Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Christmas Village 5K

Bridgeport, CT, December 12, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joe Tarantello
Race Winner Joe Tarantello


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Christmas Village 5K
December 12, 2009 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Joe Tarantello, Cheshire, CT - 16:44
Kim Battipaglia, New Haven, CT - 19:03


LOCATION
Bridgeport PAL

Christmas Village
WEATHER
25 Degrees
Sunny & Breezy

Additional photos are available at http://www.jlgdesigns.com

Note that course was slightly short of 5K

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Joe Tarantello          Cheshire  CT          494   23 ***** M 20-29        16:44    5:24/M             
       2    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          490   24     1 M 20-29        16:53    5:27/M             
       3    Daniel Lennox           Bedford  NY           489   29     2 M 20-29        16:58    5:28/M             
       4    Jeffrey Townsend        Hamden  CT           1153   38     1 M 30-39        17:24    5:37/M             
       5    Edward Lucas            Newtown  CT           460   38     2 M 30-39        17:32    5:39/M             
       6    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         483   38 ***** F 30-39        19:03    6:09/M             
       7    John Sand               Redding  CT           447   12     1 M  1-12        20:03    6:28/M             
       8    Greg Stern              Harrison  NY          452   31     3 M 30-39        20:06    6:29/M             
       9    Kevin Jr Jalbert        Milford  CT           486   18     1 M 13-19        20:06    6:29/M             
      10    Alexis Decerbo          New York  NY          467   28     1 F 20-29        20:09    6:30/M             
      11    Jeffrey McGregor        Shelton  CT           482   34     4 M 30-39        20:12    6:31/M             
      12    Greg Lynch              Monroe  CT            468   17     2 M 13-19        20:13    6:31/M             
      13    Ivan Donaher            Newtown  CT           451   11     2 M  1-12        20:30    6:37/M             
      14    Erin Begg               Newtown  CT          1158   15     1 F 13-19        20:35    6:38/M             
      15    Tom Fatone              Shelton  CT           935   41     1 M 40-49        20:38    6:39/M             
      16    Dave Chameides          Oxford  CT           1143   51     1 M 50-59        20:44    6:41/M             
      17    Bill Begg               Newtown  CT          1159   46     2 M 40-49        20:50    6:43/M             
      18    Marc Russo              Milford  CT          1156   36     5 M 30-39        20:56    6:45/M             
      19    Tony Smyth              Ridgefield  CT       1150   50     2 M 50-59        21:12    6:50/M             
      20    Jerry Lynch             Monroe  CT            469   45     3 M 40-49        21:23    6:54/M             
      21    Karen Newman            Old Greenwich  CT     476   48     1 F 40-49        21:46    7:01/M             
      22    Way Hedding             Niantic  CT           496   60     1 M 60-69        21:58    7:05/M             
      23    Janis Grant             Milford  CT           443   53     1 F 50-59        21:59    7:05/M             
      24    Thomas Gardella         Seymour  CT           487   58     3 M 50-59        22:03    7:07/M             
      25    Gregory Sullivan        Redding  CT          1146   12     3 M  1-12        22:32    7:16/M             
      26    Kellie Ryan             Trumbull  CT          936   37     1 F 30-39        22:38    7:18/M             
      27    Jack Sirotnik           Milford  CT           495   55     4 M 50-59        23:05    7:27/M             
      28    Frank Bereza            Stamford  CT          488   47     4 M 40-49        23:14    7:30/M             
      29    Dave Larson             Trumbull  CT         1152   47     5 M 40-49        23:33    7:36/M             
      30    Chris Nelson            West Hartford  CT     446   41     6 M 40-49        23:48    7:41/M             
      31    Diane Sette             Stamford  CT          477   50     2 F 50-59        23:55    7:43/M             
      32    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           474   42     2 F 40-49        24:01    7:45/M             
      33    Cliffard Shoemaker      Cheshire  CT          464   27     3 M 20-29        24:15    7:49/M             
      34    Billy Begg              Newtown  CT          1160   14     3 M 13-19        24:24    7:52/M             
      35    Betty Mulvihill         Bethel  CT            455   50     3 F 50-59        24:29    7:54/M             
      36    Trent Newman            Old Greenwich  CT     475   11     4 M  1-12        24:44    7:59/M             
      37    Kris Bickel             Cheshire  CT          479   45     7 M 40-49        24:53    8:02/M             
      38    Becky Beers             West Haven  CT        448   27     2 F 20-29        24:59    8:04/M             
      39    Casey Benett            Shelton  CT           473   26     3 F 20-29        25:42    8:17/M             
      40    Colin Graham            Bristol  CT           481   27     4 M 20-29        26:15    8:28/M             
      41    John Ogden              Greenwich  CT         478   67     2 M 60-69        26:26    8:32/M             
      42    Lisa Rost               Brookfield  CT        462   37     2 F 30-39        26:34    8:34/M             
      43    Dawn Bolling            Norwalk  CT          1155   46     3 F 40-49        27:34    8:54/M             
      44    Sal Mahoney             Trumbull  CT         1154   38     6 M 30-39        27:43    8:56/M             
      45    Deidre Brown            Trumbull  CT         1157   47     4 F 40-49        27:56    9:01/M             
      46    Brock Dubin             Milford  CT           457   37     7 M 30-39        28:09    9:05/M             
      47    Carmen Profeta          Shelton  CT           466   48     5 F 40-49        28:29    9:11/M             
      48    Paul Wolf               Danbury  CT          1141   48     8 M 40-49        28:30    9:12/M             
      49    Richard Zbrozek         Berlin  CT            493   62     3 M 60-69        28:30    9:12/M             
      50    Bill Bennet             Bridgeport  CT       1145   49     9 M 40-49        28:51    9:18/M             
      51    Stacey Smith            Wilton  CT            484   31     3 F 30-39        29:10    9:25/M             
      52    Auwarter Ama            Danbury  CT           450   32     4 F 30-39        29:15    9:26/M             
      53    Kelvin Powell           Bridgeport  CT        492   15     4 M 13-19        30:43    9:55/M             
      54    Joseph Burden           Monroe  CT            463   51     5 M 50-59        30:58    9:59/M             
      55    Trish Nelson            West Hartford  CT    1147   43     6 F 40-49        31:52   10:17/M             
      56    Jim Stevens             Trumbull  CT          465   77     1 M 70-99        32:25   10:27/M             
      57    Melanie Champion        Meriden  CT           498   51     4 F 50-59        32:37   10:31/M             
      58    Lenore Pranzo           Redding  CT          1151   39     5 F 30-39        33:27   10:47/M             
      59    Remo Pagliarella        Stratford  CT         458   78     2 M 70-99        34:13   11:02/M             
      60    Diana Palmentiero       Fairfield  CT        1144   42     7 F 40-49        34:35   11:09/M             
      61    Janice Brown            Newtown  CT           454   60     1 F 60-69        35:12   11:21/M             
      62    Ed Snyder               Wallingford  CT       497   63     4 M 60-69        37:30   12:06/M             
      63    Ed Perkowski            Stratford  CT        1142   55     6 M 50-59        41:28   13:23/M             
      64    Eddie Mazza             Rowayton  CT          456   45    10 M 40-49        42:58   13:52/M             
      65    Sharon Jenkins          Bridgeport  CT       1149   46     8 F 40-49        47:45   15:24/M             
      66    Donna Hargrove          Norwalk  CT          1148   53     5 F 50-59        47:49   15:25/M             
      67    Terry Medlin            Fairfield  CT         480   62     5 M 60-69        48:21   15:36/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

483

38

6

19:03

6:09/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Tarantello Cheshire CT

494

23

1

16:44

5:24/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

John Sand Redding CT

447

12

7

20:03

6:28/M

2

Ivan Donaher Newtown CT

451

11

13

20:30

6:37/M

3

Gregory Sullivan Redding CT

1146

12

25

22:32

7:16/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

1158

15

14

20:35

6:38/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Jr Jalbert Milford CT

486

18

9

20:06

6:29/M

2

Greg Lynch Monroe CT

468

17

12

20:13

6:31/M

3

Billy Begg Newtown CT

1160

14

34

24:24

7:52/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexis Decerbo New York NY

467

28

10

20:09

6:30/M

2

Becky Beers West Haven CT

448

27

38

24:59

8:04/M

3

Casey Benett Shelton CT

473

26

39

25:42

8:17/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Atkins Old Lyme CT

490

24

2

16:53

5:27/M

2

Daniel Lennox Bedford NY

489

29

3

16:58

5:28/M

3

Cliffard Shoemaker Cheshire CT

464

27

33

24:15

7:49/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Ryan Trumbull CT

936

37

26

22:38

7:18/M

2

Lisa Rost Brookfield CT

462

37

42

26:34

8:34/M

3

Stacey Smith Wilton CT

484

31

51

29:10

9:25/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

1153

38

4

17:24

5:37/M

2

Edward Lucas Newtown CT

460

38

5

17:32

5:39/M

3

Greg Stern Harrison NY

452

31

8

20:06

6:29/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Newman Old Greenwich CT

476

48

21

21:46

7:01/M

2

Kathryn Stoker Norwalk CT

474

42

32

24:01

7:45/M

3

Dawn Bolling Norwalk CT

1155

46

43

27:34

8:54/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Fatone Shelton CT

935

41

15

20:38

6:39/M

2

Bill Begg Newtown CT

1159

46

17

20:50

6:43/M

3

Jerry Lynch Monroe CT

469

45

20

21:23

6:54/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

443

53

23

21:59

7:05/M

2

Diane Sette Stamford CT

477

50

31

23:55

7:43/M

3

Betty Mulvihill Bethel CT

455

50

35

24:29

7:54/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Chameides Oxford CT

1143

51

16

20:44

6:41/M

2

Tony Smyth Ridgefield CT

1150

50

19

21:12

6:50/M

3

Thomas Gardella Seymour CT

487

58

24

22:03

7:07/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Janice Brown Newtown CT

454

60

61

35:12

11:21/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Way Hedding Niantic CT

496

60

22

21:58

7:05/M

2

John Ogden Greenwich CT

478

67

41

26:26

8:32/M

3

Richard Zbrozek Berlin CT

493

62

49

28:30

9:12/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

465

77

56

32:25

10:27/M

2

Remo Pagliarella Stratford CT

458

78

59

34:13

11:02/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News