Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

John & Jssie Kelley Ocean Beach 11.6 Mile Road Race

New London, CT, August 1, 2009

[Overall Results ]

Age Group Results

47th Annual Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

47th Annual Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 01, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ariel Beccia            Rutland  MA            80   17      117    1:26:22.6    7:27/M             
       2    Christine Kong          Westerly  RI           16   16      174    1:33:16.3    8:02/M             
       3    Sarah Huang             Waterford  CT         272   17      233    1:40:32.5    8:40/M             
       4    Kelsey Rooth            Portland  CT          258   17      250    1:42:06.5    8:48/M             
       5    Hannah Maret            Sandy Hook  CT        224   15      275    1:44:45.4    9:02/M             
       6    Libby Moret             Sandy Hook  CT        176   19      277    1:44:56.9    9:03/M             
       7    Jennifer Mitteness      Quaker Hill  CT        17   17      300    1:48:18.4    9:20/M             
       8    Andrea Maret            Westbrook  CT         144   19      310    1:49:29.0    9:26/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laura Brustolon         Mystic  CT            104   21       33    1:14:47.3    6:27/M             
       2    Bess Ritter             Quaker Hill  CT       424   21       64    1:19:42.0    6:52/M             
       3    Stephanie Lenihan       Groton  CT            439   23       71    1:20:37.9    6:57/M             
       4    Emily Williams          Wilton  CT             81   23       92    1:23:01.5    7:09/M             
       5    Cathleen Balantic       Niantic  CT           334   22       95    1:23:09.7    7:10/M             
       6    Latieanne Christian     Agawam  MA            396   27      115    1:25:58.2    7:25/M             
       7    Karen Bertasso          Worcester  MA         123   25      122    1:26:52.7    7:29/M             
       8    Suzanne Chaves          Danvers  MA           347   27      141    1:29:13.7    7:41/M             
       9    Jaclyn Cmero            Manchester  CT        408   25      149    1:30:06.3    7:46/M             
      10    Dominique Rakec         New Haven  CT         281   29      198    1:36:45.3    8:20/M             
      11    Analisse Rios           Oakdale  CT           275   23      216    1:39:09.3    8:33/M             
      12    Amy D'Amico             Ledyard  CT           169   26      245    1:41:53.1    8:47/M             
      13    Kelley Dimock           Pawcatuck  CT         484   26      246    1:41:55.1    8:47/M             
      14    Meghan Purday           Saddle Brook  NJ      395   22      254    1:42:25.8    8:50/M             
      15    Michelle Rushin         Allston  MA           157   26      265    1:43:42.4    8:56/M             
      16    Eunice Mah              Storrs Mansfield  C   299   25      284    1:46:06.2    9:09/M             
      17    Heather Cashman         Middletown  CT        356   28      291    1:47:16.1    9:15/M             
      18    Anna Lemahieu           Brooklyn  NY          481   22      294    1:47:56.8    9:18/M             
      19    Nina Huang              Waterford  CT         271   20      295    1:47:57.3    9:18/M             
      20    Erin Kordis             Westerly  RI          268   26      298    1:48:16.4    9:20/M             
      21    Elizabeth Gieleghem     Norwich  CT           228   29      314    1:50:43.7    9:33/M             
      22    Danielle Ciccone        Westbrook  CT         494   24      324    1:51:52.7    9:39/M             
      23    Tracy Swartz            Chicago  IL            83   26      337    1:54:32.8    9:52/M             
      24    Kim Howard              New York  NY          813   28      371    2:00:31.2   10:23/M             
      25    Savanna Griffin         New London  CT        175   22      378    2:01:57.5   10:31/M             
      26    Lauren Davern           West Haven  CT        274   28      380    2:02:27.7   10:33/M             
      27    Elizabeth Andrews       Boulder  CO           482   22      385    2:03:26.8   10:38/M             
      28    Jolene Zupnik           New York  NY          242   28      388    2:04:09.1   10:42/M             
      29    Lauren Spivack          Whitman  MA           185   21      395    2:08:24.7   11:04/M             
      30    Nadine Namoff           Westerly  RI          266   27      397    2:08:32.8   11:05/M             
      31    Kelly Burns             Plantsville  CT       186   28      398    2:08:34.2   11:05/M             
      32    Abi Cushman             New London  CT        801   28      407    2:13:07.2   11:29/M             
      33    Emilie Olivier          League City  TX       377   25      429    2:24:14.3   12:26/M             
      34    Amy Chopp               New York  NY          812   25      432    2:30:37.2   12:59/M             
      35    Emily Gianquinto        Hartford  CT          257   29      434    2:34:39.7   13:20/M             
      36    Kelly Bondanza          Canton  CT            108   23      435    2:36:29.7   13:29/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Melissa Banas-Perkins   Norwich  CT             5   38       47    1:16:38.1    6:36/M             
       2    Katrina Gustafson       Hebron  CT            270   35       76    1:21:00.5    6:59/M             
       3    Jackie Jackman          Warwick  RI           351   31       82    1:22:06.7    7:05/M             
       4    Annette Barbay          Uncasville  CT        340   38      108    1:24:46.1    7:18/M             
       5    Alison Caruso           Bolton  CT            269   31      112    1:25:23.1    7:22/M             
       6    Rebecca Burke           Middletown  CT        198   33      128    1:27:30.8    7:33/M             
       7    Keron Smith             Manchester  CT        318   33      133    1:28:04.5    7:36/M             
       8    Jennifer Decaro         Westerly  RI          277   34      160    1:31:03.8    7:51/M             
       9    Cliora Rosa             Groton  CT            390   35      190    1:35:20.3    8:13/M             
      10    Kelly Kincaid           New London  CT        294   30      192    1:35:33.7    8:14/M             
      11    Jean Searle             Taftville  CT         435   39      209    1:38:08.2    8:28/M             
      12    Amy Sorensen            Middlefield  CT        37   37      210    1:38:19.2    8:29/M             
      13    Debbie Rouillard        Moosup  CT            805   39      224    1:39:37.1    8:35/M             
      14    Lena Borst              New York  NY          368   33      229    1:40:13.1    8:38/M             
      15    Amy Grundt              Providence  RI        380   36      236    1:40:56.1    8:42/M             
      16    Dianna Hyland           North Windham  CT      24   39      240    1:41:31.2    8:45/M             
      17    Beth Goulding           Old Lyme  CT          483   34      247    1:41:56.6    8:47/M             
      18    Carrie Mosher           Somerville  MA         33   33      249    1:42:05.5    8:48/M             
      19    Barbara Grant           Norwich  CT           409   39      257    1:42:41.9    8:51/M             
      20    Kate Leach              Westerly  RI          117   32      262    1:43:03.4    8:53/M             
      21    Becky Muldoon           Marlborough  CT       231   36      269    1:44:13.5    8:59/M             
      22    Carolyn Dillian         West New York  NJ     201   35      285    1:46:11.2    9:09/M             
      23    Kristen Hoxie           Milford  CT            28   39      289    1:47:14.1    9:15/M             
      24    Cindy Bourassa          Hampton  CT           342   36      290    1:47:14.8    9:15/M             
      25    Chris Austin            Boston  MA            255   39      313    1:50:18.2    9:31/M             
      26    Lisa Courtemanche       Unionville  CT         76   38      315    1:50:47.2    9:33/M             
      27    K4risten Champagne      Higganum  CT          314   37      338    1:54:38.2    9:53/M             
      28    Melissa Goddard         Burlington  CT         85   38      345    1:56:03.9   10:00/M             
      29    April Amard             Wakefield  RI         447   38      348    1:56:31.8   10:03/M             
      30    Jessica Babineau        Charlestown  RI       476   36      349    1:56:32.3   10:03/M             
      31    Katrina Buckles         Norwich  CT           324   31      353    1:57:10.5   10:06/M             
      32    Angela Klopson          Mystic  CT            815   37      357    1:57:59.1   10:10/M             
      33    Yvonne Lee              Middletown  CT        463   33      358    1:58:14.4   10:12/M             
      34    Kristen Hallett         Southington  CT       322   33      365    1:59:49.4   10:20/M             
      35    Amy Jacobitz            New London  CT        816   31      375    2:01:26.0   10:28/M             
      36    Helga Tolles            Ledyard  CT           403   35      382    2:03:19.2   10:38/M             
      37    Nancy Hu                New York  NY          247   31      393    2:08:00.0   11:02/M             
      38    Esmerelda Thornton      Norwich  CT            32   32      404    2:12:24.2   11:25/M             
      39    Sarah Matney            Bristol  CT            57   33      410    2:13:40.3   11:31/M             
      40    Sally Sanchez           Highland Mills  NY    161   36      411    2:14:15.2   11:34/M             
      41    Kaen Pelletier          Niantic  CT           306   39      413    2:14:52.5   11:38/M             
      42    Elizabeth Ridger        Norwich  CT           249   36      416    2:18:05.7   11:54/M             
      43    Meredith Oreilly        Hampden  ME           437   30      417    2:18:42.9   11:57/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Claire Gadrow           Wakefield  RI          29   40       61    1:19:20.5    6:50/M             
       2    Karin George            Florence  MA          221   44      118    1:26:27.3    7:27/M             
       3    Grace Jensen            Hadlyme  CT           809   46      167    1:31:51.5    7:55/M             
       4    Janet Aronson           Longmeadow  MA        220   42      168    1:32:22.9    7:58/M             
       5    Mary Kong               Westerly  RI           44   44      175    1:33:23.9    8:03/M             
       6    Gail Matin              Sharon  MA            159   44      183    1:34:49.3    8:10/M             
       7    Bekkie Wright           East Hartford  CT     336   46      186    1:35:09.0    8:12/M             
       8    Karen Short             New London  CT        466   48      197    1:36:44.6    8:20/M             
       9    Pam Dolan               Mystic  CT            498   42      207    1:37:33.2    8:25/M             
      10    Linda Cordova           Hamden  CT            341   44      219    1:39:14.9    8:33/M             
      11    Geralyn Tagatao         Hamden  CT            280   46      237    1:41:06.7    8:43/M             
      12    Jennifer Zingus         Mystic  CT            473   40      238    1:41:17.4    8:44/M             
      13    Dana Schneider          East Lyme  CT         477   47      258    1:42:45.5    8:51/M             
      14    Brenda Morris           Worcester  MA         300   42      261    1:43:02.8    8:53/M             
      15    Deirdre Ahern           Salem  CT             217   42      264    1:43:36.9    8:56/M             
      16    Susan Berlam            Pawcatuck  CT         426   48      266    1:43:44.6    8:57/M             
      17    Tammy Jones             Groton  CT            119   43      270    1:44:23.1    9:00/M             
      18    Joann Demicco           Plainville  CT         48   48      287    1:47:04.8    9:14/M             
      19    Karen Rafferty          Westerly  RI          385   43      302    1:48:34.2    9:22/M             
      20    Maryellen Doran         Dedham  MA            106   47      305    1:49:04.3    9:24/M             
      21    Barbara Cohen           New Haven  CT          56   46      311    1:49:51.9    9:28/M             
      22    Marsha Regan            New London  CT        374   44      326    1:52:51.1    9:44/M             
      23    Stephanie Potts         Hope Valley  RI       806   41      330    1:53:23.6    9:46/M             
      24    Sara Kay                East Haddam  CT       207   40      335    1:54:28.7    9:52/M             
      25    Mary Conway             East Longmeadow  MA   496   45      336    1:54:29.0    9:52/M             
      26    Amy Apostoleris         Moodus  CT            489   45      340    1:54:44.2    9:53/M             
      27    Nancy MacDonald         Weymouth  MA          394   44      343    1:55:54.0    9:59/M             
      28    Cathy King              South Windsor  CT     488   49      346    1:56:08.2   10:01/M             
      29    Jennifer Meninno        Waterford  CT         234   41      362    1:59:32.3   10:18/M             
      30    Lisa Bragaw             Niantic  CT           378   40      363    1:59:34.0   10:18/M             
      31    Louise Hanahan          New London  CT        367   46      366    2:00:01.5   10:21/M             
      32    Jill Ramos              Manchester  CT        335   43      367    2:00:08.2   10:21/M             
      33    Pennie Gilliland        Middletown  CT        273   49      372    2:01:00.4   10:26/M             
      34    Kathleen Skrabacz       New London  CT        264   41      376    2:01:28.3   10:28/M             
      35    Eileen Duggan           Waterford  CT         386   41      405    2:12:37.2   11:26/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pat Lachance            Warwick  RI            51   51      217    1:39:10.8    8:33/M             
       2    Marianne Withington     Plymouth  MA          182   54      268    1:43:57.0    8:58/M             
       3    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA           804   59      309    1:49:21.3    9:26/M             
       4    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT       177   52      317    1:51:05.7    9:35/M             
       5    Mary Crowley            Brooklyn  NY          821   50      328    1:53:18.5    9:46/M             
       6    Kathy Smolenski         Colchester  CT         34   52      342    1:55:24.6    9:57/M             
       7    Amy Nixon               New London  CT        370   51      356    1:57:58.4   10:10/M             
       8    Judy Romvos             Framingham  MA        492   59      391    2:06:39.1   10:55/M             
       9    Dale Granger-Eckert     Newburyport  MA       209   56      392    2:07:58.1   11:02/M             
      10    Sharon Spivack          Whitman  MA           127   51      396    2:08:25.2   11:04/M             
      11    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         54   54      399    2:09:31.3   11:10/M             
      12    Donna Cramond           Monroe  CT             86   59      401    2:10:08.2   11:13/M             
      13    Lesley Fearnley         Middletown  CT        469   53      421    2:20:26.6   12:06/M             
      14    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         89   58      438    3:52:37.3   20:03/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckinsham         Norwich  CT            47   61      301    1:48:26.9    9:21/M             
       2    Rose Famiglietti        Wethersfield  CT      359   60      359    1:58:29.5   10:13/M             
       3    Diane Taylor            Springfield  MA       138   61      377    2:01:55.7   10:31/M             
       4    Shirley Iselin          Essex  CT             493   65      419    2:19:09.0   12:00/M             
       5    Carol Vertefeuile       Wethersfield  CT      358   69      433    2:31:07.9   13:02/M             
Top

Male 19 & under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Samuel Alexander        Waterford  CT          23   19        1    1:03:02.7    5:26/M             
       2    Nick Aguila             West Hartford  CT     432   19        6    1:07:16.6    5:48/M             
       3    Evertt Hackett          West Hartford  CT     433   19        8    1:07:44.3    5:50/M             
       4    Chris Chapman           Groton  CT             19   17       19    1:12:21.4    6:14/M             
       5    Harry Mullin            West Hartford  CT     434   18       29    1:14:24.5    6:25/M             
       6    Harrison Holtz          West Hartford  CT     431   18       32    1:14:46.3    6:27/M             
       7    Nick Miller             Norwich  CT           421   18       34    1:14:53.7    6:27/M             
       8    Bradley Beausoleil      Plainfield  CT        413   18       39    1:15:41.5    6:31/M             
       9    Brenner Green           Jewett City  CT       461   19       40    1:15:43.3    6:32/M             
      10    Jason Wagner            Norwich  CT           310   19       59    1:18:51.0    6:48/M             
      11    Hollard Floriah         Southington  CT       822   17       68    1:20:04.9    6:54/M             
      12    Chris Wiles             New London  CT        355   19       70    1:20:30.1    6:56/M             
      13    Tyler Rouillard         Moosup  CT            807   15       93    1:23:03.4    7:10/M             
      14    Mike Harris             New Britain  CT       823   18      109    1:24:49.8    7:19/M             
      15    Jordan Richard          Bolton  CT            303   17      134    1:28:10.7    7:36/M             
      16    Daniel Manuzzi          Monroe  CT            478   19      158    1:30:56.0    7:50/M             
      17    David Stevenson         Andover  CT           284   19      196    1:36:07.9    8:17/M             
      18    Nick Mugavro            Groton  CT            296   17      225    1:39:49.2    8:36/M             
      19    Brian Biekert           Groton  CT            297   17      230    1:40:14.9    8:38/M             
      20    gunnar tonnesen         Norwich  CT           301   17      259    1:42:54.6    8:52/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ryan Murdoch            Niantic  CT             8   21        2    1:03:52.2    5:30/M             
       2    Kevin Martin            Waterford  CT          21   21        4    1:06:27.5    5:44/M             
       3    Mark Olivier            Groton  CT            438   24       10    1:08:55.2    5:56/M             
       4    Jon Paul Mandelburg     Quaker Hill  CT       470   24       11    1:08:55.6    5:56/M             
       5    Robert Jackman          Warwick  RI           331   27       14    1:11:17.3    6:09/M             
       6    Joe Shaw                Groton  CT            389   28       16    1:11:47.9    6:11/M             
       7    Zachary Kudlak          West Kingston  RI     332   26       17    1:11:52.6    6:12/M             
       8    Luke Albertson          Norwich  CT            20   20       25    1:13:39.5    6:21/M             
       9    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          467   24       31    1:14:30.9    6:25/M             
      10    Jamie Sherson           Andover  CT           285   20       53    1:18:01.0    6:44/M             
      11    James Stolaronek        Norwich  CT           101   24       67    1:19:53.8    6:53/M             
      12    Jacob Montoya           Chesapeake  VA        490   24       72    1:20:42.9    6:57/M             
      13    Matthew Conyers         Manchester  CT        468   24       85    1:22:25.5    7:06/M             
      14    Marc Blandin            West Yarmouth  MA     121   29       94    1:23:04.7    7:10/M             
      15    Tim Pisacich            Waterford  CT         465   24       98    1:23:53.9    7:14/M             
      16    Jermey Zelinski         Groton  CT            393   23      100    1:23:55.6    7:14/M             
      17    Kevin Patterson         Branford  CT          259   25      102    1:24:09.3    7:15/M             
      18    Jaime Morren            Brooklyn  NY          480   25      103    1:24:18.3    7:16/M             
      19    John Shuster            Braintree  MA          84   27      113    1:25:41.2    7:23/M             
      20    Jorge Kuljis            Newington  CT         442   29      121    1:26:50.7    7:29/M             
      21    Go Kamiyama             Medford  MA           190   22      153    1:30:35.3    7:49/M             
      22    Eddie Martinez II       New London  CT         25   25      163    1:31:29.2    7:53/M             
      23    Pete Hunt               Pawcatuck  CT         416   29      185    1:35:00.2    8:11/M             
      24    Kyle Richard            Bolton  CT            304   24      205    1:37:10.1    8:23/M             
      25    Mike Casey              Wyandanch  NY         235   29      226    1:39:58.0    8:37/M             
      26    Erin Blette             New London  CT        174   24      273    1:44:29.3    9:00/M             
      27    Michael Russo           Middletown  CT        309   23      280    1:45:12.4    9:04/M             
      28    William Pasnao          Pawtucket  RI          26   26      381    2:02:44.6   10:35/M             
      29    Chris Chopp             New York  NY          814   26      431    2:30:36.7   12:59/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kevin Oneil             North Kingstown  RI     4   39        3    1:04:20.8    5:33/M             
       2    Carlos Rivera           Springfield  MA       455   35        5    1:07:11.5    5:48/M             
       3    Brian McNeiece          Narragansett  RI      321   37       13    1:10:56.4    6:07/M             
       4    Jacob Johnson           Mystic  CT            826   30       15    1:11:33.0    6:10/M             
       5    Spencer Rogers          Quaker Hill  CT       499   33       21    1:12:53.3    6:17/M             
       6    Mike Mosca              New Britain  CT       305   30       22    1:13:02.6    6:18/M             
       7    Adam Bulewich           Salem  CT             407   33       23    1:13:10.8    6:18/M             
       8    Kevin Guarnotta         Jamaica Plain  MA     189   37       35    1:15:09.2    6:29/M             
       9    Jon Dipippo             Brooklyn  CT           78   39       43    1:15:56.1    6:33/M             
      10    Adam Daniels            Stamford  CT           79   30       44    1:16:11.5    6:34/M             
      11    Roy Krause              Glastonbury  CT        71   37       46    1:16:26.7    6:35/M             
      12    Jeff Billing            West Hartford  CT      30   30       50    1:17:26.3    6:41/M             
      13    Dan Campbell            Oakdale  CT           145   30       52    1:17:46.0    6:42/M             
      14    Joe Fois                Springfield  MA       497   34       54    1:18:07.5    6:44/M             
      15    Brennan Downes          Gales Ferry  CT       445   30       65    1:19:42.7    6:52/M             
      16    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT        381   35       78    1:21:42.2    7:03/M             
      17    John Gadrow             Wakefield  RI          31   39       79    1:21:49.1    7:03/M             
      18    Dennis Marshall         Simsbury  CT          354   39       83    1:22:11.3    7:05/M             
      19    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT    344   39       84    1:22:23.2    7:06/M             
      20    Tim Donahue             Gales Ferry  CT       343   39       90    1:23:00.0    7:09/M             
      21    Andrew Schneider        Arlington  MA         140   33      101    1:24:04.9    7:15/M             
      22    Thomas Stracqualursi    Stoughton  MA         256   34      106    1:24:40.4    7:18/M             
      23    Marc Berry              East Greenwich  RI    486   31      110    1:25:07.7    7:20/M             
      24    Tony Sorcinelli         West Springfield  M   253   30      114    1:25:53.9    7:24/M             
      25    Ryan Gieleghem          Norwich  CT           227   32      124    1:27:10.6    7:31/M             
      26    Scott Matney            Bristol  CT            65   38      129    1:27:34.2    7:33/M             
      27    Josh Harwell            Mystic  CT            428   35      137    1:28:42.8    7:39/M             
      28    Bruce Dworak            Cromwell  CT          371   37      159    1:31:00.8    7:51/M             
      29    Timothy Crowley         Brooklyn  NY          820   38      161    1:31:10.2    7:52/M             
      30    Jon Smedley             Norwich  CT           111   38      180    1:33:47.9    8:05/M             
      31    Joe Funaro              New London  CT        364   36      194    1:35:54.0    8:16/M             
      32    Michael Fromerth        East Hartford  CT     122   38      204    1:37:07.8    8:22/M             
      33    Matthew Halligan        Old Saybrook  CT      308   36      206    1:37:23.8    8:24/M             
      34    Michael MacDonald       Salem  CT             387   34      213    1:38:46.5    8:31/M             
      35    Richard Kairnes         Cranston  RI           27   38      223    1:39:31.5    8:35/M             
      36    Marcus Brucoli          Waterford  CT         819   38      234    1:40:40.8    8:41/M             
      37    Phillip Bucchi          Newington  CT         402   39      243    1:41:48.6    8:47/M             
      38    Neil Hastings           Canterbury  CT        215   37      263    1:43:29.2    8:55/M             
      39    Erik Flaucher           New London  CT        825   32      272    1:44:26.3    9:00/M             
      40    Evan Cartell            Trumbull  CT          291   32      279    1:45:05.7    9:04/M             
      41    Frank Dworak            Cromwell  CT          365   39      281    1:45:24.0    9:05/M             
      42    John Unland             Quaker Hill  CT       262   39      296    1:48:12.8    9:20/M             
      43    Jay Neer                Norwich  CT           388   35      307    1:49:14.6    9:25/M             
      44    Benjamin Ladd           Quaker Hill  CT       441   37      320    1:51:37.5    9:37/M             
      45    Devon Thornton          Norwich  CT           203   36      332    1:54:01.1    9:50/M             
      46    Carol Myers             New London  CT        211   34      344    1:55:56.2   10:00/M             
      47    Nick Darling            Groton  CT            818   30      355    1:57:50.4   10:09/M             
      48    Ed Sullivan             Colchester  CT        193   39      387    2:03:52.0   10:41/M             
      49    Shaun Gallagher         Plantsville  CT       187   35      409    2:13:33.5   11:31/M             
      50    Fred Wilcox             New London  CT         99   37      412    2:14:32.1   11:36/M             
      51    Greg Grimaldi           New York  NY          246   35      414    2:15:27.6   11:41/M             
      52    Christopher Nichols     West Haven  CT        131   38      415    2:15:29.7   11:41/M             
      53    Jason Oreilly           Hampden  ME           436   31      418    2:18:43.6   11:58/M             
      54    William Clark           Suffield  CT          398   37      420    2:19:48.6   12:03/M             
      55    Matthew Suarez          Uncasville  CT        195   38      422    2:21:20.0   12:11/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Peter Schouw            Avon  CT              400   44        7    1:07:28.2    5:49/M             
       2    Keiron Tumbleton        Hopkinton  MA         248   43        9    1:07:58.6    5:52/M             
       3    Michael Tammaro         Kingston  RI            1   40       12    1:09:59.9    6:02/M             
       4    Mike Early              Huntington  VT        126   45       18    1:11:58.5    6:12/M             
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT            457   41       20    1:12:39.0    6:16/M             
       6    Christopher Batt        Scranton  PA          369   44       24    1:13:33.5    6:20/M             
       7    Clay Howland            Providence  RI        391   43       26    1:14:02.7    6:23/M             
       8    Jeffrey Vuono           Westerly  RI           63   46       27    1:14:16.4    6:24/M             
       9    Jeff Kotecki            Niantic  CT           399   49       28    1:14:23.0    6:25/M             
      10    Jon Fearnley            Farmington  CT        405   42       36    1:15:30.1    6:31/M             
      11    Rob Speers              Rocky Hill  CT        109   41       37    1:15:32.4    6:31/M             
      12    Charlie Iselin          Madison  CT            12   46       38    1:15:34.9    6:31/M             
      13    Hiran Cantu             New York  NY          452   42       41    1:15:49.8    6:32/M             
      14    Gregory Bonaiuto        South Glastonbury     495   43       42    1:15:50.3    6:32/M             
      15    Donald Tyszkiewicz      Oakdale  CT           137   47       45    1:16:14.0    6:34/M             
      16    Bryan Feitel            Haddam  CT            404   41       48    1:16:43.7    6:37/M             
      17    Jim Roy                 Stonington  CT        401   48       57    1:18:22.9    6:45/M             
      18    Keith Purrier           Mansfield  MA         105   46       60    1:18:59.1    6:49/M             
      19    Erik Saszik             Evanston  IL           74   41       66    1:19:47.2    6:53/M             
      20    John Collins            Tolland  CT           414   43       73    1:20:44.5    6:58/M             
      21    Todd Fishe              Norwich  CT            15   40       74    1:20:48.5    6:58/M             
      22    Joseph Cerniglia        Somerville  MA        361   42       86    1:22:28.1    7:07/M             
      23    Jeff Walker             Westerly  RI          462   45       87    1:22:33.4    7:07/M             
      24    Kevin Grant             Norwich  CT           410   43       89    1:22:58.8    7:09/M             
      25    Edward Coleman          Auburn  MA            102   46       91    1:23:00.7    7:09/M             
      26    Richard Rice            Uncasville  CT        458   49       96    1:23:31.8    7:12/M             
      27    Kevin Piacich           Hebron  CT            363   43       99    1:23:54.4    7:14/M             
      28    Mark Staveski           Taunton  MA           276   47      105    1:24:21.8    7:16/M             
      29    Roger Davis             Eastford  CT          352   48      107    1:24:44.4    7:18/M             
      30    Kiar Searle             Waterford  CT         423   41      119    1:26:36.2    7:28/M             
      31    Scott Freeman           Marlborough  CT       330   49      126    1:27:21.9    7:32/M             
      32    Steve Turner            Mystic  CT            443   43      130    1:27:42.7    7:34/M             
      33    James Lyons             South Windsor  CT     479   44      131    1:27:56.2    7:35/M             
      34    Eric Arvidson           New London  CT        199   42      132    1:27:59.4    7:35/M             
      35    Chris Vezeau            Brighton  MA          136   42      135    1:28:20.7    7:37/M             
      36    Raymond Labonte         Portsmouth  RI        329   42      140    1:29:09.6    7:41/M             
      37    Robert Lamothe          Groton  CT            372   48      142    1:29:18.0    7:42/M             
      38    Christopher Ahlberg     Fairfield  CT         429   47      145    1:29:47.3    7:44/M             
      39    Ray Bigalba             Oakdale  CT           260   46      147    1:30:01.5    7:46/M             
      40    Michael Quinn           Arlington  MA         184   45      150    1:30:09.6    7:46/M             
      41    Joe Rainville           Uncasville  CT        412   46      151    1:30:14.4    7:47/M             
      42    Williams Peters         Manchester  NH        181   46      154    1:30:36.9    7:49/M             
      43    Seth Cohen              Bethany  CT            49   46      162    1:31:12.6    7:52/M             
      44    Les Bellis              Jewett City  CT        38   45      170    1:32:46.4    8:00/M             
      45    David Martin            Sharon  MA            160   49      173    1:33:15.7    8:02/M             
      46    Michael Reilly          Manchester  CT        803   40      177    1:33:36.9    8:04/M             
      47    Byram Popado            Glastonbury  CT       311   45      188    1:35:10.0    8:12/M             
      48    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       817   41      191    1:35:30.1    8:14/M             
      49    John McGourty           Dedham  MA            158   49      195    1:35:57.8    8:16/M             
      50    Michael Didato          Waterford  CT          73   47      199    1:36:53.8    8:21/M             
      51    Neil Goldman            Mystic  CT            376   45      201    1:36:57.9    8:21/M             
      52    Mark Fader              Old Lyme  CT           42   43      202    1:37:00.8    8:22/M             
      53    David Healea            New London  CT        139   40      212    1:38:33.1    8:30/M             
      54    Jim Tiernan             Pawcatuck  CT         319   45      218    1:39:13.1    8:33/M             
      55    Erik Leeming            Guilford  CT          261   46      220    1:39:20.6    8:34/M             
      56    Kevin Hanrahan          New London  CT        366   45      222    1:39:30.1    8:35/M             
      57    Andrew Zyrek            Manchester  CT        142   41      231    1:40:17.2    8:39/M             
      58    Stephan Lance           Waterford  CT         130   46      239    1:41:18.7    8:44/M             
      59    Christian Morrison      Shelton  CT           500   45      241    1:41:43.3    8:46/M             
      60    John Pickering          Quaker Hill  CT       419   41      242    1:41:44.0    8:46/M             
      61    Steven Barrett          East Hartford  CT     194   45      251    1:42:07.0    8:48/M             
      62    Ron Lewis               Quaker Hill  CT       450   40      252    1:42:16.4    8:49/M             
      63    Bean Berardi            Jewett City  CT        59   48      260    1:43:00.1    8:53/M             
      64    Bob Myers               New London  CT        210   47      267    1:43:55.2    8:58/M             
      65    Tom Berl                Mystic  CT            173   42      274    1:44:42.4    9:02/M             
      66    Paul Gray               Pawcatuck  CT         360   42      288    1:47:11.1    9:14/M             
      67    Paresh Soni             Mystic  CT            188   49      292    1:47:52.0    9:18/M             
      68    William Varhue          Middletown  CT        307   45      306    1:49:05.3    9:24/M             
      69    Chris Pates             East Haven  CT        338   43      312    1:49:52.9    9:28/M             
      70    Gerald Ricketson        Waterford  CT         124   41      319    1:51:35.9    9:37/M             
      71    Jim Moody               Mystic  CT            392   48      322    1:51:50.9    9:38/M             
      72    Michael Palmieri        North Haven  CT       406   43      323    1:51:51.6    9:39/M             
      73    Greg Menounos           Watertown  MA         196   43      327    1:52:57.1    9:44/M             
      74    Daniel Potts            Hope Valley  RI       808   41      329    1:53:23.0    9:46/M             
      75    David Rivera            Holyoke  MA           453   43      331    1:53:26.5    9:47/M             
      76    Bryan Lockett           Mystic  CT            339   44      334    1:54:26.4    9:52/M             
      77    Daniel Champagne        Middletown  CT        315   44      339    1:54:38.6    9:53/M             
      78    Norm Diggs              Gales Ferry  CT       474   47      341    1:54:51.4    9:54/M             
      79    Mike Crowley            Bath  ME              454   43      370    2:00:22.9   10:23/M             
      80    Phil Schneider          East Lyme  CT         475   45      386    2:03:35.0   10:39/M             
      81    Michael Gilliland       Middletown  CT        226   46      403    2:12:23.3   11:25/M             
      82    Nathan Aycock           Deep River  CT        440   42      406    2:12:56.2   11:28/M             
      83    Jose Sanchez            Yonkers  NY           163   44      428    2:23:20.5   12:21/M             
Top

Male 50 tp 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Robert Chasen           South Weymouth  MA    206   54       30    1:14:26.1    6:25/M             
       2    Joe Banas               Norwich  CT             6   52       49    1:16:55.4    6:38/M             
       3    Donald Burke            Mansfield  MA         155   52       51    1:17:31.1    6:41/M             
       4    Mark Leonard            Waltham  MA           218   58       55    1:18:15.2    6:45/M             
       5    Daniel Lavoie           Watertown  CT         411   57       56    1:18:20.4    6:45/M             
       6    John Fichers            New Milford  CT       289   54       58    1:18:44.0    6:47/M             
       7    Bob Stack               Gales Ferry  CT        10   52       63    1:19:36.3    6:52/M             
       8    Mark Novotny            East Lyme  CT          41   52       69    1:20:06.9    6:54/M             
       9    Kevin Glenn             Bolton  CT            427   51       75    1:20:58.4    6:59/M             
      10    Richard Clark           Feeding Hills  MA     166   55       80    1:21:55.6    7:04/M             
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           69   58       81    1:22:00.1    7:04/M             
      12    Alan Roudeau            Putnam  CT            325   58       88    1:22:39.4    7:08/M             
      13    Harold Jarvis           Hopedale  MA          357   53       97    1:23:44.2    7:13/M             
      14    Jim Murphy              Mystic  CT            460   50      104    1:24:18.9    7:16/M             
      15    Mitch Bielenda          South Windsor  CT     487   52      111    1:25:14.7    7:21/M             
      16    Kevin Markowski         Middletown  CT        422   52      120    1:26:43.8    7:29/M             
      17    Jim Boss                Keene  NH             430   52      123    1:26:56.6    7:30/M             
      18    Michael Tirrell         Tolland  CT           810   54      125    1:27:18.0    7:32/M             
      19    Jeff Miller             Middletown  CT        373   54      127    1:27:26.7    7:32/M             
      20    Bill Finlayson          Higganum  CT          250   55      136    1:28:22.6    7:37/M             
      21    Walter Smolenski        Colchester  CT         35   53      138    1:28:49.2    7:39/M             
      22    Bob Tumiski             Wallingford  CT       446   54      144    1:29:34.5    7:43/M             
      23    Mike Parullis           East Lyme  CT         444   51      146    1:29:52.4    7:45/M             
      24    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           800   50      152    1:30:27.0    7:48/M             
      25    Jim Richard             Bolton  CT            302   52      155    1:30:38.9    7:49/M             
      26    Paul Collette           Pawcatuck  CT         383   52      156    1:30:40.0    7:49/M             
      27    Richard Baber           Glastonbury  CT       379   59      157    1:30:50.4    7:50/M             
      28    Gianni Ficarra          Westerly  RI          415   58      164    1:31:42.9    7:54/M             
      29    Nick Renzulli           Needham  MA           112   50      165    1:31:44.4    7:54/M             
      30    Joe Balavender          Salem  CT             811   55      166    1:31:50.9    7:55/M             
      31    Don Cuddy               New London  CT        312   57      171    1:33:10.2    8:02/M             
      32    Dale Eckert             Newburyport  MA       208   53      172    1:33:13.5    8:02/M             
      33    John Sloan              Manchester  CT        120   52      176    1:33:26.4    8:03/M             
      34    Dan Ravenelle           Exeter  RI            345   56      178    1:33:38.4    8:04/M             
      35    Bob McColgan            Dedham  MA            168   52      179    1:33:40.8    8:04/M             
      36    Craig Pettit            Norwich  CT           238   51      181    1:33:57.6    8:06/M             
      37    Joseph Poliquin         East Hartford  CT     337   57      187    1:35:09.6    8:12/M             
      38    Mohsen Safari           Groton  CT            464   58      200    1:36:54.8    8:21/M             
      39    Bill McGugan            Manchester  CT        348   54      203    1:37:04.6    8:22/M             
      40    David Brady             Niantic  CT            13   56      208    1:37:58.9    8:27/M             
      41    John Curran             Carolina  RI           18   59      214    1:38:47.5    8:31/M             
      42    Richard Chromik         East Hartford  CT     459   51      215    1:38:58.0    8:32/M             
      43    Robert Bissell          Northampton  MA       178   59      228    1:40:08.0    8:38/M             
      44    Don Weller              Niantic  CT           346   56      232    1:40:24.0    8:39/M             
      45    Douglas Mitteness       Quaker Hill  CT       244   50      235    1:40:51.1    8:42/M             
      46    Lester Ahern            Westerly  RI          229   51      244    1:41:50.0    8:47/M             
      47    Ric Villarreal          Waterbury  CT         485   52      248    1:41:57.2    8:47/M             
      48    Chris Zingus            Mystic  CT            472   50      255    1:42:30.5    8:50/M             
      49    Victor Dowling          West Hartford  CT     205   52      271    1:44:25.3    9:00/M             
      50    Brian Andstrom          Plainfield  CT         53   53      276    1:44:51.1    9:02/M             
      51    Jose Gomez              New York  NY          162   59      283    1:45:40.8    9:07/M             
      52    Edward Dowling          Milton  MA            183   53      293    1:47:53.6    9:18/M             
      53    Mike Darigan            Coventry  RI          420   57      299    1:48:16.9    9:20/M             
      54    David Thomas            Winter Park  FL        39   57      303    1:48:37.9    9:22/M             
      55    David Aronsen           Monson  MA            456   54      304    1:48:43.0    9:22/M             
      56    Jack O'Connor           Dedham  MA            204   53      325    1:52:30.7    9:42/M             
      57    Bruce Grisafe           Salem  CT              55   55      352    1:57:08.5   10:06/M             
      58    David Malliaros         Milton  MA            328   53      354    1:57:23.1   10:07/M             
      59    John Halverson          New Britain  CT       251   59      360    1:58:45.8   10:14/M             
      60    Allen Horner            Southington  CT       254   56      368    2:00:08.7   10:21/M             
      61    Bill Billing            Mystic  CT             58   58      369    2:00:14.7   10:22/M             
      62    Mike Chemeryaski        Marlborough  CT       824   53      379    2:02:04.2   10:31/M             
      63    Alan Glass              West Hartford  CT     125   53      384    2:03:26.0   10:38/M             
      64    Joseph Liguore          Ledyard  CT           384   51      390    2:06:10.9   10:53/M             
      65    Richard Jones           Carlisle  MA          491   51      400    2:09:49.2   11:11/M             
      66    Gerald Boisvert         South Windsor  CT     320   50      423    2:21:53.6   12:14/M             
      67    Stephen Dowling         Kearsarge  NH         132   59      425    2:22:03.1   12:15/M             
      68    David Olivier           Groton  CT            375   50      430    2:24:14.8   12:26/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurence Olsen          Hopedale  MA          333   62       62    1:19:24.8    6:51/M             
       2    James Imprescia         Leominster  MA        192   61       77    1:21:19.0    7:01/M             
       3    John Martino            Attleboro  MA         116   61      116    1:26:07.4    7:25/M             
       4    Hank Gediman            Tiverton  RI          326   62      139    1:29:09.0    7:41/M             
       5    Gary Burfoot            Mystic  CT            382   60      143    1:29:29.3    7:43/M             
       6    Bob Brady               Worcester  MA         263   60      148    1:30:03.2    7:46/M             
       7    Bob Sullivan            Brookline  MA         103   67      169    1:32:42.5    7:59/M             
       8    Lee Bradley             Newington  CT         241   67      182    1:34:21.4    8:08/M             
       9    Guy Pulino              Moodus  CT             64   64      184    1:34:53.2    8:11/M             
      10    Peter Orni              Ashburnham  MA        219   66      189    1:35:19.3    8:13/M             
      11    Tom Abbott              Natick  MA             82   66      193    1:35:50.4    8:16/M             
      12    Phillip Pierce          Falmouth  ME           67   67      211    1:38:25.4    8:29/M             
      13    John Hammett            Charlestown  RI       230   66      221    1:39:24.5    8:34/M             
      14    Stephen Cook            Danielson  CT         425   62      227    1:40:02.0    8:37/M             
      15    Patrick Flyn            Norwich  CT            60   60      253    1:42:16.9    8:49/M             
      16    Ted Ridout              Wayland  MA           172   66      256    1:42:38.3    8:51/M             
      17    Rich Paulsen            Woburn  MA            323   66      278    1:45:04.3    9:03/M             
      18    Peter Wallan            Sharon  MA             66   66      282    1:45:30.3    9:06/M             
      19    Robert Niedbala         Norwich  CT            62   62      286    1:46:59.8    9:13/M             
      20    Jim Blake               Old Greenwich  CT     313   62      297    1:48:13.8    9:20/M             
      21    John Cietanno           Westbrook  CT         471   66      308    1:49:20.2    9:26/M             
      22    Dick Doran              Newton  MA            107   60      316    1:50:56.0    9:34/M             
      23    Larry Morris            Leominster  MA        129   62      318    1:51:12.2    9:35/M             
      24    Raymond Boutotte        Pepperell  MA         223   63      333    1:54:17.2    9:51/M             
      25    Robert Najarian         Meriden  CT           353   64      347    1:56:27.4   10:02/M             
      26    Bill Schwarz            Manchester  CT        110   65      350    1:56:56.3   10:05/M             
      27    Larry Wood              Wallingford  CT       451   63      351    1:57:00.7   10:05/M             
      28    Dick Hoch               Fishers Island  NY     40   69      361    1:59:16.2   10:17/M             
      29    Richard Bellicchi       Longmeadow  MA        802   61      364    1:59:41.6   10:19/M             
      30    Peter Colonis           Waterford  CT          68   68      373    2:01:20.5   10:28/M             
      31    Craig Dobrindt          Cromwell  CT          362   66      374    2:01:24.3   10:28/M             
      32    Barry Stoner            Glastonbury  CT       349   69      389    2:04:34.9   10:44/M             
      33    Jim Raymond             Enfield  CT            90   61      394    2:08:04.7   11:02/M             
      34    Daniel Dodson           Methuen  MA           179   64      408    2:13:15.8   11:29/M             
      35    Fred Gladu              Woonsocket  RI        327   69      424    2:22:02.4   12:15/M             
      36    Stephen Lombardo        Maynard  MA           212   61      426    2:23:01.5   12:20/M             
      37    George Russo            Waltham  MA           237   60      427    2:23:04.9   12:20/M             
      38    Peter Buhl              North Easton  MA      216   69      436    2:40:34.7   13:51/M             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Henry Grills            Westerly  RI           72   72      321    1:51:42.9    9:38/M             
       2    Joe Riccio              Branford  CT           75   75      383    2:03:20.7   10:38/M             
       3    Paul McDermott          Fitchburg  MA         350   74      402    2:11:37.9   11:21/M             
       4    Victor Haddad           Somerset  MA           77   77      437    2:42:37.3   14:01/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News