Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

East Hartford Parks & Recreation Department Riverfest 5K & Kid's 1K

East Hartford, CT, July 11, 2009

Sanders Unstoppable at East Hartford Riverfest 5K

by Jim Uhrig

EAST HARTFORD PARKS & RECREATION DEPARTMENT 25th ANNUAL RIVERFEST 5K ROAD RACE SATURDAY, JULY 11, 2009

By: Jim Uhrig, CPRP, CPSI, Assistant Parks and Recreation Director 50 Chapman Place, Box 1, East Hartford, CT 06108 (860)528-1458 x225, Fax(860)282-8239 juhrig@ci.east-hartford.ct.us

SANDERS UNSTOPPABLE AT RIVERFEST 5K Saturday, July 11, 2009, Goodwin School, East Hartford, CT.

Runners at the 25th annual Riverfest 5K were greeted with spectacular weather. Brilliant sunshine, air temperature of 62 degrees and low humidity provided optimum conditions for some fast times on this flat certified course that winds its way through sleepy East Hartford neighborhoods. There was no doubt from the start that 22 year old Will Sanders from Wethersfield would be making an assault on the course record of 15:07 set in 1989 by Peter Rhea and equaled in 1990 by Joe Swift. Sanders, the University of Connecticut senior, jumped out to a quick lead and passed the first mile in 4:47 with 2003 race winner Ahmed Haji of West Hartford five seconds off the pace. Although Sanders ran 5:05 for the second mile, he steadily pulled away from Haji. A strong 4:56 third mile surge put to rest any consideration whatsoever of Sanders being overtaken. As he crossed the finish line in 15:20, the two-time winner (2004 and 2007) had a 52 second lead on runner-up Haji, but had just missed the course record. 51 year old Kurt Lenser of Suffield finished third overall and was the first grandmaster menís finisher with a time of 18:22. A testament to longevity, Bill Tribou of Granby and 88 years young, was the oldest finisher in the race. He won the 80 and up menís division in 33:46.

Stephanie McGehee, 28, of Jamaica Plain, MA took early control of the womenís race and finished first in 20:38. Second place was earned by Keron Smith, 33, of Manchester in 21:47. Stephanie Forrest finished in third place with a 25:25. Carmen Maloon, 55, of Vernon was the first grandmaster womenís finisher in 26:54.

In the Kidís 1K that preceded the 5K, 8 year old Julia Bishop of Windsor sprinted to an early lead enroute to a 42 second victory over her 6 year old sister Caroline. The youngest runner in the race, 5 year old Tajiah Seals of East Hartford, finished third in 6:37.

The East Hartford Parks and Recreation Department acknowledges the sponsorship support of Runnerís World for providing the race numbers and The Run In for providing gift certificates. Much like the weather conditions, the race went on flawlessly thanks to the cooperation and support of the East Hartford Parks and Recreation Administrative and Maintenance staff, the East Hartford Police Department, the East Hartford Fire Department and the Goodwin School custodial staff.

The 26th edition of the race will be held Saturday, July 10, 2010.

† 2009 East Hartford Riverfest 5K Road Race †Saturday July 11, 2009 | East Hartford, CT †| Source: Platt Systems Timing by: Platt Systems :† Results: Overall | Divisions | Kids Race

Platt Systems Official Reporting System E Hartford Riverfest 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com Timing by Platt Systems 860-645-1476 Overall Male : Will Sanders || 2. Ahmed Haji || 3. Kurt Lenser Overall Female: Stephanie McGehee || 2. Keron Smith || 3. Stephanie Forrest OVERALL FINAL DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ======== ===== 1 Will Sanders 22M M1929 Wethersfield CT 15:20 4:56 1/4 33 2 Ahmed Haji 22M M1929 West Hartford CT 16:12 5:13 2/4 44 3 Kurt Lenser 51M M5059 Suffield CT 18:22 5:55 1/15 63 4 Dennis Barone 54M M5059 W.Hartford CT 18:37 6:00 2/15 22 5 Dylan Hammerman 16M M1518 Windsor CT 19:14 6:12 1/1 29 6 Dan Campbell 30M M3039 Oakdale CT 19:23 6:15 1/2 41 7 Donald Nuhn 57M M5059 Westbrook CT 20:07 6:29 3/15 42 8 Chuck Schuette 55M M5059 Eads TN 20:25 6:35 4/15 65 9 John Lorenzin 44M M4049 Manchester CT 20:26 6:35 1/11 54 10 Stephanie McGehee 28F F1929 Jamaica Plain MA 20:38 6:39 1/4 60 11 Jack Lavalette 40M M4049 South Glastonbury CT 20:40 6:39 2/11 62 12 David LaPorte 44M M4049 Tolland CT 20:41 6:40 3/11 43 13 David McKuley 53M M5059 Hartford CT 20:59 6:46 5/15 57 14 Keron Smith 33F F3039 manchester CT 21:47 7:01 1/4 52 15 Bob Caplin 59M M5059 Vernon CT 21:55 7:04 6/15 3 16 Steve Basson 51M M5059 South Windsor CT 22:16 7:10 7/15 35 17 Bob Kania 56M M5059 Southington CT 22:23 7:13 8/15 64 18 Larry Hunter 55M M5059 Barkhamsted CT 22:24 7:13 9/15 53 19 Bob Wardwell 62M M6069 Durham CT 22:45 7:20 1/7 58 20 Fred Hudak 64M M6069 Torrington CT 22:54 7:23 2/7 10 21 John Lloyd 57M M5059 Avon CT 23:05 7:26 10/15 15 22 Charlie Yescott 68M M6069 Unionville CT 23:22 7:32 3/7 55 23 Thomas Peruccio 41M M4049 E Hartford CT 23:35 7:36 4/11 30 24 Daniel Horowitz 25M M1929 West Hartford CT 24:00 7:44 3/4 39 25 Amaral Carlos 52M M5059 East Hartford CT 24:19 7:50 11/15 40 26 Bob Coiteux 49M M4049 East Hartford CT 24:45 7:59 5/11 45 27 Tim Larson 50M M5059 E Hartford CT 24:56 8:02 12/15 1 28 Stephanie Forrest 30F F3039 Bristol CT 25:25 8:11 2/4 11 29 Gene Charon 57M M5059 S Windsor CT 25:50 8:19 13/15 6 30 Richard Oliva 49M M4049 Vernon CT 26:34 8:34 6/11 18 31 Ralph Federico 46M M4049 East Hartford CT 26:42 8:36 7/11 47 32 Samantha Marsh 21F F1929 e Hartford CT 26:43 8:37 2/4 17 33 John Houghtaling 44M M4049 East Hartford CT 26:47 8:38 8/11 66 34 John Finney 38M M3039 Windsor CT 26:48 8:38 2/2 12 35 Carmen Maloon 55F F5059 Vernon CT 26:54 8:40 1/2 4 36 Dan Sherwood 47M M4049 Pea Ridge AZ 27:10 8:45 9/11 19 37 Michael Rood 57M M5059 Suffield CT 27:13 8:46 14/15 23 38 Boris Lurye 71M M7079 ========== CT 27:28 8:51 1/3 56 39 Richard Zbrozek 62M M6069 Berlin CT 28:02 9:02 4/7 49 40 Tom Pachler 43M M4049 Farmington CT 28:11 9:05 10/11 61 41 Anthony Federico 14M M0014 East Hartford CT 28:27 9:10 1/3 46 42 Danielle Federico 20M M1929 East Hartford CT 28:27 9:10 4/4 48 43 Deanna Blake 26F F1929 Ellington CT 28:40 9:14 3/4 8 44 Lisa Bishop 36F F3039 Windsor CT 28:59 9:20 3/4 36 45 Oliver Hasson 11M M0014 Newington CT 29:24 9:29 2/3 27 46 Barbara Maloney 63F F6069 Tolland CT 29:43 9:35 1/1 59 47 Leland Maloon 57M M5059 Vernon CT 29:58 9:39 15/15 5 48 Melanie Champion 50F F5059 Meriden CT 30:24 9:48 2/2 50 49 Maddie Hasson 9F F0014 Newington CT 30:43 9:54 1/1 26 50 Aiden Hasson 6M M0014 Newington CT 30:49 9:56 3/3 25 51 Jerry Shimoda=Peterson 77M M7079 W Hartford CT 30:52 9:57 2/3 20 52 Nicole Zern 25F F1929 Ellington CT 30:58 9:59 4/4 9 53 Anna Hasson 42F F4049 Newington CT 31:31 10:09 1/2 24 54 Douglas Hasson 44M M4049 Newington CT 31:32 10:10 11/11 28 55 Marvin Howard 71M M7079 Agawam MA 31:42 10:13 3/3 31 56 Bill Tribou 88M M80++ Granby CT 33:46 10:53 1/1 34 57 Jennifer Finney 38F F3039 Windsor CT 34:44 11:12 4/4 13 58 Edward Snyder 62M M6069 Wallingford CT 35:13 11:21 5/7 51 59 Nicholas Oliva 64M M6069 Wethersfield CT 37:13 12:00 6/7 14 60 Shawna Rocheleau 40F F4049 Woodbridge CT 37:42 12:09 2/2 67 61 Carl Campbell 62M M6069 E hartford CT 37:42 12:09 7/7 21 DIVISI FINAL PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ===== New Division: F0014 ** Female 14 and under ** 1 Maddie Hasson 9F F0014 Newington CT 30:43 9:54 26 New Division: F1929 ** Female from 19 to 29 ** 1 Stephanie McGehee 28F F1929 Jamaica Plain MA 20:38 6:39 60 2 Samantha Marsh 21F F1929 e Hartford CT 26:43 8:37 17 3 Deanna Blake 26F F1929 Ellington CT 28:40 9:14 8 New Division: F3039 ** Female from 30 to 39 ** 1 Keron Smith 33F F3039 manchester CT 21:47 7:01 52 2 Stephanie Forrest 30F F3039 Bristol CT 25:25 8:11 11 3 Lisa Bishop 36F F3039 Windsor CT 28:59 9:20 36

DIVISI FINAL PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== ===== New Division: F4049 ** Female from 40 to 49 ** 1 Anna Hasson 42F F4049 Newington CT 31:31 10:09 24 2 Shawna Rocheleau 40F F4049 Woodbridge CT 37:42 12:09 67 New Division: F5059 ** Female from 50 to 59 ** 1 Carmen Maloon 55F F5059 Vernon CT 26:54 8:40 4 2 Melanie Champion 50F F5059 Meriden CT 30:24 9:48 50 New Division: F6069 ** Female from 60 to 69 ** 1 Barbara Maloney 63F F6069 Tolland CT 29:43 9:35 59 New Division: M0014 ** Male 14 and under ** 1 Anthony Federico 14M M0014 East Hartford CT 28:27 9:10 46 2 Oliver Hasson 11M M0014 Newington CT 29:24 9:29 27 3 Aiden Hasson 6M M0014 Newington CT 30:49 9:56 25 New Division: M1518 ** Male from 15 to 18 ** 1 Dylan Hammerman 16M M1518 Windsor CT 19:14 6:12 29 New Division: M1929 ** Male from 19 to 29 ** 1 Will Sanders 22M M1929 Wethersfield CT 15:20 4:56 33 2 Ahmed Haji 22M M1929 West Hartford CT 16:12 5:13 44 3 Daniel Horowitz 25M M1929 West Hartford CT 24:00 7:44 39 New Division: M3039 ** Male from 30 to 39 ** 1 Dan Campbell 30M M3039 Oakdale CT 19:23 6:15 41 2 John Finney 38M M3039 Windsor CT 26:48 8:38 12 New Division: M4049 ** Male from 40 to 49 ** 1 John Lorenzin 44M M4049 Manchester CT 20:26 6:35 54 2 Jack Lavalette 40M M4049 South Glastonbury CT 20:40 6:39 62 3 David LaPorte 44M M4049 Tolland CT 20:41 6:40 43 New Division: M5059 ** Male from 50 to 59 ** 1 Kurt Lenser 51M M5059 Suffield CT 18:22 5:55 63 2 Dennis Barone 54M M5059 W.Hartford CT 18:37 6:00 22 3 Donald Nuhn 57M M5059 Westbrook CT 20:07 6:29 42 New Division: M6069 ** Male from 60 to 69 ** 1 Bob Wardwell 62M M6069 Durham CT 22:45 7:20 58 2 Fred Hudak 64M M6069 Torrington CT 22:54 7:23 10 3 Charlie Yescott 68M M6069 Unionville CT 23:22 7:32 55 New Division: M7079 ** Male from 70 to 79 ** 1 Boris Lurye 71M M7079 ====== CT 27:28 8:51 56 2 Jerry Shimoda=Peterson 77M M7079 W Hartford CT 30:52 9:57 20 3 Marvin Howard 71M M7079 Agawam MA 31:42 10:13 31 New Division: M80++ ** Male from 80 to ++ ** 1 Bill Tribou 88M M80++ Granby CT 33:46 10:53 34 Platt Systems Official Reporting System Riverfest Kids Race

OVERALL GUN PLC Name A/S TIME BIB ==== =========================== === ======= ===== 1 Julia Bishop 8F 05:48 38 2 Caroline Bishop 6F 06:30 37 3 Tajiah Seals 5F 06:37 103 =============================================================== ††††††††††††††††††† Platt Enterprise Timing Service †||†† † [ Back To Top ]††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† †




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News