Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine USATF Outdoor State Open Youth and Masters Meet

Augusta, ME, July 21, 2008

Results

Courtesy of Jerry LeVasseur


Photos from this meet may be viewed at:
Maine USATF Photos  

Licensed to Lakers Track Club          HY-TEK's Meet Manager 7/20/2008 06:34 PM
          MEUSATF Open and Masters Outdoor Championship - 7/20/2008           
                      Cony High School, Augusta, Maine                        
                                   Results                                    

Event 1  100 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
 1 Yeboah, Barbara           38 Unattached               14.50  

Event 1  100 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Williams, Kimberly        53 Unattached               15.70  

Event 1  100 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Stiles-MO, Debbie         59 Unattached               16.70  

Event 2  100 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cullens, Justin           16 Unattached               11.40  

Event 2  100 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cooper, Matt              19 Invictus TC              12.00  

Event 2  100 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Russell, Kevin            37 Unattached               11.30  

Event 2  100 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Anthony, Kevin            46 Unattached               12.30  

Event 2  100 Meter Dash Men
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1 Snow - NH, Steven         54 Unattached               13.10   2 

Event 2  100 Meter Dash Men
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1 Murray, Arthur            60 Unattached               13.80   2 

Event 3  200 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nelligan, Angel           16 Unattached               27.90  

Event 3  200 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Yeboah, Barbara           38 Unattached               29.50  

Event 3  200 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Williams, Kimberly        53 Unattached               32.60  

Event 4  200 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Chipman, Parker           18 Unattached               23.50  

Event 4  200 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Bates, Dillon             20 Invictus TC              25.70  

Event 4  200 Meter Dash Men
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1 Anthony, Kevin            46 Unattached               26.60   2 

Event 4  200 Meter Dash Men
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1 Snow - NH, Steven         54 Unattached               27.00   2 

Event 4  200 Meter Dash Men
===================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 1 Murray, Arthur            60 Unattached               28.10   2 

Event 5  400 Meter Dash Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Williams, Kimberly        53 Unattached             1:23.20  

Event 6  400 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Chipman, Parker           18 Unattached               51.40  
 2 Cullens, Justin           16 Unattached             1:02.10  

Event 6  400 Meter Dash Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Hansen, William P         64 Unattached             1:19.20  

Event 7  800 Meter Run Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Jensen, Kyia              15 Unattached             2:26.40  
 2 Nelligan-Smith, Katie     16 Unattached             3:26.40  

Event 7  800 Meter Run Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nelligan, Annette         52 Unattached             4:42.30  

Event 8  800 Meter Run Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Shearer-VT, Thomas E      44 Unattached             2:30.30  

Event 8  800 Meter Run Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Burch, Tim                56 Unattached             2:41.20  

Event 8  800 Meter Run Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 LeVasseur, Gerald         71 Unattached             3:24.10  

Event 9  1500 Meter Run Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Stiles-MO, Debbie         59 Unattached             7:10.10  

Event 10  1500 Meter Run Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 LeVasseur, Gerald         71 Unattached             6:48.00  

Event 12  3000 Meter Run Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 LeVasseur, Gerald         71 Unattached            14:13.00  

Event 13  100 Meter Hurdles Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Yeboah, Barbara           38 Unattached               18.50  

Event 14  110 Meter Hurdles Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nakanishi, Bradley        17 Unattached               20.80  

Event 14  110 Meter Hurdles Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 LaVallee, Daniel          42 Unattached               17.50  

Event 16  400 Meter Hurdles Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nakanishi, Bradley        17 Unattached             1:06.50  

Event 16  400 Meter Hurdles Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Svenson, Mark             21 Invictus TC            1:01.00  

Event 19  5000 Meter Race Walk Girls
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Josephs, Molly            14 Unattached            32:22.30  

Event 20  5000 Meter Race Walk Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Bolton, Matt              18 Unattached            30:26.00  

Event 21  Shot Put Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Stiles-MO, Debbie         59 Unattached               5.09m  

Event 22  Shot Put Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Harmon, Matthew           19 Unattached              12.57m  
 2 Despres, Brian            19 Invictus TC             12.42m  

Event 22  Shot Put Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Michaud, Derek            31 Unattached              12.57m  

Event 22  Shot Put Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Jackson, John             61 Hamden Track Clu         8.60m  

Event 22  Shot Put Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu         9.12m  

Event 23  Long Jump Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nelligan, Angel           16 Unattached               4.18m  
 2 Harmon, Katherine         16 Unattached               3.97m  

Event 23  Long Jump Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Williams, Kimberly        53 Unattached               3.02m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Toothaker, Matthew           Unattached               5.82m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cullens, Justin           16 Unattached               5.42m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Russell, Kevin            37 Unattached               4.67m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Metcalfe, Stephen E       48 Unattached               4.62m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Snow - NH, Steven         54 Unattached               4.74m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu         3.17m  

Event 24  Long Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Stinson, Joel             73 Unattached               3.33m  

Event 25  High Jump Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Harmon, Katherine         16 Unattached               1.40m  

Event 26  High Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Toothaker, Matthew           Unattached               1.55m  

Event 26  High Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cousens, Jadrien          17 Hamden Track Clu         1.96m  

Event 26  High Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
-- Metcalfe, Stephen E       48 Unattached                  NH  

Event 26  High Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu         1.30m  

Event 27  Pole Vault Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nelligan, Angel           16 Unattached                2.75  
 2 Nelligan-Smith, Katie     16 Unattached                1.50  

Event 27  Pole Vault Women
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Yeboah, Barbara           38 Unattached                1.75  

Event 28  Pole Vault Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Nakanishi, Bradley        17 Unattached                3.50  
 2 Cousens, Jadrien          17 Hamden Track Clu          3.00  

Event 28  Pole Vault Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Curren, Jeremy            19 Unattached                3.75  
 2 Bates, Dillon             20 Invictus TC               2.50  

Event 28  Pole Vault Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 LaVallee, Daniel          42 Unattached                2.75  

Event 28  Pole Vault Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu          2.50  

Event 30  Hammer Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cousens, Jadrien          17 Hamden Track Clu        20.90m  

Event 30  Hammer Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Harmon, Matthew           19 Unattached              35.72m  
 2 Despres, Brian            19 Invictus TC             33.82m  

Event 30  Hammer Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Jackson, John             61 Hamden Track Clu        37.81m  

Event 30  Hammer Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu        35.16m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Toothaker, Matthew           Unattached              12.16m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Cousens, Jadrien          17 Hamden Track Clu        12.02m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Metcalfe, Stephen E       48 Unattached               9.58m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Snow - NH, Steven         54 Unattached               9.31m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu         7.64m  

Event 32  Triple Jump Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Stinson, Joel             73 Unattached               7.80m  
 2 LeVasseur, Gerald         71 Unattached               7.55m  

Event 34  Discus Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Harmon, Matthew           19 Unattached              34.17m  
 2 Svenson, Mark             21 Invictus TC             27.46m  

Event 34  Discus Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Michaud, Derek            31 Unattached              37.75m  

Event 34  Discus Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Jackson, John             61 Hamden Track Clu        29.91m  

Event 34  Discus Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Byrnes, Buster            65 Hamden Track Clu        29.72m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Toothaker, Matthew           Unattached              36.55m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Mazur-NJ, Kyle            22 Unattached              58.75m  
 2 Svenson, Mark             21 Invictus TC             39.01m  
 3 Bates, Dillon             20 Invictus TC             27.44m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Wells-NH, Dave            47 Unattached              36.88m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 McCrillis, George         50 Unattached              41.05m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Jackson, John             61 Hamden Track Clu        27.10m  

Event 36  Javelin Throw Men
================================================================
   Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 1 Parker, David W           65 Unattached              36.46m  

Event 40  4x100 Meter Relay Men
================================================================
   Team                                                 Finals 
================================================================
 1 Invictus TC  'A'                                      47.90  
    1) Bates, Dillon 20                2) Cooper, Matt 19                
    3) Despres, Brian 19               4) Svenson, Mark 21               
Male Team Scores                                
           Place Team                                            Points
      ===================================================================
               1 Hamden Track Club                  HAM             148  
               2 Invictus TC                        INV              86  




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News