.4 
    544   Lisa           Dauten         Litchfield           CT      F15-18    73:04.2      11:47.1 
    545   Jenny          Golfin         New Hartford         CT      F30-39    73:07.7      11:47.7 
    546   Betsy          Rogers-knox    Bethlehem            CT      F60+      73:39.9      11:52.9 
    547   Jane           Dickinson      Morris               CT      F40-49    74:04.4      11:56.8 
    548   Karen          Tully          Oxford               CT      F40-49    74:13.7      11:58.3 
    549   Peggy          Robinson       Goshen               CT      F40-49    74:16.2      11:58.7 
    550   Janet          Hooper         Goshen               CT      F60+      74:24.2      12:00.0 
    551   Joann          Orsatti        Litchfield           CT      F40-49    75:00.3      12:05.9 
    552   Justin         Hajek          Canaan               CT      F30-39    75:28.3      12:10.4 
    553   Chet           Reed           Bristol              CT      M50-59    76:04.1      12:16.1 
    554   Erica          Fancher        Torrington           CT      F19-29    76:09.5      12:17.0 
    555   Maura          Magistrali     Torrington           CT      F15-18    76:10.6      12:17.2 
    556   Alison         Magistrali     Torrington           CT      F15-18    76:19.0      12:18.5 
    557   Gary           Hinzman        Westerville          OH      M60+      76:20.1      12:18.7 
    558   Virginia       Brecher        West Cornwall        CT      F60+      76:21.4      12:18.9 
    559   Micheal        Matzkin        Woodbury             CT      M60+      76:34.7      12:21.1 
    560   Brian          Shactman       Blairstown           NJ      M?        77:03.8      12:25.8 
    561   Tom            Hill III       Oakville             CT      M50-59    77:04.5      12:25.9 
    562   Tom            Wilkas         New Preston          CT      M40-49    77:05.2      12:26.0 
    563   Peter          Craig          Goshen               CT      M60+      77:07.1      12:26.3 
    564   Will           Noad           Winsted              CT      M60+      77:15.8      12:27.7 
    565   Robert         Baldwin        Torrington           CT      M50-59    77:23.0      12:28.9 
    566   Alexandra      Foster         Thomaston            CT      F50-59    77:36.5      12:31.0 
    567   Christine      Comeau         Torrington           CT      F50-59    77:54.5      12:34.0 
    568   Larry          Guilford       Torrington           CT      M60+      78:25.6      12:39.0 
    569   Alan           Sherman        Litchfield           CT      M60+      78:26.4      12:39.1 
    570   Lindsay        Sherman        New York             NY      F30-39    78:53.4      12:43.5 
    571   Sandy          Mangan         Winsted              CT      F40-49    78:54.5      12:43.6 
    572   Adam           Tillman        Goshen               CT      Munder    79:08.7      12:45.9 
    573   Danielle       Kearns         Cornwall Bridge      CT      F15-18    80:27.3      12:58.6 
    574   Katrin         Moskowitz      Torrington           CT      F19-29    80:41.0      13:00.8 
    575   Michelle       Zarrella       Morris               CT      F40-49    80:43.3      13:01.2 
    576   BIB            552                                         M30-39    80:44.7      13:01.4 
    577   Heidi          Kearns         Cornwall Bridge      CT      F40-49    80:55.8      13:03.2 
    578   Mary           Mich-Cole      Torrington           CT      F30-39    81:24.9      13:07.9 
    579   Angelique      Mitchell       Bronx                NY      F30-39    81:33.9      13:09.3 
    580   Francine       Duverger       Waterbury            CT      F50-59    81:39.8      13:10.3 
    581   Edward         Cook           Torrington           CT      M40-49    82:54.7      13:22.4 
    582   Paul           Butcher        Torrington           CT      M         84:57.1      13:42.1 
    583   Judi           Soule          Kent                 CT      F60+      85:01.7      13:42.9 
    584   Tom            Goold          Vernon               CT      M60+      85:06.1      13:43.6 
    585   Judy           Grim           Winsted              CT      F30-39    85:38.9      13:48.9 
    586   Marcie         Boutin         Torrington           CT      F19-29    85:42.0      13:49.4 
    587   George         Couch          Torrington           CT      M60+      85:50.4      13:50.7 
    588   Susan          Breakell       Goshen               CT      F40-49    86:10.2      13:53.9 
    589   Loretta        Longo          Goshen               CT      F50-59    86:38.2      13:58.4 
    590   Jeannie        Hepburn        Bantam               CT      F50-59    87:12.2      14:03.9 
    591   Sue            Carpenter      Litchfield           CT      F50-59    87:13.1      14:04.0 
    592   Sandra         Colby          Goshen               CT      F40-49    87:33.9      14:07.4 
    593   Kyle           Lent           Waban                MA      F15-18    87:37.1      14:07.9 
    594   Cicily         Hajek          Sharon               CT      F60+      87:39.2      14:08.3 
    595   Virgina        Perry          Goshen               CT      F40-49    87:46.1      14:09.4 
    596   Marissa        Perry          Goshen               CT      F11-14    88:12.8      14:13.7 
    597   Leah           Fagan                                       F15-18    89:31.1      14:26.3 
    598   Megan          Barton                                      F40-49    89:32.0      14:26.5 
    599   Tara           Olson          Winsted              CT      F30-39    90:41.5      14:37.7 
    600   Angela         Monaco         Torrington           CT      F30-39    90:45.9      14:38.4 
    601   Max            Male           Duluth               GA      M11-14    93:56.8      15:09.2 
    602   Chris          Male           Duluth               GA      M40-49    94:00.4      15:09.7 
    603   Dolores        Longo          Darrien              CT      F30-39    95:29.1      15:24.0 
    604   Frankie        Gloeggler      North Babylon        NY      M20-29    95:32.8      15:24.6 
    605   Dwight         Kellogg        White Plains         NY      M60+      96:51.1      15:37.3 
    606   Diane          Fredsall       Litchfield           CT      F40-49    98:45.4      15:55.7 
    607   Gina           Docchio                                     F40-49   100:37.1      16:13.7 
    608   Emily          Male           Duluth               GA      F=10                      
    609   Zoe            Roberts        Takoma Park          MD      F=10                      
    610   Mark           Hazzaferro     Torrington           CT      M30-39                    
    611   Steven         Romano         Goshen               CT      M40-49                    
    612   Noah           Baujin         Torrington           CT      M11-14                    
    613   Ann Marie      Baujin         Torrington           CT      F40-49                    
    614   Ada            Baujin         Torrington           CT      F=10                      



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News