Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Shad Bloom 10K

Block Island, RI, May 10, 2008

[Overall Results ]

Age Group Results

St. Joseph's School 3 Mile Race

St. Joseph's School 3 Mile Race

Age Group Results

March 29, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT         42        1      19:17.0    6:26/M
Top

Female 10 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lindsay Fisher          Norwich  CT         13        2      20:35.0    6:52/M
       2    Katarina Konon          Colchester  CT      10        7      23:24.0    7:48/M
       3    HANNAH POTTER           Baltic  CT          12        8      23:32.0    7:51/M
       4    Jamie Hill              Colchester  CT      12       22      26:35.0    8:52/M
       5    Ashely Smith            Jewett City  CT     13       27      27:10.0    9:03/M
       6    Cashay Poudrier         Chaplin  CT         10       33      29:14.0    9:45/M
       7    Megan Overturf          Norwich  CT         13       34      29:22.0    9:47/M
       8    Cynthia Holte           Colchester  CT      14       42      36:00.0   12:00/M
       9    Micala Smith            Colchester  CT      13       43      36:01.0   12:00/M
      10    Mary Harrison                               12       47      45:47.0   15:16/M
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KRISTI AYERS            Canterbury  CT      16       39      31:43.0   10:34/M
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Allson Blanchard        Colchester  CT      23       15      25:29.0    8:30/M
       2    LISA BASTIEN            Windham  CT         28       17      25:34.0    8:31/M
       3    Alanya Engtrakul        Norwich  CT         29       20      26:18.0    8:46/M
       4    KATIE WALLACE           Taftville  CT       27       36      30:46.0   10:15/M
       5    Jayne Bohara            Norwich  CT         24       37      30:46.0   10:15/M
       6    NICOLE PARISEAU         Narragansett  RI    29       38      31:13.0   10:24/M
       7    Tana Jolley             Brooklyn  CT        29       41      35:44.0   11:55/M
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    AMY TEPER               Lisbon  CT          32        9      23:34.0    7:51/M
       2    LISA KENYON             Pawcatuck  CT       31       31      28:57.0    9:39/M
       3    GINA GRANT              Norwich  CT         38       32      29:08.0    9:43/M
       4    AMY KENYON              Baltic  CT          38       40      32:18.0   10:46/M
       5    Kristen Signs           Preston  CT         36       44      37:23.0   12:28/M
       6    Liz Tefft               Norwich  CT         33       46      42:39.0   14:13/M
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cindy McHugh            Colchester  CT      45        4      22:28.0    7:29/M
       2    Spring Cole             Dayville  CT        43        5      22:53.0    7:38/M
       3    NANCY DAVIS             LISBON  CT          40        6      23:06.0    7:42/M
       4    Lori Paz                Baltic  CT          42       11      24:06.0    8:02/M
       5    MARY BOUCHER            Groton  CT          44       13      25:18.0    8:26/M
       6    JERRI POTTER            Baltic  CT          40       14      25:20.0    8:27/M
       7    JAMIE ROACH-DECKER      Colchester  CT      49       18      25:37.0    8:32/M
       8    NORMA VIVAR-ORUM        Griswald  CT        44       19      26:17.0    8:46/M
       9    Polly Miner             Norwich  CT         45       21      26:31.0    8:50/M
      10    LYNNE HILL              PLAINFIELD  CT      42       23      26:35.0    8:52/M
      11    DIANNE SHIELDS          Wethersfield  CT    43       24      26:46.0    8:55/M
      12    LORI ANDRZEICIK         Lisbon  CT          43       30      28:45.0    9:35/M
      13    Valerie Bentley         Lisbon  CT          47       45      38:39.0   12:53/M
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           Wauregan  CT        52       10      23:51.0    7:57/M
       2    Joan Munroe             Newington  CT       53       12      24:10.0    8:03/M
       3    LIZ ANDSTROM            Plainfield  CT      53       29      27:49.0    9:16/M
       4    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT      57       48      46:27.0   15:29/M
       5    LAURIE LAMB             North Stonington  C 55       50      47:03.0   15:41/M
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham                             60       16      25:31.0    8:30/M
       2    MICHAELEEN HAESELER       Canterbury  CT    61       25      26:52.0    8:57/M
       3    GERALDINE PALONEN       Canterbury  CT      65       26      27:09.0    9:03/M
       4    Patricia Phillips       Niantic  CT         60       28      27:21.0    9:07/M
       5    PAT BAKER               Oakdale  CT         63       35      29:27.0    9:49/M
Top

Female 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Florence Huntington     Norwich  CT         77       49      46:41.0   15:34/M
Top

Overall Male Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         North Stonington  C 24        1      15:25.0    5:08/M
Top

Tots 1-9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    COLBY DECKER            Colchester  CT       9       44      23:44.0    7:55/M
       2    Kevin Klein             Yonkers  NY         7        65      28:17.0    9:26/M
       3    ZACHARY COLLINS         Baltic  CT           9       79      37:10.0   12:23/M
Top

Male 10-14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Klein            Yonkers  NY         13       12      18:49.0    6:16/M
       2    JACKSON TONNESEN        Norwich  CT         13       25      21:06.0    7:02/M
       3    Kyle Watson             Canterbury  CT      11       34      22:04.0    7:21/M
       4    Timothy Paz             Baltic  CT          12       42      23:29.0    7:50/M
       5    Joseph Feeney           Colchester  CT      13       59      26:28.0    8:49/M
       6    Justin Paz              Baltic  CT          14       64      27:19.0    9:06/M
       7    MATTHEW MOORE           LISBON  CT          12       70      30:26.0   10:09/M
       8    Michael Feeney          Colchester  CT      10       75      34:04.0   11:21/M
Top

Male 15-19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ETHAN ANDSTROM          Plainfield  CT      15       30      21:28.0    7:09/M
       2    GUNNAR TONNESEN         Norwich  CT         15       32      21:53.0    7:18/M
       3    ADAM TONNESEN           Norwich  CT         17       58      26:15.0    8:45/M
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ned Smith               Hartford  CT        22        5      18:10.0    6:03/M
       2    DAN CAMPBELL            Oakdale  CT         28       17      20:10.0    6:43/M
       3    Josh Sheppard           Niantic  CT         28       33      21:54.0    7:18/M
       4    TRUDELLE WILLIAM        Taftville  CT       29       72      30:45.0   10:15/M
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Todd Fisher             Norwich  CT         39        3      17:53.0    5:58/M
       2    Lance Baier             Norwich  CT         38       10      18:38.0    6:13/M
       3    Rob Johnson             Norwich  CT         30       21      20:29.0    6:50/M
       4    EDDIE HOGAN             Lisbon  CT          38       22      20:39.0    6:53/M
       5    Glenn Goughlin          Griswald  CT        39       29      21:21.0    7:07/M
       6    STACY Clark             Norwich  CT         30        3      22:21.0    7:27/M
       7    MARK CHARTIER           Baltic  CT          37       36      22:26.0    7:29/M
       8    Michael Papineau        Baltic  CT          36       40      23:00.0    7:40/M
       9    Scott Williams          Gales Ferry  CT     32       41      23:13.0    7:44/M
      10    Timothy Belliveau       Norwich  CT         31       43      23:39.0    7:53/M
      11    JON SMEDLEY             Norwich  CT         37       50      24:25.0    8:08/M
      12    Athur Jenkins II        Salem  CT           39       54      25:28.0    8:29/M
      13    CHARLES POTTER          Colchester  CT      39       56      26:04.0    8:41/M
      14    Kris Talar              Waterford           31       57      26:13.0    8:44/M
      15    BEN BURREY              Colchester  CT      33       60      26:32.0    8:51/M
      16    BRET GRANT              Norwich  CT         32       68      29:08.0    9:43/M
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brad Overturf           Norwich  CT         41        2      17:14.0    5:45/M
       2    Keith Pellerin          Northborough  MA    43        8      18:16.0    6:05/M
       3    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         49       15      20:07.0    6:42/M
       4    John Schaeffer          Oakdale  CT         41       16      20:08.0    6:43/M
       5    ROB DAHMER              Oakdale  CT         41       19      20:15.0    6:45/M
       6    Vidal Paz               Baltic  CT          46       26      21:11.0    7:04/M
       7    Mark Ruffo              Griswald  CT        49       28      21:20.0    7:07/M
       8    Richard Rice            Uncasville  CT      48       31      21:38.0    7:13/M
       9    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT  47       37      22:29.0    7:30/M
      10    Douglas Stodwell        Colchester  CT      43       46      24:07.0    8:02/M
      11    Thomas Lewon            Norwich  CT         47       47      24:11.0    8:04/M
      12    STEVEN BOUCHER          Niantic  CT         49       53      25:19.0    8:26/M
      13    Larry Orum              Griswald  CT        44       55      25:45.0    8:35/M
      14    Gary Depolito           Canterbury  CT      48       62      26:45.0    8:55/M
      15    Jim Moody                 Canterbury  CT    47       63      26:58.0    8:59/M
      16    Robert Klein            Yonkers  NY         44       66      28:18.0    9:26/M
      17    Bill Bentley            Lisbon  CT          42       67      28:32.0    9:31/M
      18    WALTER ZISKE            Colchester  CT      43       69      30:06.0   10:02/M
      19    Len Watson              Plainfield  CT      42       73      31:10.0   10:23/M
      20    Ralph Watson            Canterbury  CT      41       74      31:17.0   10:26/M
      21    Scott Scanlon           Griswald  CT        45       78      36:52.0   12:17/M
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Stack            Gales Ferry  CT     51        4      18:00.0    6:00/M
       2    TIM SMITH               Norwich  CT         59        6      18:14.0    6:05/M
       3    DAVID STYGAR            Lebanon  CT         51        7      18:15.0    6:05/M
       4    John Ditomasso          Hope Valley  RI     54        9      18:29.0    6:10/M
       5    WAYNE JOLLEY            Brooklyn  CT        57       11      18:48.0    6:16/M
       6    Joe Lemieux             Norwich  CT         55       18      20:13.0    6:44/M
       7    Pasquale Dinonsir       Wakefield  RI       56       20      20:27.0    6:49/M
       8    RICHARD BARBER          Glastonbury  CT     58       23      20:43.0    6:54/M
       9    KEN WADECKI             Uncasville  CT      54       24      20:48.0    6:56/M
      10    Way Hedding             Niantic  CT         58       27      21:13.0    7:04/M
      11    BRIAN ANDSTROM          Plainfield  CT      52       35      22:06.0    7:22/M
      12    Mark Fitton             Lebanon  CT         51       38      22:34.0    7:31/M
      13    Alden Miner             North Franklin  CT  53       39      22:43.0    7:34/M
      14    LARRY BRANSFORD         Norwich  CT         52       45      23:55.0    7:58/M
      15    Bruce Grisafe           Salem  CT           54       52      25:10.0    8:23/M
      16    Mike Gouthro            Oakdale  CT         55       61      26:42.0    8:54/M
      17    Jon Przastek            Shannock  RI        52       77      35:47.0   11:56/M
      18    Robert Huntington       Knoxville  TN       56       80      46:46.0   15:35/M
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         62       13      19:35.0    6:32/M
       2    Mark Turkington         Bolton  CT          63       14      19:59.0    6:40/M
       3    TOM BAKER               Oakdale  CT         64       48      24:11.0    8:04/M
       4    RON DOMBROWSKI          Uncasville  CT      64       51      24:38.0    8:13/M
       5    Tom Sullivan            Ledyard  CT         68       71      30:43.0   10:14/M
Top

men's senior

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    RONALD GALE             Norwich  CT         72       49      24:22.0    8:07/M
       2    COLBURN GRAVES          North Stonington  C 74       76      35:39.0   11:53/M

*Overall place within gender.





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News