Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Leprechaun 5 MIler

Madison, CT, March 22, 2009

[Overall Results ]

Age Group Results

LEPRECHAUN 5-MILER 5-MILE RACE

LEPRECHAUN 5-MILER 5-MILE RACE

Age Group Results

March 21, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 1 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kelsey Murphy           Shelton  CT           151   15       27      34:37.0    6:55/M             
       2    Parker Sarah            North Stonington  C    23   18       59      39:02.0    7:48/M             
       3    Liz Wood                Westbrook  CT         130   19       61      39:08.0    7:50/M             
       4    Lauren Cyr              Westbrook  CT         108   12       84      41:44.0    8:21/M             
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Annie Paltauf           New Haven  CT         207   25       87      41:48.0    8:22/M             
       2    Elizabeth Byrne         New York  NY          152   23       90      41:55.0    8:23/M             
       3    Natalie Smith           Madison  CT           158   22      104      43:26.0    8:41/M             
       4    Kiersten Robinson       Madison  CT           228   26      133      47:12.0    9:26/M             
       5    Heather Russo           East Haven  CT          6   25      139      48:09.0    9:38/M             
       6    Maggie Wojas            Middlefield  CT        99   27      141      48:11.0    9:38/M             
       7    Jess Gerencser          Guilford  CT          135   21      146      49:37.0    9:55/M             
       8    Mara Maidells           Cheshire  CT          129   24      157      51:29.0   10:18/M             
       9    Rebecca Frost           Meriden  CT           128   26      158      51:29.0   10:18/M             
      10    Angela Philbrick        Torrington  CT        102   28      167      54:21.0   10:52/M             
      11    Meaghan Sheehan         East Haven  CT        227   26      176      56:40.0   11:20/M             
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Amy Steffen             Killingworth  CT       96   33       14      33:19.0    6:40/M             
       2    Becky Iselin            Chester  CT           232   33       28      34:49.0    6:58/M             
       3    Jennifer Giering        North Haven  CT       109   31       68      40:11.0    8:02/M             
       4    Meghan McManus          Madison  CT           246   36       92      42:01.0    8:24/M             
       5    Kate Landauche          Madison  CT            92   38       97      43:03.0    8:37/M             
       6    Tara Courtmanche        Madison  CT            86   37      113      44:53.0    8:59/M             
       7    Bryn Funk               Madison  CT           131   35      120      45:33.0    9:07/M             
       8    Jennifer Rodriguez      Madison  CT           242   39      127      46:23.0    9:17/M             
       9    Kristin Walsh           Madison  CT           154   36      135      47:22.0    9:28/M             
      10    Colleen Flynn           New Canaan  CT          5   31      148      50:01.0   10:00/M             
      11    Robin Coppola           Glastonbury  CT        70   36      153      50:39.0   10:08/M             
      12    Marci Czel              New York  NY          255   30      155      51:25.0   10:17/M             
      13    Melissa Bichun          Guilford  CT           30   30      156      51:25.0   10:17/M             
      14    Theresa Santopolo       Madison  CT           110   30      161      51:54.0   10:23/M             
      15    Lisa Silmonello         Hamden  CT            113   35      162      52:09.0   10:26/M             
      16    Crystal Shimono         Centerbrook  CT        61   33      163      52:31.0   10:30/M             
      17    Kathryn Genarse         Madison  CT           106   36      165      53:22.0   10:40/M             
      18    Jenn Depianth           East Haddam  CT       244   37      175      56:36.0   11:19/M             
      19    Carrie Anderson         Madison  CT           114   30      177      57:16.0   11:27/M             
      20    Candace Walter          Meriden  CT            72   33      178      57:27.0   11:29/M             
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maureen Terwilliger     Guilford  CT          237   41        5      30:59.0    6:12/M             
       2    Robin Passander           CO                  126   45       29      34:52.0    6:58/M             
       3    Karen Brown             Old Greenwich  CT     127   46       44      36:49.0    7:22/M             
       4    Susan Wines             Madison  CT             8   43       50      37:48.0    7:34/M             
       5    Stacey Sullivan         Madison  CT           212   45       66      39:41.0    7:56/M             
       6    Judy Toussaint          Sandy Hook  CT         28   43       69      40:12.0    8:02/M             
       7    Tyra Stokes             Madison  CT            36   40       73      40:34.0    8:07/M             
       8    Sheila Dobbin           Madison  CT           117   48       85      41:46.0    8:21/M             
       9    Hilary Griffin          Madison  CT            76   42       99      43:08.0    8:38/M             
      10    Michele Jones           Madison  CT            60   44      102      43:12.0    8:38/M             
      11    Lisa Buchta             Branford  CT          206   42      103      43:21.0    8:40/M             
      12    Condon Sherri           Middletown  CT         40   44      114      44:58.0    9:00/M             
      13    Jean Kelley             Branford  CT          155   49      117      45:31.0    9:06/M             
      14    Margif MacDagall        Branford  CT          238   43      118      45:31.0    9:06/M             
      15    Beth Abott              Madison  CT           146   49      125      46:16.0    9:15/M             
      16    Dawn Biondi             West Haven  CT        219   47      142      48:14.0    9:39/M             
      17    Lisa Hotchkin           Windsor Locks  CT     116   46      143      48:19.0    9:40/M             
      18    Leigh Hendrickson       Madison  CT           145   42      147      49:54.0    9:59/M             
      19    Jenifer Bradley         Groton  CT             17   46      150      50:23.0   10:05/M             
      20    Clarke Sharon           Madison  CT            48   44      151      50:24.0   10:05/M             
      21    Mary Polchaninoff       Westbrook  CT          18   49      152      50:25.0   10:05/M             
      22    Jacqui Waddock          Madison  CT           105   42      164      53:22.0   10:40/M             
      23    Loralei O'Neill         Guilford  CT           10   49      169      54:59.0   11:00/M             
      24    Flo Farrelly            Madison  CT           137   44      183    1:04:09.0   12:50/M             
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cathy Shea              Colchester  CT        236   50       67      39:42.0    7:56/M             
       2    Terri Weiss             Madison  CT           225   58       95      42:20.0    8:28/M             
       3    Pat Haag                Madison  CT           253   56      111      44:39.0    8:56/M             
       4    Marcy Sanders           Madison  CT           257   53      126      46:21.0    9:16/M             
       5    Robbenhaar-Fret Mary    Killingworth  CT       53   50      129      46:48.0    9:22/M             
       6    Valerie Campanelli      Madison  CT            22   51      174      56:26.0   11:17/M             
       7    Mary Smith              Madison  CT           147   52      179      57:49.0   11:34/M             
       8    Barbara Bichun          Guilford  CT          122   58      182    1:00:37.0   12:07/M             
       9    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT        256   58      186    1:24:41.0   16:56/M             
Top

Men 0 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Need Info               Madison  CT           379   0        78      41:06.0    8:13/M             
       2    Need Info Bib 245                             245    0       82      41:40.0    8:20/M             
       3    Need Info Bib 229                             229    0      107      44:03.0    8:49/M             
       4    Need Info Bib 333                             333    0      130      46:55.0    9:23/M             
       5    Need Info Bib 89                               89    0      173      56:25.0   11:17/M             
Top

Men 1-19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    David Sayet             Norwich  CT           251   17       12      32:34.0    6:31/M             
       2    Eric Kaufman            Deep River  CT        144   17       35      35:52.0    7:10/M             
       3    Clarke Peter            Madison  CT            49   16       57      38:32.0    7:42/M             
       4    Hunter Stokes           Madison  CT            38   12       88      41:51.0    8:22/M             
       5    Clarke Kevin            Madison  CT            51   11      112      44:48.0    8:58/M             
       6    Arthur Oefinger         Shelton  CT           112   6       122      45:49.0    9:10/M             
       7    Tim Smith               Madison  CT           159   12      166      53:31.0   10:42/M             
       8    Chris Parmelae          Branford  CT          157   19      171      55:33.0   11:07/M             
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jesse Efron             Guilford  CT          215   25        1      26:55.0    5:23/M             
       2    Jonathan Buckingham     Old Lyme  CT           16   24        6      31:04.0    6:13/M             
       3    David Ellis             Milford  CT            62   25        8      31:38.0    6:20/M             
       4    Jonathan Ingalls        Clinton  CT            83   26       10      32:05.0    6:25/M             
       5    Jeff Hooper             Norwich  CT           101   29       58      38:56.0    7:47/M             
       6    Aaron Smith             Wallingford  CT        25   24       74      40:56.0    8:11/M             
       7    Stephan Hartmann        Madison  CT           248   28       86      41:47.0    8:21/M             
       8    Dan Smith               Madison  CT           148   22       94      42:10.0    8:26/M             
       9    Matthew Russo           East Haven  CT          7   27      138      48:08.0    9:38/M             
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mike Gyulay             Wallingford  CT       103   39        2      28:50.0    5:46/M             
       2    Asa Wildermann          Madison  CT            21   35        4      30:13.0    6:03/M             
       3    Eugene Matejek          Stamford  CT          217   33       13      33:00.0    6:36/M             
       4    Peter Becker            Madison  CT           134   32       26      34:36.0    6:55/M             
       5    Neil Collins            Stamford  CT            3   32       42      36:39.0    7:20/M             
       6    Paul Baldini            North Haven  CT       250   37       47      37:30.0    7:30/M             
       7    Jasen Degenaro          Branford  CT          222   34       60      39:04.0    7:49/M             
       8    Jared Martin            Madison  CT           201   38       77      41:04.0    8:13/M             
       9    Ryan Suerth             Madison  CT            97   34       80      41:27.0    8:17/M             
      10    Kevin Flanagan          Madison  CT           226   37       83      41:41.0    8:20/M             
      11    Paul Stone              Niantic  CT           104   32      105      43:27.0    8:41/M             
      12    Matt Tucker             Old Saybrook  CT      202   31      109      44:09.0    8:50/M             
      13    Brian Purdy             Haddam  CT             43   36      115      45:07.0    9:01/M             
      14    Justin Howard           Old Saybrook  CT       95   35      121      45:34.0    9:07/M             
      15    Chris Walsh             Madison  CT           153   35      137      47:28.0    9:30/M             
      16    Matt Stafford           Branford  CT          118   32      160      51:47.0   10:21/M             
      17    Michael Madelung        Guilford  CT          224   39      168      54:46.0   10:57/M             
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Alan MacDaougall        Branford  CT          239   43        3      30:06.0    6:01/M             
       2    ? Beebe                 Madison  CT           119   47       16      33:27.0    6:41/M             
       3    Charlie Iselin          Chester  CT           231   45       17      33:32.0    6:42/M             
       4    Chris Burke             Old Lyme  CT          220   48       18      33:46.0    6:45/M             
       5    Ken Stokes              Madison  CT            35   43       19      33:59.0    6:48/M             
       6    James Whelan            Madison  CT           150   47       22      34:18.0    6:52/M             
       7    Christopher Lawrence    Killingworth  CT       74   42       23      34:22.0    6:52/M             
       8    Richard Rice            Uncasville  CT         19   49       30      35:01.0    7:00/M             
       9    John Buett              Berlin  CT            208   43       31      35:08.0    7:02/M             
      10    Richard Gallagher       Clinton  CT           213   45       32      35:15.0    7:03/M             
      11    Kipp Small              Guilford  CT           75   47       37      35:54.0    7:11/M             
      12    Charles Haskes          Cheshire  CT          133   42       38      36:00.0    7:12/M             
      13    Mickey Grabner          Vernon Rockville  C   240   44       41      36:39.0    7:20/M             
      14    Russell Heinrich        Madison  CT            32   40       48      37:33.0    7:31/M             
      15    Jim Tiernan             Pawcatuck  CT         235   45       49      37:43.0    7:33/M             
      16    Todd Strickland         Madison  CT            20   46       51      37:55.0    7:35/M             
      17    Donald Cyr              Westbrook  CT         107   44       52      38:01.0    7:36/M             
      18    Louis Ursini Jr         Hawleyville  CT        79   44       53      38:03.0    7:37/M             
      19    Bob McKenna             Mystic  CT             69   42       55      38:19.0    7:40/M             
      20    Rob Antonatti           Wallingford  CT        77   41       56      38:29.0    7:42/M             
      21    Christopher McKeon      Wallingford  CT        63   42       62      39:13.0    7:51/M             
      22    Steve Gushee            Madison  CT           214   42       64      39:34.0    7:55/M             
      23    John Mastrobattista     Madison  CT            71   40       70      40:13.0    8:03/M             
      24    Clarke John             Madison  CT            52   48       76      41:02.0    8:12/M             
      25    Jim Crocker             Killingworth  CT      123   42       79      41:20.0    8:16/M             
      26    Gary Corso              Guilford  CT          254   45       81      41:34.0    8:19/M             
      27    Ken Farrelly            Madison  CT           136   48       89      41:54.0    8:23/M             
      28    Eric Hanson             Branford  CT          149   44       91      41:57.0    8:23/M             
      29    John Nann               Madison  CT           210   44       96      42:38.0    8:32/M             
      30    Glenn Forest            Branford  CT           27   48      123      46:08.0    9:14/M             
      31    Anthony Gangemi         Guilford  CT           29   41      131      47:03.0    9:25/M             
      32    Edward Panczak          Guilford  CT           11   48      136      47:26.0    9:29/M             
      33    Chris Daley             Madison  CT           233   47      140      48:10.0    9:38/M             
      34    Todd Angkatavanich      Guilford  CT          223   41      145      49:23.0    9:53/M             
      35    Gene Myers              Guilford  CT           14   47      170      55:00.0   11:00/M             
      36    Robert Hayden           Madison  CT           211   44      172      55:41.0   11:08/M             
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mike Kerin              Bethany  CT           247   50        7      31:31.0    6:18/M             
       2    Scott Roth              Branford  CT          243   50        9      32:01.0    6:24/M             
       3    Richard Bershtein       Madison  CT            56   50       11      32:10.0    6:26/M             
       4    Donald Nohn             Westbrook  CT          90   56       15      33:21.0    6:40/M             
       5    George Sanders          Guilford  CT          120   56       20      34:00.0    6:48/M             
       6    Mark Gilhuly            Branford  CT          140   53       21      34:05.0    6:49/M             
       7    Merlin Ohmer            Memphis  TN            26   53       25      34:30.0    6:54/M             
       8    Steve Surprise          Branford  CT          125   52       33      35:26.0    7:05/M             
       9    Rich Steeves            Guilford  CT           84   59       36      35:53.0    7:11/M             
      10    Martin Cappielllo       Old Saybrook  CT      205   52       39      36:07.0    7:13/M             
      11    Robert Tusiello         Madison  CT           142   51       40      36:11.0    7:14/M             
      12    Ben Mattheis            Cheshire  CT           34   55       46      37:24.0    7:29/M             
      13    Kevin Ryan              Orange  CT             93   50       54      38:11.0    7:38/M             
      14    Jim Satagaj             Branford  CT          156   52       63      39:25.0    7:53/M             
      15    Ghilardi Kenneth        West Haven  CT         47   53       65      39:40.0    7:56/M             
      16    Mark Ferris             Madison  CT             4   57       71      40:23.0    8:05/M             
      17    Jay Carney Lll          Guilford  CT            9   53       72      40:30.0    8:06/M             
      18    Way Hedding             Niantic  CT            67   59       75      40:58.0    8:12/M             
      19    Steven Kowalsky         Madison  CT           203   59       93      42:02.0    8:24/M             
      20    Robert Davis            Naugatuck  CT          80   57      108      44:05.0    8:49/M             
      21    Mark Richards           Clinton  CT           121   58      110      44:27.0    8:53/M             
      22    Ken Higgina             Madison  CT           252   54      116      45:20.0    9:04/M             
      23    Kelly Nelson            Clinton  CT           216   51      119      45:33.0    9:07/M             
      24    Rood Michael            Suffield  CT           46   56      128      46:29.0    9:18/M             
      25    Steve Smith             Madison  CT            24   53      134      47:16.0    9:27/M             
      26    Brian Garceau           Madison  CT            42   56      149      50:22.0   10:04/M             
      27    Ed Cronin               Madison  CT           132   53      154      50:43.0   10:09/M             
      28    Fretz James             Killingworth  CT       54   56      159      51:31.0   10:18/M             
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jacobs Dave             Niantic  CT            45   63       24      34:26.0    6:53/M             
       2    John Courtmanche        New Haven  CT          88   66       34      35:51.0    7:10/M             
       3    Don Smith               Watertown  CT          94   64       43      36:47.0    7:21/M             
       4    Gary Rodebaugh          Guilford  CT          230   60       45      37:19.0    7:28/M             
       5    Tom Swim                Groton  CT             59   63       98      43:04.0    8:37/M             
       6    Jorge Davis             Madison  CT           249   63      100      43:09.0    8:38/M             
       7    Larry Kahn              Trumbull  CT           91   62      101      43:11.0    8:38/M             
       8    Bill Pendrs             Durham  CT            138   60      106      43:59.0    8:48/M             
       9    Roman Sterzycki         Madison  CT           241   60      124      46:12.0    9:14/M             
      10    Richard Zbrozek         Berlin  CT            221   62      132      47:09.0    9:26/M             
      11    William Bennett         Beacon Falls  CT      124   65      144      48:20.0    9:40/M             
      12    Frank Coppola           Branford  CT           68   68      180      58:23.0   11:41/M             
      13    Les Sherwood            Madison  CT           141   67      181      59:11.0   11:50/M             
      14    Mike Draper             Guilford  CT          139   66      184    1:05:16.0   13:03/M             
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Herman Bershtein        Madison  CT            55   83      185    1:05:53.0   13:11/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News