Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Glasonbury Living Well Summer Series Race #2

Glastonbury, CT, July 25, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Kevin Ford
Race Winner Kevin Ford


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series Race #2
July 25, 2009 - 4.5 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Kevin Ford, Glastonbury, CT - 25:34
Sarah Ports, Lebanon, CT - 18:18


LOCATION
Addison

Park
WEATHER
67 Degrees

Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Kevin Ford              Glastonbury  CT        15   22     1 M 19-29        25:34    5:41/M             
       2    Andrew Hill             Colchester  CT         20   17     1 M  1-18        25:41    5:42/M             
       3    Thomas Smith            Wethersfield  CT       42   42     1 M 40-49        27:10    6:02/M             
       4    Ned Kennedy             Bolton  CT             24   50     1 M 50-59        27:20    6:04/M             
       5    Adam Kovalski           Manchester  CT         26   36     1 M 30-39        27:39    6:09/M             
       6    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       16   29     2 M 19-29        27:48    6:11/M             
       7    Patrick Leone           Carmel  NY             27   35     2 M 30-39        27:53    6:12/M             
       8    Braden Kattman          Glastonbury  CT        22   39     3 M 30-39        28:07    6:15/M             
       9    Dan Dumais              Glastonbury  CT       112   48     2 M 40-49        31:04    6:54/M             
      10    Sarah Ports             Lebanon  CT            34   20     1 F 19-29        31:18    6:57/M             
      11    Tim Adams               East Hampton  CT        1   32     4 M 30-39        31:34    7:01/M             
      12    Richard Bellisle        Columbia  CT          108   62     1 M 60-99        31:42    7:03/M             
      13    Ralph Morelli           Wethersfield  CT       31   61     2 M 60-99        31:47    7:04/M             
      14    James Healey            Glastonbury  CT        18   32     5 M 30-39        32:18    7:11/M             
      15    Sam Wolcott             West Suffield  CT     107   52     2 M 50-59        32:29    7:13/M             
      16    Timothy Curran          Wethersfield  CT        8   48     3 M 40-49        32:40    7:16/M             
      17    Giorelly Prado          Hartford  CT           35   27     2 F 19-29        33:31    7:27/M             
      18    Katherine Bazinet       Wethersfield  CT        4   47     1 F 40-49        33:37    7:28/M             
      19    Michael Copeck          South Glastonbury       7   42     4 M 40-49        33:46    7:30/M             
      20    Katherine Glass-Hardenb Bethlehem  PA         106   19     3 F 19-29        33:55    7:32/M             
      21    Eddie Gorecki           Farmington  CT        103   55     3 M 50-59        34:25    7:39/M             
      22    Caroline Bazinet        Wethersfield  CT        3   17     1 F  1-18        34:27    7:39/M             
      23    Rob Sheftel             Manchester  CT         40   39     6 M 30-39        34:39    7:42/M             
      24    David Protheroe         Glastonbury  CT       114   46     5 M 40-49        34:52    7:45/M             
      25    Stephen Tolman          Vernon  CT             44   63     3 M 60-99        35:03    7:47/M             
      26    Amanda Hill             Wethersfield  CT       19   38     1 F 30-39        35:16    7:50/M             
      27    Andrew Williams         Glastonbury  CT        50   44     6 M 40-49        35:19    7:51/M             
      28    Jessica Doyle           Manchester  CT         12   42     2 F 40-49        35:24    7:52/M             
      29    Lauren Barnhart         Glastonbury  CT       118   17     2 F  1-18        35:32    7:54/M             
      30    Douglas Lord            Glastonbury  CT       125   39     7 M 30-39        35:49    7:58/M             
      31    Joanne Ramm             Glastonbury  CT        37   45     3 F 40-49        35:57    7:59/M             
      32    Pamela Wiles            Glastonbury  CT        49   34     2 F 30-39        35:58    8:00/M             
      33    Bob Barnhart            Glastonbury  CT       119   46     7 M 40-49        35:58    8:00/M             
      34    Jeffrey Ongley          Glastonbury  CT        33   35     8 M 30-39        36:07    8:02/M             
      35    Darrell Netto           Colchester  CT        110   57     4 M 50-59        36:16    8:04/M             
      36    George Ripley           Glastonbury  CT       122   61     4 M 60-99        36:25    8:06/M             
      37    Mike Lemay              South Windsor  CT     102   41     8 M 40-49        36:28    8:06/M             
      38    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   113   46     4 F 40-49        36:45    8:10/M             
      39    Sherri Condon           Middletown  CT          6   44     5 F 40-49        37:18    8:17/M             
      40    Matthew Berasi          Glastonbury  CT         5   31     9 M 30-39        37:24    8:19/M             
      41    Elisabeth Werling       Willington  CT         48   22     4 F 19-29        37:25    8:19/M             
      42    Rick Taff               Glastonbury  CT        43   60     5 M 60-99        37:40    8:22/M             
      43    Bob Musselman           Glendale  CA          115   59     5 M 50-59        37:42    8:23/M             
      44    Meghan Florkowski       Brooklyn  NY          116   31    10 M 30-39        38:19    8:31/M             
      45    A J Florkowski          Brooklyn  NY          117   32    11 M 30-39        38:20    8:31/M             
      46    Peter De Groot          Middletown  CT         10   52     6 M 50-59        38:24    8:32/M             
      47    Pamela Prado            Hartford  CT           36   23     5 F 19-29        39:23    8:45/M             
      48    Doug Donovan            Glastonbury  CT       124   37    12 M 30-39        40:12    8:56/M             
      49    Mark Taub               Glastonbury  CT       101   46     9 M 40-49        40:46    9:04/M             
      50    Joe Collin              New York  NY          104   26     3 M 19-29        41:02    9:07/M             
      51    Molly Donovan           Glastonbury  CT        11   34     3 F 30-39        41:08    9:08/M             
      52    Christopher McKee       Southington  CT        30   39    13 M 30-39        41:10    9:09/M             
      53    Connor Williams         Glastonbury  CT       120   15     2 M  1-18        41:50    9:18/M             
      54    Nicole Long             Portland  CT           28   18     3 F  1-18        41:53    9:18/M             
      55    Nicole Draghi           Portland  CT           13   18     4 F  1-18        41:53    9:18/M             
      56    Mary Newell             New Haven  CT          32   59     1 F 50-59        42:22    9:25/M             
      57    Nicole David            Glastonbury  CT         9   33     4 F 30-39        42:57    9:33/M             
      58    Rachel Wasilewski       Yalesville  CT         46   27     6 F 19-29        43:26    9:39/M             
      59    Boris Lurye             West Hartford  CT     121   71     6 M 60-99        43:49    9:44/M             
      60    Reggie Scarpa           Torrington  CT         38   51     2 F 50-59        43:50    9:44/M             
      61    Melissa Balda           East Hampton  CT        2   36     5 F 30-39        43:50    9:44/M             
      62    Salli Shon              Manchester  CT         41   41     6 F 40-49        44:02    9:47/M             
      63    Maureen Wolff-Collin    New York  NY          105   27     7 F 19-29        44:37    9:55/M             
      64    Michelle Fraser         East Hampton  CT      109   32     6 F 30-39        45:27   10:06/M             
      65    Tony Lucia              Agawam  CT             29   71     7 M 60-99        46:58   10:26/M             
      66    Christina Vigue         Hebron  CT             45   59     3 F 50-59        47:31   10:34/M             
      67    Kara Sheftel            Manchester  CT         39   30     7 F 30-39        48:07   10:42/M             
      68    Elise Butson            East Hampton  CT      111   33     8 F 30-39        50:18   11:11/M             
      69    Randall Potterton       Andover  CT           123   50     7 M 50-59        51:11   11:22/M             
      70    Sharon Weiss            East Hartford  CT      47   36     9 F 30-39        54:11   12:02/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Bazinet Wethersfield CT

3

17

22

34:27

7:39/M

2

Lauren Barnhart Glastonbury CT

118

17

29

35:32

7:54/M

3

Nicole Long Portland CT

28

18

54

41:53

9:18/M

4

Nicole Draghi Portland CT

13

18

55

41:53

9:18/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Hill Colchester CT

20

17

2

25:41

5:42/M

2

Connor Williams Glastonbury CT

120

15

53

41:50

9:18/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Ports Lebanon CT

34

20

10

31:18

6:57/M

2

Giorelly Prado Hartford CT

35

27

17

33:31

7:27/M

3

Katherine Glass-Hardenbergh Bethlehem PA

106

19

20

33:55

7:32/M

4

Elisabeth Werling Willington CT

48

22

41

37:25

8:19/M

5

Pamela Prado Hartford CT

36

23

47

39:23

8:45/M

6

Rachel Wasilewski Yalesville CT

46

27

58

43:26

9:39/M

7

Maureen Wolff-Collin New York NY

105

27

63

44:37

9:55/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Ford Glastonbury CT

15

22

1

25:34

5:41/M

2

Brian Gaudreau Wethersfield CT

16

29

6

27:48

6:11/M

3

Joe Collin New York NY

104

26

50

41:02

9:07/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

19

38

26

35:16

7:50/M

2

Pamela Wiles Glastonbury CT

49

34

32

35:58

8:00/M

3

Molly Donovan Glastonbury CT

11

34

51

41:08

9:08/M

4

Nicole David Glastonbury CT

9

33

57

42:57

9:33/M

5

Melissa Balda East Hampton CT

2

36

61

43:50

9:44/M

6

Michelle Fraser East Hampton CT

109

32

64

45:27

10:06/M

7

Kara Sheftel Manchester CT

39

30

67

48:07

10:42/M

8

Elise Butson East Hampton CT

111

33

68

50:18

11:11/M

9

Sharon Weiss East Hartford CT

47

36

70

54:11

12:02/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Adam Kovalski Manchester CT

26

36

5

27:39

6:09/M

2

Patrick Leone Carmel NY

27

35

7

27:53

6:12/M

3

Braden Kattman Glastonbury CT

22

39

8

28:07

6:15/M

4

Tim Adams East Hampton CT

1

32

11

31:34

7:01/M

5

James Healey Glastonbury CT

18

32

14

32:18

7:11/M

6

Rob Sheftel Manchester CT

40

39

23

34:39

7:42/M

7

Douglas Lord Glastonbury CT

125

39

30

35:49

7:58/M

8

Jeffrey Ongley Glastonbury CT

33

35

34

36:07

8:02/M

9

Matthew Berasi Glastonbury CT

5

31

40

37:24

8:19/M

10

Meghan Florkowski Brooklyn NY

116

31

44

38:19

8:31/M

11

A J Florkowski Brooklyn NY

117

32

45

38:20

8:31/M

12

Doug Donovan Glastonbury CT

124

37

48

40:12

8:56/M

13

Christopher McKee Southington CT

30

39

52

41:10

9:09/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Bazinet Wethersfield CT

4

47

18

33:37

7:28/M

2

Jessica Doyle Manchester CT

12

42

28

35:24

7:52/M

3

Joanne Ramm Glastonbury CT

37

45

31

35:57

7:59/M

4

Leeann Cerpovicz West Springfield MA

113

46

38

36:45

8:10/M

5

Sherri Condon Middletown CT

6

44

39

37:18

8:17/M

6

Salli Shon Manchester CT

41

41

62

44:02

9:47/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Smith Wethersfield CT

42

42

3

27:10

6:02/M

2

Dan Dumais Glastonbury CT

112

48

9

31:04

6:54/M

3

Timothy Curran Wethersfield CT

8

48

16

32:40

7:16/M

4

Michael Copeck South Glastonbury CT

7

42

19

33:46

7:30/M

5

David Protheroe Glastonbury CT

114

46

24

34:52

7:45/M

6

Andrew Williams Glastonbury CT

50

44

27

35:19

7:51/M

7

Bob Barnhart Glastonbury CT

119

46

33

35:58

8:00/M

8

Mike Lemay South Windsor CT

102

41

37

36:28

8:06/M

9

Mark Taub Glastonbury CT

101

46

49

40:46

9:04/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Newell New Haven CT

32

59

56

42:22

9:25/M

2

Reggie Scarpa Torrington CT

38

51

60

43:50

9:44/M

3

Christina Vigue Hebron CT

45

59

66

47:31

10:34/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ned Kennedy Bolton CT

24

50

4

27:20

6:04/M

2

Sam Wolcott West Suffield CT

107

52

15

32:29

7:13/M

3

Eddie Gorecki Farmington CT

103

55

21

34:25

7:39/M

4

Darrell Netto Colchester CT

110

57

35

36:16

8:04/M

5

Bob Musselman Glendale CA

115

59

43

37:42

8:23/M

6

Peter De Groot Middletown CT

10

52

46

38:24

8:32/M

7

Randall Potterton Andover CT

123

50

69

51:11

11:22/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Columbia CT

108

62

12

31:42

7:03/M

2

Ralph Morelli Wethersfield CT

31

61

13

31:47

7:04/M

3

Stephen Tolman Vernon CT

44

63

25

35:03

7:47/M

4

George Ripley Glastonbury CT

122

61

36

36:25

8:06/M

5

Rick Taff Glastonbury CT

43

60

42

37:40

8:22/M

6

Boris Lurye West Hartford CT

121

71

59

43:49

9:44/M

7

Tony Lucia Agawam CT

29

71

65

46:58

10:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News