Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for Wednesday Child 5k

Malden, MA, September 28, 2008

[Overall | Awards ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:00  6:08    1 13-17    1 M    90 Thomas Mahoney                                                                        





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:40  6:59    1 13-17    1 F    73 Jennie Pisarik                                                                        



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:21  8:30    1 60-98   46 M    83 John Grant                                                                            
 2     28:41  9:15    2 60-98   66 M    44 Paul Schell                                                                           
 3     29:28  9:30    3 60-98   69 M    52 Richard McCauley                                                                      

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:21  6:34    1 50-59   14 M    55 Paul Beauvais                                                                         
 2     21:09  6:49    2 50-59   24 M   116 Paul Hennessey                                                                        
 3     23:06  7:27    3 50-59   33 M    15 Jim Gallant                                                                           

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:04  6:48    1 40-49   21 M    87 Don Davis                                                                             
 2     21:41  7:00    2 40-49   27 M    74 Brian Crane                 Middlesex                                                 
 3     22:21  7:13    3 40-49   29 M    17 Michael Grady               MASS ENVIROMENT      Bench And Press Male                 

         MEN AGE GROUP 18-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:09  6:11    1 18-39    3 M    84 Craig Manning                                                                         
 2     19:56  6:26    2 18-39    9 M    11 Mario DaSilva                                    Bench And Press Male                 
 3     20:15  6:32    3 18-39   12 M     4 Charles Anderson                                 Bench And Press Male                 

         MEN AGE GROUP 13-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:00  6:08    2 13-17    2 M    97 Fred Feldman                                                                          
 2     19:34  6:19    3 13-17    5 M   127 Brian Donoghue                                                                        
 3     19:36  6:19    4 13-17    6 M    61 Robert Hoffman                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:30  9:31    1 50-59   20 F    13 Judy Duffey                                      Bench And Press Female               
 2     35:08 11:20    2 50-59   28 F    85 Jodi Maddaleni                                                                        
 3     38:58 12:34    3 50-59   31 F   121 Susan Rourke                MSO                                                       

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:24  7:14    1 40-49    2 F   128 Macela Norton                                                                         
 2     23:03  7:26    2 40-49    3 F    32 Amy Porter                                       Bench And Press Female               
 3     23:35  7:36    3 40-49    5 F   126 Mary Casey                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 18-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:17  7:31    1 18-39    4 F     2 Jessica Alfano                                   Bench And Press Female               
 2     23:53  7:42    2 18-39    6 F    21 Pam Marchildon                                   Bench And Press Female               
 3     24:05  7:46    3 18-39    7 F   106 Stephanie Morrison                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 13-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:17  8:29    2 13-17   12 F   114 Katherine Zheng                                                                       
 2     26:19  8:29    3 13-17   13 F    86 Anthony Gabriella                                                                     
 3     27:01  8:43    4 13-17   15 F   112 Rosalinda Aguilar                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:06 10:41    1 01-12   26 F   119 Jessica Brady                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:00  6:08    1 13-17    1 M    90 Thomas Mahoney                                                                        
 2     19:00  6:08    2 13-17    2 M    97 Fred Feldman                                                                          
 3     19:09  6:11    1 18-39    3 M    84 Craig Manning                                                                         
 4     19:18  6:14     Age?      4 M   129 Tyler Calhoun               Lowell                                                    
 5     19:34  6:19    3 13-17    5 M   127 Brian Donoghue                                                                        
 6     19:36  6:19    4 13-17    6 M    61 Robert Hoffman                                                                        
 7     19:48  6:23    5 13-17    7 M    28 Victor Moran- Cunniff                                                                 
 8     19:54  6:25    6 13-17    8 M    69 Scott Bolko                                                                           
 9     19:56  6:26    2 18-39    9 M    11 Mario DaSilva                                    Bench And Press Male                 
 10    20:12  6:31    7 13-17   10 M   100 Sahil Saggar                                                                           
 11    20:13  6:31    8 13-17   11 M    92 Tom Kazansky                                                                           
 12    20:15  6:32    3 18-39   12 M     4 Charles Anderson                                 Bench And Press Male                  
 13    20:17  6:33    4 18-39   13 M    65 Alex Kinney                                                                            
 14    20:21  6:34    1 50-59   14 M    55 Paul Beauvais                                                                          
 15    20:46  6:42    9 13-17   15 M    63 Benjamin Delikat                                                                       
 16    20:56  6:45    5 18-39   16 M    62 Tyler Murphy                                                                           
 17    21:06  6:48   10 13-17   17 M    64 Ben Koethe                                                                             
 18    21:25  6:55   11 13-17   18 M    60 Michael Montuori                                                                       
 19    21:07  6:49   12 13-17   19 M    68 Geoff Bentley                                                                          
 20    20:49  6:43   13 13-17   20 M    67 Daniel Huntington                                                                      
 21    21:04  6:48    1 40-49   21 M    87 Don Davis                                                                              
 22    21:05  6:48    6 18-39   22 M    93 David Londino                                                                          
 23    21:06  6:48    7 18-39   23 M    51 David Winkowski             Middlesex Sher                                             
 24    21:09  6:49    2 50-59   24 M   116 Paul Hennessey                                                                         
 25    21:25  6:55    8 18-39   25 M    94 Jesse Donaruma              MSO                                                        
 26    21:32  6:57   14 13-17   26 M    66 Robert Massey                                                                          
 27    21:41  7:00    2 40-49   27 M    74 Brian Crane                 Middlesex                                                  
 28    21:58  7:05    9 18-39   28 M    46 Rob Soldani                 MIDDLESEX            Bench And Press Male                  
 29    22:21  7:13    3 40-49   29 M    17 Michael Grady               MASS ENVIROMENT      Bench And Press Male                  
 30    22:49  7:22    4 40-49   30 M    77 David Jeglinski                                                                        
 31    22:50  7:22   10 18-39   31 M   117 Keith McCabe                Saugus,MA                                                     
 32    23:02  7:26   15 13-17   32 M    96 Sasuke Uchiha                                                                          
 33    23:06  7:27    3 50-59   33 M    15 Jim Gallant                                                                            
 34    23:17  7:31    4 50-59   34 M    75 Michael Menovich                                                                       
 35    24:28  7:54    5 40-49   35 M    76 Gary Christenson                                                                       
 36    24:34  7:55    6 40-49   36 M    20 Dan Leone                   MSO                                                        
 37    24:42  7:58   11 18-39   37 M    59 Rob Surawski                                                                           
 38    24:43  7:58    7 40-49   38 M    38 Daniel Tracy                TRAIL CRT            Bench And Press Male                  
 39    24:52  8:01   16 13-17   39 M   122 Eddie Fisher                                                                           
 40    24:56  8:03   17 13-17   40 M   120 Eric Tran                                                                              
 41    25:01  8:04    8 40-49   41 M    81 Paul Cashman                Probation                                                  
 42    25:04  8:05   12 18-39   42 M   107 Chris Cybart                                                                           
 43    25:27  8:13    9 40-49   43 M     9 George Collier              BOSTON               Bench And Press Male                  
 44    26:11  8:27   18 13-17   44 M   104 William Wong                                                                           
 45    26:14  8:28    5 50-59   45 M   130 Tom Hildreth                                                                           
 46    26:21  8:30    1 60-98   46 M    83 John Grant                                                                             
 47    26:23  8:31    6 50-59   47 M    78 John Regan                  Mso                                                        
 48    26:30  8:33   19 13-17   48 M    99 Naruto Uzamaki                                                                         
 49    26:52  8:40   10 40-49   49 M    24 Charles McCullough          MSO                                                        
 50    27:04  8:44   13 18-39   50 M    82 Mike Jeslinski                                                                         

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:40  6:59    1 13-17    1 F    73 Jennie Pisarik                                                                        
 2     22:24  7:14    1 40-49    2 F   128 Macela Norton                                                                         
 3     23:03  7:26    2 40-49    3 F    32 Amy Porter                                       Bench And Press Female               
 4     23:17  7:31    1 18-39    4 F     2 Jessica Alfano                                   Bench And Press Female               
 5     23:35  7:36    3 40-49    5 F   126 Mary Casey                                                                            
 6     23:53  7:42    2 18-39    6 F    21 Pam Marchildon                                   Bench And Press Female               
 7     24:05  7:46    3 18-39    7 F   106 Stephanie Morrison                                                                    
 8     24:06  7:46    4 18-39    8 F   103 Kara Gillette                                                                         
 9     25:06  8:06    5 18-39    9 F    50 Diana Singleton                                                                       
 10    25:09  8:07    4 40-49   10 F    14 Patricia French                                  Bench And Press Female                
 11    25:18  8:10    6 18-39   11 F   115 Lisa DeVincent                                                                         
 12    26:17  8:29    2 13-17   12 F   114 Katherine Zheng                                                                        
 13    26:19  8:29    3 13-17   13 F    86 Anthony Gabriella                                                                      
 14    26:27  8:32    7 18-39   14 F    25 Kristen McGuinness                                                                     
 15    27:01  8:43    4 13-17   15 F   112 Rosalinda Aguilar                                                                      
 16    27:50  8:59    5 13-17   16 F   105 Ngoe Doan                                                                              
 17    27:50  8:59    6 13-17   17 F   111 Lynn Tran                                                                              
 18    28:29  9:11    8 18-39   18 F    48 Ann Collier                                      Bench And Press Female                
 19    29:20  9:28    9 18-39   19 F   110 Kara Turco                  Middlesex                                                  
 20    29:30  9:31    1 50-59   20 F    13 Judy Duffey                                      Bench And Press Female                
 21    30:09  9:44   10 18-39   21 F    95 Nicole McLaughlin           MSO                                                        
 22    30:10  9:44   11 18-39   22 F   101 Shannon Anderson            Mso                                                        
 23    30:37  9:53   12 18-39   23 F    88 Monica Cronin                                                                          
 24    31:56 10:18   13 18-39   24 F   123 Tammy Croteau                                                                          
 25    32:43 10:33   14 18-39   25 F    27 Karen McManus                                                                          
 26    33:06 10:41    1 01-12   26 F   119 Jessica Brady                                                                          
 27    33:46 10:54    5 40-49   27 F   125 Siobhan Curran                                                                         
 28    35:08 11:20    2 50-59   28 F    85 Jodi Maddaleni                                                                         
 29    38:20 12:22   15 18-39   29 F    56 Catherine Cox                                                                          
 30    38:53 12:33    7 13-17   30 F   109 Eleida Acevedo                                                                         
 31    38:58 12:34    3 50-59   31 F   121 Susan Rourke                MSO                                                        
 32    39:31 12:45   16 18-39   32 F    70 Jordana Connor              Middlesex Sher                                             
 33    39:43 12:49    6 40-49   33 F    98 Kathleen Donovan            MSO                                                        




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News