Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Courtney Honda Independence Day 5000

Milford, CT, July 4, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Jeffrey Wadecki
Race Winner Jeffrey Wadecki


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Courtney Honda
Independence Day 5000
July 4, 2009 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Wadecki, Ledyard, CT - 15:52
Cheryl Anderson, Branford, CT - 17:29


LOCATION
Foran

High School
WEATHER
72 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           274   26 ***** M 19-29        15:52    5:07/M             
       2    Mark Hixson             Simsbury  CT          573   44     1 M 40-49        15:54    5:08/M             
       3    Pat Martucci            Guilford  CT          357   19     1 M 19-29        15:59    5:09/M             
       4    Brian Vinci             New Haven  CT         316   29     2 M 19-29        16:09    5:13/M             
       5    Chris McCormack         New London  CT        317   26     3 M 19-29        16:23    5:17/M             
       6    Jesse Efron             Guilford  CT          370   26     4 M 19-29        16:32    5:20/M             
       7    Chris Stonier           Branford  CT          553   24     5 M 19-29        16:50    5:26/M             
       8    David Anderson          Branford  CT            8   31     1 M 30-39        16:52    5:26/M             
       9    Alex Dunn               Guilford  CT          373   20     6 M 19-29        17:05    5:31/M             
      10    Jeremy Howard           Stratford  CT         107   29     7 M 19-29        17:09    5:32/M             
      11    Nicholai Dalidowitz     Southington  CT        54   26     8 M 19-29        17:13    5:33/M             
      12    Zachary Eckard          Canterbury  CT         66   19     9 M 19-29        17:15    5:34/M             
      13    Bill Thramann           Avon  CT              264   48     2 M 40-49        17:15    5:34/M             
      14    Jim Zoldy               Watertown  CT         292   47     3 M 40-49        17:17    5:35/M             
      15    Peter Lofink            Brookfield  CT        139   48     4 M 40-49        17:18    5:35/M             
      16    George Buchanan         Shelton  CT            35   51     1 M 50-59        17:20    5:35/M             
      17    Jeffrey McDermott       Avon  CT              159   25    10 M 19-29        17:23    5:36/M             
      18    Thomas Dextradeur       Branford  CT          554   16     1 M 14-18        17:26    5:37/M             
      19    Cheryl Anderson         Branford  CT            7   27 ***** F 19-29        17:29    5:38/M             
      20    Steve Swift             Cromwell  CT          552   38     2 M 30-39        17:30    5:39/M             
      21    Eddie Eckard            Canterbury  CT         65   44     5 M 40-49        17:35    5:40/M             
      22    Matt Haselkamp          Milford  CT           559   16     2 M 14-18        17:38    5:41/M             
      23    Jason Mirsky            West Haven  CT        164   26    11 M 19-29        17:38    5:41/M             
      24    Jeffrey Dorosh                                 63   17     3 M 14-18        17:48    5:45/M             
      25    Keith Guinta            Fairfield  CT          93   46     6 M 40-49        17:52    5:46/M             
      26    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT           563   30     3 M 30-39        17:54    5:46/M             
      27    Joe Domogala            Milford  CT           601   32     4 M 30-39        17:54    5:46/M             
      28    Alan MacDougall         Branford  CT          147   44     7 M 40-49        17:55    5:47/M             
      29    Brian Williams          Cheshire  CT          506   31     5 M 30-39        18:12    5:52/M             
      30    Peter Hohmeister        Stamford  CT          399   51     2 M 50-59        18:14    5:53/M             
      31    Alex Liontas            Milford  CT           555   17     4 M 14-18        18:19    5:55/M             
      32    Bob Davenport           Litchfield  CT        595   41     8 M 40-49        18:20    5:55/M             
      33    David Ricciuti          Bristol  CT           381   40     9 M 40-49        18:20    5:55/M             
      34    James Mas               Shelton  CT           156   51     3 M 50-59        18:23    5:56/M             
      35    Casey MacKay            North Haven  CT       574   17     5 M 14-18        18:25    5:56/M             
      36    Kyle Mako               Milford  CT           339   18     6 M 14-18        18:27    5:57/M             
      37    Bob Stack               Gales Ferry  CT       363   52     4 M 50-59        18:29    5:58/M             
      38    Kevin Woodin            West Haven  CT        282   30     6 M 30-39        18:30    5:58/M             
      39    Brittany Heninger       Bristol  CT            98   20     1 F 19-29        18:31    5:58/M             
      40    James Drummond          Wallingford  CT        64   46    10 M 40-49        18:32    5:59/M             
      41    Dennis Barone           West Hartford  CT      15   54     5 M 50-59        18:37    6:00/M             
      42    Charles Hornak          Hamden  CT            106   41    11 M 40-49        18:37    6:00/M             
      43    Chris Canning           Northford  CT          39   19    12 M 19-29        18:38    6:01/M             
      44    Tim Murphy              Liverpool  NY         171   49    12 M 40-49        18:41    6:02/M             
      45    Paul Moyse              Monroe  CT            170   55     6 M 50-59        18:41    6:02/M             
      46    Mario Longo             Cheshire  CT          140   37     7 M 30-39        18:41    6:02/M             
      47    Andrew Fowler           Milford  CT           336   16     7 M 14-18        18:44    6:03/M             
      48    Frank Tiroletto         Orange  CT            266   49    13 M 40-49        18:46    6:03/M             
      49    Zack Murphy             Liverpool  NY         594   18     8 M 14-18        18:48    6:04/M             
      50    Jacob Simons            Naugatuck  CT         245   15     9 M 14-18        18:53    6:05/M             
      51    Maureen Terwilliger     Guilford  CT          377   41     1 F 40-49        18:54    6:06/M             
      52    Emad Haerizadeh         Orange  CT            538   56     7 M 50-59        18:55    6:06/M             
      53    Peter Lesser            Milford  CT           136   45    14 M 40-49        18:59    6:07/M             
      54    Roland Beaudette        Orange  CT             17   39     8 M 30-39        18:59    6:07/M             
      55    Kevin Markowski         Middletown  CT        155   52     8 M 50-59        19:08    6:10/M             
      56    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT          16   37     1 F 30-39        19:12    6:12/M             
      57    John Shepherd           Essex  CT             516   53     9 M 50-59        19:15    6:13/M             
      58    David Ellis             Milford  CT           592   25    13 M 19-29        19:15    6:13/M             
      59    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          114   58    10 M 50-59        19:17    6:13/M             
      60    Edward Mokoski          Clinton  CT           562   43    15 M 40-49        19:20    6:14/M             
      61    Nickolas Foy            Brewster  NY          614   15    10 M 14-18        19:23    6:15/M             
      62    Justin Getts            Beacon Falls  CT      661   22    14 M 19-29        19:24    6:15/M             
      63    Stephen Johnson         Southbury  CT         361   58    11 M 50-59        19:25    6:16/M             
      64    Frederick Scalzi        Naugatuck  CT         237   51    12 M 50-59        19:25    6:16/M             
      65    Laura Delbiono          Milford  CT           398   25     2 F 19-29        19:26    6:16/M             
      66    Vincent Lindsley        New Haven  CT         138   32     9 M 30-39        19:30    6:17/M             
      67    Brian Ordway            Shelton  CT           397   37    10 M 30-39        19:35    6:19/M             
      68    Greg Lynch              Monroe  CT            144   16    11 M 14-18        19:44    6:22/M             
      69    Daniel Lavoie           Watertown  CT         561   57    13 M 50-59        19:50    6:24/M             
      70    Connor Isnard           Guilford  CT          322   15    12 M 14-18        19:51    6:24/M             
      71    Evan Rule               Milford  CT           343   17    13 M 14-18        19:52    6:25/M             
      72    Ryan Mahoney            Naugatuck  CT         150   15    14 M 14-18        19:56    6:26/M             
      73    Edward Kasparek         Milford  CT           315   37    11 M 30-39        19:58    6:26/M             
      74    Kevin Patterson         Branford  CT          197   25    15 M 19-29        20:02    6:28/M             
      75    Paul Skrtich            Easton  CT            508   42    16 M 40-49        20:10    6:30/M             
      76    Amanda Parrish          Norwalk  CT           394   26     3 F 19-29        20:14    6:32/M             
      77    Rick Konon              Colchester  CT        128   52    14 M 50-59        20:17    6:33/M             
      78    Matthew Proto           North Branford  CT    568   17    15 M 14-18        20:20    6:34/M             
      79    Tim Smith               Norwich  CT           254   61     1 M 60-69        20:21    6:34/M             
      80    Joshua Hoang            Naugatuck  CT         104   17    16 M 14-18        20:22    6:34/M             
      81    Jeff Miller             Middletown  CT        355   54    15 M 50-59        20:23    6:35/M             
      82    Alison Hiten            Cheshire  CT          102   46     2 F 40-49        20:23    6:35/M             
      83    Edward Murphy           Newport Beach  CA     533   46    17 M 40-49        20:25    6:35/M             
      84    Frank Jozefick          Milford  CT           116   43    18 M 40-49        20:27    6:36/M             
      85    Ray Wise                Hartford  CT          280   54    16 M 50-59        20:34    6:38/M             
      86    Art Silva               Milford  CT           241   30    12 M 30-39        20:42    6:41/M             
      87    Tom Hiten               Cheshire  CT          103   59    17 M 50-59        20:46    6:42/M             
      88    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         385   12     1 M 10-13        20:47    6:42/M             
      89    Peter Varone            Shelton  CT           507   51    18 M 50-59        20:49    6:43/M             
      90    Amy Fredericks          Norwalk  CT            81   43     3 F 40-49        20:49    6:43/M             
      91    Thomas Krasowski        Orange  CT            129   38    13 M 30-39        20:54    6:45/M             
      92    Leah Samson             New Haven  CT         233   30     2 F 30-39        20:57    6:45/M             
      93    Caroline Liddy          Milford  CT           137   18     1 F 14-18        21:01    6:47/M             
      94    George Sanders          Guilford  CT          520   56    19 M 50-59        21:05    6:48/M             
      95    Cheryl Cunningham       West Simsbury  CT     353   50     1 F 50-59        21:06    6:48/M             
      96    John Lorenzini          Manchester  CT        325   44    19 M 40-49        21:07    6:49/M             
      97    Magnus Hardarson          ICE                 622   43    20 M 40-49        21:08    6:49/M             
      98    Kevin Mahon             Milford  CT           149   36    14 M 30-39        21:11    6:50/M             
      99    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      279   58    20 M 50-59        21:14    6:51/M             
     100    Nick Arraga             Naugatuck  CT         565   26    16 M 19-29        21:16    6:52/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Kathy Lundin            Granby  CT            352   50     2 F 50-59        21:17    6:52/M             
     102    Nick Zannis             Milford  CT           286   11     2 M 10-13        21:18    6:52/M             
     103    Sara Fucci              Stamford  CT          396   28     4 F 19-29        21:21    6:53/M             
     104    Gordon Bennett          Shelton  CT            21   49    21 M 40-49        21:22    6:54/M             
     105    Alan Di Stassio         Milford  CT           585   39    15 M 30-39        21:25    6:55/M             
     106    Rob Fryer               New Canaan  CT        676   62     2 M 60-69        21:27    6:55/M             
     107    Sara Beland             Woodbridge  CT        365   14     2 F 14-18        21:28    6:55/M             
     108    Andrea Williamson-Hugh  New Canaan  CT        634   54     3 F 50-59        21:29    6:56/M             
     109    Matthew Schumacher      Naugatuck  CT         384   14    17 M 14-18        21:29    6:56/M             
     110    Sarah Endres            New Canaan  CT         68   11     1 F 10-13        21:29    6:56/M             
     111    Lindsay Holmes          Middletown  CT        556   29     5 F 19-29        21:32    6:57/M             
     112    Diana Pimer             West Haven  CT        203   15     3 F 14-18        21:36    6:58/M             
     113    Khalid Zeidan           Fairfield  CT         287   19    17 M 19-29        21:39    6:59/M             
     114    Paul Cusumano           Trumbull  CT           52   37    16 M 30-39        21:39    6:59/M             
     115    Amie Schumacher         Colebrook  CT         610   21     6 F 19-29        21:41    7:00/M             
     116    Dave Genest             Prospect  CT          546   21    18 M 19-29        21:44    7:01/M             
     117    Dave Genest             Prospect  CT          545   52    21 M 50-59        21:47    7:02/M             
     118    Kerry Milner            Stratford  CT         163   42     4 F 40-49        21:48    7:02/M             
     119    Jianjun Qi              Milford  CT           211   37    17 M 30-39        21:48    7:02/M             
     120    John Courtmanche        New Haven  CT         548   66     3 M 60-69        21:50    7:03/M             
     121    Kerri Cahoy             Stanford  CA           37   30     3 F 30-39        21:51    7:03/M             
     122    John Sand               Redding  CT           234   11     3 M 10-13        21:51    7:03/M             
     123    Thomas Trufan           West Haven  CT        633   51    22 M 50-59        21:52    7:03/M             
     124    Donald Smith            Watertown  CT         252   65     4 M 60-69        21:52    7:03/M             
     125    Rich Steeves            Guilford  CT          258   59    23 M 50-59        21:54    7:04/M             
     126    Chris Schumacher        Naugatuck  CT         386   43    22 M 40-49        21:57    7:05/M             
     127    Bob Tumiski             Wallingford  CT       270   54    24 M 50-59        21:59    7:05/M             
     128    Ronnie Behringer        Norwalk  CT            18   51     4 F 50-59        22:02    7:06/M             
     129    Nick Temple             Concord  NH           501   24    19 M 19-29        22:04    7:07/M             
     130    Gina Massari            Milford  CT           300   18     4 F 14-18        22:05    7:07/M             
     131    Mark Benway             Bridgeport  CT        358   15    18 M 14-18        22:08    7:08/M             
     132    Mary Haselcamp          Milford  CT            97   48     5 F 40-49        22:11    7:09/M             
     133    Lawrence Regan          Wallingford  CT       217   43    23 M 40-49        22:14    7:10/M             
     134    Joseph Balavender       Salem  CT             514   55    25 M 50-59        22:18    7:12/M             
     135    Katie Beland            Woodbridge  CT        364   14     5 F 14-18        22:19    7:12/M             
     136    Janis Grant             Milford  CT            91   53     5 F 50-59        22:19    7:12/M             
     137    Lee Bradley             Newington  CT         599   67     5 M 60-69        22:22    7:13/M             
     138    Christine Asaro         Trumbull  CT           12   40     6 F 40-49        22:23    7:13/M             
     139    Kerry Baruth            Rowayton  CT          551   61     6 M 60-69        22:28    7:15/M             
     140    Colleen Beirne          Milford  CT            19   39     4 F 30-39        22:29    7:15/M             
     141    Jerry Lynch             Monroe  CT            145   45    24 M 40-49        22:29    7:15/M             
     142    Elizabeth Mainiero      Southbury  CT         297   48     7 F 40-49        22:30    7:15/M             
     143    Laura O'Brien           Stratford  CT         184   26     7 F 19-29        22:31    7:16/M             
     144    Ed Perez                                      524   41    25 M 40-49        22:31    7:16/M             
     145    Jon Smedley             Norwich  CT           523   38    18 M 30-39        22:32    7:16/M             
     146    Eddie Gorecki           Farmington  CT        356   55    26 M 50-59        22:39    7:18/M             
     147    Jon Novitski            Southbury  CT         181   15    19 M 14-18        22:40    7:19/M             
     148    Jeremy Hewitt           Stratford  CT         101   26    20 M 19-29        22:42    7:19/M             
     149    Riley O'Connell         Wallingford  CT       185   13     4 M 10-13        22:43    7:20/M             
     150    Brian Carney            Orange  CT            340   53    27 M 50-59        22:45    7:20/M             
     151    Robert Francis          Branford  CT          656   60     7 M 60-69        22:47    7:21/M             
     152    Timothy Beach           Prospect  CT          331   48    26 M 40-49        22:48    7:21/M             
     153    Kathleen Mahon          Milford  CT           148   32     5 F 30-39        22:48    7:21/M             
     154    Yogi Principi           Milford  CT           207   39    19 M 30-39        22:48    7:21/M             
     155    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT         86   15    20 M 14-18        22:48    7:21/M             
     156    Stephen Rainey          Milford  CT           214   50    28 M 50-59        22:49    7:22/M             
     157    Clinton Harlow          Milford  CT           362   16    21 M 14-18        22:53    7:23/M             
     158    Mike Taraskewich        Beacon Falls  CT      263   50    29 M 50-59        22:55    7:24/M             
     159    Michael Compare         North Haven  CT       307   30    20 M 30-39        22:57    7:24/M             
     160    Bob Wardwell            Durham  CT            597   62     8 M 60-69        22:57    7:24/M             
     161    Heather Hess            Stratford  CT         100   32     6 F 30-39        22:57    7:24/M             
     162    Doug Barlow             Norwich  CT           557   52    30 M 50-59        22:58    7:25/M             
     163    Emily Visnic            Branford  CT          539   15     6 F 14-18        22:59    7:25/M             
     164    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT         85   42    27 M 40-49        23:00    7:25/M             
     165    Etan Harmelech          Hamden  CT            660   26    21 M 19-29        23:00    7:25/M             
     166    Brendan McHeffey        Astoria  NY           160   27    22 M 19-29        23:02    7:26/M             
     167    Carolyn Kennedy         Milford  CT           549   46     8 F 40-49        23:04    7:26/M             
     168    Michelle Salzillo       Milford  CT           232   20     8 F 19-29        23:04    7:26/M             
     169    Barbara Pearce          Guilford  CT          198   54     6 F 50-59        23:05    7:27/M             
     170    Monica Simpson          Milford  CT           246   22     9 F 19-29        23:15    7:30/M             
     171    Gary Compare            Milford  CT           309   57    31 M 50-59        23:19    7:31/M             
     172    Sara Riedel             Milford  CT           644   33     7 F 30-39        23:19    7:31/M             
     173    Tolga Kaya              New Haven  CT         119   31    21 M 30-39        23:20    7:32/M             
     174    Kevin Ryan              Orange  CT            653   50    32 M 50-59        23:20    7:32/M             
     175    Jeffrey Brenzel         New Haven  CT          29   56    33 M 50-59        23:21    7:32/M             
     176    Susan Lane              New Haven  CT         658   50     7 F 50-59        23:23    7:33/M             
     177    Brian Dolye             Milford  CT           618   25    23 M 19-29        23:24    7:33/M             
     178    Andrew Campbell         Milford  CT            38   44    28 M 40-49        23:26    7:34/M             
     179    Christopher Murray      West Haven  CT        589   15    22 M 14-18        23:28    7:34/M             
     180    Mark Turkington         Bolton  CT            308   65     9 M 60-69        23:29    7:35/M             
     181    Mark Heller             Bristol  CT           380   45    29 M 40-49        23:33    7:36/M             
     182    Joe Scelia              Danbury  CT           615   29    24 M 19-29        23:35    7:36/M             
     183    Frank Forte             Milford  CT           534   50    34 M 50-59        23:40    7:38/M             
     184    Mark Kecko              Oxford  CT            120   33    22 M 30-39        23:41    7:38/M             
     185    Teddy Haines            Woodbridge  CT         94   15    23 M 14-18        23:42    7:39/M             
     186    T J McCormick           Portland  ME          375   22    25 M 19-29        23:43    7:39/M             
     187    Jonathan Trottier       Milford  CT           267   29    26 M 19-29        23:44    7:39/M             
     188    Kathy Schultz           Simsbury  CT          351   51     8 F 50-59        23:44    7:39/M             
     189    Christina Demico        Hamden  CT             58   38     8 F 30-39        23:46    7:40/M             
     190    Albert Defilippo        East Haven  CT         55   53    35 M 50-59        23:46    7:40/M             
     191    Susan Hixson            Simsbury  CT          572   42     9 F 40-49        23:47    7:40/M             
     192    Tory Jacob              Meriden  CT           650   30    23 M 30-39        23:48    7:41/M             
     193    Matty Hersch            Monroe  CT            337    9     1 M  1- 9        23:48    7:41/M             
     194    Thomas McCormick        North Haven  CT       387   58    36 M 50-59        23:49    7:41/M             
     195    Keith Fernandes         Stratford  CT         318   54    37 M 50-59        23:53    7:42/M             
     196    Kyle Beaudette          Orange  CT            642   10     5 M 10-13        23:59    7:44/M             
     197    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT         608    9     2 M  1- 9        24:02    7:45/M             
     198    Katherine Quinn         Greenwich  CT         213   46    10 F 40-49        24:03    7:45/M             
     199    Alex Sorensen           Bridgeport  CT        672   23    27 M 19-29        24:04    7:46/M             
     200    John Corporon           Stamford  CT           49   50    38 M 50-59        24:04    7:46/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Tom Conforti            Milford  CT            47   51    39 M 50-59        24:05    7:46/M             
     202    Dan Shea                Stratford  CT         239   53    40 M 50-59        24:06    7:46/M             
     203    Leonard Kolstad         Cheshire  CT          127   22    28 M 19-29        24:06    7:46/M             
     204    Karen Febbraio          Guilford  CT           71   56     9 F 50-59        24:09    7:47/M             
     205    Elizabeth Genest        Prospect  CT          547   19    10 F 19-29        24:10    7:48/M             
     206    Robert Tanis-Evon       Nyc  NY               262   40    30 M 40-49        24:11    7:48/M             
     207    Jeff Mazzabufi          Milford  CT           295   47    31 M 40-49        24:12    7:48/M             
     208    George Haines IV        Woodbridge  CT         96   19    29 M 19-29        24:13    7:49/M             
     209    Matthew Spoerndle       Milford  CT           257   34    24 M 30-39        24:14    7:49/M             
     210    Fred Bialka             Milford  CT            23   49    32 M 40-49        24:15    7:49/M             
     211    Alessandro Zanazzi      New Haven  CT         285   31    25 M 30-39        24:18    7:50/M             
     212    Paul Terebesi           Fredericksburg  VA    299   40    33 M 40-49        24:19    7:51/M             
     213    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        329   53    41 M 50-59        24:20    7:51/M             
     214    Jesse Schumacher        Colebrook  CT         607    7     3 M  1- 9        24:20    7:51/M             
     215    Jay Moran               Milford  CT           165   51    42 M 50-59        24:26    7:53/M             
     216    Ellen Vanchot           Milford  CT           525   43    11 F 40-49        24:28    7:54/M             
     217    Brian Reeves            Plantsville  CT       215   35    26 M 30-39        24:30    7:54/M             
     218    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        175   57    43 M 50-59        24:31    7:55/M             
     219    Thomas Beyer            Milford  CT           587   57    44 M 50-59        24:34    7:55/M             
     220    Ryan Fox                Danbury  CT           383   12     6 M 10-13        24:35    7:56/M             
     221    Jorge Torre             Milford  CT           596   39    27 M 30-39        24:36    7:56/M             
     222    Don Dest                Milford  CT            59   50    45 M 50-59        24:38    7:57/M             
     223    David Harper            Hamden  CT            588   32    28 M 30-39        24:49    8:00/M             
     224    Alexis Mangan           Bridgeport  CT        674   28    11 F 19-29        24:52    8:01/M             
     225    Del Torino              Trumbull  CT          321   47    34 M 40-49        24:55    8:02/M             
     226    Mark Greene             Milford  CT            92   47    35 M 40-49        25:00    8:04/M             
     227    Mike Nader              Meriden  CT           522   54    46 M 50-59        25:02    8:05/M             
     228    David Oliver            Milford  CT           188   45    36 M 40-49        25:04    8:05/M             
     229    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT         609   10     2 F 10-13        25:08    8:06/M             
     230    David Stickler          Wallingford  CT       261   34    29 M 30-39        25:09    8:07/M             
     231    David Rowe              Branford  CT          222   46    37 M 40-49        25:11    8:07/M             
     232    Mike Nolan              Hamden  CT            177   35    30 M 30-39        25:13    8:08/M             
     233    Steve Mele              North Haven  CT       382   54    47 M 50-59        25:14    8:08/M             
     234    Steve Burke             Trumbull  CT          640   33    31 M 30-39        25:15    8:09/M             
     235    Dave Finch              Racine  WI             77   37    32 M 30-39        25:15    8:09/M             
     236    Kris Overstrum          Wallingford  CT       195   47    12 F 40-49        25:16    8:09/M             
     237    Rachel Doran            Milford  CT           294   14     7 F 14-18        25:18    8:10/M             
     238    Ulrike Muench           New Haven  CT         667   33     9 F 30-39        25:25    8:12/M             
     239    Len Novitski            Southbury  CT         182   50    48 M 50-59        25:28    8:13/M             
     240    Meghan Garland          Milford  CT            87   15     8 F 14-18        25:38    8:16/M             
     241    Scott Young             Milford  CT           283   36    33 M 30-39        25:39    8:16/M             
     242    John Martin             Orange  CT            529   45    38 M 40-49        25:42    8:17/M             
     243    Justin Stackawitz       Ansonia  CT           566   30    34 M 30-39        25:43    8:18/M             
     244    Julie Francis           Branford  CT          657   51    10 F 50-59        25:46    8:19/M             
     245    Brian Darrow            Milford  CT           334   14    24 M 14-18        25:48    8:19/M             
     246    Annalisa Paltauf        New Haven  CT         196   25    12 F 19-29        25:49    8:20/M             
     247    Katie Schumitz          Milford  CT           619   21    13 F 19-29        25:50    8:20/M             
     248    Jillian Gerzabek        Branford  CT          502   19    14 F 19-29        25:52    8:21/M             
     249    David Backeberg         New Haven  CT          14   28    30 M 19-29        25:54    8:21/M             
     250    Kathy O'Grady           Milford  CT           186   51    11 F 50-59        25:54    8:21/M             
     251    Thomas Farrelly         North Haven  CT       393   44    39 M 40-49        25:55    8:22/M             
     252    Deirdre Beirne          Milford  CT            20   30    10 F 30-39        25:56    8:22/M             
     253    Nina Glickson           New Haven  CT         598   57    12 F 50-59        25:57    8:22/M             
     254    Demetrius Cap           Milford  CT           652   44    40 M 40-49        25:57    8:22/M             
     255    John Coleman            Trumbull  CT           46   52    49 M 50-59        25:59    8:23/M             
     256    Bob Kerley              Hamden  CT            389   53    50 M 50-59        26:03    8:24/M             
     257    Frank Hubbell           East Haven  CT        580   39    35 M 30-39        26:07    8:25/M             
     258    Richard Sabin           Milford  CT           641   25    31 M 19-29        26:09    8:26/M             
     259    Ryan Proto              North Branford  CT    526   14    25 M 14-18        26:10    8:26/M             
     260    Sheena Tracy            Stamford  CT          651   27    15 F 19-29        26:11    8:27/M             
     261    Patrick Kearney         Hamden  CT            639   46    41 M 40-49        26:12    8:27/M             
     262    Mikel Lopez             Guilford  CT          376   16    26 M 14-18        26:12    8:27/M             
     263    Logan Jennes            Fairfield  CT         112   10     7 M 10-13        26:13    8:27/M             
     264    Marlin Jennes           Fairfield  CT         113   49    42 M 40-49        26:13    8:27/M             
     265    Cristina Delbuono       Wolcott  CT           350   24    16 F 19-29        26:15    8:28/M             
     266    Jill Marano             Waterbury  CT         153   24    17 F 19-29        26:16    8:28/M             
     267    Jimmy Zeko              Fairfield  CT         288    0     1 M  0- 0        26:16    8:28/M             
     268    Jeremy Jeffers          Milford  CT           111   35    36 M 30-39        26:17    8:29/M             
     269    Alice Genest            Prospect  CT          544   47    13 F 40-49        26:20    8:30/M             
     270    Madeline Rowe           Branford  CT          223    9     1 F  1- 9        26:24    8:31/M             
     271    Scott Jacob             Stratford  CT         625   30    37 M 30-39        26:24    8:31/M             
     272    Roseann Conigliaro      Milford  CT           591   28    18 F 19-29        26:25    8:31/M             
     273    Joe Kusnitz             Woodbridge  CT        132   32    38 M 30-39        26:25    8:31/M             
     274    Lisa Wnuck              Cheshire  CT          281   46    14 F 40-49        26:26    8:32/M             
     275    George O'Connell        Milford  CT           326   34    39 M 30-39        26:27    8:32/M             
     276    Thomas Hearn III        Stratford  CT         366   44    43 M 40-49        26:28    8:32/M             
     277    Richard Kisson          Milford  CT           125   38    40 M 30-39        26:29    8:33/M             
     278    John Doyle              West Haven  CT        550   22    32 M 19-29        26:30    8:33/M             
     279    Tara Maroney            Orange  CT            532   34    11 F 30-39        26:32    8:34/M             
     280    George Haines III       Woodbridge  CT         95   48    44 M 40-49        26:33    8:34/M             
     281    Brian Mc Kinney         Milford  CT           513   39    41 M 30-39        26:34    8:34/M             
     282    Glenn Renzulli          Chicago  IL           611   30    42 M 30-39        26:35    8:35/M             
     283    John Howell             Easton  CT            108   73     1 M 70-79        26:39    8:36/M             
     284    Vincent Quarato         Branford  CT          536   33    43 M 30-39        26:42    8:37/M             
     285    Heather Tookes          New Haven  CT         578   35    12 F 30-39        26:43    8:37/M             
     286    John Anthes             Trenton  NJ           323   29    33 M 19-29        26:44    8:37/M             
     287    Carol Asprelli          Woodbridge  CT         13   48    15 F 40-49        26:44    8:37/M             
     288    Richard Rucker          Lake Placid  FL       225   62    10 M 60-69        26:48    8:39/M             
     289    Ines Walther            Milford  CT           647   30    13 F 30-39        26:49    8:39/M             
     290    Chris Morgan            Meriden  CT           347   29    34 M 19-29        26:51    8:40/M             
     291    Eleni Peterson          Woodbury  CT          201   16     9 F 14-18        26:54    8:41/M             
     292    Bridget Sweeney         Chicago  IL           606   31    14 F 30-39        26:59    8:42/M             
     293    Francine Alfandary      New York  NY            6   46    16 F 40-49        27:02    8:43/M             
     294    Dawn Biondi             West Haven  CT        531   47    17 F 40-49        27:04    8:44/M             
     295    Richard Demarco         Danbury  CT           342   67    11 M 60-69        27:04    8:44/M             
     296    Dave Polony             Prospect  CT          205   41    45 M 40-49        27:05    8:44/M             
     297    Matthew Kraynak         Shelton  CT           130   42    46 M 40-49        27:06    8:45/M             
     298    Lu Anne Roy             Seymour  CT           575   54    13 F 50-59        27:10    8:46/M             
     299    Michael Stokes          Wallingford  CT       374   32    44 M 30-39        27:12    8:46/M             
     300    Laura Dzialo            Milford  CT           668   41    18 F 40-49        27:16    8:48/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Michael Bowler          Orange  CT             27   41    47 M 40-49        27:16    8:48/M             
     302    Becky Beers             Milford  CT           360   27    19 F 19-29        27:21    8:49/M             
     303    Jessica Prusaczyk       Stratford  CT         208   15    10 F 14-18        27:22    8:50/M             
     304    Steve Strom             New Haven  CT         637   58    51 M 50-59        27:23    8:50/M             
     305    Tom Quinn               Milford  CT           584   45    48 M 40-49        27:25    8:51/M             
     306    Athena Peterson         Woodbury  CT          200   20    20 F 19-29        27:27    8:51/M             
     307    Daniel Sallen           Waterbury  CT         230   25    35 M 19-29        27:28    8:52/M             
     308    Michael Jonson          Milford  CT           115   31    45 M 30-39        27:31    8:53/M             
     309    Dean Tinari             East Haven  CT        378   31    46 M 30-39        27:32    8:53/M             
     310    Elizabeth Liptak        Stratford  CT         579   43    19 F 40-49        27:33    8:53/M             
     311    Maria Rockoff           Easton  CT            395   52    14 F 50-59        27:34    8:54/M             
     312    Fernando Vasquez        Derry  NH             623   45    49 M 40-49        27:36    8:54/M             
     313    George Malesky          Milford  CT           515   42    50 M 40-49        27:42    8:56/M             
     314    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           582   50    52 M 50-59        27:45    8:57/M             
     315    Kevin Menard            Hamden  CT            161   29    36 M 19-29        27:47    8:58/M             
     316    Keli Broccoli           Hamden  CT             30   31    15 F 30-39        27:50    8:59/M             
     317    Paul Piscitelli         Milford  CT           671   42    51 M 40-49        27:56    9:01/M             
     318    Jess Kane               Woodbridge  CT        118   35    47 M 30-39        27:59    9:02/M             
     319    Richard Zbrozek         Berlin  CT            379   62    12 M 60-69        28:05    9:04/M             
     320    Suzanne Kerley          Hamden  CT            388   23    21 F 19-29        28:07    9:04/M             
     321    Robert Salerno          Monroe  CT            228   71     2 M 70-79        28:07    9:04/M             
     322    Hilary Murphy           Liverpool  NY         593   17    11 F 14-18        28:09    9:05/M             
     323    Liz Denhup              Milford  CT           636   17    12 F 14-18        28:09    9:05/M             
     324    Beata Hlinka            Stratford  CT         371   15    13 F 14-18        28:10    9:05/M             
     325    John Hlinka             Stratford  CT         354   48    52 M 40-49        28:11    9:05/M             
     326    Victoria Ziko           Bridgeport  CT        290   25    22 F 19-29        28:12    9:06/M             
     327    Erin Knapp              Fairfield  CT         126   25    23 F 19-29        28:12    9:06/M             
     328    Jonathan Wetmore        Stratford  CT         276   28    37 M 19-29        28:18    9:08/M             
     329    Maria Donofrio          Derby  CT             312   45    20 F 40-49        28:20    9:08/M             
     330    Anne Torello            Milford  CT           571   46    21 F 40-49        28:22    9:09/M             
     331    Caitlin Bosse           Fairfield  CT          25   37    16 F 30-39        28:23    9:09/M             
     332    Patrick Bosse           Fairfield  CT          26   48    53 M 40-49        28:24    9:10/M             
     333    Leroy Simmons           Naugatuck  CT         244   54    53 M 50-59        28:29    9:11/M             
     334    James Biggart           Cheshire  CT          632   56    54 M 50-59        28:29    9:11/M             
     335    Gideon King             Milford  CT           620   37    48 M 30-39        28:35    9:13/M             
     336    Chris Lee               Fairfield  CT         134   48    54 M 40-49        28:40    9:15/M             
     337    Gary Delpha             Terryville  CT         57   62    13 M 60-69        28:41    9:15/M             
     338    Kevin Finch             Stratford  CT          79   33    49 M 30-39        28:42    9:15/M             
     339    Pat Mariano             Cheshire  CT          576   57    15 F 50-59        28:42    9:15/M             
     340    Ragne Adams             Milford  CT           675   30    17 F 30-39        28:43    9:16/M             
     341    Laurie Vicario          Hamden  CT            604   53    16 F 50-59        28:44    9:16/M             
     342    Shannon Meseck          Derby  CT             162   33    18 F 30-39        28:46    9:17/M             
     343    Robyn Martin            Orange  CT            528   44    22 F 40-49        28:48    9:17/M             
     344    Judy Cho                Woodbridge  CT         43   46    23 F 40-49        28:57    9:20/M             
     345    Kaitlin Shanley         Milford  CT           649   29    24 F 19-29        28:59    9:21/M             
     346    Lindsey Gerzabek        Branford  CT          503   11     3 F 10-13        29:01    9:22/M             
     347    Jennifer Iaccarino      Trumbull  CT          338   40    24 F 40-49        29:02    9:22/M             
     348    Carolyn Baltazar        Danbury  CT           519   38    19 F 30-39        29:02    9:22/M             
     349    Neal Wellins            Cheshire  CT          348   65    14 M 60-69        29:03    9:22/M             
     350    Suzanne Fitzgerald      Milford  CT           298   40    25 F 40-49        29:05    9:23/M             
     351    Jerry Sawyer            Stratford  CT         236   57    55 M 50-59        29:07    9:24/M             
     352    Mike Roberto            Danbury  CT           648   28    38 M 19-29        29:09    9:24/M             
     353    William O'Grady         Milford  CT           187   60    15 M 60-69        29:10    9:25/M             
     354    Monica Roche            Fairfield  CT         311   70     1 F 70-79        29:13    9:25/M             
     355    Nicole Lavin            Milford  CT           646   39    20 F 30-39        29:17    9:27/M             
     356    Pamela Hearn            Stratford  CT         367   40    26 F 40-49        29:19    9:27/M             
     357    Michaela Curry          Milford  CT           293   14    14 F 14-18        29:20    9:28/M             
     358    Dawn Kalmanides         Milford  CT           664   39    21 F 30-39        29:20    9:28/M             
     359    Edward Marczyszak       Seymour  CT           154   56    56 M 50-59        29:22    9:28/M             
     360    Kari Adanuncio          New Fairfield  CT       5   36    22 F 30-39        29:22    9:28/M             
     361    Jonathan Charron        West Haven  CT         42   42    55 M 40-49        29:23    9:29/M             
     362    Barry Chisholm          Jackson  NH           368   58    57 M 50-59        29:24    9:29/M             
     363    Kellie Boland           Southbury  CT         359   39    23 F 30-39        29:25    9:29/M             
     364    John Glenn              Shelton  CT           626   21    39 M 19-29        29:26    9:30/M             
     365    Susan Buzelle           Milford  CT           624   40    27 F 40-49        29:26    9:30/M             
     366    Kelly Brown             Stratford  CT         666   34    24 F 30-39        29:27    9:30/M             
     367    Megan Stepputtis        Prospect  CT          259   34    25 F 30-39        29:27    9:30/M             
     368    Adam Kahn               Milford  CT           400   27    40 M 19-29        29:28    9:30/M             
     369    Taylor Jagoe            Milford  CT           319   16    15 F 14-18        29:29    9:31/M             
     370    Jean-Paul Simjouw       Derby  CT             243   39    50 M 30-39        29:31    9:31/M             
     371    Armando Pereira         Milford  CT           199   52    58 M 50-59        29:33    9:32/M             
     372    Katie Hagenow           Middletown  CT        560   28    25 F 19-29        29:33    9:32/M             
     373    Larissa Ostrinski       North Haven  CT       191    9     2 F  1- 9        29:35    9:33/M             
     374    Walter Ostrinski        North Haven  CT       192   51    59 M 50-59        29:35    9:33/M             
     375    Sara Brown              Monroe  CT             32   37    26 F 30-39        29:37    9:33/M             
     376    Emily Hoang             Milford  CT           530   18    16 F 14-18        29:38    9:34/M             
     377    Lynne Ervin-Lombardi    Naugatuck  CT          69   53    17 F 50-59        29:40    9:34/M             
     378    Kevin Yearsley          Plymouth  CT          349   51    60 M 50-59        29:41    9:35/M             
     379    Dustin Riedel           Milford  CT           643   37    51 M 30-39        29:42    9:35/M             
     380    Annie Vinton            Weehawken  NJ         665   38    27 F 30-39        29:46    9:36/M             
     381    Darcy Cullinan          Stratford  CT          51   29    26 F 19-29        29:46    9:36/M             
     382    Joe Selvaggio           Branford  CT          535   43    56 M 40-49        29:50    9:37/M             
     383    Barrett True            Windsor  CT           268   72     3 M 70-79        29:51    9:38/M             
     384    Timothy Bannon          New Britain  CT       669   25    41 M 19-29        29:54    9:39/M             
     385    Katie Reeves            Plantsville  CT       216   34    28 F 30-39        29:56    9:39/M             
     386    Carla Lombardo          Derby  CT             346   37    29 F 30-39        29:57    9:40/M             
     387    Allison Scelia          Danbury  CT           616   29    27 F 19-29        29:58    9:40/M             
     388    Kelly Quinn             Milford  CT           586   15    17 F 14-18        29:59    9:40/M             
     389    Barbara Skidmore        Danbury  CT           247   19    28 F 19-29        30:13    9:45/M             
     390    Joy Biggart             Cheshire  CT          631   54    18 F 50-59        30:17    9:46/M             
     391    Mary Savoie             Milford  CT           235   36    30 F 30-39        30:19    9:47/M             
     392    Mark Sodza              Ontario  CN           509   39    52 M 30-39        30:21    9:47/M             
     393    Christine Gradnoia      Ballston Lake  NY      89   41    28 F 40-49        30:21    9:47/M             
     394    Jenine Motasky          Seymour  CT           169   41    29 F 40-49        30:24    9:48/M             
     395    Participant   904                             904    0     2 M  0- 0        30:24    9:48/M             
     396    Jane Holler             Milford  CT           645   59    19 F 50-59        30:25    9:49/M             
     397    Nelson Moreno           Trumbull  CT          167   42    57 M 40-49        30:28    9:50/M             
     398    Karen Matulionis        Stratford  CT         157   29    29 F 19-29        30:29    9:50/M             
     399    Emily Morse             Stratford  CT         168   29    30 F 19-29        30:29    9:50/M             
     400    Ken Ziman               Orange  CT            291   62    16 M 60-69        30:32    9:51/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     401    Jamie Principi          Milford  CT           206   30    31 F 30-39        30:40    9:54/M             
     402    Anthony Mangiafico      New Haven  CT         152   30    53 M 30-39        30:41    9:54/M             
     403    Michele Tenney          Orange  CT            390   42    30 F 40-49        30:43    9:55/M             
     404    Jeannine Ramirez        Milford  CT           391   49    31 F 40-49        30:43    9:55/M             
     405    Janice Barabas          Southbury  CT         518   63     1 F 60-69        30:48    9:56/M             
     406    Candice Roper           West Haven  CT        220   29    31 F 19-29        30:48    9:56/M             
     407    Kerry Connor            Hamden  CT             48   34    32 F 30-39        30:52    9:57/M             
     408    Denise Smith            Orange  CT            251   40    32 F 40-49        30:53    9:58/M             
     409    Kay Kittredge           Hamden  CT            564   59    20 F 50-59        30:56    9:59/M             
     410    Kim Diblanda            Prospect  CT          327   38    33 F 30-39        30:58    9:59/M             
     411    Michael Yarish          Seymour  CT           527   33    54 M 30-39        31:00   10:00/M             
     412    Cindy Kane              Woodbridge  CT        117   39    34 F 30-39        31:01   10:00/M             
     413    Ron Iannucci            Northford  CT         109   47    58 M 40-49        31:07   10:02/M             
     414    Marisol Cummings        Milford  CT           511   37    35 F 30-39        31:07   10:02/M             
     415    Anne Spoerndle          Milford  CT           256   32    36 F 30-39        31:08   10:03/M             
     416    Grace Cicero            Milford  CT           583   50    21 F 50-59        31:09   10:03/M             
     417    Vicki Frenzel           Beacon Falls  CT      659   33    37 F 30-39        31:11   10:04/M             
     418    Katie Overstrum         Wallingford  CT       194   11     4 F 10-13        31:11   10:04/M             
     419    Bryan Smith             West Haven  CT        250   43    59 M 40-49        31:12   10:04/M             
     420    Katherine Shore         Milford  CT           240   29    32 F 19-29        31:12   10:04/M             
     421    Tom Clifford            Ansonia  CT           324   59    61 M 50-59        31:16   10:05/M             
     422    Frank Gerzabek          Branford  CT          504   50    62 M 50-59        31:18   10:06/M             
     423    Sandra Gibbons          Stratford  CT         310   45    33 F 40-49        31:24   10:08/M             
     424    Tommy Zeko              Milford  CT           289   45    60 M 40-49        31:32   10:10/M             
     425    Daniel Glenn            Shelton  CT           662   20    42 M 19-29        31:34   10:11/M             
     426    Kathleen King           Stafford  VA          124   42    34 F 40-49        31:41   10:13/M             
     427    Amber Delpha            Plymouth  CT           56   34    38 F 30-39        31:42   10:14/M             
     428    Linda Timpson           Milford  CT           265   45    35 F 40-49        31:44   10:14/M             
     429    Carl Sylvester          Shelton  CT           392   76     4 M 70-79        31:45   10:15/M             
     430    Jessie Osborne          Astoria  NY           190   24    33 F 19-29        31:46   10:15/M             
     431    Michele Sharak          Milford  CT           238   31    39 F 30-39        31:51   10:16/M             
     432    Bill Smillie            Milford  CT           673   55    63 M 50-59        31:53   10:17/M             
     433    Patty Carton            Stratford  CT          40   71     2 F 70-79        32:03   10:20/M             
     434    Jennifer MacAluso       Madison  CT           146   34    40 F 30-39        32:09   10:22/M             
     435    Robert Kubic            Stratford  CT         602   44    61 M 40-49        32:13   10:24/M             
     436    Bob Wellington          Naugatuck  CT         304   50    64 M 50-59        32:16   10:25/M             
     437    Kelly Munkwitz          Milford  CT           654   26    34 F 19-29        32:19   10:25/M             
     438    Chris Murray            West Haven  CT        590   47    62 M 40-49        32:23   10:27/M             
     439    Paul Myott              Woodbridge  CT        172   41    63 M 40-49        32:32   10:30/M             
     440    Saraab Myott            Woodbrdige  CT        173   38    41 F 30-39        32:34   10:30/M             
     441    Shelly Kelly            Milford  CT           123   40    36 F 40-49        32:34   10:30/M             
     442    Michael Gradnoia        Ballston Lake  NY      90   41    64 M 40-49        32:35   10:31/M             
     443    Rachele Kuzma           Seymour  CT           133   26    35 F 19-29        32:37   10:31/M             
     444    Kristin Lynch           North Haven  CT       344   9      3 F  1- 9        32:38   10:32/M             
     445    Michele Lynch           North Haven  CT       345   42    37 F 40-49        32:38   10:32/M             
     446    Cathy Lord              Hartford  CT          141   54    22 F 50-59        32:39   10:32/M             
     447    Emmett Kelly            Milford  CT           122   44    65 M 40-49        32:40   10:32/M             
     448    Lauren Boyle            Milford  CT           570   42    38 F 40-49        32:40   10:32/M             
     449    Katie Sillo             New Canaan  CT        663   19    36 F 19-29        32:50   10:35/M             
     450    Lori Prusaczyk          Stratford  CT         210   42    39 F 40-49        32:51   10:36/M             
     451    Diana Silva             Milford  CT           242   28    37 F 19-29        32:52   10:36/M             
     452    Michael Malasics        Fairfield  CT         151   45    66 M 40-49        32:54   10:37/M             
     453    Lauren Lombardi         Milford  CT           621   23    38 F 19-29        32:58   10:38/M             
     454    Alexis Gerzabek         Branford  CT          505   13     5 F 10-13        33:08   10:41/M             
     455    Robin Yusko             Milford  CT           284   30    42 F 30-39        33:26   10:47/M             
     456    Francine Carbone        Milford  CT           512   35    43 F 30-39        33:29   10:48/M             
     457    Richard Laskey          Naugatuck  CT         629   35    55 M 30-39        33:30   10:48/M             
     458    William Lugo            Milford  CT           142   46    67 M 40-49        33:31   10:49/M             
     459    Julia Prusaczyk         Stratford  CT         209   12     6 F 10-13        34:03   10:59/M             
     460    Eric Krywanio           Columbus  OH          131   35    56 M 30-39        34:08   11:01/M             
     461    James Beningo           Milford  CT           341   39    57 M 30-39        34:08   11:01/M             
     462    Robert Watkins          Milford  CT           301   61    17 M 60-69        34:17   11:04/M             
     463    Steve Andranovich       Milford  CT            11   46    68 M 40-49        34:20   11:05/M             
     464    George Visnic           Branford  CT          541    8     4 M  1- 9        34:24   11:06/M             
     465    Pete Warner             Southbury  CT         558   50    65 M 50-59        34:25   11:06/M             
     466    Kristin Wiley           New Haven  CT         277   28    39 F 19-29        34:31   11:08/M             
     467    Debbie Trump            Monroe  CT            269   51    23 F 50-59        34:36   11:10/M             
     468    Christina Gagstetter    Milford  CT            83   45    40 F 40-49        34:38   11:10/M             
     469    Ed Root                 Old Saybrook  CT      219   63    18 M 60-69        34:39   11:11/M             
     470    Karen Enders            Milford  CT            67   41    41 F 40-49        34:49   11:14/M             
     471    Shelly Saber            Stratford  CT         227   35    44 F 30-39        34:50   11:14/M             
     472    John Peterson           Bridgeport  CT        537   51    66 M 50-59        34:51   11:15/M             
     473    John Hoctor             Stratford  CT         372   48    69 M 40-49        35:00   11:17/M             
     474    Michelle Leonard        Milford  CT           135   34    45 F 30-39        35:20   11:24/M             
     475    Stacy Nobles            Milford  CT           176   36    46 F 30-39        35:21   11:24/M             
     476    Jane Jarrow             Bloomfield  CT        110   58    24 F 50-59        35:32   11:28/M             
     477    Betsy Overstrum         Wallingford  CT       193    7     4 F  1- 9        35:49   11:33/M             
     478    Patrice Gorman          Milford  CT            88   41    42 F 40-49        35:49   11:33/M             
     479    Colleen Visnic          Branford  CT          540    9     5 F  1- 9        35:52   11:34/M             
     480    Kevin Visnic            Branford  CT          543   43    70 M 40-49        35:53   11:35/M             
     481    Lissette Hernandez      Milford  CT           305   30    47 F 30-39        35:54   11:35/M             
     482    Felix Rodriguez         Milford  CT           306   46    71 M 40-49        35:54   11:35/M             
     483    Shayna Deluca           Northford  CT         313   12     7 F 10-13        36:01   11:37/M             
     484    Christine Fredyna       Hamden  CT             82   29    40 F 19-29        36:16   11:42/M             
     485    Joe Novitski            Southbury  CT         180   10     8 M 10-13        36:34   11:48/M             
     486    Janice Watkins          Milford  CT           302   57    25 F 50-59        36:39   11:49/M             
     487    Participant   905                             905    0     3 M  0- 0        36:44   11:51/M             
     488    Joe Gelb                Milford  CT           320   55    67 M 50-59        36:54   11:54/M             
     489    Darce Vedrich           Milford  CT           273   46    43 F 40-49        36:55   11:55/M             
     490    Donald Parcells         Milford  CT           333   49    72 M 40-49        36:58   11:55/M             
     491    Gretchen Skidmore       Brewster  NY          248   27    41 F 19-29        37:05   11:58/M             
     492    Maryann Pincheon        Milford  CT           204   59    26 F 50-59        37:09   11:59/M             
     493    Ray Lapalme             Prospect  CT          303   54    68 M 50-59        37:27   12:05/M             
     494    Lacy Luciani                                  521   27    42 F 19-29        37:28   12:05/M             
     495    Tricia Mariano          New York  NY          577   31    48 F 30-39        37:31   12:06/M             
     496    Samira Cwanek           Shelton  CT            53   28    43 F 19-29        37:37   12:08/M             
     497    Charles Kaywood         Hamden  CT            617   56    69 M 50-59        37:41   12:09/M             
     498    Kayla Deluca            Northford  CT         314   13     8 F 10-13        37:48   12:12/M             
     499    Laura Buffone           Shelton  CT           510   51    27 F 50-59        37:51   12:13/M             
     500    Salvatore Russo         New Haven  CT         226   38    58 M 30-39        37:51   12:13/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     501    Mary Rucker             Lake Placid  FL       224   61     2 F 60-69        37:53   12:13/M             
     502    Susan Gregg             Jupiter  FL           655   57    28 F 50-59        37:58   12:15/M             
     503    Don Finch               Shelton  CT            78   66    19 M 60-69        38:02   12:16/M             
     504    Gary Diblanda           Prospect  CT          330   45    73 M 40-49        38:03   12:16/M             
     505    Aymii Couzelis          Milford  CT           569   36    49 F 30-39        38:08   12:18/M             
     506    Paul Couzelis           Norwalk  CT           635   66    20 M 60-69        38:08   12:18/M             
     507    Mark Valigorsky         Milford  CT           271   26    43 M 19-29        38:09   12:18/M             
     508    Tiffany Valigorsky      Milford  CT           272   25    44 F 19-29        38:14   12:20/M             
     509    Lawrence Langello       Orange  CT            600   52    70 M 50-59        38:15   12:20/M             
     510    Lisa Herb               Naugatuck  CT          99   33    50 F 30-39        38:22   12:23/M             
     511    Herman Bershstein       Hamden  CT             22   **     4 M  0- 0        38:32   12:26/M             
     512    Melanie Champion        Meriden  CT            41   50    29 F 50-59        39:11   12:38/M             
     513    Edward Snyder           Wallingford  CT       255   62    21 M 60-69        39:12   12:39/M             
     514    Kristen Festa           Milford  CT            72   30    51 F 30-39        39:36   12:46/M             
     515    Alese Mauriello         Branford  CT          158   30    52 F 30-39        39:36   12:46/M             
     516    Wendy Finch             Stratford  CT          80   37    53 F 30-39        39:59   12:54/M             
     517    Debbie Breland          New Haven  CT          28   44    44 F 40-49        40:07   12:56/M             
     518    Gwen Wilkinson          Brewster  NY          278   27    45 F 19-29        40:23   13:02/M             
     519    Ed Perkowski            Stratford  CT         369   55    71 M 50-59        41:04   13:15/M             
     520    Suzie Nutbrown          Stratham  NH          567   41    45 F 40-49        41:21   13:20/M             
     521    Derek Bruner            Trumbull  CT           33   14    27 M 14-18        41:32   13:24/M             
     522    Jeff Bruner             Trumbull  CT           34   50    72 M 50-59        41:32   13:24/M             
     523    Molly Visnic            Branford  CT          542   42    46 F 40-49        42:45   13:47/M             
     524    Melissa Rossi           Milford  CT           296   34    54 F 30-39        42:45   13:47/M             
     525    Patrese De Cesare       Germantown MD         677   35    55 F 30-39        42:54   13:50/M             
     526    Don Brelsford           West Haven  CT        605   51    73 M 50-59        43:03   13:53/M             
     527    Blair Smith             Milford  CT           249   17    18 F 14-18        44:17   14:17/M             
     528    Anne Moreno             Trumbull  CT          166   42    47 F 40-49        44:33   14:22/M             
     529    Rebecca Nagy            Trumbull  CT          174   10     9 F 10-13        44:35   14:23/M             
     530    Betty Holroyd           Wallingford  CT       105   83     1 F 80-99        44:37   14:24/M             
     531    Madani Sallen           Waterbury  CT         231   60    22 M 60-69        44:52   14:28/M             
     532    Marj Haas               Sedona  AZ            603   64     3 F 60-69        45:30   14:41/M             
     533    Trish Brown             Stratford  CT         628   32    56 F 30-39        46:03   14:51/M             
     534    Allison Perley          Stratford  CT         627   36    57 F 30-39        46:04   14:52/M             
     535    Ellen Rosoff            Bridgeport  CT        221   52    30 F 50-59        46:11   14:54/M             
     536    Alexandra Novitski      Southbury  CT         178   13    10 F 10-13        47:14   15:14/M             
     537    Andrew Novitski         Southbury  CT         179   16    28 M 14-18        47:18   15:15/M             
     538    Stephanie Somoza        Mamaroneck  NY        581   23    46 F 19-29        47:37   15:22/M             
     539    Christine Andranovich   Milford  CT            10   40    48 F 40-49        47:38   15:22/M             
     540    Lynn Novitski           Southbury  CT         183   42    49 F 40-49        47:38   15:22/M             
     541    Paula Clark             Hamden  CT             45   55    74 M 50-59        48:05   15:31/M             
     542    Yvonne Oxley            Bridgeport  CT        332   46    50 F 40-49        48:52   15:46/M             
     543    Claudia Lapalme         Prospect  CT          328   53    31 F 50-59        49:30   15:58/M             
     544    Matt Smith              Milford  CT           253   12     9 M 10-13        50:50   16:24/M             
     545    Sharon Burr             Windsor  CT            36   60     4 F 60-69        51:01   16:27/M             
     546    Jacqueline Tagg         Trumbull  CT          612   35    58 F 30-39        51:50   16:43/M             
     547    Adam Tagg               Trumbull  CT          613   5      5 M  1- 9        51:53   16:44/M             
     548    Ann Onton               Woodbridge  CT        189   65     5 F 60-69        54:46   17:40/M             
     549    Cynthia Sallen          Waterbury  CT         229   54    32 F 50-59        55:51   18:01/M             
     550    Bunny Barrett           Milford  CT           517   64     6 F 60-69        56:43   18:18/M             
     551    Michael Filion          East Haven  CT         74   53    75 M 50-59        58:24   18:50/M             
     552    Kimberly Filion         East Haven  CT         73   36    59 F 30-39        58:24   18:50/M             
     553    Robert Filion           East Haven  CT         75   77     5 M 70-79        58:27   18:51/M             
     554    Sharon Filion           East Haven  CT         76   74     3 F 70-79        58:27   18:51/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Anderson Branford CT

7

27

19

17:29

5:38/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Madeline Rowe Branford CT

223

9

270

26:24

8:31/M

2

Larissa Ostrinski North Haven CT

191

9

373

29:35

9:33/M

3

Kristin Lynch North Haven CT

344

9

444

32:38

10:32/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Endres New Canaan CT

68

11

110

21:29

6:56/M

2

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

609

10

229

25:08

8:06/M

3

Lindsey Gerzabek Branford CT

503

11

346

29:01

9:22/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Liddy Milford CT

137

18

93

21:01

6:47/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

365

14

107

21:28

6:55/M

3

Diana Pimer West Haven CT

203

15

112

21:36

6:58/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

98

20

39

18:31

5:58/M

2

Laura Delbiono Milford CT

398

25

65

19:26

6:16/M

3

Amanda Parrish Norwalk CT

394

26

76

20:14

6:32/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

16

37

56

19:12

6:12/M

2

Leah Samson New Haven CT

233

30

92

20:57

6:45/M

3

Kerri Cahoy Stanford CA

37

30

121

21:51

7:03/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

377

41

51

18:54

6:06/M

2

Alison Hiten Cheshire CT

102

46

82

20:23

6:35/M

3

Amy Fredericks Norwalk CT

81

43

90

20:49

6:43/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheryl Cunningham West Simsbury CT

353

50

95

21:06

6:48/M

2

Kathy Lundin Granby CT

352

50

101

21:17

6:52/M

3

Andrea Williamson-Hugh New Canaan CT

634

54

108

21:29

6:56/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janice Barabas Southbury CT

518

63

405

30:48

9:56/M

2

Mary Rucker Lake Placid FL

224

61

501

37:53

12:13/M

3

Marj Haas Sedona AZ

603

64

532

45:30

14:41/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

311

70

354

29:13

9:25/M

2

Patty Carton Stratford CT

40

71

433

32:03

10:20/M

3

Sharon Filion East Haven CT

76

74

554

58:27

18:51/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

105

83

530

44:37

14:24/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Wadecki Ledyard CT

274

26

1

15:52

5:07/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Matty Hersch Monroe CT

337

9

193

23:48

7:41/M

2

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

608

9

197

24:02

7:45/M

3

Jesse Schumacher Colebrook CT

607

7

214

24:20

7:51/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

385

12

88

20:47

6:42/M

2

Nick Zannis Milford CT

286

11

102

21:18

6:52/M

3

John Sand Redding CT

234

11

122

21:51

7:03/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Dextradeur Branford CT

554

16

18

17:26

5:37/M

2

Matt Haselkamp Milford CT

559

16

22

17:38

5:41/M

3

Jeffrey Dorosh  

63

17

24

17:48

5:45/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Martucci Guilford CT

357

19

3

15:59

5:09/M

2

Brian Vinci New Haven CT

316

29

4

16:09

5:13/M

3

Chris McCormack New London CT

317

26

5

16:23

5:17/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

David Anderson Branford CT

8

31

8

16:52

5:26/M

2

Steve Swift Cromwell CT

552

38

20

17:30

5:39/M

3

Gregory Kyrytschenko Seymour CT

563

30

26

17:54

5:46/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Hixson Simsbury CT

573

44

2

15:54

5:08/M

2

Bill Thramann Avon CT

264

48

13

17:15

5:34/M

3

Jim Zoldy Watertown CT

292

47

14

17:17

5:35/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

35

51

16

17:20

5:35/M

2

Peter Hohmeister Stamford CT

399

51

30

18:14

5:53/M

3

James Mas Shelton CT

156

51

34

18:23

5:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Smith Norwich CT

254

61

79

20:21

6:34/M

2

Rob Fryer New Canaan CT

676

62

106

21:27

6:55/M

3

John Courtmanche New Haven CT

548

66

120

21:50

7:03/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

108

73

283

26:39

8:36/M

2

Robert Salerno Monroe CT

228

71

321

28:07

9:04/M

3

Barrett True Windsor CT

268

72

383

29:51

9:38/M

 
Top

Male 80 to 89

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershstein Hamden CT

22

83

511

38:32

12:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News