Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Riverfront 3.425-Mile Run (CT09010JHP)

Groton, CT, May 16, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see http://www.snerro.com.

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

RIVERFRONT RUN (CT09010JHP) 3.425 Mile

Overall Finish List

May 16, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           65   23     1 M 20-29      18:58.9    5:32/M             
       2    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        73   18     1 M 13-19      19:26.3    5:40/M             
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT         58   44     1 M 40-49      19:32.9    5:42/M             
       4    Christopher Collins     Groton  CT              8   23     2 M 20-29      20:15.3    5:54/M             
       5    Bob Stack               Gales Ferry  CT        52   52     1 M 50-59      20:39.0    6:01/M             
       6    Zachary Eckard          Canterbury  CT         59   19     2 M 13-19      20:55.0    6:06/M             
       7    Gabriel Ryan            Stonington  CT         75   18     3 M 13-19      21:35.8    6:18/M             
       8    Manj Lall               East Lyme  CT          25   39     1 M 30-39      22:50.6    6:39/M             
       9    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          44   41     2 M 40-49      22:51.9    6:40/M             
      10    Brandy Leclair          Groton  CT             27   14     1 F 13-19      22:54.3    6:41/M             
      11    Dave Jacobs             Niantic  CT            21   64     1 M 60-99      23:00.4    6:42/M             
      12    Frank Norosky           Groton  CT             35   46     3 M 40-49      23:08.4    6:45/M             
      13    Way Hedding             Niantic  CT            57   59     2 M 50-59      24:10.0    7:03/M             
      14    Dan Ippolito            Ledyard  CT            55   24     3 M 20-29      24:25.0    7:07/M             
      15    Daniel O'Connor         Stonington  CT         36   26     4 M 20-29      24:35.2    7:10/M             
      16    Manuel Duval            Nl                      9   42     4 M 40-49      24:44.5    7:13/M             
      17    Charene Clark           Old Lyme  CT            7   45     1 F 40-49      26:03.5    7:36/M             
      18    Danielle Chirillo       Groton  CT             46   12     1 F  1-12      26:23.8    7:42/M             
      19    Janet Holtz             East Lyme  CT          20   41     2 F 40-49      27:03.7    7:53/M             
      20    Pat Swim                Groton  CT             62   55     1 F 50-59      27:12.8    7:56/M             
      21    Joesph Bennett          Groton  CT             45   28     5 M 20-29      27:27.6    8:00/M             
      22    Tammy Jones             Groton  CT             23   43     3 F 40-49      27:28.9    8:00/M             
      23    Joshua Sheppard         Niantic  CT            68   29     6 M 20-29      27:32.0    8:02/M             
      24    Bryce Hedman            Ledyard  CT            18   11     1 M  1-12      27:44.7    8:05/M             
      25    Tom Baker               Oakdale  CT             2   65     2 M 60-99      27:45.7    8:05/M             
      26    Claudia Mitchell        Gales Ferry  CT        69   38     1 F 30-39      27:56.2    8:09/M             
      27    Tom Swim                Groton  CT             63   64     3 M 60-99      28:24.7    8:17/M             
      28    Michael Hedman          Ledyard  CT            15   45     5 M 40-49      29:04.9    8:28/M             
      29    Scott Williams          Gales Ferry  CT        74   33     2 M 30-39      29:10.6    8:30/M             
      30    Joesph Spinato          Waterford  CT          51   43     6 M 40-49      29:16.4    8:32/M             
      31    Lewis Mostowy           East Lyme  CT          34   50     3 M 50-59      29:23.8    8:34/M             
      32    Michelle Devce          Old Lyme  CT           78   15     2 F 13-19      30:10.7    8:48/M             
      33    Corina Mitchell         Gales Ferry  CT        71   10     2 F  1-12      30:17.3    8:50/M             
      34    Timothy Foley           Mystic  CT             12   51     4 M 50-59      30:19.7    8:50/M             
      35    David Masalin           Ledyard  CT            54   23     7 M 20-29      30:29.8    8:53/M             
      36    Sebastian Larrea        Pawcatuck  CT          26   28     8 M 20-29      30:33.7    8:54/M             
      37    Will Repsher            Mystic  CT             56   27     9 M 20-29      30:38.9    8:56/M             
      38    Brendan Casey           Groton  CT              5   24    10 M 20-29      31:23.3    9:09/M             
      39    Hillary Masalin         Ledyard  CT            49   18     3 F 13-19      31:44.3    9:15/M             
      40    Scott Ritter            Groton  CT             39   44     7 M 40-49      32:00.4    9:20/M             
      41    Jodi Richmond           Groton  CT             38   37     2 F 30-39      32:19.8    9:25/M             
      42    Tanner Leclair          Groton  CT             28    9     2 M  1-12      32:46.9    9:33/M             
      43    Marian Galbraith        Groton  CT             67   54     2 F 50-59      32:57.4    9:36/M             
      44    Troy Hedman             Ledyard  CT            17   13     4 M 13-19      33:02.5    9:38/M             
      45    Tara Ciccketti          Canton  MA             47   22     1 F 20-29      33:07.3    9:39/M             
      46    Mary Hammerstein        Groton  CT             14   38     3 F 30-39      33:11.1    9:40/M             
      47    Jenifer Bradley         Groton  CT             72   47     4 F 40-49      33:11.5    9:40/M             
      48    Carrie Potts            Oakdale  CT            37   22     2 F 20-29      33:21.2    9:43/M             
      49    Constancia Malahias     Waterford              30   16     4 F 13-19      33:55.2    9:53/M             
      50    Robert Lohmann          North Stonington  C    29   65     4 M 60-99      34:11.6    9:58/M             
      51    Stacia Borysewicz       Groton  CT              3   32     4 F 30-39      34:32.1   10:04/M             
      52    Jennifer Estabrooks     Ledyard  CT            10   32     5 F 30-39      34:38.7   10:06/M             
      53    Jimmy Cook              Groton  CT             61   30     3 M 30-39      34:47.0   10:08/M             
      54    Cathy Johnson           Groton  CT             48   43     5 F 40-49      34:47.4   10:08/M             
      55    Jan MacGregor           Stonington  CT         79   68     5 M 60-99      35:25.7   10:20/M             
      56    Dan Casey               Groton  CT              6   29    11 M 20-29      35:54.7   10:28/M             
      57    Terry Gunnels           Ledyard  CT            64   51     3 F 50-59      36:14.1   10:34/M             
      58    Alexis Ane              Mystic  CT              1   42     6 F 40-49      36:14.6   10:34/M             
      59    Dan Hagan               Old Lyme  CT           13   57     5 M 50-59      36:15.6   10:34/M             
      60    Lisa Robarge            Groton  CT             40   42     7 F 40-49      36:59.3   10:47/M             
      61    Jim Powers              Clinton  CT            76   49     8 M 40-49      38:44.4   11:18/M             
      62    Randy Weinberg          New London  CT         77   36     4 M 30-39      38:45.2   11:18/M             
      63    Joanne Malahias         Waterford              31   51     4 F 50-59      38:55.7   11:21/M             
      64    Sabrina Mitchell        Gales Ferry  CT        70   7      3 F  1-12      40:24.3   11:47/M             
      65    Bridgette Card          Harrison  NY            4   35     6 F 30-39      42:29.1   12:23/M             
      66    Jan Przastek            New Bedford  MA        53   54     6 M 50-59      42:30.0   12:23/M             
      67    Laurie Hedman           Ledyard  CT            16   46     8 F 40-49      44:59.7   13:07/M             
      68    Tony Medeiros           Westerly  RI           33   77     6 M 60-99      46:04.2   13:26/M             
      69    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT          66   75     1 F 60-99      48:05.6   14:01/M             
      70    Patty Vaylsteke         Uncasville  CT         60   58     5 F 50-59      49:05.2   14:19/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News