Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Platt Tech 5K

Milford, CT, November 1, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Brian Vinci
Race Winner Brian Vinci


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Platt Tech 5K
November 1, 2009 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Brian Vinci, New Haven, CT - 16:30
Annie Duffy, Fairfield, CT - 19:45


LOCATION
Platt

Tech
WEATHER
52 Degrees
Clouds & Breezy

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brian Vinci             New Haven  CT         212   29 ***** M 20-29        16:30    5:19/M             
       2    David Tommaso           Branford  CT          204   26     1 M 20-29        17:32    5:39/M             
      3    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            324   37     1 M 30-39        17:39    5:42/M             
      4    Mattie Santillo         New Haven  CT          90   35     2 M 30-39        17:44    5:43/M             
      5    Daniel Thiery           Stratford  CT         283   36     3 M 30-39        17:45    5:44/M             
      6    Kevin Woodin            West Haven  CT        132   30     4 M 30-39        17:47    5:44/M             
      7    William Zucconi         Milford  CT           273   36     5 M 30-39        17:56    5:47/M             
      8    Mathew St John          Milford  CT           241   17     1 M 13-19        18:08    5:51/M             
      9    Zachary Wiliams         North Branford  CT    184   13     2 M 13-19        18:16    5:54/M             
     10    Roland Beaudette        Orange  CT            270   40     1 M 40-49        18:19    5:55/M             
     11    David Nulf              Fairfield  CT         287   40     2 M 40-49        18:25    5:56/M             
     12    Frank Tiroletto         Orange  CT            233   49     3 M 40-49        18:54    6:06/M             
     13    Dan Campbell            Oakdale  CT           208   30     6 M 30-39        18:59    6:07/M             
     14    Danny Carew             West Haven  CT        216   17     3 M 13-19        18:59    6:07/M             
     15    Aaron Schulefund        Hamden  CT            188   23     2 M 20-29        19:19    6:14/M             
     16    Connor Leahy            Glastonbury  CT        40   13     4 M 13-19        19:29    6:17/M             
     17    Brendan Terry           Southport  CT         170   15     5 M 13-19        19:35    6:19/M             
      18    Annie Duffy             Fairfield  CT         133   24 ***** F 20-29        19:45    6:22/M             
      19    Nick Acciago            Naugatuck  CT         325   27     3 M 20-29        19:52    6:25/M             
     20    Mike Ruospo             Stratford  CT         249   45     4 M 40-49        19:54    6:25/M             
     21    Frank Jozefich          Milford  CT            13   43     5 M 40-49        19:54    6:25/M             
     22    Robert Gallace          Monroe  CT            289   46     6 M 40-49        19:54    6:25/M             
     23    Thomas Krasowski        Orange  CT             94   39     7 M 30-39        19:55    6:25/M             
     24    Tim Culligan            Newtown  CT           299   17     6 M 13-19        20:00    6:27/M             
     25    Keith Moody             Vienna  VA             74   43     7 M 40-49        20:08    6:30/M             
     26    James Shanahan          Farmington  CT        258   17     7 M 13-19        20:12    6:31/M             
     27    Dave Chameides          Oxford  CT            217   51     1 M 50-59        20:14    6:32/M             
     28    Brian Fidler            West Haven  CT          4   38     8 M 30-39        20:17    6:33/M             
     29    Nick Limauro            West Haven  CT        197   17     8 M 13-19        20:29    6:36/M             
     30    Leah Samson             New Haven  CT         280   31     1 F 30-39        20:36    6:39/M             
     31    Marty Schaivone         Stratford  CT         308   55     2 M 50-59        20:37    6:39/M             
     32    Jeff Suppie             Milford  CT           352   17     9 M 13-19        20:39    6:40/M             
     33    Emmet Costen            Milford  CT           295   17    10 M 13-19        20:39    6:40/M             
     34    Albert Post             Orange  CT            323   51     3 M 50-59        20:40    6:40/M             
     35    Claude Roy              Woodbridge  CT        256   37     9 M 30-39        20:41    6:40/M             
     36    Bill Begg               Newtown  CT           333   46     8 M 40-49        20:53    6:44/M             
     37    Mark Benway             Milford  CT            49   16    11 M 13-19        20:59    6:46/M             
     38    Kevin Jalbert           Milford  CT           143   18    12 M 13-19        21:04    6:48/M             
     39    Thomas Fatone           Shelton  CT           288   41     9 M 40-49        21:07    6:49/M             
     40    Cheetiri Smith          West Haven  CT        232   17     1 F 13-19        21:10    6:50/M             
     41    Chris Burnham           Milford  CT           272   14    13 M 13-19        21:13    6:51/M             
     42    Daniel Leiper           Milford  CT           119   46    10 M 40-49        21:14    6:51/M             
     43    Brian Burrows           Milford  CT           334   52     4 M 50-59        21:14    6:51/M             
     44    Ryan Leahy              Glastonbury  CT        39   11     1 M  1-12        21:19    6:53/M             
     45    Christian Nelson        West Hartford  CT     120   41    11 M 40-49        21:20    6:53/M             
     46    Nick Zannis             Milford  CT           291   11     2 M  1-12        21:20    6:53/M             
     47    John Courtmanche        New Haven  CT         242   67     1 M 60-69        21:24    6:54/M             
     48    Michael Pitcher         North Haven  CT       237   41    12 M 40-49        21:35    6:58/M             
     49    Stephanie Kiley         Prospect  CT          198   12     1 F  1-12        21:36    6:58/M             
     50    Wayne Theriault         Milford  CT            58   61     2 M 60-69        21:37    6:58/M             
     51    James Leonard           Shelton  CT           275   27     4 M 20-29        21:58    7:05/M             
     52    Scott Young             Milford  CT           130   36    10 M 30-39        21:59    7:05/M             
     53    Barbara Pearce          Guilford  CT          108   55     1 F 50-59        22:01    7:06/M             
     54    Kevin Ryan              Orange  CT            139   50     5 M 50-59        22:02    7:06/M             
     55    Michael Costen          Milford  CT           294   46    13 M 40-49        22:04    7:07/M             
     56    Richard Franchi         Derby  CT             255   51     6 M 50-59        22:05    7:07/M             
     57    Kyle Beaudette          Orange  CT            271   10     3 M  1-12        22:16    7:11/M             
     58    Christine Asaro         Trumbull  CT          304   41     1 F 40-49        22:16    7:11/M             
     59    Adam Konwerski          Woodbridge  CT        135   15    14 M 13-19        22:18    7:12/M             
     60    Krisztina Nemeth        Prospect  CT           73   23     1 F 20-29        22:21    7:13/M             
     61    Julia Joy Morgillo      New Haven  CT         144   23     2 F 20-29        22:23    7:13/M             
     62    Janis Grant             Milford  CT            59   53     2 F 50-59        22:26    7:14/M             
     63    Robert Gervase          Beacon Falls  CT      320   60     3 M 60-69        22:31    7:16/M             
     64    Marc Audette            Hamden  CT            129   50     7 M 50-59        22:32    7:16/M             
     65    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT         331   59     8 M 50-59        22:44    7:20/M             
     66    Dean Morgan             Orange  CT            356   48    14 M 40-49        22:46    7:21/M             
     67    Mario Guevara           Woodbridge  CT        253   50     9 M 50-59        22:48    7:21/M             
     68    Michael O' Grady        Milford  CT           214   56    10 M 50-59        22:51    7:22/M             
     69    Keiga Eaddy             Stratford  CT         310   34    11 M 30-39        22:55    7:24/M             
     70    Michelle Salzillo       Milford  CT           307   20     3 F 20-29        23:03    7:26/M             
     71    Kellie Ryan Ouimette    Trumbull  CT          252   37     2 F 30-39        23:04    7:26/M             
     72    Christian Baglini       Milford  CT           221   16    15 M 13-19        23:09    7:28/M             
     73    Ned Shanahan            Farmington  CT        257   57    11 M 50-59        23:10    7:28/M             
     74    Edward Warsawski        North Haven  CT        65   62     4 M 60-69        23:12    7:29/M             
     75    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT         211   40    15 M 40-49        23:13    7:29/M             
     76    Carissa D'Aniello       North Haven  CT        79   26     4 F 20-29        23:18    7:31/M             
     77    Morgan Brothers         West Haven  CT        226   16     2 F 13-19        23:23    7:33/M             
     78    John Corporon           Stamford  CT          147   51    12 M 50-59        23:29    7:35/M             
     79    Ellen Vanchot           Milford  CT           301   43     2 F 40-49        23:34    7:36/M             
     80    Greg Funk               Milford  CT           279   33    12 M 30-39        23:36    7:37/M             
     81    Monica Simpson          Milford  CT            96   22     5 F 20-29        23:37    7:37/M             
     82    Richard Andreozzi       Hamden  CT            218   50    13 M 50-59        23:39    7:38/M             
     83    Jerry Meshell           Orange  CT            107   54    14 M 50-59        23:53    7:42/M             
     84    Laura Hugo              Milford  CT           351   42     3 F 40-49        23:54    7:43/M             
     85    David Kohl              Milford  CT           329   40    16 M 40-49        23:56    7:43/M             
     86    Cheryl Coyle            East Haven  CT        153   39     3 F 30-39        23:56    7:43/M             
     87    Jason Mair              Derby  CT             183   16    16 M 13-19        24:04    7:46/M             
     88    Keith Wiemert             CT                   47   50    15 M 50-59        24:05    7:46/M             
     89    Sharon Belfonti         Orange  CT            141   37     4 F 30-39        24:06    7:46/M             
     90    Jay Moran               Milford  CT           118   51    16 M 50-59        24:21    7:51/M             
     91    Melissa Welby           Milford  CT           313   39     5 F 30-39        24:23    7:52/M             
     92    George Weber            West Haven  CT        248   59    17 M 50-59        24:23    7:52/M             
     93    Sean O'Connor           Cheshire  CT          157   44    17 M 40-49        24:27    7:53/M             
     94    Ines Walther            Milford  CT           292   30     6 F 30-39        24:30    7:54/M             
     95    Christopher Nunno       Milford  CT            70   14    17 M 13-19        24:34    7:55/M             
     96    Kristen Peloso          Milford  CT           314   27     6 F 20-29        24:37    7:56/M             
     97    Lauren Sideravage       Waterbury  CT         227   12     2 F  1-12        24:39    7:57/M             
     98    Mark Greene             Milford  CT            23   48    18 M 40-49        24:45    7:59/M             
     99    Larry Williams          Milford  CT           202   55    18 M 50-59        24:46    7:59/M             
    100    John Leahy              Glastonbury  CT        38    8     4 M  1-12        24:47    8:00/M             
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
    101    Kevin Leahy             Glastonbury  CT        45   44    19 M 40-49        24:52    8:01/M             
    102    Mike Pisani             Stratford  CT          15   66     5 M 60-69        24:52    8:01/M             
    103    Joshua Eaddy            Stratford  CT         309   36    13 M 30-39        24:59    8:04/M             
    104    Annie Paltauf           New Haven  CT         250   26     7 F 20-29        25:00    8:04/M             
    105    George Geer             Derby  CT              66   56    19 M 50-59        25:01    8:04/M             
    106    Joe Weber               Milford  CT            54   41    20 M 40-49        25:03    8:05/M             
    107    Beth Doyle              Milford  CT           357   50     3 F 50-59        25:06    8:06/M             
    108    Eileen Ross             Southbury  CT         297   46     4 F 40-49        25:11    8:07/M             
    109    Ashley Volkens          Milford  CT           175   17     3 F 13-19        25:14    8:08/M             
    110    Daniel Rabinovitz                             302   30    14 M 30-39        25:15    8:09/M             
    111    Wesley Robinson         Milford  CT           327   17    18 M 13-19        25:21    8:11/M             
    112    Kyle Sellers            Milford  CT           326   15    19 M 13-19        25:22    8:11/M             
    113    Haley Saracin           Orange  CT            190   12     3 F  1-12        25:24    8:12/M             
    114    Carlos Carrillo         West Haven  CT         64   39    15 M 30-39        25:27    8:13/M             
    115    Henry Wong              Milford  CT           355   41    21 M 40-49        25:36    8:15/M             
    116    Carol Pastore           North Haven  CT       111   62     1 F 60-69        25:37    8:16/M             
    117    Joe Steele              East Haven  CT        219   55    20 M 50-59        25:38    8:16/M             
    118    Kim Remetta             Milford  CT           162   54    21 M 50-59        25:47    8:19/M             
    119    Molly Leahy             Glastonbury  CT        42   15     4 F 13-19        25:47    8:19/M             
    120    Courtney Miller         Shelton  CT            95   24     8 F 20-29        25:51    8:20/M             
    121    Tim Saller              Milford  CT           213   46    22 M 40-49        25:51    8:20/M             
    122    Caroline Moretti        Shelton  CT           128   35     7 F 30-39        25:52    8:21/M             
    123    Carol Martin                                  315   46     5 F 40-49        26:02    8:24/M             
    124    Russell Scovin          Bethany  CT           306   50    22 M 50-59        26:05    8:25/M             
    125    Mary Scallion           Hamden  Ct            303   25     9 F 20-29        26:08    8:26/M             
    126    Kyle Brennan            Milford  CT           332   34    16 M 30-39        26:12    8:27/M             
    127    Amy Ameika              Stratford  CT         311   37     8 F 30-39        26:13    8:27/M             
    128    Kevin Walsh             Bethany  CT           228   53    23 M 50-59        26:15    8:28/M             
    129    Paul Chagnon            Stratford  CT         312   64     6 M 60-69        26:17    8:29/M             
    130    Cladia O'Connell        Hamden  CT             72   59     4 F 50-59        26:19    8:29/M             
    131    Eileen Hansen           Orange  CT            166   49     6 F 40-49        26:21    8:30/M             
    132    Peter Rzasa             Seymour  CT           125   62     7 M 60-69        26:22    8:30/M             
    133    Chris Murray            West Haven  CT        277   47    23 M 40-49        26:33    8:34/M             
    134    Janet Phillips          Milford  CT           260   51     5 F 50-59        26:41    8:36/M             
    135    Jim Lynch               Milford  CT           335   47    24 M 40-49        26:48    8:39/M             
    136    Cynthia Duhaime         Milford  CT            61   47     7 F 40-49        26:52    8:40/M             
    137    David Adams             New Haven  CT         234   70     1 M 70-79        26:55    8:41/M             
    138    Sara Warncke            Orange  CT             53   18     5 F 13-19        26:57    8:42/M             
    139    Liane Dahlke            Westport  CT           28   42     8 F 40-49        26:58    8:42/M             
    140    William Lugo            Milford  CT           163   46    25 M 40-49        26:59    8:42/M             
    141    Michael Waller          Bridgeport  CT        336   15    20 M 13-19        27:09    8:45/M             
    142    Carlos Smith            Milford  CT           251   63     8 M 60-69        27:13    8:47/M             
    143    Julia Navarro           West Haven  CT         91   15     6 F 13-19        27:17    8:48/M             
    144    John Pinheiro           Milford  CT           330   51    24 M 50-59        27:27    8:51/M             
    145    Catherine D'Aniello     North Haven  CT        80   54     6 F 50-59        27:29    8:52/M             
    146    Gerry Phillips          Milford  CT           259   52    25 M 50-59        27:31    8:53/M             
    147    Patrick Sheehan         Milford  CT           199   14    21 M 13-19        27:33    8:53/M             
    148    Tim Carew               West Haven  CT        215   14    22 M 13-19        27:34    8:54/M             
    149    Michael Yarish          Seymour  CT           246   33    17 M 30-39        27:35    8:54/M             
    150    Katherine Tomasco       Milford  CT           121   17     7 F 13-19        27:35    8:54/M             
    151    Jenna Daus              West Haven  CT        243   24    10 F 20-29        27:40    8:55/M             
    152    Elizabeth Carrillo      West Haven  CT         63   17     8 F 13-19        27:44    8:57/M             
    153    Lawrence Messina        Orange  CT             10   58    26 M 50-59        27:45    8:57/M             
    154    Thomas Altieri          Derby  CT             171   48    26 M 40-49        27:46    8:57/M             
    155    Richard Zbrozek         Berlin  CT            210   62     9 M 60-69        27:48    8:58/M             
    156    Vincent Asaro           Trumbull  CT          305   41    27 M 40-49        27:50    8:59/M             
    157    William Gagnon          Old Sarbrook  CT       29   73     2 M 70-79        27:52    8:59/M             
    158    Rosalia Maturo          Oxford  CT            321   50     7 F 50-59        27:54    9:00/M             
    159    Alejandro Lopez         Ansonia  CT           349   17    23 M 13-19        28:02    9:03/M             
    160    Marissa Guillen         Northford  CT         124   32     9 F 30-39        28:15    9:07/M             
    161    Monica Roche            Fairfield  CT         274   70     1 F 70-99        28:20    9:08/M             
    162    Andrea Montano          Milford  CT           152   40     9 F 40-49        28:25    9:10/M             
    163    Steven Clark            Milford  CT           261   13    24 M 13-19        28:29    9:11/M             
    164    Richard Fidler          West Haven  CT          3   63    10 M 60-69        28:46    9:17/M             
    165    Cathy Masiero           Milford  CT            57   42    10 F 40-49        28:52    9:19/M             
    166    Karen Dorney            Orange  CT            173   70     2 F 70-99        28:54    9:19/M             
    167    Jeniene Ferguson        Bethany  CT           127   50     8 F 50-59        28:57    9:20/M             
    168    Nancy Morrell           Bethany  CT           319   50     9 F 50-59        28:57    9:20/M             
    169    Wendy Parente           Orange  CT            126   52    10 F 50-59        29:00    9:21/M             
    170    Lynne Costen            Milford  CT           296   46    11 F 40-49        29:07    9:24/M             
    171    Leigh Dawid             Milford  CT           285   42    28 M 40-49        29:08    9:24/M             
    172    Dave D'Aniello          No Haven  CT           78   55    27 M 50-59        29:11    9:25/M             
    173    Chris Tuccio            Ansonia  CT           117   24     5 M 20-29        29:19    9:27/M             
    174    Ken Tuccio              Orange  CT            116   27     6 M 20-29        29:20    9:28/M             
    175    Selma Boualem           Bronx  NY               2   28    11 F 20-29        29:24    9:29/M             
    176    Nicole Sampietro        West Haven  CT        254   24    12 F 20-29        29:38    9:34/M             
    177    David Killeen           West Haven  CT         89   56    28 M 50-59        29:39    9:34/M             
    178    Donna Cramond           Monroe  CT            113   60     2 F 60-69        29:44    9:35/M             
    179    Armando Pereira         Milford  CT           115   53    29 M 50-59        29:46    9:36/M             
    180    Kurtis Jalbert          Milford  CT           316   15    25 M 13-19        29:48    9:37/M             
    181    Callie Sokoloski        Orange  CT            168   17     9 F 13-19        30:04    9:42/M             
    182    Laura Murphy            Orange  CT            189   44    12 F 40-49        30:05    9:42/M             
    183    Liz Goodwin             Milford  CT           290   48    13 F 40-49        30:05    9:42/M             
    184    Susan Dawid             Milford  CT           284   42    14 F 40-49        30:06    9:43/M             
    185    Frank Caserta           Bridgeport  CT        265   15    26 M 13-19        30:12    9:45/M             
    186    Diane Quido             North Haven  CT       240   44    15 F 40-49        30:12    9:45/M             
    187    Vicki Quagliaroli       Stafford Springs  C   200   56    11 F 50-59        30:13    9:45/M             
    188    Margaret Pinheiro       Milford  CT           300   49    16 F 40-49        30:14    9:45/M             
    189    Nick Molnar             Hamden  CT             41   14    27 M 13-19        30:23    9:48/M             
    190    John Daponte            Stratford  CT          56   42    29 M 40-49        30:36    9:52/M             
    191    Shirley Louise-May      Guilford  CT          238   43    17 F 40-49        30:42    9:54/M             
    192    Erika Zimmerman         West Haven  CT        105   15    10 F 13-19        30:54    9:58/M             
    193    Jennifer Lynch          Milford  CT           110   38    10 F 30-39        31:02   10:01/M             
    194    Patricia Sweeney        Milford  CT            30   45    18 F 40-49        31:03   10:01/M             
    195    Meg Winfield            Milford  CT           293   51    12 F 50-59        31:09   10:03/M             
    196    Melanie Champion        Meriden  CT           187   51    13 F 50-59        31:11   10:04/M             
    197    Susan Healey            Milford  CT           109   43    19 F 40-49        31:22   10:07/M             
    198    Tom Clifford            Ansonia  CT           142   59    30 M 50-59        31:23   10:07/M             
    199    Carole Urban            Milford  CT           206   44    20 F 40-49        31:27   10:09/M             
    200    Lisa Sizer              Beacon Falls  CT       50   32    11 F 30-39        31:27   10:09/M             
   Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
    201    Donna Nunno             Milford  CT             7   42    21 F 40-49        31:55   10:18/M             
    202    Robin Yusko             Milford  CT           281   31    12 F 30-39        31:55   10:18/M             
    203    Cheri Schmitt           Sandy Hook  CT        140   37    13 F 30-39        32:09   10:22/M             
    204    Sandra Camp             Sandy Hook  CT        146   29    13 F 20-29        32:09   10:22/M             
    205    Linda Goodman           Derby  CT             145   31    14 F 30-39        32:13   10:24/M             
    206    Dave Molnar             Hamden  CT             46   48    30 M 40-49        32:16   10:25/M             
    207    Peter Leahy               CT                   48   73     3 M 70-79        32:16   10:25/M             
    208    Tina Bibens             Milford  CT           245   40    22 F 40-49        32:29   10:29/M             
    209    Barbara Troy            Milford  CT           262   60     3 F 60-69        32:32   10:30/M             
    210    Michael Draper          Guilford  CT          322   67    11 M 60-69        32:42   10:33/M             
    211    Carl Sylvester          Shelton  CT           286   76     4 M 70-79        33:05   10:40/M             
    212    Marissa Kaempffer       New Haven  CT         222   31    15 F 30-39        33:10   10:42/M             
    213    Chloe Graca             Rocky Hill  CT        224   8      4 F  1-12        33:13   10:43/M             
    214    Brian Graca             Rocky Hill  CT        223   31    18 M 30-39        33:13   10:43/M             
    215    Pagliarella Remo        Startford  CT          31   78     5 M 70-79        33:29   10:48/M             
    216    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          148   72     6 M 70-79        34:20   11:05/M             
    217    Philip Hollis           Bronx  NY              20   30    19 M 30-39        34:40   11:11/M             
    218    Helen Glenn             Westport  CT          201   46    23 F 40-49        35:05   11:19/M             
    219    Corey Bernor            Milford  CT            99   15    11 F 13-19        35:07   11:20/M             
    220    Elizabeth Limauro       West Haven  CT         97   14    12 F 13-19        35:08   11:20/M             
    221    Lawrence Langello       Orange  CT            278   52    31 M 50-59        35:17   11:23/M             
    222    Amy Leblanc             Hamden  CT            131   21    14 F 20-29        35:30   11:27/M             
    223    Jennifer Grin           Norwalk  CT           239   40    24 F 40-49        35:32   11:28/M             
    224    Jackie Forchetti        Orange  CT            298   31    16 F 30-39        35:56   11:35/M             
    225    Edward Snyder           Wallingford  CT       185   63    12 M 60-69        36:09   11:40/M             
    226    Kishan Samaranayake     Norwalk  CT            87   39    20 M 30-39        36:49   11:53/M             
    227    Mayelyne Tabales        West Haven  CT        350   17    13 F 13-19        36:54   11:54/M             
    228    Ed Perkowski            Stratford  CT         220   55    32 M 50-59        40:10   12:57/M             
    229    James Cramond           Monroe  CT            114   62    13 M 60-69        41:26   13:22/M             
    230    Herman Bershtein        Hamden  CT             14   84     1 M 80-99        41:45   13:28/M             
    231    Jessica Olson           Norwalk  CT            32   39    17 F 30-39        48:30   15:39/M             
    232    Sandra Resnick          Westport  CT           88   40    25 F 40-49        52:16   16:52/M             
    233    Thomas Larsson          Trumbull  CT          318   24     7 M 20-29        55:14   17:49/M             
    234    Peter Forchetti         Orange  CT            317   9      5 M  1-12        55:17   17:50/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Annie Duffy Fairfield CT

133

24

18

19:45

6:22/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Kiley Prospect CT

198

12

49

21:36

6:58/M

2

Lauren Sideravage Waterbury CT

227

12

97

24:39

7:57/M

3

Haley Saracin Orange CT

190

12

113

25:24

8:12/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheetiri Smith West Haven CT

232

17

40

21:10

6:50/M

2

Morgan Brothers West Haven CT

226

16

77

23:23

7:33/M

3

Ashley Volkens Milford CT

175

17

109

25:14

8:08/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Krisztina Nemeth Prospect CT

73

23

60

22:21

7:13/M

2

Julia Joy Morgillo New Haven CT

144

23

61

22:23

7:13/M

3

Michelle Salzillo Milford CT

307

20

70

23:03

7:26/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Samson New Haven CT

280

31

30

20:36

6:39/M

2

Kellie Ryan Ouimette Trumbull CT

252

37

71

23:04

7:26/M

3

Cheryl Coyle East Haven CT

153

39

86

23:56

7:43/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

304

41

58

22:16

7:11/M

2

Ellen Vanchot Milford CT

301

43

79

23:34

7:36/M

3

Laura Hugo Milford CT

351

42

84

23:54

7:43/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

108

55

53

22:01

7:06/M

2

Janis Grant Milford CT

59

53

62

22:26

7:14/M

3

Beth Doyle Milford CT

357

50

107

25:06

8:06/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

111

62

116

25:37

8:16/M

2

Donna Cramond Monroe CT

113

60

178

29:44

9:35/M

3

Barbara Troy Milford CT

262

60

209

32:32

10:30/M

 
Top

Women 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

274

70

161

28:20

9:08/M

2

Karen Dorney Orange CT

173

70

166

28:54

9:19/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Vinci New Haven CT

212

29

1

16:30

5:19/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Leahy Glastonbury CT

39

11

44

21:19

6:53/M

2

Nick Zannis Milford CT

291

11

46

21:20

6:53/M

3

Kyle Beaudette Orange CT

271

10

57

22:16

7:11/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mathew St John Milford CT

241

17

8

18:08

5:51/M

2

Zachary Wiliams North Branford CT

184

13

9

18:16

5:54/M

3

Danny Carew West Haven CT

216

17

14

18:59

6:07/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Tommaso Branford CT

204

26

2

17:32

5:39/M

2

Aaron Schulefund Hamden CT

188

23

15

19:19

6:14/M

3

Nick Acciago Naugatuck CT

325

27

19

19:52

6:25/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

324

37

3

17:39

5:42/M

2

Mattie Santillo New Haven CT

90

35

4

17:44

5:43/M

3

Daniel Thiery Stratford CT

283

36

5

17:45

5:44/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Roland Beaudette Orange CT

270

40

10

18:19

5:55/M

2

David Nulf Fairfield CT

287

40

11

18:25

5:56/M

3

Frank Tiroletto Orange CT

233

49

12

18:54

6:06/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Chameides Oxford CT

217

51

27

20:14

6:32/M

2

Marty Schaivone Stratford CT

308

55

31

20:37

6:39/M

3

Albert Post Orange CT

323

51

34

20:40

6:40/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

242

67

47

21:24

6:54/M

2

Wayne Theriault Milford CT

58

61

50

21:37

6:58/M

3

Robert Gervase Beacon Falls CT

320

60

63

22:31

7:16/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Adams New Haven CT

234

70

137

26:55

8:41/M

2

William Gagnon Old Sarbrook CT

29

73

157

27:52

8:59/M

3

Peter Leahy CT

48

73

207

32:16

10:25/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

14

84

230

41:45

13:28/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News